Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - NASIONA, WYSIEW, SIEWKI

killer1558 - 2007-02-16, 08:45
Temat postu: NASIONA, WYSIEW, SIEWKI
ostatnio Sebastian pisał że robił wysiew nasion goryczki,kroplika koleusa i innych więc i ja zabrałem się w końcu tylko na razie za trawy ozdobne ,posiałem ostnice mocną,trawę pampasową różową i białą,lamarkie ,drżączke większą,włośnice siną,i mozge kanaryjską ,z kwiatów dzisiaj będę wysiewał przypołudnik,gomfrene,i to samo co Sebastian wyżej,
zakupiłem także nasiona pnącza o nazwie nasturcja kanaryjska na fotkach w necie ciekawie to wygląda może mieliście z tym do czynienia :?:

killer1558 - 2007-02-16, 09:43

w tym całym poście to zapomniałem zapytać o te trawy pampasowe czy komuś się udało z nasion wyhodować :)
Ernest - 2007-02-16, 15:53

Ja miałem pampasową z nasion,czy wysiałem na wiosnę czy na jesień 90% wschodziło.
Dla mnie problemem było przezimowanie,choć udało mi się przezimować raz 2 sztuki z jesiennego wysiewu.Zrobiłem w foliaku następny mini foliak.Stare koce,włóknina,styropian i 2 folie izolowały od mrozu.Ale następnej zimy załatwiłem oby dwie :((

jakja - 2007-02-16, 16:40

Pampasowa u nas nie zimuje, chyba że w domu.
Ala - 2007-02-16, 16:48

Z trawą pampasową dałam dobie spokój. Próbowałam kilka razy i zawsze prędzej czy później mi zmarzła. Nawet jak przezimowała i się rorosła, to nigdy nie zakwitła. Szkoda zachodu, jest tyle innych traw, równie pięknych.
W tym roku kupiłam nasiona ozdobnych traw jednorocznych. Niedługo je wysieję, może trafi się coś ciekawego.

jakja - 2007-02-16, 16:52

Z traw stawiam na turzyce i miskanty. Obecnie mam kilka turzyc - w galerii o moim oczku prezentuję je. Wiosną dokupuję miskanty... te kłączowe posadzę w obciętych do połowy 120-litrowych beczkach plastikowych, żeby mi nie uciekały... Uważam, że to piękne rośliny a wybór gatunków zdolnych u nas przeżyć jest wielki!
krzych0719 - 2007-02-16, 18:00

Witam. Ja z nasion rozmnożyłem trawę o nazwie spartyna grzebieniasta i wełnianka pochwowata. Spartynę i wełniankę wysiałem jesienią do doniczki i zostawiłem na podwórku wiosną skiełkowały bardzo dobrze. Rosną początkowo wolno, ale do jesieni spartyna wyrosła do 70cm wysokości i wytworzyła silne korzenie i klącza.
Pozdrawiam Krzych z Podlasia

Ernest - 2007-02-16, 23:05

Ala napisał/a:
W tym roku kupiłam nasiona ozdobnych traw jednorocznych. Niedługo je wysieję, może trafi się coś ciekawego.

Nie wiem jaką trawę moja Mama wysiała,ale po 3 dniach była na wierzchu

Byłem przed chwilką sprawdzić moje siewki i coś zaczyna wyłazić :yahoo: ,tylko nie wiem co ,bo się opisy rozmazały :lol:

Ernest - 2007-02-16, 23:30

jakja napisał/a:
te kłączowe posadzę w obciętych do połowy 120-litrowych beczkach plastikowych, żeby mi nie uciekały... Uważam, że to piękne rośliny a wybór gatunków zdolnych u nas przeżyć jest wielki!

