Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Żaba okrutnica

AurorA - 2006-07-10, 22:32
Temat postu: żaba żre karasie
Dziś przysiadłem na papieroska przy oczku, patrzę a tam szamotanina. Żaba zielona(nieduża) wyciąneła na liść lili wodnej młodego wybarwionego karasia (ze 3 cm) po czym go połkneła :shock: . Nic nie mogłem zrobić. Później skakała sobie a ogonek rybki wystawał jej z pyska. To był chyba najdorodniejszy karaś z tegorocznych :evil: Trochę szkoda :cry:
Jabolikus - 2006-07-10, 22:42

to naprawde ciekawa sytuacja ze żaba zjada ryby, jeszcze sie z tym nie spotkalem, u mnie to ryby pomagaly malym zabom wyjsc z oczka wypychajac je pyszczkami, a moze to jakas ropucha albo cos? :???:
Kr4x - 2006-07-11, 12:18

Może to jakiś inny gatunek żaby. :|
Bajbas - 2006-07-11, 16:37

Arek,
ja Ciebie wybawię z kłopotu. Daj mi te żaby! Mogę Ci w zamian załatwić żółwia.
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Mniej pal to mniej będziesz widział :)
PS.2. Gdyby to nie administrator to pomyślałbym, że to jakaś ściema, ale już z tym wypychaniem z oczka, to się nadaje do national geographic

Kr4x - 2006-07-11, 16:53

Po co Ci te żaby?
Mazur - 2006-07-11, 18:27

Ale o co chodzi ? :) przyma aprylis już był Jabolikus, przez Ciebie mało się piwem nie zachłysnąłem.

A w żabę jedzącą karasie jestem skłonny uwierzyć, żabki często siedzą na słoneczku to i o udarek nie trudno, a jak główka boli a jeść się chce za muchami brak sił ganiać a karaś się napatoczył więc czemu nie spróbować co prawda to nie komar czy mucha ale zawsze jedzonko. :yahoo:

Jabolikus - 2006-07-11, 19:16

Roman powaga,
siedzialem raz nad oczkiem i jak jeszcze zaby byly male i nie umialy wyjsc i tak pluskaly przy brzegu to ryby podplywaly gromada pod nie i wtedy dawaly rade,

Kr4x - 2006-07-11, 20:58

Roman napisał/a:
Ale o co chodzi ? :) przyma aprylis już był Jabolikus, przez Ciebie mało się piwem nie zachłysnąłem:


hahahahahahahaha

Bajbas - 2006-07-11, 23:54

Jabolikus, może one jak pyszczki mają na powierzchni wody to też coś pożytecznego robia np. obserwują ruch słońca. W końcu nudno im musi być w tych naszych oczkach wodnych :yahoo:
Gorąco, to i człowiek inaczej myśli, niedługo będzie chłodniej, pozdrawiam, Bajbas
PS. Kr4x ja lubię jak mi coś rusza się i kumka. Gdybym miał żaby wodne to by już sąsiadów szlag trafił. Oni ciągle nie mogą przeżyć, że ja im Mazury w Wa-wie robię :)

AurorA - 2006-07-12, 01:33

Moje żabki tak się oswoiły, że jak jestem przy oczku to podchodzą do mnie - pierwszy raz w tym roku się z tym spotykam. Wcale nie uciekają. Ostatnio jak przesadzałem roślinki z metr od oczka to przyszły do mnie 3 popatrzyły i wróciły do oczka. Nie oddaję! :P Choć rybek szkoda - ciekawe ile ich zeżarły?
Bajbas - 2006-07-12, 12:55

Ludzie co to się na tym świecie dzieje! Żaby przyjacielem człowieka, ryby przyjacielem żab, ale żaby wrogiem ryb. Tak nie może być. Tym powinna się zająć, jakaś sejmowa komisja śledcza. Piszymy petycję :peace:
killer1558 - 2006-07-12, 13:37

a moja ropucha szara to tylko za pieskiem chodzi i niechce sie w zaden sposób w królewne przeminic :lol: :P :yahoo:
Mazur - 2006-07-12, 14:44

Jak patrzę na awatorek Aurory to zaczynam rozumieć te żabki, one myślą że to przystojniak Kermit czy jak go tam zwali :)
(od razu wyjaśnię zanim oberwę chodzi o ten zielony desenik.)

