Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Przebudowa oczka w Rzekach

adxan - 2013-05-12, 14:57
Temat postu: Przebudowa oczka w Rzekach
Witam Wszystkich.
Postanowiłem przebudować istniejące juz od kilku lat oczko wodne. Na poczatku dodam ze nie jestem jego autorem. Oczko zostało zbudowane przez mojego ojca i mame (która zmarła w zeszłym roku). Przez chorobę mamy nie było czasu, a zwłaszcza motywacji na zadbanie o nie. Nie mniej gdy postanowiłem na stałe wrócić do domu, zabieram się za cięzką pracę.

Na początek dane:
Oczko ma około 6m3 pojemności, Obsadzona 3 liliami wodnymi, kosaćcem, kaczeńcem, strzałką wodną i sitem. Mieszkańcy to karasie, 10 dorosłych osobników, i około 20 sztuk młodzieży, w wieku od 1-3 lat:) a także dwa 30cm liny. (oswojone w stopniu ze prawie jedzą z ręki, dodam ze przyniesione przez szwagra wędkarza z łowów).
W oczku była zastosowana pomppa Aquashut 2000l/h , kóra podawała wodę na kaskadę. Był zastosowany tylko filtr prze pompie, co skutkowało, częstym zakwitem wody. Po przeczytaniu wielu tematów na forum, juz wiem jakie błędy konsrtukcyjne zostały wykonane.
Oczko wykonane z folii do oczka wodnego, 0,5mm. Brzegi zostały wykonane prawie pionowo, przez co filia była widoczna i narażona na ataki lodu zimą. Przez co w tym roku juz jest upust wody jakieś 25 cm.
Z upływem lat, trzeba przebudowć kaskadę, ponieważ, traci ona wodę, gdzieś musiało znaleść drogę ucieczki w kamieniach.

Co chcę zrobić?
Rozebrać kaskadę i przenieść je w inne miejsce. Zbudować filtr z beczki 200l (taką mam w domu) zasilana od dołu, pompą ok. 4000l/h (chyba będzie dobra do tak duzej beczki), Beczka będzie ukryta za altaną (sam zbudowałem 3 lata temu w trakcie wakacji na studiach) i świerkiem. Zasilała będzie ona kaskadę, z której będzie poprowadzony strumień z roślinnością (kosaćce i kaczeńce). W trakcie budowy mam nadzieje ze uda mi sie jeszcze znaleźć miejsce na filtr korzeniowy.
Chce tez delikatnie zmienić kształt oczka po stronie isteniejącej kaskady.
Od struny płota sąsiada posadzę po całej długości pałkę wodną, która go zasłoni troszkę.
Wymienię folie na folie o grubości 0,8mm. A starą po weryfikacji jej stanu mam zamiar wykorzystać na strumień i kaskadę.
Jakie widze problemy?
To posadzona magnolia przez moją mamę, której nie che przesadzić. Nie wiem czy jej rozrost nie spowoduje ingerencji w strumień. Co myślicie?
Oczywiście brak czasu. Prace miały się zacząć od 3 tygodni, ale kłopoty zdrowotne kręgosłupa uniemożliwiły mi start.
Zdjęcie planu przebudowy,


A tak wyglada oczko z balkonu i od podwórka

twister47 - 2013-05-12, 16:14

Witam na forum. Widzę że czeka cię ogrom roboty. Możesz trochę powiększyć oczko w stronę planowanego strumienia. Jeśli masz możliwość to zrób dużą głębokość w jednym miejscu to zwiększy pojemność tak chociaż 1,7 a nawet 1,8m. Od strony sąsiada zrób bardziej pionową ścianę a na głębokość 40cm od górnego poziomu wody całą półkę 40cm szerokości i tam wsadź kosaćce tatarak i inne wysokie rośliny tylko nie w ziemi a hydroponicznie w kamieniach będą oczyszczały wodę. Myślę że 8m3 wody może ci się udać zrobić.
adxan - 2013-05-12, 16:34

Dzięki twister47. Oczko w najgłębszym miejscu ma teraz 1,2 metra i owszem planowałem pogłębienie. Sadzenie hydroponiczne rozważałem, ale przyznam się ze się obawiałem troche, ze korzenie pałki ( są bardzo ostre) uszkodzą folie. Ale co do szczegółów. Na półce tej rozłożyć kamienie i żwir i w nie wsadzić rośliny? Tyle im wystarczy? W tej chwili rośliny są w donicach z mieszanką gliny i piasku.
KILERK1 - 2013-05-12, 16:43

Zrób głębokość oczka (jak radzi twister)na min 1.80 cm, rzeczywiście postaraj się jeszcze powiększyć lustro wody ile się da na maxa (ja rozebrał bym trochę tej kostki :-D ),im większe oczko zrobisz ,ty bardziej cieszyło będzie oko :-D :-D
...filtr zrób z trzech beczek (rozwiązanie znajdziesz na forum) i ukryj go w wiacie.
Może zamiast strumienia powiększ oczko , a przy świerku wybuduj ścianę skalną ,z której spuścisz wodę do oczka, porób w niej jakieś kieszenie ,półki i posadź rośliny -powodzenia :-D
kup dobrą folię żeby dwa razy oczka nie robić :-D

twister47 - 2013-05-12, 17:22

Półka musi mieć spadek w stronę brzegu a nie do środka oczka żeby kamienie się nie obsuwały z niej. Rząd kamieni musi być z takich dużych prawie jak głowa a reszta dopiero jak mała pięść i sadzić rośliny jednocześnie jak będziesz kładł kamienie. Jak są w koszach a ziemią to więcej zanieczyszczają wodę niż ja oczyszczają. Jeśli podłoże pod folią będzie twarde to kłącza pałki będą się ślizgać po folii i wychodzić między kamieniami. Ja w tym roku zrobiłem strumień w połączeniu z filtrem korzeniowym nie mam żadnych beczek i woda wyklarowała się w dobry tydzień a roślin tam jak na lekarstwo dopiera startują. Beczki możesz dołożyć później jeśli zajdzie taka konieczność. Ale jeśli już to proponuję BIOklar trzykomorowy np. 15. Jak dobrze policzyć to 3 beczki złączki do nich dobre wkłady i zrobienie tego wyjdzie parę groszy taniej niż taki gotowy http://sklep.oczkowodne.net/p462,bioklar-15.html
Ale decyzję musisz przemyśleć i podjąć sam.

zuzi10 - 2013-05-12, 18:01

twister47 napisał/a:
Jak dobrze policzyć to 3 beczki złączki do nich dobre wkłady i zrobienie tego wyjdzie parę groszy taniej niż taki gotowy
przepraszam twister47, czy Ty naprawde wierzysz w to co piszesz. ? :P
Beczki i złączki to groszowa sprawa w porównaniu do ceny tego urządzenia.

twister47 - 2013-05-12, 18:20

zuzi10,

W sumie to wierzę w to co piszę. Tylko nie można brać dosłownie tego że "parę groszy" oznacza tyle co na czteropak piwka bo chyba o to chodzi. Nie miałem zamiaru nikogo wprowadzić w błąd. Ja w zeszłym roku też zrobiłem filtr z jednej beczki ale okazała się że to na jeden sezon wytrzyma bo przyłącza były tanie i liche. A jeśli chce się zrobić taki filtr z 3 beczek chociaż 120l każda i w pierwszej dać np. szczotki w drugiej mate japońską a w trzeciej przynajmniej biobale lub coś droższego to wszystko połączyć dobrymi złączami a potrzeba ich 6szt to już kwotę robi. Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar. Trzeba sobie to wszystko policzyć. Jeśli nie mam racji to mnie popraw gniewał się nie będę bo przecież po to jest to forum żeby takie rzeczy przedyskutować.

zuzi10 - 2013-05-12, 18:48

twister47 napisał/a:
Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar.
A więc juz nie parę groszy a połowa, a to robi różnicę. A poza tym adxan będzie miał oczko może 8 m3 wody, a wiec po co mu taki kombajn filtracyjny który docelowo jest przeznaczony do oczek 2 x większych.Jak sobie zrobi dobry filtr z beczki i do tego strumień jako filtr glebowo-korzeniowy i dużo roślin to na pewno będzie miał wódę kryształ, a koszt nieporównywalny. Chyba,że kasa dla niego nie ma znaczenia i np kilkaset złotych to co najwyżej znaczy"parę groszy" :-D
adxan - 2013-05-12, 18:50

