Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko wodne - bliżej natury

elfikp - 2007-01-16, 18:28
Temat postu: Oczko wodne - bliżej natury
Witajcie!
Moje oczko zostało wykonane w 2005 roku. Zbiornik ma ok. 60-70tyś litrów. Jego brzegi są wykopane schodkowo, w najgłębszym miejscuma ok 1,50m. Dno jest uszczelnione folią, na której leży bezpośrednio piach wymieszany z gliną. Na tym podłożu rośliny mogą się bez przeszkód rozwijać.
Głównym celem stworzenia oczka było i jest nadal to, aby było jak najbardziej zbliżone do naturalnego zbiornika. To znaczy - aby różne rodzaje zwierząt (występujące na wolności) m.in płazy mogły bezpiecznie w nim żyć i się rozmnażać.
http://www.fotosik.pl/pok...42b2c09041.html

Roślinność występująca w oczku:
Bobrek trójlistkowy
Grzybienie (lilie wodne)
http://www.fotosik.pl/pok...47cbfd9f74.html
Okrężnica bagienna
Osoka aloesowata
Przęstka pospolita
Rzęśl
Rzęsa Lemna sp.
Salwinia pływająca
Wgłębka wodna
Żabiściek pływający
Rogatek sztywny
Wywłócznik
Pałka wodna (rogoża)
Czermień błotna
Krwawnica pospolita
Strzałka Wodna
Żabieniec - babka wodna
i inne - "samosiejki" przylatujące z okolicznych jezior.

Zwierzęta występujące w oczku i najbliższej okolicy:
Poza zupełnie małymi zwierzątkami występują tam również
ślimaki
ważki
http://www.fotosik.pl/pok...95a03c5e4b.html
żaby :)
http://www.fotosik.pl/pok...daca60192e.html
rzekotki
http://www.fotosik.pl/pok...b50d83b3b3.html
ropuchy
traszki
przelotnie kaczki :D
Trzaszki nalażą do moich ulubionych zwierząt - które niemal cały sezon można obserwowac w wodzie.

Gorąco polecam tworzenie oczek przyjaznych przyrodzie.

Pozdrawiam :pa:

ZiK - 2007-01-16, 18:37

Witaj elfikp, :piwko: :brawo:
Na zdjęciach trochę słabo widać oczko ale widzę , że się ładnie się zapowiada takie Twoje oczko takie naturalistyczne. :good:
Może masz zdjęcia które przedstawiają Twoje oczko w całej okazałości. :?:
:)

marian - 2007-01-16, 18:49

Serdecznie witam nowego kolegę ,szkoda że fotki nie w pełni pokazują uroki Twojego oczka .Mam nadzieję ze postarasz sie o wiecej fotek bardzo lubimy je ogladać . Zopisu zapowiada sie bardzo ciekawie :soczek:
Hubert - 2007-01-16, 19:14

Z Elfikp już się dobrze znamy z zamiłowania do akwarystyki i traszek (zarówno krajowych, jak i egzotycznych). Absolutnie zazdroszczę rzekotek - wpadnę wiosną, jak się umawialiśmy porobić zdjęcia. Oczko super, bo przypomina mi wycinek dzikiego rozlewiska położonego gdzieś wśród moczarów.
JAREK G - 2007-01-16, 19:21

Witam Cię elfikp, 60 000-70 000 litrów to już stawik a nie oczko :) tak jak koledzy wyżyj pisali przydałoby się trochę więcej zdjęć z dalszej perspektywy całego oka i okolicy w jakim się znajduję , ale ogólnie jak na razie widać że jest fajnie :good: i ciesze się że przybył jeszcze jeden oczkomaniak :)
Ernest - 2007-01-16, 21:55

Witam :) Nie napiszę nic nowego ,tak jak Koledzy napisali wyżej :P
AurorA - 2007-01-17, 01:47

Elfikp witam serdecznie, mieszkam niedaleko więc może się spotkamy wiosną , gdy z Hubertem bedziemy poszukiwać rzekotek i traszek grzebieniastych. :D
killer1558 - 2007-01-17, 07:35

to już wszyscy napisali :?: nie zdążyłem :( :P dawaj foty następne wtedy dopiero się po dialektujemy twoim oczko-stawem :yahoo:
castleman - 2007-01-17, 08:26

Trochę zamało zdjęć, ciężko się wypowiadać. :P
Woda lekko brudnawa. ;-)
Poza tym OK.

Donvitow - 2007-01-17, 08:54

Duże. Sam kopałeś czy ulokowałeś je w naturalnym zagłębieniu ?.Wygląda bardzo naturalnie i jest olbrzymie.
Kajetan

jakja - 2007-01-17, 08:57

Witam nowego maniaka...
castleman napisał/a:
Woda lekko brudnawa
Nie przesadzaj - nie musi być kryształ, jak w akwarium :-]
Elfikp: Dawaj fotki całego terenu, chętnie pooglądamy!

samuraj - 2007-01-17, 10:05

również witam :piwko:
drozdoma - 2007-01-17, 15:07

elfikp napisał/a:
Zbiornik ma ok. 60-70tyś litrów.

To ile to metrów kwadratowych wychodzi? Ciekawi mnie czy załatwiałeś pozwolenie na budowe i całe te ceregiele z kierownikiem budowy, planami itd.
Jak się okazuje łatwiej jest chyba wybudować dom niż taki piękny staw ogrodowy :(

Bajbas - 2007-01-17, 18:27

drozdoma napisał/a:
Ciekawi mnie czy załatwiałeś pozwolenie na budowe i całe te ceregiele z kierownikiem

niedyskretne pytanie! Na takie lepiej nie odpowiadać, a człowiek na 100% załatwiał inaczej by się nie chwalił ;-)
A mnie się szczególnie podoba, że wysypałeś całe dno. Zawsze mnie trochę rusza widok doniczek w wodzie, nie mówiąc już o różnych rurach, wężach itp. Wiem, że wiekszość forumowiczów tak ma dlatego :brawo: dla Ciebie.
Ale szczerze, to najbardziej zazdroszczę rzekotek innych żabuch i traszek. Też na nie choruje.
A jak robisz, że cały czas siedzą w wodzie, jakieś oswojone czy co :?: Moje to się od razu pochowały i tylko czasami gdzieś za dnia pod kamieniem znalazłem.
"Bajorko" super, Bajbas

seba - 2007-01-17, 21:08

Witam super stawik :brawo:
elfikp - 2007-01-17, 23:07

Witam serdecznie!!!

Dziękuję za liczne uwagi i sugestie :D .
Woda na niektórych zdjęciach rzeczywiście jest mętna :cry: . Niestety muszę dolewać wodę w większych ilościach za jednym razem, ponieważ nie mam prądu na działce i muszę go pożyczać od sąsiadów :piwko: .
Pomimo że NO2 i NO3 były na zerowym poziomie - woda i tak zrobiła się jasno zielona, ze względu na wysoką temperaturę i otwartą przestrzeń.
Przy oczku zrobiłem małe torfowisko dzięki któremu woda w oczku zmieniła kolor na brązowawy - niestety ni mam zdjęć po tej przemianie.
Niektórym zwierzętom łatwo zrobić zdjęcia, a innym niestety nie.

Oczywiście możemy się spotkać na wiosnę :soczek: , czyli juz niedługo.

Pozdrawiam serdecznie

http://www.fotosik.pl/pok...2b869b38dc.html

http://www.fotosik.pl/pok...6aa3316434.html

http://www.fotosik.pl/pok...7f1acf251a.html

http://www.fotosik.pl/pok...3d91671955.html

http://www.fotosik.pl/pok...50a19a0659.html

http://www.fotosik.pl/pok...c49a40633e.html

A to mój skalniaczek znajdujący się przy oczku
http://www.fotosik.pl/pok...7f0dfa1db3.html

JAREK G - 2007-01-17, 23:21

Skalniaczek fajny :good: , teran wokół oczka przydało by się jeszcz trochę zagospodarować ( możesz posadzić trochę roślinek dadzą trochę cienia to może woda nie będzie taka zielona ) :roll: Ale najbardziej co Ci elfikp, zazdroszczę to tych żabek na drzewach :shock: porostu są super :yahoo:
drozdoma - 2007-01-18, 07:59

Bajbas napisał/a:
niedyskretne pytanie! Na takie lepiej nie odpowiadać, a człowiek na 100% załatwiał inaczej by się nie chwali

Byłem w kilku firmach zajmujacych sie budowa stawów które twierdziły że budują duże zbiorniki bez zadnych zezwoleń, bo komu niby będzie się chciało sprawdzać czy ktoś ma staw na ogrodzie i czy jest wiekszy niz 30m2 a jesli juz ktos sie pofatyguje to zawsze mozna spuscic troche wody - takie jest tlumaczenie tych firm.
Moze i troche w tym prawdy ale jak sie trafi jakis wredny sasiad?

elfikp: a rybki jakieś tam pływają?

Bajbas - 2007-01-18, 09:51

Jakbyś miał za dużo żab wodnych to ja przyjmę i zapewnię czułą opiekę każdej ilości :)
Mogę dowieść dużo sadzonek hedery by zarosła Ci płot (jeśli nie jest to czysta wystawa południowa).
Masz gdzie zaszaleć. Wpadnij teraz do Smala ma sporo traw, które sprzedaje w umiarkowanych cenach, a u Ciebie by się super komponowały (także zasłaniając płot).
Oczywiście to emanacja mojego gustu, ale ...
Pozdrawiam, Bajbas

PS.
drozdoma napisał/a:
ale jak sie trafi jakis wredny sasiad

dokładnie, zaliczyłem takiego, dlatego dopilnowałem zgłoszenia do 30 m2. Z tym spuszczaniem wody to nie jest taka prosta sprawa. Np. przy siatkobetonie próbują liczyć wielkość stawu wg wymiaru zewnętrznego obrzeża. Nie wiem jak by podeszli do folii. Generalnie, jak coś nie jest ścisle określone to interpretacja będzie na Twoją niekorzyść. Ponadto pamiętaj o satelicie. Moje oczko widać w googlu. A przecież Unia sprawdza stan upraw za pomocą satelity.

elfikp - 2007-01-18, 09:56

Witam .

Rzekotki mogą i do Ciebie przyjść pod warunkiem, że masz dużo krzewów i bylin w ogrodzie no i oczywiscie muszą gdzies w okolicy wystepować .

Na działce posadziłem juz kilkadziesiąt różnego rodzaju roślin - przede wszystkim są to różnego rodzaju krzewy liściaste, na których lubią siadać ważki i wygrzewają sie rzekotki. Pod nimi udało mi się także spotkać młode traszki :D .

Rybek w oczku nie mam .
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności (a chcę żeby oczko było podobne do naturalnego stawu) pozatym uniemożliwiają rozwój larw, kijanek i płazów :cry: które juz przybyły :P .
Jeszcze nie dawno widziałem kijanki i larwy ważek - wszystko wskazuje na to, że zimują w oczku .
Pozdrawiam

drozdoma - 2007-01-18, 10:59

elfikp napisał/a:
Rybek w oczku nie mam .
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności

Na pewno nie występują? Byłem parę lat temu w lasach pod Warszawą, znaleźliśmy tam taki dziki zbiornik-sadzawkę (trochę bardziej bagnistą) i aż się roiło od ryb, głównie szczupaki, które wyławialiśmy wiaderkami i zarybialiśmy nimi staw wujka - wiem że brzmi to mało prawdopodobnie ale tak było. Sam byłem w szoku.
Może więc warto wpuścić coś żeby woda się trochę ożywiła?
Z drugiej strony może sie mylę ale chyba jesteś jedynym na forum miłośnikiem oczek, który nie ma w nim ani jednej rybki. Oczywiście nie mówię że to coś złego, tylko mi szkoda byłoby aby tak ładny staw nie zamieszkiwała jakaś rybka :(

Bajbas - 2007-01-18, 11:01

elfikp napisał/a:
eszcze nie dawno widziałem kijanki
:shock:
:shock:
zimą, kijanki żab w wodzie??? Skąd one, jeszcze z wiosny? Jeśli tak, to pewnie za dużo masz tego towaru w oczku i warto zadbać o ich przerzedzenie. Ja jak w zeszłym roku wyrzuciłem część skrzeku to już w połowie czerwca ropuchy wyszły z wody. A gdy tego nie robiłem w drugiej połowie sierpnia nie były jeszcze gotowe.

elfikp napisał/a:
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności

oj chyba się mylisz. Oczywiście nie można wykluczyć, że są takie zbiorniki, ale ja jeszcze się z takim nie spotkałem. Nawet w rowach melioracyjnych żyją. A jak kiedyś budowali w okolicy znajomych rurociąg jamalski i okrutnie obniżyli poziom wody podczas prac, to się okazało, że w niepozornych dołkach były nie tylko, że ryby, ale w jednym, który okazał się na kilka metrów głęboki, wyciągnięto (rękoma) takiego szczupaka, że okoliczni chłopi padli z wrażenia - dołek opróżnili operatorzy koparki :)
Wcześniej czy później ryby zostaną zawleczone - ale głowy nie dam :P

A co do rzekotek, to piękna sprawa, ale zbyt daleko u mnie do ich naturalnych warunków. Uszanuje ich naturę. Będę jedynie walczył o wodne i ew. kumaki.
Pozdrawiam, Bajbas

Bajbas - 2007-01-18, 11:53

PS. Pisaliśmy razem z Mariuszem, więc nie czytałem jego wypowiedzi, ale obaj zaatakowaliśmy Ciebie szczupakami :)
A poważnie, to szanując Twoją wolę trzymania klasy (czyli niemożliwe ryby kolorowe) i uwzględniając brak prądu (napowietrzanie zimą) to nie masz wielkiego wyboru.
Ja się na rybach specjalnie nie znam, ale może warto rozważyć wpuszczenie kilku dziewczyn czyli karasi srebrzystych tzw. japońców. Same się nie rozmnożą (masz pewność, że to tylko dziewczyny), a jednocześnie przerzedzą Ci nadmiar kijanek.
Ale jeśli masz Huberta pod ręką to masz skąd czerpać info.
Kurcze spadam do roboty, to forum jest strasznie szkodliwe ;-)
Bajbas

Pawel Woynowski - 2007-01-18, 15:12

elfikp napisał/a:
Rybek w oczku nie mam .
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności (a chcę żeby oczko było podobne do naturalnego stawu) pozatym uniemożliwiają rozwój larw, kijanek i płazów :cry: które juz przybyły :P .
Jeszcze nie dawno widziałem kijanki i larwy ważek - wszystko wskazuje na to, że zimują w oczku .


Masz rację, całkowicie się z Toba zgadzam, albo rybki albo bezkręgowce i płazy. U mnie razem z rybami ważki się nie mnożą, mimo tego że oblatują oczko, kijanki były zjadane zaraz w pierwszych fazach rozwoju. Łapałem w okolicznych stawikach obok Dolinki Służewieckiej larwy ważek i obserwowałem jak zaraz po wpuszczeniu rybki "opiekowały" się nimi.

drozdoma - 2007-01-18, 15:27

Paweł napisał/a:
Masz rację, całkowicie się z Toba zgadzam, albo rybki albo bezkręgowce i płazy. U mnie razem z rybami ważki się nie mnożą, mimo tego że oblatują oczko, kijanki były zjadane zaraz w pierwszych fazach rozwoju. Łapałem w okolicznych stawikach obok Dolinki Służewieckiej larwy ważek i obserwowałem jak zaraz po wpuszczeniu rybki "opiekowały" się nimi.


Zawsze można znaleźć jakiś kompromis - szczególnie przy tak dużym stawie.
Na przykład wydzielić część dla ważek i płazów coby spokojnie mogły się tam rozmanażać a ryby trzymać w drugiej części.
Obie części oczywisćie mogłyby być ze sobą połączone w jakiś "kontrolowany sposób", np. płytkim strumykiem albo po prostu odzielone jakąś siatką czy czymś przez co ryby nie mogłyby przepłynąć.
Albo może wpuścić jakieś ryby co nie zjadają larw :) czy nie ma takich?

Hubert - 2007-01-18, 16:17

Paweł napisał/a:
Łapałem w okolicznych stawikach obok Dolinki Służewieckiej l


Paweł, masz na myśli te 3 czy 4 dawne stawy hodowlane ze zniszczonymi mnichami położone w dolince? Jeśli tak, to zupełnie nic tu nie ma ciekawego poza ptactwem wodnym, żabami i niewielkimi dzikimi rybami. Traszki tam nie uświadczysz. A może znasz jakieś inne, bogatsze we florę i faunę stawy na Ursynowie, czyli w miejscu gdzie oboje mieszkamy?

Hubert - 2007-01-18, 16:26

elfikp napisał/a:
Rybek w oczku nie mam .


Pomysł popieram, a nawet zamierzam go skopiować. Oto bowiem już wiosną urządzam drugie oczko (obok tego z rybami) na wzór małego wycinka z moczarów. Będzie obficie zarośnięte wyłącznie dzikimi, krajowymi gatunkami roślin błotnych i bagiennych, a żyć w nim będą tylko traszki (mam nadzieję, że przyjdą dzikie, a jeśli nie, to wpuszczę chińskie). Oczywiście żaby też mają wstęp wolny, ale żadnych ryb.

Bajbas - 2007-01-18, 16:52

Hubert napisał/a:
Pomysł popieram, a nawet zamierzam go skopiować.

panowie, nie ma co namawiać wielbiciela puszystych blondynek na szczupłe brunetki i odwrotnie. Jest tylko taka rzecz, że jeśli ryby lub właściciel nie zredukuje skrzeku to kijanki nie będą miały możliwości się przeobrazić - z reguły mają za mało pokarmu i tylko potem wegetują!

drozdoma napisał/a:
Zawsze można znaleźć jakiś kompromis

Dokładnie tak. Ja mam jedno małe oczko odgrodzone od dużego specjalnie dla ropuch. W tym roku dam im jeszcze moją "rzeczkę" czyli jakieś kolejne 5 m2. Dopóki żabuchy nie wyjdą, będzie zagrodzone kamieniem, aby kijankom nikt nie przeszkadzał. Ale u mnie wszystko małe, więc pod ręką, ale mając coś dużego można właśnie nasadzeniami itp.

Hubert napisał/a:
wpuszczę chińskie

A czy można, co tymi Waszymi poradami tylko krajowe, żadnych obcych "genów" :?:
Pozdrawiam, Bajbas
PS.
Hubert napisał/a:
A może znasz jakieś inne, bogatsze we florę i faunę

a penetrowałeś okolice Wisły, tam jest dużo różnych oczek w starorzeczu. Zawsze byłem ciekaw co jest w nich i co w trawie piszczy?

castleman - 2007-01-18, 18:32

Tych rzekotek to Ci zazdroszcze
Pamiętam może z 20 lat temu były na mojej działce, teraz nie ma po nich śladu :(
zastanawiam się czy nie dałoby sie ich wygenerować na nowo, tylko skąd je wziąć?
Z przedmówcami się zgadzam, tj skalniaczek fajny, a przy i w oczku mógłbyś posadzić co nieco roślinek. Woda może by była czystsza... :P

Co do mnie najbardziej lubie sadzić i patrzeć jak rośnie :)

AurorA - 2007-01-18, 19:23

drozdoma napisał/a:
Zawsze można znaleźć jakiś kompromis - szczególnie przy tak dużym stawie.
Na przykład wydzielić część dla ważek i płazów coby spokojnie mogły się tam rozmanażać a ryby trzymać w drugiej części.


W moim niedużym oczku są ryby, ale także ważki, które się mnożą - znajduję ich wylinki na liściach pisti i na roślinach przybrzeżnych. Warunkiem jest stworzenie gęsto zarośniętych stref. Przecież w naturalnych stawach i jeziorach także są i ryby i płazy i owady.

A wracając do tematu fajnie u elfikap wygladają te sterczące ponad wodę przęstki.

Hubert - 2007-01-18, 20:56

Bajbas napisał/a:
a penetrowałeś okolice Wisły, tam jest dużo różnych oczek w starorzeczu.


Eksplorowałem i te tereny, zwłaszcza że miałem blisko z pracy. Nic tam niestety ciekawego nie ma jeśli chodzi o rośliny. Ot, czasem babka żabieniec tu i ówdzie. Za to, gdy woda opadnie i utworzą się odcięte od koryta oczka można w nich poławiać drobnicę - jelce, klenie, czasem okonek. No i pełno raków pręgowatych. Czasem wypatrzeć można jakiś ciekawy korzeń.

JAREK G - 2007-01-18, 21:00

AurorA napisał/a:
W moim niedużym oczku są ryby, ale także ważki

U mnie też jest dużo ryb są ważki, żaby (poza rzekotkami) i inne płazy i owady :) i nie wyobrażam sobie zbiornika wodnego bez ryb ( nie muszą to być ryby ozdobne) :roll: powiem więcej zbiornik bez ryb jest zbiornikiem całkowicie nienaturalnym :)

Ala - 2007-01-18, 22:34

elfikp napisał/a:
Rybek w oczku nie mam .
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności (a chcę żeby oczko było podobne do naturalnego stawu) pozatym uniemożliwiają rozwój larw, kijanek i płazów które juz przybyły .

Ryby same się sprowadzą do Twojego stawu. Nie wiem skąd wzięły się karasie u mnie, ale nie wpuściłam ani jednego, a jak pogłębiałam staw i musiałam spuścić wodę, to wiadrami wynosiłam je do pobliskiego strumyka. Mówią, że kaczki przynoszą ikrę na łapach. Teraz ryb pływa u mnie dużo, mam około 80 węgorzy, sumy, liny i czort wie co jeszcze, a wiosną pływają całe ławice kijanek. Są też larwy ważek i cały przegląd innych żyjątek. Wszystko znajduje kawałek swojego miejsca w MOIM przecież stawie.
Ale niech sobie żyje, ja tam im wody żałować nie będę. Jak więc widzisz, w naturalnym stawie musi być naturalna walka o byt.

elfikp - 2007-01-18, 23:37

Witam .