Ala - 2006-07-12, 18:38

killer1558 napisał/a:
a moja ropucha szara to tylko za pieskiem chodzi i niechce sie w zaden sposób w królewne przeminic

A całowałeś? Bez tego ani rusz...

killer1558 - 2006-07-12, 19:24

Ala .. a jak pocałuje i mnie złapie paralisz to co mi zonka powie ............gdzie ty chodzisz :P
Ala - 2006-07-12, 21:37

Kto nie ryzykuje ten...
Hubert - 2006-07-24, 12:02

AurorA napisał/a:
rybek szkoda - ciekawe ile ich zeżarły


Nie ma możliwości, aby żaba złapała rybę pod wodą. Podejrzewam, że było tak: rybka w pogoni np. za owadem mogła wyskoczyć lub wychylić się nieco z wody i wtedy błyskawicznie została przez płaza schwytana. W oczku z żabami ryba zazwyczaj zostaje natychmiast pożarta, gdy wyskoczy z wody na brzeg lub na liść lilii.

BRET - 2006-07-24, 12:17

Coś jest z tymi żabami.Pierwszy raz od kilku lat jak mamy oczko, żaby przychodzą pod podest jak karmimy ryby pinkami, siadają na liściach lili i czekają na ich kolej. :P Spoko można je karmić z odległości 50 cm.Ale nawet najmniejsze ryby przeganiają żaby jak im coś nie pasuje.
Manek 67 - 2006-08-29, 15:23

Cześć czy mogę zająć stanowisko w tym temacie, sam jakiś czas temu widziałem jak dorosła żaba płynęła pod wodą i przed wynurzeniem chwilę odczekała przy brzegu ale pod wodą, przepływał nad nią 2-3 cm wybarwiony karaś no i niestety jeden ruch żaby i karasia nie było tak że iest to prawdą, pozdrawiam.
jackon - 2006-08-30, 12:46

u mnie zaba bez problemu wcina karasie
wypracowala sobie metode szybkiego ploszenia narybku i lapie te ryby, ktore wpadly na liscie lilii wodnych, lub w zaplataly sie w gaszczu roslin
pozdrawiam
Jacek

Hubert - 2006-08-31, 09:40

jackon napisał/a:
i lapie te ryby, ktore wpadly na liscie lilii wodnych, lub w zaplataly sie w gaszczu roslin


Zgadza się, potwierdzają to moje obserwacje. Jednak nigdy nie widziałem, aby żaba zielona pochwyciła rybę pod wodą (co najwyżej tuż pod powierzchnią). Także np. utrzymywane w akwaterrariach kumaki dalekowschodnie raczej zdechną z głodu niż wezmą do pyska larwy ochotek opadłe na dno. Za to popularne karliki polują pod wodą na narybek i wszelkie larwy owadów, jakie tylko zdołają złapać.

BRET - 2006-09-25, 20:09

Ja mam kilka zielonych żab w oczku i kilka dni temu żona naliczyła 8 sztuk narybku :) oby żaby nie miały co przekanszać :evil: Bardzo rozrósł się wywłócznik i narybek ma gdzie się chować.
Grzegorz - 2007-02-14, 17:11
Temat postu: Żaba okrutnica
Wspominaliśmy kiedyś o żabach które zjadały karasie. W internecie znalazłem coś takiego
Co o tym sądzicie?

AurorA - 2007-02-14, 17:59

Super fotka. :good: U mnie żaba zrobiła to tak szybko że nawet jakbym miał aparat w ręku nie zdążyłbym zareagować. Ale mi zjadła mniejszą rybkę.
Ernest - 2007-02-14, 18:11

Dobre zdjęcie,żarłoczna żabka :-D
killer1558 - 2007-02-14, 18:18

mam nadzieję że moje się nie biorą za karachy :) Grzegorz fote znalazłeś super :brawo:
samuraj - 2007-02-14, 18:40

jakbym nie widzia fotki to bym nie uwierzyl że takiego wielkiego karacha upolowala żaba :???:
Szymon - 2007-02-14, 19:39

normalnie bandyta / też bym nie pomyślał
JAREK G - 2007-02-14, 21:30

Fotka super :good: Też nie miałem pojęcia że żaby robią takie rzeczy
seba - 2007-02-16, 11:04

To żaby jedzą karasie??Super fotka :good:
ZiK - 2007-02-28, 10:59

Fotka pierwsza klasa. :good: Ale ten karaś już jest dość spory i nie uwierzyłbym że żaba mogła by zjeść takiego dużego karasia.
:)

AurorA - 2007-02-28, 20:13

A tu patrzy w oczy fotografującemu właścicielowi oczka, ale ma minkę :hehe:
marioh - 2007-03-01, 15:11

A ja uważam, że żabka nie złapała zdrowej rybki, tylko znalazła chorą, osłabioną lub nawet padniętą.
Faktycznie również nie spodziewałem się, że żaby są w stanie przeżyć na rybkach, ale widocznie tak jest :roll:
Pozdrawiam.

killer1558 - 2007-03-01, 17:27

a właściciel zamiast jej z gardła wydrzeć tą rybkę to foty robi :hehe:
Hubert - 2007-03-01, 17:44

marioh napisał/a:
lub nawet padniętą.


