Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko MATHEO

matheo - 2012-10-04, 21:13
Temat postu: Oczko MATHEO
Witam wszystkich użytkowników tego forum :pa: :pa: .Już od roku przeglądam wasze posty w poszukiwaniu inspiracji i nowych pomysłów do oczka.Które istnieje już od ponad roku.Lecz teraz przyszedł czas na gruntowną przebudowę.Wstępny wykop mam już gotowy i własnie teraz chciałbym was prosi was o przekazanie mi jakichś rad/uwag gdyż na tym etapie jeszcze mogę coś pozmieniać.A że macie w tym większą wiedzę i doświadczenie ode mnie to każda rada będzie pomocna.

Oczko a jak narazie sam wykop ma wymiary długość 3.3 m szerokość 2.3 m max głębokość 1.2 m.Są zrobione 2 półki na rośliny 30 cm i 60 cm głębokości.Planuję kupno foli "akwen" o grubości 0.5 mm.Czy miał juz ktoś doczynienia z tą folią?
Prosił bym was o ocenę i jakieś rady.Z góry dziękuję.Pozdrawiam Mateusz

Aznar33 - 2012-10-04, 21:49
Temat postu: Re: Oczko MATHEO
Witaj Mateuszu,

Jak na razie, to początki prezentują się bardzo przyzwoicie.

Nie zapomnij sprawdzić na liczniku, ile wody wejdzie do oczka.

Piotrek.P. - 2012-10-05, 06:42

Witaj na forum.... kształt oczka przypomina mi grobowiec ale miejsca trochę jest ;)
ewa535 - 2012-10-05, 08:41

Witaj , ja bym z tego górnego rantu ( tego przy którym na trzeciej fotce rosną roślinki) na całej jego długości wokół oczka wybrała jeszcze ziemi na wysokość/głębokość 10-15 cm.
No i wtedy odrobinę powiększyłabym tą najwyższą półkę. Może nie po całym obwodzie ale chociaż w kilku miejscach gdzie możesz się rozwinąć.
Po co ?
1. Po pierwsze ,ze lepiej zamaskujesz wtedy folię, ustawiając wokół kamienie, których górna część będzie tylko wystawać leciutko z wody.
2. Po drugie na tej półce zasadzisz wszystkie rośliny strefy błotnej ( kaczeńce , kosaćce, itp.)
W tej chwili w ogóle nie masz dla takich miejsca ponieważ 30 cm to dla nich za głęboko.
Pamiętaj też o wypoziomowaniu ostatecznego brzegu !

drako - 2012-10-06, 11:55

Kawał roboty. :brawo:
Ja też radziłbym Tobie urozmaicić obrys oczka, może tak jak radzi Ewa, przy pomocy strefy najpłytszej. Na fotkach nie widać, jak kształt oczka wtopił się w otoczenie i z której strony będziesz je oglądał.
U mnie część kosaćców rośnie w pojemnikach (wys. ok 30 cm), ale większość "stoi" hydroponicznie na płyciznach. Pamiętaj, że najwięcej potrzebnych oczku roślin rośnie na płyciznach.

leszek50-57 - 2012-10-06, 15:07

Witam cię na forum,faktycznie oczko trochę grobowcowe,tylko każdy robi oczko a zapomina
o filtrze korz-gleb.który jest najlepszy do utrzymania wody w czystości i oczku nadaje naturalność ;)
poz.Leszek
-----------------

matheo - 2012-10-16, 20:45

Wprowadziłem małe poprawki tak jak doradzaliście dokoła zrobiłem taką półkę bagienną 15 cm gł.W niektórych miejscach jest ona tak wąska aby tylko ułożyć kamienie do zamaskowania foli.Kupiłem folie o metr szerszą i bd poszerzał o samą strefę bagienna żeby była ona dość duża.Zamierzam przełamać te proste linie i urozmaicić linie brzegową.

