Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - TRAWNIKI

killer1558 - 2007-02-16, 12:51
Temat postu: TRAWNIKI
zaczynam znowu pogaduchę na temat trawnika bo po moim ostatnio nic nie zostało najlepiej to widać teraz jak trawa nie ruszyła sam mech no nie na całości bo tam gdzie słonko świeci to trawa daje radę,ale przeważnie tam gdzie iglaki są i cień dają to rośnie mech i troszkę trawy zawsze bałem się wapnować ten teren aby iglakom nie zaszkodziło bo wiadomo mech rośnie tam gdzie kwaśna ziemia a iglaki taką preferują więc nie wiem co dalej robić czy nie zaszkodzi wapnowanie iglakom :x

Michał1 - 2007-02-16, 13:22

Co wy macie do tych mchów, mi się takie coś podoba...czasami lepiej jest pozostawić ogród naturze...popatrz na to z innej strony...lepszy mech niż by miało tam nic nie rosnąć :P
jakja - 2007-02-16, 13:45

masz 2 albo i więcej rozwiązań:
1. zlikwidować trawnik na korzyść roślin okrywowych lubiących kwaśną glebę
2. wapnować ten trawnik
3. zastosować mieszanki traw, lubiących kwaśne podłoże, ale to na rynku rzadkość, choć wiem, że są
A w ogóle możesz zamieścić fotkę pokazującą okolicę tych miejsc? Jaka ekspozycja w stosunku do południa i jakie naświetlenie? Poza tym widzę dużo dwuliściennych chwastów w Twoim trawniku: potraktuj go MNISZKIEM on też niszczy mchy

Ernest - 2007-02-16, 15:37

Marek lepszy mech niż mniszek i koniczyna u mnie :P
Grzegorz - 2007-02-16, 16:41

A ja bym zamienił trawę na mech :hehe: , bo samego koszenia przy domu mam na dwa dni i tak 10 razy.
jakja - 2007-02-16, 16:43

Grzegorz napisał/a:
samego koszenia przy domu mam na dwa dni i tak 10 razy

Dawaj mniej / mało nawozów azotowych, np. ja daje rolnicze o minimalnej dawce azotu. Azot przyspiesza wzrosty...

Grzegorz - 2007-02-16, 16:49

Nie wiem jak mało mam dawać nawozów do trawy bo mój ogród nigdy nie widział takowych. :-D
Bajbas - 2007-02-16, 16:52

killer1558 napisał/a:
tam gdzie iglaki są i cień dają to rośnie mech i troszkę trawy

to przede wszystkim kwestia słońca. Ja to przerabiałem w kilku miejscach. Zacienienie jest najważniejszym czynnikiem. Jak nie możesz dać więcej słońca to sobie daruj. Ja w tym roku w takim miejscu zwalę kilka pni, i mech, paprocie itp. Ale Ty masz bardziej uporządkowany ogródek, więc może okrywowe.
Pozdro, Bajbas

jakja - 2007-02-16, 16:55

Grzegorz napisał/a:
bo mój ogród nigdy nie widział takowych

To masz bardzo żyzną glebę... Zastosuj może wałowanie po koszeniu - lepsze zadarnianie, trochę hamuje wzrosty przy niskim koszeniu

Ala - 2007-02-16, 16:57

A ja mam w trawniku cały zielnik. Najmniej chyba jest trawy. ;) W każdym okresie co innego kwitnie. Raz jest to żółty trawnik mniszkowy, innym razem biały z koniczyny, a jeszcze kiedy indziej stokrotkowy. Mech też rośnie placami i wypiera trawę pod drzewami. Nie przeszkadza mi to, jest ładna zielona łąka, przyjemnie po niej się chodzi i szkoda mi czasu i pieniędzy na opryski. Gdybym miała 50 m trawnika, z pewnością pieliłabym chwasty na kolanach, a przy 5000m polubiłam to co mam.
Grzegorz - 2007-02-16, 17:04

jakja napisał/a:

To masz bardzo żyzną glebę... Zastosuj może wałowanie po koszeniu - lepsze zadarnianie, trochę hamuje wzrosty przy niskim koszeniu

Gleba jest bardzo dobra a przy moich 7610m2 to i tak mam już dużo roboty.

AurorA - 2007-02-16, 17:33

Ja mam tak jak Ala, a dla tych co lubią angielskie trawniczki taki tekścik.

O trawnikach - dialog między Stwórcą a św. Franciszkiem


S: Franek, ty wiesz wszystko o ogrodach i przyrodzie. Co u licha dzieje
się tam na dole na Środkowym Zachodzie? Co stało się z dmuchawcami,
fiołkami, ostami i tym wszystkim co wymysliłem wieki temu? Miałem
wspaniały plan na stworzenie ogrodu niewymagającego opieki. Te roślinki
rosną na każdej glebie, wytrzymują suszę i błyskawicznie się mnożą.
Nektar z ich kwiatków (a kwitną niemal bez przerwy) przywabia motyle,
pszczoły i stada śpiewających ptaków. Myślałem, że teraz zobaczę cały
kolorowy ogród - a widzę tylko zielone prostokąty!

F: To te plemiona, które się tam osiedliły, Panie. Przedmieściowcy.
Oni nazwali Twoje kwiaty chwastami i postanowili je wytępić i zastąpić
trawą.

S: Trawa? Ależ jest taka nudna. Brakuje jej koloru. Nie przyciąga
ptaków, motyli i ptaków, tylko gąsienice i drutowce. Jest kapryśna, jej
wzrost zależy od temperatury. Czy Przedmieściowcy naprawdę chcą, by
tyle tej zielonej trawy tam rosło?

F: Najwyraźniej, o Panie! Ileż oni wkładają w to serca, by trawa rosła i
była prawdziwie zielona! Zaczynają co wiosnę od nawożenia trawy i trucia
wszystkich innych roślin, które usiłują wykiełkować na trawniku!

S: Deszcze wiosenne i ta chłodna pogoda powoduje, że trawa rośnie bardzo
szybko. Przypuszczam, że dzięki temu Przedmieściowcy są szczęśliwi.

F: Niezupełnie, o Panie. Ilekroć trawa troszkę podrośnie, przycinają ją.
Czasami dwa razy w tygodniu.

S: Przycinają ją? Czy układają z pokosu stogi?

F: Niezupełnie, o Panie. Większość grabi pokos i wkłada do worków.

S: Do worków? Dlaczego? Czy jest to coś, co można sprzedać?

F: Nie, Panie. Wręcz przeciwnie. Płacą, by to wyrzucono.

S: Spróbuję podsumować, by lepiej zrozumieć. Nawożą trawę - by rosła. A
gdy urośnie, przycinają ją i płacą za wywóz tego, co ścięli?

F: Tak, Panie.

S: Hm, Przedmieściowcy chyba czują w lecie ulgę, gdy podkręcamy
temperatury, a przykręcamy kurek z deszczem. T przecież spowalnia
wzrost trawy i oszczędza im wiele pracy.

F: Panie, nie uwierzysz, ale gdy trawa nie rośnie już tak szybko, to oni
wyciągają węże i płacą ekstra pieniądze za podlewanie tak, by móc znów
kosić trawę i płacić za wywóz resztek.


S: Co za bzdury! No cóż, przynajmniej zostawili sobie niektóre drzewa.
To po prostu przebłysk geniuszu, nawet jeśli to Ja to mówię. Drzewa
wypuszczają liście wiosną, upiększając świat i dają cień latem.
Jesienią liście opadają i tworzą naturalny dywanik utrzymujący wilgoć w
glebie i ochraniający drzewa i krzewy przed mrozem. No i gdy gniją
dostarczają naturalnego kompostu polepszającego glebę. Tak wygląda Koło
Życia.

F: Lepiej usiądź, panie. Przedmieściowcy stworzyli nowe Koło. Jak tylko
liście opadną, grabią je w wielkie sterty i płacą za ich wywóz.

S: Nie! A jak ochraniają drzewa i krzewy zimą przed mrozem? Jak
utrzymują wilgoć w glebie? Jak polepszają strukturę gleby?


F: Po wyrzuceniu liści jadą do supermarketu i kupują coś, co nazywają
ściółką. Przywożą to do domu i rozrzucają tam, gdzie były liście.

S: A skąd się bierze ta ściółka?

F: Wycinają drzewa i rozdrabniają drewno.

S: Dość! Nie chcę już nawet o tym słyszeć! Święta Katarzyno, ty jesteś
patronką sztuk. Jaki film będziemy oglądać dziś wieczorem?

K: "Głupi i Głupszy", o Panie. To naprawdę głupi film o...

S: Ach, nie musisz mi opowiadać. Zdaje się, że właśnie wysłuchałem
streszczenia.

Bajbas - 2007-02-16, 18:00

Cytat:
Gleba jest bardzo dobra a przy moich 7610m2 to i tak mam już dużo roboty.

kompromis, to jest to. Część utrzymaj krótko, część puść na żywioł. Trawa aby była ładna wymaga jedynie nawożenia, podlewania, koszenia, nawożenia ............. :)
I to minimum co 5 dni. Wtedy można po niej chodzić i jest niska i bardzo zielona itd. Ale ile to czasu zajmuje!
Możesz jeszcze nasadzić różnych wynalazków (trawy, turzyce) i cieszyć się, że ładne, a robić przy nich nie trzeba.
Zazdroszczę areału!
Bajbas

killer1558 - 2007-02-16, 19:10

Ernest napisał/a:
Marek lepszy mech niż mniszek i koniczyna u mnie

u mnie też to występuje
Grzegorz napisał/a:
A ja bym zamienił trawę na mech :hehe: , bo samego koszenia przy domu mam na dwa dni i tak 10 razy.
z koszeniem to mi też schodzi a tam gdzie mech rośnie to i także przebija i trawa więc i tak muszę tamtędy przejechać jak koszę
Bajbas napisał/a:
to przede wszystkim kwestia słońca. Ja to przerabiałem w kilku miejscach. Zacienienie jest najważniejszym czynnikiem

no niestety to tam gdzie iglaki rosną więc już nic pewnie nie poradzę na to, musiał bym wyciąć wszystko żeby słoneczka więcej było :P
jakja napisał/a:
Poza tym widzę dużo dwuliściennych chwastów w Twoim trawniku: potraktuj go MNISZKIEM on też niszczy mchy

jak ma się za płotem łąki i nieużytki to nie ma sensu syzyfowa praca przerabiałem to nie raz wszystko i tak się nasieje z powrotem
tak sumując to pewnie zostawię w spokoju mech ,przynajmniej wygląda naturalnie przy iglakach zresztą sam jeszcze leśnego posadziłem w paru miejscach :lol:

JAREK G - 2007-02-16, 21:54

To ja jestem takim "przedmieściowcem" z AurorA, opowiadania z tą tylko jedną różnicą że u mnie skoszona trawa idzie na kompostownik :) Jak chcesz mieć killer1558, ładny trawnik ja Ci mogę powiedzieć nie jest to trudne, ale pracochłonne i niestety kosztuję trochę kasy :?
Na wiosnę przytnij krótko trawę zrób wertykulację ( ja pożyczam wertykulator z wypożyczalni ) dosiej, trawy w miejscach gdzie brakuję , ziemi gdzie nie równo, ewentualnie zrób piaskowanie jak masz ciężką ziemie (gliniastą), potem nawieź nawozem najlepiej z dużą ilością żelaza zapobiega powstawaniu mchu ( ja stosuję florowit , najlepiej kupić work 25kg wychodzi najtaniej :) ) to wszystko można uwałować. Po około dwóch tygodniach pryskasz ,może być całość lub tylko tam gdzie są chwasty mniszkiem. Kosisz co tydzień jak sucho to obficie podlewasz. Nawozisz co dwa miesiące, w lipcu robisz tym razem areację, koło sierpnia jeszcze raz na chwasty i to z grubsza było by wszystko. Podstawowa zasada sypiesz nawóz i lejesz dużo wody chyba że masz taką ziemie jak Grzegorz, :) U mnie na przykład jest sam piach i mimo że leję wodę to i tak często mi trawa przysycha :?

