Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - zielona woda

ogon69 - 2006-05-18, 22:28
Temat postu: zielona woda
Jestem mlodym amatorem,od nie dawna jestem posiadaczem oczka,w ciagu miesiaca zrobila mi sie zielona woda,czy to oznacza glony,czy poprostu kwitnie? Z tego co tu wyczytalem,juto musze zmierzyc ph wody i sporbowac tego torfu!
ZiK - 2006-05-18, 22:35

zielona woda oznacza rozkwit glonów uzyj torfu lub słomy jeczmiennej!poczytaj o tym na forum tam dokladnie jest opisane co robic w takiej sytuacji. :soczek:
AurorA - 2006-05-18, 22:41

Zakwit glonów w nowo założonym oczku to normalka. Musisz zadbać o stworzenie równowagi biologicznej.
ogon69 - 2006-05-20, 00:58

Dzieki,caly czas czytam i sie ucze coraz to nowszych rzeczy! Na poczatek sprobuje z tym torfem :D
KoRcZuS - 2006-05-20, 19:58

Wczoraj posadzilem rosliny, dzisiaj patrze a na powierzchni pelno malutkich zielonych kropek plywa... czy to mozliwe ze tak szybko rosliny zaczely eliminowac glony bo wczesniej tego nie mialem? mam tez zanurzony torf od 3 tyg
AurorA - 2006-05-20, 22:03

To przypadek.
tico0 - 2006-05-23, 14:56

Witam, aby nie zakładać nowego tematu odnosnie zielonej wody podepne się pod ten i napisze o co mi chodzi. Przygode z oczkami zacząłem od dawna, walczyłem z zieloną woda w różny sposób, przeważnie chemią ale skutki zawsze byłyb kiepskie. teraz znalazłem to forum przestudiowałem je i postanowiłem uzyć torfu. W związku z tym że wymieniałem folie w oczku w tym roku i je pogłebiłem do 80cm a co za tym idzie zwiększyła sie jego pojemność do 10-12m3 wody. Na początku maja nalałem świeżej wody, pochodziła z studni głębinowej (około 20m głebokości) i wiejskiego wodociągu w proporcji pół na pół. Ozcywiście zaraz włożyłem 80l worek z torfem o pH 3,5-4,5 firmy ATHENA i zacząłem obserwację co się będzie dziać. Pierwszy pomiar wody pH 7, woda zaczęła zmieniac kolor na słomkowy, byłem pełen podziwu dla tego specyfiku, jednak w miare upływu czasu woda zmieniała sie z słomkowej na zieloną i po powierzchni zaczęły pływać brązowe glony które zbijały sie w grupki. Gdy to ustapiło około tygodnia temu woda jest teraz tylko zielona ale czały czas mierzyłem pH i rosło, w chwili obecnej ma juz 9!. wiem że woda nowa musi zakwitnąć i ustabilizować się, ale to wysokie pH. Co radzicie aby dalej robić ? Czekać na działanie torfu, czy walka jakąś chemią. Dodam że oczywiście jest pompa orginalny filtr z aqua-szut mała kaskada i roślinki.
Grzegorz - 2006-05-23, 17:17

Najbardziej brak ci równowagi biologicznej,a nato musisz poczekać i to długo,poczytaj
dokładnie wcześniejsze posty o zakładaniu oczka. Ja kiedyś po wymianie wody dolewałem część wody z dobrze utrzymanego środowiska wodnego w celu naturalnej szczepionki
i odpowiednego rozwoju biologicznego oczka :soczek:
Napisz jakie masz nasłonecznienie swojego oczka bo zbyt wielkie nie pomaga :pa:

Pawel Woynowski - 2006-05-24, 00:23

Grzegorz napisał/a:
Ja kiedyś po wymianie wody dolewałem część wody z dobrze utrzymanego środowiska wodnego w celu naturalnej szczepionki
i odpowiednego rozwoju biologicznego oczka


Nie najlepszy to pomysł. Można w ten sposób przenieść do oczka różne draństwo, jak bakterie chorobotwórcze, czy nie pożądane w oczku spory chorób grzybowych.
Najlepiej przy wymianie wody z ustabilizowanego oczka pozostawić część wody (czym więcej tym lepiej) i dolać ją do tej świeżo nalanej.

tico0 - 2006-05-24, 10:33

Witam, nasłonecznienie wody jest powiedziałbym średnie, co prawda całe do południa i południe słoneczko grzeje, ale od popołudnia zaczyna powoli nachodzić cień na wodę. Wczoraj jak przypatrzyłem się wodzie to zauważyłem że jakby od górnej warstwy zaczęła się powoli klarować. Tak pierwsze 5cm wody jakby nie było już tak zielone. Ale ph nadal 9.
KoRcZuS - 2006-05-24, 14:59

tico0 napisał/a:
Witam, nasłonecznienie wody jest powiedziałbym średnie, co prawda całe do południa i południe słoneczko grzeje, ale od popołudnia zaczyna powoli nachodzić cień na wodę. Wczoraj jak przypatrzyłem się wodzie to zauważyłem że jakby od górnej warstwy zaczęła się powoli klarować. Tak pierwsze 5cm wody jakby nie było już tak zielone. Ale ph nadal 9.