Gosik - 2012-10-17, 19:14

Zmieniłabym kształt tego "grobowca" tak, jak obrysowałam na zdjęciu, a ten kwiatek przesadziła w to łyse miejsce na dole zdjęcia

matheo - 2012-11-18, 15:53
Temat postu: zmiany
Po waszych radach postanowiłem zrobić trochę zmian w kształcie ogólnym jak i głębokości półek i dodatkowo oczko zostało dość dużo powiększone względem ostatnich fotek. Teraz mam nadzieje ze już nikomu nie będzie przypominać "grobowca" :-D :-D
Została użyta folia o powierzchni 36 m^2 (6 na 6).

woda została zalana i tak to wygląda teraz :)


Ostatnie zdjęcie zrobione jest od strony widokowej.Narazie nie wygląda to za dobrze ale to cały czas jest plac budowy.Teraz jestem na etapie zwożenia kamieni z całej okolocy do maskowanie brzegów foli.Zostało jeszcze bardzo dużo pracy ale mam nadzieję ze się uporam z tym przed nadejściem zimy :-D

rewi - 2012-11-18, 17:30

Bardzo ładne oczko :brawo:
Jak obsadzisz roślinnością i wpuścisz ryby będzie cud miód i malina ;)

leszek50-57 - 2012-11-19, 09:19

Widać po pracy włożonej,że chcesz mieć oczko cacy,jak ci roślinność po porasta brzegi
po prostu zarośnie,to na pewno będzie miał oczko cud malina jak pisze Ewka o twoim oczku :brawo:
poz.Leszek
----------------

Gosik - 2012-11-19, 13:50

Teraz ma bardzo dobry kształt :brawo: jak zamaskujesz folię oraz rozrosną się rośliny, będzie ślicznie - już jest ładnie, a będzie , jak napisała Ewa "cud, miód i malina" :good:
matheo - 2012-12-11, 21:26

Niestety nie udało mi się już nic zrobić względem ostatnich zdjęć.Najpierw choroba przez która nie było możliwości pracy a następnie nadeszła zima.
Liczę jeszcze na jakąś przerwę w zimie i cieplejszy okres żeby się jakoś uporać z tymi brzegami.

matheo - 2013-02-11, 00:37

Dla odświeżenia wątku wstawię fotki części przyszłych mieszkańców przebudowanego oczka.

Jest to tamtego roczny narybek karasia (pierwsze ryby jak dotąd wychowane u mnie w oczku).Było ich dużo więcej lecz nie miałem warunków na przezimowanie ich w tym roku i musiałem się pozbyć reszty. :-D Trochę dziwią mnie te różnice w rozmiarze ,ale że nie występuje tak tylko u mnie to chyba jest wszystko dobrze z nimi.

matheo - 2013-03-15, 19:43

Już miałem nadzieje że to będzie końcówka zimy a tu dziś takie coś.


Istna tragedia, a 3 dni temu nie było ani grama lodu na oczku ,widać było już że niektóre rośliny zaczęły powoli rosnąć np taka czermień.

matheo - 2013-04-28, 21:17

Sytuacja na dziś nawet dobra wiosna w pełni.Lecz niestety mam problemy z wodą.Na samym początku była czysta, a teraz to jak widać na fotce z osokami.

Do zamaskowania zostały jeszcze brzegi.Jutro zamierzam się tym zająć.Bo teraz to wygląda to strasznie.

lasoch - 2013-04-28, 21:21

wodą się nie przejmuj inni mają o wiele gorzej :) tak i jak tymi brzegami wogóle nie widze folii , chyba ,że mam brudne okulary :P
oczko po prostu śliczne , po prostu bardzo ładne :good:

matheo - 2013-04-28, 21:27

Na fotkach nie widać ale cały tył oczka nie jest jeszcze zamaskowany.Specjalnie nie robiłem tam zdjęć bo wygląda nie ciekawie.Jest tam łyso bez roślin a na dodatek ta folia.

Jak tylko pogoda pozwoli na prace przy oczku, to może już jutro pokaże foto w całości.

KILERK1 - 2013-04-28, 21:59

lasoch napisał/a:
wodą się nie przejmuj inni mają o wiele gorzej :) tak i jak tymi brzegami wogóle nie widze folii , chyba ,że mam brudne okulary :P
oczko po prostu śliczne , po prostu bardzo ładne :good:

też mi się podoba ,wykończenia super :-D

Gosik - 2013-04-28, 22:10

Kamienie ułożone super, zupełnie jak artystyczny nieład, mnie się podoba. Woda powinna się wyklarować jak ruszą rośliny.
matheo - 2013-05-02, 23:35

Nareszcie skończone maskowanie foli.Zajęło to dość dużo czasu ale jestem z koncowego efektu bardzo zadowolony.Zresztą sami oceńcie :piwko:

Teraz jeszcze dosadzić roślin i czekać aż woda się wyklaruje.