Bajbas - 2007-02-16, 22:05

JAREK G napisał/a:
Nawozisz co dwa miesiące

jeśli intensywnie deptany to znacznie częściej. Odradzam we wrześniu i później. Późne nawożenie sprzyja wypadaniu trawy podczas zimy.
A trawniki są wyjątkowo kłopotliwe. A w dużym mieście jeszcze kłopot ze skoszoną trawą. Ja kiedyś ze 100 m2 uzyskiwałem co tydzień ok 100 l trawy (worek mocno ubity). Na kompost nie, bo jedynie robiła się kiszonka, do śmieci kłopot, bo MPO nie chce wywozić, a i worek robił się tak gorący, że papierosy można było przypalać. Generalnie kłopot. Ale na początek trawnik był OK, dzieci małe to się w piłkę grało :)
Teraz największy kawałek mam jako podjazd do garażu. Też kłopot, ale za to zielono.
Nie ma róży bez kolców!
Bajbas

AurorA - 2007-02-16, 22:15

Jak rośnie mech można sypnąć Dolomitem.
JAREK G - 2007-02-16, 22:50

A to mój trawniczek mógłby być trochę lepszy, ale szkoda kasy na wodę :? Nie mam za dużo zdjęć bo trawy nie fotografuję :)

Maikler - 2007-02-16, 22:54

JAREK G napisał/a:
mógłby być trochę lepszy

A zły jest? Tylko pozazdrościć takiego trawnika :P

killer1558 - 2007-02-17, 00:06

trawniczek super ja taki miałem już dawno temu teraz coraz gorzej z nim podlewam żadko bo wlecie wody w studni mało wystarcza mi tylko na kwiaty :-( a z wodociągu za drogo
Donvitow - 2007-02-17, 08:37

Trawnik to największa zmora na ogródku. By posiadać taki jak z katalogu to masa czasu,wody i środków. po latach walki zrezygnowałem bo stwierdziłem że to on jest dla mnie a nie odwrotnie. Nawożę 2X .W marcu i poprawiam w maju/ siejąc z ręki widać plamy//Podlewam sporadycznie i raczej tam gdzie chodzimy. Koszę co 4-7 dni w zależności od pogody/słońce,opady/I trawnik jest zielony Z 20 metrów rewelacja. Z bliska widać niedociągnięcia.
Chwasty-żona.
Pod iglakami na wiosnę wycinam darń dookoła i ściółkuję lub "koruję.
Od północnej strony domu zrezygnowałem z walki z mchem/ Chodniczek,rododendrony,iglaki i stanie drewutnia.
Przed domem gdze wokoło iglaków trawnik wyglądał coraz gorzej a koszenie przypominało slalomm z przeszkodami/ kabel kosiarki/ kora i kompozycja kępowa z kamieniami traw, mchów ozdobnych i innych roślinek okrywowych.
Mam spokój i więcej czasu na własne warzywka.
Kajetan
Jarek trawnik mniej więcej taki jak twój i uważam że jest super.[/i]

Donvitow - 2007-02-17, 08:40

A zapomniałem o placach koniczyny.
Bardzo mi się podobała. Do czasu jak nadepnęłęm na osę bosą stopą.
Srodek na dwuliścienne i po koniczynie./trawa zostaje bo jej nie szkodzi/
Kajetan

killer1558 - 2007-02-17, 13:27

Donvitow napisał/a:
Bardzo mi się podobała. Do czasu jak nadepnęłęm na osę bosą stopą.

ale ponoć to bardzo zdrowe :hehe:

Donvitow - 2007-02-17, 15:21

Ale walnęła mnie dokładnie w srodku stopy. Dwa dni nie mogłem chodzić bo mi się noga kolebała do przodui do tyłu.
Kajetan

ZiK - 2007-03-01, 12:55

JAREK G napisał/a:
mógłby być trochę lepszy, ale szkoda kasy na wodę


JAREK G Co Ty chcesz od swojego trawnika Super jest :good: :brawo: ,

JAREK G - 2007-03-01, 18:01

Jak przychodzą upały to mimo że mam nawadnianie to mi trochę podsycha :-(
Notils - 2007-03-01, 18:10

ja jak kupiłem swoją działkę to zielsko sięgało 1 m!!! Sąsiadka powiedziała że nikt tego nie oprawiał przez 30lat!! Najpierw musiałem wyciąć i wykopać chyba 20 porzeczek których było nasadzone na połowie działki(strasznie sie podrapałem..). Potem trzeba było zrobić porządek z tymi pasiekami. nie miałem kosiarki choć ta trawa i dla kosiarki spalinowej była nie do skoszenia. Ale jak wycinaliśmy te porzeczki to sie trochę ugniotła wtedy jakoś dało sie wprowadzić kosiarkę sąsiada (maszyna 6KM!!). Co chyba oczywiste prrzy takiej trawie ta kosiarka nie wytrzymywała i gasła... Ale jakoś sie uporał i skosił. Zapłaciliśmy mu coś tam(nie ważne ile- raz to można). Potem z ciocią chodziliśmy z toporkami i wycinaliśmy kępy traw, tak korzenie tych kęp to były pnie.
W październiku 2006 roku zabraliśmy sie za kopanie działki. Tak sie "zaparliśmy" że skopaliśmy ją w 2 dni!!(200m2 ubitego i trawnika). Też w październiku posialiśmy trawę golfową. Zima była ciepła więc trawa wzeszła. Teraz trawnik jakoś wygląda choć jeszcze na wiosnę trzeba będzie sypnąć jeszcze tej trawy.

Co do wody to ja za wodę płace 60zł rocznie :hehe: i leje ile "chce" oczywiście w miarach rozsądku.

I trochę nie na temat : nie mam jakoś żadnych problemów z kretami.. bo ich nie ma
No to historia mojego 4 miesięcznego trawnika..

JAREK G - 2007-03-01, 20:56

Ja jak Notils, zakładałem trawnik to najpierw na wszystko był randap potem musiałem szukać z okolicy Częstochowy z rolnika z małym ciągnikiem z glebogryzarką bo żadną kosiarką byś tego nie ruszył :P
killer1558 - 2007-03-04, 21:43

to mój mech pod iglakiem przywieziony z lasu :)

JAREK G - 2007-03-04, 21:50

Ładna kępka :good: robi się coraz bardziej naturalnie :) tylko ciekawe czy mu spasuje u Ciebie :P
Ernest - 2007-03-04, 21:52

Ja jogurt będę stosował(owoce leśne) liczę na podobne efekty :hehe: ,ale do lasu też się przejadę :)
killer1558 - 2007-03-05, 07:39

ten mech jest już 3 rok więc chyba mu pasuje ,gorzej jest z koszeniem trawy bo muszę bardzo uważać na niego :)
JAREK G - 2007-03-15, 16:34

Jak by ktoś chciał sobie zrobić system zraszania trawy, to dzisiaj dorabiałem u siebie jeden zraszacz to zrobiłem kilka fotek może się komuś przyda :)

A tu już po robocie :) :piwko:

killer1558 - 2007-03-15, 18:57

Jarek czy ten zraszacz jest kierunkowy :?: bo jak nie to na dom ci będzie chlapać :hehe: (te prace ziemne to kończą :piwko: na relaks :)
samuraj - 2007-03-15, 19:00

killer1558 napisał/a:
Jarek czy ten zraszacz jest kierunkowy :?: bo jak nie to na dom ci będzie chlapać :hehe: (te prace ziemne to kończą :piwko: na relaks :)

dwa w jednym podlewanie trawy i mycie okien :hehe:

JAREK G - 2007-03-15, 19:15

Zraszacz jest regulowany ma regulowany zasięg, kierunek i pole które zrasza :) , także mycie okien pozostawiam żonie :hehe: A tak przy okazji to zobaczcie jaka jest u mnie ziemia :dupa: to cud że tam coś w ogóle chce rosnąć :-(
ZiK - 2007-03-15, 19:17

JAREK G napisał/a:
A tak przy okazji to zobaczcie jaka jest u mnie ziemia :dupa: to cud że tam coś w ogóle chce rosnąć :-(

Nie narzekaj nie jest jeszcze taka zła u mnie jest sam piach. :P

samuraj - 2007-03-15, 19:22

JAREK G napisał/a:
A tak przy okazji to zobaczcie jaka jest u mnie ziemia to cud że tam coś w ogóle chce rosnąć

Jarek pociesze cię u mnie dokładnie jest to samo--trudno to nazwać ziemią , poprostu sam piach :-(

JAREK G - 2007-03-15, 19:25

zik napisał/a:
Nie narzekaj nie jest jeszcze taka zła u mnie jest sam piach.
zik, to jest 20 cm z wierzchu najlepszej ziemi :P głębiej jest tylko gorzej, mogę robić piaskownie i sprzedawać żółty piasek :lol:
vivit - 2007-03-15, 19:30

Jarku jakie ciśnienie musisz zapewnić aby to działało. ?
Ja u siebie planuję coś takiego zrobić w przyszłym roku i dlatego muszę wciąć się do instalacji przed reduktorem ciśnienia.:(

Mazur - 2007-03-15, 19:35

fajna sprawa, ciekaw jestem ceny inwestycji i jaki promień ma 1 rozpylacz ?
JAREK G - 2007-03-15, 19:54

Ja u siebie mam normalne dobre ciśnienie z wodociągów :) , na wszelki wypadek podzieliłem zraszacze na dwie sekcję ( w razie niskiego ciśnienia może pracować jedna sekcja, połowa zraszaczy) u mnie nie ma problemu pracują wszystkie naraz ( 3 duże i 4 małe) :)
Co do cen to jeden mały zraszacz wynurzalny kosztuje 20 zł promień zraszania według instrukcji 5m, ale trzeba przejąć 3m większe zraszacze odpowiednio drożej nawet do 100zł,ale promień może mieć nawet 12m :) rura do połączenia zraszaczy 25mm kosztuje 1,6zł tylko nie w marketach bo tam rura droga :-( trójniki złączki 4-8 zł i zawór około 20 zł

killer1558 - 2007-05-07, 10:59

nic nie robie tylko koszę :P :hehe: a trawnik tak wygląda bo sam mech w nim rośnie i kupa chwastów :-(
Mutari - 2007-05-07, 11:27

Mech występuje w miejscach zacienionych?? Jeśli tak, to jest to przyczyna nadmiernego i częstego podlewania.Trawnik nie należy podlewać często. Zeleży to od temp. Jeśli jest powyżej 25st.C to podlewanie raz na dwa tygodnie i obficie,co najmniej 10-15 l/ m2, poniżej 25st.C podlewanie stosuje się żadziej i w mniejszych dawkach do 10l/m2. Powstawanie mchu jest również przyczyną nienapowietrzania trawnika, które jest wskazane. Można to zrobić nacinając nożem na głębokość ok. 7 cm, co 0,5-1 m. Trawnik dobrze napowietrzony i dobrze nawożony( w odpowiednich dawkach), wygląda pięknie. Jeżeli nie poświecisz troche czasu dla trawnika będzie on brzydki i wtedy ogródek, ładnie zaprojektowany wygląda nie zbyt estetycznie. Ładna trawa wokól super zaprojektowanego ogrodu wygląda :good: .Opisz jak wygląda twój trawnik (bądź porób fotki) a postaram sie ci pomoć doprowadzić trawnik do ładu :) . Ładny trawnik to podstawa ogrodu, przynajmniej ja tak sądze.

