Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z siatkobetonu. - Oczko z siatkobetonu zrobione wg wskazówek z oczkowodne.net

H@zik - 2007-01-24, 10:20
Temat postu: Oczko z siatkobetonu zrobione wg wskazówek z oczkowodne.net
W sierpniu zeszłego roku zacząłem budowę oczka wodnego, zdecydowałem się na beton, gdyż widziałem męczarnie sąsiada, który co roku kleił folię, po czterech latach też zdecydował się na beton. Koszt materiałów wykorzystanych przy budowie to 800zł. Oczko mieści się w prostokącie 8x4m, max. gł. 1,5m. W razie jakichkolwiek pytań postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam
Przemek

ZiK - 2007-01-24, 10:26

Witam Cię H@zik,
Zaprezentuj nam swoją prace jak masz fotki chętnie byśmy zobaczyli Twoje dzieło. :piwko:

jakja - 2007-01-24, 11:33

Cześć kolejny. Jak nam miło, że zasilasz nasze grono. Wal foty - załóż post w Galerii czekam z niecierpliwością. Podaj, jakie rośliny, sprzęt, zwierzęta... To nasza ulubiona lektura :-D
AurorA - 2007-01-24, 14:18

H@zik, kontaktował się już ze mną mailem więc pewnie zdjęcia się pojawią. Też nie mogę się doczekać.
H@zik - 2007-01-24, 17:14

Dwa zdjęcia na razie, wkrótce więcej. Co do roślin, zwierząt i sprzętu to na razie jeszcze wszystko w fazie przygotowywania.
Pozdrawiam
Przemek

H@zik - 2007-01-24, 17:17

zdjecie z 21 stycznia :) Wody przybywa :)
AurorA - 2007-01-24, 17:55

Dobra robota :good: Ciekawy kształt i dużo półek na rośliny.
Ernest - 2007-01-24, 19:05

Brawo.Starannie zrobione :good:
ZiK - 2007-01-24, 22:04

Bardzo ładnie wygląda. :brawo:
Fajny kształt. :)
Czekamy na dalsze fotki. :)

JAREK G - 2007-01-24, 22:41

Witam H@zik, niecka prezentuje się świetnie :brawo: zazdroszczę Ci tylu tych półek ;-) niestety ja jak robiłem oczko nie było jeszcze tego forum :? Czekam jak pozostali z niecierpliwością na dalszy rozwój oczka :)
H@zik - 2007-01-25, 07:23

Dziękuje za pozytywne opinie. :) Na wiosne mam juz zaplanowane kolejne prace, w tym budowa mostka nad oczkiem, altany i murowanego grilla. Pierwsze prace już wykonałem jesienią (tj. fundament pod grilla i wmurowanie nóg pod altanę). Mam nadzieję że uda mi się do czerwca - lipca zakończyć. Plany porobione, teraz czekam na pogodę. :)
Pozdrawiam
Przemek

jakja - 2007-01-25, 07:50

Wspaniałe... Robota świetna. Zdradzisz, jaka grubość ścianki?
H@zik - 2007-01-25, 08:28

Grubość ścianki waha się od 3 do 6 cm, mam nadzieję że wystarczy. Na pionowej ścianie grubość nawet 8-10 cm.
Pozdrawiam
Przemek

H@zik - 2007-01-25, 20:24

Zamieściłem kilka fotek z etapów budowy mojego oczka

http://phanzel.fotosik.pl/albumy/120139.html

Całość wykonana wraz z ojcem i kolegą, wszyscy po pracy na kilka godzin zaszywaliśmy

się na mojej działce. Powiem jedno - warto było.

ZiK - 2007-01-25, 22:35

Ciekawe zdjęcia.
Fajną masz ziemię wszystko można ładnie uformować u mnie był piasek i wykop się trochę obsuwał. :smiles:

JAREK G - 2007-01-25, 22:40

Fajna dokumentacja, ja też chyba dzisiaj zrobiłbym oczko z siatkobetonu tym bardziej że koszty podobne do foli :roll:
AurorA - 2007-01-25, 22:44

Przemek bardzo dobra dokumentacja zdjęciowa. :brawo: Temat przyklejam, na pewno wielu osobom to sie przyda. No to teraz aby do wiosny.
JAREK G - 2007-01-25, 23:34

H@zik, Jak AurorA, przykleił temat to może napisz coś szerzej i dokładniej o materiałach jakich użyłeś i ile tego Ci wyszło :smiles:
AurorA - 2007-01-25, 23:53

Sądząc po fotkach nie jest to zalecana siatka Rabitza i zbrojenie wygląda trochę inaczej - ale grunt żeby nie pękało i nie ciekło. :good:
H@zik - 2007-01-26, 07:56

Witam wszystkich,
o tym jak powstało oczko można by długo, ale żeby nie przynudzać napisze jakie materiały były używane:
- cement portlandzki bez dodatków ok. 650 kg,
- piasek płukany (posadzkowy) ok. 1500kg,
- wodouszczelniacz w płynie - 15l (nie pamiętam firmy),
- siatka do zbrojenia - użyłem ok 70m2 m.in. (siatka leduchowskiego - wykorzystywana przy tynkowaniu i częściowo Rabitza) i tak nie wystarczyło :) , więc wykorzystałem to co miałem na działce, czyli wszystkie siatki które dadzą sie formować bez użycia ciężkiego sprzętu,
drut zbrojeniowy 4mm - ok 150m,
drut wiązałkowy - ok. 50m,
kotwy robiłem tnąc starą siatkę na krótkie kawałki i wyginałem w kształt V.