Muszę coś z tym trawnikiem zrobić bo strasznie ucierpiał przy tej przebudowie oczka.

leszek50-57 - 2013-05-03, 10:15

Fajnie ci to wyszło,trochę pracy a efekty super :brawo:
rewi - 2013-05-03, 11:27

Bardzo dobrze zamaskowane :brawo: :brawo:
matheo - 2013-05-05, 23:59

Ryby się coś u mnie dziwnie zachowują.Całymi dniami siedzą na dnie lub pod kamieniami wystającymi z półek tak że ich nie widać wcale przez cały dzień tylko na sam wieczór wypływają tak że można je zobaczyć i karmić.
Jak pamiętam to w tamtym roku tak nie było, były aktywne cały dzień.

A jak to u was z tym jest?

Artur - 2013-05-06, 07:56

Możliwe że coś je przestraszyło, jakiś Bocian, Czapla lub inny drapieżnik.
ewa535 - 2013-05-06, 08:40

Przychylam się do hipotezy Artura . Moje też tak mają stale. Od kiedy buszują koty a kiedyś szczur. Nawet do jedzenia nie przypływają. Muszę odejść i z daleka patrzeć to wtedy jedzą.

Ryby są mądre

matheo - 2013-05-17, 01:01

Dziś przechodząc koło zoologa zauważyłem tablice promocja i tak z ciekawości wszedłem zobaczyć.Zauroczyły mnie welonki i postanowiłem spróbować z nimi w oczku gdyż słyszałem opinie że wytrzymują normalnie w oczkach jak zwykłe karasie. Ktoś tutaj na forum kiedyś pisał że udało mu się przezimować nawet teleskopa.

A że promocyjne ceny bardzo zachęcały to kupiłem te dwa cudeńka.Prawda że piękne?

matheo - 2013-05-30, 23:46

Dziś u mnie pojawił się pierwszy kwiat lili. Trochę mały ale to pewnie przez to że jest pierwszy.

Trochę wstyd wstawiać zdjęcia t uwagi na wodę z którą jak na razie nie mogę sobie poradzić.

lasoch - 2013-05-31, 08:44

a jak tam z tym teleskopem i tym drugim ... welonem ? u wszystkich już lilie kwitną , ale i u mnie może wreszcie zakwitną , ładny kwiatuszek , mały a cieszy :)
matheo napisał/a:
Trochę wstyd wstawiać zdjęcia t uwagi na wodę z którą jak na razie nie mogę sobie poradzić.

jaki wstyd ? to co będzie jak ja pokaże fotki swojej wody

Gosik - 2013-05-31, 15:27

Wstyd to kraść i głupio wpaść :hehe: , a woda jak dosadzisz roślin ( powinno być przynajmniej 1/3 oczka ) na pewno się wyklaruje. Lilia śliczniusia :brawo:
PIOTR.P - 2013-05-31, 21:48

lasoch napisał/a:
matheo napisał/a:
Trochę wstyd wstawiać zdjęcia t uwagi na wodę z którą jak na razie nie mogę sobie poradzić.

jaki wstyd ? to co będzie jak ja pokaże fotki swojej wody

Gosik napisał/a:
a woda jak dosadzisz roślin ( powinno być przynajmniej 1/3 oczka ) na pewno się wyklaruje. Lilia śliczniusia :brawo:

poprzednicy zapomnieli dodać żebyś jeszcze jakiś filtr zrobił i zainstalował i w tedy będzie O.K

matheo - 2013-06-01, 18:24

lasoch napisał/a:
a jak tam z tym teleskopem i tym drugim ... welonem ?


Teleskop jak i ta welonka żyją mają się bardzo dobrze.Chyba nigdy w życiu nie widziały takiej masy wody.Czerwona welonka dołączyła do innych karasi i przebywa razem z nimi za to teleskop pływa samotnie.Zapewne wynika to z tego że nie dawał by rady za żadna nadążyć.