Pozdro
Mutari

killer1558 - 2007-05-07, 11:40

nie podlewam trawnika no może czasem w lecie ale bardzo rzadko ,mech rośnie bo choinki cieniują ,zdzierać trawnik i zakładać nowy mi szkoda bo pod spodem same kamienie i szkło i jak to ruszę to :dupa: piszę tu o trawniku przed samym domem bo koło oka jeszcze nie taki zły ;) te kamienie i kawałki szkła zostały przywiezione 16 lat temu z ziemią na podniesienie terenu taką niestety w tamtych czasach tylko dostałem :-( tydzień na kolanach z motyczką się kamienie wygrzebywało :evil: porobię fotki to pogadamy na pewno masz rację że nie wygląda to ok
Mutari - 2007-05-07, 12:16

Oki czekam na foty, i zobacze z bliska jeśli to możliwe? jak to wygląda i postaram ci się pomóc. Na razie co pisałem wyżej opisałem wstępne (i to nie wszystkie podstawowe) zasady postępowania z trawnikiem? Zrób te fotki jak najbliżej się da, abym mógł zobaczyć co tam sie u ciebie dzieje w tej trawie :) . I wtedy zobaczymy jak można temu zaradzić i doprowadzić do porządku.

Pozdro
Mutari

JAREK G - 2007-05-07, 15:19

Na temat trawnika było dość sporo TU i to w temacie założonym przez Killera :P
Mutari napisał/a:
Trawnik nie należy podlewać często. Zeleży to od temp. Jeśli jest powyżej 25st.C to podlewanie raz na dwa tygodnie i obficie,co najmniej 10-15 l/ m2,
I tu się muszę z tobą całkowicie nie zgodzić przy temperaturze powyżej 25* nie ma szans na utrzymaniu ładnego trawnika podlewając go raz na dwa tygodnie. Ładny trawnik musi być koszony (i to dość krótko) co najmniej raz w tygodniu , a nawet i częściej nie ma szans żeby przy temperaturach powyżej 25C* po koszeniu nie wysechł :P musi być podlany i to obficie moim zdaniem minimum dwa razy w tygodniu, a przy temperaturach około 30*C codziennie Żeby zachować ładną soczystą zieleń i gęstą darń powinien praktycznie raz w miesiącu być nawieziony nawozem :P o ile nawóz można zastosować rzadziej to z wodą nie ma szans musi być podlewany i to dość często
PS. Jak możesz to przenieś Marek posty o trawniku we właściwe miejsce :P

samuraj - 2007-05-07, 16:33

moim zdaniem prawda leży po środku :) u mnie i z tego co wiem u Jarka jest sam piach i podlewanie tak jak radzi Mutari załatwiło by nasze trawniki na amen :P
ale u Marka jest chyba teren podmokły i jest "tłusta" ziemia więc można podlewać rzadziej :)

Mutari - 2007-05-07, 16:53

samuraj napisał/a:
moim zdaniem prawda leży po środku :) u mnie i z tego co wiem u Jarka jest sam piach i podlewanie tak jak radzi Mutari załatwiło by nasze trawniki na amen :P
ale u Marka jest chyba teren podmokły i jest "tłusta" ziemia więc można podlewać rzadziej :)


I tu się nie mogę z Tobą zgodzić. Takie podlewanie jest właśnie wskazane. Przy dużych upałach raz na dwa tygodnie ale obficie, jak pisałem wyżej. Przyzwyczajenie trawy do częstego podlewania prowadzi właśnie do tego , że trawnik szybko schnie i może zginąć. Trawa musi wytwarzać jak najdłuższy system korzenowy aby pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Również częste jej podlewanie prowadzi do występowania mchu i różnych chorób traw.

JAREK G - 2007-05-07, 18:41

A ja powiem tak, że nie wiem jak u Ciebie ale u mnie jak nie podlałbym dwa tygodnie to jest po trawie :? Ja widzę po trawię ( robi się brunatna i wiotka ) że muszę już podlać i jak nie podleję to na drugi dzień jest już za późno :-( jest sucha i żadne podlewanie jaj już nie pomoże i hartować wtedy możesz ale suchą trawę a trawnik masz w kolorze słomkowym a nie zielonym i robota z trawą zaczyna się wtedy od początku ( aeracja, nawożenie i podlewanie) i po dwóch trzech tygodniach mam dopiero znowu ładny trawnik Hartować trawę to ja sobie mogą , ale jak jest 15*C a nie 25*C :P A mech to jet mim zdaniem nie od częstego podlewanie tylko w zacienionych miejscach :P Znam ludzi co nie podlewają "trawy" wcale i mają tylko sam mech :hehe: , ja podlewam często na tyle na ile pozwalają rachunki za wodę :P i mchu nie mam :)
Ps Oczywiście dotyczy to temperatur powyżej 25*C i jak nie pada deszcz :P

Mutari - 2007-05-07, 19:38

Napiszę tylko to Jarku G, jakbyś od początku wiedział jak się zakłada trawniki, czyli : przygotowanie podłoża, dobór odpowiednich mieszanek i późniejsza jego pielęgnacja, to byś nie miał takich problemów jakie masz teraz.

Pozdro
Mutari

JAREK G - 2007-05-07, 19:54

Mieszankę trawy mam dobrą, trawa jest pielęgnowana należycie jedyne co się z Tobą mogę zgodzić to że podłoże faktycznie mam kiepskie ( piaszczyste ) , ale ciężko przywieść na cała działka po 20cm grubości dobrej ziemi :? , a z trawą większych problemów nie mam po prostu żeby mieć ładny trawnik to trzeba mu poświęcić sporo czasu i pieniędzy :P I powiem Ci jeszcze tak że mam znajomych co trawniki (z rolki i wysiewane ) zakładały im firmy a i tak nie umywają się do mojej trawy :P
Mutari - 2007-05-07, 21:32

Jeśli ma się złe podłoże, również można mieć w miare ładny trawnik. Ja u swojej siostry zastosowałem wałowanie(nie stosuje się tego sposobu często ponieważ może zniszczyć trawnik). Gdy zagęści się glebę wtedy zachodzi lepsze podsiąkacie wód gruntowych i ogranicza się parowanie.
Mieszankę dobierałes sam czy ktoś to zrobił za Ciebie?
Gatunki traw zawsze dobiera się do swojego podłoża, są trawy, które dobrze wytrzymują suszę zachowując swoją żywotność.

Pozdro
Mutari

JAREK G - 2007-05-07, 21:50

Mieszankę wybierałem sam trawę mam angielską Wembley dokładnego składu nie pamiętam bo było to kilka lat temu, ale na pewno nie składała się z dużej ilości składników. Zależało mi przede wszystkim na trawie odpornej na deptanie :P Na dosiewki stosuję teraz trawę typu Wimbledon :) U mnie Mutari, po zimie trawa jest wałowana ( nie w tym roku :( ) i zawsze robiona jest wertykulacja , a później w czasie sezonu aeracja ( szczególnie jak się ją przesuszy :P )
killer1558 - 2007-05-11, 20:10

to daje parę fotek trawnika :) wiem że przede wszystkim chwasty muszę usunąć ;) te fota to akurat tam gdzie nie ma iglaków na tyle żeby zasłoniły słoneczko :P

a tu parę fot z przodu domu gdzie iglaki są chwasty opanowały pole :hehe:

dodam teraz że ziemia u mnie bardzo ciężka jak po pada deszcz to buty oblepi tak że iść nie idzie :) a jak sycho to pęka jak na pustyni robią się szczeliny takie

JAREK G - 2007-05-11, 20:54

Marek trawa na pierwszych fotkach :good: na tych następnych faktycznie trochę chwastów :P Popryskaj na chwasty dwuliścienne i będzie po chwastach Jutro jak będę miał trochę czasu to mogę podjechać i sprawdzić nazwę preparatu (dla rolników ) na chwasty w zbożu butla duża 1litr na dużo większą powierzchnię a kosztuje tyle co mały mniszek a praktycznie jest to to samo :P
jakja - 2007-05-11, 22:18

Marku: na glebie zwięzłej zastosuj piaskowanie - rozluźni glebę... Przy nadmiernych wzrostach darni dajcie mni3ej nawozu o dużej zawar5tolści azotu (on przyspiesza wzrost trawy) przy dużej dawce P i K oraz Mg... + mikroelementy... To podstawa dobrej darni... + żelazo jako antymech
killer1558 - 2007-05-12, 05:19

JAREK G napisał/a:
Jutro jak będę miał trochę czasu to mogę podjechać i sprawdzić nazwę preparatu (dla rolników ) na chwasty w zbożu butla duża 1litr na dużo większą powierzchnię a kosztuje tyle co mały mniszek a praktycznie jest to to samo :P

będę wdzięczny jak się dowiesz :piwko:

JAREK G - 2007-05-12, 19:45

Dzisiaj kupiłem dla siebie bo jeszcze tego nie stosowałem 1l jest na 100l wody :P

killer1558 - 2007-05-12, 20:48

Jarek a na pewno nie spali trawy pytałeś :) jak nie to i ja zastosuję :P
JAREK G - 2007-05-12, 20:53

Dlatego dałem drugą fotkę bo tam piszę że na chwast w trawie :P , a pytać pytałem i ma być wszystko :good: Na wszelki wypadek przetestuje za ogrodzeniem :P
Ps. Flaszka 1l kosztowała 15 zł :-D

JAREK G - 2007-05-20, 00:25

Popryskałem wczoraj tym środkiem na chwasty za ogrodzeniem zobaczymy jaki będzie efekt :P A u mnie po deszczach trawka zrobiła się :good: a jeszcze się ją trochę dopieści bo przez ten remont oczka trochę ją zaniedbałem :P

killer1558 - 2007-05-20, 06:40

Jarek trawka :good: kiedyś też taką mialem ale zaniedbaem ją i :dupa:
JAREK G - 2007-05-20, 09:52

Marek masz już środek na chwasty to do dzieła :) zacznij od tego :P
Mutari - 2007-05-21, 14:43

Jarek G, trawnik masz super :good: Ładny kolorek i jest zwarta, żadnych prześwitów. Masz mieszankę rozłogowo-kępową czy tylko rozłogową?? Ale z tego co widze to chyba rozłogowo-kępowa.