Mam podobna sytuacje. U mnie tez oczko jest na sloncu az do poznego poludnia, tak 17.00 pozniej drzewa daja troche cienia.

Wode mam masakrycznie zielona, widocznosc 5cm. Ponad miesiac temu zanurzylem torf, w sumie juz jest w oczku ok 70l torfu. Roslin w miare duzo, z tym ze niektore dopiero tydzien temu posadzilem.

No i to Ph. Przed zastosowaniem torfu mierzylem i bylo 7,5. A teraz roznie to bywa, przed wczoraj sprawdzalem i bylo prawie 9. Dzisiaj 8. Ponizej 7,5 jeszce nie zjechalem, tak jakby ten torf nie dzialal ;/

Dzisiaj postanowilem sprobowac chemii. Uzylem srodek tetry na glony nitkowate, zobaczymy co z tego wyjdzie. Mysle ze jak uda mi sie zwalczyc te gloniska to spowrotem bedzie im juz znacznie trudniej sie rozwinac...

Grzegorz - 2006-05-24, 15:41

Paweł ma racje ,że najlepiej przy wymianie wody część pozostawić, ale jeśli ktoś zaczyna od poczętku to skąd ma ją wziąść. Może mój sposób jest niewłaściwy ,ale przez ostatnie 6 lat
nie padła mi z choroby ani jedna ryba,jedynie po ostatniej zimie przez brak tlenu padly mi orfy. Mam oczywiście nowe i mają się dobrze. :peace: :pa:

KoRcZuS - 2006-05-24, 17:53

Czyli nawet po zimie nie wymieniac calej??
tico0 - 2006-05-24, 21:20

Obserwowałem dziś po południu swoje oczko i o dziwo myślę że chyba torf zaczyna działać, woda już nie jest tak mocno zielona mozna już na półkach zauważyć kontury pojemników na rośliny, gdzie wczoraj było to nie możliwe. No i zmierzyłem pH i tu :D zjechało do 8, czyli zaczyna się coś dziać. A myślałem że już nic z tego nie będzie.
ogon69 - 2006-05-24, 21:45

U mnie woda tez sie zrobila zielona w swiezym oczku,co prawda mam troche roslin,i mierzylem dzisiaj ph i wyszlo 7,5 tylko ze u mnie jest troche wieksza widocznosc,i nie wiem czy stosowac ten torf czy dac wolna reke naturze?
Pawel Woynowski - 2006-05-25, 03:06

KoRcZuS napisał/a:
Czyli nawet po zimie nie wymieniac calej??


Oczywiście że nie, chyba że miałeś ostrą przyduchę i wiosną jak zeszły lody, woda zaczęła cuchnąć siarkowodorem i innym draństwem.
Każda wymiana wody wiąże się z ponownym dojrzewaniem oczka, a trwa to niekiedy i kilkanaście misięcy.
Sam filtr biologiczny dojrzewa ok trzech miesięcy jesli nie podaje się szczepionki bkteryjnej, oczywiście przy nie przerwanej pracy pompy, pracującej non stop 24 godz na dobę. Każde zatrzymanie pompy na dłużej niż godzinę powoduje zamieranie złoża biologicznego i to właśnie odbudowa złoża trwa tyle czasu.

KoRcZuS - 2006-06-01, 16:28

Nie mam juz sil na ta wode... Juz probowalem wielu zeczy ale zero efektow ;(

Roslin mam w miare duzo, torfu juz bylo zanurzone 80l, probowalem tez chemii i nic!! Zielonizna w 3 dupy ze nie widze nawet doniczek od roslin, Ph 7 czyli dobre.

Co mozna jeszcze zrobic bo patrzec na ta wode nie idzie ;/

Ojciec do mnie ze trzeba wymienic cala wode i jakos zapobiec inwazji np. wrzucic odrazu torf i tabletki Tigger3.