Płazy róznych gatunków maja okres godowy w różnych porach roku - kumaki potrafią jednego sezonu nawet 2 razy złozyć skrzek .
kijanki często zimują na nizinach ( może nie w tym roku :) ), natomiast w górach jest to ziawisko zupełnie normalne .
U mnie np. kumaki kumkały i składały skrzek do puźnego lata .

U kolegi na działce również występowały rzekotki, jednak po wpuszczeniu ryb niestety zniknęły :cry:

Odnośnie ryb w oczku to obserwowałem przez wiele lat staw z 4 razy wiekszy od mojego, gdzie przed wpuszczeniem ryb wystepowały bardzo licznie traszki, żabki i inne zwierzątka . Niestety z kazdym rokiem ( od wpuszczenia ryb ) było ich coraz mniej .
Chyba wiadomo do czego to dąży :cry: .


Zgodze sie że mógł ktoś widzieć w stawie w lesie szczupaki i inne ryby, ale mogły być tam wprowadzone przez ludzi ( tak jak np. plntacje "ziółek" ;-) ).


Widziałem równiez staw z licznymi rybami i traszkami, w tym tylko, ze to były małe rybki wielkości ok 5 cm .

Z checią przyjme krajowe roślinki :soczek: .


Zgadzam sie z Hubertem w 100 %.

Przęstka należy do moich ulubionych roślinek - w głębszej wodzie tworzy bardzo ładne podwodne formy - jest to chyba najładniejsza krajowa roślinka podwodna .

Pozdrawiam wszystkich w tą piekną zimową pogode ;-)

JAREK G - 2007-01-19, 00:32

A na jakiej głębokości (średnio) rośnie o Ciebie przęstka :roll:
Pawel Woynowski - 2007-01-19, 02:42

Hubert napisał/a:
Paweł, masz na myśli te 3 czy 4 dawne stawy hodowlane ze zniszczonymi mnichami położone w dolince? Jeśli tak, to zupełnie nic tu nie ma ciekawego poza ptactwem wodnym, żabami i niewielkimi dzikimi rybami. Traszki tam nie uświadczysz. A może znasz jakieś inne, bogatsze we florę i faunę stawy na Ursynowie, czyli w miejscu gdzie oboje mieszkamy?

To nie hodowlane, w projektach miały być jako ozdobne tylko nie znaleźli gospodarza i jak pogłębili i wyłożyli płytami perforowanymi "Smródkę" (Potok Służewiecki), stawy szlag trafia zarastają czciną i wodorostami, jedynie ten bliżej Nowoursynowskiej jakoś się opiera degradacji. Są tam linki, widzałem płoszyce i pływaki że nie wspomnę o larwach ważek i dafniach, są też traszki widziałem je tam w ub. roku, jest dużo żab wodnych.
Czy znasz ten staw (od kilku lat rezerwat ptaków wodnych, tak przynajmniej stało na tablicy) który leży na przedłużeniu ulicy Herbsta, po drugiej stronie ul.Pileckiego. Jak jedziesz Pileckiego od Puławskiej leży on po prawej stronie na wysokości ul. Herbsta. Tam kilka lat temu widziałem traszki i salamandry. Nie wiem jak to teraz wygląda bo chyba w otulinie stawu wybudowali osiedle i podobno zaczął wysychać, nie byłem tam dawno.
To tyle co do Ursynowa. Znam jeszcze nie daleko bo na końcu ul Bokserskiej za torami dwa stawy mające nawet swoją nazwę Fort Zbarż. Też nie wiem jak teraz wyglądają ale 5 lat temu łapałem tam ryby, (miałem bazę na Bokserskiej przy samych torach). Dojechać tam można samochodem od strony Zwirki i Wigury, skręca się w 17 Styczna, a dalej w Wirażową i za ogródkami działkowymi trafiasz na te stawy po prawej stronie Wirażowej.
Inym miejscem jest J. Zgorzała leży w okolicy ul.Trombity. Dojazd Puławską do Karczunkowskiej i za nr. 50 skręcaszw prawo w ul. Trombity dalej ok. kilometra po prawej stronie masz to jeziorko. Nie wiem w jakim stanie jest to jeziorko, ostatno byłem tam w poszukiwaniu roślin, jak skończyłem budować Mikro Jezioro. Zastanawiam się czy te miejsca nie są np. własnościa prywatną i czy jest teraz do nich dostęp.

elfikp - 2007-01-19, 09:31

Witam! Przestka u mnie rośnie na glebokosci ok 15- 20 cm i tam tworzy forme lądowa z charakterystycznymi choineczkami , natomiast na głębszej wodzie: ok 40 cm tworzy przepiekne, jasno zielone formy .

Ja również słyszałe o salamandrach w tamtych okolicach .
Mysle że ktoś je hoduje i poprostu tam wypuszcza bo najblizsze ich stanowisko naturalne jest jakieś 300 km stąd :evil:

Pozdrawiam.

Hubert - 2007-01-19, 10:28

JAREK G napisał/a:
zbiornik bez ryb jest zbiornikiem całkowicie nienaturalnym


Niestety mylisz się - jest wiele dzikich, naturalnych stawikow, śródleśnych oczek, sadzawek, w których nie występują ryby (lub jest ich bardzo mało i są to gatunki drobne), a mimo to tętni w nich życie.

Hubert - 2007-01-19, 10:31

Paweł napisał/a:
Czy znasz ten staw


Niestety nie znam, ale już myślę jak tam dojechać wiosną.

Paweł napisał/a:
widziałem traszki i salamandry


Salamandry? Niebywałe.

Pawel Woynowski - 2007-01-19, 13:35

Hubert napisał/a:
Niestety mylisz się - jest wiele dzikich, naturalnych stawikow, śródleśnych oczek, sadzawek, w których nie występują ryby (lub jest ich bardzo mało i są to gatunki drobne), a mimo to tętni w nich życie.


Powiem Ci jeszcze ciekawostkę. Na końcu Bokserskiej, za centrum wystawowym po lewej stronie 5 lat temu był tam jeszcze stary parking "Almaturu". Na terenie tego parkingu poza wiatą na autobusy i budką przy bramie, były stare, opuszczone i częściowo nie dokończone fundamenty pod biurowiec (całe podpiwniczenie). Wybudowane może 15- 20 lat temu. We wnętrzu fundamenów była woda, porośnięta tatarakiem, trzczciną, pałką wodną, w wodzie rosła moczarka, grzybień żółty, a na obrzeżach kaczeńce, stawało się na pozostalościach fundamentu i łapało się ...płocie i karasie. Karaś raczej karłowaty, natomiast płocie ok 15 cm były na porzadku dziennym. Mieliśmy umowę, że ryb nie zabieramy. Łapało się na głębokości ok 2 m stojąc na fundamencie wystającym nad wodę
Nie miałem okazji być tam teraz, ale może się wybiorę, mam trochę luzu w pracy. Ciekaw jestem czy tam coś jeszcze z tego zostało, bo w okolicy budowało się na potęgę hurtownie.

elfikp - 2007-01-20, 00:23

Witam .

Dorzucilem kilka najnowyszych zdjęc oczka i małego torfowiska .

http://www.fotosik.pl/pok...883fd6bdf1.html

http://www.fotosik.pl/pok...f5750b38b4.html

http://www.fotosik.pl/pok...fbfa4ca004.html

Wracając do ryb. Przypomnialem sobie, że widzialem staw ok 6 razy wiekszy od mojego, w którym były ryby - jak sie po chwili okazało wprowadzone w sposób sztuczny .
Oprócz ryb udało mi sie wypatrzyc dosłownie kilka żabek i traszek zwyczajnych . Natomiast traszki grzebianiaste były tam "najliczniejsze " co jest ziawiskem nienaturalnym . Przeważnie traszki grzebieniaste są 5 - 10 x mniej licznie od zwyczajnych .
Wszystkie ryby w tym stawie były skarłowaciałe i było u nich widac wyraźne objawy chowu wsobnego . Wiadomo do czego to prowadzi.
Nie, żebym miał cos do ryb ale to nie jest środowisko dla nich . W tym przypadku ryby sie meczyły a i populacja miejscowych płazów niemal zupełnie wygineła :cry: .
Jestem pewnien, ze jak by nikt tam już ryb nie wpuścił - to sytuacja wróciłaby do stanu naturalnego . Natura sama określa gdzie jaki gatunak ma żyć .

Pozdrawiam .

AurorA - 2007-01-20, 01:30

elfikp napisał/a:
Natura sama określa gdzie jaki gatunek ma żyć .


Ciekawe stwierdzenie ale myślę że większość forumowiczów nie była by na tyle cierpliwa żeby czekać co natura w ich stawie przyniesie. No i mogli by nie być usatysfakcjonowani z efektów. Tak jak napisałem w wątku http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1014 Twój stawik jest naprawdę wyjątkowy.

samuraj - 2007-01-20, 09:05

bardzo fajny jest ten twój stawik ale jak już wcześniej było wspominane brakuje w około roślin jest troche łyso--myślę że w tym wypadku nie będziesz czekać co nasieje ci natura tylko ją troszkę wspomożesz :)
jeśli chodzi o rybki oczywiście twój wybór ale ja bym nie wytrzymał i wpuścił bym coś "kolorowego" zawsze to miłe dla oka jeśli coś pływa :)

elfikp - 2007-01-20, 10:16

Witam .

Na razie pod płotem sa posadzone krzaki liściaste . Nie sa jeszcze duże ale juz ważki na nie siadaja, a raz udało mi sie pod nimi zaobserwowac młodą traszke zwyczajna . Jak podrosną to napewno i rzekotki beda chetnie tam sie wygrzewać :) Na pewno bede chciał coś na wiosne dosadzić - mysle o krajowych gatunkach .

Odnośnie samisiewek to u mnie w oczku ląduje mnóstwo pałek szerokolistnych - które musze tępić - boje sie o folie .

Pozdrawiam.

Bajbas - 2007-01-20, 10:32

elfikp napisał/a:
Natura sama określa gdzie jaki gatunak ma żyć .

brawo naprawdę :brawo: ale:
elfikp napisał/a:
samisiewek to u mnie w oczku ląduje mnóstwo pałek szerokolistnych - które musze tępić - boje sie o folie .

tak to już jest, że czasami ingerencja jest konieczna. Życzę wytrwałości (by nie ingerować), ale mogę się założyć, że za 3-5 lat będziesz miał ryby.
Moim zdaniem warto czasami ją wspomóc i np. zredukować ilość skrzeku. W zeszłym roku wczesną wiosną znajome boćki bez ceregieli wywaliły część młodych (zdrowych!, bo z chorymi robią tak zawsze) z gniazda. Moim zdaniem ryby są potrzebne jedynie po to by wyrównać pewne proporcje i by kijanki rozwijały się szybciej, szybciej wychodziły z wody i były silniejsze, choć będzie ich mniej.
Pozdrawiam, Bajbas

PS. Skąd one wiedziały, że będzie suche i gorące lata, skoro nasi uczeni nie potrafią przewidzieć pogody na 14 dni do przodu?

elfikp - 2007-01-20, 22:31

Hej .

Nie ma potrzeby wyrzucania skrzeku z żadnego zbiornika a zwłaszcza z oczka wodnego . U mnie kjanki maja dużo jedzenia w postaci np . zeszłorocznych liści , obumarłych starych liści roślin wodnych, a nawet czasem wpadnie im troche moreli ;) .
http://www.fotosik.pl/pok...025752a009.html
Liczba ich jest redukowana przez larwy ważek i traszki, a przylatujące kaczki tez nimi nie pogardzą .
Na lądzie też musza unikac wrogów przez co naimniej 3 - 4 lata żeby to poraz 1 przystąpić do godów . O ruchu drogowym chyba nie trzeba nic mówić .

A niezależnie od tego są to płazy pod ochroną, tak że nie powinno się ich tępić.

Pozdrawiam

elfikp - 2007-01-20, 23:22

AurorA napisał/a:
Ciekawe stwierdzenie ale myślę że większość forumowiczów nie była by na tyle cierpliwa żeby czekać co natura w ich stawie przyniesie. No i mogli by nie być usatysfakcjonowani z efektów. Tak jak napisałem w wątku



Hej .
Ja tez jestem niecierpliwy ale dopóki staw nie bedzie prawidłowo zrobiony - to nawet jak ktoś przyniesie sobie jakieś zwierzaczki to i tak sobie z niego pujdą .
U mnie liczba gatunków i osobników poszczególnych gatunków zwiększa sie stopniowo i tak np . w pierwszym roku był tylko 1 gatunek wazki, a już następnego można było zobaczyć liczne osobniki z co najmniej 5 gatunków w tym 1 z najwiekszych żagnica okazała.

Twoje oczka też jest ciekawe - może prawie cała powierzchnie zarośnietą przez roślinki egzotyczne .
Pozdrawiam.

Bajbas - 2007-01-21, 10:43

elfikp napisał/a:
Nie ma potrzeby wyrzucania skrzeku z żadnego zbiornika a zwłaszcza z oczka wodnego

jak nie ma dośc jedzenia to redukować trzeba - trudno mi to zdanie zmienić. To nie tylko bociany redukują populację dzieci, także niektóre ludy, które żyją bliżej natury. Ale skoro u Ciebie żarcia dość, to oczywiście nie ma powodu.
Ale jeśli już masz kaczki, to ryby masz "niewyjęte" i to już niedługo :peace:
Bajbas

elfikp - 2007-01-21, 21:19

Uważam, że nie ma takiej potrzeby w żadnym oczku - one maja mnóstwo naturalnych wrogów zarówno w wodzie jak i poza nia .

Pisałem wcześniej o stawie z karłowatymi rybami - tam też były kaczki .
Ale niestety nie chciały współpracowac z rybami .

Widziałem równiez inne stawy gdzie wystepuja kaczki, a ryb nie było .

Oczywiście zgodze sie, że ptaki wodne przenoszą ikre, ale jak widać nie jest to aż tak powszechne ziawisko jak by sie wydawać mogło .
Podejrzewam, że i u ciebie, jak byś nowych ryb nie dopuszczał do oczka, to by ryby skarłowaciały i znikły a ich miejsce zajełyby płazy - jeśli jeszcze zyja w twojej okolicy .

Ernest - 2007-01-21, 21:37

Cytat:
Podejrzewam, że i u ciebie, jak byś nowych ryb nie dopuszczał do oczka, to by ryby skarłowaciały

Myślę że karłowacenie ryb nie polega na tym,a przede wszystkim na zbyt wielkim rozroście populacji przy braku drapieżników

JAREK G - 2007-01-21, 22:28

elfikp napisał/a:
Podejrzewam, że i u ciebie, jak byś nowych ryb nie dopuszczał do oczka, to by ryby skarłowaciały i znikły a ich miejsce zajełyby płazy - jeśli jeszcze zyja w twojej okolicy .

No nie przesadzaj ;-) wiadomo że ryby dostosowują się do warunków w jakich żyją i w małych oczkach nigdy nie osiągną oszałamiających rozmiarów, ale żeby od razu karłowaciały i wyginęły :o

elfikp - 2007-01-21, 22:50

Drapieżniki zjadaja przede wszystkim stare chore i niedoświadczone osobniki .
Ale my tu mówimy o oczku wodnym, a nie jeziorze .

W tamtym stawie, o którym pisałem ryby były skarłowaciałe i z wyraźnymi objawami chowu wsobnego .
Wymiana genów jest potrzebna i musi sie odbywac jesli dany gatunek ma na jakims terenie przezyć . Dlatego m.in. buduje sie tunele pod autostradami dla zwierząt .


W akwarystyce jeszcze niedawno popularne gupiki czy mieczyki były rybami nie do zajechania. Niestety ze wględu na chów wsobny teraz te ryby stały sie bardzo podatne na wszelkiego rodzaju choroby.

elfikp - 2007-02-01, 15:58

Witam

Znalazłem jeszcze kilka zdjęc okolicy oczka i jego mieszkańców.


Wracając do tematu ryb w oczku to większość zbiorników naturalnych (glębokości jak oczka przydomowe) wysycha, albo zostaje w nich tak mały poziom wody że ryby sie duszą i giną chyba że jeszcze wczśniej znajdą je wydry :P


Już niedługo nadejdzie wiosna, a wraz z nią płazy bedą szukac odpowiednich zbiorników do złożenia skrzeku ;)

Pozdrawiam wszystkich miłośników dzikiej przyrody.


elfikp - 2007-04-08, 12:31

Nowe fotki ;)
killer1558 - 2007-04-08, 16:00

foto rzekotki to z tego roku bo po opisie z info fotki coś godzina nie gra ;) u mnie jeszcze nie spotkałem ale mam nadzieje że jeszcze będzie
elfikp - 2007-04-08, 22:39

Hej . Zdjęcie rzekotki było robione w tym roku ok 10 marca . Jak są w okolicy a u Ciebie jest dużo krzewów (liściastych) i bylin w nasłonecznionym miejscu to powinny sie zjawić . Narazie to jest jeszcze troche zimno :-( .



Pozdrawiam Paweł .

elfikp - 2007-04-21, 15:23

Ostatnio oczko odwiedziły kumaki nizinne :)
Niestety w płytkiej wodzie jest troszke glonów, ale są one odpowiednio traktowane przez świeżo wyklute kijanki żab trawnych i ropuchy szarej ;)
Będe musiał dolac wode wyparowaną ok 10 000 .
Przy pełnym stanie wody kamienie nie wystaja z wody .

Pozdrawiam.

elfikp - 2007-04-21, 15:39


elfikp - 2007-05-09, 20:37

Troche nowych zdjęć ;)
W pozawijanych liściach roślin podwodnych znajdują sie jaja traszek :)

elfikp - 2007-07-26, 22:40

;)

Żaba być może moczaowa :)

Pozdrawiam.

Pawlak - 2007-07-27, 09:10

ładny staw :good:
elfikp - 2007-07-30, 22:41

Dzięki .

Ostatnio na progu sierpnia zakwitł mi bobrek .
Niestety pogoda kwiatu nie sprzyjała .

Pozdrawiam.

elfikp - 2007-08-16, 09:13

Nowe zdjęcia zwierzaków ;)






Luśka - 2007-08-16, 09:21

Przepiękna rzekotka :brawo:
U mnie ich niestety nie ma :(

elfikp - 2007-08-16, 15:10

Dzięki, na zdjęciu są dwie różne rzekotki ;)

Rzekotki lubią otwarte nasłonecznione tereny .

Pozdrawiam

elfikp - 2007-08-19, 20:36



Nowe leprze zdjęcie tegorocznego kumaka nizinnego :)

Pozdrawiam.

elfikp - 2007-09-24, 23:09


Dziś na działce nieopodal oczka znalazłem takiego ślimaczka (średnicy ok 1zł) ;)
Może ktoś wie jaki to gatunek?
Pozdrawiam

elfikp - 2008-02-26, 23:24

Dziś wpadłem na działki zobaczyć czy już jakieś zwierzęta się nie pobudziły z „zimy” .
Na początki tylko ślimaki i różne owady widziałem aktywne ale po paru minutach udało mi się zobaczyć pierwszą traszkę zwyczajną w tym roku :yahoo:
Było to ładny samczym z jeszcze nie do końca rozwiniętym grzebienie godowym .
Postaram się następnym razem (jak spotkam jakieś traszki)zrobić zdjęcia .

wojtas - 2008-02-27, 09:11

Ta traszka była juz w stanie aktywnym?To chyba rekordowo wczesne pojawienie się tego gatunku.
wojtas - 2008-02-27, 09:13

To chyba rekordowo wczesne pojawienie się traszek.zwyczajnej nigdy nie widziałem w lutym,
elfikp - 2008-02-27, 09:40

Traszka weszła do wody prawdopodobnie z dzień albo 2 wcześniej .
Kiedyś traszki widziałem w połowie lutego (przy podobnej zimie jak w tym roku).

Traszka była w dobrej kondycji co można było poznać po jej żwawym pływaniu ;)

wojtas - 2008-02-27, 14:47

czyli gody powinny być ok. połowy marca/na początku miesiąca mają jeszcze być ostre przymrozki/
elfikp - 2008-02-27, 15:51



Dziś w wodzie można było zobaczyć już dość liczne traszki zwyczajne ( jeszcze nie w pełni przybrana szata godową) jak i kilka traszek grzebieniastych ;)

Pozdrawiam.

killer1558 - 2008-02-28, 05:25

elfikp napisał/a:
Dziś na działce nieopodal oczka znalazłem takiego ślimaczka (średnicy ok 1zł)
Może ktoś wie jaki to gatunek?

obstawiam Vitrina pellucida a wnioskuje po focie z tej stronki :)
http://www.naturephoto-cz.eu/

elfikp - 2008-02-28, 08:40

Dzięki .
W tamtym roku na jesieni jeszcze kilka takich znalazłem.
Na działce zawsze było dużo ślimaków ale wcześniej nie znajdywałem niebieskich .

Pozdrawiam.