Co do kształtu oczka to nie było planu, po prostu zrobiłem obrys jakiej wielkości chce oczko a potem jakoś to szło, wielkość i ilość półek była spontaniczna. Najdłużej zeszło z wykopaniem oczka, zbrojenie też pochłonęło kilka dni a betonowanie wykonaliśmy w ciągu 5 godzin (bez betoniarki nie dalibyśmy rady). Świeżo wybetonowane przykryłem folią, co pozwoliło na zachowanie wilgoci potrzebnej do związania betonu. Silny beton i duża wilgotność sprawiły, że na drugi dzień była już skała. Po około dwóch tygodniach pomalowałem Ceresitem CR65, pryskając za pomocą opryskiwacza cały czas wodą uniemożliwiając za szybkie wyschnięcie i to był koniec etapu budowlanego oczka. Być może powstanie jeszcze kaskada, ale to jak starczy czasu w tym roku. Jednym słowem zrobiłem wg opisu jak w tytule i wyszło według mnie bardzo dobrze jak na amatora :D
Teraz czas na upiększanie i wyposażanie oczka, ale to dopiero na wiosne.
Pozdrawiam
Przemek

jakja - 2007-01-26, 08:03

Przemo: załóż temat w galerii. Opisz jeszcze raz dokładnie każdy krok: Do czego kotwy? Jaka granulacja kruszywa? Ten drut zbrojeniowy fi 4: to gat. B500? Czy miękki - żarzony? Jakie proporcje cement-kruszywo-woda? Jaką techniką nakładaliście zaprawę na ścianki? Czym gładziłeś? Będzie to naprawdę wspaniała lekcja poglądowa... Nota bene coraz bardziej skłaniam się do siatkobetonu zamiast folii...
Jak dużą masz działkę? Czy oko nie za blisko granicy? Co zrobiłeś z wykopaną ziemią/piaskiem?

killer1558 - 2007-01-26, 09:15

widzę że odwaliłes kawał dobrej roboty foty super napewno się komuś przydadzą :smiles: przy projekcie i budowie oka sam bym sie zabrał za siatkobeton ale mam straszną odraże do prac budowlano- cementowych po budowie domu 3 lata młodości tylko budowa była na okrągło :-(
AurorA - 2007-01-26, 13:08

jakja napisał/a:
Przemo: załóż temat w galerii.


Chyba temat w galerii to jak oczko wzbogaci się o roślinki i nabierze uroku - teraz to temat bardzo pasuje to działu "Budowa oczka"- jest Ok

Bajbas - 2007-01-26, 13:49

Witajcie,
pozwolę sobie zabrać głos jako jeden z twardogłowych siatkobetonowców, głównie ze względu na tytuł wątku.
Otóż jest dyskusyjne czy takie zbrojnie jest OK. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest przy tego typu konstrukcjach większa liczba siatki. Niestety zwiększa to pracochłonność - 2-3 dni po minimum 5 godzin plus dno kolejne dni. Ale to wcale nie oznacza, że oczko Przemka będzie pękać!
A druga sprawa, zawsze mnie dziwi, że nie robicie burt na tych tarasach. To bardzo pomaga w uprawie roślin, a ponadto daje znacznie bardziej naturalny wygląd oczka (rośliny mogą puszczać np. kłącza, nie widać doniczek, choć można dać doniczki i całość zarzucić np. żwirem). Ja mam burty i bardzo sobie to chwalę :)
Pozdrawiam, Bajbas

AurorA - 2007-01-26, 14:22

Bajbas napisał/a:
Witajcie,
pozwolę sobie zabrać głos jako jeden z twardogłowych siatkobetonowców, głównie ze względu na tytuł wątku.
Otóż jest dyskusyjne czy takie zbrojnie jest OK. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest przy tego typu konstrukcjach większa liczba siatki. Niestety zwiększa to pracochłonność - 2-3 dni po minimum 5 godzin plus dno kolejne dni. Ale to wcale nie oznacza, że oczko Przemka będzie pękać!
A druga sprawa, zawsze mnie dziwi, że nie robicie burt na tych tarasach. To bardzo pomaga w uprawie roślin, a ponadto daje znacznie bardziej naturalny wygląd oczka (rośliny mogą puszczać np. kłącza, nie widać doniczek, choć można dać doniczki i całość zarzucić np. żwirem). Ja mam burty i bardzo sobie to chwalę :)


Zgadzam się ze wszystkim :) A burty też sobie bardzo chwalę ale opisu ich wykonania nie podałem na stronie o budowie takiego oczka - może to kiedyś nadrobię - nawet chyba mam gdzieś zdjęcia- ale moje archiwum liczy tysiące fotek i ciężko coś znaleźć :x
Parę słów na temat i rys. poglądowy jest na stronie http://oczkowodne.net/flora.php

ps.Bajbas, aleś Ty przystojny :P :hehe:

Bajbas - 2007-01-26, 16:57

Ale zaletą oczka z siatkobetonu jest to, że zawsze sobie można taką burtę dokleić :)
By Arek nie kopał się przez archiwum, to burty widać w moim oczku w galerii.
Bajbas
PS.
AurorA napisał/a:
ps.Bajbas, aleś Ty przystojny

Arek to na powitanie tych awatarzyc, które wpuściłeś na forum. Ciekaw jestem czy Ty jako administrator je widzisz? Bo ja widzę teraz:

H@zik - 2007-01-27, 13:14

jakja napisał/a:
Przemo: załóż temat w galerii. Opisz jeszcze raz dokładnie każdy krok: Do czego kotwy? Jaka granulacja kruszywa? Ten drut zbrojeniowy fi 4: to gat. B500? Czy miękki - żarzony? Jakie proporcje cement-kruszywo-woda? Jaką techniką nakładaliście zaprawę na ścianki? Czym gładziłeś? Będzie to naprawdę wspaniała lekcja poglądowa... Nota bene coraz bardziej skłaniam się do siatkobetonu zamiast folii...
Jak dużą masz działkę? Czy oko nie za blisko granicy? Co zrobiłeś z wykopaną ziemią/piaskiem?


Witam,
kotwy posłużyły mi do mocowania siatki i drutu zbrojeniowego do ścianek oczka, wygodniej jest wtedy zakładać drugą warstwę siatki.
Piasek o granulacji max 3mm.
Kupując drut w hurtowni stali powiedziałem że chce taki który mogę ręcznie formować do dowolnych kształtów i taki dostałem, nie wiem jaki to gatunek.
Proporcje betonu: 1 część cementu - 2 części piasku, wody z umiarem , beton musi być gęsty.
Technika nakładania: jak najbardziej ręczna, tj. wcierałem beton tak aby całe zbrojenie znalazło się w nim, cały czas poruszając siatką aby beton znalazł się z obu stron zbrojenia.
Gładziłem zwykłą packą styropianową i blaszaną.
Moją działkę kupiłem obok ojca, który nie miał żadnych przeciwskazań do bliskości oczka, zwłaszcza że upatruje w nim również korzyści (np. suchy rok). Ziemie urodzajną rozsypałem u ojca na działce, część gliny wziął jeden sąsiad do "foliaka", drugą część drugi sąsiad do wyrówniania terenu na swojej działce.