Decyzje co do beczki juz podjąłem. Z uwagi ze nie moge poki co dzwigać, kupiłem już złączki, rurę pcv i przyłącza. W sumie około 150 złotych. Beczkę mam juz (200 litrów). Będę budował ją zgodnie z podpowiedziami Jarka G. Więc dochodzi jeszcze koszt, karamezyu, około 50 złotych, peszla, maty kokosowej i żwiru, W sumie myśle ze wyniesie to około 200 złotych i gotowe:) Zobaczymy jak to podsumuje po budowie. Co do przebudowy oczka to strumień musi zostać, ponieważ wierze ze połączenie strumienia z filtrem korzeniowym i beczki filtracyjnej zda egzamin. Budowę kaskady zostawiam na koniec, do niej mam najwięcej watpliwości co do konstrukcji i musze poczytać forum dokładniej.
Dziękuję za wskazówki i czekam na więcej :)

[ Dodano: 2013-05-12, 18:54 ]
Pytanie,
Jak uważacie? jesli zostawie między strumieniem a oczkiem magnolie, będzie ona zagrozeniem dla folii (korzenie)? Q dodatku wiem ze opadające kwiaty i liście z niej mogą zasmiecać oczko. Ale sentyment do niej sprawia, że nie chce jej przesadzać. Ale z drugiej strony za kilk lat zrobi się z niej drzewo i co wtedy. Pomóżcie

zuzi10 - 2013-05-12, 19:16

Jesli chodzi o korzenie to nie przypuszczam, aby folii wyrządziły szkode jeśli będa miały gdzie rosnąć. Mam przy samiusieńkim oczku wierzbę i jak w ub, roku przebudowywałam oczko to widziałam,że przesuwały sie wzdłuż foli. W trakcie budowy zabezpieczałam jedynie grube korzenie skrócone. Jako zaporę wkładałam np płytki PCV, aby zmienić im kierunek gdyby ew. chciały rosnąc w dalszym ciagu w stronę oczka. Jeśli chodzi o liście, to możesz kupić sobie u Aurory http://sklep.oczkowodne.n...om-6m-szer.html siatkę i rozpinać jesienią nad oczkiem od strony drzewa i nie będzie problemu z liśćmi. Ja tak osłaniam właśnie od wierzby i aronii rosnących przy samym oczku.Rozumiem doskonale Twoje skrupuły, ale musisz tez brać pod uwagę,że magnolia dorasta do 5 m, a nawet i więcej i rośnie dość szybko jak ma dobre warunki i wtedy może byc problem i z korzeniami i z wielkością.
Adacho - 2013-05-12, 19:48

Witaj na forum adxan
------------------------------------
Z tego co piszesz, o przebudowie swojego oczka, widać , że przygotowałeś się do tematu filtracji b. dobrze.
Beczkę już masz, i te 200l, na Twoje oczko spokojnie wystarczy. W połączeniu ze strumieniem, obsadzonym roślinnością, woda będzie czysta.
Zasil ją od dołu, daj ruszt i układaj w siatkach pocięty peszel, następnie keramzyt, i na górę żwir - trochę... jako docisk.
Matę kokosową sobie daruj, rozsypie się po krótkim czasie, a drobne zanieczyszczenia wychwyci strumień.
U mnie przed filtrem, pracuje filtr wstępny, w którym mam szczotki filtracyjne. Wyłapują one większe zanieczyszczenia, zanim zapchają beczkę.

Co do kaskady,- hmmm ... coś musi napowietrzać wodę.
Głębokość oczka, zwiększ do 1.5m. Są oczka 1.2m, i ryby zimują, ale bezpieczna granica, to 1.5m.

Rychłego powrotu do zdrowia i rozpoczęcia prac oczkowych ;)

czester 1 - 2013-05-12, 20:24

tam tez mam spora magnolie i jakos mi to nie przeszkadza. przy intesywnych opadach lisci i kwiatow oprocz skimmera musze radzic sobie podbierakiem, to tylko dwa razy e roku. jakos sitka na oczku nie zabardzo dobrze wyglada
twister47 napisał/a:
Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar.

tyle ze beczki to nie to samo co bioklar.

twister47 - 2013-05-12, 20:47

tyle ze beczki to nie to samo co bioklar.

No właśnie bo BIOklar jest wiele lepszy z tego co tu na forum wyczytałem bo ja takiego nie mam.

shiftman - 2013-05-12, 20:56

Zależy, patrząc na to oczko nie buduj strumienia dobry filtr i lampa UV załatwia sprawę zrób polki obsadzisz ładnie strzałkami i kosacciami i będzie ładnie jak powiększysz będziesz mógł kupić najwspanialsze ryby którymi sa KOI. :-D :-D
Ale decyzja należy do ciebie bo to twoje oczko ;)

adxan - 2013-05-12, 21:04

Adacho napisał/a:
Z tego co piszesz, o przebudowie swojego oczka, widać , że przygotowałeś się do tematu filtracji b. dobrze.
Staram się jak najwięcej wiedzieć, ale bez Waszego doświadczenia się nie obędzie.

Cytat:
Głębokość oczka, zwiększ do 1.5m. Są oczka 1.2m, i ryby zimują, ale bezpieczna granica, to 1.5m.

Oczko ma kilka lat i od zawsze były tam ryby, nawet karpie Koi, poki ich koty nie wyłowiły:/, ale zawsze doskonale zimowały. Zawsze był stosowany patent, ze w momencie kiedy przyszły wieksze mrozy i oczko zamarzło na przynajmniej 10 cm, wypompowywalismy troche wody i tworzyła się kieszeń powietrza pod spodem, Działało, jeśli nie było nagłych roztopow, bo pozniej lód się załamywał i po sprawie.

Z magnolią muszę się jeszcze przespać, moze coś wymyśle.

Najwięcej obawy mam do ukształtowania półek, ponieważ juz istnieją i nie wiem co wyjdzie jak szpadel i łopata pojdzie w ruch:)

Kurde, dalej mam wątpliwości jeśli chodzi i korzenie pałki wodnej, Zeby tylko nie przebiły folii, bo cała inwestycja w błoto. Chociaż w strumieniu tez muszą być tak samo posadzone.

Gosik - 2013-05-12, 21:44

Witaj na forum :piwko:
Powiększyłabym oczko tak, jak obrysowałam czarnym kolorem. Zamiast strumienia zrób tzw bagienko, czyli płyciznę z nasadzeniami roślin ( zastąpią strumień) pokazuje to obrys brązowy. Magnolię niestety radzę przesadzić na inne honorowe miejsce, bo za parę lat zasłoni i to zielone drzewko, i całą altankę, poza tym zamiast cieszyć oko, będzie wciśnięta w kąt ogrodu.Najłatwiej będzie Ci w takim układzie maskować folię przy kostce, po prostu robisz przy kostce półkę szerokości i głębokości na wielkość kamienia tak, aby skryła je woda, a folię za kamieniem, a przy samej kostce zawijasz tak, aby nic nie wystawało. Jeżeli chodzi o pałki, to moje rośliny WSZYSTKIE rosną hydroponicznie i od kilku lat żadnych przebić korzeniowych nie zanotowałam. Pod folią są stare dywany, wykładziny i gdzieniegdzie styropian.

drako - 2013-05-12, 21:50

Jedna beczka spokojnie wystarczy, jeśli tylko dosadzisz w oczku roślin. Ze strumyka, choćby w wersji mini nie rezygnuj. O pałce wodnej tyle jest różnych opinii, że ja wolę swoją :oops: trzymać "na uwięzi" = pojemniku :) . Spokojniej śpię.
A w strumyku możesz użyć innych delikatniejszych odmian tej rosliny, albo irysów, tataraków, sitowia leśnego. U mnie świetnie czyści mięta wodna.
Magnolia ma ponoć płytki system korzeniowy, mimo to możesz ją pod ziemią otoczyć opaską z tworzywa.

Elendil - 2013-05-13, 10:28

Adacho napisał/a:
Głębokość oczka, zwiększ do 1.5m. Są oczka 1.2m, i ryby zimują, ale bezpieczna granica, to 1.5m.