Pozdro
Mutari

JAREK G - 2007-05-21, 19:06

Mutari napisał/a:
Masz mieszankę rozłogowo-kępową czy tylko rozłogową?? Ale z tego co widze to chyba rozłogowo-kępowa.
:-o Nie mam pojęcia nawet nie wiedziałem że są takie mieszanki :oops: Jak już pisałem wcześniej kupowałem trawę angielską wembley wiem że było w niej mało składników chyba trzy :P Napisz coś o tych mieszankach, czym się różnią i która lepsza :)
marian - 2007-05-21, 19:27

Super trawa zazdroszczę ,ja mam taką padakę że koza by zdechła z glodu.Po prostu mam kwaśną ziemię i ciągle zarasta mi mchem ,
JAREK G - 2007-05-21, 19:41

Musisz marian, wapnować i nawozić nawozem z duża ilością żelaza :P
marian - 2007-05-21, 19:56

Wapnowałem i nawoziłem ale efekt był chwilowy ,jak na dzień dzisiejszy poddałem się :((
killer1558 - 2007-05-21, 19:58

2 lata temu obsiewałem kawałek trawą o nazwie sahara ale nie jest za ładna :-(
Mutari - 2007-05-22, 13:07

Jarek G, najlepsze są mieszanki rozłogowo-kępowe. przy samych kępowych trawnik wygląda niezaładnie, darń nie jest zbita. Ja mam u siebie mieszankę rożogowo-kępową.
Trawa kępowa, łatwo ją rozpoznać, mówi sama nazwa "kępowa". przy zmieszaniu kępowej i rozłogowej masz super efekt. Trwanik to po prostu gesty dywan. Jak kupię baterie do aparatu to rzuce pare fot.

Pozdro
Mutari

Mutari - 2007-05-24, 18:36

Witam wszystkich, dopiero uruchomiłem swój aparat. To jest mój trawnik. Mieszanka kępowo-rozłogowa.


http://www.fotosik.pl/pok...a923370ab9.html

Pozdro
Mutari

hepik - 2007-06-05, 05:57

Tak porównując skalę trawników Jarka i Mutari,to ten drugi można strzyc nożyczkami,wałować wałkiem do ciasta,wertykulować widelcem i podlewać konewką. ;)
Kalinosiu - 2007-06-05, 20:21

To i ja pochwalę się swoim trawniczkiem.
W części sadowniczej i przy oczku.

killer1558 - 2007-06-05, 20:33

Kalinosiu napisał/a:
To i ja pochwalę się swoim trawniczkiem.

a powiedz mi ile on ma lat :)

Kalinosiu - 2007-06-05, 21:00

Czery lata. Ale koszony jest kosiarką z ręcznym napędem ustawiona na największą wysokość koszenia. Te z napędem elektrycznym za bardzo przypalają trawę.
ogrodnik - 2007-06-10, 09:23

ja to nie będe mojego trawniczka pokazywał, bo to by musiał być temat przegląd chwastów krajowych i obcych :hehe: generalnie to częste koszenie i nawożenie azotem w okresie wegatacji w celu rozrośnięcia się trawy i zaduszenia chwastów nieźle się sprawdza, problem w tym, że przez te studia nie mam na to czasu :???: z azotowych naozów najlepsza SALETRA AMONOWA (sam azot :hehe: )
JAREK G - 2007-06-10, 17:28

ogrodnik napisał/a:
z azotowych naozów najlepsza SALETRA AMONOWA (sam azot :hehe: )
Nie nadążysz wtedy z koszeniem ( chyba że potrzebne Ci siano :hehe: ), chodzi o to żeby się ukorzeniała a za szybko nie rosła :P
ogrodnik - 2007-06-10, 18:13

no kiedy właśnie tym sposobem pozbyłem się łysych placków. a sianko też potrzebne... na chwilę obecną mam 3 kompostowniki :hehe:
JAREK G - 2007-06-10, 18:37

Ja mam dwa i chyba muszę zrobić trzeci, albo powiększyć drugi :P
ogrodnik - 2007-06-10, 19:30

u mnie to jest tak: 1 się zrobił, 2 się robi, 3 się zbiera :-D :hehe:
hepik - 2007-07-05, 06:29

Ma ktoś doświadczenia z sprzętem firmy Asgatec?
http://www.asgatec.com/pl/02/index.html
Myślę nad zakupem wertykulatora ewentualnie areatora...Cenowo ten sprzęt tańszy od Gardeny 2-3 krotnie.Pytanie czy Gardena lepsza o tyle od Asgateca?

JAREK G - 2007-07-05, 15:33

W tym roku kupiliśmy z kolegą i moją siostrą na spółkę :hehe: wertykulator razem z areatorem 2w 1 :P na wiosnę robiłem wertykulację mojego trawnika i jakoś tego jest kiepska :? Do kosza który co trochę odpada prawie nic nie zbiera a i ta wertykulacja mogłaby być lepsza, na dniach zrobię areację , ale nie ma co się spodziewać więcej. Reasumując za te pieniądze od biedy może być (2 lata gwarancji), ale zrobiliśmy błąd bo w trójkę trzeba było dorzucić parę złotych i kupić coś lepszego :P
AurorA - 2007-07-05, 20:11

hepik napisał/a:
Ma ktoś doświadczenia z sprzętem firmy Asgatec?


Asgatec to najgorsza chińszczyzna jaka istnieje. Sprzedawałem to przez dwa lata i było bardzo dużo reklamacji - już gdzieś o tym na forum pisałem.

Asgatec ma słabe silniki które szybko siadają po przegrzaniu - można je polecić tym którzy mają bardzo mało działeczkę i sprzęt krótko używają.

hepik - 2007-07-07, 11:26

Dzięki za ostrzeżenia.
Areoatory jakoś w ogóle do mnie nie przemawiają.Te druciko-grabki zaufania nie wzbudzają nawet w markowym sprzęcie.To już lepiej jakimiś grabkami pomachać w newralgicznych miejscach.
Trawnika mam tak na ok.z 500m kw ale inwestowanie w spalinowy wertylulator na jedno użycie w roku nadmiernym zbytkiem się wydaje,A i na gardenowski amatorsko-elektryczny te 6 czy 7 stówek mi szkoda.
Najwygodniej i ekonomicznie byłoby wypożyczać sprzęt ,tyle ,ze jeszcze nie spotkałem tego rodzaju usługi.

rispetto - 2007-07-07, 23:29

hepik napisał/a:
Dzięki za ostrzeżenia.
Areoatory jakoś w ogóle do mnie nie przemawiają.Te druciko-grabki zaufania nie wzbudzają nawet w markowym sprzęcie.To już lepiej jakimiś grabkami pomachać w newralgicznych miejscach.
Trawnika mam tak na ok.z 500m kw ale inwestowanie w spalinowy wertylulator na jedno użycie w roku nadmiernym zbytkiem się wydaje,A i na gardenowski amatorsko-elektryczny te 6 czy 7 stówek mi szkoda.
Najwygodniej i ekonomicznie byłoby wypożyczać sprzęt ,tyle ,ze jeszcze nie spotkałem tego rodzaju usługi.

Poszukaj w swojej okolicy i na pewno znajdziesz. W tym roku pożyczyłem spalinowy wertykulator i spisał się na medal. Do tej pory robiłem wertykulację ręcznie i trwało to tydzień (robota popołudniami), a teraz całą działkę objechałem w półtorej godziny :-D
A tak "bałdełej" to usuwam trawnik gdzie się tylko da i zakładam rabaty (głównie iglaste). Póki co składuję skoszoną trawę na niezabudowanej działce sąsiada, ale co to będzie, jak w końcu zacznie się budować?? Koszmar z tą ilością trawy :evil: Cały kompostownik załadowany i jeszcze zostaje.

konrad1983 - 2008-03-19, 21:29

a jest jeszcze jeden problem, z trawnikiem, ktory ma byc INTENSYWNIE użytkowany, wyrównałem i zqagesciłem teren, ma tam jeździc samochód, teraz pora na trawnik, mam ziemie i problem polega na tym ze jak rozsype 1-2cm ziemi i posadze trawe to mi to nic nie da bo samochód to "zbobruje" wiec chciałbym wzmocnic teraz jakimis kratkami, panelami, jak to zwał bo rózne widziałem nazwy, tylko obecnie w OBI czy na alledrogo ceny jednej takowej to 12zł a tam nawet nie ma 0,5m kw :-o , a mnie potrzeba 50m kw.!! Wie ktoś gdzie mozna w okolicach Kielc kupic cos takiego dużo taniej, lub gdzieś w sieci nawet
hepik - 2008-03-29, 07:25

Leroy Merlin,niekoniecznie identyczna ale tańsza ,z aktualnej gazetki:


kuba123 - 2008-03-29, 12:30

A o to mój biedny trawnik :? Nie chcę nawozić, bo żaby do mnie nie przyjdą.

JAREK G - 2008-04-19, 10:23

W tym roku rozpocząłem "zabawę" z trawą od przycinania obrzeży :) Jakby się ktoś również chciał pobawić to krótka fotorelacja :P

iwosek - 2008-04-19, 10:29

Wlasnie - mialem dawno zapytac :P - zaczynac siac juz trawe czy poczekaj na sloneczniejsze dni :???: w zeszlym roku nie zdazylem i mam duzą wyrwe na samym srodku trawnika :hehe:
killer1558 - 2008-04-19, 10:33

Jarek widać pełen profesjonalizm :)
JAREK G - 2008-04-19, 10:39

Mateusz ja miałem dzisiaj kosić a potem zrobić aerację , ale pada deszcz i :dupa: ale jak chcesz siać to nie czekaj na słoneczną pogodę bo Ci wszystko wysuszy :( teraz jest idealnie żeby trawa dobrze wzeszła musi mieć wilgotne podłoże :P
iwosek - 2008-04-20, 01:18

To się nasialem :hehe: poszedłem rano na działke z zamiarem zrobienia trawnika - przekopany kolo2 tygodni temu dzisiaj zagrabiony - wysypalem na kawalek trawy i .. jak nie zaczelo narzekac z nieba tak zalilo sie do poznego poludnia. Poszedlem zobaczyc i co - jedna wielka kałuza z plywajacymi nasionami :x - dobrze ze to tylko kawalek :x moze w przyszla sobote :((
JAREK G - 2008-04-20, 10:55

:lol: No nie oberwanie chmury też się nie nadaje do siania trawy :P Dobrze bu było po tym jak wysiałeś nasiona delikatnie zagrabić i uwałować ziemię :)
JAREK G - 2008-04-29, 11:07

Skosiłem w czwartek trawę były trzy kosze i na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało :good:

W piątek przeleciałem trawnik weltykulatorem i okazało się że nazbierałem jeszcze 15 koszy od kosiarki suchej trawy :P

monkeymonk - 2008-07-10, 23:08

pare fotek mojego trawnika. to pierwszy rok, w ktorym o niego dbam. wczesniej przez 8 lat nie byl koszony wcale albo 4-5 razy w sezonnie. na poczatku maja zrobilem podwojna wertykulacje (wzdluz i w poprzek). Potem dosialem trawy regeneracyjnej. podlewam codziennie, kosze co 5 dni.
tak wygladalo w maju po wertykulacji:

tak dzisiaj, jest jeszcze pare niedociagniec, mam problemy pod drzewami. jest duzo lepiej:

podlewam przy pomocy zraszaczy. mysle o podlewaniu automatycznym (zraszacze wynurzalne) ale niestety nie wiem jak sie za to zabrac. mam wyprowadzona instalacje do podlewania w ogrodzie ale nie wiem jak sie w nia wpiac.
jak sypiecie nawoz? recznie czy siewnikiem?