Założenie było takie że ma być to oczko bez techniki lecz powoli dojrzewam to tematu filtracji.Już nawet 2 tygodnie temu powstało mini oczko, które na wiosnę ma być powiększone i połączone z głównym oczkiem tak aby robiło ca filtr korzeniowy.Jak wyjdzie zobaczymy w przyszłości.

lasoch - 2013-06-01, 21:07

matheo napisał/a:
Już nawet 2 tygodnie temu powstało mini oczko, które na wiosnę ma być powiększone i połączone z głównym oczkiem tak aby robiło ca filtr korzeniowy.Jak wyjdzie zobaczymy w przyszłości.

fajnie jakbyś dał zdjęcia , to dobry pomysł , na pewno oczyści ci wodę , w przyszłości będzie oczywiście pięknie

matheo - 2013-06-01, 22:46

Jak na razie to nie wygląda dobrze bo jest w surowym stanie położona folia zalana woda i jakieś rośliny.Niestety jeszcze nie miałem czasu aby zabrać się za jakieś maskowanie brzegów foli.

Oczywiście zdjęcia będą ale to za jakiś czas.

Gosik - 2013-06-01, 22:52

matheo napisał/a:

tak aby robiło ca filtr korzeniowy.Jak wyjdzie zobaczymy w przyszłości.

Jeżeli te "ca" miało oznaczać "circa about" (czyli mniej więcej, około, w przybliżeniu), to po nim powinieneś użyć określnika "za", bo inaczej wyszło dziwnie. Chyba że to "ca" wskoczyło przypadkowo, zupełnie przez Ciebie nie kontrolowane.

matheo - 2013-06-01, 23:16

Niestety samo mi tam przez przypadek wskoczyło (naciśnięcie złego klawisza), zupełnie tego nie zauważyłem.
Ale widzę że polonistka forum zawsze w pogotowiu. :piwko:

Gosik - 2013-06-01, 23:18

Zawsze, zawsze :P , a to mnie po prostu zaciekawiło, boś młodzieniec jeszcze, a rzadko kto już używa tego skrótu :good:
matheo - 2013-06-04, 21:06
Temat postu: Nowe zakupy
W oczku troszkę się pozmieniało wszystkie karasie trafiły do małego nowego oczka o którym już pisałem wcześniej.W dużym pozostały tylko koi.

Dziś właśnie zakupiłem 2 nowe karpiki.



Zdjęcia straszne ale robione telefonem na szybko bo rybki wpuszczałem podczas deszczu.(bałem się zamoczyć lustrzanki)


Doradźcie mi którą odmianę lili żółtej bardziej polecacie (i dlaczego) Chromatella vs Colonel ?

Cały czas deszcz i w oczku nic aktualnie nie rośnie, za to jest tego jeden plus :yahoo: woda się wyklarowala :yahoo:

Elendil - 2013-06-05, 07:57

Chromatella - piękne liście.
Gosik - 2013-06-05, 12:39
Temat postu: Re: Nowe zakupy
matheo napisał/a:
Cały czas deszcz i w oczku nic aktualnie nie rośnie,

To niemożliwe, u mnie właśnie przez ten deszcz zarosło jak w buszu :-o , może u Ciebie pada jakiś inny deszcz :((

lasoch - 2013-06-05, 15:52

Elendil napisał/a:
Chromatella - piękne liście.

dokładnie , ma piękne klasyczne kwiaty :good: fajne karpiki , zwłaszcza ten złoto-żółty :)

Bartosz_n - 2013-06-05, 16:11

Piękne karpiki :brawo: :-D
I bardzo dobry pomysł z odseparowaniem karasi od karpi :good:
Koi szybciej się oswoją ;)

matheo - 2013-06-06, 00:28

Bartosz_n napisał/a:
Piękne karpiki :brawo: :-D
I bardzo dobry pomysł z odseparowaniem karasi od karpi :good:
Koi szybciej się oswoją ;)


To ja już nie wiem co jest źle.Karasie nawet czasami pod rękę podpływają do jedzenia a koi siedzą na dnie że ich nawet nie widać.Na pokarm nawet nie reagują. Pokazują się tylko wieczorami tak na chwile i to i tak zawsze są na dużej głębokości.