Cooooo? :-o Te 1,5m to chyba w Szwecji... 1m spokojnie wystarczy w PL.

btw: W tym roku karaś (ok. 15-20cm) przeżył zimę w nienapowietrzanym, całkowicie zamarzniętym płazarium o głębokości max 50cm :P

KILERK1 - 2013-05-13, 20:53

Cytat:
Cooooo? Te 1,5m to chyba w Szwecji... 1m spokojnie wystarczy w PL.

btw: W tym roku karaś (ok. 15-20cm) przeżył zimę w nienapowietrzanym, całkowicie zamarzniętym płazarium o głębokości max 50cm
_________________

Jeśli , u nas jest tak ciepło ,to dlaczego w lutym na głębokości 180 cm miałem
niecałe 2 C?
..uważam ,że przy koi 180 cm głębokości to minimum,dla karasi wystarczy wiaderko i potrafią przeżyć :-D

klesmer - 2013-05-14, 15:14

Ja mam 160 i mi nawet karasie nie przeżyły. Co prawda nie miałem przerębla. zeszłej zimy przeżyły, a teraz się chyba za dużo liści i innych świństw nazbierało i gazy je zabiły. Generalnie tez uważam, że czym głębiej tym lepiej.
PIOTR.P - 2013-05-14, 15:52

Ja bym zrobił : trochę Twistera z Gosi i z Drako :!: czyli pogłębił i powiększył ,zrobił bagienko i zasilił go z kaskady powolnym przepływem i będzie O.K
magnolie bym przesadził jak najdalej od oczka z całym szacunkiem i uznaniem dla Mamy, zrób to
Nic nie piszesz o lampie UV myślę że by się przydała zanim rośliny rozrosną się, a potem wiosną zanim rośliny ruszą , na foli szkoda oszczędzać (im grubsza tym pewniejsza i nie myślisz o korzeniach itp.... )
a resztę bierz na swój rozum i portfel
pozdrawiam i zdrowia życzę

adxan - 2013-05-20, 20:12

Prace ruszyły... może nie tak szybko jakbym chciał, ale pomalutku do przodu:) Magnolia została przesadzona, ciekawe z jakim skutkiem bo okazało się, że rosła w mrowisku i jej system korzenny był w dość opłakanym stanie. Prace były zaplanowane na rozebranie kaskady, wyrwanie pnia świerka i zaplanowanie przyszłego kształtu oczka. Kamienie okazały się dość okazałe, niektóre ważyły po 70 kg, i w niedziele mój kręgosłup odczuł dzień poprzedni, ale czego nie robi się dla oczka:)

W trakcie rozbiórki kaskady okazało się, że folia położona w dwóch niezależnych kawałkach co skutkowało ubytkiem wody.
Oczywiście miałem dwóch pomocników:
jeden śpiewał i budował gniazdo:

a drugi pomagał kopać:)
Po wyrwaniu pnia, mam powierzchnie, na której będę pracował nad powiększeniem oczka.



Wstępny zarys oczka juz mam, będzie miało wymiary 4x7 i zakładam pogłębienie go do 1,5 - 1,6m, w tym tygodniu zamawiam folie do oczka pcv 0,8mm. Mam ją dostępną za 13 zł za m2, jak uważacie? Czy to dobra cena i grubość, czy moze poszukać coś innego?
Kamieni pewnie nie wystarczy, ale po wykonaniu wszystkich prac postaram się załatwić dostawę. Mam juz zamówioną tonę żwiru rzecznego do strumienia i do oczka na skrajne półki. Strumień będzie mniał około 7 metrów długości i zaczynał będzie się kaskadą.

Co wy na to?

Freakazz - 2013-05-29, 21:54

Niedawno budowałem strumień, znaczy jestem w trakcie budowy. :P
Kupiłem tonę żwiru rzecznego na: 9m strumień+mini oczko+strumień dekoracyjny+rozlewisko wody z tryskającego kamienia.
Powiem tylko tyle, że mnie brakło i dokupiłem jeszcze tonę, znaczy na strumień niewiele brakło, ale w oczku płytką strefę też chce wyłożyć tym kamieniem.

adxan - 2013-05-30, 11:17

Skład gdzie mają żwir mam niedaleko, więc będę dokupywał:) Pogoda nie rozpieszcza a jutro zaczynam prace nad oczkiem. Dlaczego zawsze jest tak ze jak jest wolne i duzo do roboty to pogoda krzyżuje plany?
Gosik - 2013-05-30, 17:55

Czyli jeżeli chodzi o Magnolię, to bardzo dobrze że przesadziłeś :good: ( na mrowisku długo by nie pociągnęła ). Oczko zapowiada się ciekawie, a pomocnik i śpiewak, po prostu super :good:
adxan - 2013-06-02, 09:35

Po dwóch dniach ciężkiej pracy (dziś nie mogę się ruszyć :-D ) w nie najlepszych warunkach atmosferycznych, efekt wygląda tak:
Kształt inny niż zakładałem, z uwagi na to, że zostało mi trochę folii postanowiłem zrobić strefę bagienną Strumień jeszcze będzie zbudowany, ale krótszy i później. Roślin jeszcze mało, póki co 3 lilie w tym jedna miniaturowa, dużo kosaćców żółtych, 2 strzałki wodne, manna, kilka babek wodnych, sit i kaczeńce. Dodatkowo zamówione są jeszcze U Aurory:
Pistia stratiotes
Osoka aloesowata
Żabiściek pływający
Czermień błotna
Sit siny
Sit mieczolistny
Kosaciec Dark Aura
Kosaciec żółty Creme de la Creme
Kosaciec luizjański News Brief
Jeszcze niedługo załatwię sobie przęstkę do strefy bagiennej i bobrek trójlistny.
Beczkę filtracyjną zamontuję mam nadzieje w tygodniu. póki co pompa chodzi tylko aby dotleniała wodę.
Udało mi się zachować około 1000 litrów, starej wody z poprzedniego oczka, reszta to sieciówka. W sumie około 6,5 m³. Myślałem, że będzie więcej :?
A tutaj kilka zdjęć w trakcie budowy:

Adalbert - 2013-06-02, 09:49

adxan napisał/a:
Kształt inny niż zakładałem, z uwagi na to, że zostało mi trochę folii postanowiłem zrobić strefę bagienną


A ja, głupek, nadmiar odciąłem, czego od pięciu lat nie mogę sobie darować :evil:
Gratuluję samozaparcia i życzę cierpliwości na osiągnięcie końcowego efektu :good: Przyjdzie zielone i będzie git :brawo:

Pawlak - 2013-06-02, 09:56

Należy Ci się duże piwo na te zakwasy bo oczko wyszło super :piwko:
twister47 - 2013-06-02, 10:17

Twardziel jesteś nie dałeś się pogodzie. Pawlak ma racje :piwko: ci się należy ale również za robotę a i na zakwasy trochę pomoże. Zostało ci mało miejsca na strumień. Roślin sadź ile się da. A ta rura w samym rogu pod kamieniami to do zasilania deszczówką oczka czy schowasz tam wąż od pompy.
adxan - 2013-06-02, 10:24

Rura służy jako zabezpieczenie przewodu od pompy przed psem, ponieważ gryzie wszystko co gumowe Będzie trochę inaczej zamaskowana, Wczoraj zrobiłem to pospiesznie, bo mnie noc zastała. Miałem obawy bo nie wypłukałem żwiru, ale wody zbytnio nie zmąciło. Mam nadzieje ze jak rośliny ruszą i bakterie w filtrze się rozmnożą, to woda się wykrystalizuje.
lasoch - 2013-06-02, 12:58

duża strefa bagienna , na pewno wejdzie w nią trochę roślin ,to od razu woda będzie czystsza
adxan napisał/a:
Miałem obawy bo nie wypłukałem żwiru, ale wody zbytnio nie zmąciło. Mam nadzieje ze jak rośliny ruszą i bakterie w filtrze się rozmnożą, to woda się wykrystalizuje.

u mnie po 3 dniach od zalania woda , woda się wykrystalizowała , bo żwiru nie płukałem i woda się robi z każdym dniem coraz czystsza , ale jedna półka jest zalana wodą tylko ok.8 cm. nie chcę ci zaśmiecać tematu ale czy to nie za mało?

Gosik - 2013-06-02, 18:36

Oczko wygląda super, wyglądem przypomina strzałkę :brawo: Duże gratulacje za samozaparcie i wykonanie naprawdę dobrej roboty :good:
adxan - 2013-06-02, 19:11

lasoch napisał/a:
ale jedna półka jest zalana wodą tylko ok.8 cm. nie chcę ci zaśmiecać tematu ale czy to nie za mało?

Myśle, że każdą głębokość da się wykorzystać, choćby do posadzenia roślin, którym taka głębokość, będzie pasowała.

Doradźcie proszę. Zrobiłem filtr z beczki 200l, zasilany od dołu 25mm, odpływ 32 mm.
Niestety przeholowałem z pompą, bo zakupiłem pompę Pompa M-6500
6500 l/h i po jej włączeniu, beczka mi się przelewa :(( po prostu woda nie nadąża odpływać. Myślałem, ze wodę zassie i będzie ok. Jutro zrobię drugi taki sam odpływ. Jak myślicie wystarczy?