JAREK G - 2008-07-10, 23:21

Różnica kolosalna :brawo: Nie podlewaj codziennie rób to rzadziej a obficiej, trawa się lepiej ukorzeni i będzie bardziej odporna na susze Co do zraszaczy masz to pokazane na 3 stronie tego wątku :) Ja sieje nawóz siewnikiem i robie to na krzyż ( tak jak robiłeś wertykulację )
monkeymonk - 2008-07-10, 23:24

podlewanie codziennie weszlo mi w nawyk ze wzgledu na dosiewki, ktore robie od maja - caly czas cos tam wschodzi. zluzuje z podlewaniem.
jakiej firmy kupujesz zraszacze i rury - gardena jest dosc droga

JAREK G - 2008-07-10, 23:35

Zraszacze mam chyba jakieś Izraelskie , a rura prawdopodobnie polska :P
Ps. to masz chyba tania wodę :P

monkeymonk - 2008-07-10, 23:39

darmowa nie liczac pradu. mam studnie do podlewania. musze sie rozejrzec za tymi zraszaczami bo na ganianiu z wezami potrafi zejsc dobra godzina.
JAREK G - 2008-07-11, 00:05

Do zraszacz musisz mieć dobre ciśnienie :P
monkeymonk - 2008-07-11, 00:16

wiem, tu nie bedzie problemu
iwosek - 2008-07-11, 07:24

Super macie te trrawniki - ja na początku sezonu też zacząłem walczyć - poszły nawozy, poszły dosiewki nie dosiewki, obramowanie trawnika, odchwaszczenie, odmechacenie. Koszony co 5-6dni, podlewany tez codziennie wieczorami. Niestety pojechalem na jedne wakacje, pozniej mialem mały zapiernicz i trawnik - wygląda gorzej jak przed moimi zabiegami, nawozy pomogły w rozwoju - chwastów, Nie koszony - bo jakos nigdy nei moge znalezc czasu po benzyne pojechac - wiec zakwitł - kwiatostany po kolana. Jestem załamany, ale cóz no nawet jakbym chciał - nie ma szans abym się za niego wziął. W przyszłym tygodniu kolejny wyjazd ... więc trawnik jeszcze bardziej zdziczeje ...
monkeymonk - 2008-07-11, 09:30

moze laka kwiatowa?. marzy mi sie cos takiego ale mam dzialke w lesie i boje sie, co w tej lace zamieszka :)
monkeymonk - 2009-03-10, 17:47

a jak wasze trawniki na progu wiosny? korzystajac z dobrej temperatury i chwili czasu zaczalem dzisiaj wertykulacje. potrwa to u mnie pare dni ale wole zaczac wczesniej i w cieplejsze dni cieszyc sie ladna trawa a nie pobojowiskiem:)
czy mozna juz myslec o nawozeniu trawnikow?

AurorA - 2009-03-10, 18:05

Ja też wczoraj zacząłem trochę zdzierać warstwę filcu na trawniku od razu inaczej wygląda.
amadyn - 2009-03-10, 18:39

Na nawożenie trawnika jest jeszcze czas . Trawa zacznie pobierać składniki mineralne dopiero jak wznowi wzrost , a to może potrwać jeszcze z miesiąc . Do tego czasu , nawóz zostanie wpłukany przez deszcz w głębsze warstwy gleby i trawa nie będzie miała możliwość go pobrać . Poczekaj jeszcze kilka tygodni .
koczisss - 2009-03-10, 21:13

Ja to najpierw musiałbym trawnik odśnieżyć aby trawę ujrzeć, a co dopiero coś z nią robić :crazy:
momo - 2009-03-11, 17:48

pamiętaj że jak nawozisz trawę to ona musi być sucha dopiero po daniu nawozu ją podlewasz ale jak Amadyn pisze jeszcze na to jest za wcześnie sama wertykulacja powinna ruszyć trawę znacznie no i oczywiście słońce to czego u nas jak na lekarstwo
JAREK G - 2009-03-11, 22:53

Jak trawa zacznie wegetację powinno się ją krótko skosić dopiero potem zrobić wertykulację, nawieź i obficie podlać. Teraz jest jeszcze trochę za wcześnie U mnie śniegu już dawno nie ma a trawnik po zimie wygląda nie najgorzej, ale z wertykulacją wstrzymam się jeszcze z dwa tygodnie
monkeymonk - 2009-03-12, 10:10

nie jestem przekonany czy jest za wczesnie. z punktu widzenia wertykulujacego raczej tak:)
trawa po wertykulacji wyglada tak samo jak po podobnych zabiegach przeprowadzanych w zeszlym roku pozna wiosna. zerwany filc, wzruszona ziemia - nie wplywa to raczej na wegetacje.
tak na marginesie: murawa na stadionie lecha po wertykulacji i piaskowaniu
http://www.skyscrapercity...500509&page=212

amadyn - 2009-03-12, 10:16

Murawa na tym stadionie jest podgrzewana . Wertykulacje możesz teraz przeprowadzić ale z nawożeniem trochę poczekaj.
monkeymonk - 2009-03-12, 11:02

dokladnie tak zrobie. dzk
hepik - 2009-03-12, 14:22

A ja zakupiłem areator...i się przymierzam do przemierzania ;)
http://i41.tinypic.com/ogfl34.jpg

monkeymonk - 2009-03-12, 15:21

tylko sie nie zabij - jogging raczej odpada
JAREK G - 2009-03-12, 16:48

monkeymonk napisał/a:
dokladnie tak zrobie. dzk
Ja jednak radze się jeszcze trochę wstrzymać, wczoraj chwaliłem się że u mnie dawno już śniegu nie ma a tu rano jak wstałem cały trawnik biały :P Zrobisz wertykulację i zanim trawa zacznie wegetację ziemia po deszczach , śniegu i mrozach znowu się ubiję i pożytek z wertykulacji będzie taki że pozbędziesz się tylko suchej trawy
AurorA - 2009-03-12, 17:14

hepik napisał/a:
A ja zakupiłem areator...i się przymierzam do przemierzania


znajomy kupił identyczny, ale na drugi dzień po areacji nie mógł chodzić - zakwasy nie przeciętne wiec się nie forsuj zanadto na pierwszy raz

JAREK G - 2009-03-12, 17:25

AurorA napisał/a:
znajomy kupił identyczny, ale na drugi dzień po areacji nie mógł chodzić
Też to dokładnie kiedyś przerabiałem ,jak chcemy popracować nad górnymi partiami muskulatury to można chodzić w normalnych butach a w ziemie wbijać widły :P
monkeymonk - 2009-03-12, 17:28

albo pchac przed soba takie cudo:
http://www.artgarden.pl/p...1bc724c43543227

AurorA - 2009-03-12, 17:39

to chyba weltykulator
JAREK G - 2009-03-12, 17:46

Tak to wertykulator , ale doliczyć do tego drążek (50zł) to taniej wychodzi kupić elektryczny :P
monkeymonk - 2009-03-12, 19:35

wertykulator by gardena - zawsze mozna na nich liczyc jesli chodzi o ceny z kosmosu. ten jest i tak dosc tani. w zeszlym roku widzialem reczne wertykulatory drozsze od elektrycznych :crazy:
monkeymonk - 2009-03-13, 09:52

a takie wertykulatory pracuja w poznaniu. fajnie to wyglada
http://www.skyscrapercity...500509&page=213

Bajbas - 2009-03-13, 10:31

a ja planuje wykorzystać walec, który kiedyś zupełnie niepotrzebnie kupiłem. Taki co to się wodę do niego wlewa i wałuje ziemię. Chcę dospawać listy z kolcami i fru na trawnik. Widziałem coś takiego w wypożyczalni obok nas, wydaje się to dobrym pomysłem.
:piwko: Bajbas

PS. U mnie na ścieżkach po prostu zasuwam widłami, ruszając jednocześnie cała darń. Już ze 3 trzonki złamałem :)

barba50 - 2009-03-13, 18:50

To może zastosuj deseczki nabite gwoździami i przywiązane do kamaszy.
Bajbas - 2009-03-13, 20:24

barba50 napisał/a:
To może zastosuj deseczki nabite gwoździami i przywiązane do kamaszy.
to nie ten efekt. Widłami jak się ruszy to na jakieś 15-20 cm. Szybko się taka ziemia nie ubija. Nawet nacinam szpadlem, to szczególnie gdy zaniedbam podlewanie i trawa przeschnie. Tego moim zdaniem żadne "kamasze" nie zastąpią :)
Pozdr, Bajbas

JAREK G - 2009-03-13, 20:48

Bajbas, są już gotowe opaski z kolcami do takich walców , jak masz taki walec to dobry pomysł,chociaż działa to wtedy jak aerator a nie wertykulator ale generalnie :good:
Bajbas - 2009-03-13, 23:28

JAREK G napisał/a:
są już gotowe opaski z kolcami do takich walców

na to nie wpadłem, dzięki!
JAREK G napisał/a:
działa to wtedy jak aerator a nie wertykulator
wyższa szkoła jazdy, na razie nie kumam różnicy, ale się dokształcę ;)
Bajbas

monkeymonk - 2009-03-14, 00:04

wertykulator rozcina darn, tworzac pasy troche podobne do tych, ktore zostawiaja grabie (oczywiscie znacznie glebsze)
aerator nakluwa darn, tak jak po przechadzce w magicznych butach czy paradzie widlarza :)

Bajbas - 2009-03-14, 20:04

Ale człowiek głupi :P W sumie zmierza do jednego. Rozluźnić darń.
Tak czy siak trzeba się zabrać za robotę :-(
:piwko: Bajbas

monkeymonk - 2009-03-15, 07:55

chodzi o to samo ale wertykulacja jest bardziej inwazyjna. ja na wiosne wertyukuluje a kolo lipca/sierpnia tylko aeruje
koczisss - 2009-03-15, 08:40

monkeymonk napisał/a:
chodzi o to samo ale wertykulacja jest bardziej inwazyjna. ja na wiosne wertyukuluje a kolo lipca/sierpnia tylko aeruje


A ja nic nie robię i trawa też rośnie :)

momo - 2009-03-15, 11:02

krok pierwszy wertykulacja ma za zadanie zgrabić i ponacinać darń oraz zalegający filc po zimie . krok następny to arreacja jest to nakłówanie darni w celu doprowadzenia powietrza do gleby krok trzeci to naworzenie równomierne najlepiej siewnikiem krok czwarty obfite podlanie można jeszcze trawę przywałować dodatkowo w celu wyrównania powstałych po zimie nierówności pozdrawiam momo
monkeymonk - 2009-03-15, 15:45

moim skromnym zdaniem aeracje zaraz po wertykulacji mozna sobie odpuscic. juz po wertykulacji osiagamy cel jakim jest wzruszenie darni i dostarczenie powietrza.
prawidlowa wertykulacja jest robiona w dwoch turach tzn. wzdluz a potem wszerz trawnika.
wartro po tych czynnosciach trawnik jeszcze piaskowac. Nie praktykowalem do tej pory. w tym roku mam zamiar sprawdzic na czesci trawnika.
pozdr.