H@zik - 2007-01-27, 13:23

Bajbas napisał/a:
Witajcie,
pozwolę sobie zabrać głos jako jeden z twardogłowych siatkobetonowców, głównie ze względu na tytuł wątku.
Otóż jest dyskusyjne czy takie zbrojnie jest OK. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest przy tego typu konstrukcjach większa liczba siatki. Niestety zwiększa to pracochłonność - 2-3 dni po minimum 5 godzin plus dno kolejne dni. Ale to wcale nie oznacza, że oczko Przemka będzie pękać!
A druga sprawa, zawsze mnie dziwi, że nie robicie burt na tych tarasach. To bardzo pomaga w uprawie roślin, a ponadto daje znacznie bardziej naturalny wygląd oczka (rośliny mogą puszczać np. kłącza, nie widać doniczek, choć można dać doniczki i całość zarzucić np. żwirem). Ja mam burty i bardzo sobie to chwalę :)
Pozdrawiam, Bajbas


Jeśli chodzi o zbrojenie to było to przedyskutowane z ojcem i sąsiadem który takie oczko wykonał dwa lata wcześniej. Ustalenia padły takie, że odpowiedni skos boków oczka, dwie warstwy siatki (miejscami nawet trzy), drut zbrojeniowy plus silny beton powinny wystarczyć. Zobaczymy na wiosne czy były to dobre ustalenia. Wczoraj grubość lodu w moim oczku wynosiła 9cm, są to pierwsze testy oczka, któe mam nadzieję wytrzyma.
Co do burt to przyznam się że nie myslałem o nich, cały czas będą nastawiony na kosze i donice, ale tak jak napisałeś - nic straconego.

Ernest - 2007-01-27, 15:26

H@zik napisał/a:
Proporcje betonu: 1 część cementu - 2 części piasku, wody z umiarem , beton musi być gęsty

Nie dodaliście nic kruszywa,tylko na samym piasku ?

killer1558 - 2007-01-27, 19:12

Ernest napisał/a:
Nie dodaliście nic kruszywa,tylko na samym piasku ?

a o co chodzi z tym kruszywem bo nie łapie :?

AurorA - 2007-01-27, 21:22

Tu się nie daje kruszywa. Byłby problem z zagęszczeniem przy gęstym zbrojeniu, oraz z uzyskaniem gładkiej powierzchni.
Ernest - 2007-01-27, 22:28

To można by było dodać grubo ziarnisty piasek.Na pewno był by beton mocniejszy
AurorA - 2007-01-27, 22:44

To się zgadza 2-3 mm to gruboziarnisty.
Ernest - 2007-01-27, 22:52

Do moich kaskad,filtra i strumyka dawałem do betonu kruszywo 2-8mm, ja nie miałem gęstej siatki tylko zbrojenie na samych prętach.Jak do tej pory nie narzekam :)
JAREK G - 2007-01-28, 13:13

Ja też byłbym za kieszeniami na rośli wygląda to bardziej naturalnie :) i jak masz taką możliwość to dorób zanim jeszcze zalejesz oczko i posadzisz rośliny :roll:
Bajbas - 2007-01-29, 10:28

Ernest napisał/a:
Do moich kaskad,filtra i strumyka dawałem do betonu kruszywo

Panowie, mówimy o dwóch technologiach. Jedna to siatkobeton, czyli kilka warstw siatki "obrzucona" zaprawą (coś jak tynkowanie). Druga, to jak lanie ław, fundamentów itp. Zbrojenie zalane betonem - tu kruszywa itd.
Pierwsza technologia na wysokich pionowych ścianach (ja tak miałem h= 1,3 m odchylenie od pionu rzędu 15-20 cm). Gdybym chciał lać beton z kruszywem musiałbym robić szalunki. Przy takich kształtach nie tędy droga. A jak zbiornik jak spodek, trochę tylko wysokich ścian można zbroić, lać beton z kruszywem. Też będzie mocne, ale betonu trzeba dużo więcej (stali chyba też). Za to mniej pracochłonne - chyba?
Pozdrawiam, Bajbas

H@zik - 2007-01-29, 11:23

Mam pytanko: od jakich roślin należałoby zacząć w obsadzaniu oczka, które najłatwiej się adaptują, rozrastają czy tez dodtleniają wodę? Kiedy zacząć i jaki podkład jest najlepszy?
Ernest - 2007-01-29, 17:11

Bajbas napisał/a:
Pierwsza technologia na wysokich pionowych ścianach (ja tak miałem h= 1,3 m odchylenie od pionu rzędu 15-20 cm). Gdybym chciał lać beton z kruszywem musiałbym robić szalunki. Przy takich kształtach nie tędy droga. A jak zbiornik jak spodek, trochę tylko wysokich ścian można zbroić, lać beton z kruszywem. Też będzie mocne, ale betonu trzeba dużo więcej (stali chyba też). Za to mniej pracochłonne - chyba?

Bajbas z wszystkim masz rację oprócz tego że trzeba szalować ściany i lać beton z kruszywem.Nic nie za szalowałem.Przykładem jest to
Prawie pionowe ściany,grubość betonu 5-7cm,z tego co pamiętam oczka w zbrojeniu 8 cm.Na zdjęciu w lewym górnym rogu widać jak łatałem pęknięcie w 2005.Doszło do tego z powodu zbyt wielkiego obciążenia reszty konstrukcji(strumyka) i siadania podłoża(zbędne obciążenie zostało wycięte) .Mniejsze oczka są podobnie zrobione,w jednym z nich jako zbrojenie jest metalowy koszyk rowerowy :P .Tylko w obecnym filtrze jest dana siatka i kilka prętów
Z tego co pamiętam nie było problemów z nakładaniem dość rzadkiego betonu :good:
Ale gdy bym coś robił w tym momencie to zrobił tak jak Ty masz zrobione :brawo: .A nie wykluczone że czegoś nie podziałam w tym temacie :)

Ernest - 2007-01-29, 17:32

Cytat:
Mam pytanko: od jakich roślin należałoby zacząć w obsadzaniu oczka, które najłatwiej się adaptują, rozrastają czy tez dodtleniają wodę? Kiedy zacząć i jaki podkład jest najlepszy?