Yahilles - 2008-03-03, 00:03

Niesamowite z tymi traszkami, w środę ruszam na poszukiwania w swoim rejonie :yahoo:
AurorA - 2008-03-03, 00:07

znajomy potwierdził - widział tez już ropuchy i żaby
samuraj - 2008-03-03, 00:16

AurorA napisał/a:
znajomy potwierdził - widział tez już ropuchy i żaby


wczoraj jak jechałem autem widziałem "kicające" przez drogę żaby , a dziś jak jeździłem rowerem to zauważyłem na jezdni kilka "trupków" ropuch zielonych :((

AurorA - 2008-03-03, 01:21

W ropuchy zielone to raczej nie uwierzę , one lubią ciepło ale szare tak.
elfikp - 2008-03-03, 19:34

Też już słyszałem o spotkaniu ropuch zielonych w tym roku.
elfikp - 2008-04-21, 12:14

Trochę zdjęć z nowego sezonu ;)



CDN.

elfikp - 2008-04-21, 12:22


elfikp - 2008-04-27, 09:19




Pozdrawiam.

wojtas - 2008-04-27, 15:11

Na ostatnim zdjęciu to kumak nizinny?Wydaje już odgłos?
elfikp - 2008-04-27, 21:13

Tak to kumak nizinny. W tym roku już zaczynają kumkać.
Na tej fotce lepiej widać .



elfikp - 2008-05-03, 20:55

Nowe zdjęcia .
Zdjęcia traszek zwyczajnych były robione w specjalnie przygotowanym do tego celu akwarium .Na zdjęciach można zobaczyć różne formy ubarwienia samców w okresie godowym.




wojtas - 2008-05-04, 11:11

fajne te traszki.jak są w oczku,to wkrótce powinny pojawić się ich larwy.
kuba123 - 2008-05-04, 11:38

Masz idealne dla płazów środowisko, bo nie kosisz trawnika. Ja niestety muszę i ciekawi mnie to ile podczas jednego koszenia może zginąć płazów? staram się kosić w samo południe kiedy jest ich najmniej, ale inni domownicy koszą wieczorem. Traszki super ! :good: W moim oczku siedzi nadal samica i czeka na samca. ostatnio składała jajka na liściu :) Jednak ich nie zawijała. Zaczęły u ciebie godować już żaby zielone?
nie boisz się, że ta kaczka wszystko zniszczy?

elfikp - 2008-05-04, 21:20

"fajne te traszki.jak są w oczku,to wkrótce powinny pojawić się ich larwy."

Na pewno już sa tylko bardzo małe . Zazwyczaj pokazują się jak już maja wszystkie odnóża.

"Ja niestety muszę i ciekawi mnie to ile podczas jednego koszenia może zginąć płazów?

Samo koszenie bardziej może poranić płazy zwłaszcza żaby niż zabić choć na pewno nie jedna żaba podczas koszenia straciła zycie.
Najgorsze podczas koszenia jest to że niszczy się w ten sposób środowisko dla płazów( kryjówki). Dużo ludzi robi sobie w ogrodach świeczki do chodzenia a cała resztę ogrodu przeznacza na gęstą roślinność w której mogą się schronić różne zwierzęta

"W moim oczku siedzi nadal samica i czeka na samca. ostatnio składała jajka na liściu Jednak ich nie zawijała."
U mnie jeszcze po deszczach pojawiają się nowe traszki więc może i do Ciebie coś przyjdzie .Jeśli nie to może pożycz od kogoś z oczka samca ;)
Z tym zawianie roślin może być tak że ona wie że nic z nich się nie wykluje i może dlatego tak niedbale je składa.

"Zaczęły u ciebie godować już żaby zielone?
nie boisz się, że ta kaczka wszystko zniszczy?"
Żaby i kumaki już rozpoczęły okres godowy.

Kaczkami już się zbytnio nie przejmuje .Przeważnie są przy samym brzegu i tam zjadają różnego rodzaju wodorosty( traszki zazwyczaj wybierają głębsze miejsca) . Przylatują do mnie od początku założenie i raczej większych szkód nie robią ( jedynie trochę zmącą wodę ).


We wszystkich idealnych środowiskach dla płazów widziałem kaczki i myślę że nie tylko im większej krzywdy nie robią ale nawet mogą płazom pomagać zasiedlać nowe zbiorniki poprzez przenoszenie roślin z ich jajami.

kuba123 - 2008-05-04, 21:31

ja jak na razie mam na całym trawnik do chodzenia. Trawa jest koszona bardzo nisko i traktorkiem - żaden płaz nie przeżyje :( Jednak z tego co widzę to zwykle siedzą w sadzie lub chronia się szybko w malinach. Jedynymi kryjówkami są skalniaki i pas malin, a także jaszczurczy pagórek,ziemianka, miejsce z deskami i materiałami budowlanymi, a także piwnica i to chyba tyle. W moim oczku żaby zielone siedzą nadal cicho i chyba się nie odezwą, bo na gody sie u nich zupełnie nie zanosi. kaczka może ci przynieść ryby, więc uważaj ;) Samca traszki nie zdobędę, bo w tych miejscach gdzie kiedyś były już ich nie ma. W chwili obecnej nie znam miejsce gdzie mogłyby się rozmnażać :(
Ostatnio martwiłem się "Gdzie sie podziało kilka/kilkanaście kijanek żab trawnych, a okazało się, że wszystkie siedziały na dnie. Dziś roje zaczęły czyścić kamienie. Już nie pływają w stadzie.
Zatęskniłem trochę za rybami i jednak będą w moim oczku. Nie wiem czy to dobry wybór, ale chcę mieć gupiki. Jednak tylko w lecie. Są świetne, bo zjadają wszystkie larwy komarów. mam nadzieje, że kijankom nic nie zrobią :/

elfikp - 2008-05-04, 22:00

Guziki na pewno ci nie zaszkodzą jeśli będą zdrowe .
Traszek zwyczajnych jest dużo stanowisk ale są pod ochroną .

Jak musi być tak trawa ścinana to możesz porobić w kilki miejscach rudnego rodzaju stosy z grubych bali , kamieni. Ja u siebie takie schronienia porobiłem i już chyba wszystkie gatunku płazów występujących u mnie tam widziałem .

kuba123 - 2008-05-04, 22:37

Jak na razie to kończę jaszczurczy pagórek. ostatnio wysypałem sporo piasku i może ropuchy zielone tam zamieszkają :P te stosy u ciebie ciekawie wyglądają :-D Pomyślę o takich u siebie. Mam zamiar zrobić zimowisko dla płazów - będzie to wykopane miałem pomieszczenie w skarpie ( 0,5m do 1m) W środku będą kamienie, liście gałęzie, piasek itp. Wszystko co będzie się nadawało ;) Jednak nie wiem czy takie coś płazy będą akceptować.
Wejście tam będzie bardzo małe - planuje mały murek z kamieni, a w szczelinach rojniki żeby to sie jakoś prezentowało.
Mam pytanie: Ile twoje oczko ma lat? Ile czekałeś na zasiedlenie tego oczka przez płazy?
Po jakim czasie okolice oczka zasiedliły jaszczurki?

elfikp - 2008-05-04, 23:51

Do zimowania płazów wystarczy im taki dół jak masz we stertą liści i gałęzi . W czymś takim to i mogły by mieszkać w okresie letnim.

„Ile twoje oczko ma lat? Ile czekałeś na zasiedlenie tego oczka przez płazy?
Po jakim czasie okolice oczka zasiedliły jaszczurki?”

Oczko ma teraz 4 albo 5 sezon . Pierwsze płazy na działce widziałem jeszcze w trakcie kopania ( ropuchy zielone).
Mój stawik jest położony niedaleko (ok. 400- 500m) od rezerwatu ptactwa wodnego z którego to przychodzą do mnie płazy.
Jedne gatunki lepiej się aklimatyzują i występują liczniej a inne są spotykane bardziej sporadycznie.

Jaszczurki widziałem parę razy w tamtym roku jak się wygrzewały.

Yahilles - 2008-05-05, 01:01

Twój stawik jest wspaniały i podoba mi się najbardziej (obok oczka Huberta) ze wszystkich oczek na forum, bo stworzyłeś w nim wspaniałe siedlisko dla płazów i spłonąłem jak zobaczyłem te przepiękne samce traszek zwyczajnych. Występują tam licznie i mogą bez problemów się rozmnażać, moim zdaniem możliwość wygodnego obserwowania licznych płazów różnych gatunków jest o wiele lepsza niż kolorowe rybki w oczku.
wojtas - 2008-05-05, 08:16

Odnośnie gupików w oczku to natknąłem sie kiedyś na dużą ich populację w stawie na terenie podmiejskim.Oczywiscie była to populacja sezonowa,bez szans na przeżycie zimy,więc w oczku sezonowo mogą być.Interesujący pomysł,jesli nie będą to delikatne,rasowe odmiany.
kuba123 - 2008-05-05, 20:43

Szybko się mnożą. W Polsce istnieje stała populacja gupików w pewnej małej rzeczce (tzw. cieplanka). Woda jest używana w elektrowni do chłodzenia maszyn i wylewa się ciepła ;) Ale pewności nie mam. Słyszałem o tym na pewnym forum. Delikatne rasowe gupiki też bez problemu mogą żyć w oczku, ale najlepiej,żeby taki obiekt wodny nie miał ryb, gdyż często karasie noszą różne pasożyty na które same się uodporniły, a gupiki jeszcze nie. Najczęściej jest tak, że jak sie wpuści ich kilka to potem łącznie z narybkiem zostaje ich ponad sto.
Samica gupika ma w oczku tak dużo pokarmu, że rozwija się w niej znacznie więcej jaj.
ja nie mam wśród znajomych chętnych na gupiki, a że miałem ich około 200-300 to dawałem żabą. Trzeba znaleźć wygrzewającą się żabę, a najlepiej kilka blisko siebie i rzucać na ziemię, liść lilii lub glony. Ciekawie wyglądają ich kłótnie. A co do karmienia żab to jest jedno z moich ulubionych zajęć - idę na łąkę zbieram słoik koników polnych i po kilka lub po jednym wrzucam do oczka. robi się niekiedy bardzo ciekawie. te większe koniki (ponad 4 - 5 cm, takie całe zielone) zjadają największe osobniki zazwyczaj po walce ze słabszymi. O słabsze tez się troszczę i wrzucam im obok pyska owady. Robie kilkudniowe przerwy w karmieniach, żeby nie zapominały o tym, że same tez powinny zdobywać pokarm. Polecam to zajęcie! Niekiedy trzeba czekać nawet godzinę, aby zobaczyć jak żaba coś zjada, a tak to rozrzuca się po oczku zdobycze i obserwuje polowania :P

Dzisiaj widziałem jak traszka składa jajo w rogatku, ale robi to niestarannie, bo są niezapłodnione.

Pozdrawiam.

elfikp - 2008-05-05, 23:07

"Twój stawik jest wspaniały i podoba mi się najbardziej (obok oczka Huberta) ze wszystkich oczek na forum, bo stworzyłeś w nim wspaniałe siedlisko dla płazów i spłonąłem jak zobaczyłem te przepiękne samce traszek zwyczajnych

Dzięki za sowa uznania. Robiąc stawik chciałem stworzyć jak najbardziej warunku zbliżone do naturalnych.
W tym roku planuje porobić sporo zdjęć traszek różnych gatunków.

"Niekiedy trzeba czekać nawet godzinę, aby zobaczyć jak żaba coś zjada, "

U mnie co chwila jakaś żaba cos łapie. .
Jeśli będziesz miał dużo roślin strefy przybrzeżnej na które mogą siadać owady to i u Ciebie będą częściej polowały.Wraz ze wzrostem roślinności tej strefy zwiększa sie ilość występujących żab.

Na zdjęciu żaba jeziorowa z młodą żabka z zeszłego sezonu :)

elfikp - 2008-05-05, 23:14

"Dzisiaj widziałem jak traszka składa jajo w rogatku, ale robi to niestarannie, bo są niezapłodnione."


Szkoda ze nie masz samca. Za parę lat mogła by się stworzyć mała populacja traszek u ciebie.

Pozdrawiam.

kuba123 - 2008-05-05, 23:27

Moje oczko powoli zarasta pałką szerokolistną. Do końca roku prawdopodobnie będzie ona już na całej powierzchni. Masz na działce łąkę i nic w tym dziwnego, że cały czas jakiś owad wpada do wody :P jednak ja wole karmić. Ciekawie to wygląda, a żaby mają pełne brzuchy :P U ciebie tez jest dużo kijanek? Dzisiaj powychodziły z dna kijanki ropuch i żab trawnych i jestem przerażony ich ilością :-o :bum: Na czas wychodzenia młodych żabek z oczka zabronię koszenia :-D To oczko wygląda na dzikie :) To ostatnie zdjęcie wygląda jak z naturalnego zbiornika ! Podziwiam.
osobiście na innej działce mi zdziczało oczko, ale aż za bardzo. Pałką zarosło wszystko, rzęsa wodna wszędzie. Wokół gąszcz różnych roslin - głównie kosaćce i turzyce (tak się rozrosły, że chwasty nie rosną)
jednak co ciekawe to tylko żaby trawne tam sie rozmnażają :? Żeby w tym oczku znaleźć folie trzeba trochę sie pomęczyć :) To oczko kiedyś miało metr głębokości, a teraz kilkanaście centymetrów. Woda jest brudna tak bardzo,że skrzek w ogóle sie nie rozwija. W tym roku złamałem prawo i przeniosłem prawie całą galaretę i myślę, że dobrze zrobiłem, bo jak teraz widzę ten pozostały zgniły skrzek żab trawnych, który jeszcze tam leży to aż niedobrze mi się robi.
Planuje przenieść całą populacje, gdyż coraz ruchliwsze drogi są w tamtych okolicach. Oczko tamto będzie likwidowane. Wprawdzie mają w sąsiedztwie inne oczko, ale jest tam niesamowicie dużo ryb i populacja licząca około 50 osobników powoli będzie wymierała.
Tu gdzie teraz mam stawik samochodów przejeżdża kilka na godzinę i wszędzie sa łąki, sady, więc dobre warunki. Mam nadzieje, że się zadomowią ;)

kuba123 - 2008-05-05, 23:28

elfikp napisał/a:
"Dzisiaj widziałem jak traszka składa jajo w rogatku, ale robi to niestarannie, bo są niezapłodnione."


Szkoda ze nie masz samca. Za parę lat mogła by się stworzyć mała populacja traszek u ciebie.

Pozdrawiam.


Najgorsze jest to, że samice są dwie.

elfikp - 2008-05-06, 00:53

"Tu gdzie teraz mam stawik samochodów przejeżdża kilka na godzinę i wszędzie sa łąki, sady, więc dobre warunki. Mam nadzieje, że się zadomowią "

W takiej spokojnej okolicy mogą żyć płazy przeniesione z tamtego oczka.

"Najgorsze jest to, że samice są dwie"

Samca żadnego wraz z nimi nie przeniosłeś ?

Masz 2 opcje albo samice przenieść gdzieś gdzie żyją traszki zwyczajne albo dopuścić do nich z 2 -3 samce .

żyć

kuba123 - 2008-05-06, 07:14

elfikp napisał/a:

Samca żadnego wraz z nimi nie przeniosłeś ?
Masz 2 opcje albo samice przenieść gdzieś gdzie żyją traszki zwyczajne albo dopuścić do nich z 2 -3 samce .


Samice przyszły same.
Nie znam zbiornika gdzie można je przenieść.

elfikp - 2008-05-06, 17:29

"Samice przyszły same"

To jak tak to samiec jakiś powinien również się pojawić.

Podczas wypraw po rośliny bardzo często można się natknąć na stanowiska traszek zwyczajnych.
Zasadzie są wszędzie we wszystkich małych i średnich stawach.

kuba123 - 2008-05-06, 17:44

elfikp napisał/a:
To jak tak to samiec jakiś powinien również się pojawić.

Podczas wypraw po rośliny bardzo często można się natknąć na stanowiska traszek zwyczajnych.
Zasadzie są wszędzie we wszystkich małych i średnich stawach.

Albo nie umiem szukać, albo ich po prostu nigdzie nie ma :-( Szukałem za pomocą satelity małych sadzawek, ale w najbliższym sąsiedztwie ich nie ma. Dziwi mnie fakt, że się pojawiły.
Jeden samiec jest w stanie zapłodnić więcej niż jedną samice? jestem pewny, że w najbliższych kilku latach pojawi sie samiec :) jak nie ma traszek to jest znacznie więcej zab, więc to jest jeden "+".
podobno rzekotki mają problemy z utrzymaniem równowagi ilościowej w zbiorniku z duża ilością traszek, gdyż mało składają jaj i późno, a traszek jest wtedy dość dużo i skrzek zjadają.

elfikp - 2008-05-06, 22:42

Jeśli nie ma żadnych zbiorników w okolicy to znaczy że ktoś je przywiózł . One nie są długodystansowcami...

„Jeden samiec jest w stanie zapłodnić więcej niż jedną samice” – tak.

„jak nie ma traszek to jest znacznie więcej zab, więc to jest jeden "+". „

U mnie tego nie zauważyłem . W tamtym roku liczenie żab jeziorowych skończyłem na ok. 40 bo mi się znudziło.

Traszki mogą na wiosnę zjeść trochę skrzeku i złapać małych kijanek ale nie przyczynia się to na liczebność płazów bezogonowych.
Jedynie traszka grzebieniasta która jest znaczne większa od zwyczajnej może trochę przetrzebić żaby ale nigdy nie do tego stopnia jak ryby.

„podobno rzekotki mają problemy z utrzymaniem równowagi ilościowej w zbiorniku z duża ilością traszek, gdyż mało składają jaj i późno, a traszek jest wtedy dość dużo i skrzek zjadają.”

Rzekotki widziałem bardzo liczne w stawach gdzie występują zarówno traszki zwyczajne jak i grzebieniasta. Widziałem je również w typowych stawach rybnych i o dziwo tu były jeszcze liczniejsze .

kuba123 - 2008-05-06, 23:39

Istnieje pewny stawek w sadzie :P Myślę, że nie będzie to błędem jak nazwę go typem epizodycznym - raz na kilka lat tworzy rozlewisko gdzie chyba kilka lat temu sporo płazów przyszło na świat. Musiał być deszczowy rok. W tym roku nie było tam wody, ale w zeszłym była. Jednak ten zbiornik wysechł po kilku dniach, więc dla płazów trudne środowisko :/ przywiozłem dwa lata temu jakieś osobniki traszki zwyczajnej (chciałem uratować od zagłady na psiej górce). Jednak musiałem zawalić i przywieźć samice.
Czy duża samica ropuchy może zjeść traszki zwyczajne? Bo pamiętam jak je przewoziłem wraz z dużą ropuchą - samicą, którą również chciałem uratować to traszki w terrarium poznikały. Potem terrarium otworzyłem i zostawiłem, bo myślałem, że ropucha je zjadła. Ropucha nie przeżyła - od początku żerowały w niej muchówki, ale myślałem, że to tylko mała rana. Nie wiem osobiście co się z traszkami stało. Terrarium miało szczelną przykrywę. Wiem, że to było złamanie prawa, ale jeszcze o tym nie wiedziałem, a chciałem je uratować. Teraz jest tam wielka pustynia i ostatnie znane mi stanowisko traszki zostało zniszczone. Chciałbym ustrzec przez ropuchami z muchówkami - one przeżywają niesamowite męczarnie, najlepiej jest je po prostu spalić :x . Trochę to zabrzmi okrutnie, ale lepsze to niż śmierć w męczarniach przez powolne wyżeranie je od środka.
Traszki na następny rok się nie pojawiły, ale roślin było bardzo mało i to chyba dlatego.
Dopiero w tym roku pojawiły się. Niedaleko mnie są przydomowe oczka, zupełnie bez roślinności i z rybami, a jedno jest z roślinami, ale ma średnice niecałego metra :???:
Satelitą wyśledziłem spore 2 stawy w odległości 2 km. To jednak na traszki zbyt daleko.

Yahilles - 2008-05-06, 23:43

elfikp napisał/a:
"Niekiedy trzeba czekać nawet godzinę, aby zobaczyć jak żaba coś zjada, "

U mnie co chwila jakaś żaba cos łapie. .

Ja ostatnio widziałem nad jeziorem jak żaba próbowała zaatakować i zjeść tego pomarańczowego motyla, ale miała badyle na drodze i to badyl ugryzła, zamiast motyla.

elfikp napisał/a:
Na zdjęciu żaba jeziorowa z młodą żabka z zeszłego sezonu

Świetna fotka- takie ujęcia "mama z dzieckiem" różnych zwierząt bardzo mi się podobają, szczególnie u płazów.
elfikp napisał/a:
W tym roku planuje porobić sporo zdjęć traszek różnych gatunków.

Ja się specjalnie wybrałem w góry, żeby szukać traszek ale spotkałem tylko skrzek żab :-( Ostatnia nadzieja w poznańskim ogrodzie botanicznym, chociaż rok temu mieli całą powierzchnię wody w stawie w glonach i nic nie było widać pod wodą :evil:

wojtas - 2008-05-07, 06:40

Wczoraj zaobserwowałem w oczku żaby trawne.Czy to nie dziwne.Już od dawna powinny być na lądzie i wrócić do wody dopiero na zimowanie.
elfikp - 2008-05-07, 09:18

Kuba może jakieś traszki poszły do sąsiadów . Jak byś dobrze poszukał na tej górce to powinny jeszcze być jakieś traszki . One potraja żyć płytkich torfowiskach w których skutecznie mogą się tylko raz na parę lat rozmnażać .

„Ja się specjalnie wybrałem w góry, żeby szukać traszek ale spotkałem tylko skrzek żab”

Ja w tym roku też się wybieram . Tylko tam gdzie nie byle wiec nie wie czy uda mi e się spotkać dwa górskie gatunki.

Znajomi teraz wrócili z Bieszczad To pierwszego nia widzieli 4 salamandry . Tez bym im trochę zdjęć porobił.

„Wczoraj zaobserwowałem w oczku żaby trawne.Czy to nie dziwne.Już od dawna powinny być na lądzie i wrócić do wody dopiero na zimowanie.”