Bajbas - 2009-03-15, 19:39

monkeymonk napisał/a:
wartro po tych czynnosciach trawnik jeszcze piaskowac.

nie wiem co to znaczy, znam piaskowanie np. karoserii :P ale jeśli zamierzasz posypać piaskiem część trawnika, żeby np. go wyrównać, to ja już to robiłem. Po 14 dniach piasku nie widać, a trawnik robi się jak stół.
:piwko: Bajbas
PS. Oczywiście jeszcze kwestia ile tego piachu. U mnie to było 1-2 cm

castleman - 2009-03-16, 14:31

Ja stosuję tylko grabie i jest dobrze ;)
Ale to ciekawe co piszesz o piasku...

monkeymonk - 2009-03-16, 14:37

wczoraj wiecej poczytalem i zdecyduje sie w tym roku. nie chodzi tylko o wyrownanie ale takze o zapobieganie zbijaniu sie gleby
JAREK G - 2009-03-16, 15:21

Piaskowanie stosuje się na glebach "ciężkich" ( gliniastych)
Benteler - 2009-04-02, 20:56

Witam serdecznie miłośników ładnych trawików!
Ja od kilku lat także "walczę " ze swoim trawnikiem (ok 550m).Trzy lata temu stary trawnik został całkowicie zerwany (warstwa ok 5cm) i wywieziony.Wsypałem nowej czrnej ziemi 10-15 cm posiałem nowa trawę i rośnie.W zeszłym roku pojawił się mech który skutecznie zagłuszał trawę i zielsko.I walka zaczęła sie od nowa :) .Mieszkam w sąsiedztwie lasu świerkowego i z tąd spodziewam sie silniejszego zakwaszenia ziemi i w efekcie mchu.Dałem na jesieni sporo dolomitu i teraz na wiosnę zamierzam dać jeszcze raz ale trochę mniej.Połamałem grabie przy filcowaniu ale po "odkurzeniu" kosiarką spalinową trawnik wydaje się odświerzony.Zrobiłem sobie automatyczne podlewanie więc w suche dni pomagam systematycznie.
Chciałbym poruszyć inny problem który zauważyłem przy wcześniej wspomnianym zrywaniu starego trawnika a mianowicie było mnóstwo białych larw jakić robali.Ktoś mi powiedział że to są larwy chrabąszcza majowego które ponoć żywią sie korzeniami trawy.I cos w tym jest bo starą trawę mogłem dosłownie zwijac w rolki.W tym roku będę robił oczko więc znowu wywalę trochę darni.Zobacze czy sa znowu.
Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej materi to proszę o rady.

JAREK G - 2009-04-02, 21:21

Benteler napisał/a:
.Mieszkam w sąsiedztwie lasu świerkowego i z tąd spodziewam sie silniejszego zakwaszenia ziemi i w efekcie mchu.Dałem na jesieni sporo dolomitu i teraz na wiosnę zamierzam dać jeszcze raz ale trochę mniej.Połamałem grabie przy filcowaniu ale po "odkurzeniu" kosiarką spalinową trawnik wydaje się odświerzony
Wypożycz sobie wertykulator będzie Ci łatwiej walczyć z mchem bo bez tego ciężko będzie utrzymać 550 m2 trawnika A co do tych białych larw to też takie miałem jak przerabiałem zraszacze ale nie zauważyłem negatywnego wpływu na trawę
Benteler - 2009-04-02, 22:08

Z dostępnością wertykulatora mie mam problemu tylko ma on dość radykalne działanie zwłaszcza na słabsze miejsca.Trudno wtedy reperacje nazwać dosiewkami tylko raczej sianiem od nowa.Dlatego grabie - druciaki uznałem za właściwy kompromis.A że było trochę ciężej-trudno.W tym sezonie chce postawić na odkwaszanie (dolomitem) i kolcowanie.Oczwiście nawozy i woda bez zmian.
monkeymonk - 2009-04-02, 23:32

wertykulator dziala radykalnie to fakt. prawada jest jednak taka, ze trawa bardzo ladnie odbija i ten koszmarny widok po 2-3 tygodniach zmienia sie nie do poznania.
moim zdaniem grabienie tutaj nie pomoze. jezeli masz problem z mchem to polecam najpierw zrobic podwoja wertykulacje (wzdluz i wszerz) i potem grabienie (jesli masz wertykulator bez kosza).

ja prawie skonczylem swoja wertykulacje. dzialka 2500 m2, tez przy lesie. roboty jest duzo ale pierwsze efekty sa zachecajace.

JAREK G - 2009-05-01, 22:45

Ja dzisiaj zrobiłem sobie trawkę na "gotowo" :P koszenie, podwójna wertykulacja, dokładne zgrabienie , nawożenie i obfite podlewanie :-D Całość zajęła prawie 9 godzin :? z małymi przerwami na :piwko: :lol:
szopen - 2009-05-01, 23:02

Mój trawnik wygląda obecnie jak sierpniowa, wypalona murawa, no może nie aż tak. Od miesiąca czekam na deszcz, ażeby go posypać nawozem. Od kilku dni już go polewam, żeby całkiem nie zmarniał i myślę, że w końcu jeszcze tego lata popada.

Pozdrawiam Antoni !!

iwosek - 2009-05-01, 23:10

szopen, od 20 maja mam urlop - wiec szykuj parasol bo będzie lało :hehe:

Ja jutro biorę się za swoją trawę - po 2 tygodniach przypomniałem sobie żeby zatankować kosiarkę :hehe:

szopen - 2009-05-01, 23:15

Dzięki Iwosek, a nie mógł byś iść wcześniej na ten urlop, do 20 go to ja zbankrutuję z wodą. :piwko:

Pozdrawiam Antoni !!

castleman - 2009-05-02, 23:32

Ja tylko raz ścinałem w tym roku, 3 tygodnie temu
i podreptałem w butach ze szpilkami ;)
Teraz wypadałoby ponowić cięcie, ale obawiam się wysychania trawy.
Niestety nie pada już od miesiąca :x
Trochę dosiałem, ale nic nie wychodzi pomimo podlewania, susza :-(

iwosek - 2009-05-02, 23:48

Ja dzisiaj scialem pierwszy raz i musze powiedziec ze przed koszeniem wygladala lepiej :hehe:
na noc zostawilem zraszacz na trawe - mam nadzieje ze rano jeszcze cos tam bedzie a nie poplynie w swiat :hehe:

Benteler - 2009-05-07, 22:22

Ja swój trawnik kosiłem w tym roku już 6 razy i za każdym razem jest coraz więcej do wywiezienia.Coprawda podlewanie pracuje systematyczbie a i azofoski dałem sporo.Konieczna była również chemia na chwasty.Teraz szykuję sie do wojny z mrówkami.
JAREK G - 2009-05-07, 22:30

Benteler napisał/a:
azofoski dałem sporo.
Lepsze są nawozy przygotowane specjalnie do trawy które nie powodują tak bujnego wzrostu jak azofoska ( mniej koszenia ) a gęściejszą i lepszą darń :P
Benteler - 2009-05-08, 20:12

JAREK G napisał/a:
Lepsze są nawozy przygotowane specjalnie do trawy które nie powodują tak bujnego wzrostu jak azofoska ( mniej koszenia ) a gęściejszą i lepszą darń

Napewno masz rację ale uważam że na wiosenne pobudzenie lepiej sprawdza sie azofoska.Z resztą sam tego nie wymyśliłem.Tak mi doradzało wielu ogrodników.Przeważnie daje florowit do trawy a wtym roku zastanawiam sie nad osmokote.Piszą że wystarcza na 180m dni.To praktycznie cały sezon.

JAREK G - 2009-05-08, 22:52

Jak zakładałem trawnik to pierwszy nawóz dałem osmokote i muszę powiedzieć że naprawdę jest dobry i starcza na długo , niestety cena jest powalająca :-( Generalnie stosuje florowit też dobry ale już nie tak bo starcza na około 45 góra 60 dni :? Ale muszę poszukać czegoś tańszego bo nawozy ostatnio bardzo podrożały :evil:
Piotrek.P. - 2009-11-14, 21:02

Macie może sposoby jak mieć piękny trawnik?? jakich nawozów stosować ?? i kiedy je stosować ?? jakieś ciekawe wskazówki byście podpowiedzieli? :-D

Pozdrawiam Piotr

sebastianrost - 2009-11-14, 22:07

piopil napisał/a:
Macie może sposoby jak mieć piękny trawnik?? jakich nawozów stosować ?? i kiedy je stosować ?? jakieś ciekawe wskazówki byście podpowiedzieli? :-D

Pozdrawiam Piotr



Przeczytaj cały temat :-D

castleman - 2009-11-15, 01:18

Dzisiaj fajna pogoda była
no i trawnik ściąłem
myślę że to ostatni raz w tym roku :roll:

JAREK G - 2009-11-15, 13:37

piopil, :wrr: Tak jak napisał sebastianrost, przeczytaj najpierw temat a później zadawaj pytania
Martinho - 2009-11-30, 12:16

JAREK G napisał/a:
Jak zakładałem trawnik to pierwszy nawóz dałem osmokote i muszę powiedzieć że naprawdę jest dobry i starcza na długo , niestety cena jest powalająca :-( Generalnie stosuje florowit też dobry ale już nie tak bo starcza na około 45 góra 60 dni :? Ale muszę poszukać czegoś tańszego bo nawozy ostatnio bardzo podrożały :evil:


z tańszych ;-) rzeczy, znalazłem w sieci kiedyś taki pomysł:
http://www.tipy.pl/artyku...o-trawnika.html
jedno trzeba przyznać - na pewno pomysłowe :-)