Ale mysle ze i to jest bezsensowne bo zanim torf i tabletki zaczna dzialac to woda juz bedzie zielona, taki zabieg na wiosne moze by przyniosl rezultat ale nie teraz;/

Co myslicie o tym??

Michał - 2006-06-01, 20:54

a jaki masz filtr?, zaraziles go bakteriami nitryfikacyjnymi?, musisz czekac, ja ostatnio sprawdzalem akwarium (taki test), nalalem pelne akwarium wody 45 litrow, 3 karasie ,dosc duze napowietrzanie + aquaszut czy aguael fan mini -filtr, na dno wrzucilem biobale, (wszystko stalo w szklarni przez 2 tygodnie), woda zielona ma naxa po tygodniu, wyjalem ryby wylaczylem filtr(polozylem na dnie i po 2 tygodniach patrze woda przezroczysta :D , w oczku tez wszystko musi potrwac, u mnie woda 3 dni temu w oczku byla prawie przezroczysta, moje dziecko urwalo mi koncowke filtr -> waz i musialem na razie podpiac go na krotko , zwiekszylem automatycznie przeplyw wody przez filtr , momentalnie woda zrobila sie zielona ale nie az tak bardzo (nie wiem co to spowodowalo az tak drastycznie), teraz znowu redukcja i woda od razu uzyskala wieksza przezroczystosc, co lepsze zauwazylem ze zbrazowiala, chyba torf zaczal tez dzialac (po 2 tygodniach od wrzucenia do wody), kombinuj ale powoli i analizuj kazda rzecz jaka zrobisz (zapisuj sobie), dodatkowo rosliny duuuuzo...ja w weekend jade na eksploracje zbiornikow wodnych w okolicy 50 km, przywioze troche nowosci ale i dodatkow. Nie zniechecaj sie, przez dwa lata poprzednie tez borykalem sie z zielona woda ale cierpliwosc i zdobywane doswiadczenie pomoga :) . heheh ostatnio przedstawilem Żonie nowy projekt oczka (drugiego) to powiedziala ze zwariowalem :D .
Mazur - 2006-06-01, 21:25

Na alledrogo znalazłem coś takiego
www.alledrogo.pl/item107699...onow_nitk_.html
co o tym myślicie ?
słoma i torf pomogły zabrązowić wode już miesiąc a przejrzystość ok.40 cm i sporo osadu chyba z torfu.

KoRcZuS - 2006-06-01, 22:37

Filtr mam zewnetrzy Aquael, pompa Aquaszut 3600l/h, chodzi dosc dlugo ok 2 miesiecy
AurorA - 2006-06-02, 00:16

Roman napisał/a:
Na alledrogo znalazłem coś takiego
www.alledrogo.pl/item107699...onow_nitk_.html
co o tym myślicie ?


Oase to renomowana firma i raczej nie wciska kitu, ale cena 100 zł nieco odstrasza. Markowy produkt TetraPond na glony nitkowate (Algofin ) można kupić pare razy taniej, jednak nie działa on tak szybko.

Ernest - 2006-06-02, 05:08

Moja uwaga :) .Jak dasz rade zamień pompy.Tą co była do fontany podłącz pod filtr,a ta co była do filtra wyłącz na jakiś czas.Będzie wolniejszy przepływ wody przez filtr a co za tym idzie dokładniejsze oczyszczanie.Gdzieś przeczytałem że masz oczko o pojemności około 3000 l i pompe 3600l/h.I jeżeli nawet masz wode podzieloną na kaskade i filtr,to całe oczko przefiltrowuje się w ciągu 2 godzin.Chyba troszke za szybko.Podpinając tą mniejszą całą wode z oczka przefiltrujesz w ciągu 6 godzin.Ja bym tak zrobił ale decyzja należy do Ciebie.
KoRcZuS - 2006-06-02, 12:02

AurorA napisał/a:
Markowy produkt TetraPond na glony nitkowate (Algofin ) można kupić pare razy taniej, jednak nie działa on tak szybko.


No wlasnie, po jakim czasie to zaczyna dzialac? Bo z tego co czytalem to jest bardzo skuteczny i usuwa rowniez inne glony, nie tylko nitkowate. Wlalem go jakies 1,5 tyg temu i zero efektow...

