Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - LAMPA UV

JacekN8 - 2006-03-04, 08:58
Temat postu: LAMPA UV
Paweł napisał/a:
Stosowanie do walki z glonami, chemii, lamp UV, bo są w śród nas, właścicieli oczek, tacy którzy stosują te metody, czy stosowanie kwaśniego torfu, w młodych oczkach, które nie osiagnęły jeszcze równowagi, np. z powodu niewystarczającej obsady roślin, czy źle dobranych filtrów, jest również bezsensem. :?:

Ja myśle że stosowanie UV w byle jakich oczkach jest bezsensowne. Jak promienie wystrącają również te pozytywne bakterie, to w oczku jest tak, jakby powierze pozbawiło "coś" tych pozytywnych gazów i ludzie, zwierzęta mają sobie oddychać, a to tylko po to żeby było "czyste". Ja osobiście wole wode zaglonowaną i ryby chyba i tak czują się lepiej niż w różnych chemiach. Myśle że nawet w oczkach o poj. ok 2000l przy odpowiednim obsadzeniu i obsadzie ryb z równowagą biologiczną dałoby sie coś zrobić :) .

AurorA - 2006-03-04, 14:23

JacekN8 napisał/a:
Ja myśle że stosowanie UV w byle jakich oczkach jest bezsensowne. Jak promienie wystrącają również te pozytywne bakterie, to w oczku jest tak, jakby powierze pozbawiło "coś" tych pozytywnych gazów i ludzie, zwierzęta mają sobie oddychać, a to tylko po to żeby było "czyste". Ja osobiście wole wode zaglonowaną i ryby chyba i tak czują się lepiej niż w różnych chemiach.


Z lampami uv nie jest aż tak źle, niszczą one tylko to co przez nie przepływa. Bakterie osiadłe na filtrze i w oczku wodnym są bezpieczne. Ryby nie czuja się dobrze w oczkach z bardzo zielona wodą. Glony w nocy pobierają z wody tlen potrzebny im do życia. Przy dużej ilości glonów (mocno zielona woda) może dojść nawet do tego, że cały tlen zostanie wyczerpany doprowadzając do śmierci ryby i glony. Kiedyś Bolek miał taki przypadek. A co do chemii to się zgadzam - stosować tylko w koniecznych przypadkach.

JacekN8 - 2006-03-04, 14:30

AurorA napisał/a:
Bakterie osiadłe na filtrze i w oczku wodnym są bezpieczne.

Dobra, czyli UV jest lepiej zamontować gdzie??? Podam taki przykład obieu wody przez filtracje.
a) POMPA - FILTR UV - FILTR BIO,
b) POMPA - FILTR BIO - FILTR UV.
A co z magnetyzerami przeciwglonowymi???

AurorA - 2006-03-04, 14:36

JacekN8 napisał/a:
Dobra, czyli UV jest lepiej zamontować gdzie??? Podam taki przykład obieu wody przez filtracje.
a) POMPA - FILTR UV - FILTR BIO,
b) POMPA - FILTR BIO - FILTR UV.


Wariant a dla filtrów przelewowych. Przy czym uv uruchamiamy po zasiedleniu filtra przez bakterie.
W filtrach ciśnieniowych stosuje się wariant b i tu można odpalać od razu.

Pawel Woynowski - 2006-03-05, 00:22

Ciekaw jestem w taki razie skąd weźmiecie bakterie nitryfikacyjne w oczku, które biorą aktywny udział w cyklu azotowym. Czego wynikiem są azotany, pobierane przez rośliny. Jeśli wysterelizujesz oczko skąd bakterie w filtrze będą miały pokarm. Bo lampa UV działa jak sterelizator i likwiduje wszystkie bakterie, również te które zamianiają materię organiczną na amoniak i azotyny.
AurorA - 2006-03-05, 01:08

Paweł napisał/a:
Jeśli wysterelizujesz oczko skąd bakterie w filtrze będą miały pokarm. Bo lampa UV działa jak sterelizator i likwiduje wszystkie bakterie, również te które zamianiają materię organiczną na amoniak i azotyny.


To nie do końca tak. Lampa sterylizuje tylko to co przez nią przepływa. Bakterie które są w oczku wodnym wystepują głównie w podłożu, na roślinach itd - one są bezpieczne.

Wirtua Garden - 2006-03-05, 01:26

Lampy UV nie eliminują bakterii w oczku wodnym
Pawel Woynowski - 2006-03-05, 02:06

Wirtua Garden napisał/a:
Lampy UV nie eliminują bakterii w oczku wodnym


Tiaaa. W szpitalach na sepsie likwidują, a w oczku nie? Jestem ciekaw dlaczego większość z chandlowców nie używa nazwy Sterylizatory UV, bo taka jest poprawna nazwa?
I drugie moje pytanie, jakie jest pasmo promieniowania i długość fali promienników w oferowanych przez Państwo "lampach UV". Bo promieniowanie UV jest podzielone umownie na trzy pasma UV-A, UV-B i UV-C.

andrzej - 2006-03-05, 08:50

Skąd ta wrogość do lampy UV ? Cały świat je stosuje i żywe organizmy mają sie dobrze. Wariant "a" przedstawiony przez Jacka to ten właściwy, a to dlatego, że m.in., obumarłe glony po wyjściu z lampy trafiają do filtra i stanowią tym samym doskonałą pożywkę dla bakteri. Trudno sobie wyobrazić typowe oczko dla Koi bez lampy UV, obsada roślin w takim oczku jest zbyt uboga, aby zapewnić równowagę biologiczną. Podobnie sytuacja się ma w zbyt małych oczkach, gdzie bez ingerencji techniki trudno było by zapewnić przejrzystość wody. No chyba, że nastawiamy się na hodowlę żab. Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej

Michał - 2006-03-05, 13:10

Co do lampy uv to mam ja w wariancie A (opis Jacka) i powiem wam ze oczko rzeczywiscie robi sie czysta woda, jest super tyle tylko ze po jakims czasie w oczku naprawde glony zaczely szalec ile mogly i nawet lampa nie pomogla, wedlug mnie jest to tylko nastepny dodatek, myslalem ze mam stary zarnik ale nic z tego , zarnik nowy i znowu woda czysta a potem cyk i zielono, nie do konca aczkolwiek lampa nie rodzila sobie tak jak powinna, aha i ostatnio rozmawialem ze znajomym to powiedzial ze zakupil dwie mocne lampy uv chyba 30V do dosc duzego oczka i wiecie co sie stalo , mial krystalicznie czysta wode i po jakims czasie pieknie mu ryby do gory brzuchami plywaly i na poczatku nie wiedzial co sie dzieje i kupil nowe i znowu, a okazalo sie ze oczko bylo sterylnie czyste :D a lampy robily swoje :) , nawet rosliny slabo rosly.
Pawel Woynowski - 2006-03-06, 00:19

andrzej napisał/a:
Skąd ta wrogość do lampy UV ? Cały świat je stosuje i żywe organizmy mają sie dobrze. Wariant "a" przedstawiony przez Jacka to ten właściwy, a to dlatego, że m.in., obumarłe glony po wyjściu z lampy trafiają do filtra i stanowią tym samym doskonałą pożywkę dla bakteri.


Zadna wrogość, po prostu jestem zwolennikiem natury w oczku, a nie wynalazków, skoro nie są konieczne.

A, kto Ci powiedział że glony obumierają w lampie, przelatują przez lampę żywe tylko nie mogą się już dalej rozmnażać. cyt:..Naświetlanie drobnoustrojów promiennikiem UV powoduje zniekształcenia w strukturze DNA uniemożliwiając w ten sposób proces jego dalszego odtworzenia...

Cytat:
Trudno sobie wyobrazić typowe oczko dla Koi bez lampy UV, obsada roślin w takim oczku jest zbyt uboga, aby zapewnić równowagę biologiczną.


Z, tego co mi wiadomo, to w typowych oczkach jedynie dla koi jest dużo roślin, lecz oddzielonych od koi. Rośliny sadzone są, w specjalnie skonstruowanych na półkach kieszeniach, lub w środku oczka specjalny pojemnik na grzybienie. Są tam, bardzo rozbudowane stacje filtrów mechanicznych i biologicznych, w dnie takiego oczka jest spust osadów dennych. W bocznej ścianie oczka, zainstalowany jest skimer oczyszczający powierzchnię oczka z nawianych liści. W tak skonstruowanych oczkach nie ma potrzeby stosowania promienników UV, a moim zdaniem, nie ma wogóle takiej potrzeby w żadnym oczku, jakie by nie było.

Matomiast to, co my nazywamy oczkami do hodowli koi, to nic innego jak zwykłe oczko z wpuszczonymi do niego koi. Barak możliwości odgrodzenia ryb od roślin, powoduje to, że ich w nim nie ma, roślin oczywiście, co z kolei powoduje wzrost zanieczyszczeń organicznych w oczku, bo filtry również są za małe, nie przystosowane do oczka bez roślin.
A wszystko bierze się z tąd, że najpierw budujemy oczko, a potem zastanawiamy się, co do niego wpuścić.

Ciekaw jestem na ile sie pomyliłem i ile jest tu na forum osób, które najpierw pomyślały o rybach i pod te ryby budowały oczko.

Cytat:
Podobnie sytuacja się ma w zbyt małych oczkach, gdzie bez ingerencji techniki trudno było by zapewnić przejrzystość wody. No chyba, że nastawiamy się na hodowlę żab.


Od wiosny ub. roku mam awarię filtra biologicznego, a innego nie mam i oczko bez żadnej techniki funkcjonowało prawidłowo. Brak czasu nie pozwolił mi na naprawę. Ale mam dużo roślin które wykonały całą robotę za filtr.

A, jaki ma związek żaba z przejrzystością wody? Ona nie pobiera pokarmu z wody, a z nad wody, chyba że kijanki, ale to tylko kika tygodni.

Cytat:
Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej


Ja mam pompę w filtrze i pompuje przefiltrowaną wodę do strumienia, gdzie woda się napowietrza i wraca do oczka. Z oczka do filtra woda wpływa grawitacyjnie. Oczywiście wtedy kiedy flitr pracuje. Ostatnio zdarzyło mu się pracować dwa lata temu bo od roku awaria filtra, korzenie przerosły konstrukcję ścian. Wiosną mam nadzieję naprawić.

Szymon - 2006-03-06, 09:06

Czasami wygląda to jak zabawa w Boga. Podpieramy sie technniką , wspomagamy chemią...i brniemy w ślepą uliczkę. Moim skromnym zdaniem ,tylko rośliny w naturalny sposób potrafią zadbać o czystość i równowagę w zbiorniku. Oczko wodne to nie miejska fontanna z "krystaliczną" wodą.
Michał - 2006-03-06, 16:30

dokladnie Szymonie ale wiekszosc ludzi (jak i ja na poczatku) chce miec krystalicznie czysta wode zeby np bylo super widac rybki :)
JacekN8 - 2006-03-06, 16:35

Szczerze powiem ze ja tez mialem zamiar kupic to UV, ale szybko zrezyglowalem bo kupilem sobie cpu do kompa. To bylo 3 lata temu...
Pawel Woynowski - 2006-03-06, 20:01

Michał napisał/a:
dokladnie Szymonie ale wiekszosc ludzi (jak i ja na poczatku) chce miec krystalicznie czysta wode zeby np bylo super widac rybki :)


Rybki będą widoczne i bez UV, tylko tyle że woda od torfu może być barwy lekko brunatnej, brążowawej. Za to rybki mają intensywniejsze kolory i są bradzej, w związku z tym, widoczne.

A bedą jeszcze bardzej widoczne jeśli będziemy oglądali je z odpowiedniego miejsca, że użyję nomenklatury tetralnej, widowni. Bo to na co patrzymy to w/g mnie spektakl jaki wystawia nam przyroda przez cały okrągły rok. Dobrze zaprojektowane oczko powinno uwzgledniać takie miejsce z którego będziemy mieli widok na scenę jakim jest oczko. Słońce powinno padać nam zza pleców, nie powinno nas oślepiać, ani odbijać się w wodzie. Rośliny są elementem scenografii i głównymi aktorami. Natomiast ryby i inne zwierzęta to statyści którzy ubarwiają cały ten spektakl, są również nie mniej ważni. W związku z tym, aby nic nie przeszkadzało nan w podziwianu, widownia powinna być zaplanowana po południowo wschodniej stronie oczka. Wtedy całe światło (tutaj słońce, w teatrze reflektory) oświetla nam całą scenę, a nam nie przeszkadza.

Kurcze i znowu mnie wzięło, ale ten typ tak ma, jak pisze na te tematy. :)

KoRcZuS - 2006-06-03, 20:51

No stalo sie... nie wytrzymalem i kupilem dzis lampe firmy aqua-szut o mocy 11w.
Jak dlugo to ma dzialac by woda sie polepszyla i zeby nie przesadzic i zaszkodzic rybą ? W instrukcji pisze ze do 7-10 dni ale non stop ma swiecic czy wlaczac dziennie na kilka godzin? Pytam bo kupowalem w NOMI i sprzedawca byl tak ciemny jak ja...

AurorA - 2006-06-04, 01:07

Niech chodzi non stop, przecież po to ja kupiłeś by mieć czystą wodę. Rybom i roślinom na pewno to nie zaszkodzi.
KoRcZuS - 2006-06-04, 09:05

Aha ok. Tak mysle czy nie zakupic jakis tabletek np. tigger 3 i wrzucic jak sie woda wykaruje zeby pozniej one hamowaly rozwoj glonow i nie trzeba bylo czesto uzywac lampy... sprawdzi sie to?
AurorA - 2006-06-04, 15:06

Na efekt po trigerze trzeba czekać nawet pare miesięcy, ja dodawałem wczesną wiosną.
KoRcZuS - 2006-06-04, 17:56

a efekty po lampie kiedy beda widoczne? wczoraj wieczorem wlaczylem ale narazie bez zmian
AurorA - 2006-06-04, 21:03

Daj znać jak woda Ci się wyklaruje, i nie zapomnij czyścic częściej gabki w filtrze bo przy zielonej wodzie to ona szybko się może zamulić.
killer1558 - 2006-06-04, 22:22

U mnie to 2- 3 naswietlania po 12 godzin i po zielonej wodzie ale tak jak wspominałem lampa samoróbka chyba switlówka ma ze 40 wat.tak jak kolega wspomniał daj znac kiedy cos osiagniesz to porównamy. Ja narazie nie włanczałem swojej prubuje samym torem ale nie wiem jak bedzie przy 30 stopniach z woda
KoRcZuS - 2006-06-05, 10:09

Aha ok. Dzisiaj jade na dzialke zobaczyc czy cos sie poprawia. Jesli wierzyc producentowi to przy normalny zazielenieniu maxymalnie 7-10 dni, a przy dosc mocnej inwazji glonow moze to trwac nawet 3-4 tygodnie... U mnie widocznosc byla prawie zerowa..