ILUSION - 2013-06-02, 19:35

Witaj, odpływ zrób z rurki 50 i pewnie będzie ok, nawet 75 możesz dać, na pewno nie zaszkodzi
twister47 - 2013-06-02, 19:39

Miałem podobny problem i dorobiłem drugi ale to kłopot bo trzeba podwójnie wąż puszczać żeby woda wylewała się w wybranym miejscu. I teraz zrobiłbym odpływ fi 75. A zasilanie masz trochę cienkie przy tych pompach jest końcówka 32mm zrób sobie takie.
wolanin - 2013-06-02, 21:16

Dobranie wystarczającej średnicy odpływu, to jedno - dasz 50, czy 75 i w końcu jakaś średnica zacznie wystarczać.
Natomiast do sprawdzenia - czy dobrze przeliczyłeś prędkość filtracji - biorąc pod uwagę powierzchnię filtra i wydajność pompy.

adxan - 2013-06-02, 21:35

wolanin napisał/a:
Natomiast do sprawdzenia - czy dobrze przeliczyłeś prędkość filtracji - biorąc pod uwagę powierzchnię filtra i wydajność pompy.

No właśnie, tez zaczynam się obawiać, czy pochopnie nie kupiłem pompy o za dużej wydajności. Ale już jest w oczku więc jej nie zmienię. Mam nadzieje, że bakterie zdążą zrobić swoje.
twister47 napisał/a:
teraz zrobiłbym odpływ fi 75.

Łukasz, co do przewodu zasilającego, to też już nie zmienię. Nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto. Może przy innej okazji :) :P
Powiedzcie mi tylko czy przy fi 75 kupie też takie złączki jak do instalacji wodnych?

twister47 - 2013-06-02, 21:41

Zapytaj w hydraulicznym sklepie albo w markiecie. Jak chcesz mniejszy przepływ wody przez filtr to załóż przed nim trójnik i część wody puść bezposrednio na kaskade lub strumień
adxan - 2013-06-02, 21:59

A jakie jest Twoje zdanie?Czy taki duży przepływ nie zaburzy zbytnio procesu filtracji?
drako - 2013-06-02, 22:59

Ja zrobiłem tak jak radzi Twister 45. A pompę mam jeszcze większą, bo 8500 l/h. Zaraz za nią jest trójnik. Tylko mała część tłoczonej wody zasila filtr z beczki 200 l, ujście drugiego węża ukryłem w szuwarach (wymuszenie ruchu wody w oczku) i na jego końcu jest zawór, gdy go zdławię więcej wody trafia do filtra i odwrotnie.
Rura do beczki 1 cal, wylot z filtra 32 mm. Nie przelewa. Pluska na mini kaskadzie. Woda czysta, ale mam jeszcze gęsto obsadzony strumyk
Z powodzeniem wystarczyła by u mnie pompa o połowę mniejszej wydajności. Wcześniej miałem taką ok 4500 l. Chciałem taką ECO, ale nie była wówczas nigdzie dostępna.

JAREK G - 2013-06-02, 23:31

Zrób drugi odpływ, albo ten przerób na 50mm i bezie OK Generalnie dobrze kombinujesz :good:
Gosik - 2013-06-03, 13:46

Zrób trójnik i poprowadź wodę np.jeszcze na kaskadę i do strumyka. Ja tak zrobiłam i jest ok.
Adacho - 2013-06-03, 14:01

twister47 napisał/a:
Jak chcesz mniejszy przepływ wody przez filtr to załóż przed nim trójnik i część wody puść bezposrednio na kaskade lub strumień

Szkoda wlewać nie filtrowaną wodę z powrotem do oczka.

Cytat:
Czy taki duży przepływ nie zaburzy zbytnio procesu filtracji?

Złoże filtracyjne wytwarza pewien opór przepływu wody.
Czy próbę zrobiłeś na pustej beczce, czy ze złożem?
Jak na pustej beczce, to powkładaj złoże filtracyjne i zrób próbę.
Kiedy filtr się przytka podczas pracy, przepływ jeszcze będzie mniejszy.

adxan - 2013-06-03, 16:17

Adacho napisał/a:
Czy próbę zrobiłeś na pustej beczce, czy ze złożem?
Jak na pustej beczce, to powkładaj złoże filtracyjne i zrób próbę.
Kiedy filtr się przytka podczas pracy, przepływ jeszcze będzie mniejszy.

Próbę zrobiłem na beczkę już ze złożem.
I teraz mam dylemat, czy zrobić trójnik i puścić część niefiltrowanej wody na np. kaskadę, czy zrobić dodatkowy odpływ?
Skłaniam się bardziej na drugą opcje, bo zawsze woda chwile spędzi w beczce z bakteriami. Z drugiej strony przy takim przepływie i tak cała woda będzie kilka razy w beczce i może bardziej efektywnie bakterie zrobią swoje.
Chociaż, jak dam trójnik to będę musiał zrobić i kaskadę i strumień, więc dwie atrakcje :-D

Adacho - 2013-06-03, 16:35

Zrób drugi odpływ.
Filtrowaną wodę skierujesz np. przez kaskadę, lub strumień do oczka.
U mnie pracuje pompa 5000 l\h i podaje filtrowaną wodę przez zawory, na kaskadę i strumień.

adxan - 2013-06-04, 21:32

Działa :yahoo: :yahoo: :yahoo: :brawo: :brawo:
Połączyłem wszystkie podpowiedzi :) dałem trójnik na zasilaniu beczki i wężem odprowadziłem część wody do oczka (gdzie kiedyś będzie kaskada) Zrobiłem drugi odpływ 32mm, ale na wyjściu połączony trójnikiem 45 stopni z drugim odpływem, następnie wężem 32 karbowanym do oczka. Wodę zasysa, że aż słychać jak co jakiś czas brakuje wody w odpływach. Porównując oba wyloty widać ze woda minimalnie szybciej płynie przez wąż z woda nie filtrowaną, ale myślę ze wolniejszy przepływ przez beczkę będzie służył bakterią do lepszej pracy filtracyjnej. Beczkę zatkałem dość szczelnie pokrywą i obejmą zaciskową i tu nachodzi mnie pytanie czy dobrze zrobiłem ze to tak szczelnie przykryłem? Może bakterią przyda się dostęp od góry trochę świeżego powietrza?

Gosik - 2013-06-05, 13:12

Dobrze że beczkę zacisnąłeś, bakteriom nie potrzeba świeżego powietrza, a tyle ile mają w wodzie zupełnie im wystarczy. Woda im wolniej płynie ( czy to przez strumień, czy przez beczkę ) lepiej jest czyszczona.
piotr5875 - 2013-06-05, 16:31

Źle zrobiłeś zamykając beczkę - teraz masz filtr ciśnieniowy , jeśli taki był zamysł pierwotny to nie musiałeś kombinować z grubszymi wężami na zasilaniu i odpływie
te odgłosy zasysania to powietrze w filtrze nie będzie ich jak go odpowietrzysz
pozdrawiam
piotr

adxan - 2013-06-05, 20:09

A dlaczego zle, że powstał filtr ciśnieniowy? Napewno to nie jest taki zamknięcie które gwarantuje mi 100 %szczelność. Odgłosy są już nieslyszalne wodą już pięknie leci wszystkimi odpływami. :z grubosciami węży nie kombinowalem tylko dolozylem odplyw i trojnik przed filtrem. Myślę że dziala poprawnie, a na efekty trzeba będzie poczekać jak wodą dojrzeje i pewnie zakwitnie jak tylko pogoda sie zrobi. Zastosowalem dzisiaj Trigger 3, mam nadzieję żeprzyspieszy to rozwój kultur bakterii o szybciej osiagne rownowage biologiczna. :-D
bum:

Gosik - 2013-06-05, 21:03

Nadal uważam, że dobrze zrobiłeś, tez mam szczelnie zamknięty i jest ok. Natomiast jak jest źle domknięty, to wtedy woda bulgocze i muszę poprawić zamknięcie, dlatego nie rozumiem sprzeciwu piotra5875???
adxan - 2013-06-09, 21:18

Sobota minęła pod znakiem budowy kaskady. Niestety nie udało się, słabo wyszło, woda nie leci tak jak powinna. Jutro po pracy czekają mnie poprawki, dodam tez kilka zdjęć z sobotniej porażki i mam nadzieje poniedziałkowego sukcesu:) Kaskada nie będzie niczym szczególnym, tylko dwa duże płaskie kamienie, ale dotleni trochę wodę i ukoi nerwy szumem spadającej wody:)
adxan - 2013-06-10, 22:27