Posadziłem dziś kilka nowych lili Alba, Chromatella, Colorado, James Brydon, Cholandia.

ewa535 - 2013-06-06, 09:06

Nic nie jest źle. Karpie są inteligentne a karasie nie. Parawdopodobnie przy oczku chodził kot albo inny straszyciel. Koi wyciągają wnioski i nie pływają przy brzegach ! Ciesz się z tego.
Moje też tak mają. Były oswojone do czasu kiedy w oczku pojawił sie szczur. Od tamtego czasu są bardzo płochliwe. JAk czasem zbyt energicznie zejdę do ogrodu, to hałas stóp o żwirową nawierzchnię tak je wystraszy, ze natychmiast są na dnie. Nawet jak im rzucam pokarm to plusk wody je przeraża.

saper - 2013-06-06, 09:46

no własnie karpie koi to mój największy zawód ... myślałem, że one się łatwo oswajają, z czasem podpływają, jedzą z ręki a moje ciągle przy dnie, jak już podpłyną bliżej to płoszy je byle co ... zero radości z tych ryb - zdecydowanie nr 1 co mogę polecić to jazie - złote orfy ... super ruchliwe, widoczne, pływające pod powierzchnią całymi ławicami - super rybki do stawu ! dają radość ! karpie koi odławiam i sprzedaje ... radości zero, nie widać ich niemal a syfią, grzebią w dnie, niszczą rośliny jak żadna inna ryba ... ot spasione tłuściochy, srające na potęgę ; )
Gosik - 2013-06-06, 10:39

Noo, mocne słowa, nieźle Cię widać rozczarowały :(( Nie mam Koi, bo mam za płytko, ale to piękna ryba. Oczywiście Orfy ( te mam ) też są piękne, no i cały czas dostojnie sunące tuż pod taflą wody.
lasoch - 2013-06-06, 14:04

matheo napisał/a:
Posadziłem dziś kilka nowych lili Alba, Chromatella, Colorado, James Brydon, Cholandia.

piekne lilie żeby ci tylko pięknie rosły , a jak zakwitną ... :roll: tylko niw wyrzucaj tych KOI to jest po prostu głupota , ja nie mam ich bo nigdzie nie ma , nawet jakby ich nie było widać to i tak są BOSKIE

[ Dodano: 2013-06-06, 14:07 ]
no i lilia wodna Holandia przez samo "h" :oops:

Gosik - 2013-06-06, 18:48

lasoch napisał/a:
no i lilia wodna Holandia przez samo "h" :oops:

Łaaał, aż mi jak to mówią "szczęka opadła" :crazy: Lasoch , dzięki Ci dziecko, bo ja już czasem nie poprawiam, aby nie było, że się czepiam, dzięki :cmok:

matheo - 2013-06-06, 22:36

Dziś z rana podchodząc do oczka przypomniało mi się jaki błąd popełniłem przy sadzeniu lili. :evil: Okazało się że zostawiłem gołą ziemię w doniczkach z liliami, nie przykryta wcale kamieniami.Wszyscy już się pewnie domyślają co się stało.Woda jest koloru kawy przejrzystość zerowa.W doniczkach na małej głębokości widać duże ubytki ziemi od pysków koi.Jak na złość w dzień się nawet nie ruszają a w nocy przeleciały jak huragan przez wszystkie nowe doniczki.
Niby nie jest dużo tych koi bo tylko 4 ,ale za to najstarszy 20 centymetrowy potrafi nabałaganić.

I tak się zastanawiam czy jest sens wyjmować doniczki i zasypywać ziemię kamieniami, czy już sobie ryby dadzą spokój z kopaniem w nich.

Co do koi to nawet nie myślę nad ich usunięciem , gdyż są to ryby wyjątkowe każda jest inna pod względem wyglądu i zachowania.W najbliższym czasie będę jeszcze dokupywał nowe w miarę możliwości.

W bałaganieniu karasie nie są lepsze gdyż tak tak samo przekopały doniczki w małym oczku.