[ Dodano: 2006-06-07, 19:35 ]
Mija 4 dzien od wlaczenia lampy i dzis dopiero widac poprawe. Woda jak sie patrzy z gory nie jest juz taka zielona, bardziej brazowa od torfu, a widocznosc okolo 20cm :)

[ Dodano: 2006-06-11, 09:08 ]
Dzisiaj mija tydzien. Woda prawie krystaliczna. Wkoncu widze donice od Lilli, no i moge popatrzec na ryby

killer1558 - 2006-07-27, 11:29

a więc stało się :cry: po tych ogromnych upałach woda jednak nie wytrzymała 3 dni temu musiałem włączyć lampe ,miałem nadzieje ze nie zrobię tego w tym sezonie tylko sama natura+torf da radę ale niestety za gorąco oczko praktycznie cały czas w słońcu ale dziś juz znaczna poprawa zielona woda ustąpiła :) pompa+lampa+filtr tak podłączone jest zostawię jeszcze do jutra powinno byc ok tylko zeby jeszcze troszke temperatura spadła
Pawel Woynowski - 2006-07-27, 17:05

killer1558 napisał/a:
a więc stało się :cry: po tych ogromnych upałach woda jednak nie wytrzymała 3 dni temu musiałem włączyć lampe ...

A jakią masz powierzchnię (w m²) oczka i ile w nim rośnie roślin i jakie.

killer1558 - 2006-07-28, 07:55

powierzchnia oczka ? nie wiem jak to obliczyć ponieważ nie jest ono równe no coś jak afryka natomiast wody 4000l ,a folie jak kupuje to 6mx8m roślin moim zdaniem dużo,pałka wodna waskolistna,rogatek,bobrek trójlistkowy,lilie wodne,żabiściek pływający,kosaćce,to w wiekszej ilości,a także Łączeń baldaszkowaty ,kalia wodna ,strzałka a tu fotki roślin pstryknełem tak na pół jedna strona i druga ps.dzisiaj już woda doszła do siebie ale niestety po lampie i nie wiem na jak długo
killer1558 - 2006-07-29, 04:33

tu jest ta moja lampa samoróbka nie wyglada to efektownie ale działa i sie sprawdza atak wyglada woda po 3 dniach pracy lampy no może nie dokońca widac dobrze ale woda była zielona ze ryb nie mozna bylo zobaczyć a teraz przejrzystość wody prawie do dna 1,3 m
KoRcZuS - 2007-04-04, 18:33

u mnie lampa ani razu w tym roku nie uzywana, a woda po tych cieplych dniach jak narazie krysztal, jestem ciekaw czy wkoncu uzyskalem rownowage bo w oczkach sasiadow nic nie widac :)
JAREK G - 2007-04-04, 20:59

Jak woda Ci się KoRcZuS, nie zabrudzi to lampy nie włączaj wcale :) U mnie lampa na razie czeka w pogotowiu choć woda po zimie była mętna :? ale myślę że jeszcze tydzień ( pracuje filtr ) i dno na głębokiej wodzie będzie widać :) Z tym że o tej porze to nie ma co się podniecać wszystko się okaże w lipcu i sierpniu jak naprawdę słońce będzie mocno operować :P
AurorA - 2007-04-04, 22:37

W lipcu i sierpniu to jestem spokojny. Rośliny pływające i lilie wodne nie popuszczą glonom, ale teraz mam zielono.
JAREK G - 2007-04-04, 22:48

U mnie oko od rana do wieczora w pełnym słońcu :? a lilii jeszcze nie mam na tyle żeby przykryły z 2/3 oka :P dlatego lampa UV w pogotowiu :)
AurorA - 2007-04-04, 22:55

Pierwsze liście lilii już na powierzchni wody :yess:
samuraj - 2007-04-04, 22:58

AurorA napisał/a:
Pierwsze liście lilii już na powierzchni wody :yess:


a u mnie dopiero się zastanawiaja czy rosnąć :-( mają za ledwie kilka centymetrów i nie śmiało wychodzą z doniczek :?

JAREK G - 2007-04-04, 23:01

U mnie to samo co u Darka :? , o liściach na powierzchni to na razie można tylko pomarzyć :P
seba - 2007-04-05, 06:12

A moje lilie jeszcze w piwnicy w wannie sobie lezą :P
killer1558 - 2007-04-05, 06:22

u mnie też moja samoróbka :P czeka w zanadrzu ale mam nadzieję że jej w tym roku nie użyje ,woda na razie kryształ :) widać dno i liście lili ale do powierzchni na razie mają daleko
KatarzynaR - 2008-11-14, 18:05

Lampa UV zwana też sterylizatorem nie wyjaławia wody. Jest to proces wręcz niemożliwy ;-)
Sterylizacji ( której procent jest zależny od kilku czynników) podlega tylko i wyłącznie ta partia wody która przez lampę przepływa. Na skuteczność tego procesu wpływa wielkość= długość lampy, moc żarnika oraz szybkość przepływającej przez nią wody. Czyli podsumowując: im dłuższa droga sterylizacji; im moc żarnika jest większa; im woda przepływa wolniej - tym ta sterylizacja jest efektywniejsza. Nawet jeśli zamontujemy ogromną lampę to wysterylizowana woda miesza się z tą która jeszcze nie jest poddana promieniowaniu, co więcej myślę że w odniesieniu do oczek wodnych nie można nawet mówić o 100 % sterylizacji wody przez nią przepływającej. Dlaczego? Dlatego, że zabarwienie wody ma duży wpływ na jakość procesu. A myślę, że w oczkach wodnych to zabarwienie nie jest idealnie klarowne.

No i tak na marginesie, to szczerze powiedziawszy pytanie w odniesieniu do 11 watowej lampy która miałaby mieć jakiekolwiek zastosowanie w oczku wodnym powoduje na mojej twarzy szczery wyszczerz zębów ;-) Montaż takiego maleństwa przy tego typu litrażach mija się zupełnie z celem ;-)

Druga sprawa dotyczy jej przeznaczenia. Choć w tym temacie nie mam praktycznego doświadczenia ( + 300.000 litrowe bajorko zostało niedawno wykopane) to poddaję w wątpliwość zastosowanie jej w odniesieniu do oczek wodnych a konkretnie przy zakwitach glonów. Po pierwsze tak jak wyżej wspomniałam wielkości stosowanych lamp są śmieszne przy objętości wody, która procesowi ma być poddawana. Po drugie temat glonów jest bardzo złożony ( jednego dnia mogą się pojawić a drugiego z mało określonych powodów już zniknąć), na ich pojawienie się w zbiorniku wodnym może wpływać bardzo wiele. Do tego dochodzi fakt ich ogromnej adaptacji do środowiska, którym nie można sterować ( w końcu zbiornik znajduje się pod chmurką). Dla mnie takie zastosowanie lampy UV ( tym bardziej że przy zakwitach glonów woda ma określone zabarwienie) wydaje się niemożliwe dlatego z wielkim zainteresowaniem przeczytałam wątki dot. Waszej walki z nimi.

Jakie ma więc zastosowanie? O ile moc i długość żarnika oraz i odpowiedni przepływ pompy są adekwatne do wielkości zbiornika wodnego, który ma być poddany sterylizacji to jest to urządzenie bardzo przydatne. Na ile przydatne, przyszło mi się kiedyś przekonać w odniesieniu do akwarystyki kiedy to zakupiłam nową obsadę do zamieszkałego już zbiornika… Otóż, promienie UV likwidują bakterie chorobotwórcze które namnażają się w niewyobrażalnym tempie. U mnie właśnie tak się stało. Lampa UV uchroniłaby nie tylko te sztuki które zdechły ale i te wobec których musiałam zastosować silny antybiotyk.
Przy okazji promienie UV likwidują też pierwotniaki np. pływki ospy rybiej.

Podsumowując lampa UV jest niezbędnym narzędziem w odniesieniu do ryb ( i jeśli chodzi o mnie tylko i wyłącznie ryb), kiedy dopuszczamy nową obsadę; kiedy zmianie ulega środowisko w wyniku czego może dojść do namnożenia bakterii; oraz kiedy występują pierwsze objawy chorób.
Lampa UV nie jest żadnym zagrożeniem dla bakterii powiązanych z cyklem azotowym bo te znajdują się w największej ilości w podłożu a nie w toni wodnej, więc nie można jej przedawkować a tym bardziej zaliczać do chemii. Ja osobiście już nigdy więcej nie dopuszczę nowej obsady bez tymczasowego użycia lampy UV a żeby zobrazować skuteczność jej działania w odniesieniu do litrażu to dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

Pozdrawiam,
Katarzyna

phalina - 2008-11-14, 19:04

KatarzynaR napisał/a:
mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

to ja do swojego o pojemnosci 11000 L,muszę zamontować ich aż 22szt,zeby był jakikolwiek efekt? :-D czy cos nie zrozumiałam :-o

AurorA - 2008-11-14, 23:53

Akwarium to nie oczko i zupełnie inne przeliczniki. Na Twoje oczko Halina powinna być dobra lampa 30 W. Co do sterylizacji i wyjaławiania wody to KatarzynaR, ma absolutną rację, ale odnośnie zwalczania glonów nie. Wielu producentów gwarantuje uzyskanie klarownej wody przy zastosowaniu zalecanych lamp i zestawów filtracyjnych.
Należy jeszcze zwrócić uwagę że do stawu z rybami powinno się dać 2 x większą moc lampy niż zalecana lub stosować ja w oczku o połowę mniejszym (podane główne parametry dotyczą zwykle oczka bez ryb).

więcej na temat w dziale technika http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=367

JAREK G - 2008-11-14, 23:56

KatarzynaR napisał/a:
dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.
Jak dla mnie to przesada chyba że używasz jej do sterylizacji narzędzi chirurgicznych , albo do gotowania wody ;)
KatarzynaR - 2008-11-15, 15:55

phalina napisał/a:
KatarzynaR napisał/a:
mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

to ja do swojego o pojemnosci 11000 L,muszę zamontować ich aż 22szt,zeby był jakikolwiek efekt? :-D czy cos nie zrozumiałam :-o


Chodziło mi raczej o nakreślenie pewnych proporcji a nie wskazanie jednego sztywnego przelicznika.

AurorA napisał/a:
Co do sterylizacji i wyjaławiania wody to KatarzynaR, ma absolutną rację, ale odnośnie zwalczania glonów nie. Wielu producentów gwarantuje uzyskanie klarownej wody przy zastosowaniu zalecanych lamp i zestawów filtracyjnych.




Nie będę się sprzeczać tym bardziej że nie mam doświadczenia praktycznego, choć... ogólnie o glonach moglibyśmy sobie dłużej podyskutować - tak teoretycznie i zrobić taką małą wirtual symulację działania lampy uv ;-) Bo mnie jednak wiele rzeczy zastanawia ;-)

Pod ten link na chwilę zajrzę.


JAREK G napisał/a:
KatarzynaR napisał/a:
dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.
Jak dla mnie to przesada chyba że używasz jej do sterylizacji narzędzi chirurgicznych , albo do gotowania wody ;)


Też tak myślałam dopóki nie zobaczyłam co w ciągu jednego dnia bakterie mogą zrobić z rybą. Tutaj liczą się nie tylko dni, ale godziny a nawet minuty. Bakterie rozmnażają się w niewyobrażalnym tempie i żeby to powstrzymać moc lampy uv musi być duża.

Pozdrawiam,
Katarzyna

kris f - 2009-02-08, 10:37

CZESC MAM TAKIE PYTANIE MOJE OCZKO MA POJ 3000L I W CZASIE GDY ROBI SIE CIEPLO WODA STAJE SIE ZIELONA PO TYGODNIU KUPILEM OSTATNIO LAMPE UV 11W I POMPE O PRZEPLYWIE WODY 2000L/H JAK KTOS WIE TO PROSZE ODPISAC MI JAK CZESTO MUSI ONA PRACOWAC I CZY POTRZEBUJE DO NIEJ JAKIS FILTR BO NIE MAM JAK TAK TO JAKI DZIEKI ;)
Linek - 2009-02-08, 11:01

Ja też mam lampę UV z tego co wiem to musi ona chodzić 24 godz. na dobę moim zdaniem masz za mocną pompę i za szybko woda przepływa przez lampę miałem ten sam problem dopóki nie rozdzieliłem pompy tak żeby połowa wody szła na kaskadę a druga połowa na lampę , oczywiście że filtr musi być i jeszcze jedno pompka nie powinna być mocniejsza jak 1000L. na godzinę do lampy 11.
JAREK G - 2009-02-08, 11:37

Do lampy 11W zalecana jest pompa o wydajności 3500l/h :P o ile dobrze pamiętam to optymalny przepływ przez taka lampę to 2000l/h czyli jak nie masz dużej różnicy poziomów to pompa może być. Jak masz zielona wodę to lampa powinna pracować non stop, ale nie licz że bez dużej ilości roślin i dobrego filtra lampa zdziała cuda bo to niemożliwe, lampa jet tylko jednym z elementów wspomagających walkę z glonami.
Poczytaj forum to się sporo dowiesz i nie pisz wielkimi literami :evil:

Linek - 2009-02-08, 11:46

JAREK u mnie 1000L. było za dużo musiałem obniżyć ciśnienie wody na lampę,ale tak jak piszesz jak poszpera po forum to się dowie wszystkiego też tak robie temat po temacie czytam i sie dowiaduje rzeczy o których nie miałem pojęcia. :pa:
leszek50-57 - 2009-02-08, 12:08
Temat postu: pompa+filtr
kris f napisał/a:
-----------------
JAK KTOS WIE TO PROSZE ODPISAC MI JAK CZESTO MUSI ONA PRACOWAC I CZY POTRZEBUJE DO NIEJ JAKIS FILTR BO NIE MAM JAK TAK TO JAKI DZIEKI ;)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Włączona lampa z filtrem musi byc 24h/a filtr musisz dopasowac
do ilości wody w oczku.Może byc większy,ale nie mniejszy. ;)
_________________
pozd-Leszek

kris f - 2009-02-08, 14:08

dzieki za odpowiedz pozdrawiam
kroll - 2009-02-12, 12:28

Witam wszystkich forumowiczów.Chciałbym podzielić się z Wami swoimi obserwacjani dotyczącymi używania lamp uv.Od 7 lat posiadam oczko wodne o pojemności około 45 m3.Początkowo też miałem wielki problem z glonami i próbowałem różnych sposobów począwszy od chemi poprzez lampe uv i inne.W tym czasie nie korzystałem jeszcze z internetu,nie miałem tez znajomych z którymi mógłbym wymieniać doświadczenia.Do wszystkiego dochodziłem metodą prób i błędów.Z moich obserwacji wynika że lampa uv nie może i nie powinna być podstawowym narzędziem do zwalczania glonów.Tak jak pisali inni uzytkownicy podstawowym narzędziem zapobiegania glonom są metody naturalne.Lampa uv to narzędzie nie selektywne i oprócz glonów i zarazków zabija równierz bardzo pozyteczną flore bakteryjną.Moim zdaniem długotrwałe naswietlanie nieuchronnie prowadzi do wyjałowienia zbiornika,brak dobrych bakteri stanowi doskonałe pole do rozwoju wszelkiej masci wirusów i innych bakterii chorobotwórczych.Tak więc w drodze do uzyskania kryształowej wody narażamy swój inwentarz na choroby.W moim oczku w latach w których używałem lampy uv często dochodziło do róznych infekcji,głównie były to choroby skóry(plesniawka,wrzody na ciele ryb)i nie tylko.Inną wada lamp jest konieczność dokładnego usuwania naswietlonych resztek ponieważ w przypadku gdy wrócą do wody szybko staną się doskonałą pożywką dla nowej generacji glonów. Tak się złożyło że moje oczko jest oddalone o 45 km i nie zawsze mogę zająć się na bieżąco czyszczeniem i innymi pracami pielęgnacyjnymi.Prawdę mówiac to od dwóch lat oczko żyje sobie swoim własnym życiem.Nie stosuje lamp uv brak też filtrów.Jedynym urządzeniem włączonym na stałe jest napowietrzacz.RoślinySwietnie rosną Ryby też czują się świetnie.Od czsu jak nie używam lampy uv(2 lata) nie miałem absolutnie żadnych przypadków chorobowych.Podsumowując to jestem zdania że lamp można używać jedynie w przypadku bardzo dużych zakwitów glonów bądź w przypadku wystąpienia ognisk chorobowych.W kazdym przypadku nalezy ograniczyć jej stosowanie do minimum.
AurorA - 2009-02-12, 13:58

kroll, oczywiście metody naturalne to podstawa, ale co do wyjaławiania zbiornika przez lampy się nie zgadzam. Bakterie żyją przede wszystkim na i w podłożu oraz na roślinach i elementach podwodnych a lampa czyści tylko to co jest w wodzie. Na pewno Twoje problemy z chorobami ryb nie były spowodowane lampą.
JAREK G - 2009-02-12, 16:43

Popieram Arka AurorE, :good: Twoje oczko jest duże i po prostu po 5 latach osiągnęło równowagę biologiczną i stąd w nim czysta wda i zero kłopotów :) Najwięcej problemów jest w nowych i małych oczkach :P
leszek50-57 - 2009-02-12, 17:06

Ja używam lampy w akwarium i w oczku,ale nigdy mi nie wyjałowiło wody
więc dziwię się aby aby lampa szkodziła w oczku. :ziew:

pozdrawiam
-----------------
Leszek

Bajbas - 2009-02-12, 17:42

Ciekawa koncepcja lampa UV jako przyczyna chorób w oczku :-o
Ale to może być tak jak z tymi dziećmi z inteligenckich domów - w sterylnych warunkach i dlatego chorują na alergie, a dzieci alkoholików szczepią się non stop i alergie prawie nieznane. Niech żyje brud :yahoo:

A ja lampę stosuje, właśnie dlatego, że oko służy też do kąpieli i nie raz dzieciaki się opiły wody gdy uczyły się pływać. A ryby jak były tak są zdrowe. Może dlatego, że dzieci brudne ;)
:piwko: Bajbas

WlodekP - 2009-08-04, 14:20
Temat postu: Sprawdzam lampę
andrzej napisał/a:
:roll: Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej
:roll:

Zainstalowałem w układzie: pompa - lampa UV - filtr. Działa dopiero kilka dni. Nie wiem, jak długo trzeba czekać na efekty. Wypróbowałem też torf. Wiosną dał bardzo dobre efekty, ale jak tylko słońce przygrzało to woda zazieleniła się. Moim zdaniem - nie uważam się za eksperta - rybki lepiej czują się w czystej (oczywiście nie w destylowanej ale czystej) wodzie.

ontario_ab - 2009-08-04, 18:42

musisz poczekać od kilku dni do nawet 2 (czasem 3) tygodni, wiele zależy od tego jaki masz filtr, ile roślin, jakie zanieczyszczenie itp.
Kawas - 2010-06-11, 19:21

Zrobiłem lampę uv 36W na oczko 20000litrów ale mam pompkę tylko o wydajności 2000litrów na godzinę i moje pytanie jest takie czy sobie poradzi pompka i kiedy można spodziewać się jakiejś poprawy w oczku? a tu link jaki ma syf w oczku http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4187
violettaxx - 2010-06-11, 21:59

To może i dobrze z jednej strony że masz mały przepływ dokładniej naświetli ale bedziesz musiał dużej poczekać :-( Wiosną jak uruchamiam pąpe 12000l/h z lampą UV to po 2-3 dniach widać zasadnicza różnice !
ontario_ab - 2010-06-11, 23:52

Kawas, violettaxx ma rację, wolniejsze oczyszczanie będzie skuteczniejsze - woda jest dłużej naświetlana - bardziej się wyjałowi ! Będziesz kolejnym szczęśliwcem z czystą wodą
mishka2 - 2010-06-12, 13:18

ontario_ab napisał/a:
Kawas, violettaxx ma rację, wolniejsze oczyszczanie będzie skuteczniejsze - woda jest dłużej naświetlana - bardziej się wyjałowi ! Będziesz kolejnym szczęśliwcem z czystą wodą

Tak jeśli chodzi o bakterie. Niekoniecznie jeśli chodzi o zakwit wody spowodowany glonami.
Moim zdaniem przy takim przepływie będzie duży problem z osiągnięciem wody wolnej od glonów. Gdzieś przeczytałem o przeliczniku którego się trzymam i mi się sprawdza. Mianowicie pojemność oczka należy 4x na dobę przepuścić przez lampę o mocy minimum 1W/1000l oczka a najlepiej 2W/1000l.

ontario_ab - 2010-06-12, 19:21

no mała ta jego pompka, ale jeśli da to tylko do lampy, to może starczy, tyle, że tak się nie robi, za lampą w takim rozwiązaniu musi być filtr. Ja mam na oczko 18 tyś. litrów pompę 10000 L/h jest na styk. Kawas czeka cię zmiana pompy !
Kawas - 2010-06-12, 19:23

Przed chwilą byłem nad oczkiem i zauważyłem że woda zaczęła bomblować i powstaje biała piana wcześniej tego nie było a teraz co chwilę wypływa, była piana ale tylko przy kaskadzie może coś się ruszy, lampa pracuje już około 25 godzin, wszystko oczywiście będę opisywał na bieżąco.
Sinel - 2012-04-17, 18:44

Mam pytanie. Od 6 dni pracuje u mnie 24/H nowy filtr z lampą UV, na razie nie widzę żadnych efektów. Ile czasu musi się czekać aby zauważyć jakąś zmianę. Nie mam na myśli krystalicznej wody ale, że jest lepiej, woda dalej jest zielona.
Piotrek.P. - 2012-04-17, 18:46

Pojemność oczka oraz moc lampy ... wróżek już nie ma :x
Sinel - 2012-04-17, 18:52

Lampa ma chyba 11W, oczko około 15-20m3
ontario_ab - 2012-04-17, 19:02

To już spore oczko, filtr musi być minimum 240L, a lampa ponad 20 wat. Do tego przydadzą się rośliny.
Sinel - 2012-04-17, 19:11

Filtry mam dwa.
Jeden zrobiłem sam z beczki jest przepływowy - wsad to bardzo drobny keramzyt, mata kokosowa, gąbka. Ponieważ ten nie dawał rady i czyścić musiałem go co tydzień, kupiłem i drugi ciśnieniowy z lampą UV. Rośliny są, a nowa partia "natleniaczy" w drodze oczywiście napowietrzacz jest również.

ontario_ab - 2012-04-17, 19:14

Jaka pojemność tego z beczki ? Jaki jest ten ciśnieniowy ?
Wyślij fotki oczka.

Sinel - 2012-04-17, 19:44

Nie mam zdjęcia filtru tego zrobionego we własnym zakresie - beczka ma 110 litrów.
Pozostałe już są. :-D

Piotrek.P. - 2012-04-17, 19:51

11W to stanowczo za mało :bum:
Sinel - 2012-04-18, 19:21

Jest wyłożone folią ale Twoje pytanie świadczy to, że chociaż trochę przypomina właśnie naturalne a taki efekt staram się uzyskać. :)
Piotrek.P. - 2012-04-18, 19:25

Dosadź roślin bo tam nic praktycznie nie rośnie , wtedy zapanuje jakaś równowaga między rybami ,a roślinami ;)
asianko - 2012-04-19, 14:03

piopil napisał/a:
Dosadź roślin bo tam nic praktycznie nie rośnie , wtedy zapanuje jakaś równowaga między rybami ,a roślinami


Podpisuję sie pod tą "złotą myślą " .


Po prawie tygodniu już coś powinno się zmienić .Czeka Cię wymiana żarówki na mocniejszą i wyprawa po rośliny.

Mam oczko o podobnej pojemności ,żarnik w lampie o mocy 21W.

Ogólnie, fajne oko :good:

ontario_ab - 2012-04-19, 14:10

Większy żarnik może się nie zmieścić, radzę sprawdzić przed zakupem.
asianko - 2012-04-19, 15:02

ontario_ab napisał/a:
Większy żarnik może się nie zmieścić


Warto zwrócic na to uwagę.Jednak mocniejsza nie znaczy,że będzie większa . W mojej lampie pierwotnie była 11 W i mocniejsza pasuje ,ale tylko z tej samej firmy.
Inny producent ,inne gniazdo ....wiadomo o co chodzi ;)

JAREK G - 2012-04-19, 22:17

A to dziwne :-o a jaka asianko, to firma :?:
AurorA - 2012-04-20, 02:47

21 W to znam tylko hagena ale one są tak nietypowe ze do żadnej innej lampy się nie nadają
asianko - 2012-04-20, 08:48

Lampa firmy LAZUR .
Maja również o mocy :

Moc - 36W/230V
Maksymalna pojemność stawu - 35 000
Maksymalny przepływ - 8 000l/h

Mają również taką moc ,jednak to już jest dużo większa cała lampa.

Moc - 72W/230V

Maksymalna pojemność stawu - 70 000l

Maksymalny przepływ - 10 000l/h

AurorA - 2012-04-20, 11:19

asianko napisał/a:
Mają również taką moc ,jednak to już jest dużo większa cała lampa.

Moc - 72W/230V


ale to chyba połączone 2 po 36 W
a 21 W to oni na pewno nie mają bo to standardowe Jebao w ichniejszych pudełkach

asianko - 2012-04-20, 11:35

AurorA napisał/a:
21 W to oni na pewno nie mają bo to standardowe Jebao w ichniejszych pudełkach


Własnie ,kupując ostatnio żarniki 21W kupiłam jeden na zapas ,ponieważ ma ich juz nie być.Nie wiem o co chodzi ? ,kupiłam od bezpośredniego dystrybutora tych lamp.Być może dali mi jakis zamiennik pasujący do tej lampy .Najważniejsze ,że mam zapas na przyszły sezon.Jeżeli znajdę na działce opakowanie ,napisze wszystko dokładnie.

AurorA - 2012-04-21, 20:16

Sa takie 24 W z takim samym gwintem co 18 W ale dłuższe
asianko - 2012-04-23, 20:34

Sprawdziłam te żarniki .Z pewnością jest to zamiennik .Opakowanie gładkie, naklejka z info o mocy 21W. Na części plastykowej żarówki napis w jęz.Chińskim i podana moc. Wielkością pasuje idealnie ,wygląd identyczny jak oryginał .....Najważniejsze,że działa.
samb0 - 2012-06-25, 15:52

Witam, chciałbym zbudować lampę i mam pytanie, bo na alledrogo znalazłem "Lampa bakteriobójcza (germicydowa) T8-15W/30W"


Cytat:
Zasady działania: stosowanie świetlówek bakteriobójczych jest jedną z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji. Emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe posiada najbardziej efektywne działanie bakteriobójcze - skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby, nie powoduje żadnego skażenia chemicznego i eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych.
Zastosowanie:
- do dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni w:
- gabinetach zabiegowych i opatrunkowych, blokach operacyjnych, izbach przyjęć i izolatkach,
- laboratoriach i aptekach,
- pomieszczeniach w przetwórstwie i przechowalnictwie żywności,
- pomieszczeniach w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym,
- lecznicach dla zwierząt,
- wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki stopień czystości mikrobiologicznej
.


Czy warto ją kupić bo kosztuje koło 50 zł czy lepiej poszukać czegoś innego>?[/quote]

ontario_ab - 2012-06-25, 19:00

Nie wiem co tam znalazłeś, ale ważne by woda była naświetlona przez światło UVC w zamkniętej przestrzeni. Najlepsze oferty znajdziesz tutaj: http://sklep.oczkowodne.net
Aznar33 - 2012-06-25, 19:13

samb0 napisał/a:
znalazłem "Lampa bakteriobójcza (germicydowa) T8-15W/30W"
[...]
Czy warto ją kupić bo kosztuje koło 50 zł czy lepiej poszukać czegoś innego>?


To przecież tylko świetlówka UV.