Nie ma mowy, żeby żaba tknęła padlinę chyba, że ktoś macha nią jej przed pyskiem (żaby reagują na ruch potencjalnej ofiary).

Ernest - 2007-03-01, 22:02

Hubert napisał/a:
(żaby reagują na ruch potencjalnej ofiary).

Dokładnie atakują wszystko co lata i co zmieści im się do pyska :) Nie wiem jak to wygląda z rybami,ale może to żaby wyżarły u mnie młode karaski nie okoń ;)

Hubert - 2007-03-02, 11:46

Ernest napisał/a:
Nie wiem jak to wygląda z rybami,ale może to żaby wyżarły u mnie młode karaski nie okoń


To mało prawdopodobne. Nasze żaby (w przeciwieństwie np. do akwariowych karlików czy żab szponiastych) nie chwytają ryb pod wodą. Owszem mogą złapać małą rybkkę, gdy ta np. wyskoczy na brzeg, liść lilii czy pływa chora wykładając i pląsając się przy powierzchni. Mam wrażenie, że już o tym kiedyś pisaliśmy. Okoń natomiast po osiągnięciu ok. 10 cm długości przechodzi na odżywianie się głównie rybami.

JAREK G - 2007-03-02, 19:16

Ernest napisał/a:
może to żaby wyżarły u mnie młode karaski nie okoń
Ja myślę że nawet okoń wszystkich małych karasi Ci nie wyżarł i kilka się na pewno zostało :roll: jak sie ociepli na pewno kilka się znajdzie tylko może nie wybarwione i dlatego ich nie widzisz :)
killer1558 - 2007-03-02, 20:15

też tak myślę jak są nie wybarwione to ciężko zobaczyć :x
marian - 2007-03-02, 20:26

Spokojnie ,poczatkowo tez myslalem że wszystkie znikły a latem okazało się że jest ich więcej niż mogłem się spodziewać ,przez prawie dwa lata się nie wybarwily a parę dni temu zaglądamdo oczka i szczęka mi spadla kolorek jak spod pędzla :piwko:
Ale okonie to bym wytępił niby ladne ale one cały czas polują nie mają dni wolnych

killer1558 - 2007-03-02, 20:35

Ernest ma kilera nie okonia :P :hehe:
czaapa1992 - 2007-04-11, 18:51

Żaby wodne takie jak na zdjęciu mogą zjadać rybki które są tylko troche mniejsze od nich. Zazwyczaj robią to osobniki dorosłe gdyż mlode osobniki nie są tak szybkie i zwinne :) . Jeśli spotka się małą żabkę z rybką, którą zjada to zazwyczaj rybka była wcześniej martwa. U małych żabek rybki żadko wchodzą w skład pożywienia, ponieważ młode często nie wiedzą że by połknąć rybkę trzeba zaczynać od glowy :P . Dorosłe żaby wodne mogą i potrafią polować na ryby, a nawet na żaby <zazwyczaj innego gatunku :lol: > zbliżonej wielkości. Polują one na ryby osłabione lub wolniejsze <np. z podwujnymi ogonami jak welony> gdyż te są jak wiadomo łatwiejsze do złapania :-D . Żadko startują do zdrowych szybkich i silnych ryb 8)
melek - 2008-07-08, 17:33

Dzisiaj przed wyjazdem do pracy ok godziny 6 idę rzucić okiem nad oczko, patrzę a tu tarło - dobry początek dnia...zaraz zaraz gdzie jest biała samiczka? Dobra mniejsza z tym. O i jest wielka żaba ale co jej z pyska wystaje? Cholera przecież to ryba ,którą przed chwilą szukałem. Szybka interwencja, w rękę biorę podbierak łapię żabę na brzeg. Wypluwa rybę ,którą miała już prawie całą połkniętą! Ryba się rusza, szybka reanimacja - rybka pływa i bierze udział w tarle :D Straciła dużo łusek i ma ranę z boku ciała. Żaba w drodze do pracy została wypuszczona w naturalne środowisko. Teraz nasuwają mi się pytania: Czy tego koi ,który znikł kilka dni temu na pewno pożarły koty? I czy Hermany ,które były 2 raz mniejsze od zaatakowanego karasia pływają jeszcze w oczku? Po powrocie z pracy znalazłem bardzo dużą ilość ikry, teraz żeby tylko się rybki wykluły ;)
Yahilles - 2008-07-08, 17:39