Przerabiałem to i dalej tak mam z jednym z miskantów(skończę z tym procederem w tym sezonie :) ).Nie warto traci się na wzroście i kwitnięciu.Boli je to bardziej od dzielenia siekierą

killer1558 - 2007-02-16, 23:59

Ernest napisał/a:
Przerabiałem to i dalej tak mam z jednym z miskantów(skończę z tym procederem w tym sezonie ).Nie warto traci się na wzroście i kwitnięciu.Boli je to bardziej od dzielenia siekierą

a jak z ich ekspansywnością wygląda możesz powiedziec

Ernest - 2007-02-17, 01:36

Cytat:
a jak z ich ekspansywnością wygląda możesz powiedziec

Zebrinus i Gracillimus(to te dwa na moich zdjęciach po lewej) są bardzo potulne,rosną w kupie :P .Gorsza sprawa wygląda z olbrzymim i cukrowym,idą jak burza.Cukrowego mam w obciętej beczce ale traci do tego co rośnie poza działką bez ograniczeń bardzo dużo,więc dam mu w tym roku swobodę.Olbrzymiego odgrodziłem tylko od oczka objemkami na pomidory(25 cm w glebę) jak na razie nie przeszedł pod spodem :)
W inne strony ma pełną swobodę(np.wypija wodę z pod róż :-D ),opój straszny :lol:
Chyba zawężę jego obszar działania

jakja - 2007-02-17, 07:42

Tych kłączowych to możesz nie opanować, jak się w końcu pokażą. Sąsiad puścił luzem i wyrósł w odległości 1,5m w kilku kierunkach. Opowiada, że od 2-ch lat próbuje go usunąć i nie może. Zachłanne bestie jak diabli, a opoje straszne... Chyba potraktuje je Roundap'em... Dlatego ja raczej skłaniam się na kepowe, więc cukrowy i olbrzymi miskant odpadają
Ernest - 2007-02-18, 18:06

Zaczyna mi coś nowego wschodzić.Może to być koleus,przetacznik lub kroplik.2 z nich są już na wierzchu :)
Ernest - 2007-02-18, 19:02

Foto siewek
krzych0719 - 2007-02-18, 19:08

Ernest zapodaj foto, wtedy i my zobaczymy te siewki.
Droga od nasionka do dorosłej rośliny jest długa, ale fascynująca. Sam wysiewałem sporą ilość nasion roślin rosnących w moim ogrodzie i za każdym razem to była fajna przygoda z jedną niewiadomą – czy wzejdą i co z nich wyrośnie.
Pozdrawiam krzych z Podlasia.

Mazur - 2007-02-18, 19:09

zapodał zobacz siewek (na czerwono
krzych0719 - 2007-02-18, 19:31

Chyba mam słaby wzrok z tymi kolorami to różnie bywa. Siewki się mocno wyciągają, może brak światła lub temp. za wysoka.
Ernest - 2007-02-18, 19:37

Z lampą było robione,ale są zielone
Ernest - 2007-02-19, 11:34

Koleus,przetacznik i kroplik na wierzchu :yahoo: :P
Pozostały jeszcze goryczka,turzyca i królowa :)

JAREK G - 2007-02-19, 20:48

Jeszcze trochę Ernest, i będziesz mógł robić wysiew na skalę przemysłową :lol: :P
Ernest - 2007-02-19, 20:59

Jaka przemysłowa,to tylko hobby :hehe:


PS.Jeszcze połowa nasion pozostała do wysiania,to będzie dopiero masówka :lol: :P

killer1558 - 2007-03-18, 22:36

tak wygląda moja nasturcja kanaryjska

Ernest - 2007-04-08, 14:00

Gdzieś 3 tygodnie temu wrzuciłem nasionka papiruska tego co mam
Prawdopodobnie wylazły młode papiruski(to te cienkie) :D


killer1558 - 2007-04-08, 14:06

no to gratuluje jak podrosną to zapodaj foto :) będzie wiadomo ile czasu schodzi wyhodowanie z nasion
golden - 2007-07-04, 10:42

ma może ktoś zdjęcie siewki paulowni? Kiedyś posiałem i teraz coś wykiełkowało ale nie wiem co to jest. Zdjęcia niestety nie mogę zrobić
ogrodnik - 2007-07-04, 12:22

pod tym linkiem znajdziesz zdęcie siewki paulowni. niedługo wrzucę kilka zdjęć moich siewek, o ile ślimaki mi ich nie wykończą (paulowni na razie nie mam, w tym roku może zbiorę nasiona)
golden - 2007-07-04, 13:21

a to całe Entelia arborescens to nie jest ta potocznie nazywana chińska róża?
ogrodnik - 2007-07-04, 21:11