Najlepiej zacząć od roślin które są dobrym konkurentem dla glonów.Do tych roślin można zaliczyć:tatarak,kosaćce,pałka,mięta,trzcina itp.A co do natleniających wodę to przede wszystkim rośliny podwodne:rdestnice,wywłóczniki,moczarka
Podkład(substrat tak mi się wydaje że o to Ci chodzi) najlepszy jest to stosunek 3:1 pisaku i gliny.Można spróbować jeszcze uprawy hydroponicznej tzn. bez substratu,wtedy rośliny pobierają pokarm bez pośrednio z wody

Bajbas - 2007-01-29, 18:31

Ernest napisał/a:
trzeba szalować ściany i lać beton z kruszywem.

chyba się nie zrozumieliśmy. Miałem na myśli to, że gdybym moje ponad 1 metr ściany oczka chciał zalać za jednym razem, a jednocześnie zazbroić więcej niż jedną warstwą siatki plus druty to sądzę, że trzeba by było zaszalować. Nie sądzę, by dało się zarzucić 3 warstwy siatki. Ale może są tacy specjaliści.
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Biorę "urlop od forum" (strasznie zjada czas, a robota zawodowa okrutnie goni). Więc nie będę już z niczym polemizował :)

killer1558 - 2007-01-29, 19:23

a na ile ten urlop ,a masz zgodę swojej połowy :P
Ernest - 2007-01-29, 20:28

Bajbas napisał/a:
PS. Biorę "urlop od forum" (strasznie zjada czas, a robota zawodowa okrutnie goni). Więc nie będę już z niczym polemizował

Żadnych urlopów nie bierz :) Polemizuj dalej, Wiesz jaką wiedzę przekazujesz tym którzy chcą zbudować oczko z siatkobetonu :good:

JAREK G - 2007-01-29, 20:39

killer1558 napisał/a:
,a masz zgodę swojej połowy :P
Nie ma zgody tylko nakaz wzięcia "urlopu" od forum :hehe: , a czas zżera strasznie ja na razie zawalam noce :ziew: ale jak tak dalej pójdzie to urlop weźmie moja druga połowa ,ale ode mnie :bum:
dzodzo - 2007-01-30, 15:26

Bravo H@zik. Extra.
Mam prośbę!!!! Czy mógłbyś zrobić przekrój swojego oczka wraz z wymiarami?
POZDRAWIAM :good:
dzodzo

H@zik - 2007-01-30, 19:06

dzieki dzodzo,
zrobilem przekroj oczka, nie wyszlo mi to moze artystycznie, widać o co chodzi :)

dzodzo - 2007-01-30, 19:14

Hej!!! dzięki!!!
To są wysokości półek a szerokości też 40 ?

H@zik - 2007-01-31, 11:30

te wymiary to wysokości, szerokość półek zależy od wielkości oczka i Twojej fantazji przy robieniu projektu. Przy projektowniu warto też pomyśleć nad burtami na rośliny wodne (wątek poruszany już wcześniej)
dzodzo - 2007-01-31, 19:20

ok. dzięki!!!
wiem wiem o "burtach" na rośliny.
cały czas śledzę forum ;-)

H@zik - 2007-02-05, 21:09

witam,
dzisiaj sprawdzałem oczko po ataku krotkiej zimy, żadnych pęknięć po lodzie grubości 9cm.
Wody nadal przybywa, w tym tempie nie będę musiał dolewać na wiosnę :D
Za dwa tygodnie biorę się za obsadę oczka, rośliny będą z naturalnego stawu, część od wujka, a potem zobaczymy. Ryby pojawią się dopiero w maju, do tego czasu mam nadzieję uzyskać w miare dobrą jakość wody.

castleman - 2007-02-07, 01:44

:brawo:
Elegancko :) kawał dobrej roboty, dobrze że miałeś pomocników, ja betonowałem solo (żona mieszała składniki) budowa oczka z siatkobetonu to niezła harówa, ale nie ma to jak coś zrobić własnymi rękami, wtedy się to docenia :)
Kształt b. fajny i głębokość odpowiednia, zrobione fachowo.
Wybrałeś dobry termin na budowe - wode masz darmo :)
Roślinkami obsadź oczko jak najszybciej, moim zdaniem nie ma co czekać do wiosny,
zima na szczęście jest łagodna.
Wrzuć swoje oczko do galerii ----> http://forum.oczkowodne.net/viewforum.php?f=33
łatwiej do niego sięgać.
No i czekamy na kolejne zdjęcia ;)

H@zik - 2007-02-13, 20:34

ze zdjęciami w galerii poczekam troche, aż będzie widać coś więcej niż beton :)
ale chodzi mi pogłowie inna rzecz: czy ciężko jest utrzymać równowage biologiczną bez zastosowania żadnych filtrów?

AurorA - 2007-02-13, 20:41

H@zik napisał/a:
czy ciężko jest utrzymać równowage biologiczną bez zastosowania żadnych filtrów?


Nie jest to łatwe, ale do zrobienia. Minimum ryb i karmienia - maximum roślin.

H@zik - 2007-02-20, 14:50

Mam nadzieję że mi się uda, ze względu na brak prądu na działce :)
Czytałem na forum o uzupełnianiu oczka deszczówką z dachu. Ja również mam taki plan, gdyż obok oczka powstanie mała otwarta altana (dach ok. 18m2). W promieniu kilku kilometrów nie mam ani żadnej drogi szybkiego ruchu, ani żadnej dymiącej fabryki, czy wobec tego nie muszę sie obawiać o jakość wody w oczku? czy wystarczy filtr wyłapujący zabrudzenia mechaniczne czy należy użyć jeszcze węgla?
Prosze o podpowiedź, gdyż musiałbym pozmieniać lekko mój plan budowy.

JAREK G - 2007-02-20, 17:57

H@zik napisał/a:
czy wystarczy filtr wyłapujący zabrudzenia mechaniczne czy należy użyć jeszcze węgla?
Myślę że w twojej sytuacji wystarczy tylko filtr mechaniczny :) w końcu do oczka też wpada woda bezpośrednio z deszczu i nic się nie dzieje :)
Grzegorz - 2007-02-20, 20:42

Wydaje mi się ,że przesadzacie z deszczówką jako by należało ją oczyszczać , ja korzystam z deszczówki od 6 lat i czasami zyskuję kilkaset litrów wody a nierzadko 1m3 i woda nie jest gorsza a nawet zyskuje na ph ( średnio mam 6,5 ph ).Moje oczko to 13m 3 wody i to co wyparuje uzupełnia deszczówka. Korzystam z części dachu 45m2 i przy mojej objętości oczka jeszcze się nie przelało choć trawa 30 cm od oczka potrafi czasami być przesadnie mokra , ale to tylko czasami. Latem parowanie mam ta duże ,że i tak dolewam miesięcznie
ok. 2000 l wody. Czytając wasze posty o czyszczeniu oczka nie wydaje mi się żeby moje było gorsze. :pa:

H@zik - 2007-02-20, 21:19

Nie mowilem ze deszczowka jest gorsza, w tej chwili w oczku mam tylko deszczowke

i mam nadzieje ze do wiosny jeszcze sporo przybedzie :)

carlos - 2007-02-21, 10:34

czesć H@zik, ja niedlugo tez zabieram sie za budowe oczka z siatkobetonu, juz latem i na jesieni wszystko planowalem i po wielu dyskusjach na tym forum wiem juz jak dokladnie wszystko zrobic,

jeśli chodzi o te burty na rośliny to tutaj moje dyskusje i prodżekty na ten temat http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15

H@zik - 2007-02-21, 11:54

Cały czas zastanawiam się nad tymi burtami, nie wiem czy doklejenie ich do gotowego siatkobetonu będzie dobrym rozwiązaniem (chodzi mi tu np. o napór lodu zimą), a nie chce naruszać betonu aby połączyć zbrojenie. Chyba na razie zastosuje kosze dla roślin i obłoże je kamieniami polnymi. Chce w tym roku skupić się na dodatkach do oczka, tzn. mostek oraz otwarta altana i murowany grill (w komplecie z oczkiem będzie niezłym miejscem na odpoczynek). Wstępne prace już wykonane, materiały zebrane :)
http://www.fotosik.pl/pok...9d62c5970d.html

H@zik - 2007-03-02, 17:15

Witam, dziś odkryłem w oczku pęknięcie :( niestety, w miejscu o które się najbardziej obawiałem - łączenie pionowej sciany ze średnią półką. Zastanawiam się czym teraz to uszczelnić. Czy lekko pogłębić pęknięcie czy wystarczy zakleić tak jak leci, tzn. z wierzchu?
Czy mieszanka: cement z zaprawą wodoszczelną i wodoutleniaczem będzie dobra?

JAREK G - 2007-03-02, 19:33

To nie wesoła sprawa :-( , a może to jest tylko mikro pęknięcie na wierzchu i nie przecieka :roll: w innym przypadku to jak byś nie zrobił to miejsce już będzie narażone na pęknięcia :-( Ja bym pogłębił pęknięcie i dopiero kleił :roll:
Bajbas - 2007-03-02, 20:44

H@zik napisał/a:
odkryłem w oczku pęknięcie

rozumiem, że cieknie.
Jeśli pęknięcie jest wynikiem siadania oczka i dalszego siadania nie będzie (co jest mało prawdopodobne) to można by jakoś zaklejać szczelinę. Natomiast ja na Twoim miejscu dałbym coś w rodzaju szerokiego bandaża na tym załamaniu z siatki i obrzucił jak przy tynkowaniu. Minimum ze dwie warstwy. Odpowiednia duża powierzchnia przylegania plus elastyczność tej ścianki (oczywiście beton z dodatkiem uszczelniającym).
Bajbas
PS. Oczywiście siatka Rabitza

H@zik - 2007-03-12, 12:49

Oczko ryszyło pod wpływem ciężaru wody (minimalnie siadło i widoczne są pęknięcia). Nie cieknie, ale dla pewności wypompowałem jakies 3000L wody, lekko pogłębiłem pęknięcia i pomalowałem pęknięcia zaprawą wodoszczelną (Ceresitem), powinno być dobrze.
H@zik - 2007-04-20, 21:26

Witam,
wrzucilem kilka zdjec oczka, w miare aktualnych :
http://phanzel.fotosik.pl/albumy/170994.html

IRO - 2007-04-21, 07:12

Jestem nowym fanem oczek .Właśnie wybetonowałem dosyć dużą dziurę i nie wiem kiedy bęðe mógł wpuścić ryby
H@zik - 2007-05-07, 19:58

Witaj IRO,
swoje oczko betonowalem w zeszlym roku, a ryby wpuscilem w polowie kwietnia, obecnie plywa 10 sztuk (karasie, złoty lin i karpik) i wszystkie czuja sie znakomicie.





Roślinki bardzo ładnie się przyjeły, m.in. przęstka, bobrek trójlistny, tatarak pasiasty, kosaćce, a z rowu ze wsi przywiozłem kaczeńce,sitowie, trochę tataraku i jeszcze jakąś roślinę której nie potrafię zidentyfikować (wyglądem przypomina miętę wodną). Dzięki temu że rośliny się nieco rozrosły woda sie wyklarowała bez użycia chemii i filtrów. Teraz czekam na roślinki od Aurory, które mam nadzieję wystarczą do utrzymania równowagi w oczku.

JAREK G - 2007-05-07, 20:24

H@zik, Wyszło extra :good: możesz tylko podnieś trochę poziom wody :P
H@zik - 2007-05-08, 20:31

Poziom wody już jest wyższy niż na zdjęciach, a jeszcze się podniesie , zapowiadają ulewy w ciagu tygodnia :)
am00 - 2007-10-04, 11:12

Gratuluję H@zik,
Chciałbym, wykonać podobne oczko (może trochę dłuższe), ale przeraża mnie pracochłonność. Zauważyłem na Twoich zdjęciach zbrojenie w postaci pionowych drutów. Z tego co pisał AurorA, zalecane było zbrojenie spiralne (czyli rozumiem poziome) co 10cm. Twoje wydaje się rzadsze. Mam wrażenie ogladając zdjęcia, że siatka jest tylko od góry.
Rozumiem, że samo "klejenie/obrzucanie" zajęło Wam 5 godzin w 3 osoby przy wykorzystaniu betoniarki.
Czy możesz potwierdzić moje spostrzeżenia?

H@zik - 2007-10-12, 14:59

witam,
masz trafne spostrzezenia :)
zbrojenie zrobilem wedlug wlasnego projektu, wydaje mi sie wystarczające, najwyzsza polka ma trzy warstwy siatki, drut byl pionowo co 30-40cm,
samo betonowanie w 3 osoby bylo formalnoscia :)
wykonanie samego oczka do momentu betonowania zajelo mi ok. 2 miesiecy (trzeba wziasc pod uwage ze robilem to tylko po pracy i tez nie codziennie), gdymy mial tydzien wolnego zrobilbym to w tydzien
powodzenia

AurorA - 2007-10-12, 17:36

Zbrojenie ułożone poziomo da lepszy efekt gdyż woda w zbiorniku go rozpiera - pionowe niewiele dajei w takim przypadku wszystko się trzyma tylko na siatce.
am00 - 2007-10-12, 18:39

AurorA napisał/a:
Zbrojenie ułożone poziomo da lepszy efekt gdyż woda w zbiorniku go rozpiera - pionowe niewiele dajei w takim przypadku wszystko się trzyma tylko na siatce.