Zdecydowanie wybij sobie z głowy pomysły konstrukcji lampy UV na własną rękę. Są rzeczy, z którymi nie należy igrać bez pewnej wiedzy na ten temat. Kup gotowe rozwiązanie i nie kombinuj jak łysy koń pod górę. Raz, ze się nie opłaci finansowo, a dwa, ze możesz sobie trwale uszkodzić wzrok.

ontario_ab - 2012-06-25, 19:23

Aznar33 ma rację, nie ma sensu kombinować przy obecnym poziomie cen.
Organ18 - 2012-08-10, 12:03

Cześć wszystkim wymyśliłem alternatywe dla glonów zamiast lampy uv ;) w necie piszą że glony przy ok 20- 30 stopni wody rozmnażają się , a przy wysokich temeraturach one giną co potwierdza działanie lampy uv. A ja wymyśliłem coś takiego potrzeba : 1x wiadro i grzałka , 2 x przejściówki na wąż wejście i wyjście :P , a mianowicie woda pompowana do owego wiaderka gdzie na środku wisi grzałka , od góry wlewa się woda , a dołem wychodzi przez wąż który jest zakopany w ziemi i idzie do kaskady lub filtra z gąbkami ;) Ja kiedyś jak byłem mały za długo w akwarium grzałką wode zagotowałem zaczeła bąbelkować hihi dybki padły :( ale w wiaderku gdzie jest mniejsza ilość wody szybciej się nagrzeje ;) a wąż z wodą "oczyszczoną" zakopany w ziemi by ostudzić tą wrzącą wodę ;) oczywiście grzałkę zamiast taką akwariową dać grzałke z starego czajnika lub grzałkę taką jak dawniej wkładało się do kubka i wode gotowało na kawe ;) ale takie grzałki do "picia" pewnie dużo prądu żrą więc alternatywą jest akwariowa mniej watów a wode tak czy tak zagotuje. Co wy myślicie o tym czy ktoś próbował zastosować wysoką temerature na glony ?? nie stać mnie by kupić głupi pasek do klimatyzacji w aucie za 28 zł a co dopiero lampe uv za 200 zł ;) bo podobno te tańsze do 100 zł mają jakieś dziwne końcówki do żarówek i jak się spierdzieli żarówka potem ciężko dostać coś jak jednorazówki :/ ja mam różne grzałki wiaderek mam mnóstwo od platikowych po metalowe więc myśle o próbie ;) oczywiście najlepsze wiaderko plastikowe z pokrywą żeby nic nie wpadło do tej wody ;)
rewi - 2012-08-10, 12:19

I zbijesz w tej wodzie wszystko czy to pożytecznie czy też nie :???:
W każdym bądź razie ja jestem negatywnie nastawiona do takiego pomysłu ale zobaczę jak się rozwinie temat i co z tego będzie.

vivit - 2012-08-10, 14:41

A wysoka temperatura to nic nie kosztuje :hehe:
Przelicz to jeszcze raz i stać Cię będzie nie tylko na lampę UV ale także na pasek do klimy ;)

Adalbert - 2012-08-10, 14:46

Organ18 napisał/a:
wysokich temeraturach one giną co potwierdza działanie lampy uv.


w wysokich temperaturach ginie większość życia ale nie na tym polega działanie lampy uv. Promieniowanie uv niszczy strukturę komórkową i glony nie rozmnażają się a przy intensywniejszym działaniu giną (podobnie bakterie i inne proste organizmy) Tak więc aby wysterylizować wodę musiał byś podgrzać wodę do ok 65- 70 st. a najlepiej zagotować :P . Biorąc pod uwagę, że woda przepływała by stale przez to ustrojstwo to energii potrzeba tyle aby ogrzać całą wodę z oczka. Pomysł totalnie nie trafiony :bum:

Organ18 - 2012-08-10, 17:54

VIVIT grzałki mam i takie do "picia" i taką akwariową więc koszt 0 zł , a prąd to tak samo czy przy lampie UV czy grzałka prąd leci . AdAlbert pisałem o tym że chce grzałką wybić glony , sprawić by woda się gotowała . To co ty pisałeś u siebie mniej więcej w połowie że muszę wodę podgrzać do ok.65-70 stopni , a najlepiej zagotować ;) tyko teraz też myślę pisząc jak sprawić by woda się mocno nagrzała / zagotowała w tym wiaderku bo zimna wpłynie i wypłynie zimna a więc będzie przelewać się ta zimna woda i tu jest cały ten knif jak szybko podgrzać ją . Mówiąc prosto że grzałka może nie nadążać grzać tą wodę bo co innego w akwarium gdzie woda stoi a co innego jak przepływa ;) może ktoś ma pomysł ;)
vivit - 2012-08-10, 19:15

brawo cóż za spostrzegawczość....chcesz waść podgrzać/zagotować wodę tylko w wiaderku przy fakcie, że woda z oczka będzie przez nie przelatywać.....no cóż perpetum mobile sie nam szykuje.... Jak Ci się to uda nie zwiększając temperatury wody w oczku to nobel murowany....a przy tym nie zużyjesz tysięcy megakilowatów energii....

To co chcesz zrobić jest poprostu niemożliwe. Nie uda Ci się zagotować/podgrzać do 70'C wody w wiaderku kiedy świeża o temp. 20'C napływa do wiaderka. Chcesz dokonać chwilowago pogdrzania przy stałym przepływie...
Fizycznie było by to możliwe, ale koszty by pożarły twój dom. Musiałbyś zrobić rurę, w której umieściłbyś spiralę grzejną. Woda przepływając ogrzała by się do temp która Cię interesuje. Następnie tę wodą należało by schłodzić. Kolejny wymiennik. Tu mógłbyś wykorzystać wodę z oczka, która mogła by chłodzić wodę podgrzaną , idącą do nagrzania.
Jak widzisz technicznie jest to możliwe. Ale uwierz mi koszty były by spore i liczenia od groma...a licznik energetyczny kręciłby się w niewirygodnym tempie... :bum:

Adalbert - 2012-08-10, 21:04

Organ18 napisał/a:
i tu jest cały ten knif jak szybko podgrzać ją


w wojsku, żeby szybko zagotować wodę na herbatkę, robiło się "buzałę" z dwóch żyletek. W szklance woda wrzała w kilka sekund ale na kompanii światło siadało choć instalacja była jak elektrowni atomowej :) Można też było zrobić z brzeszczotów ale tego nie próbowałem. Jednym słowem pomysł jest poroniony ale jeżeli chcesz koniecznie sprowadzić rodzinę na skraj bankructwa to mogę ci pokazać jak taką buzałę zrobić :hehe:

JAREK G - 2012-08-11, 00:16

Jak nie masz podgrzewacza wody takiego o mocy 2KW to tak jak pisze Adalbert, buzała z dwóch brzeszczotów, koszt produkcji zerowy :-D Powodzenia :P
vivit - 2012-08-11, 08:02

Adalbert napisał/a:
Organ18 napisał/a:
i tu jest cały ten knif jak szybko podgrzać ją


w wojsku, żeby szybko zagotować wodę na herbatkę, robiło się "buzałę" z dwóch żyletek. W szklance woda wrzała w kilka sekund ale na kompanii światło siadało choć instalacja była jak elektrowni atomowej :) Można też było zrobić z brzeszczotów ale tego nie próbowałem. Jednym słowem pomysł jest poroniony ale jeżeli chcesz koniecznie sprowadzić rodzinę na skraj bankructwa to mogę ci pokazać jak taką buzałę zrobić :hehe:


No właśnie czyli robione było kontrolowane zwarcie. Efektem ubocznym tego jest właśnie powstanie wysokiej temperatury. Woda otaczająca ten element przejmuje ciepło do momentu kiedy sama nie wyparuje. Potem następuje stopienie się elementu i jeżeli w otoczeniu jest coś palnego to zapali się na 100%, bo temperatura będzie wysoka....Tak powstaje większość pożarów od instalacji elektrycznych.

No Adalbert ale trzeba było na licznik popatrzeć jak zapiernicza....widok miodzio....raz w życiu miałem okazję...

Organ18 - 2012-08-11, 08:16

No dobra załuszmy mój pomysł pada z tym podgrzaniem wody bo za dużo prądu by poszło. A czy wy macie jakąś alternatyw / pomysł jak za pomocą energi zniszczyć glony chodzi mi co wzamian lampy bo są różne sposoby : rośliny , płyny , torf kwaśny , a może macie inny sposób w waszych mądrych głowach ??
Zac - 2012-08-11, 08:29

Cytat:
Po co tak kombinować ? ;)

Jestem tego samego zdania co Piotrek.P.
Najlepiej na glony sprawdzają sie rośliny dobry filtr i lampa uv chemi nie polecam.

ontario_ab - 2012-08-12, 19:42

Popieram ! Filtr, UV, rośliny. No można jeszcze strumyk g/k do tego.
Grzegosz - 2013-01-01, 00:00

Witam :soczek:

Nie wiem czy komuś się moje wypociny przydadzą, ale podzielę się moimi doświadczeniami ze sterylizatorami UV ...

Przede wszystkim trochę śmieszą mnie te rewelacje że kilkanaście W UV jest w stanie skutecznie zwalczać glony w zbiornikach kilkudziesięcio-metrowych-sześciennie :???:
Jak dla mnie w przypadku dużych zbiorników (powyżej 20 m3) jest to tylko naciąganie ludzi na kolejny gadżet ... i zawracanie gitary ... No chyba że ktoś zrobi porządną filtrację UV na kilkanaście świetlówek i tyleż samo niezależnych pomp dostarczających wodę z różnych miejsc zbiornika ... Bo jedną to trochę tak, jakbyście próbowali przelać tą wodę durszlakiem :roll: W dużych zbiornikach jeśli już jest jakiś racjonalny sposób na walkę z glonami, to uzyskanie równowagi biologicznej. Czyli mnóstwo roślin, odpowiedni dobór biologii dna i minimalna ilość ryb. Myślę że to nie tylko moje zdanie...

Co do UV
Moje doświadczenia z UV biorą się gównie z akwarystyki, miałem swego czasu duże akwaria ... ale sprawdziły się też w oczku wodnym - do czego przejdę niebawem, ale najpierw wstęp ...
Lampy (sterylizatory) UV miałem w akwariach , na baniak 1000l. z pawiookimi wystarczała jedna 55W (kupiłem ją w Castoramie za dziale z art. do oczek wodnych.)
Nie to, żebym wcześniej nie próbował typowo akwarystycznych, ale to co się od jakiegoś czasu proponuje w sprzedarzy , mam na myśli ceny, wydajność i racjonalność zakupu (czy do akwarium, czy do oczek) to zwykłe naciąganie i robienie z ludzi baranów :)
Dla przykładu filtry kubełkowe za ponad 700 zeta które nawet w połowie nie są tak wydajne jak zwykły sump zrobiony za 100 zł. No ale wiadomo, za niewiedzę się płaci ...

Sterylizatory UV, jeśli mowa o oczkach wodnych są moim zdaniem dobrym rozwiązaniem tylko do zbiorników małych ... czyli do 15m3. W zeszłym roku robiłem filtrację wujkowi w oczku ok 7m3 i oto moje spostrzeżenia ...

1) Oczka wodne o pojemności do 10m3 to nie kolosy. Niektórzy mają większe akwaria w domach :crazy: serio ... Nie łudziłbym się że w takim zbiorniku uda się komukolwiek zachować równowagę biologiczną, zwłaszcza jeśli przerybi zbiornik... jesli zbiornik jest płytki - a przez to prawie cała woda (glony!) jest stale "zasilana" przez promienie słoneczne, a w dodatku zwykle brakuje w nich miejsca na rośliny, lub jest ich za mało...
Przenikanie promieni słonecznych kończy się gdzieś na głębokości ok 1 metra od lustra wody i jeśli przynajmniej 1/2 objętości nie sięga głębiej to glony w takim maleństwie macie jak w banku ...

2) Jakiekolwiek próby utrzymania klarownej wody w małych zbiornikach zawsze jest inwazyjne ... I moim zdaniem należy do tego podchodzić dokładnie tak samo jak w zwykłym - przerybionym- akwarium postawionym przy oknie na słońcu :ziew:

*Najprostszym rozwiązaniem jest zwykła regularna cotygodniowa podmiana wody 1/3 - 1/2 . No ale zaraz podniesie się larum, i słusznie, że to niszczy całą biologię bajorka ... Owszem, niszczy ... Pytanie tylko czy w tak małym zbiorniku jest co niszczyć :P

**Drugim sposobem jest regularna filtracja bajorka ... ALE ... ale tu pojawiają się ... ale ...
Każdy kto miał baniak z wiekszymi rybami wie, że filtr nie zbierze dokładnie wszystkiego
co opadnie na dno ...
W przypadku glonów w oczku pompa nigdy nie "przerobi" całej zawartości zbiornika, bo woda najzwyczajniej w świecie ma w nim swoje "martwe strefy" bezruchu ... I nawet przy najlepszej filtracji + Milion W UV NIGDY ta woda nie trafi do filtra ...
Niestety obieg wody w oczkach wodnych jest mały ... zwykle kończy się na mniejszej lub większej kaskadzie która niewiele wnosi ...

------------

Pozbywanie się glonów z oczka za pomocą UV rozpocząłem więc od zainicjowania ruchu wody ... Jeden cyrkulator umieściłem tak, żeby woda opływała oczko "dookoła" ... drugi na dnie - tak, żeby stworzyć "prąd wznoszący" ... Po co to ? Ano po to, żeby zmącić wodę i wymusić wirowanie całej zawiesiny w toni ... Ponieważ tylko w ten sposób może trafić ona do filtra :)

Sam filtr zasadniczo niewiele różnił się od typowych "beczkowych" samoróbek ... z tym, że woda zasysana była przez zaślepioną i ponacinaną rurkę PCV ok 1m długą umieszczoną równolegle do (ok 50cm ponad) dna ... Dało to tyle, że cięższe "brudy" organiczne opadały na dno i zbierane były raz w tygodniu pompą ściekową - przy podmianie wody, a rurka zasysała "wirującą" zawiesinę ... która trafiała poprzez tradycyjny filtr do sterylizarora UV 55W ... Również z Castoramy ...
Filtr UV niszczy tylko te glony które przez niego przepłyną, więc trzeba było mu trochę pomóc, żeby nie "przerabiał" wciąż tej samej wody :)

----

Po takim ustawieniu filtracji wypompowałem całą wodę z oczka,zwłaszcza szlam z dna, dość dokładnie je umyłem, następnie zalałem czystą wodą, zaleciłem dosadzenie roślin, podmianę wody min 1m3 co 2 tyg., eksmisję karpi koi brudasów wstrętnych, przysłonięcie wody roślinami pływającymi ... i odpaliłem filtrację ...
Takie oczko wodne pozostawiłem wujaszkowi wiosną 2012 i przez cały okres letni nie było w nim glonów, woda była przyzwoicie przejrzysta ...
Z ławicy karpi zostało trzy :/ ... na powierzchni umieścił sztuczne lilie żeby zacienić wodę, a oczko obsadził dookoła roślinami ...