Do mnie również przychodzą poza okresem godowym żaby brunatne.
Te zdjęcie wstawione mojej żaby moczarowej razem z młodą jeziorową był robione tego samego dnia co je dodałem.

wojtas - 2008-05-07, 15:18

czyli wbrew temu, co piszą w różnych opracowaniach żaby trawne lubią przebywać od czasu do czasu w wodzie również poza sezonem rozrodu.
elfikp - 2008-05-07, 21:34

Tak bardzo często zwłaszcza w upalne lata lubią przebywać przy brzegach różnych zbiornikach wodnych.
kuba123 - 2008-05-07, 22:13

Ja obserwowałem żaby trawne w swoim oczku przez cały rok. Samców traszek nadal nie zdobyłem :-( . Jak patrze na zdjęcia elfikp traszek w oczku to aż zazdroszczę. Jednak u ciebie geny sie mają gdzie wymieniać, a w mojej okolicy nie bardzo. Chyba ,że występują w małym cieku wodnym do którego mam niecałe 500m :P
elfikp - 2008-05-08, 13:26

"elfikp traszek w oczku to aż zazdroszczę. Jednak u ciebie geny sie mają gdzie wymieniać, a w mojej okolicy nie bardzo. Chyba ,że występują w małym cieku wodnym do którego mam niecałe 500m"

Traszek zwyczajnych jest dużo ale na samym początku było ich dosłownie kilka sztuk. Chce złapać do zdjęć traszki grzebieniaste ale jak na razie niestety mi się nie udaje .

Mogą występować traszki w tym cieku o którym piszesz . Najłatwiej się sprawdzić to po roślinach czy są w nie ukryte jaja .

kuba123 - 2008-05-08, 13:50

Ten ciek początkowo to właściwie ściek, ale po około 200 metrach oczyszcza się i jest przejrzysty, ale wg. mnie jest jest zbyt brudny żeby chciały tam żyć traszki. Co ciekawe to w tym cieku występują żaby trawne jednak nie wiem czy się rozmnażają.
Coś mi się wydaje, że gdzieś w pobliżu jest spory staw,bo na wsi, na której mieszkam jest sporo ropuch. Nawet bardzo dużo. Jak się wykopie dół w łące to po kilku dniach można zobaczyć, że wpadło tam kilka osobników, niektóre mogą być bardzo młode. Przykładowo w zeszłym roku pojawiła się na mojej działce ropuszka o długości 1,5cm lub mniej. Przed chwilą byłem przy oczku i zauważyłem traszkę jak poluje na kijanki :) samca nadal nie ma i w 99% nie będzie.

wojtas - 2008-05-08, 14:55

z moich obserwacji wynika,że traszki zwyczajne i grzebieniaste nigdy nie występują w wodach płynących , a przynajmniej ja nie spotkałem.Jedynie salamandry wykorzystują rzeczki i potoki do rozrodu,może sporadycznie traszka górska,czy karpacka.
kuba123 - 2008-05-08, 15:57

Ja widziałem w potoku traszki górskie ;) Wygląda na to, że moja okolica uboga jest w płazy, ale jest dla nich bardzo dobre środowisko, tylko nie ma sadzawek :? Takie właśnie oczka bez ryb jak elfikp mogą przyczynić się do powstania bardzo licznej populacji. niestety w moich bliskich okolicach brak oczkomaniaków, a jak już ktoś jest to ma przerybienie i nie ma roślin :???:
Yahilles - 2008-05-08, 17:39

Może elfik wyślij kubie kilka swoich samców, masz ich przecież tak dużo :hehe:
Żartuję oczywiście :)

elfikp - 2008-05-08, 22:53

Ja w płynących wodach nie spotkałem traszek ale podobno czasem występują.

Jeśli jest tyle ropuch i to młodych to na pewno musi być jakiś staw w okolicy w którym mogą się rozmnażać .

kuba123 - 2008-05-08, 23:48

elfikp napisał/a:
Ja w płynących wodach nie spotkałem traszek ale podobno czasem występują.

Jeśli jest tyle ropuch i to młodych to na pewno musi być jakiś staw w okolicy w którym mogą się rozmnażać .


Problem w tym,że nie umiem go znaleźć :/ Znalazłem przez satelitę, ale jest oddalony o 2 km, a młode ropuchy tak daleko nie wędrują. Musze więcej połazić po łąkach. może na coś trafie.

elfikp - 2008-05-09, 08:43

Ropuchy to mogą sobie trochę powędrować.
Poza tym małe oczka wodne mogą być mało widoczne z satelity i łatwo je przeoczyć .
A takie właśnie takie małe stawy są najcenniejsze dla płazów.
Pojeździ sobie to stawach za roślinami do oczka ( nigdy ich za dużo nie jest) to na pewno natkniesz się na nie jedno stanowisko płazów w twojej okolicy.

wojtas - 2008-05-09, 17:58

poza okresem godowym ropuchy nie są zwiazane z wodą.mogą wędrować na odległość wielu kilometrów,zwłaszcza jeśli wiosna i lato są deszczowe.Tak więc występowanie ich w okolicy nie świadczy o istnieniu w pobliżu zbiorników wodnych.
Yahilles - 2008-05-09, 20:32

elfikp napisał/a:
Ja w płynących wodach nie spotkałem traszek ale podobno czasem występują.

W Buczkowicach niedaleko Szczyrku (Beskidy) kolega pokazał mi odcinek (mały) strumienia, gdzie woda wolno płynęła i znaleźliśmy tam mnóstwo larw traszek jak i salamander. Miejsce było dość zacienione (wzdłuż potoku biegła wielka rura).

kuba123 - 2008-05-09, 22:08

wojtas napisał/a:
poza okresem godowym ropuchy nie są zwiazane z wodą.mogą wędrować na odległość wielu kilometrów,zwłaszcza jeśli wiosna i lato są deszczowe.Tak więc występowanie ich w okolicy nie świadczy o istnieniu w pobliżu zbiorników wodnych.

Zgadza się, ale świeżo przeobrażona ropucha chyba nie przywędrowałaby 2 km. Przynajmniej trudno mi to sobie wyobrazić.
Dowiedziałem sie, że 5 km ode mnie jest stanowisko żółwia błotnego, salamandry, traszki grzebieniastej i oczywiście zwyczajnej. Ropuchy paskówki, zielonej i szarej.Występują też żaby zielone, trawne i chyba moczarowe :) Tam przylega mały staw gdzie jest mnóstwo traszek i może sobie właśnie z tego małego stawu przywiozę samca :)
Dziwi mnie, że ten większy staw ze strumykiem jeszcze nie jest użytkiem ekologicznym :/
Koniecznie muszę zdobyć samca. Mam w oczku miliony oczlików i rozwielitek. Jak dzisiaj znalazłem kilkanaście ich ławic to aż nie mogłem uwierzyć skąd tego tak dużo. Jedna ławica liczy tak dużo osobników, że aż :-o :-o A takich ławic mam kilkanaście lub jeszcze więcej. Widok niesamowity, larwy traszek miałyby niezłą wyżerkę.

elfikp - 2008-05-10, 08:18

W płynących wodach i nad ich brzegami tylko widziałem płazy bezogonowe .

Kuba ruszaj z aparatem na tamto stanowisko . Może pierwsze fotki będą żółwia błotnego ;) .
Mówiłem że musza również i u Ciebie być traszki .

U mnie w toni traszki polują na wodzeni rozwielitki. Czasem się zainteresują nartnikiem ale nawet jak go złaja to wypluwają .

elfikp - 2008-05-11, 21:44

Dziś udało się wyłowić samca traszki grzebieniastej do zdjęcia :yahoo:


I kilka nowych zdjęć .

Yahilles - 2008-05-11, 22:04

Piękny samiec!
Oczko widzę coraz bardziej zarasta, w następnym sezonie to już pewnie mokradło a nie oczko będziesz miał :-D

kuba123 - 2008-05-11, 23:50

Coś pięknego ! Ten samiec wygląda jak dinozaur. Oczko po prostu świetne. Wygląda zupełnie jak naturalne- nie, ono wg. mnie już jest naturalne. Dzisiaj w oczku u mnie tez żaba rechotała :) Zazdroszczę przęstki...
Jedna uwaga: uważaj na wypłycanie. Ja tak miałem w jednym oczku i tak z 80 cm głębokości zrobiło się 10 ...
Ale jest super ! Płazi raj.

elfikp - 2008-05-12, 09:06

Piękne ale niestety dość skryte zwierzę . Larwy natomiast polujące w toni wodnej aa bardzo łatwe do obserwacji.

Żaby i kumaki coraz głośniej koncertują . Już pierwszy skrzek wczoraj zauważyłem . Trochę dziwny – wygląda jak grzebiuszki ale jeszcze jej u mnie nie widziałem.

Stawik z wszystkich 4 stron ma inaczej ukształtowane brzegi i różnej szerokości poszczególne głębokości.
Przęstka była jedną z pierwszych posadzonych roślin . Teraz już można powiedzieć że opanowała zbiornik.

Płazi raj cały czas jest udoskonalany . Przybywa korzeni , roślin ,kryjówek , wszystko się ładnie rozrasta ( nie tylko w oczku).
W przyszłości obok tego stawu powstanie” naturalny” stawik o nieco większych wymiarach od tego. . Podobno kiedyś już na działce był taki mały stawik w obniżeniu terenu. Niestety został zasypany .

Pozdrawiam.

elfikp - 2008-05-19, 20:52

Nowe fotki roślin oraz larw traszek i ważek( nowe pokolenie) :)


kuba123 - 2008-05-19, 21:47

Piękny kosaciec żółty :brawo: .
na ostatnim zdjęciu widzę narybek! :-o

Chyba jednak to nie narybek tylko larwy traszki :P
Mam pytanie: czy one pływały w toni wodnej, czy siedziały na dnie? Bo ja w oczku tez widziałem takie jedno i być może mam larwę traszki!

elfikp - 2008-05-19, 22:22

Larwy traszek zwyczajnych raczej chodzą po dnie a grzebieniastych polują w toni .
Moje zauważyłem jak polowały w toni .

kuba123 - 2008-05-19, 22:27

To w takim razie mam na pewno narybek. Bo u mnie cały czas pływa w toni wodnej przy powierzchni.
Ernest - 2008-05-19, 22:35

:brawo: ,piękne roślinki ,co raz bardziej podoba mi sie to oczko :good:
elfikp - 2008-05-19, 22:52

Kuba zrób zdjęcie to zobaczymy co u Ciebie pływa -jeśli ryba to wiesz co robić ;)

Dzięki Ernest , cały czas staram się coś jeszcze upiększyć .

Pozdrawiam.

kuba123 - 2008-05-19, 23:45


Dawałem chyba to zdjęcie do swojej galerii oczka i powiedziano mi, że to na 100% narybek. Ja też tak uważam ;) .
Zdjęcie niewyraźne, ale mogę zrobić nowe, bo ta ryba jest w mini oczku (około 70litrowym).

wojtas - 2008-05-20, 08:43

tak to na pewno narybek.lawy traszki mają charakterystyczne,pierzaste skrzela zewnętrzne i dzięki temu są łatwe do rozpoznania.
elfikp - 2008-05-20, 10:06

Szczerze mówiąc to za wiele nie widać. . Ale jeśli widać maleńkie płetwy to jest to młoda ryba.

PS. Wybieram się w Bieszczady porobić trochę fotek(górskiej przyrodzie ) .
Wracam za parę dni chyba że się plany zmienią .

Pozdrawiam.

elfikp - 2008-06-02, 15:50

Nowe zdjęcia .



Skrzek rzekotki drzewiej . Jak u mnie żaby kumkają to aż się woda gotuje.
Kukułka szerokolistna

Yahilles - 2008-06-02, 19:52

Stawik wygląda fantastycznie! Zwłaszcza przęstki między liliami wodnymi.

elfikp napisał/a:
to aż się woda gotuje.

Świetne zdjęcie :brawo:

Bartek1 - 2008-06-02, 19:53

jeśli przęstka wychodzi obok lilli to na jakiej są posadzone głębokości?
Efekt fantastyczny ale mnie to intryguje.

elfikp - 2008-06-03, 23:37

"jeśli przęstka wychodzi obok lilli to na jakiej są posadzone głębokości?
Efekt fantastyczny ale mnie to intryguje."

Na samym początku przesta była posadzona na ok. 10 cm ale teraz już rośnie gdzie chce tworząc w zależności od głębokości lądową bądź podwodna formę .

"Stawik wygląda fantastycznie! Zwłaszcza przęstki między liliami wodnymi. "
Dzięki . Kiedyś na zdjęciu widziałem tak rosnącą przęstkę, ale nie sądziłem że u mnie przy tej głębokości będzie tworzyć jeszcze formie lądową .

Kilka nowych fotek.


-Samiec traszki zwyczajnej – zdjęcie z wczoraj

elfikp - 2008-06-06, 09:34

Ostatnio znalazłem na irysach wygrzewająca się rzekotkę drzewną .


wojtas - 2008-06-06, 10:40

Szczególnie podoba mi sie ta rzekotka.U ciebie rzekotki juz po godach? u nas jeszcze rechoczą wieczorami w stawie,ale to juz chyba ostatnie dni.
elfikp - 2008-06-06, 22:28

Skrzek już złożyły ale odgłosy to mogą wydawać nawet do zupnej jesieni .
Czasami słyszę jak samce odzywają się z miejsc oddalonych od wody.

wojtas - 2008-06-07, 21:48

Tak,ale ten odgłos wydawany na lądzie jest nieco inny od godowego.
elfikp - 2008-06-30, 11:07

Kilka aktualnych zdjęć


W stawie można zobaczyć bardzo dużo larw traszek, kijanek,ważek oraz innych małych zwierzątek.

elfikp - 2008-10-01, 21:24

Dziś na działce w małym pojemniku wypełnionym woda deszczową znalazłem pływającego samca traszki zwyczajnej, w stawie można jeszcze spotkać dorosłe żaby oraz dużo tegorocznych młodych.
W wodzie jeszcze do niedawna można było zobaczyć kijanki kumaków nizinnych.
Na lądzie natomiast (zwłaszcza wieczorkiem) młode ropuchy zielone i inne bezogonowe płazy.

elfikp - 2008-10-03, 14:05

Wczoraj również spotkałem na działce traszki zwyczajnej( 1 samca i jedną młodą tegoroczną ).
Niestety aparatu nie miałem przy sobie (((
Dziś natomiast spotkałem 2 letnią traszkę grzebieniastą (samiczkę ) oraz wyruszającego na łowy samca traszki zwyczajnej :yahoo:


wojtas - 2008-10-04, 18:25

Ten samiec traszki to chyba przypadkowo wpadł do pojemnika z wodą?O tej porze traszki zwyczajne raczej nie wchodzą do wody, i zimują też na lądzie.
elfikp - 2008-10-05, 08:56

Prawdopodobnie jakoś do niego wpadł . Przechodząc przez wysoką trawę.
Czasami zdarza się że traszki zwyczajne zimują w wodzie.
Wczoraj wyławiając z wody pierwsze żółte liście grążeli w siatce znalazłem jeszcze kijankę kumaka .

wojtas - 2008-10-05, 17:21

To normalne.kumak ma najdłuższy okres godowy wśród naszych płazów,trwa jeszcze w lipcu,też spotykałem jego kijanki aż do póżnej jesieni.
elfikp - 2008-10-06, 15:36

Tak wiem . Pierwsze przeobrażone kumaki były u mnie już w czerwcu . Te kijanki pochodzą z jaj złożonych w lecie .

Pozdrawiam.

elfikp - 2008-11-24, 19:21

Podczas prac porządkowych na działce( 2 połowa listopada) udało mi się jeszcze spotkać 2 aktywne traszki zwyczajne . Pierwsza traszka to była tego roczna młoda traszka zwyczajna która bezpiecznie się u mnie przeobraziła oraz samca również tego gatunku z dobrze rozwiniętym grzebienie (jak na tę porę roku) .


wojtas - 2008-11-24, 19:31

Ciekawe,traszki w listopadzie.Ja spotykałem tylko żaby trawne o tej porze roku.A grzebienie godowe u traszek zaczynają sie rozwijać już pózną jesienia,przed zimowaniem, bo one bardzo wczesną wiosną przystępują do rozrodu.
Kaef - 2008-11-24, 19:52

Wszystkie samce samce traszek zwyczajnych w formie lądowej, jakie spotykałem miały zawsze grzebienie tej wielkości. U traszek grzebieniastych też jest widoczny cały rok. Może będzie słaba zima skoro jeszcze są aktywne??
wojtas - 2008-11-25, 08:24

Oby tak było.Pamietam jednego roku,ze już w połowie lutego traszki były w wodzie.
elfikp - 2008-11-25, 09:37

Traszki mogą być aktywne nawet do grudnia- jest to uzależnione od pogody.
Wielkość grzebienia jest uzależniona do wieku a zwłaszcza od kondycji samca.
Osobiście nie jednokrotnie spotykałem samce w wodzie ( od razu po wejściu do wody) ze znacznie mniejszym grzebieniem od „mojego” samca.
Pozdrawiam

elfikp - 2009-04-08, 00:00

Witam.
Przedstawiam płazy które dotarły do mnie w tym roku . Pierwsze jak co roku pojawiły się traszki zwyczajne (ok. 22 .03 ). Kilka płazów jak np żabę trawną udało mi się spotkać jeszcze w czasie wędrówki do stawu ;)
Obecnie najliczniej występują u mnie traszki zwyczajne i żaby jeziorkowe.Na bardziej ciepłolubne gatunki płazów będzie trzeba jeszcze trochę poczekać :?
Pozdrawiam.
Żaba trawna
Ropucha szara i żaba jeziorkowa
Traszki zwyczajne
Traszka grzebieniasta -samica

elfikp - 2009-04-26, 19:03

Kilka nowych fotek ...

Bobrek trójlistkowy.

W kamieniach obok kosaćca żółtego rośnie syberyjski .
Samiec traszki grzebieniastej został złowiony do zdjęcia . W stawie obok traszek grzebieniastych można zobaczyć bardzo liczne traszki zwyczajne .

kuba123 - 2009-04-26, 19:18

Pięknie. Zazdroszczę tych płazów, a szczególnie traszek. U mnie w zeszłym roku brakowało samca, a w tym roku nie ma samic.... nie ma nawet tej traszki grzebieniastej co mieszkała pod kamieniem obok oczka.
Może jeszcze się zjawią?
U ciebie traszki jeszcze migrują czy raczej już opuszczają zbiornik?

elfikp - 2009-04-26, 20:43

Płazy jeszcze wędrują . Wczoraj przy mnie do wody weszła żaba wodna.
Najłatwiej można poznać nowo przybyłe traszki po słabo rozwiniętej szacie godowej.
Dla traszek dopiero się zacznie punkt szczytowy godów ( składanie jaj) . To że jeszcze nie zobaczyłeś u siebie np. traszki grzebieniastej to wcale nie oznacza że jej tam nie ma.
Te płazy potrafią wstrzymać oddech na kilkanaście minut a czasami jeszcze dłużej .
A pełna ich aktywność przypada na godziny nocne.

Myślę że jak u Ciebie spotka się ( jak już tego nie zrobiła) para traszek to ma sporą szanse stworzyć nową populacje .

Pozdrawiam

elfikp - 2009-05-20, 18:40





Witam . Tym razem prezentuje rośliny rosnące w stawie i jego najbliższym otoczeniu.
Na pierwszym zdjęciu kukułka szerokolistna , drugim irysy syberyjskie i żółte.
Również w tym roku odwiedziły mnie rzekotki i kumaki .
Dzisiaj po wczorajszym deszczu znalazłem młodą traszkę zwyczajną ( z tamtego roku).
Na płytkiej wodzie położyłem ( zdjęcie 5) korzeń umożliwiający picie wody przez ptaki. Przy maksymalnym poziomie wody roślinność uniemożliwiała im tego.
Nad swatem i jego okolicy można zobaczyć bardzo licznie ważki , a głoś wydawany przez żaby zdradza z daleka ich obecność .

JAREK G - 2009-05-20, 23:07

elfikp, Masz oka wypatrzeć w tak bujnej roślinności taką małą traszkę i rzekotkę :)
elfikp - 2009-05-21, 16:30

Traszek jest u mnie pod dostatkiem( nie hoduje ryb dzięki czemu mogą się u mnie skutecznie rozmnażać) zrobiłem również dla nich specjalne kryjówki przy których łatwo mogę je spotkać.
AurorA - 2009-05-21, 23:28

Coś wcześnie Ci ta kukułka kwitnie - u nie dopiero ma listki.
elfikp - 2009-05-22, 20:54

U mnie jest bardzo duże nasłonecznienie – może dlatego zakwitła wcześniej . Podobno przy łazienkach w ogrodzie botanicznym również już kwitnie.
Szybki Ci się rozrasta kukułka ?
Wczoraj zakwitł u mnie pierwszy grzybień biały oraz czermień błotna.

Pozdrawiam.

AurorA - 2009-05-23, 01:28

Kukułki stoją w miejscu praktycznie 3-4 lata. Czermienie to mi kwitną już prawie miesiąc.
elfikp - 2009-05-24, 00:37

To mamy chyba inne środowiska ( świetlne) .
U mnie jest na odwrót – kukułka przez 3 lata powiększyła się ponad dwukrotnie natomiast czermienie u mnie generalnie się nie rozrastają .
Czermienie posadzone masz na jakim stanowisku (nasłonecznieniu )?