Ernest napisał/a:
Moja uwaga :) .Jak dasz rade zamień pompy.Tą co była do fontany podłącz pod filtr,a ta co była do filtra wyłącz na jakiś czas.Będzie wolniejszy przepływ wody przez filtr a co za tym idzie dokładniejsze oczyszczanie.Gdzieś przeczytałem że masz oczko o pojemności około 3000 l i pompe 3600l/h.I jeżeli nawet masz wode podzieloną na kaskade i filtr,to całe oczko przefiltrowuje się w ciągu 2 godzin.Chyba troszke za szybko.Podpinając tą mniejszą całą wode z oczka przefiltrujesz w ciągu 6 godzin.Ja bym tak zrobił ale decyzja należy do Ciebie.


Tak naprawde to nie wiem ile mam wody w tym oczku, tak na oko 3000 ale pojecia nie mam ile dokladnie bo wode leje ze studni i nie mam licznika. 3000 to jest minimum.

A ta pompka od fontanny nawalila i ja wyrzucilem...;/

Mazur - 2006-06-02, 15:02

Cytat:
Oase to renomowana firma i raczej nie wciska kitu, ale cena 100 zł nieco odstrasza. Markowy produkt TetraPond na glony nitkowate (Algofin ) można kupić pare razy taniej, jednak nie działa on tak szybko.


Przetestuje go bo czekanie może potrwać do gwiazdki a z moją niecierpliwością i odrobiną złego humoru może dojść do ... zasypania oczka.

KoRcZuS - 2006-06-02, 17:31

Roman napisał/a:
Na alledrogo znalazłem coś takiego
www.alledrogo.pl/item107699...onow_nitk_.html
co o tym myślicie ?
słoma i torf pomogły zabrązowić wode już miesiąc a przejrzystość ok.40 cm i sporo osadu chyba z torfu.


A to usuwa tylko glony nitkowate czy zielona wode tez??

AurorA - 2006-06-02, 19:26

KoRcZuS napisał/a:
No wlasnie, po jakim czasie to zaczyna dzialac? Bo z tego co czytalem to jest bardzo skuteczny i usuwa rowniez inne glony, nie tylko nitkowate. Wlalem go jakies 1,5 tyg temu i zero efektow...


Ten środek nie działa natychmiast (tak jak algorem) na pełny efekt trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Ale wówczas woda powinna być krystaliczna.

killer1558 - 2006-06-02, 21:46

Panowie na zieloną wode lampa uv ale z umiarem u mnie zawsze pomaga zobacz tutaj

a jak zrobic samemu lampe tu
http://www.akwarium.org.p...obtosam/uv.html
polecam u mnie działa juz pare lat tylko wymieniam swietlówke co 2 lata

KoRcZuS - 2006-06-02, 22:20

Z umiarem tzn ile godzin dziennie? I jak to sie odbija na roslinach itd..? Biore pod uwage rozwniez lampe bo byc moze w moim oczku nigdy nie dojde do takiej rownowagi by miec taka przejzysta wode ;/
killer1558 - 2006-06-02, 22:46

no ja juz okolo 10 lat sie morduje :) teraz mnie mecza glony nitkowate i nie mam sposobu na nie .Lampe zapuszczam przewarznie na noc ale tylko wtedy kiedy widze ze woda robi sie zielona ale moja lampa to samoróbka i jak czytalem kiedys to ona dwa razy wiecej daje niz te ze sklepu poczytaj w technice tam cos znajdziesz,a po zatym torf i torf tylko dobry ja nie polecam tego z ogrodniczego bo to mielonka i cygania ,5 lat szukałem torfu takiego jak ma byc, i wkoncu znalazłem torf klasmann to jest spółka z kronen i moim zdanim narazie jest ok .Jest on nie zmielony tylko długi ibardzo sprezysty a te z ogrodniczego to sieczka 5 lat dawałem z nadzieja ze ph maja niskie i nic a teraz widac skutki tak jak na fotce .ps sory za pisownie :piwko:
Ernest - 2006-06-03, 04:51

killer1558 napisał/a:
i wkoncu znalazłem torf klasmann

Napisz gdzie kupujesz ten torf ?

killer1558 - 2006-06-03, 09:32

mieszkam koło łańcuta na podkarpaciu, torf kupiłem w hurtowni ogrodniczej w zaczerniu koło rzeszowa bo akurat ta jedna prowadzi ten torf ,na stronie kronen jest tez opis torfu klasmann http://www.kronen.com.pl/ pakowany on jest po 250 litrów . Proponuje podzwonic po najblizszych hurtowniach ogrodniczych moze tez prowadza.
ps.ja kupiłem ten najgrubszy bo maja 3 gatunki,a tak wyglada worek

KoRcZuS - 2006-06-03, 10:17

no a jaka jest roznica miedzy tym torfem a ogrodniczym o Ph 3,4-4,5 pozatym ze nie jest taki drobny?
Pawel Woynowski - 2006-06-05, 22:02

KoRcZuS napisał/a:
no a jaka jest roznica miedzy tym torfem a ogrodniczym o Ph 3,4-4,5 pozatym ze nie jest taki drobny?