I moim zdaniem jest to jedyny racjonalny sposób na walkę z glonami za pomocą UV ... :)


PS: Szczęśliwego nowego roku :piwko:

KILERK1 - 2013-01-01, 13:56

Posiadanie KOi
Grzegosz napisał/a:
eksmisję karpi koi brudasów wstrętnych
w moim oczku to priorytet ( z tego powodu mam oczko). Posiadam lampy uv 110 w i 70 w, ok. 30 koi i wodę w roku 2012 miałem czystą(nie tylko przyzwoicie) ,przejrzystość do samedo dna czyli ok. 180 cm,pojemność oczka (całego systemu ) ok. 50 m3 .Oczko jest w pełnym słońcu.
Jeśli widzę dokładnie dno to przenikalność promieni słonecznych w moim oczku wynosi nie 1 m tylko ponad 1,8m :-D
Jest oczywiste, że te same systemy filtracyjne mają różną wydajność w zależności od obsady np.
Seria Biotec Screenmatic PRO

Oase Biotec Screenmatic PRO 18 wyposażony jest w system filtracji wstępnej „Screenex” służący do oddzielania dużych zanieczyszczeń.
Przeznaczony do stawów: niezarybionych do 70m³, zarybionych 35m³, zarybionych w karpie Koi 20m³
Napewno masz wiele racji ,że producenci,handlowcy na nas żerują waląc wysokie ceny(wiedzą ,że jestesmy hobbystami , a znich można wycisnąc kasę).
Tylko, że mało kto z nas chce trzymać trzy rybki w oczku ;)
Wszystko co napisałeś jes ok ,tylko już tutaj dawno to wiemy ;) :piwko: :piwko: :good:

[ Dodano: 2013-01-01, 13:59 ]
reasumując im więcej ryb tym większa kasa ,za czystą wodę.. :evil: :-D

violettaxx - 2013-01-02, 13:02

Grzegosz większości masz rację ! Podobnie jak i ty posiadam dodatkowe doświadczenie z akwarystyki ale Koi to priorytet !!! Nie znam bardziej przywiązanych i jeżeli można tak powiedzieć "inteligentnych" ryb mimo syfu jaki robią.

Świadomość oczkowa jeśli chodzi o Koi u nas dopiero raczkuje ale doświadczenie i metody hodowli oraz co za tym idzie zachowanie czystości wody jest mocno rozwinięte /w różnych krajach/ i uwierz mi, że można mieć czystą wodę np. jak u kolegi KILERK1.

Fakt jest taki, że nie wszystkie rozwiązania można zastosować bo są bardzo drogie lub nie sprawdzą się w konkretnym oczku!

1. Jeśli chodzi o mieszanie wody i osady denne
- ruch wody najczęściej wykonują pompy, które dobiera się tak do zbiornika aby całą wodę przerzuciła co 2h /mówię o zbiorniku dla Koi/ wtedy nie potrzebujesz dodatkowych cyrkulatorów, mieszaczy; dodatkowo stosujesz skimery, które pobierają wodę z górnych warstw .

2. Osady denne usuwają się samoistnie w przypadku dobrze dobranej pompy /zaciąganie denne/ lub przy dodatkowym zastosowaniem odpływów dennych

3. Zachowanie podstawowych zasad w hodowli Koi np. 1tyś /L na dorosłego koi kontrola parametrów wody, umiejscowienie zbiornika w zacienionym miejscu itp. to wszystko ma wpływ na poruszoną w temacie moc i efektywność lampy UVC ale to faktycznie już dawno zostało poruszone na tym forum jak wspomniał kolega KILERK1

Dlatego nie zgodzę się z tobą na temat UVC tj. zabawka i strata pieniędzy po prostu ta moc lampy nie zadziałała w twoich warunkach ?
Dla przykładu u mnie sprawdza się około 100 Watt UVC na 26m3 pełne nasłonecznienie/stosowane najczęściej w czasie nasilenia ataku glonów/ ale w innych warunkach mogło by starczyć połowa tej mocy ? Są też inne alternatywne metody usuwania glonów. Należy też pamiętać ; UVC to nie tylko walka z glonami ale niszczenie bakterii i wirusów chorobotwórczych i to jest chyba najważniejszym celem jeśli chodzi o akwarium !

Jednak dziękujemy za twoje wskazówki i informację dające też dużo do myślenia na ten temat. :piwko:

Grzegosz - 2013-01-02, 20:02

KILERK1 napisał/a:

Wszystko co napisałeś jes ok ,tylko już tutaj dawno to wiemy ;)

No cóż ... domyślałem się, że wiecie ... Ale kilka wpisów mi tu "wpadło" w oko dość dziwnych ... pomyślałem, że jak coś uskrobię z nudów ... to może ktoś kto kompletnie nie wie ... a z ciekawości (jak ja) tu zajrzy w poszukiwaniu wiedzy wszelakiej ...zaoszczędzi kilka stów :crazy: albo mądrzej je wyda ...

violettaxx napisał/a:
większości masz rację ! Podobnie jak i ty posiadam dodatkowe doświadczenie z akwarystyki ale Koi to priorytet !!! Nie znam bardziej przywiązanych i jeżeli można tak powiedzieć "inteligentnych" ryb mimo syfu jaki robią.


Moje pawiookie z nudów rozwiązywały krzyżówki ... :P i jeździły ze mną na motorze z przywiązania :crazy: ... a co do syfu to organizowały czasem mistrzostwa nawet :evil: heh ...


A tak serio pisząc ... nie pisałem tego tam żeby się powymądrzać ... bo jak ktoś wie i jak ktoś ma doświadczenia to moje wypociny są dla niego rzeczami oczywistymi przecież ...
Nie jest też tak, że chcę " uczyć ojców i matki tu obecne dzieci robić " ... Bo jak ktoś ma wiedzę i bajorko własne to stara się w nim wspomnianą biologiczną równowagę trzymać i prawdopodobnie gdyby nie wasze wszelakie zabiegi i wiedza to same UV guzik by wam pomogły ... A pisałem powyższe raczej adresując to do osób które "początkują" ... ot, tak żeby nie stwierdziły po lekturze poprzednich wpisów że walka z glonami to takie sobie zwykłe hop-siup i że wystarczy tylko UV zamontować :???: Bo wiecie jak to w necie jest, ktoś sobie bajoro wykopie nagle zielone ... wujek google ... cyk-myk dwa wpisy na forum "obleci" stwierdzi że znalazł najprostsze rozwiązanie i następnego dnia tysiak w plecy jest - a efektów ni-ma :P

Trochę szkoda że nie ma tu na forum żadnej powitalni ... Więc się witam oficjalnie ... :-D
Fajne to forum z tego co się oczytałem przez ostatnie 2 dni i pewnikiem czasem zaglądnę ...

Ps: Z tą "przenikalnością światła" to raczej chodziło mi o to że poniżej metra dociera go -zdecydowanie- mniej niż płycej ... nie, żeby nie widać było patrząc "z góry" dna ... a raczej, patrząc "z dna do góry" :crazy: że tak to ujmę... czyli że roślinki i wszelka zielenina sdecydowanie lepiej się rozwija i fotosyntezuje do 1 metra od lustra ... a więc jak ktoś ma większość zbiornika na "płyciznach" to sam glony zaprasza ... No ale to również oczywista-oczywistość i piszę to tylko po to, żeby "początkujący" nie obrastali w legendy ... bo faktycznie ta to mogło głupio trochę wybrzmieć w poprzednim wpisie ...

KILERK1 - 2013-01-02, 21:04

Grzegosz,
Witamy na forum :piwko: :piwko: Zawsze się przyda jedna mądra głowa więcej ;) ;) ;)

AurorA - 2013-01-14, 16:08

Organ18 napisał/a:
w necie piszą że glony przy ok 20- 30 stopni wody rozmnażają się , a przy wysokich temeraturach one giną co potwierdza działanie lampy uv. A ja wymyśliłem coś takiego potrzeba : 1x wiadro i grzałka , 2 x przejściówki na wąż wejście i wyjście


science fiction normalnie - ludzka wyobraźnia nie ma granic

na forum są przepisy jak zrobić samodzielnie uv- parę osób robiło

Adalbert - 2013-01-14, 20:24

We wojsku ;) do sybkiego grzania wody na herbatę robiło się "buzałę" z dwóch żyletek. Na kompanii światło przygasało ale herbatka była w kilka sekund. A jakby tak zrobić z dwóch brzeszczotów to i w wiadrze by się zagotowała :hehe:
romanjan123 - 2013-02-07, 19:59

Witam jestem nowy mam na imie Romek!!! Swojego czasu byłem akwarystą,powiem tak ,że mialem sporą hodowle Discus "paletki" teraz od trzech lat bawie się w oczko odnośnie glonów to w akwarium walczyłem w ten sposób ,że gasiłem światło i przykrywalem czarną folią na jakieś trzy dni i to pomagało . Też walcze z zieloną wodą w moim oczku i zastanawiam się nad lampą , oczko jakieś 30000tys.litrów chce kupić 72wat może pomoże ale zaslonie je najpierw na 4 dni zobaczymy jak to dziala na oczku pozdrawiam
Adacho - 2013-02-07, 20:12

Na glony - lampa UV-super!
Chemia - jeszcze lepsza !!
Równowaga biologiczna - najlepsza !!! - ale to wymaga wysiłku.

romanjan123 - 2013-02-10, 11:00

Witam ponownie a właściwie jak myślicie przy litrażu 35000tys litrów lepiej zastosować jedną lampę 72watt czy lepiej będzie dwie po 36 watt. Bo w sumie tak sobie myślę ,że 72wat jest dłuższa i ma większe nasilenie promieni więc chyba może lepiej jedną
Bolekso - 2013-02-10, 13:33

Poszukaj na forum w 'Technika "dalej " Lampa UV" , post 'Bajbasa "
Pozdrawiam ! Bolek

[ Dodano: 2013-02-10, 16:33 ]
Myślę że 2 mniejsze lub jedna większa nie robi różnicy. Całkowity przepływ przez 2 lampy jest pewnie zbliżony do przepływu przez jedną ale 2 razy silniejszą. Plusem przy 2 lampach jest to że w przypadku awarii lub przytkania jednej lampy działa druga.
To tyle dla uzupełnienia.
Bolek

JAREK G - 2013-02-10, 23:14

Też bym wybrał chyba jedna mocniejszą Możesz wziąć na przykład Aquaela 55W
ontario_ab - 2013-02-11, 20:37

1 lampa to zawsze 1 przewód zamiast dwóch, a gniazd zawsze brakuje w ogrodzie. Trzeba pamiętać, że 72W to już dłuuuga lampa, musisz mieć na nią nieco więcej miejsca.
vivit - 2013-02-12, 12:54

JAREK G napisał/a:
Też bym wybrał chyba jedna mocniejszą Możesz wziąć na przykład Aquaela 55W


Ołłłłł yeah.....zdecydowanie dobrze robi...:)

Adacho - 2013-02-12, 15:54

Uważam, że zastosowanie jednej mocniejszej lampy jest lepszym rozwiązaniem.
Woda w lampie AQUAEL 55W ma do przebycia długi 104 centymetrowy odcinek , więc czas naświetlania też jest długi.
Przyjmując 1 W lampy na 1000 l wody, masz jeszcze spory zapas.

Bartosz888 - 2013-02-27, 08:24

Witam.
Mam takie pytanie , może ktoś wie na czym polega różnica czy to tylko opis , by wiecej sprzedać.
Lampa 36 wat np. Lazur ma przepływ max. w granicach 5000 l/h .
Tym czasem filtry cisnieniowe o mocy lampy 24 wat ten przepływ maja max.12000.
Te cisnieniowe lepiej naswietlaja ?
Rad był bym za opinie.
Pozdrawiam .

Bolekso - 2013-02-27, 09:31

Przepływ przez lampę nie może być większy niż wartość maksymalna podana przez producenta. Za duży przepływ to zbyt duża prędkość przepływu w lampie a więc zbyt krótki czas naświetlania wody. Drugi czynnik w takim przypadku to dławienie pompy i spadek przepływu. U mnie występuje ta sama sytuacja. Rozdzieliłem więc (bypas ) przepływ tak że część wody idzie do filtra omijając lampę. Nie zauważyłem ujemnych skutków takiego rozwiązania. Można oczywiście dobrać lampę tak aby miała taki sam przepływ maksymalny jak filtr. Duże lampy są niestety drogie. Dla uzupełnienia firma Oase zaleca 2 W na m 3 .
Pozdrawiam ! Bolek

czorny27- - 2013-03-25, 11:05

Witam, mógłbym prosić o opinie kogoś kto używa lampy uv firmu Lazur 11W.Zamierzam taka kupić do oka 7m3 pod pompe 550 aquaela i filtr z beki 100l zasilany od dołu różnica poziomów wlotu i lustra wodu to nie cale 50cm, dobrze kombinuje z tą mocą lampy
Zac - 2013-03-25, 11:11

shiftmanma chyba taką lampę i jest zadowolony.
violettaxx - 2013-04-07, 21:31

Garść informacji na temat lamp UVC ich wielkości, skuteczności przeliczania w celu zwalczania
glonów i nie tylko :

http://seentechnologie.pl...rafioletowe.pdf
http://www.h2oasis.org/uvsterilizerinfo/


Garden Pond Size Koi Pond Size # of Units Size Unit Flow Rate
1,600 Gals. 800 gals 1 BioSteps 10 w/ 9-13 watt UV Clarifier 660 -1,060 gph
2700 Gals. 1330 gals 1 BioSteps 10 w/ 13-18 watt UV Clarifier 1,060 gph*
4000 Gals. 2100 gals 2 BioSteps 10 w/13-18 watt UV Clarifier 1,060 gph per unit*
6000 Gals. 3200 gals 3 BioSteps 10 w/18 watt UV Clarifier 1.060 gph per unit*
8000 Gals. 4230 gals 4 BioSteps 10 w/18 watt UV Clarifier 1,060 gph per unit*

vivit - 2013-04-22, 10:51

A tak z innej beczki...

Czy ktoś może posiada informacje na temat żywotności żarnika w lampie AquaEl'a 55W?
Co ile godzin świecenia powinno się wymianiać taki żarnik ?

KILERK1 - 2013-04-22, 14:26

OASE podaje co 8000 godz -330 dni-dwa sezony :-D
stosują żarniki philipsa

vivit - 2013-04-22, 14:42

No właśnie...
Pmiętam jak ją podłączałem to widziałem takie niebieskawe światełko w tych plastikach.
A teraz jest ono bardziej w czerwień wchodzące i tylko widoczne w jednym i to bardzo słabowato świeci....zdaje mi się , że coś dwóch sezonów nie wytrzymała ta świetlówka.

