Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko z formy - wybor miejsca?

anatom28 - 2008-03-16, 08:47
Temat postu: wybor miejsca?
witam serdecznie.
mam w planie na swojej dzialce zamontowac oczko wodne z formy, forma juz jest tylko caly czas mam zagwozdke jezeli chodzi i wybor miejsca.
ponizej wstawie fotke calego trawnika na ktorym mam byc wkopane oczko.
bede bardzo wdzieczny za wszelkie porady.
na czarno zaznaczylem jedn az mozliwosci druga jest przy drzewie gdzie wbite sa te kije ze sznurkiem.


wojtas - 2008-03-16, 09:12

Najlepsze miejsce-w rogu działki.pod drzewami nie-będą wpadać liście.
anatom28 - 2008-03-16, 09:26

w tym rogu tylko mnie tak zastanawialo czy oczko nie bedzie sie gryzlo z krzakami czarnej porzeczki bo wkolo trawnika mam wlasnie rozmieszczone krzewy czarnej porzeczki.
tak sie zastanawiam czy nie bedzie to wprowadzac jakiegos zamieszania sztucznosci itp.

wojtas - 2008-03-16, 09:35

myślę,ze krzaki czarnej porzeczki nie będą w niczym przeszkadzać oczku,a jeśli idzie o estetykę,to radziłbym usunąć lub jakoś zamaskować te niebieskie budki.ewidentnie szpecą .Może jakaś maskująca konstrukcja z pnączami,jeśli te budki muszą być.
anatom28 - 2008-03-16, 09:56

budki byc musza bo to altana w ktorej trzymam wszelkie sprzety itd.
jest puszczone na nia od lewej strony wino a od prawej winobluszcz wiec jak zarosnie to bedzie calkiem ladnie.
to czyli planowac juz oczko w rogu z kompozycj akrzakow porzeczki :)
jezeli masz jeszcze jakies pomysly to bede bardzo wdzieczny
pozdrawiam

wojtas - 2008-03-16, 10:14

Jakie sa wymiary formy?od tego bedzie zależeć obsada roślinna i rybia,i czy jest dostęp do prądu?/ewentualna kaskada lub fontanna/
anatom28 - 2008-03-16, 10:39

forma ma wymiary 115x165 cm glebokosc 60 cm
producent podal ze forma ma pojemnosc 300 litrow.
dostep do pradu bedzie bo po swietach podciagam sobie kabel i instaluje swoj licznik wiec oglnie prad w tym seoznie juz bedzie na dzialce.
z gory dziekuje za wszelkie porady
pozdrawiam

JAREK G - 2008-03-16, 10:49

Ja tez uważam że to miejsce w rogu jest dobre , drzewo powinno dać trochę cienia a jednocześnie nie będzie sypało tyle liści bezpośrednio do oczka Formę możesz troszeczkę odsunąć od porzeczek będziesz miał miejsce na posadzenie roślinek a przy okazji możesz zamaskować porzeczki :P
samuraj - 2008-03-16, 10:51

Zastanów się czy napewno forma :? , może zacznij od oczka z folii , nie będziesz ograniczony wymiarami , 60cm głębokości to trochę mało , przy ostrych zimach może być problem z zimowaniem rybek.
monkeymonk - 2008-03-16, 11:13

JAREK G napisał/a:
Zastanów się czy napewno forma , może zacznij od oczka z folii , nie będziesz ograniczony wymiarami , 60cm głębokości to trochę mało , przy ostrych zimach może być problem z zimowaniem rybek.

kolega juz kupil forme.
jesli oczko bedzie plytkie, na 60 cm to spokojnie mozesz je dac pod drzewo. liscie beda sie sypac ale na jesieni rozwiniesz sobie siatke i nie bedzie problemu. reszte lisci bez problemu usuniesz recznie.ja mam 170 pod drzewem i bez odkurzacza nie daje rady :) ale oko pod ladnym drzewkiem ma swoj urok.
planujac uwzglednij miejsce na jakies krzeselka, przestrzen na obserwacje zycia w oczku. zastanow sie jakie rosliny chcesz posadzic - to wszystko moze miec wplyw na Twoja decyzje.