Myślę, że żadna, poza ceną za firmę KLASMANN to brzmi dumnie :D
Ciekaw jestem jaka była cena tego worka 250 l

killer1558 - 2006-06-06, 08:20

cena była cos ponad 30 zł moim zdaniem nie wygórowana za taką ilosc a co do róznicy to ten z ogrodniczych torf to wyglada jak zmielona ziemia a pozatym rózni sa producenci jedni maja moze torf kwasny a inni pisza ze tak jest i jeszcze dodaja do tego nawozy. Jak juz pisałem jestem z tego zadowolony taki mi sie udało dostac przedewszystkim jest jasny,długi i sprezysty takiego szukałem od lat.Ja nie mówie ze musi byc ta firma, w okolicy mojej tylko to znalazłem.Ale mi odpowiada, a o wynikach jeszcze napisze narazie lezy sobie w worku w oczku.
Panie Pawle kiedys pan wspomniał zeby torf włozyc do worka ale nie nowego tylko starszego ja zapózno poczytałem i mam w nowiutkim ale jak bede wymieniał torf to sie zastosuje do rady moze szybciej bedzie zakwaszał wode .Przejzystosc wody 1,2m,ale zimno od paru dni jak nic i leje male podtopinia w okolicy. :pa:

KoRcZuS - 2006-06-07, 11:42

Ja stowalem torf zwykly ogrodniczy, o Ph 3,5-4,5, ale nic mi nie pomogl, byc mzoe dlatego ze mam nowe oczko, malo roslin, jeszcze sie nie rozrosly. Woda jest tak zielona ze nawet torf jej nie dal rady zabarwic na brazowo.
kris - 2006-06-17, 19:49

Witam. Pozwolicie że podepnę się do tego tematu i podzielę się swoimi wątpliwościami.W oczku mam sporo roślin, min: bobrek, grzybienie, przęstka, wywłócznik, moczarka, cibora, jeżogłówka, kosaciec, pałka, ponikło, czermień, kaczeniec, mięta, strzałka i pływające. Część to młode nasadzenia. Z zieloną wodą walczyłem torfem (zatopiony 3 worek), ostatnio również słomą jęczmienną. Żadnych rezultatów. Twardość wody kH-5 ; GH-7 ; oraz to nieszczęsne PH, które wcześniej wachało się w granicach 7,5 - 9, a po ostatnich ciepłych dniach PH-9,5. Zauważyłem, iż czym woda woda bardziej zielona tym PH wyższe. Czy rozwój glonów wpływa na PH wody czy odwrotnie ? :?:

Pozdrawiam.

Ernest - 2006-06-18, 06:19

No chyba ph ma wplyw na rozwoj glonow,czym ph nizsze to glony maja mniejsza szanse aby sie rozwijac.
killer1558 - 2006-06-18, 08:17

spróbuj zastosować lampe uv na zielona wode pomaga
kris - 2006-06-18, 10:45

Dzięki za praktyczne rady, na pewno się do nich zastosuję. Przepraszam za niewłaściwie zadane pytanie. Chodziło mi o to, czy jeśli zlikwiduję zakwit glonów to łatwiej będzie obniżyć ph, czy muszę najpierw obniżyć ph aby zlikwidować glony ?
Po czyszczeniu i dopełnieniu wodą oczka twardość kH i GH spadły, tylko pH idzie w górę mimo stosowania torfu ("torf ogrodniczy wysoki-sphagnowy pH 3,5 - 4,5" mielony bo nie mogę dostać grubego). Stosowałem też słomę jęczmienną na glony, nie skutkuje. Robiłem próbki wszystkich materiałów użytych w oczku (grys, piasek, kamienie w oczku i użyte do strumienia).Nic nie podnosi twardości i pH. Zauważyłem równoczesne pojawianie się glonów i wzrost pH lub nawet glony są odrobinę wcześniej. Dlatego zastanawiam się co tak podnosi pH? :?:
Pozdrawiam.

Mazur - 2006-06-18, 11:18

Kup na alledrogo ,,FADEN ALGEN'' bo efekt jest natychmiastowy, tylko przed zastosowaniem uzupełnij wodę by po tym środku przez jakiś czas piszą by nie dolewać.
Ja go zastosowałem i już tydzień mija a woda nadal jak ze źródła.
Wiem że to chemia ale ryby i rośliny zniosły to dobrze.
Bałem się o Kotewke ale nic jej nie jest, no może Grążel stracił stare liście ale młode są w dobrej kondycji a wczoraj zakwitł więc polubił tą/tę ? wodę.