Pozdrawiam

AurorA - 2009-05-24, 02:30

To raczej kwestia podłoża - muszę kukułki dać do innego podłoża z dodatkiem torfu. Zarówno kukułki jak i czermienie mam na stanowisku raczej słonecznym, choć po południu jest tam cień.
elfikp - 2009-05-24, 23:44

Moja kukułka rośnie na glinie wymieszanej z piachem .
W jakimś stopniu jest to wynik podłoża ale ja bym obstawiał nasłonecznienie .
Ja wszędzie spotykałem kukułki w nasłonecznionych stanowiskach a czermień raczej w pół cieniu i podobnie mam u mnie . Wydaje mi się że czermień pomimo że posadzona jest u mnie w najciemniejszym miejscu to i tak może mieć u mnie za jasno.
Może jutro zrobię jakieś zdjęcia to wrzucę .

Pozdrawiam.

AurorA - 2009-05-25, 00:06

Dziś u kukułek widziałem już spore paki- wkrótce zakwitną.
elfikp - 2009-05-26, 00:01



Może jakieś zdjęcia wrzucisz .
U mnie coraz bardziej rozkwita .
Czermień również kwitnie choć jest mało okazała ...oraz irys syberyjski (niedawno zakwitł).
W tle widać młodego dęba ( 3 letniego) którego hoduje od żołędzie – już ma ok. 1.5 m.
Na zdjęciu z kukułka można zobaczyć jak dużo światła jest u mnie .

Pozdrawiam

kuba123 - 2009-05-30, 11:08

Fotosik wprowadził limity trasferów i to prawdopodobnie jest przyczyną.
Wystarczy wysłać sms-a lub pousuwać część zdjęć.

elfikp - 2009-05-31, 00:38

Zgadza się . Będę musiał usunąć część starych zdjęć ...i oczywiście jakieś nowe powrzucam .

Pozdrawiam.

melek - 2009-05-31, 00:53

Usunięcie zdjęć z swojego konta chyba nie powiększa transferu.
elfikp - 2009-06-01, 00:34



Na nowych zdjęciach można zobaczyć traszki zwyczajne-z roślin ; kwitnące lilie irysy oraz dość rzadko hodowaną rdestnice połyskującą .


Pozdrawiam

AurorA - 2009-06-01, 00:49

Ale przęstka Ci szaleje.
elfikp - 2009-06-01, 23:18

Bardzo szybko się rozrasta – rośnie u mnie w 2 formach ; typowej wynurzeniowej oraz podwodnej.

Pozdrawiam.

elfikp - 2009-06-05, 00:20


Witam
Dzisiaj chciałbym zaprezentować skrzynki lęgowe dla nietoperzy.
U siebie w ogrodzie powiesiłem 2 z 3 modeli skrzynek dla tych zwierząt.
Pierwsza skrzynka issel – jest do budka dla gatunków lubiących głębokie schronienia. Do gatunków chętnie korzystających z tego modelu zalicza się np. gacka brunatnego.
Drugi model -stratmann jest przeznaczona dla gatunków lubiących wąskie schronienia (np. karliki większe).
Na pewno pierwsza z prezentowanych budek została już zasiedlona przez nietoperze (niestety jeszcze nie wiem jaki gatunek). Zdjęć nietoperzy nie mam ( w locie jest trudno zrobić zdjęcie a niepokoić ich w budce też nie chce).
Nietoperze podobnie jak płazy nie należą do zwierząt lubianych czego oznaka jest(nawet tu) tak niewielka ilość jak i wielkość prezentowanych dla nich oczek wodnych.
W wielu miejscach obecnie wiesza się skrzynki lęgowe żeby pomóc tym pożytecznym(zjadają bardzo dużo motyli nocnych oraz dokuczliwych komarów- ok. 500 szt. Jednej tylko nocy) ssakom lubiącym latać nad wodą.

maruder - 2009-06-05, 01:16

elfikp napisał/a:
Nietoperze podobnie jak płazy nie należą do zwierząt lubianych czego oznaka jest(nawet tu) tak niewielka ilość jak i wielkość prezentowanych dla nich oczek wodnych.


Co to znaczy??? To buduje sie oczka wodne dla nietoperzy? :-o ;)
A tak powaznie - czym powinno sie charakteryzowac oczko przyjazne dla nietoperza... kurcze, smiesznie to brzmi :-D :crazy:

elfikp - 2009-06-05, 08:42

Po prostu stwierdziłem fakt że nietoperze podobnie jak płazy nie należą do zwierząt lubianych przez ludzi. Myślałem że jest to jasno dla wszystkich napisane ... 8)

Warto dodać że budki dla nietoperzy mogą być zamieszkałe przez kolonie( liczące ponad 20 osobników) tych zwierząt do wiosny do jesieni włącznie.

maruder - 2009-06-05, 11:47

Oprocz tego jasno napisales, ze jest malo prezentownych dla nich oczek wodnych... 8) Przytoczylem odpowiedni fragment Twojej wypowiedzi w poprzednim poscie. No... ale skoro to tajemnica, to rozumiem :-D ;)
JAREK G - 2009-06-05, 21:41

Pewnie elfikp, miał na myśli oczka dla płazów ( bez ryb ) :P a nie dla nietoperzy :lol:
elfikp - 2009-06-06, 00:18

Oczywiście że tak , bo tylko takie oczka wodne tak naprawdę nadają się dla płazów.
Płazy i bez ryb maja wystarczającą liczbę wrogów naturalnych do których zaliczamy np.larwy ważek, żółytobrzeżków .
Na samym już tylko etapie larwalnym bardzo dużo ich ginie . A jeszcze muszą przeżyć co najmniej 3 – 4 lata zanim same staną się dorosłe i będą mogły dać początek nowemu pokoleniu.
Żeby zwiększyć liczebność traszek grzebieniastych w tym roku przeniosłem część roślinki z ich jajkami do akwarium.
Wyklute larwy hoduje w specjalnie dla nich urządzonym akwarium. Po metamorfozie wszystkie zostaną wypuszczone przy specjalnie zrobionych kryjówkach nieopodal oczka.
Na pierwszym zdjęciu jest jedna z larw traszki grzebieniastej .
Na drugim zaś dorosły samiec traszki grzebieniastej ( może jej ojciec ). :)

Hubert - 2010-06-07, 11:05
Temat postu: Czerwiec 2010
Robiłem w weekend zdjęcia oka Elfika i na jego prosbę wrzucam niektóre foty.


Limbo - 2010-06-07, 12:20

Gratuluje oczka i okazałej roślinności :)
Co to za rośliny widoczne m.in. na ostatnim zdjęciu w lewej kolumnie między przęstką (pod powierzchnią wody) ???

AurorA - 2010-06-08, 00:34

Limbo napisał/a:
Co to za rośliny widoczne m.in. na ostatnim zdjęciu w lewej kolumnie między przęstką (pod powierzchnią wody) ???


to rdestnica połyskująca - faktycznie pięknie się rozrosła. Storczyki tez bomba, a lilie to chyba czas dzielić. Piękne oczko.

elfikp - 2010-06-08, 10:54

Witam .
Rośliny niektóre się troszeczkę za bardzo rozrosły –większe cięcia planuję na jesieni, po przeobrażeniu się larw płazów.

Nad licznie występującymi żabami krążą różne gatunki ważek .

Pozdrawiam.

elfikp - 2010-08-19, 08:55

Od lewej widok na oczko, krwawnica, traszki grzebieniaste, żaby jeziorkowe, żaba trawna



Witam dodaje kilka nowych zdjęć z tego sezonu.
Drugi już rok z kolei przeniosłem kilka jajek traszki grzebieniastej do akwarium żeby zwiększyć ich sukces rozrodczy. W oczku wodnym również można było obserwować jak larwy płazów dobrze się rozwijają.

Pozdrawiam.


Pozwoliłem sobie przerobić post i zamiast linków wstawić zdjęcia, lepiej się ogląda i nie trzeba klikać na każdy link, a jedynie jak coś zaciekawi na miniaturę.

ewa535 - 2010-08-19, 12:40

Wspaniałe ujęcia żab i traszek. Dobry pomysł z wtawieniem ich do konkursu :brawo: choć oczko też masz piękne.
Jestes jednym z moich faworytów !

maruder - 2010-08-19, 14:05

Bardzo naturalnie wyglądające oczko, duży plus :)
elfikp - 2010-08-20, 10:18



Cieszę się że oczko wodne oraz zdjęcia płazów się podobają.

Dorzucam zdjęcie rzekotki która ok. 2 miesięcy siedziała u mnie na bzie. Obecnie można nadal usłyszeć letnie kumkania.
Na drugim zdjęciu jest jaszczurka żyworodna.
W tym roku również dowiozłem liczne korzenie z lasu, które służą np. jako dzienne schronienie dla płazów.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2010-08-21, 09:08 ]
Dobrze zrobiłeś – ja sobie jeszcze nie radzę z tym programem do wrzucania zdjęć .




Na zdjęciu – młody kumak nizinny.

elfikp - 2010-10-23, 23:08
Temat postu: Nowe oczko - torfowisko
Pod koniec września udało mi się zrobić drugie oczko wodne a właściwie małe torfowisko.
Do zrobienia jego wykorzystałem folie, torf kwaśny , piach wymieszany z gliną, gałęzie brzozowe oraz korzenie.
Do obsadzenia wykorzystałem rośliny naturalnie rosnące na torfowiskach.
Były to przede wszystkim mchy torfowce( podczas sadzenia ich zlazłem rosiczkę okrągłolistną),niezapominajka błotna, osoka alesowa .
Zapotrzebowanie na takie małe płytkie zbiorniki okazało się bardzo duże bo już następnego dnia po nalaniu wodą siedziała w nim pierwsza żaba jeziorkowa.
Po kolejnych dniach dołączyły do niej następne żaby oraz kumaki nizinne.

Nowy oczko zostało zrobione przede wszystkim z myślą o kumaku nizinnym i traszce grzebieniastej . W przyszłości ma im posłużyć jako dogodne miejsce do zdobywania pokarmu(bardzo często w nocy traszki odwiedzą takie małe zbiorniki wodne) a może nawet do rozmnażania.




ewa535 - 2010-10-24, 00:01

Świetny pomysł :brawo:
No i nie masz tam problemów z filtracją, czy woda czysta czy nie? ;)
A jaka wylęgarnia ciekawych okazów !
Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda w całości. Masz takie zdjęcie które pokazuje jak to masz rozmieszczone tzn. oczko i to bagienko ?
Przepraszam za być może durne pytanie :oops: ( ale już tak kombinuję,zeby u siebie takie coś...a blisko to musiałoby być od domu) Czy to bardzo brzydko pachnie ? no wiesz taką bagienną zgnilizną?

AurorA - 2010-10-24, 00:07

Wygląda fajnie, prawdziwie naturalnie i płazy na pewno zjada tam dogodne warunki.

elfikp napisał/a:
torf kwaśny , piach wymieszany z gliną


glina do torfu to pasuje jak piernik do wiatraka


Ja też postanowiłem zrobić u siebie oczko bez ryb- płytkie traszkarium grzybieniarium na lilie miniaturowe.

elfikp - 2010-10-24, 09:38

Witam.
Woda tak jak na naturalnych torfowiskach ma zabarwienie brązowe.
Od samego początku do wody wpuściłem dafnie ( które już się znacznie rozmnożyły )i ślimaki które żyją się szczątkami organicznymi. Ponadto nie ma co tam brudzić , wody.
„A jaka wylęgarnia ciekawych okazów !” – rokrocznie populacja się rozrasta.
Traszek zwyczajne można powiedzieć że opanowały stawik. Bardzo rzatko można spotkać ich tak liczna populacje. Bez większego problemu również można zobaczyć żaby czy rzekotki (do późnej jesieni).
Mniej więcej tak to wygląda że większe oczko jest położone w północno wschodnim rogu działki a jakieś 6 m na zachód mniejsze. Pomiędzy nimi rosną krzewy liściaste ( zdjęcie), irysy, konwalie i są poukładane różnego rodzaju korzenie.
Wchodzi się na działkę od strony południowej .
„Czy to bardzo brzydko pachnie ?” – nie , ma swój jakiś tam zapach ale nie śmierdzi ;) .

„glina do torfu to pasuje jak piernik do wiatraka „ dokładnie jest to tak zrobione że pod wodą jest piach z gliną – tak jak ma to miejsce tak gdzie torf wydobywają – a brzegi są przysypane torfem.

”Ja też postanowiłem zrobić u siebie oczko bez ryb- płytkie traszkarium grzybieniarium na lilie miniaturowe. „ – Bardzo dobry pomysł . Bardzo często ludzie robiąc oczka wodne zupełnie zapominają o płazach.

Elendil - 2010-10-24, 11:21

Świetny pomysł. Sam zrobiłem sobie coś podobnego, z bagienkiem, co prawda nie w tej skali, bo Twoje wydaje się całkiem spore. Zdziwić się można jakie bogactwo życia można znaleźć w takim bezrybim oczku. U siebie gościłem traszki, żaby zielone i trawne. No i przede wszystkim masa owadów w różnych stadiach rozwoju, które w oczku z rybami nie mają większych szans wyżycia.
elfikp - 2010-10-24, 22:29

„Zdziwić się można jakie bogactwo życia można znaleźć w takim bezrybim oczku.” – zgadza się dlatego warto się zastanowić czy chce się mieć ryby i w zasadzie tylko ryby czy zdecydowanie większe bogactwo form życia.

Wrzucam kilka zdjęć starego oczka – jeszcze przed poważnymi cięciami roślin. Aktualnych zdjęć jeszcze nie zrobiłem. Z większych zmian – zlikwidowałem wysepkę ( 1 zdjęcie) która się stworzyła między innymi z przerośniętych lilj i rdestnicy.




elfikp - 2011-03-19, 09:08

U mnie już od paru dni oczko wodne zostało zasiedlone przez pierwsze płazy w tym roku.
Na razie są to traszki zwyczajne. Wczoraj udało mi się naliczyć 7 osobników.
Pozdrawiam.

Gliniak - 2011-03-20, 10:51

Wow super stawik , szkoda , ze nie wszytskie fotki w tym watku sie otwieraja. Zainspirowal mnie.
Los moich 4 gliniankowych karasi jest juz przesadzony. ;)

Pozdrawiam

ppp - 2011-03-20, 20:48

Piękne to oczko, inni mogli by brać z ciebie przykład :) :good:
Super podejście do tematu :good: :brawo:

elfikp - 2011-03-24, 16:20

Dziękuję za komentarze.
Robiąc oczka wodne już dużo przed wbiciem pierwszego szpadla wiedziałem dla jakich zwierząt chce je robić ;) .Niestety wszystkiego na raz mieć się nie da a populacje płazów są bardzo często zagrożone, tak więc postanowiłem moje oczka wodne zrobić dla tych zwierząt. Niezależnie od tego płazy są zwierzętami nie jednokrotnie bardzo ładnymi oraz ciekawymi do obserwacji( zwłaszcza w okresie godowym).Ryby również bardzo i je hoduje w domu w licznych akwariach ( zarówno słodkowodne jak i morskie).Nie mniej jednak nie wywierają one negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Dziś widziałem pierwsze w tym roku samice traszki zwyczajnej.

Pozdrawiam.

elfikp - 2011-04-08, 12:27

Witam.
W tym roku parę dni temu widziałem pierwszą w tym roku samice traszki grzebieniastej ( w dużym oczku) ponadto występują tam już bardzo liczne traszki zwyczajne oraz mniej liczne żaby trawne, moczarowe, jeziorkowe oraz ropuchy szare. W pobliżu tego oczka znalazłem również pierwszą w tym roku rzekotkę drzewną.

W mniejszym torfowisku (zrobiony w tamtym roku) widziałem już pierwsze płazy. Do godów po raz pierwszy przystąpiły traszki zwyczajne. Ponadto stwierdziłem tam obecność jeszcze dwóch gatunków; kumaka nizinnego oraz żaby jeziorkowej.
Pozdrawiam.

Yahilles - 2011-04-08, 15:45

Czekamy na zdjęcia.

Ja w zeszłym tygodniu wybrałem się nocą nad traszkowy staw i widziałem około dwudziestu samców traszki grzebieniastej, jedną samicę i ani jednej traszki zwyczajnej. Za wcześnie?

elfikp - 2011-04-08, 16:46

Są stawy np. z rybami w których jest bardzo mało bądź nie ma wcale traszek zwyczajnych. W tego typu zbiornikach wodnych jeśli są traszki grzebieniaste to niejednokrotnie są liczniejsze od zwyczajnych. Dzieje się tak dlatego że nie mogąc się skutecznie rozmnażać cała populacja zaczyna pomału zamierać( dorosłe osobniki mają dużo wrogów naturalnych).Natomiast traszki grzebieniaste pomimo tego że również nie mogą się skutecznie rozmnażać to tak chętnie nie są zjadane przez inne zwierzęta, dzięki czemu ich populacja w takich nietypowych dla nich miejscach może się dłużej utrzymać.
W tamtym stawie są ryby ?
Widziane przez ciebie samce traszek miały w pełni rozwinięte grzebienie? U mnie cały czas do wody wchodzą nowe samce które mogę łatwo rozpoznać od wcześniej przybyłych po mniejszych grzebieniach .

Yahilles - 2011-04-08, 19:20

elfikp napisał/a:

W tamtym stawie są ryby ?
Widziane przez ciebie samce traszek miały w pełni rozwinięte grzebienie? U mnie cały czas do wody wchodzą nowe samce które mogę łatwo rozpoznać od wcześniej przybyłych po mniejszych grzebieniach .

Tak, staw jest zarybiony, a grzebienie zdawały się być wysokie.

olkamanolka - 2011-04-08, 21:02

Muszę to w końcu napisać, to moje ulubione oczko na tym forum :-D , wielka zazdrocha, miałam już nigdy nic nie kopać, ale moje następne oko będzie właśnie takie jak to!
Hubert - 2011-05-16, 11:15
Temat postu: Wizyta u Elfika
W weekend byłem z wizytą u Elfika i za jego zgodą wstawiam kilka fotek jego płazowego raju :) Oczko ma iście naturalistyczny wygląd, zdobi go roślinność wyłącznie rodzima (poza lilią), która tworzy piękny biotop dla płazów. W oczku pełno żab jeziorkowych i kumaków nizinnych oraz traszek zwyczajnych - te ostatnie godują dosłownie co kilka centymetrów. Traszek grzebieniastych jest mniej, ale co i raz można zauważyć wynurzającego się po powietrze osobnika. Pięknie kwitnie bobrek i rośnie, tworząc zielone łany, ponikło oraz przęstka, a storczyk krwisty, czyli kukułka lub stoplamek rozsiał się tu i ówdzie :)


maruder - 2011-05-16, 21:22

Hubert napisał/a:
Oczko ma iście naturalistyczny wygląd...
O podobny efekt postaram się kiedyś u siebie. Bardzo podoba mi się to oczko :) :good:
elfikp - 2011-05-20, 20:36

Dziś pierwszy raz zobaczyłem młode traszki grzebieniaste w torfowisku, które było specjalnie dla nich oraz kumaków zrobione. Prócz wyżej wymienionych płazów w tym akwenie w tym roku spotkałem ropuchy zielone, żaby jeziorowe, żaby wodne, żaby trawne, i moczarowe.

Pozdrawiam.

elfikp - 2011-05-24, 12:30






Witam .
Wrzucam kilka zdjęć zrobionych w tym sezonie.
Na zdjęciach można zobaczyć; rośliny, zwierzęta oraz najbliższe otoczenie oczek.
CDN.

Pozdrawiam.

Damiano - 2011-05-24, 14:35

na ostatnim zdjęciu to pijawka?bardzo mi się podoba twoje oczko
elfikp - 2011-05-24, 18:55


Wszystkie zdjęcie (oprócz 2 od góry z ropuchami zielonymi) były robione w dużym oczku.
Na 3 i 4 zdjęciu są traszki zwyczajne, które mogą wydawać się duże ale jednak prze traszkach grzebieniastych są jednak małymi smokami. Mam nadzieje że wkrótce uda mi się zrobić im zdjęcia. Na wcześniejszych stronach można oglądać ich zdjęcia z poprzednich sezonów.
Pozdrawiam.

Gosik - 2011-05-24, 18:59

Fantastyczne zdjęcie ropuch.Gratulacje z uchwycenia Traszek-ja u siebie też widziałam, ale zanim ustawiłam aparat-schowała się. Oczko "bliżej natury" bardzo mi się podoba :good:
Vanka - 2011-05-24, 19:05

elfikp,
A ja błagam niebiosa o choćby jedną widoczną zwinkę, a jak już widzę zwinkę to uschnięta na wiórek :???:
U Ciebie raj dla stworzenia bożego :D .. wielkie , wielkie brawa :)

elfikp - 2011-05-25, 09:18

Vanka z jaszczurki potrzebują nasłonecznionych miejsc ( najlepiej specjalnie dla nich zrobionych ) gdzie się wygrzewają do póki ich ciało nie osiągnie ok38 *( następnie zaczają szukać pokarmu. W przydomowych ogrodach bardzo często nic nie są wstanie znaleźć, na kurtko przystrzyżonych trawnikach. Również koty (nawet sąsiadów)są wstanie skutecznie polować na jaszczurki.
Pomimo ze mój ogród nie przypomina tradycyjnego to i tak widziałem ok. 5 razy w tym roku jaszczurki.

Dodaje nowe zdjęcia.
Na pierwszym zdjęciu jest ropucha szara ( samice).
Na drugim skrzek złożony przez nie i roślina z szerokimi liśćmi. Czy ktoś może wie jak ta roślina się nazywa ?
Na trzecim samice żaby jeziorowej (jeszcze bez szaty godowej, zdjęcie zrobione na początku kwietnia).
Na czwartym samiec żaby wodnej siedzący na rdestnicy połyskującej
Na piątym wśród korzeni rośnie wawrzynek wilczełyko, konwalia majowa, szczawik zajęczy.
Na szóstym jest młody szpak nie mogący się doczekać rodziców z pokarmem ;) .