iwosek - 2008-03-16, 11:39

Tylko pod drzewem :P - takie oczka jak kolega wspomnial wyzej mają swoj klimacik :P Co do tych pozeczek, nad oczkiem nei beda wygladac dobrze.
Male oczko z formy wkolo pelno roslinek, stylowal ławeczka z jakims dziwnymi wzorami i ładnymi jasnymi deskami. obok ładny takze zeliwny stoliczek z wymyslnymi ksztalatmi wszystko pod drzewami. Czy nie fajnie tak posiedziec latem przy :piwko: :???:

wojtas - 2008-03-16, 12:57

Czyli będzie to raczej małe oczko.musisz sie zastanowić,czy bedzie mozliwość zimowania ryb poza oczkiem.Jeśli nie,to same rośliny.Polecam karłowate odmiany lilii -Aurora lub Pygmaea.Małe oczko z nimi będzie naprawdę urokliwe.
judym - 2008-03-16, 13:04

Malutkie oczko powinieneś wstawic tam gdzie jest cień.Latem jak słońce pogrzeje,możesz miec za wysoką temperaturę wody.W cieniu łatwiej utrzymac oczko w tzw. normalności,a i posiedziec i :piwko: i :soczek: wypic będzie przyjemniej po pracy.
anatom28 - 2008-03-16, 13:28

wielkie dzieki wszystkim osobom za cenne porady.
forma juz jest zakupiona wiec narazie zrobie zbiornik z formy, wiec chce wykonac to jak najlepiej sieda, stad moja wizyta na forum i pytania do znawcow dziedziny:)
widze ze wieksza ilosc osob poleca forme dac pod drzewem, wklejeam jeszcze kilak fotek tego trawniczka na ktorym planuej oczko moze ktos widzac calosc wynajdzie jeszcze lepsze miejsce za forme:)

widok 1

widok2

widok3

widok4



wykasowane :P

monkeymonk - 2008-03-16, 16:50

bedzie :good:
a moze maly skalniaczek ze strumyczkiem wpadajacym do oka? bedziesz musial zagospodarowac jakos ziemie z wykopu.
przemysl dobrze sprawe ryb. po sezonie pojawia sie problemy z ich zimowaniem. masz dostep do pradu na dzialce? jesli tak to jakas grzalka + obowiazkowy napowietrzacz i mozesz sprobowac z parka rybek :)

anatom28 - 2008-03-16, 16:56

monkeymonk o pradzi enapisalem w poscie wyzej...
rybki w oczku zimowac nie beda gdyz zabieram je do akwa w domu.
skalniaczek raczej odpada gdyz jestem mocno ograniczony funduszami a taki rarytas sporo by mnie kosztowal.
w oczku planuje gora 3-4 rybki.
caly czas zastanawiam sie nad miejsce czy tam w rogu kolo krzakow z porzeczka czy pod tym drzewkiem wlasnie wrocilem z dzialki i wbilem kilka szpadli pod drzewem i okazuje sie ze bede musial przetrzebic kilka korzeni od drzewa wiec sam juz nie wiem, czy wyrabac te korzenie i montowac forme pod drzewkiem?

monkeymonk - 2008-03-16, 17:15

jak masz prad od pol biedy, mozna zaryzykowac i starac sie przezimowac rybki. u mnie mniejsze oczko ma 40-60 cm glebokosci a ryby zimuja (przerebel z grzalka + napowietrzacz).
korzenie pewnie beda wszedzie, ja dawalbym forme pod drzewo ale to bedzie Twoje oko i Ty z nim bedziesz musial zyc.
co zrobisz z ziemia z wykopu?