Pogoda nie pozwoliła dzisiaj przeprowadzić żadnych prac. Wklejam jedynie zdjęcie nieudanej konstrukcji kaskady. Kamienie są źle pochylone i trochę niestabilne. Efekt końcowy będzie bardzo podobny. Muszę tylko wyeliminować problemy o jakich wspomniałem. Zdjęcie trochę słabe bo robione telefonem.
Jeszcze zdjęcie moich karasi. Następne zdjęcia obiecuje lepszej jakości

Gosik - 2013-06-11, 18:17

Po napisaniu tekstu, a przed wklejeniem zdjęcia, naciśnij " Enter ", po wklejeniu zdjęcia też. Będą się ładnie ustawiały, a nie wpadały w tekst. Jeszcze troszeczkę przed Tobą pracy z kaskadą i maskowaniem folii, ale już jest całkiem ładnie. Rybki też ładniusie :good:
twister47 - 2013-06-11, 21:38

Fajnie będzie w tym miejscu kaskada wyglądać bo wejdzie lekko pod drzewo :good:
adxan - 2013-06-16, 21:00

Ładna pogoda, więc zabrałem się za robotę. Oczko-maniactwo się szerzy :-D :-D :-D
Na początek poszła kaskada. Z efektu nie jestem do końca zadowolony. Wyszło trochę jak gruzowisko. Ale jak posadzę trochę roślin na górze, które trochę później przykryją kamienie, to będzie to milej dla oka wyglądało. Zresztą oceńcie sami:


Nie mniej, woda leci, trochę dotlenia, a szum wody bezcenny :)
Po obiedzie przyszła kolej na strumień:
Wykopałem rów z progami:

Wyłożyłem folią i wysypałem żwirem:

Teraz czekam tylko na rośliny z naszego sklepu i dokończenie maskowania brzegów. Brakło mi kamieni, więc muszę je zorganizować.
Kilka widoków ze strumienia:

Jeszcze sporo pracy, ale już coś widać. Nie mogę się doczekać, aż rośliny się rozrosną. Ale przede wszystkim cierpliwość.
Najgorsze jest, że mam wrażenie, że ubywa wody. Wszyscy mi mówią, że to ubytki od kaskady i parowanie. Nie mniej śni mi się po nocach szukanie dziur, klejenie, albo wymiana folii.

[ Dodano: 2013-06-16, 21:21 ]
Jeszcze parę fotek:)
Filtr i Pako, który zawsze wejdzie w kadr:)

A tu rybki, widać też pierwszy pąk zbliżający się ku powierzchni :-D




Dzisiaj, jeszcze było karmienie ryb z ręki, trochę się jeszcze boją, ale podpływają. Pewnie dla Was to nic dziwnego, ale jak ciesze się jak dziecko:) :) :) :) :-D :-D :-D :-D

twister47 - 2013-06-16, 21:25

Ładnie wyszło. Trochę kamieni i roślin i gotowe. Możesz ustawić sobie w oczku przymiar na półce i obserwować dobowe ubytki wody. Mnie też się wydawało że zbyt szybko mi ubywa i miałem rację był przeciek na kawałku który doklejałem i malutki na strumieniu. Teraz ubywa około 3 mm na dobę a wcześniej 3cm.
lasoch - 2013-06-16, 21:26

adxan napisał/a:
Na początek poszła kaskada. Z efektu nie jestem do końca zadowolony. Wyszło trochę jak gruzowisko. Ale jak posadzę trochę roślin na górze, które trochę później przykryją kamienie, to będzie to milej dla oka wyglądało. Zresztą oceńcie sami:

kaskada bardzo ładna , lepsza taka niż żadna , ja nie mam i chciałbym taką mieć , nie jest jakaś najpiękniejsza , ale jak napisałeś szum wody bezcenny :roll: z tymi roślinami na niej to nie wiem jak je wsadzisz bo ziemie deszcz wypłuka , morze w doniczce , ale niech ci właściciele kaskad doradzą , ładnie by wyglądała tak spadająca po tej kaskadzie tojeść rozesłana :) strumień jeszcze niesamowitszy , jak wsadzisz rośliny to będzie pięknie , a w ta przestrzeń między oczkiem a strumieniem zasadziłbym hosty i żurawki , tak czy inaczej będzie super , czekam na efekt końcowy , na przedostatnim zdjęciu strumyk boski :)
co do ubywania wody to po prostu paruje , bo masz małą powierzchnię tafli wody zakryta tak jak ja i mi też dużo ubywa więc czekam z zniecierpliwieniem na dostawę od Aurory a szczególnie na 3 lilie ( mam na razie 2 ) , jak ci tafla zarośnie to ubytki wody będą o wiele mniejsze , trzymam kciuki za dalsze prace i brawa za to co na razie zdziałałeś :brawo: :good:

adxan - 2013-06-16, 21:32

lasoch napisał/a:
z tymi roślinami na niej to nie wiem jak je wsadzisz bo ziemie deszcz wypłuka

U góry mam zrobione wolne miejsce gdzie nie jest przykryte folią i jest wysypane ziemią. Chce tam wsadzić jakieś roślinki, które będą pęłzły w dół po kamieniach - myślę o jakiś miniaturkach iglaków płożących. Wycieczko po sklepach i może coś znajdę:)
Dzięki za miłe słowa:)

adxan - 2013-06-21, 23:08

twister47 napisał/a:
Możesz ustawić sobie w oczku przymiar na półce i obserwować dobowe ubytki wody

Zrobiłem tak jak radziłeś Łukasz. Nie mam jednolitego ubytku, od poniedziałku ubywa od 3 do 8 mm wody. Są upały, oczko nie osłonięte roślinnością, bo dopiero wszystko zarasta. Kaskada i strumień pewnie tez jakieś ubytki generują. Czy mam powody do obaw, szukać nieszczelności? czy to normalne? Poradzicie? :)

twister47 - 2013-06-22, 21:05

takie małe ubytki to raczej normalne.
lasoch - 2013-06-22, 21:09

jak na twój obecny stan to mało , mi paruje o wiele więcej
adxan - 2013-06-25, 21:32

Nowi lokatorzy w oczku :-D :-D


3 Eurokoi, może nie najbardziej urokliwe, ale jako pierwsze wystarczą :yahoo:
Trzymałem je godzinę w wiadrze i dolewałem po trochu wody z oczka, Najbardziej niecierpliwy był ten biały, bo jak poszedłem zjeść kolacje to wyskoczył prosto do oczka (szczęście ze wiadro było w wodzie). Już pływają w oczku i od razu zrobiło się żywiej:) :)
Dodatkowo wprowadził się mały karaś Shubunkin oraz jasny jesiotr.

A tak poznał je mój stróż

shiftman - 2013-06-25, 21:46

adxan, Rybki jak na początek bardzo fajne. Po paru dniach patrzenia na koi będziesz planował już nad kupnem nowych może już nad japońcami :D
twister47 - 2013-06-25, 21:48

O fajne karpiki zwłaszcza ten biały :brawo:
lasoch - 2013-06-25, 21:50

sądzę tak samo jak twister, ,że ten biały najfajniejszy , ale wszystkie fajne , no i jesiotr fajny tak jak i karaś :) na pewno będą Ci ozdabiać oczko
adxan - 2013-06-25, 21:54

shiftman napisał/a:
Po paru dniach patrzenia na koi będziesz planował już nad kupnem nowych może już nad japońcami :D

shiftman już mam takie myśli po godzinie patrzenia na nie:) co będzie jutra, aż strach pomyśleć. Ale muszę cierpliwie poczekać, aż oczko dojrzeje i jak karpie się będą sprawować.

shiftman - 2013-06-25, 22:17

adxan, Na pewno będą się dobrze czuły w nowym domku :brawo:
rewi - 2013-06-26, 09:44

Śliczne maluszki :brawo:
adxan - 2013-06-26, 10:15

rewi napisał/a:
Śliczne maluszki :brawo:

Nie aż takie maluszki, bo mają prawie po 30cm :P
Chociaż, w sumie w porównaniu do innych oczek to maluszki :-D :-D

[ Dodano: 2013-06-26, 21:37 ]
Dzisiaj z Twisterem byliśmy na polowaniu i udało się złowić takie oto sztuki