1 sosna oścista
2, 3 platan
4 katalpy
5 ?
6 cyprysiki lawsona
7 amorfa
8 glediczja
9 jodła koreańska
10 katalpa
wszystkie siewki tegoroczne, jedynie cyprysiki mają 2 roczek

golden - 2007-07-04, 21:34

Fajne drzewka. A ta glediczja na zdjęciu też jednoroczna? :-o te cyprysiki też z nasion siałeś?Hehe takie małe są podobne do jałowców
JAREK G - 2007-07-04, 21:48

Najdziwniejsza jest jodła koreańska :P
ogrodnik - 2007-07-04, 22:03

glediczja siana wiosną tego roku, mam gdzieś większą, ale musze ją przepikować. cyprysiki rosną niesamowicie wolno, lepiej ukorzeniać. teraz to już zaczynają wyglądać jakoś. zrobie zdjęcia tegorocznym siewkom, to zobaczysz dopiero to do niczego nie podobne :P a koreańczyk daje nieźle radę. ciekawe, czy go ślimaki zeżrą, czy nie przezimuje? jak obstawiacie :hehe:
JAREK G - 2007-07-04, 22:19

Nie znam się na tym , ale czy nie lepiej ukorzeniać jak siać :P
ogrodnik - 2007-07-05, 03:25

części roślin za nic w świecie nie ukorzenisz. jeżeli jest to gatunek, wtenczas wysiewamy, jeżeli chcemy rozmnożyć odmianę nieukożenialnego gatunku, musimy zastosować szczepienie lub okulizację. jodła niestety nie ukorzenia się jako sadzonka :? więc pozostaje tylko siew
golden - 2007-07-05, 09:51

A pospolita jodła sie ukorzenia? Bo znajoma twierdzi że jej się udało. A co do koreanki to można siać z nasion zebranych w Polsce, czy trzeba sprowadzać? Jaki jest roczny przyrost tej jodełki?
AurorA - 2007-07-05, 19:16

ogrodnik napisał/a:
jodła niestety nie ukorzenia się jako sadzonka :? więc pozostaje tylko siew
golden napisał/a:
A pospolita jodła sie ukorzenia?


Ukorzeniłem kiedyś jodłę balsamiczną, ale po dwu latach załatwiły ja przędziorki, generalnie jednakjodły się sieje, podobnie jak świerki (oprócz miniaturek) i odmian szczepionych.

golden - 2007-07-05, 19:36

,, podobnie jak świerki (oprócz miniaturek) "

to znaczy że np świerk conica można z gałęzi ukorzenić?

AurorA - 2007-07-05, 19:41

Cytat:
to znaczy że np świerk conica można z gałęzi ukorzenić?


Tak się robi.

A co do siewek to wyławiałem z oczka setki szyszek, które spadały mi ze świerku srebrnego. Szyszki wysypałem na rabatce jako ściółkę - teraz patrzę a tam dziesiątki malutkich srebrnych świerczków. Co ciekawe ponad 70 % jest srebrne a w Polsce podobno tylko około 30% siewek można zakwalifikować jako odmiana glauca.

golden - 2007-07-05, 19:45

A jak można go ukorzenić ( chodzi mi o świerk conica ) czy jest szansa żeby w Polsce zawiązał nasiona? I jeszcze pytanie o koreankę, czy nasiona które zawiązuje w Polsce są dobre do wysiewu czy są ,, ślepe "?
ogrodnik - 2007-07-05, 20:24

AurorA napisał/a:
Ukorzeniłem kiedyś jodłę balsamiczną, ale po dwu latach załatwiły ja przędziorki, generalnie jednakjodły się sieje, podobnie jak świerki (oprócz miniaturek) i odmian szczepionych.


no to moje uznanie :piwko: ja się już w takie rzeczy nie bawię, szkoda mi miejsca w tunelu na eksperymenty.

Cytat:
I jeszcze pytanie o koreankę, czy nasiona które zawiązuje w Polsce są dobre do wysiewu czy są ,, ślepe "?


otóż ja wysiewam z mojego koreańczyka, a że mało mi wschodzi to dlatego, że źle je w zimie przetrzymałem i przeschły.

Cytat:
A jak można go ukorzenić ( chodzi mi o świerk conica ) czy jest szansa żeby w Polsce zawiązał nasiona?