phalina - 2008-03-16, 17:31

Wiem z doświadczenia,że większość odpoczywająca na działce ,zawsze chce posiedzieć przy oczku,klimat i takie tam,więc pomyśl i z tej strony.
iwosek - 2008-03-16, 17:51

anatom28 napisał/a:
skalniaczek raczej odpada gdyz jestem mocno ograniczony funduszami a taki rarytas sporo by mnie kosztowal


hmm a jakie koszty :???: masz ziemie wykopana z pod oka, masz szpadel i wolna sobote, usypujesz ajkis ladny ksztalt, obstawiasz akykami, obsadzasz zielskiem i masz ekstra skalniak :good:

monkeymonk - 2008-03-16, 18:03

jak nie masz kasy to nasadzenia zrobisz pozniej. chodzi tylko o to zeby nie usuwac ziemi z dzialki (ja zrobilem ten blad i teraz nawoze ja znowu - :bum: )
w wolnej chwili dodasz kawalek folii na ktora puscisz sobie wode z pompy i bedziesz mial super kaskade.

samuraj - 2008-03-16, 19:56

Jakoś lepiej mi pasuje te oczko w rogu działki, pod drzewem widzę same minusy--opadające liście i owoce ,problem z wykopem ze względu na korzenie , po za tym korzenie w przyszłości będą "wywalać-wykrzywiać" formę (ktoś już pisał o tym na forum).W około oczka powinny być także rośliny a jakoś ich nie widzę pod jabłonką
JAREK G - 2008-03-16, 20:04

Ja popieram Darka :) W cieni pod jabłonka to ławeczka i :piwko: :P
judym - 2008-03-16, 21:59

O jakich kosztach skalniaka mówisz.Ziemię już masz,a kamienie to i na rowerze jadąc na działkę po jednym można przywozic.Może moja propozycja nie spodoba się innym.ale po co wkopywac formę.Obsyp ją ziemią i obłóż kamieniami,posadz między kamienie rośliny.
iwosek - 2008-03-16, 22:22

@up
Co do tego pomysłu - mialem takie oko z "muszelki" - piasownicy dla dzieci, o ile wygladalo to fajnie rzez jakis czas, pozniej zaczynało sie obsypywac, skonczylo sie na tym, ze forme wkopalem, bo naprawde nie wygladalo to za dobrze :P

monkeymonk - 2008-03-16, 22:35

to co proponuje judym ma jedna zalete - korzenie nie beda podnosily formy.
z drugiej strony trzeba byloby skombinowac ziemie do obsypania formy - chyba szkoda zachodu. ja bym ja wkopal a z uzyskanej ziemi zrobilbym skalniak + kaskade.

dachasia - 2008-03-17, 02:17

Anatom nie pokazujesz jak jest usytuowane drzewo. W którą stronę daje cień. Oczko nie musi być usytuowane wcale w samym rogu. Ja bym je posadowiła w takim miejscu, o ile to jest możliwe, gdzie w południe drzewo daje najdłuższy cień. reszta to rzecz aranżacji, skalniak - to naprawdę żaden koszt - zacznij się rozglądać wokół siebie, a na pewno trafisz na jakieś kamienie. Kilka większych to koszt kilkunastu złotych( 0, 70 zł/kg) Ja już się tak wyćwiczyłam,że gdzie tylko się nie wybiorę to rozglądam się za kamieniami i co znajdę to do bagażnika.A tak w ogóle to radzę Ci wejść w galerię oczek na forum i pooglądać trochę, a na pewno coś Ci się nasunie, coś Cię zainspiruje. Jedno jest pewne przy samych porzeczkach nie ma sensu robić oczka, tak samo jak i pod samym drzewem. Zostaw sobie margines do zagospodarowania wokół, posadzenia roślin.
Adalbert - 2008-03-17, 05:21

Po mojemu, jeżeli zdjęcia zrobione były rano to na całym trawniczku w lecie jest patelnia i cienia nie ma a jeżeli wieczorem to cały obszar jest równo zacieniony przez te dwie jabłonki (jak sądzę). Ja właśnie przechodzę z fazy oczka z formy ( również miałem ją za friko od kogoś) do oczka z folii. Formę miałem jakieś 3 lata i stwierdziłem, że jest to inwestycja bardzo kłopotliwa ze względu na konieczność częstego (raz na 3-4 tygodnie) wymieniania wody :bum: . Jednak była to fajna wprawka i która spowodowała trwały nałóg, chyba nie do zaleczenia. Ważne żeby zacząć. Ta robota nie ma końca a obserwacja jej efektów to frajda.
Niemieckie przysłowie mówi, że "przy młynie i przy kobiecie zawsze jest coś do naprawy" ;) :? . Z oczkiem jest tak samo. Anatom - POWODZENIA! :good: :good:

anatom28 - 2008-03-17, 05:36

witam.
dzieki wielkie za rady!!!!
faktycznie ziemie zostawie i usypie gorke z czasem mozna zawsze ja zagospodarowac, przyszlosciowo w celach kaskay przeciagnac pod usypana ziemia wezyk?
co do zdjec to byly one robione poznym popoludniem, miejsce od rana do popoludnia jest zacienione, bo na trawnik wpuszczane jest slonce od strony zachodniej.
juz dzis zaczynam zbierac kamienie:D

Adalbert - 2008-03-17, 06:06

Jedno popołudnie i kawałek dziury już widać.
monkeymonk - 2008-03-17, 08:40

anatom28 napisał/a:
przeciagnac pod usypana ziemia wezyk?

tak, to dobry pomysl, pamietaj o odpowiednim spadku, zeby woda splywala z niego kiedy wylaczysz pompe

anatom28 - 2008-03-17, 18:52

jaka srednice mam wybrac tego wezyka, rozumiem ze z tym spadkiem to mowisz o gorce ktora bede usypywal z ziemi po wykopie?
Adalbert mozesz mi dac jakis link do wiekszej ilosci fotek z twojego oczka z formy?

monkeymonk - 2008-03-17, 20:24

tak, mowie wlasnie o tej gorce. jak wylaczysz i wyjmiesz pompe na zime woda powinna splynac z wezyka do oczka.
co do srednicy - wszystko zalezy od pompy. podjedz do jakiegos centrum ogr. i popatrz sobie na pompy. u mnie waz jest duzy ale mam spora pompe. u Ciebie pewnie bedzie mniejsza.

samuraj - 2008-03-17, 20:29

większość lub nawet wszystkie pompy do oczeka mają jednakową średnicę węża 3/4 cala :)
monkeymonk - 2008-03-17, 20:57

przykladowo pompa hagena ma przejsciowke uniwersalna do węży o średnicy 19, 25 i 32 mm
anatom28 - 2008-03-17, 21:05

czy ta gorke to usypywac z samej ziemi czy wzmacniac ja poziomami jakis kamieni w srodku?
JAREK G - 2008-03-17, 21:07

A ja dałbym sobie teraz spokój z wężykami Zawsze można zrobić później (jak już będziesz robił skalniak) mały rowek głęboki na 10cm i przysypać węża ziemią :P
anatom28 - 2008-03-17, 22:39

a co ze wzmocnieniem usypywanej gorki z ziemi robic czy po prostu nasypywac ziemie u ubijac warstwami?
JAREK G - 2008-03-17, 22:44

Jak nie robisz od razu kaskady to nie musisz ubijać :P
monkeymonk - 2008-03-17, 22:46

dobry skalniak cechuje to, ze kamienie nie leza gladko na powierzchni tylko sa wkopywane w ziemie. warto pomyslec o obrzezach skalniaka i wylozyc je wiekszymi kamieniami zeby ziemia nie zsunela sie do oczka (u mnie te funkcje spelnia rollborder). Na skalniaku, w przerwach miedzy kamieniami sadzisz nastepnie rosliny typu rozchodniki czy rojniki (tanie w zakupie). fajne sa duze i plaskie kamienie w polowie wystajace ze zbocza.
samuraj - 2008-03-17, 22:51

anatom28 napisał/a:
a co ze wzmocnieniem usypywanej gorki z ziemi robic czy po prostu nasypywac ziemie u ubijac warstwami?


Rozumiem że będzie to kaskada w połączeniu ze skalniakiem ,więc do wzmocnienia "konstrukcji" możesz wykorzystać cegły (gruz).
Kiedyś miałem kaskadę i w ten sposób zrobiłem i nic nie siadało ani się nie obsuwało :)

monkeymonk - 2008-03-17, 22:55

samuraj, to mnie zainteresowales tym pomyslem. mam sterte gruzu do wykorzystania i w planach duza kaskade. jak "wzmocnic konstrukcje przy pomocy gruzu"?po prostu zasypac sterte cegiel ziemia?
samuraj - 2008-03-17, 23:05

monkeymonk napisał/a:
samuraj, to mnie zainteresowales tym pomyslem. mam sterte gruzu do wykorzystania i w planach duza kaskade. jak "wzmocnic konstrukcje przy pomocy gruzu"?po prostu zasypac sterte cegiel ziemia?