[ Dodano: 2013-06-26, 21:41 ]
Dzisiaj z Twisterem byliśmy na polowaniu i udało się złowić takie oto sztuki :-D :-D :-D :-D



twister47 - 2013-06-26, 21:57

O tak łowy były udane :good: Dzięki Tobie bo załatwiłeś kontakt :piwko:
lasoch - 2013-06-27, 10:01

naprawdę udany połów dla Was obu ;) wszystkie rybki niesamowite , jeden ładniejszy od drugiego :) na pewno uatrakcyjnią oczko
czester 1 - 2013-06-27, 11:48

adxan napisał/a:
byliśmy na polowaniu i udało się złowić takie oto sztuki

to gdzie takie okazy mozna zlapac?

adxan - 2013-06-27, 21:54

Polowanie zrobiliśmy z Twisterem w Częstochowie.
Szczerze polecam, można trafić fajne okazy w atrakcyjnej cenie. Trzeba się tylko umówić kiedy będzie miał ryby dostępne.
Chyba złamałbym regulamin gdybym podał tutaj numer telefon, więc jak coś to podaje na priva.

adxan - 2013-06-27, 22:33

U mnie póki co jeszcze się nie skusiły. Zbierają się, zbierają, ale jeszcze nie mają zaufania jak jestem przy oczku. Ale myślę, że już jutro pękną i zjedzą z powierzchni. Zamówiłem karmę pro koi, więc na przysmaki to już muszą przypłynąć :-D
Czy wieczorem karpie Ci się pluskają. Mi dziś parę razy trochę się chlapały, czy to może jakaś zła lub dobra oznaka?

KILERK1 - 2013-06-27, 22:51

najczęściej zła :-( - pasożyty, oczywiście nie chcę zapeszyć :)
obserwuj ,czy ryby ocierają się o dno lub kamienie
ładne rybki :brawo: :brawo: :na szczęscie to euro koi ,one są chyba odporniejsze od Japończyków :-D

czester 1 - 2013-06-27, 22:52

to zalezy, chlapanie to tarlo lub szukaja pokarmu przy brzegu. gorzej jezeli wskakuja ponad powierzchnie wody...
KILERK1 - 2013-06-27, 22:57

Ja swoje w tym tygodniu "odpasożytowałem" wyskakiwały z wody i ocierały się o dno.
Po kuracji jest już ok :-D

adxan - 2013-06-27, 22:58

Zauważyłem ze dwa karpie wyskoczyły dzisiaj ponad powierzchnie wody. Tylko raz ale jednak. Obserwowałem je dzisiaj i nie ocierały się o nic. Jedynie non stop się gonią. i tak jakby badały się od spodu.
Raczej unikają przypływania ku brzegu, póki co. Tarła to też nie przypomina

[ Dodano: 2013-06-27, 22:59 ]
KILERK1 napisał/a:
a swoje w tym tygodniu "odpasożytowałem" wyskakiwały z wody i ocierały się o dno.
Po kuracji jest już ok :-D

A jak to robiłeś?

KILERK1 - 2013-06-27, 23:04

Oczywiście guru Violetta mi doradziła ,stosowałem środek do odrobaczania świń
fenaben 5% dostępny u weterynarza ok 20 zł 200g ,podajesz 3g na 1000l i po 5 dniach powtórka ,mocno napowietrzasz oczko ,możesz podmienić 20% wody-u mnie chyba pomogło (a ryby bardzo często wyskakiwały ,szczególnie wieczorem),teraz jest spokój

adxan - 2013-06-27, 23:09

Dzięki Kilerk.
Jeszcze będę obserwował, gdy objawy się nasilą, zastosuję tak jak radziłeś. Narazie jest to sporadyczne, więc może to tylko moje przewrażliwienie. Oby :?

twister47 - 2013-06-28, 17:44

U mnie nie wyskakują z wody. Przynajmniej jeszcze nic takiego nie widziałem.
adxan - 2013-06-28, 21:36

Dzisiaj obserwowałem je od 18.00. Żadnych wyskoków, ocierania się o kamienie. Chyba panikowałem. A apetyt mają nieziemski :-D :-D Jedzą już z powierzchni, jeszcze trochę nerwowo, ale już ładnie.
KILERK1 - 2013-06-28, 23:30

czyli wszystko jest ok, to dobrze, z tego co zauważyłem to euro koi są odporniejsze, jak zresztą z każdym zwierzakiem, te czysto rasowo są zawsze delikane i wrażliwe :-D
niech Ci się chowają dobrze :brawo: :brawo: :brawo: :piwko: :piwko:

twister47 - 2013-07-01, 21:31

Jak rybki się miewają. Zrób im zdjęcia z chęcią zobaczę jak śmigają w oczku. Na żywo Twoje oczko wygląda super woda czyściutka rośliny ładnie startują. A liny oswojone fajnie. :good: takie oczko :good:
adxan - 2013-07-01, 21:38

Rybki śmigają, aż miło. Zdjęcia wrzucę niedługo. Na razie walczę z psem, ponieważ gamoń przesadza mi rośliny ze strumienia :? Nie podoba mu się, że w strumieniu coś rośnie.
Nie mogę mu wytłumaczyć, chyba myśli ze to zabawa.
Dzięki Twister za miłe słowa :soczek:

adxan - 2013-07-07, 12:54

Zdjęcia miałem wrzucić już wcześniej, ale trochę czas nie pozwalał. Zdjęcia są z zeszłego tygodnia.


Wiem, że zdjęcia nie są najlepsze, ale były robione telefonem i w dodatku nie mam talentu fotograficznego.
A teraz prośba, mam mały cypel(2m x 0,6m) między strumieniem i oczkiem do obsadzenia, ale nie wiem czym.
Myślałem o hostach, ale stanowisko to jest mocna nasłonecznione od godziny 11.00 więc hosty odpadają, Potrzebuje coś ciekawego i nie brudzącego oczka.
Kaskadę obsadziłem iglakami i berberysem



Pochwalę się jeszcze także moim kolejnym oczkiem w głowie. Od wtorku, mogę się już delektować smakiem moich ulubionych owoców:

twister47 - 2013-07-07, 13:00

Mniam, mniam. Rybki fajnie pływają. A roślinki na kaskadzie będą duże musisz za rok pilnować i trochę podcinać.
adxan - 2013-07-07, 13:02

twister47 napisał/a:
A roślinki na kaskadzie będą duże musisz za rok pilnować i trochę podcinać.

Berberys będę kształtował, a iglaki niech zajmą trochę tych kamieni.

rewi - 2013-07-07, 14:54

Pięknie :brawo: Rybki zdrowe i cudne! A czego hosty odpadają ( temat był wałkowany w dziale ogrodnictwo ) sadź razem z żurawkami plus do tego jakaś paproć i będzie super.
Gosik - 2013-07-07, 20:36

Żurawki będą cacy :good: , a w środku paproć . Oj rewi, ale mamy podobny gust :P
lasoch - 2013-07-07, 20:53

z zórawkami na słońcu jeszcze gorzej niż z funkiami, słońce będzie po prostu "suszyć" im liście , ja swoje znowu przesadziłem , bo z mojej jednej żóraweczki prawie nic nie zostało , jakieś ciemniejsze odmiany host dadzą sobie radę , ale trzeba liczyć się z tym , że nie każda odmiana na słońcu wybarwi się tak samo jak w cieniu , chociaż połączenie host i żórawek jest bardzo dobre - sam takie mam , jakaś paproć wraz z nimi wyglądała by super , jak kaskada trochę zarośnie to będzie super , ładne rybki i lilia :)
rewi - 2013-07-07, 21:05

lasoch napisał/a:
z zórawkami na słońcu jeszcze gorzej niż z funkiami, słońce będzie po prostu "suszyć" im liście , ja swoje znowu przesadziłem , bo z mojej jednej żóraweczki prawie nic nie zostało


Spokojnie moje żurawki rosną na pełnym słońcu i wyglądają dość dobrze, choć są między cebulkami śniadka, a wiadomo on rozrasta się szybko. Teoria, a praktyka dwie różne rzeczy ;)


Sorry, ale tak szybko przeczytałam, że Twoje żarówki. :crazy:

Maglia - 2013-07-07, 21:10

lasoch napisał/a:
z zórawkami na słońcu jeszcze gorzej niż z funkiami, słońce będzie po prostu "suszyć" im liście


Nie można tak generalizować, bo odmian host i żurawek jest całe mnóstwo. Trzeba po prostu wybrać odpowiednie. Są takie odmiany host, czy żurawek, które doskonale radzą sobie w pełnym słońcu, inne zaś są stale przypiekane i na słońce się nie nadają. U mnie na pełnym słońcu doskonale sprawdza się żurawka marmelade, pięknie się wybarwia i nie przypala się.
Z kolei inna żurawka o żółtych liściach nie znosi słońca i ma wiecznie popalone liście. Za to w cieniu rośnie pięknie.
To samo dotyczy host.