Na razie tylko badam temat teoretycznie więc mogę się mylić ale ...

Zgodnie z prawem Pascala woda działa prostopadle do ścianek naczynia, więc nie ma znaczenia czy zbrojenie konstrukcyjne jest pionowe czy poziome. Tak naprawdę wydaje się zbędne, bo napór wody równoważony jest przez grunt. Siatkobeton ma nam tylko uszczelnić wykop. Spotkałem w necie artykuł (niestety link do niego już nie działa) w którym autor opisuje swoje oczko z siatkobetonu bez drutu zbrojeniowego.

Jego metoda w skrócie polega na trzykrotnym "tynkowaniu" wykopu z użyciem siatki rabitza. Kolejną warstę zaprawy nanosił po stwardnieniu skorupy. Brzegów nie zakańczał wieńcem tylko obciął na koniec gumówką. Ten sposób wydaje mi się łatwiejszy do wykonania przy dużych oczkach. Całość tynkowania można rozłożyć na trzy dni.

Bajbas - 2007-10-12, 20:12

am00 napisał/a:
autor opisuje swoje oczko z siatkobetonu bez drutu zbrojeniowego.

u mnie tak było, ale nie ja jestem autorem tego artykułu :)
am00 napisał/a:

Jego metoda w skrócie polega na trzykrotnym "tynkowaniu" wykopu z użyciem siatki rabitza.

dokładnie tak, tylko u mnie wieniec z drutu 6.
Bajbas

AurorA - 2007-10-12, 23:55

am00 napisał/a:
Na razie tylko badam temat teoretycznie więc mogę się mylić ale ...

Zgodnie z prawem Pascala woda działa prostopadle do ścianek naczynia, więc nie ma znaczenia czy zbrojenie konstrukcyjne jest pionowe czy poziome. Tak naprawdę wydaje się zbędne, bo napór wody równoważony jest przez grunt.


Woda dając prostopadłe parcie na wszystkie ścianki rozciąga siatkobeton i dlatego zbrojenie poziome jest potrzebne a pionowe nie. Jestem inżynierem budownictwa , konstruktorem i po 17 latach nauki tego fachu mam pojęcie o zbrojeniu.

Klasyczny siatkobeton nie ma dodatkowego zbrojenia tylko samą siatkę. Przez zastosowanie drutu zbrojeniowego zmniejszamy znacznie ilość siatki a tym samym koszt.

Bajbas - 2007-10-13, 09:37

Cytat:
Klasyczny siatkobeton nie ma dodatkowego zbrojenia tylko samą siatkę. Przez zastosowanie drutu zbrojeniowego zmniejszamy znacznie ilość siatki a tym samym koszt.

ciekaw jestem jak te wyliczenia wychodzą. Mógłbyś coś wrzucić.
Ja już nie zamierzam nic betonować, ale gdybym to robił, to ponownie czysty siatkobeton. Moim zdaniem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Jak się kładzie trzy warstwy siatki, to jeśli na jednej warstwie będą jakieś niedoróbki, to dwie inne te błędy zniwelują. Błędy mogą się zdarzyć szczególnie w amatorskiej budowie np. ktoś zapomni dodać dodatku uszczelniającego, albo źle obrzuci betonem czy powiąże siatki. Ponadto wydaje mi się, że technika samych siatek jest mnie pracochłonna (a to też koszt) w zakresie przygotowywania zbrojenia.
Bajbas

AurorA - 2007-10-13, 11:52

Siatka jest dużo droższa od drutu zbrojeniowego, kiedyś to przeliczałem ale nie mam bieżących rozliczeń bo ceny stali się zmieniły.

Bajbas napisał/a:
Ponadto wydaje mi się, że technika samych siatek jest mnie pracochłonna (a to też koszt) w zakresie przygotowywania zbrojenia.


Nigdy nie robiłem ta metodą, ale faktycznie wydaje się że jest prostsza, choć przy każdym siatkobetonie roboty jest duużo więcej niż przy folii.

am00 - 2007-10-15, 15:16

AurorA napisał/a:
Woda dając prostopadłe parcie na wszystkie ścianki rozciąga siatkobeton i dlatego zbrojenie poziome jest potrzebne a pionowe nie. Jestem inżynierem budownictwa , konstruktorem i po 17 latach nauki tego fachu mam pojęcie o zbrojeniu.


Cenię Twoje wskazówki, ale nie bardzo mogę się jako fizyk teoretyk (co prawda studia kończyłem 30 lat temu i mogę wielu rzeczy niepamiętać) z nimi zgodzić. Piasek ma gęstość około 1800kg/m3 czyli większą niz woda, zatem to nie woda będzie rozciagać siatkobeton lecz piasek może go wgniatać do środka. Co do kierunku zbrojenia według mnie jest wszystko jedno. Siła działa prostopadle do powierzchni, więc jak na tej powierzchni jest zorientowane zbrojenie nie powinno mieć znaczenia. Niemniej jednak teoria pozostaje tylko teorią więc może uda się znależć inne wytłumaczenie.

Bajbas - 2007-10-15, 17:27

Fajnie, aż miło czytać taki spór - ten się zna i ten się zna a każdy daje inną radę :P
Dlatego ja jako laik walę siatkę, bo ta pracuje i w pionie i poziomie, a nawet na skos :yahoo:

A poważnie, popierałbym Arka - woda to pryszcz, ważniejszy lód. Będzie chciał rozpierać ścianki na zewnątrz, dlatego ważniejsza obejma - jak w beczce - czyli zbrojenie poziome.