KILERK1 - 2013-04-22, 15:27

W OASE za żarnik 55w dałem ponad 200 zł -drogo jak na dwa lata działania
chinczyk kosztuje ok. 60 zł ,czyli jak kupisz rocznie jedną to i tak masz na 4 lata ( a nie dwa OASE) ;)

JAREK G - 2013-04-22, 17:03

W Aquaelu też jest żarnik philipsa i powinien wytrzymać te 8000h Później świeci ale skuteczność promieni UV spada już poniżej 75%
czorny27- - 2013-04-26, 08:50

Mam pytanie do posiadaczy uv.Co ile czasu czyścicie swoje lampy.W mojej po tygodniu pracy w tym miejscu kontrolnym gdzie widać,że pracuje żarnik nazierało już się syfu sporo.Pytam z myślą o uszczelkach jak beda się zachowywać przy częstym skręcaniu i rozkręcaniu,żeby nie przeciekały.
vivit - 2013-04-29, 07:25

No znalazłem wkońcku trochę i zaglądnołem do lampy...nestety jarzeniówka tylko się tliła....wymiana na nową i światło znowu buchło z rury :)

Hmmm coś cienko widzę te 8000 h moja nawet 4000 nie wytrzymała...no może taki egzemplarz..widzę, że konstrukcyjnie poprawili coś w samej jarzeniówce więc może będzie lepiej.


Zaś co do uszczelek to polecam smar silikonowy !!!! nie boi się wody i dobrze robi wszelakiego rodzaju oringom gumowym. Używamy go przy wszelkiego rodzaju połączniech gumowych uszczelek w nurkowaniu. Zatem temat sprawdzony

radekoli - 2013-07-13, 08:25

Witam,
Chciałem się dowiedzieć, czy do oczka o pojemnosci 6500l wystarczy lampa uv 9W i pompa o wydajnosci 950l/h?
Pozdrawiam

Aznar33 - 2013-07-13, 10:20

radekoli napisał/a:
Witam,
Chciałem się dowiedzieć, czy do oczka o pojemnosci 6500l wystarczy lampa uv 9W i pompa o wydajnosci 950l/h?
Pozdrawiam


Lampa powinna wystarczyć.
Pompa raczej jest za mała. Żeby uruchomić filtr na tak małej pompie to trzeba się trochę nagimnastykować. Celuj lepiej w pompę w przedziale 2000-3000l/h. Jeśli chcesz kaskadę, to odpowiednio więcej.

Leszek Garwolin - 2013-07-13, 20:51
Temat postu: Pompa
radekoli napisał/a:
Witam,
Chciałem się dowiedzieć, czy do oczka o pojemnosci 6500l wystarczy lampa uv 9W i pompa o wydajnosci 950l/h?
Pozdrawiam


Witaj,ja dokładam swoje ,,ale,,/mam oczko ok1500l. pompa ATMAN 2400l/h filtr somoróbka z beczki ok.60.70 litrów lampa uv działająca w nocy ok.7 godzin 11watt i wode mam przejrzystą do dna a głębokość ok 80=90 cm i dwa kojaki i z 8 karasi widuje non stop.Na wydajności i objetości nie oszczedzaj{o granicach normy} oczywiście.

bartek24m - 2014-04-09, 21:23

Wyczytałem gdzieś że lampa uvc powinna być idealnie dobrana do filtra nie może woda za szybko przez nią przepływać bo wtedy nie działa.

Mam zbiornik 500L do tego pompe 1500L/h i lampe UV-C 3W umiejscowioną przed filtrem kubełkowym o pojemności 5 litrów.
Po jakim czasie powinienem zobaczyć poprawe jakości wody ?
Czy moge włanczać filtr z lampą 3 x dziennie po 2 h ? Czy bakterie nimfiltracyjne w filtrze przetrwają ?
Aktualnie przejrzystość jest na 10-20 cm.

Adacho - 2014-04-09, 22:44

Lampa UV powinna być dobrana do wydajności pompy, aby woda za szybko przez nią nie przepływała.

Oczko 500L jest za małe, filtr też. Powiększ oba x 10 i coś zobaczysz ;)

bartek24m napisał/a:
Czy moge włanczać filtr z lampą 3 x dziennie po 2 h ?

Nie.

bartek24m napisał/a:
Czy bakterie nimfiltracyjne w filtrze przetrwają ?

Raczej nie.

Filtr powinien działać 24h/ dobę.

bartek24m - 2014-04-09, 23:02

Możliwe że kiedyś powiększe oczko tzn zbuduje nowe ale póki co chce się tym pobawić,
chyba przesadziłeś że filtr powinien być 10 x większy, ten 5 litrowy ciężko ukryć a co dopiero beczke przy tak małym oczku.


DLaczego pompa z lampą UV nie może chodzić co kilka godzin ?

Bartosz_n - 2014-04-09, 23:07

Lampę możesz sobie włączać kiedy chcesz i na ile chcesz ale pompa/filtr musi chodzić 24/7 .
Adacho - 2014-04-09, 23:14

bartek24m napisał/a:
ten 5 litrowy ciężko ukryć a co dopiero beczke przy tak małym oczku.

Sam sobie odpowiedziałeś ;)
Oczko jest za małe.

gizbern - 2014-04-10, 09:59

Witam.

Takie pytanko: czy światło z wizjera w lampie ze sprawnym żarnikiem powinno dawać po oczach? Zamontowałem właśnie nowy sprzęt i żarówa delikatnie się żarzy...

Bartosz_n - 2014-04-10, 10:41

gizbern, nie patrz nigdy bezpośrednio na świetlówkę !!!
Powinna się świecić ale nie tak jak standardowa żarówka ;-)

dziadzia - 2014-05-20, 08:11

Zastanawiam się nad zakupem lampy.. W oczku mam dwie pompki, jedna do filtra a druga do kaskady. Czy lampę uv mógłbym podłączyć do tej pompki co pcha wodę na kaskadę? i chodziła by na czujniku czasowym razem z kaskada, a jeśli niebyła by potrzebna to wyłączał bym ją całkiem? I czy bardzo taka lampa zmniejszy przepływ wody na kaskade?
Czy może lepiej dać ją na wylocie z filtrów?

JAREK G - 2014-07-02, 23:21

Jak nie jest to filtr ciśnieniowy to nie da się założyć lampy za filtrem
czorny27- - 2014-07-11, 05:34

Witam mam pytanie kupiłem nowy żarnik, podłaczylem i kicha w lampie ciemno.Rozebrałem lampe w ciemności odpalilem w domu żarnik a tam tylko spiraliki się świecą.W pierwszym źarniku w szkielku bezpieczeństwa jak to ja naxywam bylo widać niebieskie światło a tu nie.Lapma powinna świecić całą dlugością tak?????
Nie wiem czy to zasilacz teraz czy lampa jest możliwośc jakiegoś sprawdzenia?? Nie mam gdzie podmienić żeby sprawdzić.Jak sie zorientowałem że stary żarnik się spalił wyłączyłem zailacz i byl bardzo cieply a teraz na nowej taki letni taki ma być bo nigdy na to uwagi nie zwracalem.
Prosze o pomoc

Adalbert - 2014-07-11, 07:07

czorny27- napisał/a:
Rozebrałem lampe w ciemności odpalilem w domu żarnik a tam tylko spiraliki się świecą.W


Wykonałeś dość ryzykowne dla zdrowia doświadczenie. Swiatło w zakresie uv jest niewidoczne dla człowieka więc wypatrując go mogłeś uszkodzić wzrok.

czorny27- - 2014-07-11, 07:43

wiedzialem że nie wolno patrzec na uv ale ....to jak to w koncu jest bo nie wiem zarnik 18w swieca w nim spiralki ale jakies poświaty w lampie niebieskiej nie ma jak to mialo miejsce w poprzednim żarniku która widzialem przez szkiełko w lampie i nie wiem czy on działa czy nie.Tak ma być że tylko te spiralki świecą czy cała długość żarnika

[ Dodano: 2014-07-11, 20:19 ]
Może zapytam tak bo nie wiem czy ona dziala czy nie a elektrykiem nie jestem :???:
świeca tylko te dwie spiralki zaraz przy końcu lampy, nie ma żadnej poświaty niebieskiej barwy jak to miałem w poprzednim żarniku i wszędzie o tym można poczytać.Brak tej poświaty jest oznaką ,że żarnik nie działa czy jak
niech ktoś się zlituje nade mną :-(

jurek47 - 2014-07-13, 15:07

Jeżeli nie świeci to nie działa , wewnątrz znajdują się pary rtęci i z chwilą włączenia prądu powinny świecic gdyż świadczy to emisji fali .Nie będę się wymądrzał ale tyle pamiętam że szkoły średniej.
tom11 - 2014-07-13, 15:34

a może kupiłeś za mocny żarnik i trafo nie wyrabia???
czorny27- - 2014-07-14, 08:27

tom11, za mocny napewno nie lampa 18W taki też kupiłem żarnik..
No właśnie a tylko widać jak spiralki się tlą.
Nie kwiem czy to trefny żarnik czy coś w lampie.
Dziś mam oddać całą lampę koleś ma zbadać co jest nie tak. Niestety elektryk ze mnie kiepski.

Leszek Garwolin - 2014-12-07, 15:36

Poruszając dawno nie odwiedzany wątek proszę o pomoc ,poradę w doborze zakupie lampy UV.Chcę kupić dobrą,niezawodną i cenowo rozsądną/Doradzcie coś.Chce taką ok.36w dla koi,filtracja samoróbka 2x120l narazie.Dalej się rozwinie.Proszę o porady.
darekb - 2014-12-07, 16:16

Leszek Garwolin napisał/a:
Doradzcie coś.Chce taką ok.36w dla koi,filtracja samoróbka 2x120l narazie.Dalej się rozwinie.Proszę o porady


Ty Leszku podaj jaką objętość ma to Twoje łoczko

Leszek Garwolin - 2014-12-07, 16:22

darekb napisał/a:
Leszek Garwolin napisał/a:
Doradzcie coś.Chce taką ok.36w dla koi,filtracja samoróbka 2x120l narazie.Dalej się rozwinie.Proszę o porady


Ty Leszku podaj jaką objętość ma to Twoje łoczko


Ma ok 9m3.Ale są i beda koi.

darekb - 2014-12-07, 16:31

Leszek Garwolin napisał/a:
Ma ok 9m3.Ale są i beda koi.


OK,i teraz znający się w temacie koi mogą cóś podpowiedzieć

Leszek Garwolin - 2014-12-14, 21:37

Zakupiona OSAGA 36W .Czekam na Mikołaja z Niemiec.
Freakazz - 2015-03-24, 07:45

Wczoraj odpaliłem swój filtr i włączyłem lampę uv, żeby sprawdzić czy działa.
Ktoś mi powie czemu zawsze świeciła na taki lekki fiolet, a teraz na biało? :?

ropi - 2015-03-31, 17:47

Czy jak np zepsuje się pompa i lampa pracuje bez przepływającej przez nią wody(pusta w tubie) to się przepali?
darekb - 2015-03-31, 18:02

ropi napisał/a:
Czy jak np zepsuje się pompa i lampa pracuje bez przepływającej przez nią wody(pusta w tubie) to się przepali?

Nie przepali się-taką informacje dostałem w servisie

musasz - 2015-03-31, 18:51

U mnie w instrukcji napisali że jak nie przepływa woda to trzeba ją wyłączyć bo się przegrzeje.
Odnośnie nowych lamp UV to mam złe doświadczenie z początkowym użytkowaniem. Po zakupie podłączyłem ją i nie zaglądałem do niej bo myślę i po co? Po paru dniach spalona, wybiło bezpieczniki w garażu. O mało co nie straciłem ryb, bo by się podusiły gdybym w nocy do nich nie popatrzył. Okazało się, że żarnik był źle zamontowany, zabezpieczenie wypadło i luźno był włożony przez co nie dokładnie styki były połączone. Dzwoniąc o gwarancję zarzucono mi że musiałem grzebać w środku i dlatego przepalił się, a tego gwarancja nie obejmuje :(( . Moja sugestia, że po zakupie przed podłączeniem może nie grzebać, ale przynajmniej zaglądnąć czy wszystko Ok!

darekb - 2015-03-31, 21:04

musasz napisał/a:
Moja sugestia, że po zakupie przed podłączeniem może nie grzebać, ale przynajmniej zaglądnąć czy wszystko Ok!

Ja nauczony doswiadczeniem staram się kupować takie rzeczy polskich firm co mają sprawdzony serwis (moją lampę wymieniano mi na gwarancji przez trzy sezony, aż w koncu dostałem nowszy model który mam do dziś)

dorka - 2015-04-05, 18:31

Witam serdecznie wszystkich oczkomaniaków. Chociaż od roku czytam to forum, dopiero teraz założyłam konto. Mam do Was prośbe dotyczącą lampy UV. Od dwóch lat jestem posiadaczem oczka wodnego 6 tys.litrów. Od początku borykam sie z glonami. Wiosną ubiegłego roku kupiłam filtr Aqua Szut Extreme 16 tys.litrów z lampą UV 11W. W tym roku kupiłam nowy żarnik i tu zaczeły sie problemy. Po założeniu żarnika, zasilacz migał. Ponieważ komplet jest na gwarancji już dwukrotnie wysyłałam lampe do serwisu. Juz nie wiem co robic, bo zasilacz a tym samym lampa nadal migają. Obawiam sie, że taka praca lampy spowoduje spalenie sie żarnika. W czym może byc problem? :((
ptx - 2015-04-07, 18:22

Dzień dobry, obecnie jestem na etapie znalezienia odpowiedniej lampy uv do oczka o objętości ok. 14m3 + strefa bagienna ze strumykiem o powierzchni ok.8m2, czy waszym zdanie warto zainwestować w Bitron Eco 120W (czy nie ma to sensu), ewentualnie jaka lampę byście polecali o najlepszym stosunku jakości do ceny.
Dziękuje za propozycje.