Pozdrawiam

Gosik - 2011-05-25, 11:47

Zdjęcie żaby jeziorowej niesamowite :brawo: wygląda jakby gumę balonową żuła ;) -bardzo fajny akwen :good:
elfikp - 2011-05-25, 19:11

Gosik pisałaś że u siebie również widziałaś traszki, były to zwyczajne ?
U mnie przez pierwszych kilka lat po zrobieniu oczka traszek zwyczajnych było mało, jednak z czasem rozmnożyły i obecnie są najliczniej występującymi płazami. Myślę że i u Ciebie się rozmnożą( masz ryby ?) i będziesz mogła je bez trudu obserwować i fotografować ;)
Pozdrawiam.

Gosik - 2011-05-25, 23:07

Wyglądały tak, jak na Twoim zdjęciu-widziałam wczoraj jedną w strumieniu a dziś dwie w oczku-w oczku były takie bardzo ciemne, ale ta w strumieniu jasno brązową- nie wiem czy zwyczajne-nie znam się.
Ryby mam-5 dorosłych karasi i około 40-50 szt narybku.

elfikp - 2011-05-26, 08:53

Hej .
Teraz wrzucałem tylko zdjęcia traszek zwyczajnych. Ten brązowy osobnik o którym piszesz mógł być samiczka. Na zdjęciu ostatnim wrzuconym 23.05.2011 jest samiczka ( pierwsza traszka od dołu). Samce o tej porze roku maja grzebienie godowe, oraz duże czarne plamy na ciele których samiczki nie mają .Natomiast odcienie barw traszki zmieniają i się dostosowują do ogólnego kolory środowiska. Mogą mieć kolor od jasno żółtego przez popielaty do ciemno brązowego.
Traszki niestety z rybami się nie lubią , ryby są wstanie nie mal wszystkie ich larwy zjeść.
Ja nie mam ryb ale i tak co roku przenoszę do terrarium jaja traszek grzebieniasty ( jest to opisane) gdzie mogą się bezpiecznie rozwiać. Jak przeżyją najbardziej dla nich niebezpieczne życie larwalne to je wypuszczam. Na larwy traszek polują niemal wszystkie owady wodne, kumaki , żaby oraz ryby( i te są najgorsze).



Na nowych zdjęciach są samce traszki zwyczajnej.
Pozdrawiam.

neron87 - 2011-05-26, 12:06

Traszki poznać jest bardzo łatwo. Samica nie ma grzebienia tak jak samiec. W tej porze samce mają jaskrawy brzuszek :)
elfikp - 2011-05-26, 21:26

Traszki maja cały rok jaskrawe brzuszki ;)
Co ciekawsze samce i samice mają inną jego plamistość.
Samce charakteryzują się dużymi plamami którymi mają ozdobione całe ciało, natomiast samice mają małe kropeczki występujące tylko na brzusznej stronie ciała. Ponadto samce są większe od samic(cecha gatunkowa). Aż tak dużych różnic w zakresie płci nie obserwuje się u krajowych traszek.
Jak widać nazwa tej traszki nie do końca do niej pasuje. Prawdopodobnie ktoś zamiast pospolita ( z łaciny ) przetłumaczył zwyczajna.
Pozdrawiam.

Gosik - 2011-05-26, 21:33

To w strumyku na pewno była samiczka-miała na brzuszku i od spodu ogona kropeczki.Pozostałe nie zauważyłam aby coś takiego miały. Twoje traszki dają się fotografować-moje zmiatają ile sił w płucach i tyle je widział :x
elfikp - 2011-05-27, 20:02

Myślę że „moje” traszki zachowają się podobnie jak twoje, w tym tylko że u mnie jest ich po prostu więcej przez co mam więcej możliwości na zrobienie im zdjęć.
U siebie masz ryby, przez co traszki nie mogą się skutecznie rozmnożyć i zwiększyć swej liczebności. Jeśli chciała byś żeby u Ciebie było więcej traszek to musiała byś zrezygnować z ryb albo zrobić dla nich specjalne oczko jak np. Hubert.
Ja robiłem oczka przede wszystkim z myślą o traszkach z czego skwapliwie skorzystały inne zwierzęta ;)
Pozdrawiam.

elfikp - 2011-05-28, 19:04

Jeśli jest takie miejsce gdzie ryby nie mają dostępu to na pewno nie jedna larwa traszki się przeobrazi ;)


Na nowych zdjęciach.
1- Larwa traszki grzebieniastej- jak co roku część jaj złożonych przez traszki grzebieniaste przenoszę do akwarium, by ich larwy mogły bezpiecznie dorosnąć ;)
2- W tym samym czasie mogą również obserwować jak dają sobie radą ich pobratymcy w oczku.
3- Polujący w toni wodnej samiec traszki zwyczajnej.
4- Kwitnąca kukułka szerokolistna
5- Ogólny widok większego oczka
6- Kwitnące irysy.

Gosik - 2011-05-28, 19:37

Ładnie kwitnie Kukułka-myślałam że to krwawnica i dziwiłam się, że tak wcześnie kwitnie :-o
elfikp - 2011-05-28, 19:44

U mnie jest bardzo dużo światła przez co wszystko szybko zakwita ale na krwawnice jeszcze będę musiał poczekać.
elfikp - 2011-05-30, 12:51

Nowe zdjęcia

Pierwsze trzy zdjęcia- otoczenie oczek, bardzo ważne dla płazów po okresie godowym.
Na czwartym zdjęciu przęstka, można zobaczyć zarówno podwodna jak i nadwodna formę.
Na piątym zdjęciu jest rosiczka okrągłolistna, w zamkniętych liściach więzi swoje ofiary ;)
Na szóstym zdjęciu maskujący się kumak nizinny. Od spodu natomiast ma bardzo jaskrawe, odstraszające swych prześladowców ubarwienie(skóra ich wydziela jad). Ostatnie dwa zdjęcia zrobiłem w małym torfowisku.

elfikp - 2011-06-07, 11:21
Temat postu: Czerwiec 2011r.

1- Rukiew wodna, jest to jedna z roślin na której samice traszek grzebieniastych składają jaja.
2 -Kukułka krwista.
3-Przetacznik bobowniczek.
4-Grzybień biały.
5-Lawra traszki zwyczajnej.
6-Lawry traszki grzebieniastej. Bardzo często polują w toni wodnej- przez co mogą łatwo paść ofiarą ryb.
7,8 i 9 -Samiec traszki zwyczajnej. Próba zjedzenia ważki nie udała mu się. Zdjęcia były robione w kolejności 9,8,7.

[ Dodano: 2011-06-08, 09:45 ]


1-Samiec żaby wodnej (można zobaczyć u niego jasno szare rezonatory).
2-3 Samce żaby jeziorowej podczas próby sił .Rezonatory ich są słabo widoczne ale i tak można zobaczyć ich biały kolor.

elfikp - 2011-06-12, 09:40







1- Jaszczurka żyworodna
2- Jaszczurka zwinka
3- Firletka poszarpana
4- Środek oczka
5- Ważka płaskobrzucha
6- Świtezianka dziewica

Vanka - 2011-06-13, 11:27

Przepiękny owad i chyba raczej rzadko przebywa przy sztucznych stojących zbiornikach.
elfikp - 2011-06-13, 17:29

Ważka raczej jest dość pospolita, tylko preferuje wody płynące. Do mnie czasem zalatuje na gościnne występy ;)
ewa535 - 2011-06-13, 19:35

Fajne te Twoje fotki :brawo: i Twoje stworzonka.
Spodobało mi się to kalekie biedactwo. Zdjęcie otworzyło mi się na cały monitor akurat w miejscu tej blizny po ogonku i przez kilka sekund byłam w szoku, cóż to za zwierzę mieszka w oczku Elfikp,a ? dodam, że ta blizna wydała mi się pyszczkiem ;) Zminiaturyzowany dziobak made in Poland ?
Z dużą przyjemnością oglądam wszystkie Twoje zdjęcia :)

Vanka - 2011-06-13, 21:26

elfikp napisał/a:
Ważka raczej jest dość pospolita, tylko preferuje wody płynące

no napisałam to trochę inaczej i trochę tak samo, ale niech ci będzie w takim razie Elfik,nie jestem znawcą :P
Ważka pospolita nie jest i nie ma jej na 98 % naszych oczek - sam napisałeś dlaczego.
Mi się bardzo podoba i chciałabym zobaczyć ją chociaż raz nad moim oczkiem - i wiem, że to raczej w 100% niemożliwe :P

AurorA - 2011-06-14, 00:07

Ja widziałem i znam niedaleko miejscówki gdzie jest na bank nad Utratą,
a nad Pilica to normalnie roje latają - piękny widok bo latają one powoli.
Samiczki nie są tak piękne jak samce.

ILUSION - 2011-06-14, 09:23

Ważka płaskobrzucha (jeśli tak się nazywa) jest u mnie prawie każdego dnia, bardzo wdzięczny obiekt do fotek :)
elfikp - 2011-06-14, 16:45

Dziękuje Ewo 535 .Jaszczurka żyworodna mieszka w korzeniach niedaleko oczka. Te gady często zamieszkują okolice zbiorników wodnych oraz tereny względnie wilgotne. Niestety bardzo często spotyka się okazy bez ogona bądź z już drugim( krótszym, skromniej wybarwionym).

Świtezianka dziewica potrafi odwiedzać również stojące wody , zwłaszcza jeśli są położone niedaleko płynącej wody. U mojego kolegi nad oczkiem również ją widziałem oraz w pobliskim stawie.

Wrzucam zdjęcie jaszczurki zwinki które gdzieś znikło ;)


Na drugim zdjęciu ważka płaskobrzucha (samica).

elfikp - 2011-06-19, 09:02
Temat postu: Kontrola kryjówek
Ostatnio sprawdzałem zasiedlanie niektórych kryjówek dla zwierząt.
Następujące gatunki udało mi się w nich znaleźć; traszka zwyczajna, kumak nizinny, żaba moczarową, ropucha szarą, jaszczurka zwinkę, jaszczurka żywododna


1 Jaszczurka zwinka ( samiec).
2 Jaszczurka żyworodna( w jednym miejscu mieszkała wspólnie z zwinką).
3 Traszka zwyczajna( młody z tamtego roku osobnik). Najlepszy dowód na skuteczny rozród .
4 i 5 kumak nizinny w pozycji obronnej.
6 Żaba moczarowa.

Yahilles - 2011-06-19, 18:35

Może Ewa myślała, że wszystkie żaby moczarowe są niebieskie? ;)
elfikp - 2011-06-19, 20:53

Ewo prawdopodobnie na Twoim zdjęciu jest żaba trawna.
Tu masz klucz do rozpoznawania płazów i gadów.
http://www.herpetologia.waw.pl/klucz/ogolne.htm

Pozdrawiam.

elfikp - 2011-06-20, 18:02

Generalnie rozpoznawanie gatunków żab jest bardzo trudne. Żeby było ciekawiej niektóre gatunki się ze sobą krzyżują np. żaba jeziorowa ze śmieszką na skutek czego powstała żaba wodna która dodatkowo może się jeszcze krzyżować z wyżej wymienionymi gatunkami.
Na wcześniejszej stronie wrzuciłem obok siebie zdjęcia żaby wodnej i jeziorowej.

elfikp - 2011-06-21, 11:18

Nie zależnie od gatunku wszystkie płazy są bardzo pożyteczne. Pamiętam jak na początku kiedy jeszcze nie było u mnie żab jak rośliny były niszczone ( coś je zjadało).Odkąd pojawiły się płazy problem zniknął.

Ostatnio udało mi się zrobić zdjęcie, jednej młodej ok. 3 letniej traszce grzebieniastej. Już od paru miesięcy mogę ją i jej współplemieńców obserwować w małym torfowisku gdzie dyskretnie pływają wśród gałęzi brzozowych .
Pozdrawiam

elfikp - 2011-06-22, 18:08

Wracając jeszcze do ganków płazów trzeba powiedzieć ze niektóre gatunki są ważniejsza od innych i tak traszka grzebieniasta, kumak nizinny ( gatunki nizinne), traszka karpacka i kumak górski(występujące w górach) są zwierzętami naturowymi (znajdują się w sieci natura 2000)podobnie jak np. ryś czy wilk.
Jeśli ktoś ma u siebie któryś z tych gatunki w oczku to mógłby się chociaż zastanowić czy nie warto by im pomóc. Wystarczyło by mi tylko oczka wodne bez ryb w którym to mogły by względnie bezpiecznie dorastać ich młode.


Na pierwszych dwóch zdjęciach są kumaki górskie .
Na trzecim zdjęciu jest samiec traszki grzebieniastej w pełnej szacie godowej – umieszczony na chwilę ( do zdjęcia) w przenośnym akwarium.

Gosik - 2011-06-22, 22:12

Śliczny ten samiec.Czytając to, co napisałeś, ciesze się, że przeniosłam traszki do strumienia-tam ryby nie mają dostępu. Natomiast nie mam szans ewentualnie ich zobaczyć, bo mój strumień, to zarośnięty busz.
elfikp - 2011-06-23, 10:06

Bardzo dobrze że je przeniosłaś(tam ryby im nie będą zagrażać), oby tylko dorosłe nie przeszły z powrotem.
Prawdopodobnie już w tym strumyku pływają ich młode ;)
Pozdrawiam.

elfikp - 2011-06-26, 09:34

Witam !


Tak u mnie radzą sobie larwy traszek.
1 Larwa traszki grzebieniastej.
2 Na tym zdjęciu można zobaczyć dwie larwy traszki grzebieniastej, wyklute co najmniej w 3 tygodniowym odstępie czasu.
3 Larwa traszki zwyczajnej, na pierwszy rzut oka nie widoczna.
4 W stawie larwy płazów musza unikać drapieżnych owadów i ich larw. Niestety ta wyrośnięta kijanka miała pecha.
5 Żaba śmieszka , typowo ubarwiona. Jest to największa i zarazem najskromniej wybarwiona żaba( rodzima) z grupy żab zielonych. One upodobały sobie duże stawy, jeziora a nawet wolno płynące rzeki.
6 Ostatnio przy pniakach znalazłem beznoga jaszczurkę . Jest to zupełnie bezbronny padalec zwyczajny.

AurorA - 2011-06-26, 14:34

elfikp napisał/a:
5 Żaba śmieszka , typowo ubarwiona. Jest to największa i zarazem najskromniej wybarwiona żaba( rodzima) z grupy żab zielonych.


Dla mnie to żaba wodna albo mieszaniec, ma za gładką skórę.

elfikp - 2011-06-27, 08:25

Ta żaba jest bardzo duża ( inne takie nie rosną), zarówno kolor jej jak i długość tylnych nóg również są typowe właśnie dla żaby śmieszki..

Na tych zdjęciach lepiej widać brodawki.

elfikp - 2011-07-24, 12:52
Temat postu: Lipiec 2011r.
Jak dla mnie już jest zdecydowanie druga połowa sezonu. W wodzie nie ma ( bądź jest bardzo trudno zobaczyć) traszek. Za to bez problemu można zobaczyć ich larwy, natomiast na lądzie świrze, przeobrażone młode płazy.
Odchowywane przeze mnie larwy traszek grzebieniastych już zaczęły się przeobrażać( już niektóre z nich trafiły na wolność).



1 –Larwa traszki grzebieniastej i kijanka prawdopodobnie żaby jeziorowej.
2- Wypuszczona młoda traszka grzebieniasta.
3- Niektóre larwy traszek są na tyle duże że już z większej odległości rzucają się w oczy ;) .
4- Podczas deszczowej pogody można spotkać wędrujące płazy, na zdjęciu młoda traszka zwyczajna a 5 zdjęciu ropucha szara.
6- Na tym zdjęciu można zobaczyć 4 różnej wielkości larwy traszek grzebieniastych.

CDN.

[ Dodano: 2011-07-24, 13:18 ]


1-Dość trudna do zobaczenia ale za to chyba najładniejsza polska „żabka” – rzekotka drzewna.
2 i 3 – Ropucha zielona, jeden z najwspanialszych płazch śpiewaków. W przyszłości chcę dla nich zrobić specjalne oczko wodne w którym będą dominować kamienie.
4 , 5 i 6 zdjęcia były zrobione w małym torfowisku które stało się domem przede wszystkim kumaków i małych żab jeziorowych.
4 – Kumak nizinny
5- Widok ogólny na torfowisko.
6- Mchy torfowce.

elfikp - 2012-06-24, 13:20

Jak ktoś jest zainteresowany płazami to zapraszam na ta stronę oraz kolejne strony.

http://amphibia.org.pl/fo...er=asc&start=40

Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.

Pozdrawiam.

JAREK G - 2012-06-24, 13:24

elfikp napisał/a:

Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.

Zabrzmiało to tak jakby Ci co mają ryby byli wrogami przyrody :???:

elfikp - 2012-08-15, 13:10


Na zdjęciach są larwy traszek grzebieniastych i młoda ropucha paskówka( pierwszy raz w tym roku u mnie stwierdziłem ten gatunek).
U kogo w tym roku również rozmnożyły się bądź weszły do oczka traszki grzebieniaste ? Bym był wdzięczy jak by również moderator napisał mi ile jest na forum zaprezentowanych oczek wodnych. Mając te dane będzie można obliczyć jaki % oczek wodnych jest zamieszkała przez te rzadkie płazy. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Bajbas - 2012-08-15, 14:16

elfikp napisał/a:
Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.
dawno tu nie zaglądałem, a płazy lubię. Jest tylko jedno "ale". Zachowałem specjalnie takie małe oko bez ryb by właśnie płazy mogły się tam lęgnąć. Ale moje ropuchy szare z uporem maniaka wolą robić swoje sznury w dużym oku gdzie buszują ryby (zdarzało mi się je przerzucać do małego jak duże było opróżniane do czyszczenia, wody mało, a one skakały prawie z 1m byle do dużego - czasami samica z samcem na plecach!). Musisz jeszcze Elfikp przeprowadzić akcję edukacyjną wśród płazów ;)
Bajbas

rewi - 2012-08-15, 14:17

elfikp, o kurde wielkie :brawo:
elfikp - 2012-08-16, 18:25


Aktualnie zdjęcia. Na ostatnim zdjęciu małe bagienko z irysami, płazy również je zamieszkują głównie kumaki. W tym roku dużą lilię zastąpiłem małą sadzonką „mayla”. W przyszłości planuję powiększyć oraz pogłębić to oczko. Płazy jak maja do wyboru 2 oczka to z reguły w większym się rozmnażają. Jedyne rozwiązanie to przenoszenie części skrzeku do oczka bez ryb. Ponawiam pytanie o traszki grzebieniaste. Mam nadzieje że nie tylko u mnie w tym roku się rozmnożyły.

rewi - 2012-08-16, 18:36

Cudne zdjęcia :brawo:
a jeśli chodzi o traszki to pewnie jesteś jedyny na forum chyba, że może jeszcze z jakaś osoba może się pochwalić :P

twister47 - 2012-08-16, 21:11

Fajne zwierzątka i ładne zdjęcia :brawo:
drako - 2012-08-17, 02:10

U mnie od kilku lat rozmnażają się zwykłe traszki.
Niełatwo je teraz wypatrzeć, tak zarosło wszystko. :-( Wiosną widziałem jedną w wodzie, później inna chowała się pod filtrem z beczki, (to już na suchym lądzie, kilka metrów od pierwszego miejsca jaką jest część strumyka z osokami).
W poprzednich sezonach spotykałem je brodząc w oczku, teraz nie widuję, bo... rzadko tam włażę:)
Z żab mam same trawne,choć w różnych odcieniach :evil: Kiedyś była jakaś zielona i kumaki, skrzeczały przez pół sezonu. :bum: No i są ropuchy, przeważnie szare.
Ich potomstwo uchowało się w oczku i strumyku, maluchy czają się wszędzie, na razie poza oczkiem.

elfikp - 2012-08-19, 11:50

Dziękuję za :brawo: :) i wyczerpujące odpowiedzi. Mam jeszcze nadzieje że nie jest tak źle z traszkami grzebieniastymi. U mnie już od jakiegoś czasu spotykam traszki ( przeważnie zwyczajne) na lądzie. W wodzie są jeszcze larwy traszek grzebieniastych oraz zwyczajne które się wykluły z późno złożonych jaj. Dorosłe traszki ostatnio widziałem jakieś 2 tygodnie temu w wodzie.
elfikp - 2012-10-28, 14:37


Jeszcze parę dni temu będąc na działce spotkałem dorosłą samicę traszki zwyczajnej. Ponadto spotkałem prawdopodobnie już ostatnie odlatujące żurawie. Obecnie w ogrodzie głównie ptaki będę mógł dokarmiać zimują.

Pozdrawiam.

saper - 2012-10-30, 13:26

super traszka ; )
AurorA - 2012-11-06, 03:09

Ja tydzień temu wyłowiłem w moim płazarium larwę traszki zwyczajnej, jeszcze miała szczątkowe skrzela pierzaste. Ciekawe jakie ma szanse i gdzie będzie zimować.
elfikp - 2012-11-10, 16:47

Traszki zwyczajne mają dość małe wymagania jeśli chodzi o zimowanie. Na działce znajdywałem je nawet pod większymi kawałkami kory ale większość z nich zimuje pod różnego rodzaju pniakami czy w startach gałęzi. Pniaki nie zależnie od tego bardzo ładnie się prezentują w okolicach oczka, zwłaszcza porośnięte mchami i porostami.
AurorA - 2012-11-11, 19:03

No tak ale czy ona wyjdzie z wody na zimę.
lis_ek - 2012-11-11, 23:58

Pewnie już wyszła i zaszyła się w jakiejś norce ;)
elfikp - 2012-11-12, 09:03



Czasami traszki zimują w wodzie. Najprawdopodobniej w przyszłym roku larwa zakończy przeobrażanie i wyjdzie z wody. Na zdjęciach przęstka – forma podwodna i sikorka modra .

elfikp - 2013-04-12, 18:46

Wiosna 2013 r.