Gosik - 2013-06-07, 11:07

Wyjmij kosze i posadź lilie hydroponicznie, najlepiej tak rosną.
http://pl.eurohydro.com/hydroponics.html

Aznar33 - 2013-06-07, 11:11

matheo napisał/a:
I tak się zastanawiam czy jest sens wyjmować doniczki i zasypywać ziemię kamieniami, czy już sobie ryby dadzą spokój z kopaniem w nich.


Jeśli nie zabezpieczysz donic, to wyczyszczą lilie do gołych korzeni.

Im więcej ziemi włożysz do oczka, tym bardziej zapraszam Cię do wątku pt "jaka chemia na glony" :crazy:

lasoch - 2013-06-07, 13:16

Aznar33 napisał/a:
Jeśli nie zabezpieczysz donic, to wyczyszczą lilie do gołych korzeni.

to chyba jedyny aspekt w którym karasie są lepsze , nic nie żrą , ale za to koi są ładniejsze , trudny wybór , a z liliami zrób tak jak ci Gosia radzi

kordiankw - 2013-06-07, 17:51

Gosik napisał/a:
Wyjmij kosze i posadź lilie hydroponicznie, najlepiej tak rosną.
http://pl.eurohydro.com/hydroponics.html

Moje posadzone w koszach rosną nie gorzej od tych sadzonych w gruncie. Tylko kosze muszą być "Jumbo". Takie sadzenie ma tą przewagę nad sadzonymi w grucie, że jeśli mi nie odpowiada sąsiedztwo jednej lilii z inną to bez problemu przestawiam kosze bez szkody dla lilii.

matheo - 2013-06-08, 00:30

Gosik napisał/a:
Wyjmij kosze i posadź lilie hydroponicznie, najlepiej tak rosną.
http://pl.eurohydro.com/hydroponics.html


Wszystkie rośliny w oczku rosną hydroponicznie, no oprócz tych lili ale ona maja szybko się rozrastać i pięknie kwitnąć więc niech mają ta ziemie.Mam nadzieje że zrekompensują mi to zasłaniając liśćmi część tafli wody i woda będzie przejrzysta.Zobaczymy.

Lilie hydroponicznie mogą rosnąć ale już w dojrzałym oczku gdzie nazbierała się już odpowiednia dla nich ilość mułu na dnie.

matheo - 2013-06-30, 23:44

To i ja odświeżę swój temat. :-D
Woda dalej nie taka jaką bym chciał, no ale przynajmniej coś już widać.
Karpie się wreszcie ośmieliły i zaczęły podpływać.




Lilie dość ładnie się już rozrosły i zachwycają kwiatami.(te wiaderka na 2 zdjęciu trochę szpecą ale w planach będą docelowo na dnie gdzie nie będzie ich tak widać)




Jak widać na zdjęciach poniżej tylko połowa oczka jest wykończona całkowicie, gdyż zabrakło mi na razie roślin do obsadzenia części brzegu z 1 zdjęcia.I na razie nie wygląda on zbyt dobrze.

wolanin - 2013-07-01, 09:06

Pięknie. Po kamieniach od razu widać, że to klimaty podkarpackie :)
lasoch - 2013-07-01, 09:08

piękne karpiki , ale jest ich 5 ? jeżeli chodzi o wodę to nie jest źle :) lilie ładnie rosną i widać , że mają trochę pąków , no i aktualne kwiaty też ładne , wg mnie całe oczko jest już perfekcyjne :good: no ale może jakby było całe zarośnięte to będzie jeszcze piękniejsze , bardzo fajna jeżogłówka :)
rewi - 2013-07-01, 09:20

Pięknie oczywiście rybki, lilie :brawo: :brawo:
matheo - 2013-07-01, 22:50

lasoch napisał/a:
piękne karpiki , ale jest ich 5 ?


Karpi jest dokładnie 4.Przebywa z nimi aktualnie 1 karaś gdyż jest on najbardziej oswojony.I karpie się od niego uczą podpływania do ręki.