Ale jak pisałem i tak wybrałem siatkę!
:piwko: Bajbas

PS. A dziwicie się politykom :hehe:

jakja - 2007-10-15, 17:27

Znając prawa fizyki i mechaniki statycznej należy uwzględnić różnicę nacisku na ścianki boczne i dno. Skoro skorupa oczka jest monolitem, naciski różnie się rozkladają i należy uwzględnić powyzsze różnice. Stąd optymalnym rozwiązaniem jest zbrojenie krzyżowe. Biorąc pod uwagę różnicę sily nacisku bez zbrojenia pionowego może - nie musi - nastąpić poziome pękanie skorupy. Może temu przeciwdzialać reakcja (opór) gruntu, który nie siada. Ale gdy wystąpi jego siadanie, pękanie jest wielce prawdopodobne.
AurorA - 2007-10-16, 01:52

Jasne że gdyby było same poziome to całość by popękała poziomo, ale rolę pionowego pełni siatka.
Brachytron - 2008-10-24, 16:04

A czy nie dało by się po prostu wyliczyć odpowiedniej grubości siatkobetonu z uwzględnieniem lub nie zbrojenia, znając kubaturę zbiornika lub ciśnienia działajace na ścianki? Tak aby nie trzeba było brać poprawek na np. siadanie gruntu czy lód. Od razu zaznaczam, że nie jestem biegły w murarstwie i pytanie zadaję przez analogię z akwarystyką gdzie przecież grubość ścianek dobiera się do litrażu i nie ma gruntu podpierającego sciany. Reasumując chodzi mi o to by dobrać grubość na tyle bezpieczną by nie liczyć na łut szczęścia (może pęknie a może nie) ale też by nie robić bunkru Wału Pomorskiego.

Pozdrawiam

AurorA - 2008-10-24, 18:43

gdyby zbiornik stał nad gruntem jak akwarium to nie ma problemu, ale właśnie ze względu na parcie gruntu szczegółowe obliczenie jest niemożliwe. Dla oczka kilka tys litrów wystarczy dwie warstwy siatki dla większych powinno sie dać 4 warstwy.
Bajbas - 2008-10-27, 11:30

Brachytron napisał/a:
Tak aby nie trzeba było brać poprawek na np. siadanie gruntu czy lód.

jak można coś wyliczyć nie biorąc podstawowych uwarunkowań :???: A nawet jakby zbiornik stał nad ziemią to i tak ziemia będzie pod nim siadać.

AurorA napisał/a:
Dla oczka kilka tys litrów wystarczy dwie warstwy siatki dla większych powinno sie dać 4 warstwy.


ja mam ok. 20 m3 i trzy warstwy. Ale lepiej dać więcej, niewielki koszt, a skutek znacznie pewniejszy.

Pozdr, Bajbas

barba50 - 2008-10-27, 22:04

AurorA napisał/a:
gdyby zbiornik stał nad gruntem / powinno sie dać 4 warstwy.

Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.
Jest natomiast powiedziane , że oczko siatkobetonowe ma mieć 4 warstwy siatki R i tego
trzeba się trzymać. Przy dużym oczku - duże koszty - po co ryzykować odstępstwa , przy
oczku małym - jedna warstwa siatki to niewielka różnica w kosztach i pracy. Przestrzegając
podstawowych zasad wykonania zbrojenia i betonowania da się zrobić naprawdę solidny zbiornik - z mojego doświadczenia można w nim chodzić , skakać , rzucać grabie ,widły, kamienie . Działania mrozu jeszcze nie doświadczyłem , ale nie mam żadnych obaw.
Zatem : zrobić wg przepisu a będzie dobrze. Można zrobić inaczej i podzielić się uwagami.

AurorA - 2008-10-27, 22:42

barba50 napisał/a:
Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.


nie żartuj, każdy student inżynierii lądowej musi taki zbiornik zaprojektować aby zaliczyć - ja też przez to przechodziłem (oczywiście nie z siatkobetonu a klasyczne zbrojenie).

barba50 - 2008-11-04, 18:20

AurorA napisał/a:
barba50 napisał/a:
Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.


nie żartuj, każdy student inżynierii lądowej musi taki zbiornik zaprojektować aby zaliczyć - ja też przez to przechodziłem (oczywiście nie z siatkobetonu a klasyczne zbrojenie).

Projekt studencki to też praca naukowa , a zbiornik z betonu zbrojonego klasycznie i siatkobetonu to jak mi się wydaje dwie różne śpiewki. Nie jestem budowlańcem , ale jakoś nie wyobrażam sobie obliczeniowego projektu oczka siatkobetonowego - te finezyjne kształty (zarówno w rzutach pionowych i bocznych) ,słabo znormalizowane parametry siatki w dodatku ręcznie dzierganej , niejednorodność ścianki lepionej ręcznie - jak to wszystko ująć matematycznie ? Jeśli byłyby takie obliczenia to chyba bardzo bardzo przybliżone . Sądzę , że
w tym przypadku bazuje się na doświadczeniu . Jeśli naprawdę rzetelnie projektuje się takie skomplikowane siatkobetony na podstawie modeli matematycznych to chylę czoło.

H@zik - 2011-02-04, 20:33

Witam po krótkiej przerwie :P
Moje oczko prawie się nie zmieniło, za to doszło otoczenie, m.in. altanka z grillem, duża huśtawka. Mówiąc oczko prawie się nie zmieniło, gdyż doszła folia (położona na beton). Pewnie wielu się skrzywi i popuka w czoło ale już mówię dlaczego. Jest kilka powodów - głównie odległość od miejsca zamieszkania, które ostatnio mi się zmieniło, nadal dziwni sąsiedzi na działce oraz - co najgorsze - w pobliżu powstało gimnazjum gminne ...
Bezczelność dzisiejszej "młodzieży" nie zna granic - nie kradną, po prostu wszystko niszczą ...
Wszelkie instalacje (pompa, napowietrzacz) nie mają sensu bo zimą gimnazjaliści spacerują po działkach w czasie lekcji... Więc zima robi swoje z betonem. Stąd folia dla spokojności.
W dalszym ciągu pozostaje mi wiara w naturalny porządek w oczku. Na szczęście rybom i roślinom to wystarcza. Najstarsze karpie mają 4 lata i mają się dobrze. Lilie również świetnie rosną (chyba że staną się łupem debili - w ubiegłym roku 2 były wyciągnięte i rzucone na środek trawnika i podeptane... brak komentarza). W tym roku będzie wojna - jak złapie jakiegoś gówniarza - oj będzie ciekawie...
Załączam jedną fotkę poglądowo na stan ze stycznia br.
Pozdrawiam


AurorA - 2011-02-05, 02:05

H@zik napisał/a:
Lilie również świetnie rosną (chyba że staną się łupem debili - w ubiegłym roku 2 były wyciągnięte i rzucone na środek trawnika i podeptane... brak komentarza). W tym roku będzie wojna - jak złapie jakiegoś gówniarza - oj będzie ciekawie...


To przykre , oni nie wiedzą co robią i że robią komuś krzywdę. Po prostu jeden się popisuje przed innymi.