AurorA - 2015-04-08, 21:10

Moim zdaniem nie ma to sensu, na oczko tej pojemności spokojnie wystarczy 18 W, no chyba ze masz sporo ryb a szczególnie Koi to możesz zaszaleć i dać profilaktycznie 36 w. Ale strefa bagienna i strumień powinny dobrze czyścić wiec lampa nie jest potrzebna tak mocna.
ropi - 2015-05-10, 10:16

Ktoś napisał ,że od UV mu rybki zdychały. Czy ktoś to potwierdza?
AurorA - 2015-05-10, 23:54

nie
tomtomkaz - 2015-07-12, 13:26

Oczko około 14m3. Mam filtr grawitacyjny oasy wraz z uv 18w. Pomimo lampy w filtrze na gąbkach rosną mi glony i je zapychają. Na początku tak nie było. Zdemontowałem filtr by wyparzyć gąbki a wodę puściłem przez samą lampę. Zauważyłem pogorszenie się humoru ryb jak i czystości wody. W efekcie padł mi jesiotr i dwa koi. Po ponownym zamontowaniu filtra już po jednym dniu widać poprawę humoru u ryb. Brak filtra był przez jeden tydzień.

Podpowiedzcie co zrobić z tym fantem żeby glony nie zapychały mi filtra. I co było przyczyną padnięcia ryb?

KILERK1 - 2015-07-12, 20:27

Twój filtr jest do bani.Totalna prowizorka. Filtr powinien składać się z kilku komór. Pojemność od 100 l do góry. Każdy kto kupił sobie filtr wielkości wiadra jest w błędzie, że posiada filtr .
.

ontario_ab - 2015-07-13, 07:08

Do tak pojemnego oczka powinieneś zastosować minimum filtr Bioklar 30 lub coś tej klasy. Jeśli nie masz roślin to i jemu nie będzie lekko. Lampa 36w będzie też gwarancją czystej wody. Latem dobrze napowietrzać oczko lub spowodować by oczyszczona woda z filtra wpadała do wody z np. 40 cm - też ładnie napowietrzy.
Ryby nie padły dlatego, że robiłeś coś z filtrem no i nie zawsze muszą mieć dobry humor :)
...a wyparzanie gąbek to już jakiś dziwny pomysł - natura nic nie wyparza. Gąbki płucz zwykłą wodą, a najlepiej wodą z oczka. Daj jakieś fotki oczka, podaj też model filtra.

Jendras - 2016-03-20, 19:01

Witam serdecznie. Pisze z prośbą o rade😊 latem rozbudowalem oczko wodne do wielkości 20 tysięcy litrów. Znajduje się w miejscu gdzie słońce docierają 4 do 5 godzin dziennie. Miałem nadzieję że zacienione miejsce spowoduje brak kwitnienia wody, niestety się pomyliłem juz pozna jesienią był problem a teraz widzę ze woda jest metra i zielona :-( . Woda była filtrowania latem przez ok 6 godzin dziennie pompa o wydajności 9.5 tys litrów na godzinę. Pompowania woda jest rozdzielania na dwa filtry aqua el maxi 1. Niestety efekt jest słaby. Zamierzam się zakupić na wiosnę orginalny karpie koi bo zwykle są i maja się bardzo dobrze. Boje się ze takie warunki wody mogą zaszkodzić koi. Zastanawiałem się nad zakupem filtra ciśnieniowego wraz z lampa uv i zamontowanie go przed rozdzielaczem ale niestety nie mogę znaleźć takiego urządzenia żeby miało wydajność 9 5 tys litrów na h 😕 sama lampa uv jest w sklepie 55 W tylko pisze ze przepustowość jej to max 7.5 tys litrów na godzinę. Może koledzy macie jakiś pomysł który rozwiązał by mój problem. ??? Chce uniknąć stosowania chemi ze względu na rośliny które są młode
Z góry dziękuję za pomoc

wolanin - 2016-03-20, 20:53

Cześć Jendras,
Na początek - filtry mają działać 24h/dobę bez wyłączania. To podstawa. Już po parudziesięciu minutach po wyłączeniu pompy w filtrze biologicznym zaczynają się dziać niedobre rzeczy z bakteriami z powodu braku tlenu.
Sporo osób, które tutaj zajęły się japońskimi koi, przystępuje do budowy bardzo dużych systemów filtracyjnych. Ostatnio wpadł temat DIY prefiltra bębnowego - zobacz np. na YouTube jak działa filtr ProfiDrum. Co do UV - są lampy zanurzeniowe, które umieszcza się w komorach filtracji wstępnej. Sam rozbierałem zwykłą przepływową lampę UV i zainstalowałem ją jako zanurzeniową.
Możesz też dać lampę przepływową jaką zdobędziesz, ale zrobić obejście, żeby część przepływu omijała ją.
Japońskie koi i warunki ich trzymania - temat rzeka i dużo do czytania.

Jendras - 2016-03-20, 21:22

Przymierzam się do zakupu filtra Biosystem 15. Mam rozdzielona wodę z pompy na dwie części czyli z pompy po 4,5 tysiące litrów na każdą ze stron i na jednej z nich zamontować lampę np 18 W ? Czy lepiej większą? Czym się sugerować przy jej zakupie wielkością oczka czy ilością przepływu wody?
wolanin - 2016-03-21, 08:53

Jendras napisał/a:
Przymierzam się do zakupu filtra Biosystem 15. Mam rozdzielona wodę z pompy na dwie części czyli z pompy po 4,5 tysiące litrów na każdą ze stron i na jednej z nich zamontować lampę np 18 W ? Czy lepiej większą? Czym się sugerować przy jej zakupie wielkością oczka czy ilością przepływu wody?

Lampę dobiera się do wielkości oczka, natomiast jej charakterystyka - max. przepływ - musi być uwzględniona w sposobie instalacji. Lampę powinno się instalować przed filtrem lub bezpośrednio - jako zanurzeniową - w pierwszej komorze filtra - tam, gdzie mamy największy problem z zanieczyszczeniem. Tak robią Japończycy hodujący koi. Ludzie na swoje oczka dają lampy po 50W, niektórzy więcej, przekroczenie 2x wskaźnika ilość Watów = ilość m3 wody nie stanowi problemu, im więcej, tym lepiej. Jeżeli dasz przepływ 4,5m3/h przez lampę i dalej puścisz to na filtr, moim zdaniem będzie OK. Im mniejszy przepływ w lampie, tym lepszy efekt sterylizacji.
Natomiast co do Biosystemu: jakieś tam zalecane 3m3/h to dla oczka z koi tyle co nic.
Dla koi zaleca się wymianę minimum 1 pojemność zbiornika na godzinę, czyli u Ciebie 20m3/h.
Może jednak poczytaj więcej na temat infrastruktury w koipondach, bo sensowne trzymanie japońskich koi wymaga naprawdę dużych rozwiązań.

Jendras - 2016-03-22, 10:16

Dziękuję za szczegółowa i wyczerpującą odpowiedź. Całego oczka w godzinę nie przepompuję niestety na dzień dzisiejszy. Pompa pompuje 9 tys litrów na godzinę. Mam zamiar zbudować filtr beczkowy z 2 sztuk beczek po 200l. i puścić przez nie połowę wody z pompy. Przed filtrami zamontuję lampę UV-C PU-55. zobaczę jaki będzie efekt. A tak jak mówisz KOI to spory temat wiec na razie postaram się zrobić jak najlepszy stan wody i konieczne jest zagłębienie się w temat KOI.

odnośnie filtra to mam zamiar zbudować coś takiego:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/45e435eea1d9f0b0


wolanin - 2016-03-22, 12:10

Moim zdaniem filtr z beczek to bezpieczne testowe rozwiązanie - jeżeli będziesz potrzebował rozbudować filtrację, to koszt beczek nie stanowi wielkiej straty. Tak na przyszłość: może zainteresowałbyś się 1. pompą napędzaną powietrzem (airlift, pompa mamutowa) - bardzo ekonomiczna metoda pompowania dużych ilości wody, wymagająca jednak wkopania filtrów w ziemię, 2. sposobem odprowadzenia nieczystości z dna zbiornika (odpływ denny) - przy koi nie powinno się pozwalać na zaleganie osadu, a dobrze działający przy dużym przepływie taki odpływ pozwala na usunięcie osadu z całego zbiornika. Co do filtrów z beczek - polecam projekt Vivita.
Jendras - 2016-03-22, 15:41

dzieki za wiele przekazanych informacji. Myśle ze musze sie w kilka tematów wiecej zagłebic. pozdrawiam
adxan - 2016-03-25, 18:15

Część. Rozbudowuje swój system filtracji. W tym sezonie dolozylem trzecia beczkę (więcej umnie na galerii). Niestety w zeszłym sezonie moja lampa uv uległa zniszczeniu. Obudowa lampy poprostu się przetopila. Tubus żarnik jest ok. Chcę trochę zaoszcz rzic i nie kupować nowej lampy dlatego postanowiłem przerobić na na lampę zanurzeniowa w pierwszej beczce że szczotkami. Chcę to zrobić dorabiają uchwyt na tubus i gniazdo żarnika na drukarce 3d. Połączenie wydaje mi się że będzie szczelne ponieważ dołożę uszczelki. Tym samym mocujące lampę na wieku tubusem pionowo w dol, zanurzeniowa sam tubus do 3/4 wysokości tubusa.
Teraz pytaniez jak myślicie, pomijając kwestie szczelnosci, czy lampa 11W w beczce 200 l z pompą 6tys l/h zanurzona na wspomnianą wysokość da radę?
Zastanawiam się czy wytwarzane ciepło nie będzie problemem jeśli cały tubus nie będzie zanurzony. Moim zdaniem swoją funkcję spełni lepiej ponieważ woda dłużej będzie miała kontakt z promieniowaniem uv. Trochę kombinuje, ale nie chcę wchodzić w koszty lamp zanurzeniowych.

wolanin - 2016-03-26, 09:22

adxan, moim zdaniem dobrze kombinujesz. Ja zanurzyłem goły żarnik lampy UV kompaktowej wprost w wodzie, wystaje tylko parę cm szkła. Musisz dobrze się zastanowić, czy w tym miejscu jest możliwość podniesienia się poziomu wody i zalania lampy. U mnie takiej możliwości nie ma.
czester 1 - 2016-03-26, 11:49

wolanin napisał/a:
Ja zanurzyłem goły żarnik lampy UV kompaktowej wprost w wodzie, wystaje tylko parę cm szkła.

mam podobnie (2x55W) tyle że są całe pod wodą (gniazda hermetyczne i dodatkowo wysmarowane siką).

adxan - 2016-03-26, 13:30

wolanin napisał/a:
adxan, moim zdaniem dobrze kombinujesz. Ja zanurzyłem goły żarnik lampy UV kompaktowej wprost w wodzie, wystaje tylko parę cm szkła. Musisz dobrze się zastanowić, czy w tym miejscu jest możliwość podniesienia się poziomu wody i zalania lampy. U mnie takiej możliwości nie ma.

Ok. A w jaki sposób wykluczyłes możliwość zalania? Pytam ponieważ u mnie w momencie kiedy przytkaja się kolejne beczki to poziom wody może pójść w górę. Beczka jest zakrecana, więc szczelna, ale jak zasilenia dam nad wiekiem, a tylko tubus wyrzuce pod wieko to wykluczenia możliwość zalania. Czy jak tylko połowa tubusa będzie zalana to też spełni swoją rolę?

Monika - 2016-05-17, 17:09

Witam! Zamierzamy zrobić filtr do oczka wodnego ale nie wiemy jak sie za to zabrać. Proszę o jakies foto krok po kroku i instrukcje.Z góry dzięki za pomoc.
Elendil - 2016-05-17, 18:48

No proszę pani, co za lenistwo :-D
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2015 filtr naturalny
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93 samoróbka
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=163 ogólnie o filtrach
Miłej lektury ;)

Monika - 2016-05-17, 19:07

Elendil napisał/a:
No proszę pani, co za lenistwo :-D
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2015 filtr naturalny
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93 samoróbka
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=163 ogólnie o filtrach
Miłej lektury ;)




DZIĘKI :D

smazio - 2016-06-13, 16:15

Witam. Czy stosowanie lampy UV bez filtra, ewentualnie na wylocie gąbka lub np. kilka worków jutowych do wyłapywania martwych glonów używana raz w tygodniu przez kilka godzin ma sens? Przyniesie jakieś efekty na zieloną wodę?
Pzdr.

saider87 - 2016-06-13, 19:59

Nie ma sensu :P Nie da efektu

[ Dodano: 2016-06-13, 21:05 ]
Jak masz zieloną wodę to musi filtr chodzić non stop ,to samo tyczy się lampy i czekać na efekt czy jest jakaś poprawa.Jak nie to czytać forum jaki filtr jaka lampa do jakiej wielkości zbiornika i cała masa innych czynników wpływających na zieloną wode ;)

smazio - 2016-06-14, 10:12

Niestety mam pewne ograniczenia co do pracy filtra 24h/d. Głównym jest brak możliwości używania prądu na działce podczas naszej nieobecności, czyli pn-pt i przez to szukam innych rozwiązań.
saider87 - 2016-06-14, 12:19

W takim razie jak już nie da rady z tym prądem.To zasadź dużo roślin czyszczących wodę i może warto by pomyśleć o filtrze naturalnym glebowo-korzeniowym i liczyć ,że natura poprawi sytuacje wody.Jeśli zbyt długo nasłonecznione ,trochę zacienić właśnie rośliną np ( lilią wodną) liście w sezonie pokryją cześć lustra i zawsze to pomoc przed promieniami ;)
krasnik5 - 2016-06-21, 12:25

dzieki za wiele przekazanych informacji. Myśle ze musze sie w kilka tematów wiecej zagłebic. pozdrawiam
Ryba2008 - 2016-06-21, 18:42

smazio napisał/a:
Niestety mam pewne ograniczenia co do pracy filtra 24h/d. Głównym jest brak możliwości używania prądu na działce podczas naszej nieobecności, czyli pn-pt i przez to szukam innych rozwiązań.


Witam. Ja też mam oczko z dala od miejsca zamieszkania (38 km) i odwiedzam je tylko w soboty i niedziele. Ale mała pompka 24 W i lampa UV 55W pracują non stop. Ryba2008



smazio - 2016-07-10, 19:26

Ryba2008,
Non stop wtedy kiedy jesteś czy non stop 24h/d przez cały czas, nawet na tygodniu jak Cię nie ma na działce?

Ryba2008 - 2016-07-10, 20:11

smazio napisał/a:
Ryba2008,
Non stop wtedy kiedy jesteś czy non stop 24h/d przez cały czas, nawet na tygodniu jak Cię nie ma na działce?


Naet jak mnie nie ma na działce.