Bez przesady, karpia koi ci żaba nie zje :) I pewnie karaś wyfrunął jakoś z wody, żaba raczej nie jest w stanie złapać ryby w wodzie.
Pawlak - 2008-07-08, 17:40

ale ta żaba miała ja w pysku ,więc dowody niepodważalne :)
melek - 2008-07-08, 17:42

Yahilles napisał/a:
Bez przesady, karpia koi ci żaba nie zje :) I pewnie karaś wyfrunął jakoś z wody, żaba raczej nie jest w stanie złapać ryby w wodzie.

Koi był mniejszy od karasia - wzięła by go na raz. Raczej nie oznacza na pewno. Jednak potrafiła go złapać i wyciągnąć na brzeg. Jak ją łapałem podbierakiem to uciekała mi z karasiem w paszczy.

kuba123 - 2008-07-08, 17:55

Być może było tak: samica brała udział w trale, które odbywało sie na płyciźnie, która niedawno zrobiłeś :) . Żaba widząc, że grzbiet ryby wystaje ponad wodę zaatakowała ją ;) .
Rybę uwolniłeś i dokończyła tarło.
Żaby chwytają wszystko co się rusza nawet kamienie, ale gdy im coś nie smakuje to wypluwają.

melek - 2008-07-08, 17:58

Tarło odbywało się przy kosaćcach i pałkach, też tam na brzegu była żaba ze zdobyczą. Żaba z każda minutą połykała rybę głębiej, 15 minut później i znowu bym posądził kocury ;)
Yahilles - 2008-07-08, 18:10

Nie przesadzaj, żaba to nie jest gatunek, który żywi się wyłącznie rybami :?
melek - 2008-07-08, 18:11

Gdzie ja tak napisałem?
Yahilles - 2008-07-08, 18:12

Melek napisał/a:
15 minut później i znowu bym posądził kocury ;)

"znowu" czyli brzmi, jakbyś teraz całą winę zrzucił na żabę.

melek - 2008-07-08, 18:14

A masz dowód ,że to ona nie zjadła koi?
Pawlak - 2008-07-08, 18:14

raczej nikt jej nie pomógł złapać tej ryby :P
kuba123 - 2008-07-08, 18:17

Natura musi sobie jakoś radzić. Ryby zjadają kijanki, więc czemu żaby by nie miały zjadać ryb? Mimo to zdaża się to bardzo rzadko. Znacznie częściej ofiarą ryb są larwy płazów. Żaby zjadają częściej owady i zapewniam, że więcej pomagają w oczku niż szkodzą ;) .
Hubert - 2008-07-08, 22:12

U mnie żab jest od groma i nigdy nie widziałem, aby jakąś rybę zjadły, a tych ostatnich też mam sporo. Ryba Melka będąc w amoku tarłowym musiała albo za bardzo wynurzyć się z wody w wyniku pląsania lub wykładania się przy jej powierzchni czy znaleźć się na płyciźnie tak, że grzbiet wystawał jej ponad wodę. To sprowokowało dużą żabę do ataku.
AurorA - 2008-07-09, 00:26

Hubert napisał/a:
U mnie żab jest od groma i nigdy nie widziałem, aby jakąś rybę zjadły,


a ja widziałem i wiem że żaba potrafi :-D

drako - 2008-07-09, 01:18

Też potwierdzam. Akurat dziś musiałem interweniować, kiedy w moim oczku pewna żaba jeziorkowa próbowała połknąć małego karasia. Zaplątał się biedak na płyciźnie w roślinnkach. Był prawie tak duży, jak ta żaba...
Gdybym na własne oczy nie zobaczył nie uwierzyłbym!

jackon - 2008-07-09, 06:45

juz pisalismy kiedys o tym
zaby opierdzielaja karasie,ze az milo popatrzec
malego kojaka tez zalatwia bez problemu
nieraz ogladalem w moim oczku takie polowania
wystraszony przez zaby narybek wyskakuje z wody, u mnie spadal na liscie lilii wodnych
zaby mialy ryby podane jak na talerzu :)