W końcu nadeszła upragniona wiosna a wraz z nią chyba najbardziej wiosenne płazy.
Pozdrawiam.

elfikp - 2013-04-20, 11:41


W ubiegłym tygodniu byłem światkiem jak dwie pary ptaków( szpaka i mazurki) niemal jednocześnie wprowadzały się do jednej skrzynki. Oczywiście mazurki nie maiły żadnych szans. Bardzo dziwnie to wyglądało bo dosłownie 5 metrów dalej wisiała skrzynka dla sikorek. Na miejsce niechcianej skrzynki powiesiłem dość rzadko spotykaną z dwoma wejściami. Ten model skrzynki przeznaczony jest dla pleszki, pliszki siwej, kopciuszka i dwóch gatunków wróbli. Już następnego dnia po powieszeniu mazurki się wprowadziły.

[ Dodano: 2013-04-20, 17:49 ]

W połowie tygodnia samce traszek zwyczajnych miały miej więcej tej wysokości grzebienie. Coraz częściej pojawiają się również płazy bezogonowe- na zdjęciu kumak nizinny.

[ Dodano: 2013-04-20, 17:59 ]

Dzięki odchowywaniu części larw w akwarium traszki grzebieniaste wyraźnie zwiększyły swoją liczebność.

elfikp - 2013-05-07, 15:54


Ostatnio zrobione zdjęcia traszek. Cały czas wchodzą do wody nowe traszki co łatwo mogę rozpoznać po jeszcze nie wykształconej u nich szacie godowej. Parę dni temu byłe światkiem jak za grzebiuszką pływały traszki zwyczajne.

Dziś zobaczyłem u mnie pierwsze przeobrażające się ważki raz wygrzewające się inne zwierzęta

twister47 - 2013-05-07, 18:33

:good: Super zwierzątka a żabka zielona robi sobie akupunkturę ;)
Gosik - 2013-05-08, 20:30

Fantastyczne zdjęcia, a rzekotka śliczniusia :good: , u mnie od kiedy zostały wycięte Tuje, już nie spotkałam rzekotki :((
elfikp - 2013-05-14, 20:23


Ktoś mnie prosił o zdjęcia rzekotek J. Tego osobnika już 2 tydzień spotykam na tym drzewie tylko w innych miejscach. Jak komuś zależy na tych płazach to powinien posadzić sobie krzewy o szerokich liściach np. bzy w nasłonecznionym miejscu. Obecnie tak wyglądają brzegi największego oczka.

Elendil - 2013-05-16, 13:09

Bobry i przęstka :brawo:
lasoch - 2013-05-17, 21:47

Elendil napisał/a:
Bobry i przęstka

popieram , pięknie rozrośnięte , no pięknie :brawo:

elfikp - 2013-05-23, 14:16


Obecnie u mnie najatrakcyjniej kwitną ; kukułka szerokolistna, kukułka krwista, czermień błotna.

lis_ek - 2013-07-12, 16:31

Takich storczyków, to w Obi się nie kupi :hehe: . Ps Oczko takie fajne, a temat trochę przygasł :((
Freakazz - 2013-07-12, 17:12

No, No :brawo: wszystkie super zarośnięte, podoba mi się :good:
elfikp - 2013-08-13, 21:35


Obecnie tak wygląda moje największe oczko. W tym roku również udało się pomyślnie rozmnożyć traszką grzebieniastym i zwyczajnym.

rewi - 2013-08-14, 18:54

Piękne :brawo: Naprawdę naturalne :good:
elfikp - 2013-08-23, 14:08


Kilka nowych zdjęć z dużego oczka i jego okolicy.

Gosik - 2013-08-23, 19:13

Piękne zdjęcia, a lilia-fantastyczna :brawo:
AurorA - 2013-08-23, 19:28

u mnie tez młode traszki wychodzą z oczka i biegają w około.
lasoch - 2013-08-23, 21:00

Ale różnorodność płazów :) . A lilia - uważam tak jak Gosik, - fantastyczna :good: . Czy to Brydon?
AurorA - 2013-08-23, 21:16

to oczywisćie Mayla :)
lasoch - 2013-08-23, 21:17

Cudownie intensywny kolor ;) , chciałbym mieć ale za duża.
AurorA - 2013-08-23, 21:29

No jest spora, ale ma mało liści i wolno się rozrasta. dla mnie od lat nr 1
elfikp - 2013-08-24, 15:17


Właśnie dlatego zdecydowałem się na tą odmianę ;)

lasoch - 2013-08-24, 20:43

No nie można zaprzeczyć, że kolor czarujący. Ładne ważki ;) .
Gosik - 2013-08-25, 20:59

Jakie śliczne ropuszki :-o , a może to żabcie, nie bardzo się znam, ale śliczne.
AurorA - 2013-08-26, 02:56

Gosik napisał/a:
Jakie śliczne ropuszki :-o , a może to żabcie, nie bardzo się znam, ale śliczne.


to tzw ropuchożaba czyli grzebiuszka zwana tez huczkiem

rewi - 2013-08-26, 08:24

Kwiat piękny! Żabcie i cały arsenał zwierzątek genialny takie oczko to raj :)
elfikp - 2013-10-19, 10:56


Niestety ale już przyszedł czas na podsumowanej tegorocznego sezonu.
Traszki zwyczajne pierwszy raz w tym roku odbyły gody we wszystkich 3 oczkach. Jeszcze parę dni temu zobaczyłem larwę zbliżającą się do metamorfozy a dorosłe okazy bez większego problemu znajduje cały czas na lądzie.
Traszki grzebieniaste również w tym roku pozytywnie mnie zaskoczyły. W dużym oczku zdecydowanie można było stwierdzić ich liczniejsze występowanie w porównaniu z poprzednimi sezonami ponadto rozmnożyły się również w drugim oczku ( w tamtym roku powiększonym). Z nizinnych gatunków płazów bezogonowych trudno jest dokładnie powiedzieć który gatunek się u mnie rozmnaża a który nie, nie mniej jednak kijanki ich występowały we wszystkich 3 oczkach. Z bardzo sporadycznie spotykanych u mnie płazów( jakieś 2 tygodnie temu) widziałem młodą ropuchę paskówkę.

elfikp - 2013-12-01, 12:21


Późną jesienią jeszcze spotkałem najpospolitsze u mnie płazy; traszki zwyczajne ( na zdjęciach dwa różne samce) i gady, jaszczurkę żyworodną.

rewi - 2013-12-01, 12:34

Tegoroczna jesień jest dość ciepła było trochę zawirowań zimowych, ale ogółem jeszcze można spotkać jaszczurki.
elfikp - 2014-03-19, 14:12


Pomału na moją działkę zawitała wiosna, zakwitły już pierwsze kwiatki( przylaszczki, przebiśniegi, krokusy). Na szczyt płazich godów będzie trzeba jeszcze trochę poczekać ale już teraz mogę obserwować zaloty traszek zwyczajnych. Pierwszą w tym roku zobaczyłem jeszcze ostatniego dnia lutego. Aktualnie ten gatunek odbywa u mnie gody w dwóch oczkach. W pobliskim lesie przyszło już na świat nowe pokolenie dzików.

Radzionek - 2014-03-19, 14:55

elfikp, na różne sposoby natura potrafi się odwdzięczyć, a Ty fajnie to dokumentujesz :brawo:
rewi - 2014-03-19, 15:58

Małe warchlaki :)
lasoch - 2014-03-19, 16:21

Z roślinek najładniejsza przylaszczka :) . Warchlaki prześliczne, ale jak każde zwierze tylko jak jest małe, później to tylko "ładne". Bardzo podoba mi się też czwarte zdjęcie.
AurorA - 2014-03-30, 18:12

U mnie w płazarium widzę młode zeszłoroczne traszki :)
elfikp - 2014-03-30, 19:43

Od ostatniego postu z płazów widziałem na działce żaby trawne, moczarowe, wodne, śmieszki, ropuchy szare, grzebiuszki ziemne, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, traszki zwyczajne ( w trzech oczkach) i najcenniejsze traszki grzebieniaste. Dziś widziałem jak 4 samice z tego gatunku składały jaja na marku.
lis_ek - 2014-03-30, 20:38

No to naprawdę, płazi raj tam masz :brawo: . Tak wcześnie rzekotek jeszcze nie widziałem, gdzie ją spotkałeś ?
elfikp - 2014-04-14, 19:00


Na nowych zdjęciach jest torfowisko, jego okolica, wawrzynek wilczełyko, bagno zwyczajne i samiec traszki zwyczajnej. Dla płazów oprócz samej wody równie ważna a niejednokrotnie nawet ważniejsza jest jego najbliższa okolica, zawłaszcza kryjówki. Rzekotkę spotkałem już parę razy w tym roku siedziała w roślinności wodnej przy brzegu.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-04-14, 20:01 ]

lasoch - 2014-04-14, 20:44

Ładnie :) . Rozumiem, że sam robiłeś to torfowisko? Prawdziwy raj na ziemi dla płazów.
Gosik - 2014-04-16, 18:29

Dobrze uchwycone zdjęcia i torfowisko naprawdę niczego sobie.
elfikp - 2014-04-20, 20:58

Dziękuje. Torfowisko sam robiłem głównie z myślą o młodych płazach ale traszki zwyczajne również w nim się mnożą.
Na nowych zdjęciach; kumak nizinny, kaczka krzyżówka, grzebiuszka ziemna i traszka grzebieniasta w tym jedna samica w trakcje składania jaj.

Zna może ktoś jakiś humanitarny sposób na pozbycie się kaczek ?

Gosik - 2014-04-23, 19:00

Płoszyć aż do skutku. W końcu przestaną przylatywać.Można też psa wpuścić do ogródka.
elfikp - 2014-04-28, 16:24


Wiosna w pełni ;)

lis_ek - 2014-04-28, 18:28

No i kolejna partia, fajoskich fotek :-D . Zwinki to u Ciebie wypasione :) !!!
elfikp - 2014-04-28, 20:23


Dzięki

lasoch - 2014-04-28, 20:40

Piąte zdjęcie w poprzednim i ostatnie w tym poście powyżej cudowne, odzwierciedlają naturę. Pewnie nie raz słyszałeś, że to istna kraina płazów i gadów :) . Cudne rośliny i zwierzątka.
rewi - 2014-04-29, 10:08

Zawsze zachwycałam się żabami na liściu lilii, ale ta fotka jest genialna :P Co to za żabka?
elfikp - 2014-04-29, 20:47

Dziękuję. Właśnie takie oczko i chociaż fragmentu działki chciałem stworzyć. Cały czas coś tam zmieniam poprawiam. Za oczkami wodnymi mam mini las w którym rosną same rodzime gatunki drzew, krzewów i leśnych kwiatków takich jak; świerk, sosna, dąb , buk , wiąz i chyba najcenniejszy krzew wawrzynek wilczełyko – jest to trująca, chroniona roślina i inne wśród których są liczne korzenie stanowiące dogodne kryjówki dla różnych zwierząt. Na 99,9 % jest to żaba jeziorkowa jeszcze bez szaty godowej. Bez łapanie tzw. żab zielonych nie można w 100 % określ ich gatunek. W małym torfowisku najliczniej występują młode kumaki nizinne i tzw. żaby zielone (przychówek z tamtego roku ).


Adacho - 2014-04-29, 22:38

Gratuluję oczek wodnych, środowiska, wiedzy i umiejętności robienia zdjęć :brawo: :brawo:
Podobno najtrudniej odtworzyć naturę. Tobie się to udało :good:

AurorA - 2014-04-30, 02:24

Świetne fotki, szczególnie kumak się udał, ale grzebiuszka i ropucha zielona tez fajnie zapozowały.
elfikp - 2014-05-15, 20:44


Dziękuję. Na nowych zdjęciach między innymi pająk kwietnik, żaba śmieszka i samiec traszki zwyczajnej z wyjątkowo dużym grzebieniem godowym. Z tak dużymi grzebieniami spotykam samce tylko w mojej okolicy. Cztery ostatnie zdjęcia zrobiłem w średniej wielkości oczku.

elfikp - 2014-05-22, 12:09



Na zdjęciach jajo traszki grzebieniaste, skrzek żab, samica traszki zwyczajnej z wyjątkowa wysoka listewką skórną – prawie tak wysoką jak grzebień godowy traszki górskiej ,rośliny z torfowiska i specjalnie dla Wojtasa rzekotka drzewna

Gosik - 2014-05-25, 20:30

Fajne zdjęcia :good:
Artur - 2014-05-25, 21:02

elfikp, Czy mógłbyś potwierdzić, że ten skrzek należy do rzekotek?? Moje żaby wodne nigdy nie składały skrzeku a tego roku, kiedy rzekotki miały gody, coś zniosło spore jego ilości. Wygląda identycznie jak ten u Ciebie.
twister47 - 2014-05-25, 21:38

U mnie w oczku też jest taki skrzek kolorowy czarny z jasnym. Wcześniej nigdy takiego nie było ale rzekotki dawno nie widziałem.
lis_ek - 2014-05-26, 00:17

To zapewne skrzek żab zielonych, ponieważ rzekotki składają pojedyncze małe kłęby, a nie takie wielkie skupiska.
elfikp - 2014-05-27, 13:20



Skrzek został złożony przez tzw. żaby zielone. Na nowych zdjęciach grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna wygrzewająca się na dereniu i larwa traszki grzebieniastej tusz przed wykluciem z jaja ( również w tym roku część larw tego gatunku odchowam w akwarium ).

Gosik - 2014-05-29, 10:28

elfikp napisał/a:
Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzek został złożony przez tzw. żaby zielone. Na nowych zdjęciach grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna wygrzewająca się na dereniu i larwa traszki grzebieniastej tusz przed wykluciem z jaja ( również w tym roku część larw tego gatunku odchowam w akwarium ).

Nie wiem czy chodziło Ci o tusz do rzęs ?, to dobrze, ale jeżeli chodzi o coś obok czegoś, to TUŻ.

luzio - 2014-05-29, 22:38

Twoje oczka wyglądają świetnie. Jedno mnie tylko zastanawia. Masz dno wysypane piaskiem?
Maglia - 2014-05-29, 22:46

Piękne zdjęcia, a rzekotka na dereniu prześliczna :)
AurorA - 2014-05-29, 23:32

Czekam na nowe fotki storczyków.
luzio - 2014-05-30, 00:07

AurorA napisał/a:
Czekam na nowe fotki storczyków.
Masz na myśli kukułki? U mnie nad oczkiem wyglądają podobnie. Chyba pyknę im parę zdjęć.
elfikp - 2014-06-01, 21:11


Na zdjeciach ‘ kukułka plamista, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, siedmiopałecznik i mięsorzedne ; rosiczka okrągłolistna i pływacz.
Na dnie jest piach z gliną. Na razie te gatunki storczyków kwitną ;) . W wodzie nadal traszki składają jaja, ponadto są już ich larwy w tym pływające w toni larwy traszki grzebieniastej.

lasoch - 2014-06-01, 22:28

Piękne kukułki i rosiczka! Wsadziłem jedną, którą znalazłem nad rowem do oczka w zwykłą ziemię, mam nadzieję, że się przyjmie.
rewi - 2014-06-02, 11:04

Pięknie i naturalnie! :brawo:
wolanin - 2014-06-02, 11:40

Te storczyki to chyba zasiał Grześ gdy szedł tamtędy z dziurawym workiem z nasionami :)
U mnie rosną jeszcze z zupełnie białym kwiatem, jak znajdę, to dam zdjęcie.

elfikp - 2014-06-02, 20:23

Dziękuje. Z tym wiatrem to masz rację ale pierwszemu to musiałem pomóc do mnie trafić. Rósł wcześniej przy rowie ale po jego znacznym pogłębieniu wszystkie z tego stanowiska zgineły.
elfikp - 2014-06-25, 21:08

Koniec czerwca

Aktualnie w wodzie występują żaby zielone, kumaki nizinne, nieliczne traszki zwyczajne i traszki grzebieniaste. Tegoroczne młode żaby trawne pomału już opuszczają wodę. W toni wodnej polują najcenniejsze larwy traszek grzebieniastych.

Obecnie 1/3 gatunków płazów na świecie grozi wyginięcie.

elfikp - 2014-07-16, 13:15

Na niemal każdej działce są różnego rodzaju dziury do których mogą wpaść płazy i już z nich nie wyjść, bądź zostać tam już zasypane. Ostatnio znalazłem w pęknięciu w ziemi 2 traszki zwyczajne ( samice i tegoroczną młodą ). Po opuszczeniu kryjówki płazy przeniosłem w bezpieczne miejsce. Przez zasypaniem ziemią jeszcze dziurę zalałem wodą by się upewnić że wszystkie zwierzęta z niej wyszły ( jeszcze jakiś chrabąszczy wybiegł). Często na działkach są jakieś dekle np. od szamba które stanową dla płazów bardzo duże zagrożenie. Tradycyjny właz ma 2 otwory do otwierania.
Przez tego typu otwory mogą wpadać tam wszystkie młode płazy a nawet dorosłe traszki.. Żeby tego uniknąć u mnie przykleiłem od dołu do włazu bardzo gęstą plastikową siatkę.

Lipiec. Codziennie słychać rzekotki i jeszcze odzywające się żaby zielone i kumaki. W wodzie pływają kijanki żab wodnych, grzebiuszek i najliczniejsze larwy traszek.

Gosik - 2014-07-16, 16:59

Ja dziury w deklach od drenażu zakryłam nakrętkami od 1 L. słoików. W sam raz pasowały na wcisk. Niestety zrobiłam to dopiero, jak syn sprawdzał poziom wody w beczkach i okazało się, że w jednej utopiła się żabka.
Radzionek - 2014-07-16, 21:33

Natura jest bardziej odporniejsza na nieuniknione straty, o ile człowiek zbyt ekspansywnie w nią nie ingeruje. Zauważyłem to w stawikach, które powolutku likwiduję. Żeby nie zwalać wszystko na chociażby moje działania, wielkim szkodnikiem jest mój pies. Dzisiaj dorwał młodego kosa z drugiego lęgu z moich tuj, nie mówiąc o wymordowaniu wszystkich jeży osiedlonych u nas od lat. :((
AurorA - 2014-07-17, 03:00

Do mnie ostatnio masowo ciągną ropuchy zielone, ale pies je łapie w pysk po czym wymiotuje. Akcja się powtarza prawie codziennie wieczorem. Macie pomysł co z tym zrobić, bo szkoda mi i ropuch i psa, ale on dostaje kota jak je zobaczy.
Radzionek - 2014-07-17, 11:44

Trzymaj psa z daleka od żab. Coś w sobie mają takiego, że jak mój kot upodobał sobie polowania na żabie udka, to mizerniał w oczach. A żabi "spray" mają na psa :)
elfikp - 2014-07-18, 09:02

Dobrze zawsze jest zabezpieczyć tego typu miejsca. Traszki maja niezwykłe zdolności wciskania się pod wszelkiego rodzaju przedmioty leżące na ziemi.

Pogodzenie psa z ropuchami może się nie udać.



Ostatnio jest tak ciepło że nawet jaszczurki unikają słońca. Tą sfotografowałem w jakiś pochmurny dzień.

elfikp - 2014-08-03, 10:09


Lato w pełni. Z płazów w wodzie pozostały najbardziej wodne gatunki ( tzw. żaby zielone, kumaki nizinne i traszki grzebieniaste ). Podczas upałów czasem przy brzegu jeszcze można zobaczyć żaby trawne, moczarowe i ropuchy szare.

lasoch - 2014-08-03, 12:23

Piękna Mayla ! Żabka na liściu urocza :)
Zac - 2014-08-03, 13:54

Ładne lilie.
AurorA - 2014-08-04, 02:31

Ja wczoraj próbowałem nagrywać larwy traszek u mnie w płazarium, ale uciekają i niewyraźne wychodzą. Przy okazji jakiś filmik zmontuje.
elfikp - 2014-08-04, 20:07

Dziękuję

Lasoch dobrze rozpoznałeśJ Jak tak dobrze znasz się na liliach to może być był wstanie doradzić jaka bądź jakie odmiany tych roślin dobrze by się prezentowały obok Mayli ? Idealnie by było jak by różniły się tylko kolorem.