Smolkus - 2011-04-13, 10:03

a można dać siatke ogrodzeniową PCV ??
melek - 2011-04-13, 18:05

Nie, beton nie będzie się tego trzymał. Najlepiej zardzewiałą siatkę Rabitz'a.
geoservice - 2014-02-20, 14:02

melek napisał/a:
Nie, beton nie będzie się tego trzymał. Najlepiej zardzewiałą siatkę Rabitz'a.


Też to przerabiałem i całkowicie się zgadzam z przedmówcą.

Raafix - 2016-03-20, 13:56

Hazik nic tak nie wkurza jak bezmyślność gimbazy no cóż takie czasy. Temat extra fajne polemiki oczko pierwsza klasa.
spitfire - 2016-04-17, 20:44

Cześć witam,

Zgodnie z historią Tomka i zaleceniami niniejszego forum wybudowałem staw/oczko uzbrojone z siatkobetonem.
Więcej detali na temat budowy tu:

http://wojna1920.pl/staw.htm

Miłej lektury i pozdrawiam. G.

renmir - 2016-04-18, 19:20

spitfire napisał/a:
Cześć witam,

Zgodnie z historią Tomka i zaleceniami niniejszego forum wybudowałem staw/oczko uzbrojone z siatkobetonem.
Więcej detali na temat budowy tu:

http://wojna1920.pl/staw.htm

Miłej lektury i pozdrawiam. G.

Jeszcze nie skończone a już robi wrażenie.

luzio - 2016-04-21, 09:50

A nie powinieneś był jeszcze obrzucić betonem tego murku z bloczków? W tym momencie wydaje się być źródłem nieszczelności. Może niedużej ale jednak. Gdyż w przeciwieństwie do reszty nie jest wodoszczelny.
A tak poza tym to ładnie i efektownie. Chociaż ja inaczej uformowałbym nieckę dając trochę poziomych płaszczyzn i pionów. W takich, naszych sztucznych konstrukcjach lepiej się to sprawdza. Łatwiej coś ustawić itp.
Z drugiej jednak strony do betonu można łatwo zawsze coś dokleić. Donicę na lilię itp.
Czekamy na dalsze zdjęcia! :)

Sylwester79 - 2016-04-21, 18:47

spitfire napisał/a:
Cześć witam,

Zgodnie z historią Tomka i zaleceniami niniejszego forum wybudowałem staw/oczko uzbrojone z siatkobetonem.
Więcej detali na temat budowy tu:

http://wojna1920.pl/staw.htm

Witam, moim zdaniem źle zaprojektowany ten wykop, ściany w takim stawie kąpielowym powinny być pionowe i porobione półki , pomyślałeś jak to w efekcie finalnym będzie wyglądało w praktyce - będziesz się ślizgał ,,pupą'' po tych ściankach , druga sprawa , to za tą kasę co już wydałeś miałbyś geomembranę wraz z podkładem która by przeleżała ciebie wnuki i prawnuki , no i ten jack daniels został by ci na zimowe wieczory
Ogólnie podsumowując to projekt kompletnie nie przemyślany i robił go jakiś laik , w takim stawie nie robi się osadnika na muł jak to ująłeś , tylko odpływ denny...

spitfire - 2016-04-29, 16:04

Krytyka zawsze mile widziana. Oczywiscie, że projekt robił laik, bo nie jestem budowlańcem, jak bym chciał fachowo to bym firmę wynajął ... a tak miałem miły projekt i okazję do pracy z kolegami. NAJWAŻNIEJSZE działa, nie pęka jak innym forumowiczom, wody coraz więcej ... a naprawdę jest co cisnąć na beton bo wolumen wody jest olbrzymi. Grunt to optymizm - nie jest źle ... jak na pierwszy staw.
Historia budowy jest dla następnych domoroslych konstruktorów jako jedno ze żródeł , nauka lecz również przestroga ;) - dokładnie jak inne tego typu strony, czy w końcu te forum.

1) Faktycznie brakuje poziomych powierzchni, ale tak miało być ze względów konstrukcyjnych - po prostu bałem się kombinować z betonem i zbrojeniem, obawialem sie zagięć, wygięc, półek itp. Wyszedłem z założenia, że ma być najprościej.
Bedzie pomost, plaża - chyba damy radę jakoś wyjść z tej niecki ;)

2. Dokladnie sprawdzałem, geomembrana na taki staw (c.a. 250m2) to wydatek rzędu 9000+ zł, a gdzie jeszcze podkład (piasek, geowłóknina) .... czyli więcej niż beton ze zbrojeniem. Poza tym trzeba to zgrzewać, bawić się z cięzkimi rolkami, mocować, maskować, itd. ... a tu jeszce moje murki do pokrycia folią. Nikt w okolicy tego wcześniej nie robił a wylewał beton prawie każdy.

3. Tak, z tym murkiem miałem problem, zdawałem sobie sprawę, że może być źródłem przecieków, ech ... powinien być postawiony po wylaniu betonu. Ale już stał od kilku lat, jest wielki, burzyć go? ... był potrzebny. Zdecydowałem się starać zminimalizaować niebezpieczeństwo, i tak wokól niego rozłożyć grubiej siatki i mocniej/bardziej go zalać betonem, a później zaczynem cementowym. Jak będę miał dostęp to zrobię więcej zdjęć ze zbliżeń na łączeniach.

Nowe zdjęcia wkrótce.

wolanin - 2016-04-29, 19:28

OK, ale jak zamierzasz urządzić system utrzymania czystości wody?
spitfire - 2016-05-01, 08:35

wolanin napisał/a:
OK, ale jak zamierzasz urządzić system utrzymania czystości wody?

Wszystko jest w opisie na stronie.

W sposób ciągły woda w zbiorniku będzie czyszczona/filtrowana w sposób naturalny poprzez wymuszoną cyrkulację wody za pomocą pompy głębinowej zanurzonej w strefie bagiennej. Pompa będzie pompować wodę przez strefę bagienną i dalej na wzniesienie aby powracała poprzez kaskadę znajdującą się obok zbiornika. W celu uniknięcia hałasu lub wibracji pompa umieszczona będzie w skrzyni/siatce dziurkowanej pomiędzy roślinnością bagienną.

taniw - 2016-05-01, 09:15

Kolejność powinna być trochę inna. 1 pompa znużona w oczku, 2 jakiś filtr /może być tylko mechaniczny/ 3kaskada, 4 bagienko. W zaplanowany przez ciebie sposób zabrudzona woda będzie wpływała z oczka do strefy bagiennej i ta bardzo szybko ulegnie zamuleniu.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group