Przy oczku będą ładnie wyglądały trawy ozdobne, można je też połączyć z żurawkami.

lasoch - 2013-07-07, 21:33

wg mnie hosty są bardziej odporne na słońce i prawie wszystkie mogą rosnąc na słońcu , oprócz tych z dużą ilością białego , np. white feather jest cały biały , ale i tak zawsze przebarwia się na zielono bo zawsze jakieś światło do niego dociera , moje wszystkie żurawki począwszy od zielonych do szarych były przypalane na słońcu , mam nadzieję , że teraz się odbiją , więc ja proponowałbym zasadzić tam jakąś wysoką trawę - ja proponuję gros fountain i obok niej wsadzić jakieś odmiany żurawek odporne na słońce i jakieś ciemniejsze hosty
adxan - 2013-07-19, 22:04

Mam problem z wodą. Woda zakwita co pare dni, i na chwile się oczyszcza. Ostatnimi dniami utrzymuje się na podobnym poziomie z widocznością około 60cm. Rozumiem, że oczko dojrzewa i wytwarza się równowaga, która może dopiero w przyszłym roku przy sprzyjających wiatrach się wytworzy. Ale myślę o założeniu przed filtrem lampy UV. Mam starą obudowę lampy 11W. Nie mam jednak tubusu i żarnika bo się stłukły, ale jak kupie nowe to nie będzie to, aż taka inwestycja. Jakieś rady?
zuzi10 - 2013-07-19, 22:15

lasoch napisał/a:
wg mnie hosty są bardziej odporne na słońce i prawie wszystkie mogą rosnąc na słońcu
Rosnąć mogą, ale jest różnica w wygladzie. Te które rosną w cieniu maja pięknie na zielono wybarwione liście, a te w słońcu, pomimo,że też są duże to jednak liście mają takie bardziej wypłowiałe, zgniło zielone, jakby ciut przypalone.
Adxan co masz na mysli mówiąc,że woda Ci zakwita co parę dni. Czy znaczy to,że co pare dni masz wodę zieloną, czy po prostu masz mniejszą widoczność w oczku bo pływa osad.?

adxan - 2013-07-19, 22:20

zuzi10 napisał/a:
Czy znaczy to,że co pare dni masz wodę zieloną, czy po prostu masz mniejszą widoczność w oczku bo pływa osad.?

Ogólnie utrzymuje się mała widoczność, a już 3 razy widoczność spadła do 20 cm. Woda robi się ciemno-zielona by po paru dniach wrócić do w miarę zadowalającej barwy i przejrzystości. Pojawiają się także glony nitkowate, ale tego nie da się chyba uniknąć

lasoch - 2013-07-19, 22:25

Ja też mam tak czasami, że jednego dnia mam przejrzystą wodę na 50 cm. a drugiego na tylko 20 cm.
zuzi, - ja to wiem, że w cieniu Hosty lepiej się wybarwiają, w słońcu po prostu płowieją .A więc adxan, - co tam więc posadzisz ?

adxan - 2013-07-19, 22:28

lasoch napisał/a:
A więc adxan, - co tam więc posadzisz ?

Nie mogę się wybrać do sklepu, przymierzam się do żurawek, może jakaś kolorowa trawa mi się spodoba, a między nimi będą kwitły liliowce. Myślę, że to może być dobre połączenie.

zuzi10 - 2013-07-19, 22:36

A nie zauważyłeś, czy takie zmiany nie występują czasem przy zmianie pogody np słońce - deszcze.Może cos z kwasowością wody? U mnie woda się ustabilizowała gdy wlałam 250 ml /5 tys. l - biotorfinu. Zrobiła się leciutko brązowa, ale bardzo znacznie poprawiła się widoczność i tak trwa do dziś.
lasoch - 2013-07-19, 22:37

Wg. mnie to nie będzie jednak dobre połączenie - liliowce szybko rosną i są bardzo rozłożyste . A może posadzić same liliowce - one kochają słońce, nie śmiecą i pięknie wyglądają nad wodą - polecam !
adxan - 2013-07-19, 22:41

lasoch, ale są dość wysokie i zasłonią cały strumień. Muszę to przerzucić przez wyobraźnie i zastanowić się nad oczkiem.

zuzi - masz racje ze można się doszukać zależności od pogody, Ostatnio albo ostre słońce-więc zakwit glonów, albo deszcze i to obfite, więc zmętnienie wody. Czy biotorfin nie zaburzy budującej się równowagi biologicznej do której dążę?

zuzi10 - 2013-07-19, 23:37

Jest to wyciąg z torfu, a więc środek jak najbardziej naturalny. Jak czytałeś forum to wiesz,że torf kwaśny jest dość często stosowany do poprawy jakości wody.Jeśli masz testy na ph to sprawdź sobie jakie masz ph wody. Najczęściej jest za wysokie. Niektórzy stosują szyszki olchowe i wywary ze świeżych gałązek brzozy ( ewa535), niektórzy słomę bodajże owsianą. Ja do dojrzewającego oczka stosowałam albo samodzielnie robiony wyciąg z torfu, albo tak jak w tym roku( trochę z lenistwa, a trochę z konieczności) biotorfin. Koszt nie wielki. Ćwierćlitrowa butelka na 5 tys litrów wody cos koło 16 złotych, a ile mniej roboty niż samodzielne wywary z torfu.Zawsze też do świeżego oczka daję trigger 3 , a potem profilaktycznie zawsze na wiosnę.Pomimo,że oczko po remoncie zalewałam w ub.roku we wrześniu i rośliny na wiosnę po przesadzeniu w poprzednim roku dość późno i słabo wystartowały to nie miałam zakwitu nawet tradycyjnego Świetojańskiego :lol:
Po za tym masz stanowczo za mało roslin w strumieniu.Poszukaj w okolicy kaczeńcy. Od zewnętrznej strony w górnej części strumienia posadziłabym parę irysów bo świetnie czyszczą wodę. Jak Ci sie inne niższe roslinki w strumieniu rozrosna to irysy zawsze możesz usunąć.

adxan - 2013-10-02, 23:28

Długo zajeło mi obsadzenie wyżej opisywanego cypla. Nie ma co się tłumaczyć, więc przejdę do wizualizacji.

Z tyłu jako ozdobę całego cypla jest wsadzona azalia japońska. Myślę, że wiosną kwiaty będą pięknie się komponować z całością, wcześniej są dwie kępy trawy niebieskiej przed nimi bukszpan zółty, a na czubie paleta rojników. Chyba nie najgorzej wyszło. Po lewej stronie posadzona wcześniej trzmielina.

Teraz przygotowuje się do zimy, ryby już mniej jedzą, rośliny zaczynają przygotowywać się do zimy (tylko glony nitkowate nie odpuszczają). W tym miesiącu planuję zakup napowietrzacza i myślę, ze na ten sezon koniec.

taniw - 2013-10-03, 09:57

zuzi10 napisał/a:
albo tak jak w tym roku( trochę z lenistwa, a trochę z konieczności) biotorfin. Koszt nie wielki. Ćwierćlitrowa butelka na 5 tys litrów wody cos koło 16 złotych, a ile mniej roboty niż samodzielne wywary z torfu.

To całkiem tak jak jak ja, mały koszt i mało pracy.

adxan - 2014-03-09, 21:09

Witam po przerwie, choć dawno nie pisałem to starłem się na bieżąco odwiedzać forum. Wczoraj popracowałem trochę przy oczku. A mianowicie, odłączyłem napowietrzacz, zebrałem podbierakiem z gęstym sitem największe skupiska pływającego syfu i co najważniejsze podłączyłem filtry. W tym roku dołączyłem drugi pojemnik 120 litrów do zeszłorocznego 200 litrów. Ale podłączyłem je równolegle, tzn. zasilanie rozdzielam trójnikiem na beczkę, a z niej do strumienia i do pojemnika, a z niego do kaskady.
Pojemnik z wkładami i przyłączami kupiłem gotowy, dołożyłem tylko zeolit. Wiem że mogłem go zrobić sam jak beczkę w tamtym roku, ale chyba z lenistwa, braku czasu kupiłem gotowy.
Woda nie zachwyca, przejrzystość po zimie tylko na 50 cm. Ale już jest różnica po jednodniowej pracy. Dlatego uważam że dobrze, że tak wcześnie go uruchomiłem. Jutro postaram się wrzucić kilka zdjęć.

adxan - 2014-03-16, 16:02

Tak wygląda oczko po zimie, Jeszcze troszkę gołe, ale jak rośliny ruszą to.... nie moge się doczekać :-D :-D


Jestem kiepskim fotografem, więc wybaczcie mi za jakość zdjęć:



A tutaj mój system filtracji:


Jak pisałem wcześniej dołożyłem kubeł 120 litrów połączony równolegle do beczki 200l żeby po pierwsze rozdzielić za duży przepływ od pompy, po drugie chciałem, aby woda, która zasila kaskadę była krystaliczna. W tamtym sezonie kaskada była porośnięta zielonym glutem. Stąd czego jeszcze nie widac na zdjęciu przed kubeł zamontowałem lampe UV 11W. Po tygodniu filtracji woda kryształ - widoczność 100% :-D :-D
Teraz tylko czekać.