Nie tak do końca :)
układałem kawałki cegieł , całe cegły--co było ,jakby w kształt kaskady z tym że nie układałem na styk tylko robiłem między nimi przerwy tak ok 1-2cm , następnie trochę ziemi ,polałem wodą i następna warstwa . jeśli już mamy taką budowlę to obsypujemy ziemią na ok 10cm , układamy kamienie ,znowu trochę ziemi i prysznic na koniec :)

jakja - 2008-03-17, 23:08

Wymuruj ciekawą kompozycję / murek oporowy, lekko pochylony od góry na zewnątrz. Ziemia nie wepchnie go do oczka. A strumyk niekoniecznie prostopadle do oka - zobacz u mnie: najpierw płynie równolegle, zakręt i chop! do oczka :-)
monkeymonk - 2008-03-17, 23:08

dzk., to rozwiazuje problem 2 ton gruzu przy moim oczku. juz myslalem, ze bede musial to usunac recznie
jakja - 2008-03-17, 23:14

PS. Moja skarpa była/ jest ułożona bez grama zaprawy. Kąt ok. 30 st. od pionu i stoi 2 lata!
Adalbert - 2008-03-18, 03:40

Moje oczko z formy początkowo zrobione było tylko w celu słuchania plusku wody. Miało być bez rybek ale wytrzymało tak chyba 2 miesiące. A ten górski wodospad ułożyłem z paru kawałków piaskowca bez grama zaprawy. Uwaga teraz będę próbował wkleić zdjęcie a syn śpi.


dobro rybek jednak przeważyło i teraz robię im Dubaj stosując się, w miarę możliwości, do uwag "oczkomaniaków".

judym - 2008-03-18, 17:18

Witaj Adalbert.Jestem pod wrażeniem pięknego zakątka roślinnego z oczkiem.Na fotce wyszło jak z bajki :brawo: Ze wstawianiem fotek też mam problemy,mi córka daje instrukcje przez Skypa :hehe:
Adalbert - 2008-03-20, 06:32

Anatom pytałeś czy "przyszłościowo w celach kaskady przeciągnąc pod usypana ziemia wężyk?"
Jeżeli będziesz robił skalniak w oparciu o domieszkę gruzu, którym dysponujesz to proponuję na dnie skalniaka ułożyć kawałek rury pcv o średnicy takiej aby przeszły przez
nią wężyk i kable zasilające różne urządzenia elektryczne oczka. Unikniesz problemu z maskowaniem tych wszystkich kabli i wężyków i wyciągania urządzeń z oczka na zimę. Wybierz tylko taką średnicę aby można było przeciągnąć kabel z wtyczką. w skarpie z gruzem trudno będzie wykonać przyzwoity rowek. Ja tak zamierzam zrobić u siebie bo za skalniakiem będą ujęcia prądu i węzeł wodno-filtrujący (oczywiście w odpowiedniej separacji)

anatom28 - 2008-04-19, 09:37

witam ponownie.
ostatnio byly 2 cieple dni u mnie wiec zabralem sie za kopanie:)
obecny stan na dzialce to wykop odwzorowany bezposrednio na ksztalt formy wypraski, ponizej wklejam zdjecia.
bardzo prosze o wszelkie porady co teraz itd:)










iwosek - 2008-04-19, 10:35

Co teraz :???: Wkładasz forme i obsypujesz (najlepiej chyba piaskiem) w okolo tak aby była stabilna, to samo z kazdą półką, na samej górze (ostatnia półka ) radziłbym wysypac ziemi - bedzie w co sadzic roslniy :P - zamaskowac brzeg kamyczkami wsadzic skalniaków, zalac wodą, powsadzac do srodka pełno roslin za tydzien dwa wpuscic rybki i cieszyc sie z oka :P
anatom28 - 2008-04-19, 12:20