Vanka - 2009-11-30, 13:18

Martinho napisał/a:
JAREK G napisał/a:
Jak zakładałem trawnik to pierwszy nawóz dałem osmokote i muszę powiedzieć że naprawdę jest dobry i starcza na długo , niestety cena jest powalająca :-( Generalnie stosuje florowit też dobry ale już nie tak bo starcza na około 45 góra 60 dni :? Ale muszę poszukać czegoś tańszego bo nawozy ostatnio bardzo podrożały :evil:


z tańszych ;-) rzeczy, znalazłem w sieci kiedyś taki pomysł:
http://www.tipy.pl/artyku...o-trawnika.html
jedno trzeba przyznać - na pewno pomysłowe :-)


:hehe:
Dobre.
Ja stosuje :
w pierwszej kolejność pokon z odchwaszczaczem, potem jak większość florowit. W zalezności z żelazem, bądź azotfoska.
Raz w roku na początku sezonu dziurkuję mój trawnik, a następnie sypię piasek (tak jak kiedyś siało się ziarno ;) ). Koszenie w zależności średnio raz na dwa tygodnie, na jeśoeń dbam aby żaden listek nie leżał na trawniku. Od roku odnoszę sukcesy - dość wymierne, bo w mojej okolicy ładne trawniki to te kładzione z beli, a mój jest całkiem naturalny i całkiem mój :)


Fragment mojej trawki ;)

JAREK G - 2009-11-30, 18:15

Martinho, jak wypróbujesz to daj znać o efektach :)
AurorA - 2009-11-30, 21:46

Martinho napisał/a:

z tańszych ;-) rzeczy, znalazłem w sieci kiedyś taki pomysł:
http://www.tipy.pl/artyku...o-trawnika.html
jedno trzeba przyznać - na pewno pomysłowe


wcale nie wyjdzie tanio, na pewno florovit wyjdzie taniej skuteczniej i mniej się środowisko zanieczyści. Piwo na trawnik :bum: czego to ludzie nie wymyślą.

Mariusz - 2009-11-30, 22:03

Po piwku, to się dobrze" kosi"
A tu profesjonalne podejście Van . :good:
Van napisał/a:
Ja stosuje :
w pierwszej kolejność pokon z odchwaszczaczem, potem jak większość florowit. W zalezności z żelazem, bądź azofoska.
Raz w roku na początku sezonu dziurkuję mój trawnik, a następnie sypię piasek (tak jak kiedyś siało się ziarno ;) ). Koszenie w zależności średnio raz na dwa tygodnie, na jesień dbam aby żaden listek nie leżał na trawniku. Od roku odnoszę sukcesy - dość wymierne, bo w mojej okolicy ładne trawniki to te kładzione z beli, a mój jest całkiem naturalny i całkiem mój :)

Ja tylko jeszcze krótko dodam:
Azofoska to bardzo tani i jeden z najbardziej skutecznych nawozów na trawnik, trzeba tylko umiejętnie go wysiać.
Na dwuliścienne można też Mniszek bądź Starane.
Wertykulator czy areator , jak najbardziej wskazane, szczególnie po zimie.

Vanka - 2009-12-01, 21:46

Mariusz Czernicki napisał/a:
profesjonalne podejście Van

;)
Dzięki, ale przy powierzchni 40 m kw można się bawić i bawić i pielić nawet ręcznie ;) zmęczyć się czy znudzić raczej ciężko ;) :)
Jest późna jesień, a moja trawa ciągle rośnie :-o . Nadchodzi ochłodzenie, chyba powinnam ściąć trawę ostatni raz w tym roku :?

Mariusz - 2009-12-02, 11:13

Van napisał/a:
Nadchodzi ochłodzenie, chyba powinnam ściąć trawę ostatni raz w tym roku

Jeśli faktycznie przerosła, to jak najbardziej, tak.
Często zbyt duża trawa przyduszona przez śnieg, wylega, butwieje, czepiają ją grzyby. Ostatnie koszenie przed zimą powinno być jednak wysokie, czyli max. kosiarkę do góry. :)

monkeymonk - 2010-03-29, 22:39

a jak Wasze trawniki w nowym sezonie? ja dzisiaj wetykulowalem caly dzien i powiem Wam szczerze, ze nie bylem taki wyrabany od czasu kiedy kopalem oczko. Najwazniejsze, ze trawka przewietrzona, wszystko wygrabione i wybrane. Jutro nawoz jesli bedzie dobra pogoda. A potem to juz tylo ciecie, podlewanie, ciecie, podlewanie ... proza zycia
barteknam - 2010-03-29, 22:48

Mój jest jak co roku po zimie w złym stanie , mało co przypomina trawnik który był jeszcze ładny w październiku czy listopadzie . Co roku na jesień i kilka razy wiosna grabię trawnik i dopiero w maju zaczyna być w miarę ładny. Czy wystarczy jak wiosna mocniej przycisnę grabię i można to traktować jako napowietrzenie ??
monkeymonk - 2010-03-29, 22:53

mhmm, ja dzisiaj przeprowadzilem maly eksperyment i czesc trawnika mocno przegrabilem a pozostala zwertykulowalem. to jednak inna bajka. wertykulator nacina darn, dzieki czemu gleba lepiej przyjmuje wode i nawozy. grabienie to polsrodek - ziemia pozostaje zbita, nie przyjmuje wody a na powierzchni pojawia sie mech.
inna sprawa, ze grabienie po wertykulacji jest duzo latwiejsze bo nawierzchnia jest luzna.
polecam wertykulacje podwojna - na dlugosc i szerokosc trawnika. moze uda mi sie jutro wrzucic fotki

Vanka - 2010-03-29, 22:55

Bartek grabienie nie zrobi cudów niestety.
Nie masz dużego trawnika i mozesz sie bawić z nim jak ja. Poczytaj co ja robię :)

monkeymonk - 2010-03-29, 23:00

tak na marginesie to efekt wertykulacji wymaga mocnych nerwow. co roku mysle, ze nic z tego nie bedzie ale potem trawka slicznie odbija i jest cacy. W tym roku chyba jednak nie obedzie sie bez dosiewki. moj trawnik ma juz prawie 30 lat. od 3 lat regularna wertykulacja + napowietrzanie i jest OK.
warto pozyczyc albo kupic wertykulator jezeli zalezy Ci na ladnej trawie

Vanka - 2010-03-29, 23:07

Ja sobie kupiłam takie gówienko na kółeczkach z ostrzami. Nie jest to zbyt wygodne, ale mój trawnik to maleństwo i mozna się poprodukować. Ważne, że efekty widać :)
Za areator robia widły amerykańskie - to jak ktoś nie wie te z grubym widelcem ;)

JAREK G - 2010-03-29, 23:24

monkeymonk, nie za wcześnie na wertykulacje i nawożenie :?:
Vanka - 2010-03-29, 23:25

Jarek czas i pora jak najbardziej :)
Mój trawnik też już po wertykulacji - tylko widłowania mi się nie chce, bo mam masę roboty przy wykopkach ;) , ale i tak bedę musiała to zrobic zanim folię położę :)
Jedyne czego teraz jeszcze nie zrobię to nie będę nawozić. Nawożenie za jakies dwa tygodnie.

JAREK G - 2010-03-29, 23:43

Vanka, Jak zrobisz to za wcześnie gdy na dobre ruszy wegetacja, zrobisz wertykulacją więcej złego jak dobrego. Trawa jest jeszcze słaba i w niektórych miejscach może się już nie odrodzić a poza tym musisz czekać z miesiąc zanim trawnik będzie wyglądał przyzwoicie, w międzyczasie ziemia się ubije i efekt wertykulacji mizerny :???:
Vanka - 2010-03-30, 00:26

JAREK G napisał/a:
Vanka, Jak zrobisz to za wcześnie gdy na dobre ruszy wegetacja, zrobisz wertykulacją więcej złego jak dobrego. Trawa jest jeszcze słaba i w niektórych miejscach może się już nie odrodzić a poza tym musisz czekać z miesiąc zanim trawnik będzie wyglądał przyzwoicie, w międzyczasie ziemia się ubije i efekt wertykulacji mizerny :???:


Zawsze ruszam z trawnikiem pod koniec marca i jest :good: w połowie kwietnia już muszę go golić ;) . Może to zalezy od mieszanki trawy jaka masz.

monkeymonk - 2010-03-30, 10:40

Jarek, dyskutowalismy o tym juz rok temu. Kojarze, ze robisz wertykulacje kolo kwietnia. Z moich obserwacji wynika, ze trawnik po wertykulacji wyglada rownie mizernie w marcu jak i w maju. Zwczajnie co jest martwe lub slabe musi wypasc. w zeszlym roku robilem wertykulacje w polowie marca. Jak zrobilo sie troche cieplej dalem nawoz i w drugiej polowie kwietnia mialem juz ekstra trawke. w tym roku bedzie podobnie ale fakt, ze bede musial zrobic dosiewki. pojawily sie lyse place (ale to nie wina wertykulacji tylko odsniezania pozyczonym ciagnikiem z lemieszem; troche mnie zasypalo w tym roku).
JAREK G - 2010-03-30, 16:44

Na pewno zaraz po zimie trzeba trawnik dobrze wygrabić a wertykulacje przynajmniej ja robię zaraz po pierwszym koszeniu, po wertykulacji od razu nawożenie i jak nie pada to mocne odlewanie :) Ale każdy ma swoje sprawdzone sposoby :piwko:
castleman - 2010-03-30, 18:00

Ja w ostatni weekend "wysiałem" nawóz do trawników.
W niektórych miejscach zauważyłem że trawnik jest nierówny (dołeczki).
Zastanawiam sie czy teraz nie wysypać trochę piasku.
Co o tym myślicie?

Vanka - 2010-03-30, 19:00

castleman napisał/a:
Zastanawiam sie czy teraz nie wysypać trochę piasku.
Co o tym myślicie?

Ja myślimy, że to dobry pomysł ;)

ewa535 - 2010-03-30, 21:12

Podpowiem moj patent na dziury na trawniku.
1. Piasek na dno dziury , w sporej ilości -polewasz wodą i patrzysz ile trzeba jeszcze
2. NA to dobra ziemia -ze 2 cm.
3. NA to sypiesz nasionka trawy
4. Jeszcze trochę ziemi
5. Dobrze trzeba rozjechać wałem do trawników
na ogół nikt nie ma wała-pożycza się od kogoś kto ma , albo spora decha , najlepiej kwadratowa ułozona na dziurze i sobie skaczesz do wyrównania .
6. Podlewasz wszystko bardzo ostrożnie dużym sitkiem !

Po takiej akcji nigdy dziura nie powstanie w tym samym miejscu!
natomiast niestety powstają w innych ;)
Ale to normalne , chocby po wyciosaniu korzenia tzw. mlecza

vivit - 2010-04-11, 15:52

Mój trawnik też kiepsko zniósł tegoroczną, nienaturalną jak na nasz klimat, długą zimę.

Stan po stopnieniu śniegu.


Zabieg usuwający obumarłą trawę.