Jacek - 2006-08-10, 11:44

A ja po poczštkowych problemach - kwiecień, maj woda była okropnie zielona, wlałem jakiœ algo rem czy coœ podobnego - trochę pomogło. Jak podrosły roœlinki to od połowy czerwca wodę mam krystalicznie czystš, od lipca nie używam lampy UV i jest pięknie. Żadnego torfu, nic z tych rzeczy. W innym oczku (mniejszym) woda jest zielonkawa i już. Nic z tym drugim oczkiem nie robię, może dodam tam jakichœ roœlin.

pozdrowienia

Jacek

jackon - 2006-08-15, 12:45

za duzo czytacie
a wiadomo autorzy tak jak i naukowcy przepisuja glupoty
na zielona wode najbardziej skuteczna metoda jest plankton
potrafi czynic cuda
lampy uv robia nam z wody destylat
sprobujcie sami, to taki prosty i skuteczny sposob
nie dajcie sie nabierac na kosztowne wynalazki i chemie
pozdrawiam
Jacek

Unio - 2011-07-03, 13:23

moglbys napisac cos wiecej o tym jak zrobiles lampe uv ??bo link nie dziala

[ Dodano: 2011-07-03, 13:24 ]
czy jezeli mam juz zielona wode to czy jak wrzuce torf to sie wyczysci cos czy musze troche wody odlac i nalac swiezej i wtedy dac torf ?

cin111 - 2011-07-03, 15:39

lampę uv musisz dostosować do wielkości swojego oczka
ja na początku miałem bardzo mało roślin i nie miałem lampy uv woda zaraz po nalaniu zrobiła się zielona , po kupnie większej ilości roślin i lampy uv cztery dni i woda zaczęła się klarować
lampy uv nie musisz mieć ale podstawa to rośliny ;)

[ Dodano: 2011-07-03, 15:40 ]
a co do torfu to ja się na tym nie znam
specjaliści ci powiedzą

Unio - 2011-07-06, 15:59

witam przz ostatnie dni gesto obsadzalem roslinmi moje oczko,zielona woda caly czas sie utrzymuj ale dzisiaj zauwazlem ze plywaja kluchy na powierzchni wody zielone ,czy moze to byc objaw ze rosliny zaczynaja powoli wygrywac z glonami czypoprostu tak ma byc ??
kordiankw - 2011-07-06, 20:52

Unio napisał/a:
witam przz ostatnie dni gesto obsadzalem roslinmi moje oczko,zielona woda caly czas sie utrzymuj ale dzisiaj zauwazlem ze plywaja kluchy na powierzchni wody zielone ,czy moze to byc objaw ze rosliny zaczynaja powoli wygrywac z glonami czypoprostu tak ma byc ??

Zdecydowanie za wcześnie na działanie roślin.

Unio - 2011-07-06, 20:54

to moze toostatni deszcz albo lekka przerobka oczka i swieza woda??
kordiankw - 2011-07-06, 20:57

Unio napisał/a:
to moze toostatni deszcz albo lekka przerobka oczka i swieza woda??
Stawiam, że jak sadziłeś rośliny to zruszyłeś glony nitkowate i to one pływają po powierzchni, ale trudno coś konkretnego powiedzieć, jeżeli nie ma fotek.
Unio - 2011-07-06, 21:34

to nie sa raczej nitkowe tylko takie kluchy,jak by dac jakas chemie z koagulantem czy cos takiego jak dobrze pisze , takie kluchy odrywaja sie od kamieni i plywaja wielkosci 5zl po powierzchni wody
Unio - 2011-07-06, 21:45

jutro zrobie i wrzuce , fachowa pomoc mile widziana
AurorA - 2011-07-06, 22:08

Te kluchy to raczej dobry objaw- obstawiam ze idzie ku dobremu
wyczekuj nitkowatych

Unio - 2011-07-07, 14:43

To te kluchy


Artur - 2011-07-07, 19:33

Mi one wyglądają na zielenice, które odrywają się od przedmiotów na których rosną.
Powąchaj czy śmierdzą.