Hubert - 2008-07-09, 10:03

OK, ale wszystkie te przypadki mówią o rybach, które albo wyskoczyły na brzeg, lilie, zaplątały się w roślinach czy w jakiś inny sposób wystawiły całe lub część ciała ponad wodę - wtedy żaba atakuje, bo tylko czeka na takie okazje. Ale czy ktoś widział, żeby żaba polowała na rybę pod wodą goniąc ją i chwytając niczym okoń, bo ja nie?
jackon - 2008-07-09, 11:04

Hubert tego nie widzialem
rzadko glowe mocze w stawie :)

monkeymonk - 2008-07-09, 11:14

u mnie jest duzo zab, na wiosne byly tez ropuchy. za reke nikogo nie zlapalem ale kilka razy odlowilem plywajace polowki malych karasi. podejrzewam zaby bo zoltobrzezkow u mnie nie ma
Yahilles - 2008-07-09, 16:12

Żaby nie przegryzają ofiary, tylko połykają w całości.
wojtas - 2008-07-09, 21:58

Tak.Duże żaby,zwlaszcza śmieszki są bardzo żarłoczne i mogą czasem złapać rybę.Ale zawsze połykają w całosci.Nie mają zębów i nie sa w stanie pogryżć swych ofiar.
castleman - 2008-07-10, 10:30

Ja jestem na 99% pewien że śmieszki zjadają kijanki żaby trawnej
z jednej strony jestem :evil: bo jest mniej trawnych
z drugiej napychają brzuchy i rosną :-D

kuba123 - 2008-07-10, 11:43

castleman napisał/a:
Ja jestem na 99% pewien że śmieszki zjadają kijanki żaby trawnej
z jednej strony jestem :evil: bo jest mniej trawnych
z drugiej napychają brzuchy i rosną :-D


Jeżeli kijanka dostanie się na płycizne i fragment jej ciała będzie wystawal ponad wodę to żaba śmieszka oczywiście ją zje :) . Jednak pod wodą żaby zielone nie umieją polować. Sam je obserwowałem jak zachowywały się na płyziźnie. Wrzuciłem dżdżownice na ląd - żaba wyszła i zjadła. Następnie wrzuciłem na płycizne (2cm pod lustrem wody) tuż obok niej i nie zjadła.
Patrzyła się w to miejsce. Jednak najprawdopodobniej dżdżownicy nie widziała.
Młode żabki trawne tuż po przeobrażeniu mogą być zjadane przez śmieszki.

castleman - 2008-07-10, 14:57

Kijanki często wypływają na powieżchnię, żeby zaczerpnąć powietrza,
a śmieszki mogły w ich mięsku zasmakować :?

wojtas - 2008-07-10, 22:00

Tak.Wiele gatunków żab odzywia się wyłącznie na lądzie,nawet jeśli prowadzą wodny tryb zycia/np.kumaki/.Wyjątkiem są często hodowane karliki i platany,które świetnie polują pod wodą.
Yahilles - 2008-07-10, 22:10

wojtas napisał/a:
Wyjątkiem są często hodowane karliki i platany,które świetnie polują pod wodą.

Bo one z wody właściwie nie wychodzą ;)

AurorA - 2008-07-11, 00:14

Kumaki polują pod wodą.
kuba123 - 2008-07-11, 00:19

AurorA napisał/a:
Kumaki polują pod wodą.

To samo słyszałem, ale podobno jest to nieprawda :? .
Tak mnie na tym forum przekonano ;) .
Tutaj: http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=630

AurorA - 2008-07-11, 00:53

Ja trzymałem kumaki w akwarium i widziałem wielokrotnie jak łapały zdobycz pod wodą.
a jak łapały nad wodą, to często z nia nurkowały i zjadały pod wodą. Karmiłem głównie nagimi ślimakami i dżdżownicami

wojtas - 2008-07-11, 13:43

to interesujące.Bo zastanawiam się nad hodowlą kumaków dalekowschodnich.Jeśli jedzą pod wodą/ochotka,wodzień,itp/. to wyżywienie ich zimą nie będzie trudne.
Yahilles - 2008-07-11, 13:57

aurorze chodziło raczej o nasze kumaki nizinne (zgadując po akwariowych zdjęciach ze strony głównej). Z tego, co słyszałem od wielu ludzi hodujących kumaki dalekowschodnie (m.in od Huberta czy evereen z amphibii), one nie polują pod wodą.
Kaef - 2008-07-13, 23:16

Kumaki nie polują pod wodą, nie pytajcie skąd wiem, bo już za to dostałem tutaj ochrzan :P Często złapaną zdobycz połykają pod wodą, ale pod nią nie polują.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group