Adam5432 - 2016-12-26, 10:57

ale ile taka lampa może prądu brac
Ryba2008 - 2016-12-26, 16:55

Witam Cię Adamie w naszej społeczności. Miło nam będzie jak podzielisz się swoimi doświadczeniami związanymi z oczkiem wodnym, bo zapewne takowe posiadasz lub planujesz w przyszłości zbudować. Jeśli masz aparat, to klikaj i pokaż nam swoje królestwo na fotografiach. Pamiętaj, że jedno zdjęcie zastąpi 1000 Twoich słów.
Co się tyczy lampy np. o mocy 55 W, to lampa włączona do sieci o napięciu 220 V pobiera: 55 / 220 = 0,25 Ampera. Dla Ciebie ta wiedza raczej jest niepotrzebna, ponieważ bardziej powinny interesować Cię koszty eksploatacji w ciągu np. miesiąca. Koszty eksploatacji w złotówkach są następujące:

55W * 24 godz.= 1320 Wh *30 dni = 39600 Wh = 39,6 kWh - w ciągu 1 miesiąca
Koszt zużycia 1 kWh = około 0,4 zł. Zatem za używanie lampy UV o mocy 55 W zapłacimy elektrowni 39,6 kWh * 0,4 zł = 15,84 zł. Za cały sezon od kwietnia do końca września tj. 6 miesięcy: 6 *15,84 =95 zł.
Pozdrawiam. Na początek częstuję Cie soczkiem :soczek: , bo nie wiem, czy jesteś pełnoletni. Ryba2008 :pa:

pawelrad - 2017-05-28, 20:32

Koszt 1 kwh obecnie to 0,70zł więc koszta większe do tego dolicz koszt pracy pompy to kolejny koszt i już się robi ciekawa sumka na prąd.
saider87 - 2017-08-08, 19:44

Witam ;) Oczko po zakupie lampy uv pieknie sie oczyscilo do dna kolor wody brunatny,ale przejrzysty :) Mam pytanie , jak dlugo moge ta lampe miec wlaczoną?? Efekt juz mam wystarczalny.Tyle ze opinie sa tu dosc podzielone.Zabija bakterie ,drudzy mowia nie do konca :???: Czy teraz ja zalaczyc od czasu do czasu czy nadal ma chodzic?Nie chce by moje rybki wyplynely do gory brzuchami :???:
piekaro - 2017-08-08, 21:15

lampa ryb nie zabije ( no chyba, że wrzucisz ją im do oczka :) )
jak masz już czystą wodę to możesz wyłączyć, a jak się zacznie zielenić to włączysz znowu.

saider87 - 2017-08-09, 06:51

No wlasnie a jednak przeczytalem tu ze "woda byla zbyt klarowna i ryby do gory brzuchem plywaly"
taniw - 2017-08-09, 08:52

Zrób tak jak napisał piekaro, . To jakiś ewenement by ryby pozdychały od czystej wody. Raczej zaszkodziło im coś innego. Ja lampy używałem tylko przez pierwsze dwa lata. W pierwszym roku działała chyba przez cały sezon, a w drugim tylko na wiosnę.
Qba - 2017-08-09, 09:38

U mnie UV działa od wczesnej wiosny praktycznie non stop. Z kilkudniową przerwą na eksperymenty z preparatem dosypanym do oczka. Nie widzę, żeby rybom działo się cokolwiek złego.
Gosia@ - 2018-04-18, 13:42
Temat postu: Lampa Amalgam
Słuchajcie, mam pytanie o montaż lampy UV. Planuje ja włożyć w 1 komorę filtra Bioklar, ale...teraz będę robiła za blondynkę :oops: czy lampa ma być ze szczotkami??? Nic się z nimi nie stanie? albo z lampą? Mówię o lampie amalgam, zanurzeniowej 75. Z góry dziękuję za odp
claudia_1 - 2019-03-30, 13:31

Witam serdecznie wszystkich użytkowników, jestem tu nowa :)
Wątek przejrzałam choć trochę pobieżnie, i dlatego proszę na mnie nie krzyczeć, natomiast mam pytanie odnośnie lampy UV, a dokładnie jej mocy, czy mogę zamienić lampę na silniejszą niż była i ''o ile''. Oczko założone w ub. roku, pojemność ok. 10m3, po podłączeniu filtra z lampą AQUA SZUT CHYBA COS OK. 6000l- na zadowalający efekt czekałam ok.3msc. dla mnie to długo. Z opisów dowiedziałam się, że efekt powinien być widoczny najdalej po 3-4 tyg. więc albo mam za słabą lampę albo jest jakaś inna przyczyna takiego stanu wody. Efekt w miarę czystej wody też utrzymał się bardzo krótko, po czym woda była właściwie bardziej zielona niż przejrzysta, filtr czyszczony 1x w tygodniu/ 2 tygodnie, zanieczyszczeń owszem było trochę, ale nie jakoś bardzo dużo. Zestaw filtrujący chodził bez przerwy od maja-chyba do większych przymrozków.
Oczko nasłonecznione przez cały dzień bez ryb, jest kilka żab, i kilka roślin-zacienienie niewielkie.
Czekam na jakieś porady- opinie, bo chciałabym się cieszyć tym co było zrobione w zadowalającym choćby stopniu.
Pozdrawiam.

kmarkot - 2019-03-30, 21:52

claudia_1, witam na forum oczko maniaków.
Moim zdaniem nie warto inwestować w nową lampę uv tylko w rośliny wodne.
Rośliny wodne oczyszczają wodę pobierając substancje biogenne ,te które odżywiają się glony.
Rośliny powinne stanowić minimum 50% powierzchni oczka.
Najlepiej oczyszczające i dużo
http://sklep.oczkowodne.n...-zolty-mix.html
http://sklep.oczkowodne.n...-variegata.html
http://sklep.oczkowodne.n...askolistny.html
http://sklep.oczkowodne.n...-pospolita.html
Również rośliny o liściach pływających lilie
http://sklep.oczkowodne.n...ilie-wodne.html
Jak uda ci się zapanować nad zakwitami wprowadź rośliny podwodne
http://sklep.oczkowodne.n...i-podwodne.html
Masz żyzny zbiornik świadczy o tym zakwit wody , przydało by się jego zdjęcie najlepiej z lata.
Sprawdź czy twoim oczku wodnym występuje tak zwany spływ powierzchniowy przy opadach.
Na przykład zasilasz trawnik nawozem który spływa do oczka i z tego nawozu korzystają glony. Jeżeli tak jest trzeba oczko przebudować.
Powodzenia.

taniw - 2019-03-31, 13:38

Tak jak napisał kolega wyżej. Lampa zabije glony, a te rozkładając się dodatkowo użyźnią wodę. Podobie będzie z jakimiś cudami-srudami chemicznymi na glony.
Tylko rośliny i w miarę sprawny system filtracyjny pomogą ci utrzymać czystą wodę. Twoje oczko ma dopiero rok i musi dojrzeć tak jak wino.

player_ruda - 2019-06-05, 15:32
Temat postu: lampa uv- dwa wyloty?
Witam, niedawno kupiłam lampę i w zestawie mam 2 czarne króćce, jeden przezroczysty z takim kręciołkiem w środku i taką nakrętkę ze szkiełkiem, czy mogę podłączyć dwie rzeczy pod te dwa wyloty czy tylko są dwa żeby było prościej podłączyć stronami prawa - lewa np.?
Chciałam z jednego wylotu puścić na filtr a z drugiego na kaskadę, skora są dwa i tyle króćców w zestawie. Mogę?
I jeszcze jedno, po co jest ta nakrętka ze szkiełkiem i ten przezroczysty króciec, żeby podglądać? :-D

siwpaw - 2019-06-05, 17:47

Jeden to wlot a drugi to wylot Przez wlot woda wplywa do lampy gdzie jest naswietlana woda a wylotem wypływa bez glonów teoretycznie To nie są dwa wloty a szkiełko montujesz po drugiej stronie wlotów by widzieć czy lampa działa ale lepiej sie nie wpatrywać Zobacz zdjęcia na opakowaniu

[ Dodano: 2019-06-05, 18:48 ]
Napisz co to za lampa

player_ruda - 2019-06-06, 14:54

Sun sun CUV - 136 36 W.
No na opakowaniu jest tak jak mowisz ale zmyliła mnie ta ilosc krócców :-(
Szkoda że nie ma dwóch wylotów.

siwpaw - 2019-06-09, 15:31

możesz za lampą rozbić wode jakimś trójnikiem i problem załatwiony
mikstyczny - 2020-03-27, 13:11

Zdjęcia chyba adekwatne do tematu.
Na zdjęciach widnieje oczko przed włączeniem lampy i w czasie jej działania:



cecilyluty - 2020-06-04, 09:44

Ja uważam, że dobry sterylizator używany z głową może dużo pomóc. Używałam u siebie taką lampę i efekt był świetny. Woda czysta i bez zmętnień. Oczywiście, sterylizatora używam raczej doraźnie.
Jeszcze jedna reklama i masz bana.

jungu - 2020-06-04, 09:57

mikstyczny napisał/a:
Na zdjęciach widnieje oczko przed włączeniem lampy i w czasie jej działania:

Przekonałeś mnie tym porównaniem. Mam starą lampę UV 11W z firmy JEBAO używaną kiedyś w akwarium, trochę to za mało jak na 34m3, ale jak zauważę jakąkolwiek poprawę to dokupię większą. Tylko teraz mam zagwozdkę z montażem. Gdzie to umieścić ? W filtrze, czy na odpływie? W filtrze boję się że będzie częściowo zabijać bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody, a w odpływie wydaje mi się że będzie za mały przepływ i będzie mi wywalać wodę w filtrze. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzić jakiś trójnik na odpływie.

ontario_ab - 2020-06-04, 12:27

Też miałem kiedyś z tym dylemat, ale najlepsze miejsce to albo przed filtrem, albo między 1 a 2 komorą jeśli w drugiej są gąbki lub maty (3 to biologiczne). Dlaczego w tych miejscach? Bo "zwłoki" paskudztwa zostaną w filtrze i usuniesz je odpływem dolnym. jak dasz lampę za filtrem to te "zwłoki" będą pożywką dla glonów, a tego właśnie chcemy unikać. Ja do tej pory miałem między komorami, ale teraz kupiłem dużą lampę (niestety przyszła z wadą) i daję przed filtrem, bo nie zauważyłem by ograniczało to przepływ wody, przynajmniej wizualnie.

11w na twoje oczko - nie zauważysz żadnej poprawy. Ja 36w na 18m3 poprawę widziałem po tygodniu do 2 jeśli wszystko działało prawidłowo (pompa mi czasem się zapycha i mniej tłoczy), a lampa byłą ustawiona między komorami optymalnie. 55w lampy może być u ciebie za mało, chyba, że lampa działa od początku sezonu kiedy jeszcze jest czysto i nie wyłączasz jej.

edit: masz rację lampa zabije wszystkie bakterie wpływające do filtra, ale (zależy od konstrukcji filtra) nie zabije tych wewnątrz. Oczywiście musisz lampę wiosną wyłączyć na 2-3 dni żeby bakterie dostały się do filtra, zagnieździły i namnożyły, albo po odpaleniu filtra lampę odpalić 3 dni później.

W mojej opinii lampa jest najskuteczniejszym narzędziem do walki z glonami, wirusami, pasożytami, bakteriami i wszystkim co przez nią przepłynie, a jest organiczne.

jungu - 2020-06-04, 15:02

Gdzieś kiedyś czytałem na forum akwarystycznym że w lampie musi być odpowiedni przepływ wody aby odpowiednio działała - jeśli woda przepływa zbyt szybko promienie UV nie są w stanie zabić drobnoustrojów, jeśli za wolno jej praca jest nieefektywna bo glony zdążą się namnożyć. To dlatego w dużych oczkach stosuje się dużą moc lamp UV bo pompy są przeważnie używane dużo większe i przepływ przez sterylizator jest znacznie szybszy.

Prawdopodobnie wystarczyło by do mnie 36W przy pracy ciągłej, ale musiałbym dodatkowo dokupić jakąś pompę o odpowiednim przepływie, ew. jakieś zawory i dopasować wszystko metodą prób i błędów.

ontario_ab - 2020-06-04, 21:00

Każda lampa w swojej specyfikacji ma określony przepływ. Co producent to nieco inaczej. Np. Jebao 36w ma zalecane średnie 6000L/h, Oase ma max 6000L/h.
Moim zdaniem 36w u ciebie da radę jeśli masz dopasowany filtr i mnóstwo roślin i fakt przy pracy ciągłej. Ja mam 18m3 i 36w było na styk, powiedzmy, że lampa pracowała przez 70% sezonu. Przechodzę na 55w, tym bardziej, że pompę mam 10 000L/h, co odliczając straty na podnoszeniu będzie odpowiednio, będę używał przez 50% czasu zapewne.

szkodnikk - 2021-06-20, 18:05

Witam
Mam zamiar zamontować lampę UV tuż za pompą ze względu na łatwy dostęp do prądu. I tu pytanie czy może ona być w całości zanurzona w wodzie? Jeśli nie to czy lepiej ją uszczelnić czy częściowo wynurzyć ponad lustro wody?

AndrejG - 2022-04-22, 09:39

Witam.
Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem -zrobieniem niezależnego obiegu
z niewielką pompą i lampą UV. Oczywiście w oczku pracuje pompa i dwubeczkowy filtr
ale montując lampę uv przed albo za beczkami zawsze jest pytanie czy nie zabijamy
czegoś pożytecznego wpływającego lub wypływającego z pokładów biologicznych.
Przy okazji dodatkowa pompa mogłaby pobierać wodę z takiego miejsca w oczku żeby
dodatkowo poprawić ruch wody. Pytanie też czy ma znaczenie z jakiej głębokości będzie pobierana woda, największe zagęszczenie glonów będzie bliżej powierzchni?
Proszę o Wasze opinie.

wolanin - 2022-04-26, 06:25

Stosując osobny obieg masz lepszą możliwość dobrania właściwej pompy do wymaganej dla lampy wielkości przepływu. Jeżeli tradycyjnie, to raczej przed filtrem - żeby zabite glony mogły być wychwytywane przez filtr. Moim zdaniem nie ma znaczenia miejsce pobierania wody, aby tylko było oddalone od miejsca powrotu, żeby nie zaciągać już oczyszczonej wody.
Taza0 - 2023-06-20, 09:14

Dobrze rozumiem, że nie ma sensu zakładania lampy bez filtra?
Oczko ma 2000l i kaskada z zwykła pompa. Myślałem żeby na wylocie kaskady dać lampę, lyb zaraz za pompą. Da to jakiś efekt? Woda w oczku dosyć szybko robi się mętna.
Dzięki i pozdrawiam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group