Tak, jak napisał Arek, karłowe świerki można ukorzeniać. zarówno świerka białego, jak i naszego pospolitego (np. nidiformis). odrywasz tegoroczny przyrost, do ukorzeniacza i tyle. dolnych igieł się nie usuwa bo odłażą z pąkami. więcej Ci napiszę, jak się mi coś przyjmie, bo w tym roku bawie zię z świerkiem gniazdkowym pierwszy raz. a co do wiązania nasion :roll: nie jestem pewien, ale prawdopodobnie ta odmiana powstała z czarciej miotły, a czarcie miotły generalnie nie są zdolne do wiązania owoców (chociaż ostatnio słyszałem że jednak są). większość iglaków karłowych o dziwnych pokrojach to właśnie czarcie miotły

golden - 2007-07-05, 20:46

Dzięki za odpowiedź. A teraz pytanie z troche innej beczki. Słyszałem, że mieszanka wiśni z czereśnią dają niezłe owoce, ale jak możliwa jest taka mieszanka skoro można skrzyżowac te gatunki tylko przez zapylenie i wysiew, a przecież rośliny z nasion maja dzikią formę i małe, niesmaczne owoce które pojawiaja się dopiero po kilkunastu latach.
ogrodnik - 2007-07-05, 21:56

nie zabardzo rozumiem co kryje się pod pojęciem mieszanka? masz na myśli podkładkę? może jak czas pozwoli to założę temat sadownictwo i tam porozmawiamy, bo to temat rzeka.
golden - 2007-07-05, 22:38

Nie właśnie nie chodzi mi o podkładkę tylko o hybrydę, która powstała przez zapylenie jednego gatunku drugim
golden - 2007-07-09, 10:01

Dobra mniejsza z tym. Może ktoś wie jak rozmnożyć z nasion morwe, judaszowca wschodniego i eukaliptusa? Aha i przy okazji nasiona jabłek trzeba stratyfikowac?
ogrodnik - 2007-07-09, 10:25

morwa: nasiona przechowujesz na sucho i wysiewasz końcem kwietnia do gruntu ( 0,4 g / na 1m rowka wysiewnego ).
judaszowca wysiewamy pod osłony na wiosnę
eukaliptusy w warunkach domowych możesz wysiewać 365/rok :P to jest chyba maluteńki eukaliptusik (nie wiem, bo mi napisy zmyło :???:

100 dni stratyfikacja nasion jabłoni (3~5 stopni C)

golden - 2007-07-09, 12:11

czyli wysiać na jesień tak?
a te poprzednie drzewka mają jakieś wymagania przy sianiu? tzn np moczyć w wodzie przed siewem?

golden - 2007-07-12, 20:37

Ogrodnik ratuj. Mam jakieś siewki w doniczce i nie wiem co to jest bo siałem kiwi i paulownie. myślałem że to kiwi ale to ma liście wielkości dłoni i jest pokryte drobnymi włoskami czy to może być actinidia?
riqelme - 2007-07-14, 17:03

golden napisał/a:
ma liście wielkości dłoni i jest pokryte drobnymi włoskami

wielkm ogrodnikiem nie jestem ale z opisu wydaje mi się że to kiwi może jakieś fotki dla pewności

Łukasz75 - 2007-07-15, 03:28

http://www.dendrona.com.pl/

Wiele nasion roslin krajowych , w tym bedacych pod ochrona.

Polecam

golden - 2007-07-16, 13:17

Niestety nie mam aparatu więc nie mogę zrobić fotek :-( dodam jeszcze że jak wychodziły z ziemi to na czubku miały ciemno brązowe łupinki więc możliwe że to jednak kiwi
iwosek - 2007-07-16, 18:33

z opisu wynika ze kiwi sam mam z nasion, narazie rosna dobrze maja cos okolo 20cm, tylko pamietaj ze kiwi musi rosnac jakby to powiedziec w grupie <conajmniej 2roslinki> niewiem gdzie ale gdzies to wyczytalem :piwko:
golden - 2007-07-16, 20:37

Tak bo kiwi maja na jednym drzewku cechy żeńskie a na innym męskie. Trzeba trafić na parkę hehe. Ale ja zrobie sobie z nich drzewka bonsai więc nie zależy mi na owocach ( chociaż bonsai z kiwi to trochę szalony pomysł ale nie zaszkodzi spróbować )
golden - 2007-07-26, 21:26