hej hehe jak wmontowac forme to ja wiem, chodzi mi glownie o wystroj w sensie jakimi roslinami obsadzic itp?
Bartek1 - 2008-04-19, 12:56

ja by posadził mał lilię na środek oprycz tego jakąś pałkę kaczeńce, tatarak ozdobny, bobrek trójlistny i może jakiś sit
killer1558 - 2008-04-19, 13:05

do takiego małego zbiornika to lilja miniaturka :P
Bartek1 - 2008-04-19, 14:17

jaka tam może być głębokość 60-80cm albo i mnej. Lilia oczywście miniaturka przejrzyj lilie od Aurory myślę że ma jakąś miniaturkę
anatom28 - 2008-04-19, 15:00

jaka obsada bedzie optymalna do tego zbiornika?
czy parka karasi bedzie dobra?
za roslinkami sie wlasnie rozgladam.
pozdr.

iwosek - 2008-04-19, 15:01

Dlaczego miniaturka :P - super wyglądała by "kupa" lisci naszej krajowej alby :D
no i co - od tyłu wysoko stopnioowo schodzac w dol w strone widokowa :P

judym - 2008-04-19, 15:05

Parkę Karasi oczywiście że możesz trzymac,tylko że na zimę to musisz odławiac i zabierac na przechowanie do domu.Możesz też trzymac tzw.Złote rybki,są mniejsze,a moim zdaniem bardziej efektownie w takim zbiorniku będą się prezentowały.
Bartek1 - 2008-04-19, 15:33

ja jako zwolennik lina wpóścił bym ze 2 sztuki tyle że widziałyś je jak byś miał wodę kryształową albo i nie bo pochowały by się między doniczki. ale ja je widze dość często pod wieczór kiedy słońc nie operue już tak mocno.
Na orfy zbiornik za mały na karpia raczej też.

anatom28 - 2008-04-19, 16:53

nie no karpik to zdecydowanie za duza bestia do mojego zbiorniczka.
chyba zdecyduje sie na te zlote rybki masz na mysli te popularne akwariowe welonki:) ?
rozumiem ze karasie to parka a ze zlotymi rybciami jak radzicie, pytam bo nie chce przerybic zbiornika.
pozdrawiam

Bartek1 - 2008-04-19, 17:29

ile ma ten zbiornik w literkach?
Jaka głębokość max?
Jak podasz te informacje to bedzie łatwiej.

judym - 2008-04-19, 17:33

Cytat:
chyba zdecyduje sie na te zlote rybki masz na mysli te popularne akwariowe welonki:) ?

Tak mam na myśli akwariowe welonki.Jest ich cała masa gatunków.Od wiosny do do jesieni będą w twoim oczku,a na zimę w domu.

dachasia - 2008-04-19, 18:04

Cytat:
na samej górze (ostatnia półka ) radziłbym wysypac ziemi - bedzie w co sadzic roslniy

Ja bym raczej proponowała jakiś żwirek, bo przy ziemi w tak małym oczku to mogą być problemy z czystością wody. w tej półce górnej natomiast bardzo dobrze zamiast doniczek będą się układać podkolanówki lub skarpetki damskie (pończochowe, cienkie)wypełnione mieszanką gliny i piasku w które posadzisz rośliny i przykryjesz kamykami(patrz temat oczko Darko)

judym - 2008-04-19, 20:41

Z roślin to przecież można na ciepłe miesiące posadzic Papirus i skrzydłokwiat... dam fotke,bo nie jestem pewny czy to się tak nazywa.
Na zimę zabierasz je do domu i na następny rok ponownie do oczka.

dachasia - 2008-04-19, 20:43

Judym, a jak głęboko sadzisz ten skrzydłokwiat. Cała doniczka zanurzona, czy tylko "nóżki" roślinka moczy
judym - 2008-04-19, 21:43

Cytat:
Judym, a jak głęboko sadzisz ten skrzydłokwiat. Cała doniczka zanurzona, czy tylko "nóżki" roślinka moczy

Mniej niż połowa doniczki w wodzie.Głównie chodzi,aby liści nie poraziło słońce,na to trzeba zwrócic uwagę.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group