Jutro wybieram się na giełdę zoologiczną do Krakowa więc karpi raczej przybędzie.

lasoch - 2013-07-02, 08:17

karaś to chyba ten najbardziej czerwony , wygląda na koi jak mu się nie przyjrzeć dokładnie :) czekam już na zdjęcia nowych rybek jak tylko będą :)
matheo - 2013-07-05, 01:21

Oto obiecana fotka mojego nowego nabytku z giełdy w Krakowie.
Koi motylki :-D wszystkich jest ich 6 ale 2 wyskoczyły mi z miski gdy byłem w domu i później już nie dałem rady zrobić im zdjęć.Może niedługo się nadarzy jakaś okazja na sfotografowanie ich.

Są jeszcze płochliwe, ale pojedyncze sztuki zaczynają coraz odważniej pływać po oczku.

matheo - 2014-02-15, 13:03
Temat postu: wspomnienie lata
Wszyscy czekamy do wiosny więc wrzucę fotki dla przypomnienia co sie działo w lecie , gdyż bardzo dawno nic nie dodawałem.


[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9babbc9532b2b48d.html]
[/URL]

lasoch - 2014-02-15, 13:31

Colorado z ważką i jak mniemam chromatellą zabójczy. A na trzecim i ostatnim to James Brydon? Cudownie o tej porze roku oglądać takie fotki :good: . Czy chromatella jest bardzo duża? Ile miejsca zajmuje?
rewi - 2014-02-15, 14:04

Pięknie rozkwieciło :-D
matheo - 2014-02-15, 16:26

Tak racja jest to James Brydon. Chromatellę jak i większość innych miałem pierwszy rok więc nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć ile miejsca zajmie ,bo były zakupione jako małe sadzonki.
W oczku jest 7 odmian wiec w tym roku oczekuję dużo większej ilości kwiatów.

luzio - 2014-02-15, 17:40

Ta biała lilia

to jaka odmiana?
Szukam czegoś fajnego białego.

lasoch - 2014-02-15, 20:58

Możliwe, że Alba, ale raczej w handlu jest nie spotykana, więc będzie to pewnie najbardziej znana biała odmiana czyli Albida, ale pewną odpowiedź i tak da matheo.
matheo - 2014-02-16, 18:33

Kupiona została jako Alba.
matheo - 2014-06-09, 00:13

Oczko nie zasypane :-D , ma sie całkiem dobrze. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy


Niestety zdjęcie z telefonu , gdyż chwilowo nie posiadam aparatu.

Mam pewien problem z roślinami , sa stosunkowo małe , brakuje im intensywnego koloru , czesto zasychają końcówki liści. Najgorzej ma sie osoka. W tamtym roku przywiozłem kilka sztuk od jednego użytkownika tego forum , przez pierwszy miesiac miały się dobrze nawet na poczatku pojawiały sie kwiaty. Lecz sukcesywnie opadały coraz niżej by w koncu opaść na dno. Po zimie miałem nadzieje że wypłyna , lecz tak się nie stało ,gdy sprawdzam na dnie leżą jakieś malutkie słabe rośliny lecz nie mają zamiaru wypłynąć.

Jak myślicie czy powodem tego może być twarda woda ?? A jesli nie to czy macie jakieś pomysły co może byc powodem i jak temu zaradzić .

Raffaello - 2015-03-01, 22:04

witam :piwko: piękne oczko i rybki :)
mam pytanie czy ta folia "akwen" o grubości 0.5 mm co pisałeś na początku czy ją masz a jak tak czy jest dobra ?

matheo - 2015-03-03, 10:24

Od 3 lat jest założona ta folia 0.5 mm ,jak dotąd nie miałem z nią żadnych problemów , więc można powiedzieć że jest ok. Ale wiadomo w porównaniu do PCV To ona raczej nie przetrwa tak długo.
Raffaello - 2015-03-05, 14:08

tam jest napisane że ta folia jest PCV, ale skoro przetrzymała 3 lata i nadal jest, więc nie jest chyba taka zła :)
matheo - 2015-09-26, 01:42

Po długim czasie nieobecności.
Tak wyglądało na początku 2015.








rewi - 2015-09-26, 09:00

A gdzie zdjęcia z pełni lata? :piwko:
lasoch - 2015-09-26, 14:16

Wiosną wyglądało cudownie :-o proszę o fotki z pełni sezonu :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group