Unio - 2011-07-14, 14:13

kurde powiedziecie czy to dobrze teraz woda robi mi sie z zielonej na brazowa ??
kordiankw - 2011-07-14, 14:33

Unio napisał/a:
kurde powiedziecie czy to dobrze teraz woda robi mi sie z zielonej na brazowa ??
Unio zanim klikniesz "wyślij" zrób użytek z funkcji "podgląd" i sprawdź czy chciałbyś aby tak napewno była zredagowana wiadomość którą chcesz nam wszystkim przekazać, może warto poprawić kilka błędów, by była bardziej czytelna. Wracając do zielonej wody to mam pytanie, czy zastosowałeś jakiś środek np. torf, szyszki olchy, wyciąg z brzozy, bo jesli tak to jest to normalny objaw.
Vanka - 2011-07-14, 22:48

Unio napisał/a:
zamiast patrzec jak kto cos napisal, czy sie pomylil czy nie ,skup sie na tresci i jak mozesz to odp. to nie jest konkurs Polonistyczny !Tu chodzi o piekno oczka.ogrodu i zadowolenia z wkladanej pracy a nie o lekcje przyrodniczo-polskiej pisowni

Tu chodzi o to, że wszystko już jest napisane i sensu brak w pisaniu od nowa.
Zbrązowienie wody świadczy o obumarciu glonów, ale nie ciesz się zbyt długo, pojawią się nitkowe.

Unio - 2011-07-15, 07:52

A wiec ,jakis miesiac temu wlalem 2 garnki wywaru z brzozy,a wczoraj wrzucilem torf kupiony w zoologicznym,moze wywar zaczal dzialac?? :soczek:
kordiankw - 2011-07-15, 08:28

Unio napisał/a:
A wiec ,jakis miesiac temu wlalem 2 garnki wywaru z brzozy,a wczoraj wrzucilem torf kupiony w zoologicznym,moze wywar zaczal dzialac?? :soczek:
To tłumaczy kolor wody. U mnie gdy stosowałem torf lub szyszki olchowe woda zawsze była brązowa, chociaż efekt stosowania torfu był prawie niezauważalny. Lepsze efekty miałem po wrzuceniu do strumienia szyszek olchowych. Musiesz mieć świadomość, że zastosowanie torfu czy wywaru z brzozy daje krótkotrwały efekt, a długotrwały zapewnią ci jedynie rośliny.
Linek - 2011-07-17, 10:10

Witam ponownie i chcę się pochwalić tym że rośliny naprawdę czynią cuda w oczku obsadziłem oczko gdzieś koło kwietnia widoczność była na około 15 cm. na chwilę obecną widoczność poprawiła się do 60 cm.Woda zielona nie jest ale jeszcze trochę mętna i to bez lampy jestem trochę zły na siebie bo wywaliłem niepotrzebnie kasę na tę lampę.
aquarius - 2011-07-17, 19:39

Cytat:
bo wywaliłem niepotrzebnie kasę na tę lampę
niemalże każdy z nas łapie się na jakiś chwyt marketingowy ;) , ale nic nigdy nie dorówna siłom natury.
Adalbert - 2011-07-17, 20:31

aquarius napisał/a:
Cytat:
bo wywaliłem niepotrzebnie kasę na tę lampę
niemalże każdy z nas łapie się na jakiś chwyt marketingowy ;) , ale nic nigdy nie dorówna siłom natury.


Pełna zgoda w temacie sił natury, jednak na wiosnę lampa nie jest tak zupełnie bez sensu ;)

tom11 - 2011-07-17, 21:43

Drodzy Oczkomaniacy , lampa UVC jest naprawde skutecznym środkiem do zwalczania zielonej wody ale są warunki:
1-żarnik musi być długi (nie koniecznie mocny)
2-mały przepływ przez lampę (musi zdążyć spalić glon)
3-filtr mech. za lampą (do usuwania zabitego glonu)
4-po sezonie żarnik wywalić

a to cuś z alledrogo np. 9w to sobie można w :dupa: ....wsa......

aquarius - 2011-07-17, 22:35

Adalbert napisał/a:
wiosnę lampa nie jest tak zupełnie bez sensu ;)

Zgadza się , ale wówczas co najwyżej może wspomóc przez jakiś okres czasu a nie jest cudownym środkiem na całoroczną klarowność wody jak to podają niektórzy sprzedawcy. A poza tym trzeba pamiętać , że lampa nie działa selektywnie eliminując tylko glony, lecz sterylizuje wodę, niszcząc również to co w oczku niezbędne.
I tak jak napisał tom11 wynalazki na alledrogo niestety są stosunkowo drogie i nie do końca pełnią swoją funkcję jak należy. A samoróbki wymagają trochę wiedzy oraz umiejętności, a porządny żarnik też swoje kosztuje. Pozdrawiam.

tom11 - 2011-07-18, 20:10

aquarius napisał/a:
a porządny żarnik też swoje kosztuje.


nie mogę podać linku do strony ale wpisz świetlówka germicydowa, koszt 35zł made in japan 15-30W ale są i większe.