U mnie jeszcze są w wodzie larwy traszek zwyczajnych ale coraz łatwiej można spotkać na lądzie świeże przeobrażone osobniki na lądzie. Wczoraj pod jednym pniakiem 2 znalazłem i dorosła samicę .

lasoch - 2014-08-04, 20:19

Nie znam się za bardzo, ale obok ładnie wyglądałaby Gonnere :)
elfikp - 2014-08-04, 20:54

Bardzo ładna biała lilia a masz może jakieś propozycje co do pomarańczowej i żółtej odmiany ?
lasoch - 2014-08-05, 12:25

Ja mam tylko żółtą Tomocika, ale on nie pasuje do niej, Perry's Double Yellow ma duże kwiaty i jeszcze Lemon Mist jest wielopłatkowa :) . A z morelowych i łososiowych to może Sunny Pink,Perry's Double Yellow albo ewentualnie Colorado bo mam i kwitnie bardzo obficie :)
elfikp - 2014-08-24, 14:06



Zastanawiam się na dosadzeniu Perry's Double Yellow ( zdjęcie zrobiłem w oczku Aurory ). Na nowych zięciach ; rzekotka drzewna, traszki zwyczajne- samica i tegoroczny młody, larwa traszki grzebieniastej, traszka grzebieniasta – również tegoroczna, ropucha zielona z innych zwierząt rzadko spotykany dzięciołek i modliszka zwyczajna.

lasoch - 2014-08-24, 16:35

Perry's Double Yellow i Mayla pasują do siebie :) . Piękna modliszka !
elfikp - 2014-09-21, 20:35

Połowa września


Pomimo kończącego się sezon to jeszcze udało mi się spotkać następujące zwierzęta: traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, żaby wodne i brunatne, rzekotki drzewne nadal się odzywają a w słoneczne dni na pniakach wygrzewają się jaszczurki, na zdjęciu jaszczurka żyworodna. Z ssaków ostatnio spotkałem jeża. :pa:

AurorA - 2014-09-25, 01:40

a tą modliszkę to gdzie pstryknąłeś. Ja jeszcze nigdy w Polsce nie widziałem

Perry's Double Yellow na zdjęciu Ci wyszła bardziej żółta niż normalnie

elfikp - 2014-09-29, 20:44


Modliszkę spotkałem u mnie na krzaku. Podczas jednej z cieplejszych nocy -15 * ( tydzień temu spotkałem kilkanaście traszek zwyczajnych. Z pośród spotkanych okazów były zarówno tegoroczne młode ( 1 zdjęcie ), najprawdopodobniej roczne niedojrzałe osobniki ( 2 zdjęcie ), jak i dorosłe samce w różnych kolorach ( zdjęcie 5 i 6), jak i dorosła samica ( 3 i 4 zdjęcie) wędrująca pośród traw. Na szczególną uwagę zasługuje sposób w jakim się przemieszczała, tyle nad ziemią.

Gosik - 2014-09-29, 21:16

elfikp napisał/a:

Modliszkę spotkałem u mnie na krzaku. Podczas jednej z cieplejszych nocy -15 *.

Gdzie Ty mieszkasz że już miałeś - 15 *?

elfikp - 2014-09-30, 16:08

To był myślnik ;) . Oczywiście było 15 *( ale na plusie. Dziś podczas słonecznej pogody nadal się rzekotki odzywają :)
elfikp - 2014-11-07, 17:51



Na nowych zdjęciach ; rudzik, sikorka modra, bogadka, wróbel mazurek i jeszcze aktywne traszka grzebieniasta i zwyczajna.

Gosik - 2014-11-11, 14:23

Super zdjęcia :good:
leszek50-57 - 2014-11-12, 20:32

Fotki bardzo udane i na czasie :good: ale Nie za wcześnie karmisz sikoreczki
Ja karmię jak spadnie śnieżek i zacznie mrozić ;)

elfikp - 2015-02-15, 22:33



Był u mnie elektryk (zapalony ornitolog) który cały rok dokarmia ptaki co ciekawe mówił że najwięcej pokarmu mu schodzi w okresie lęgów ;) Chyba mu się u mnie podobało bo użył rzeczownika rezerwat.
Ostatnio z ciekawych ptasich gości do mnie wpadł na śniadanie krogulec.

Radzionek - 2015-02-15, 22:40

Efekt domina w świecie przyrody :) Dokarmiasz inne, to drapieżce wykorzystują apetycznie tłuściutkie ptaszki, które Ty futrujesz :) To samo jest i u mnie. Sikorki są smacznym łupem, w przeciwieństwie do wrzaskliwych wróbli.
AurorA - 2015-02-16, 16:39

Faktycznie nieźle tego Krogulca uchwyciłeś.
Freakazz - 2015-02-19, 13:58

Świetne zdjęcia Krogulca :brawo:
elfikp - 2015-02-24, 16:14

Dziękuje.
Wszystko jest w przyrodzie potrzebne. Już nie raz widziałem jakiegoś przelatującego u mnie krogulca z ofiarą ale dopiero pierwszy raz widziałem posilającego się.

elfikp - 2015-03-09, 18:20

Nowy sezon 2015 r.


elfikp - 2015-03-27, 16:18


Jak co roku odwiedzają moje oczka kaczki ale tylko jak zaczynają rozrabiać to się z nimi żegnam... Liście lilii już dorosły do powierzchni. Z płazów już udało mi się zobaczyć w oczku: żaby trawne ( nawet skrzek już złożył), żaby moczarowe, żaby wodne, traszki zwyczajne ( również one zaczęły składać jaja) i najcenniejsze traszki grzebieniaste. Na 2 zdjęciu wawrzynek wilczełyko bardzo rzadki chroniony gatunek krzewu którego jeszcze nigdzie nie udało mi się spotkać w środowisku naturalnym ale czasem bywają w sprzedaży. Obecnie z każdym dniem coraz bardziej rozkwita. Ja u siebie w grodzie staram się sadzić rośliny krajowe, które nie tylko wyglądają nie mniej atrakcyjniej od egzotycznych ale również bez obaw przezimują u nas.

Radzionek - 2015-03-28, 20:52

Ten kaczorek to bajerancik :) Aż tryska z niego zieleń, co nie znaczy, iż samiczka nie jest piękna z tymi pomarańczowymi nóżkami. Na Twoim miejscu uszanowałbym tą parę, choćby troszkę narozrabiała ;) :brawo:
Gosik - 2015-03-30, 09:55

Kaczuchy rewelacyjne , a na pierwszym zdjęciu wyglądają jak takie stare, dobre małżeństwo, które chodzi po parku i prowadzi ważną rozmowę ;)
AurorA - 2015-03-31, 22:53

U mnie w oczku tez traszek kupa, ale większość to samce, chyba wracają też młode które się tu wykluły bo sporo małych widzę
elfikp - 2015-04-04, 16:47


Kaczki są super ale ja dla nich oczka nie robiłem.... poza tym one niszczą rośliny, zjadają traszki.
Ostatnio zrobiłem trochę fotek. Rzekotka niestety została utopiona przez napalonych jeszcze nie wybarwionych samców żaby moczarowej. Rano udało mi się spotkać wędrującą parę ż. trawnych, pojawiła się też pierwsza w tym roku żaba zielona.. Najcenniejsze traszki grzebieniaste odwiedziły już 2 oczka. Bardzo liczne traszki zwyczajne można u mnie oglądać nawet podczas załamania się pogody jaką mieliśmy ostatnio.

Freakazz - 2015-04-10, 21:38

Mnie również odwiedziła niedawno para kaczek, ale sąsiadka je pogoniła - bo u niej też spacerowały ;)
elfikp - 2015-04-13, 10:57

Ja u mnie niestety ale musze czasem nawet parę razy na dzień je odganiać. Na szczęście traszki mają dużo w wodzie kryjówek w których mogą się przed kaczkami schować.



Na nowych zdjęciach: żaba moczarowa, jakaś żaba wodna, ropuchy szare i traszki grzebieniaste wraz z zwyczajnymi. Ostatnio odzywał się samiec rzekotki drzewnej.

AurorA - 2015-04-13, 22:29

U mnie żaby wodne czarne.
elfikp - 2015-04-26, 19:17




Na początku sezonu zawsze są ciemniejsze, dzięki czemu mogą się szybciej ogrzać.
Na nowych zdjęciach; torfowisko i jego otoczenie z licznymi kryjówkami, skrzek żab moczarowych, wędrujący do wody samiec traszki zwyczajnej z już rosnącym grzebieniem, żaba trawna, młoda najprawdopodobniej żaba moczarowa i jaszczurka zwinka.

elfikp - 2015-04-28, 12:32


Ostatnio po deszczu płazów przybyło. Pierwszą w tym roku spotkałem wędrującą grzebiuszkę, kumaki spotkałem dokładnie na tej samej płyciźnie w dużym oczku co w poprzednich latach ( 4 szt.), udało mi się też końcu namierzyć samca rzekotki na migdałku. Często skaczące żaby do wody płoszą traszki a w tym roku pierwszy raz widziałem odwrotna sytuację jak samica traszki grzebieniastej przestraszyła ż. moczarową ;) .

rewi - 2015-04-28, 12:44

elfikp napisał/a:
Ostatnio po deszczu płazów przybyło.


A ja się zastanawiałam czy tylko u mnie taka sytuacja ;) Siedzą wygrzewają się na słońcu, chętnie pozują do zdjęć i nie są płochliwe.

elfikp - 2015-05-10, 13:47



Na nowych zdjęciach: rzekotka drzewna, kijanki ropuchy szarej, kumak nizinny, torfowisko, samiec traszki grzebieniastej wędrujący w czasie deszczu i jaszczurki zwinki. W tym roku postanowiłem zwiększyć % przeobrażonych młodych płazów bezogonowych ( głównie żab trawnych i ropuch szarych ) które złożyły skrzek w średnim oczku. Z tego też oczka postanowiłem przenieść cześć traszek zwyczajnych ( kilkanaście przeniosłem ) i wszystkie grzebieniaste (dla których kijanki stanowią przysmak) do największego oczka. Stopniowo wyławiając traszki grzebieniaste naliczyłem ich tam aż 8 szt.( 1 samiec i 7 samic ). W związku z tym że oczko upodobały sobie te rzadkie płazy postanowiłem przestać je z tamtą przenosić. Obecnie co najmniej jest tam 1 dorosła samica i jeden zeszłoroczny młody osobnik ( płazy te są bardzo skryte ). Podczas nocnych obserwacji odkryłem również te traszki w bardzo małym torfowisku, przeznaczonym dla młodych płazów. Na początku był to 1 samiec polujący na bardzo licznie występujące tu ośliczki. Po dokładniejszych obserwacjach odkryłem tam jeszcze obecność 3 samic które w nocy składały jaja. Wszystkie 4 traszki wyłowiłem i przeniosłem do dużego oczka. W przyszłym roku chyba nic nie będę przenosić ;)

elfikp - 2015-05-22, 18:20


Traszki grzebieniaste głównie aktywne są w nocy i właśnie wtedy okazało się że już tylko liczniejsze od nich u mnie są traszki zwyczajne, podobnie jak to ma miejsce w idealnych dla nich stawach. W nocy niejednokrotnie obserwowałem jak dziarskim krokiem traszki przemieszczały się z jednego oczka do drugiego ( głównie samce ). Najciekawsze było odkrycie co najmniej 4 traszek w małym torfowisku gdzie również samice zdecydowały się złożyć jaja. W tym roku również przenoszę część jaj tych rzadkich płazów do akwarium by zwiększyć liczbę przeobrażonych larw. Traszkom dałem wolną rękę ( nie przenoszę już ich z jednego oczka do drugiego ) w końcu to dla nich je zrobiłem, a kijanki płazów bezogonowe muszą wykazać się sprytem żeby przetrwać w krainie smoków.

elfikp - 2015-06-15, 23:55

Ostatnio podczas prac porządkowych spotkałem; jaszczurkę zwinkę , padalca zwyczajnego, dorosłego samca traszki zwyczajnej i młodą traszkę grzebieniaste. Żaby „wodne” cały czas mają okres godowy ( nawet ich kijanki już pływają ), kumaki oraz traszki zwyczajne i grzebieniaste. W średnim oczku zauważyłem ( tam jest największy % lustra wodnego pokryty jest liśćmi lilii) że nie tylko taki charakter oczka traszką nie przeszkadza ale głównie one występują przy dużych liściach. Wydaje się że płazy bez większego problemu znajdują luki między liśćmi ;) . W toni wodnej już od jakiegoś czasu polują larwy traszki grzebieniastej.
rewi - 2015-06-16, 09:11

Życie pulsuje w takim oczku :brawo:
elfikp - 2015-06-29, 23:16



Coraz trudniej w oczkach można spotkać traszki zwyczajne. Wydaje się że temu gatunkowi ilile nie przeszkadzają ;) Grzebieniaste natomiast preferują miejsca z łatwiejszym dostępem do powierzchni. Ostatnio znowu dowiozę trochę korzenie które od razu spodobały się zwinką.

rewi - 2015-06-30, 09:14

A jeżyk zaspany :good:
elfikp - 2015-07-05, 15:47

Trochę przestraszony, wypuściłem go jakieś 500 m od działki....mam nadzieje że nie wróci do mnie ten mały drapieżnik.

Kilka z nowo dowiezionych korzenie ułożyłem w miejscu gdzie turzyce tworzą cos w rodzaju naturalnego szuwaru ( tu nigdy nie kosze). W tym też miejscu już po kilku dniach spotkałem jaszczurkę żywrodną. Kiedyś była to u mnie najpospolitsza jaszczurka ale chyba koty doprowadziły że obecnie rzadko je spotykam. Na pozostałych zdjęciach żaba trawna w torfowisku i chyba najładniejsza z krajowych żab jeziorkowa w średnim oczku.

elfikp - 2015-07-12, 21:17


Lata w pełni ;)
Już na lądzie spotykam tegoroczne młode traszki zwyczajne w towarzystwie zeszłorocznych .

luzio - 2015-07-12, 21:48

Jestem w trakcie budowy kolejnego ;) oczka. Spuszczałem z niego wodę by podjąć dalsze prace. Byłem zmęczony więc nie bardzo mi się chciało wyławiać z niego całe życie. Zwłaszcza traszki. Na szczęście podjął się tego brat. Wyłowił ok 30 młodych traszek. A ile poszło na przemiał przez pompę to nie chcę myśleć...
Tak czy siak jest dobrze. Są traszki, jaszczurki, ptaki, pszczoły i nażarty zaskroniec. Te też nie mają łatwo bo sąsiedzi już parę utłukli - wiecie: węże.
Woda przyciąga. W sumie to fascynujące obserwować to całe nowe życie :)

Ale wracając do młodych traszek. Co im może grozić? Żaby, ryby?

elfikp - 2015-07-13, 00:19

Młode traszki czyli larwy mają całą masę naturalnych wrogów. Polują na nie wszelkiego rodzaju owady oraz ich larwy, ptaki wodne. Na lądzie podają ofiarami większych drapieżnych owadów np. biegaczy, jeży, łasic, zaskrońców, żab. Ogólnie można powiedzieć że pomimo licznych wrogów na lądzie to są względnie bezpieczne. Największym zagrożenie dla wszystkich gatunków traszek i ich larw są ryby. Dzięki sztucznemu zarybianiu stawów dużo ich populacji znacznie zmniejszyła swą liczebność a nie jedna nawet wyginała. Dlatego też tylko liczne ich populacje możemy spotkać w czystych nie zarybionych stawach, torfowiskach. Jeśli zależy tobie na tych coraz rzadziej spotykanych płazach to proponował bym ci nie zarybiać oczka.
luzio - 2015-07-13, 23:09

A na co polują traszki? Radzą sobie z larwami żółtobrzeżka? Może z tymi mniejszymi? Bo tak szczerze to orfy dałem przede wszystkim ze względu na różne robactwo. I póki co wykonują swoją robotę za co je cenię i lubię :)
elfikp - 2015-08-04, 10:28

Orfy polują również na larwy traszek..
Tu masz linka http://amphibia.org.pl/in..._cristatus.html do artykułu o traszkach grzebieniastych ;) .
Lato w pełni. W oczku można zobaczyć np. na różnym etapie rozwoju larwy traszek( na zdjęciu grzebieniastej), kijanki, żaby, kumaki. Dorosłe traszki grzebieniaste cały czas przebywają w wodzie oraz nieliczne dorosłe traszki zwyczajne. Z pobliskich krzaków otaczających oczka czasami odżywają się samce rzekotek. Rano oraz późnym popołudniem można spotkać wygrzewające się jaszczurki( już się młode urodziły- 7 fota). Gady oprócz specjalnie dla nich przygotowanych pniakach wygrzewają się w najróżniejszych miejscach. Na ostatnim zdjęciu najczęściej spotykana młoda samica jaszczurki zwinki.

elfikp - 2015-08-09, 16:18


Ostatnio pojawił się u mnie pierwszy ( tak mi się wydaje ) zaskroniec zwyczajny. Ktoś już miał u siebie takiego gościa ? i czy zauważył wyraźny spadek liczebności płazów u siebie ?
Podobno traszki grzebieniaste dzięki licznym gruczołom w skórze są bardzo rzadko zjadane przez tego gada.

rewi - 2015-08-09, 17:13

Co to za lilia?? :P
wolanin - 2015-08-09, 18:16

elfikp napisał/a:
Ostatnio pojawił się u mnie pierwszy ( tak mi się wydaje ) zaskroniec zwyczajny. Ktoś już miał u siebie takiego gościa ? i czy zauważył wyraźny spadek liczebności płazów u siebie ?
Podobno traszki grzebieniaste dzięki licznym gruczołom w skórze są bardzo rzadko zjadane przez tego gada.

W moim stawku kumaki górskie mające przecież niebagatelne gruczoły jadowe (o czym przekonałem się naocznie w dzieciństwie) zostały parę lat wstecz zdziesiątkowane przez zaskrońca. Jak to kumaki - zawsze są, więc nadal zasiedlają stawek, ale już nie w takiej masie, jak przedtem. Widziałem na wiosnę w stawku młodego zaskrońca. To, jak szybko potrafi się poruszać w wodzie, upewnia mnie co do dużych jego szans w polowaniu na karasie. Wygląda to jak śmignięcie bicza.

elfikp - 2015-08-16, 20:31

Masz może w stawie traszki ? Wiem że również padają łupem tego węża. Lilia to ‘Joey Tomocim – na zdjęciu jest jej sadzonka. Podobno czasem tak też się rozmnaża.

Kilka nowych fotek.

elfikp - 2015-09-04, 21:16










U mnie jak na razie tylko raz tego węża spotkałem ale to nie musi oznaczać że już go tu nie ma. Podczas jego poszukiwań napotkałem zdumiewająco dużo jaszczurek żyworódek i tylko kilka zwinek, głównie młodych. Gady są znacznie trudniejsze od płazów do obserwacji, im mniej jest dla nich optymalna pogoda tym mniej ich się pokazuje.
Z płazów na zdjęciach jest; żaba moczarowa, zeszłoroczna młoda traszka zwyczajna i młoda żaba „wodna” .

rewi - 2015-09-04, 21:47

Żaby zaczynają się coraz częściej pokazywać w oczku. Ale nie ma ich za dużo :)
elfikp - 2015-09-06, 09:37



W końcu trochę popadało. Żab wodnych u mnie nie brakuje. Może dlatego że oprócz oczek jest trochę kryjówek w postaci np. pniaków, gałęzi, trawa przy oczkach nie jest koszona – i tam najczęściej spotykam młode żabki.

rewi - 2015-09-06, 11:30

Widać piękne naturalne brzegi tak powinny wyglądać oczka :good:
elfikp - 2015-09-06, 21:28


Dzięki. Płazy bardzo chętnie zamieszkują właśnie takie obfitujące w kryjówki miejsca( nawet gatunki mniej ściślej związane z wodą ).

Kanczarr - 2015-09-17, 09:39

Bardzo fajnie wygląda to oczko, wyszło Ci , naprawdę :) Sam chciałbym za jakiś czas sobie założyć swoje oczko, lecz wydaje mi się że teraz już za późna pora jest. Kiedy najlepiej to robić ? Wczesną wiosną ? Z góry dzięki za odpowiedź.
AurorA - 2015-09-18, 02:20

U mnie w oczku jeszcze są larwy traszek zwyczajnych.
elfikp - 2015-09-22, 21:25

Dzięki. Jeśli oczko będzie z folii to na pewno musi to być ciepły wiosenny albo letni dzień. Musisz wszystko dobrze zaplanować, bo wszelkie zmiany są bardzo trudne. Niektóre rośliny rosną dosłownie jak chwasty i w krótkim czasie mogą zarosnąć całe oczko dusząc przy okazji bardziej szlachetne gatunki.
W wodzie już jakiś czas nie wodziłem żadnej larwy traszek ( cały czas jestem w terenie- patrz dział obserwacja ssaków ) ale czasem na lądzie spotykam młode tegoroczne osobniki. W czasie ciepłej pogody jeszcze rzekotki z krzewów się odzywają a żaby zielone wygrzewają się na nasłonecznionych brzegach oczek a w trawie ich tegoroczny przychówek skacze.

elfikp - 2016-02-28, 12:14

Sezon 2016r.

Choć do kalendarzowej wiosny jest jeszcze daleko to już u mnie pojawiły się pierwsze płazy. Pierwszego wędrującego samca traszki zwyczajnej spotkałem już 10 lutego a w wodzie 22. W tym roku już traszki zwyczajne weszły do 2 moich oczek wodnych.
Na zdjęciach samiec traszki zwyczajnej i przebiśniegi.





AurorA - 2016-03-05, 21:45

ja traszek w moim płazarium jeszcze nie widziałem, choć wypatruje
elfikp - 2016-04-24, 19:11

Kilka zdjęć z ostatnich tyg. ; grzebiuszka, ropucha zielona, ropucha szara, żaba moczarowa, trawna, i najcenniejsze traszki zwyczajne i grzebieniaste. Z płazów w tym roku jeszcze u mnie widziałem kumaki nizinne i tzw. ż. zielone.












Tmst - 2016-04-25, 11:41

Super żabki :) zazdroszczę Wam tych oczek.
elfikp - 2016-04-26, 10:08





Tmst - dzięki , jak nie masz oczka to zawsze możesz jeszcze zrobić ( jeśli masz gdzie oczywiście ). W Twojej okolicy żyją płazy których na próżno by szukać na nizinach.

Jeszcze nie tak dawno kwitły u mnie przebiśniegi a wawrzynek wilczełyko nadal jest w kwitkach – jeszcze nigdy nie spotkałem tej rzadkiej rośliny na wolności.

elfikp - 2016-07-24, 16:33








Kilka aktualnych fotek.

elfikp - 2016-10-22, 12:22

Koniec sezonu.




Na jesieni traszki zwyczajne i grzebieniaste wędrują w poszukiwaniu odpowiednich dla nich kryjówek zimowych.

rewi - 2016-10-23, 21:57

A jednak jeszcze ukazały się :) W tym roku dość długo można obserwować :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group