Jest jakaś szansa żeby w pierwszym roku cyprysiki lawsona miały ok 10 cm?
iwosek - 2007-07-27, 23:21

na poczatku roku na alledrogo kupilem nasiona paru roslin <nie kupujcie nasion na alledrogo, dolozcie te pare zloty i kupcie w ogrodmniczym>
no i na 10 roslin wzeszly mi 2 niebieska trawa i golden eggs,
ale mniejsza z tym mialem doniczki i super slodkie mandarynki, no i wrzucilem kilka nasion do doniczki i.......
........ i wyrosly, maja gdzies 15 cm, no i moje pytanie jaka wysokosc moga one osiagnac i kiedy czy beda owocowac, no i ogolnie czy macie doswiadczenia z hodwla mandarynek z nasion

kuba123 - 2007-07-27, 23:44

Próbowałem wysiać z nasion mandarynki: na poczatku rosły szybko, a potem prawie w ogóle :? teraz też mam taka około 10 cm.
A ma ktos doświadczenie z sadzeniem awokado ?? U mnie ma juz prawie 40 cm.
Słyszłame, że jak sie utnie stażek wzrostu to ładnie wyglada. - Czy to prawda?
A jest ktos kto ma doswiadczenie z arbuzów. Posiałem arbuzy - zakwitły - zaatakowały je mszyce - spryskałem specjalna trutka dla mszyc - mszyce nie zdechły - roslina padła :(
Czy jeżeli zakwitly to oznacza, ze mogły wydac owoce?

golden - 2007-07-28, 08:33

Arbuzy mnoży się tylko z nasion, ale w naszym klimacie raczej nie ma co liczyć na jakieś dorodne owoce. Mandarynki tak jak reszta cytrusów, wysiane z nasion jeżeli już to zaowocują za ok 20 - 25 lat, a owoce będą dzikie i nie smaczne. Lepiej kupić sadzonki z gałązek. Mam w domu setki mandarynek z nasion i jeszcze żadna nie zakwitła.
iwosek - 2007-07-28, 09:09

kuba123, w zeszlym roku mialem trzy arbuzy z nasion byly one male , twarde niesmaczne, mszyyce mogles popryskac mlekiem, obecnie choduje melony mialem kilkanascie siewek zostala jedna ma owoc wielkosci pileczki tenisowej, caly czas w foli, zobaczymy co z tego wyjdzie.
golden, mandarynki ladnie wygladaja, wiec zostawie, a napewno kupie sadzonke, ma ktos moze owocujace mandarynki albo cytryny ?????
albo jeszcze lepiej banany ???? widzialem na alledrogo

kuba123 - 2007-07-28, 15:37

Ja mam juz owocującą cytrynę. Ale kupilem w sklepie - wtedy juz kwitła, ale z kwiatów były dwie cytryny jednak z jakiegos powodu urwały sie i spadły jak mialy 1 cm.
potem znowy zakwitły i teraz jest cytryna średnicy 4-5 cm ;)

golden - 2007-07-28, 21:48

Młode sadzonki nie kwitną obficie i nie owocują nawet jeśli pochodzą z sadzonek od dorosłej rośliny. W pierwszych latach muszą poświęcić energię na wzrost i wytworzenie silnych korzeni, ale po 2 - 3 latach będą miały dobre owoce
AurorA - 2007-07-28, 22:48

Cytrusy z nasion kiełkują łatwo ale na owoce trzeba czekać 10-15 lat i sa kiepskiej jakości.
Powinno się sadzić odmiany z sadzonek- często kwitną już w pierwszym roku. Owoce cytryny skierniewickiej mogą osiągać nawet 2 kg :-o

Michał1 - 2007-07-29, 20:15

Moja matka dorwała gdzieś zaszczepkę cytryny skierniewickiej, ale to był 1cm kawałek łodygi z liściem...i po 2 tygodniach zakwitło :-o śmiesznie to wyglądało...z ziemi sterczał tylko listek i kwiatek :D
golden - 2007-07-29, 20:49

A jeszcze śmieszniej by wyglądało jakby miała 2 kilowy owoc hehe
AurorA - 2007-07-29, 21:12