Wygląd po zabiegu

gregorj - 2010-09-19, 15:13

no zasypałem jeden z dwóch trawniczków, jeszcze rozgrabianie i wałowanie i będzie można coś posiać - tylko co? co byście polecili z jakichś ładnych mieszanek? ta część na zdjęciach będzie w słońcu, druga podobnej wielkości raczej w cieniu,


- a muskulce wyrabiam na tej górze

reszta pójdzie pod kwiaty i troche na warzaywniak, coby moje piachy pozakrywać

gregorj - 2010-09-25, 14:32

wydeptany , wypoziomowany, wygrabiony - dzisiaj dorobiłem jeszcze kilka murków\półkoli koło budlei i róż pnących,




- szarpnąłem się na mieszankę trawy firmy Barenbrug - tania nie jest , ale u mnie tego trawnika w sumie nie całe 100 metrów - ot takie duże dwa zielone dywany - więc nie zbankrutuję - wysiejemy, zobaczymy - ale nie ma to w lato jak na trawce się powylegiwać

JAREK G - 2010-09-25, 18:55

Widać że ziemia dobra :good a wbrew pozorom do trawnika to podstawa. Czas wysiewu też odpowiedni to najlepszy okres do zakładania trawnika :)
Elendil - 2011-01-19, 08:32

Pozwolę sobie odświeżyć temat :-D

Stosował ktoś jakieś środki na mech? Megaton albo nawozy substrala antymechowe? Bo chyba będę musiał wiosną powalczyć trochę o trawnik i się zastanawiam czy warto za to zapłacić.

Vanka - 2011-01-19, 09:50

Elendil napisał/a:
Pozwolę sobie odświeżyć temat :-D

Stosował ktoś jakieś środki na mech? Megaton albo nawozy substrala antymechowe? Bo chyba będę musiał wiosną powalczyć trochę o trawnik i się zastanawiam czy warto za to zapłacić.

Substral jest ok.
Ale najpierw dokładna wertykulacja. Przy nienapowietrzonym trawniku częściej dochodzi do rozwoju mchu.

JAREK G - 2011-01-19, 19:34

Po zimie zawsze mchu jest trochę więcej ale tak jak mówi Vanka, dobra wertykulacja i nawóz z duża zawartością żelaza . Ja stosuje florovit z żelazem.
Piotrek.P. - 2011-03-16, 21:14

Odświeżę trochę temat. Będę "rekonstruował" trawnik ponieważ to co jest teraz to woła o pomstę do nieba ... ziemia gliniasta i pełno kamieni. Mam pytanie co do podłoża , mam możliwość przywiezienia torfu (wykop pod stawy) , będzie się nadawał ? czytałem że podczas deszczów będzie nasiąkał wodę i jest niewskazany pod trawnik . Co wybrać ? może wymieszać ten torf z piaskiem ? warstwa podłoża "urodzajnego" będzie 15-20cm ... Co do nasion to będzie jakaś "gazonowa" , jeszcze coś wybiorę.
Pozdrawiam

AurorA - 2011-03-16, 22:39

Torf nie jest podłożem urodzajnym, a poza tym ma odczyn kwaśny co będzie skutkowało porastaniem mchami.
Mariusz - 2011-03-17, 06:16

Najlepszy odczyn gleby pod trawnik 5,5-6 ph. Poniżej tej optymalnej normy rozwijają się mchy, a powyżej raj mają chwasty dwuliścienne.
Vanka - 2011-03-17, 15:04

piopil napisał/a:
ziemia gliniasta i pełno kamieni.

Piopil - nie wiem czy moja rada spotka się z Twoją aprobatą, ale ja bym Ci poleciła prostsze rozwiązanie. Glina to dobre podłoże po lekkim masteringu ;) . I tak pewnie będziesz kopał wszystko więc wymieszaj glinę z piaskiem, w jakimś rozsądnym stosunku, poluzujesz glebę. Przekopanie pozwoli Ci również na wyciągnięcie większości kamieni. Trawa rośnie dobrze na takiej ziemi.

Piotrek.P. - 2011-03-17, 20:50

Vaniu , masz rację , doczytałem trochę o tej glinie , podobno bardzo dobre podłoże. Nawiozę piasku i dam warstwę 1cm na obecną glinę i zaczniemy wszystkie prace . Swoją drogą dobrze mieć takich kolegów jak Wy :piwko:
kordiankw - 2011-11-16, 10:49

Piękna pogoda dziś, więc była okazja do ostatniego koszenia trawnika w tym roku. Nie chciało mi się zlewać pozostałej benzyny z kosiarki, więc ja wypaliłem z pożytkiem dla ogrodu. Trawniczek pięknie wykoszony i wygrabiony. Teraz to już zima może przychodzić na całego, tym bardziej, że narty i deski przygotowane również do sezonu.
AurorA - 2011-11-16, 11:39

Ja jeszcze się zbieram do tego ostatniego koszenia, ale wpierw muszę choć z grubsza liście wygrabić bo góry ich.
Aznar33 - 2011-11-16, 12:43

AurorA napisał/a:
Ja jeszcze się zbieram do tego ostatniego koszenia, ale wpierw muszę choć z grubsza liście wygrabić bo góry ich.


A po co? Ja zawsze jechałem po nich kosiarką. Pięknie się rozdrabniają - same benefity z tego niezależnie, czy chcesz je zostawić zmielone na trawniku, czy wynieść na kompost.

Ja niestety nie mam jeszcze czego kosić. Dzisiaj idę dosiać ostatnią partię trawki w tym roku.

Piotrek.P. - 2011-11-16, 19:23

Aznar33 napisał/a:
Dzisiaj idę dosiać ostatnią partię trawki w tym roku.


Jakie są u Was temperatury?

ewa535 - 2011-11-16, 19:49

U mnie ( Słupsk koło Ustki) w ciągu dnia 10 teraz 3 stopnie
Aznar33 - 2011-11-16, 21:58

piopil napisał/a:

Jakie są u Was temperatury?


Dniami około 15, a nocami ze trzy stopnie mniej.
Niestety nie udało mi się wyrwać dzisiaj do ogrodu. Raz, ze przywieźli ocieplenie na strych i musiałem nosić te bele wełny mineralnej (część pójdzie na ocieplenie filtra na zimę ;) ), a dwa zaczął padać deszcz.
Może jutro się uda. Wiem, że trochę późno, ale większość już posiałem dwa tygodnie temu. Już zaczyna kiełkować.

Piotrek.P. - 2011-11-16, 22:02

Aznar33 napisał/a:
piopil napisał/a:

Jakie są u Was temperatury?


Dniami około 15, a nocami ze trzy stopnie mniej.
Niestety nie udało mi się wyrwać dzisiaj do ogrodu. Raz, ze przywieźli ocieplenie na strych i musiałem nosić te bele wełny mineralnej (część pójdzie na ocieplenie filtra na zimę ;) ), a dwa zaczął padać deszcz.
Może jutro się uda. Wiem, że trochę późno, ale większość już posiałem dwa tygodnie temu. Już zaczyna kiełkować.


Taka temp. jest dobra ponieważ jest stała wilgotność ... dlatego pytam ;) filtr zostawiasz na zimę działający? :)

Aznar33 - 2011-11-16, 22:26

piopil napisał/a:
Taka temp. jest dobra ponieważ jest stała wilgotność


Hehe... wiesz, jaka jest teraz wilgotność? 97%. Przy okazji dzisiaj przyjechał osuszacz powietrza do domu, bo mchem zaczynam porastać w tej Anglii :)

Cytat:
filtr zostawiasz na zimę działający?


Oczywiście. Znaczy zdemontuję trzy, które mam teraz i zamienię je na jeden większy, ale za to bardziej odporny na mróz.
Wyłączę natomiast napowietrzacz.

AurorA - 2011-11-17, 11:26

Aznar33 napisał/a:
A po co? Ja zawsze jechałem po nich kosiarką.


chyba nie wiesz co to są góry liści, muszę z grubsza przegrabić bo na pól metra liści nie wjadę. Ale dziś wszystko zmrożone i w szronie :dupa:

Aznar33 - 2011-11-17, 12:21

AurorA napisał/a:
chyba nie wiesz co to są góry liści, muszę z grubsza przegrabić bo na pól metra liści nie wjadę.


No faktycznie... takiej ilości liści to nawet w lesie nie widziałem. Może Ci ktoś nawozi? ;)

Powodzenia.

kordiankw - 2013-04-28, 10:39

Może sie komuś przyda. Co należy zrobić by trawnik był piękny:
http://youtu.be/lXNK8JTmPHE

wirgiliusz - 2013-04-29, 06:43

Tutaj można znaleźć ciekawe filmiki dotyczące aeracji i wertykulacji.
Aeracja wygląda tak:
http://youtu.be/8qrHgY2ZdkM
Z kolei wertykulacja tak:
http://youtu.be/6cZ1063EeS4

luzio - 2014-04-30, 12:24

Trochę odświeżę temat.
Mam bowiem pewien problem a są nim ... stokrotki :evil:
Naprawdę wkurzają mnie. Muszę je jakoś zwalczyć.
Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Przede wszystkim co takiego lubią a czego nie lubią te małe kwiatuszki.
Przez 2 lata traktowałem od czasu do czasu trawnik jakimiś mniszkami ale nie pomogło to mi zbytnio. Trochę chwastów wytłukło ale pojawiły się inne a stokrotki zwarły szyki i dały radę przetrwać ;)
To co widzę gołym okiem to że mam ciężką zbitą glebę. Może one to lubią?
Ale może ktoś wie coś więcej na ten temat?

renmir - 2014-05-01, 00:08

Na stokrotki w trawniku STARANE powinno pomóc, opryskac w słoneczny dzień.
Gosik - 2014-05-05, 18:49

Stokrotki wymagają gleby żyznej, niezbyt suchej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska.Jeżeli takowe masz, to i stokrotki będą Cię lubiły :hehe:
czester 1 - 2014-05-05, 19:06

pokaz fotki w jakim stanie jest trawnik
luzio - 2014-06-08, 23:53

Starane pomogło! Stokrotki zniknęły :)
Ja wiem że dużo ludzi lubi stokrotki ale każdy kto ma ich zbyt dużo przekonuje się z czasem, jesienią że to nie tylko sympatyczne kwiatuszki ;)

kurther - 2016-10-06, 10:22

Fajne rozwiązanie, ale zapewne dość kosztowne i w montażu i w rachunku za wodę.
Dorota1234 - 2016-12-17, 22:45

Obawiam się że koszt nie na kieszen statstycznego Polaka ;-) Choc przyznaje, ta fotka wygląda zachęcająco...
sanorek - 2017-12-05, 13:45

A czy posiadacie w swoich ogrodach zbiorniki naziemne na wodę deszczową? Zaczynam sie w sumie nad tym zastanawiac odkad znalazlem w ofercie sklepu xxx bardzo ladne zbiorniki i mysle ze jest to dobre rozwiazanie bo z jednej strony pelni taki zbiornik funkcje ozdobna, a z drugiej... mozna zaoszczedzic sporo wody chocby do podlewania. Co o tym sadzicie?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group