SebastianWie - 2011-07-26, 18:01
Temat postu: Zielona woda
Witam serdecznie, nazywam się Sebastian :)

Od miesiąca borykam się z problemem zielonej wody, używałem również preparatu AlgoRem na zieloną wodę, ale nic to nie dało.

Ale zacznijmy od początku .....

21 kwietnia br. czyściłem oczko po zimie, miałem pierwszy raz straty w rybach, co było spowodowane najprawdopodobniej drugą zimą, która po roztopach zaatakowała ponownie, a ryby już sobie pływały po zbiorniku nieświadome niebezpieczeństwa. W tym czasie wymieniłem całą wodę, wyczyściłem oczko, pousuwałem martwe szczątki ryb i roślin.

Moje oczko jest wyłożone folią, kolorem zielono-niebieskim do góry. Objętość zbiornika to dokładnie 2.000 litrów. Wymiar oczka to około 3m długości, 1,5m szerokości i 1,6m głębokości. Wszystkie rośliny rosną w doniczkach : Lobelia, Scripus, Acorus, miniaturowa lilia, cztery doniczki z pałkami szerokolistnymi, dwie doniczki z taką śliczną roślinką która przypomina drzewko, trawę oraz kilka pływających Pisti :)

Dno oczka nie jest niczym wysypane, posiadam pompę fontannową która jest połączona z filtrem oraz pełni funkcję wodospadu (z pnia drzewa leje się woda z wysokości około metra) oraz tydzień temu kupiłem napowietrzacz Garden AP 180. Na zdjęciu pompka jest wyłączona jedynie napowietrzacz chodzi.

Oto parametry wody jakie dzisiaj stwierdziłem przy pomocy JBL Easy Test 6in1

0 NO3 mg/l
0 NO2 mg/l
>7d GH
3d KH
7,2 PH
0,8 Cl2 mg/l

Posiadam w oczku również 8 karasi ozdobnych, mają około 8-10 cm
Nie przekarmiam ryb oraz miesiąc temu wpuściłem do oczka ślimaki Błotniarkę i Zatoczka, których od tej pory już nie widziałem na oczy.

Regularnie czyszczę dno oczka i pułki odkurzaczem (raz na miesiąc)
Na doniczkach z roślinami zaobserwowałem gruby około 3-4cm kożuch szlamu.


Aha, oczko jest w nasłonecznionym miejscu, w ciągu dnia staram się zasłaniać je parasolem.



Bardzo proszę o porady, co mam zrobić aby moje oczko znowu było przejrzyste


Poniżej przedstawiam kolor wody i parę zdjęć oczka oraz szlamu na doniczkach.








Ps. Czy to możliwe, że moje rybki wyjadają całą rzęsę jaką kupię do oczka ?

Aznar33 - 2011-07-27, 13:51
Temat postu: Re: Zielona woda
SebastianWie napisał/a:
miałem pierwszy raz straty w rybach, co było spowodowane najprawdopodobniej drugą zimą


Ja obstawiam przyduchę, albo bakterie.

Cytat:
posiadam pompę fontannową która jest połączona z filtrem


Pomiędzy pompę a filtr wstaw lampę UV. Załatwi glony i zredukuje bakterie. Około 4W powinno wystarczyć.

Cytat:

Ps. Czy to możliwe, że moje rybki wyjadają całą rzęsę jaką kupię do oczka ?


Tak.

PS jesteś zadowolony z koloru folii i faktu jej wystawania ponad linię wody?

Gosik - 2011-07-27, 15:20

Pominę to, co już wiadomo-czyli folię.Za mało roślin-to wg mnie. A i jeszcze jedno-ta zbita szyba-jak spadnie, to nie tylko pokaleczy osoby blisko niej, ale narobi bałaganu w oczku, a nawet przedziurawi folię.
jurek47 - 2011-07-30, 15:53

Ja na wiosnę miałem zielono ,już miałem kupować lampę ale woda się wyczyściła sama . Jest czysta do dna, tyle że rogatek zarósł i ponadto woda jest ciemnego koloru.Ale mam dużo roślin i to daje efekt..

[ Dodano: 2011-07-30, 21:22 ]
Chcę jeszcze dodać że od miesiąca mam wyłączony filtr nie widzę potrzeby aby czerpał prąd ..


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group