10 centymetrowe kwitnące cytryny skierniewickie widuje w marketach po 10-15 zł
kuba123 - 2007-07-29, 22:32

U mnie cytryna skiernewicka ma ponad 20 cm. Kwitła już 2 razy, teraz ma owoc, ale ten owoc przestal rosnąc :? teraz ma 4 cm. Może go uciąć?? Bo może dopiero wtedy roslina będzie lepiej rosnąć?
AurorA - 2007-07-29, 22:34

Też wydaje mi się ze z młodych roślin powinno sie usuwać kwiaty aby szła w gałęzie a nie w kwiaty i tak, tak mała nie podoła owocom.
golden - 2007-07-29, 22:41

Taka mała powinna najpierw urosnąć a nie marnować energii na kwiaty i owoce. To bardzo osłabia roślinę. W pierwszych latach zaleca się usuwanie kwiatów i owoców, żeby spokojnie mogły się rozrosnąć.
kuba123 - 2007-07-29, 23:27

Raz jak usunąłem kwaty, to odrazu potem pojawiły sie następne :x Boje się,ze jak usunę ten owoc to znowu pojawią sie kwiaty. A szkoda mi tej cytryny, bo już długo ten owoc rośnie.
golden - 2007-07-30, 08:27

Jak chcesz, ale takie małe nie powinny owocować. kwiaty trzeba odrywać, jak tylko pojawiają się pąki
iwosek - 2007-10-20, 14:20

Tak wygladaja moje 4 miesieczne siewki mandarynek :D




Ernest - 2007-11-17, 08:59

Tak wygląda siewka mimozy(chyba tak się nazywa :roll: ) której nasion nigdy nie wysiewałem.Przypuszczam że nasionko było w ziemi kwiatowej :)


melek - 2007-11-17, 15:20

Tak to mimoza wstydliwa.
AurorA - 2007-11-17, 18:17

Cytat:
Tak wygląda siewka mimozy(chyba tak się nazywa :roll: )


Mam roślinę która wygląda identycznie - nazywa się Albicja jedwabista - na noc składa liście. Wszystkie akacjowate są podobne- Albicja mi kwitnie na biało a mimoza powinna na żółto.

Ernest - 2007-11-17, 23:46

AurorA napisał/a:

Mam roślinę która wygląda identycznie - nazywa się Albicja jedwabista - na noc składa liście


Moja tak samo się zachowuje :)

Ernest - 2007-11-19, 18:13

Arek tak to wygląda u Ciebie :)



Co powoduje to zachowanie :? ,brak odpowiedniego oświetlenia :?

AurorA - 2007-11-19, 18:41

Mimoza też składa liście to normalne dla roślin tego rodzaju. Reagują tez na dotyk, ale nie natychmiast.
ZiK - 2007-11-19, 19:06

A to moja była Mimoza wstydliwa wysiana z nasion.
Z całego opakowanie z ok 50 nasion wyrosły tylko 3 roślinki :P
Ale nic już z niej nie zostało zaczęła kwitnąć a później uschła :(

AurorA - 2007-11-19, 19:17

Ja uprawiam już kilka lat, trzeba co roku mocno przycinać bo bardzo szybko rośnie. Zimuję w domu lub w piwnicy a od wiosny na dworek. Nasiona przywiozła koleżanka z Turcji.
castleman - 2008-09-28, 08:18

zastanawiałem się gdzie wrzucić zdjęcia, może tutaj
zobaczcie jak u mnie papryka rośnie ;) :

AurorA - 2008-09-28, 20:42

2 in 1 , jak rosyjskie matrioszki
castleman - 2008-09-29, 16:34

To nie jest fotomontaż czy próba włożenia papryki jedna w drugą.
Tak naprawdę rosły, jak matrioszki ;)

dachasia - 2008-09-29, 20:40

U papryk takie zjawisko jest bardzo częste. Nie wiem od czego to zależy, ale ja też gdy miałam folie i hodowałam papryki to wiele takich się zdarzało.
kuba123 - 2009-03-26, 14:46

Moje awokado:

Rośnie już od półtora roku. Mierzy 1.80.
Jak będzie miało z 2,5 to utne stożek wzrostu.

To są świeżo posadzone nasiona, liczę, że wykiełkują za jakieś 2 miesiące :) .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group