Adacho - 2014-03-16, 16:23

Ładnie się prezentuje :good:
adxan napisał/a:
W tamtym sezonie kaskada była porośnięta zielonym glutem. Stąd czego jeszcze nie widac na zdjęciu przed kubeł zamontowałem lampe UV 11W.

Lampa nie pomoże na glut na kaskadzie. Słońce zrobi swoje i glut będzie.
Zostaje szczotka ;)

adxan - 2014-03-16, 16:34

Adacho napisał/a:

Lampa nie pomoże na glut na kaskadzie. Słońce zrobi swoje i glut będzie.
Zostaje szczotka ;)

No cóz to nową szczotkę trzeba będzie kupić :P
A dzięki lampie przynajmniej część wody będzie pozbawiona glonów i innych niepotrzebnych żyjątek.
A dzięki temu ze woda która idzie na strumień nie ma kontaktu z lampą, woda nie będzie wyjałowiona jak niektórzy twierdzą na forum.

twister47 - 2014-03-16, 17:23

O widzę że u ciebie już pełne przygotowanie do sezonu tylko na rośliny czekasz. Ja jeszcze jestem w proszku. Filtracji jeszcze nie włączyłem bo zimno i obawiam sie o nadmierne wychłodzenie wody bo w nocy i rano poniżej zera. Filtracje pomnożyłeś to woda będzie jak ze strumienia górskiego. A w tym roku planujesz jakieś przeróbki drobne bo ja tak.
adxan - 2014-03-16, 18:36

twister47 napisał/a:
A w tym roku planujesz jakieś przeróbki drobne bo ja tak.

W tym roku planuje jedynie drobne prace wykończające.Choć planów i pomysłów trochę jest :) . Muszę się przyznać, że nie mam czasu na ogród w tym roku, a to związane jest z planowanym ślubem na ten rok:) Mnóstwo spraw do załatwienia, a oczko służyć będzie tylko do relaksu.

Zac - 2014-03-16, 20:30

Czysta woda :good:
Gosik - 2014-03-19, 17:49

Gratulacje ślubne :good: . Ta siatka przy oczku, to w celu bezpieczeństwa na zakręcie ?
adxan - 2014-03-20, 18:19

Gosik napisał/a:
Ta siatka przy oczku, to w celu bezpieczeństwa na zakręcie ?

Miała służyć jako zabezpieczenie przed moim labradorem.
Niedługo będzie zdemontowane, ponieważ przestało działać. Ale przynajmniej pies przestał wylegiwać się w strumieniu :hehe: No cóż i dla niego musi to oczko służyć. Pokombinuje niedługo z wykończeniem brzegów strumienia bo nie jest tak jak powinno być.

Mam jednak gorszy problem. U dwóch kojaków zauważyłem białe pęcherze. Na razie po kilka w części ogonowej, ale pora działać. Wydaje mi się, że to ospa :(( Co radzicie?

twister47 - 2014-03-20, 19:58

A czy zauważyłeś to u tych nowych koi. U mnie jest też coś takiego. Ale już od jesieni.
adxan - 2014-03-20, 20:43

Nie na tych nowych, póki co na szczęście nic nie zauważyłem. Na razie tylko zauważyłem na pierwszych trzech sztukach. To są takie jakby woskowe krople przyklejone na płetwach i części ogonowej.
Zastanawiam się czy nie wrzucić trochę soli tak 0.25% lub zastosować FMC lub Bio-Anarex?
Ale czy słusznie zrobię?

krystian - 2014-03-20, 20:52

witam to jest ospa poprawic warunki samo zejdzie poz krystian
adxan - 2014-03-20, 21:03

krystian napisał/a:
poprawic warunki

Ok, ale jak je mam poprawić? Jutro zrobię testy PH. Jak będzie za wysokie to wleje biotorfin. Co mogę jeszcze zrobić?

krystian - 2014-03-20, 21:17

Ospa jest łagodnym wirusem nie ma lekarstwa gdy temperatura wzrosnie samo zejdzie nie trzeba zbijac p.h. ani stosowac hemi bioanorex jak najbardziej pozdrawiam Krystian
adxan - 2014-03-20, 21:26

A co z solą kamienną?
adxan - 2014-03-25, 20:04

Mała porcja zdjęć :)


Na piątym zdjęciu mozna zauważyć pomarańczowego kojaka, który jak wspominałem jest chory.

[ Dodano: 2014-03-25, 20:39 ]
Przepraszam, że jedno pod drugim, ale limit na fotosiku mi się skończył:)


Chyba mam czystko wokół oczka, bo mech rośnie przy strumieniu :yahoo:

lasoch - 2014-03-25, 20:49

Piękny przetacznik!! Kaskada ślicznie ciurka :) . Niektóre kojaki mnie powalają. Strumień bardzo fajnie wtapia się w otoczenie. Na 12 zdjęciu wygląda znakomicie. Dosadziłbym tylko na tym półwyspie jakieś iglaki.
adxan - 2014-03-25, 21:08

Dzięki Lasoch:) Przetacznik rośnie u wlotu strumienia do strefy bagiennej. A strumień w górnej partii jest zarośnięty miętą.
lasoch napisał/a:
Dosadziłbym tylko na tym półwyspie jakieś iglaki.

Pomyśle o jakimś iglaku, ale na pewno będzie wsadzona azalia japońska, ponieważ ta którą posadziłem na jesień, niestety nie przetrwała zimy. Ale z mojej winy bo jej nie zabezpieczyłem.

Adacho - 2014-03-25, 21:24

Super foty :brawo:
Oczko po zimie czyściutkie, jakby przed chwilą zalane ;)
Chory karpik ma ospę karpi. Powinno zejść samo, gdy ogrzeje się woda.

czester 1 - 2014-03-25, 22:20

tyle ze ospa wychodzi najpierw na pletwach i wokół pyska, chyba ze na foto tego nie widac
adxan - 2014-03-25, 22:23

czester 1 napisał/a:
tyle ze ospa wychodzi najpierw na pletwach i wokół pyska, chyba ze na foto tego nie widac

I tak też się stało, najpierw w okolicy oka, później na ogonie, a następnie na bokach. Mam nadzieję ze przejdzie samo.

twister47 - 2014-03-26, 20:28

Czyściutko u ciebie. Tylko patrzeć jak rośliny ruszą pełną parą i będzie super.
Gosik - 2014-03-26, 20:51

Śliczne zdjęcia i rybki, a teren wokół pięknie zadbany :brawo:
adxan - 2014-03-30, 13:19

Gosik napisał/a:
Śliczne zdjęcia i rybki, a teren wokół pięknie zadbany

Bardzo miło mi to słyszeć.

Radzionek - 2014-03-30, 18:11

adxan, na 7,10 i 14 zdjęciu to tojeść rozesłana? Pytam dlatego, że coś podobnego rośnie u mnie w dziurze po wapnie, tylko że ma pędy cienkie i zielone. Dałem coś takiego shiftmanowi i sam może bym tym pokrył pobocza. Tak do 10cm pod wodę może się płożyć.
Masz zadbane oczko i wokół niego :brawo:

adxan - 2014-03-30, 19:46

Na 7 i 10 zdjęciu to przetacznik bobowniczek, natomiast na 14 to mięta wodna.
Jeśli chodzi o pobocze, to ja właśnie posadziłem przetacznik i niezapominajkę - bardzo ładnie oba gatunki okrywają brzegi. I w dodatku oba gatunki kwitną :-D Wsadzić trzeba na poziomie zero, później całkiem nieźle do 5cm.

Miętę natomiast dałem do strumienia, jest bardzo ekspansywna, bardzo się rozrasta i moim zdaniem bardzo dobrze filtruje wodę. Wycinam największe przyrosty, a ona rośnie i rośnie, i zabiera papu glonom :yahoo: Nie nadaje się moim zdaniem do oczka, bo zarośnie wszystko.

adxan - 2014-04-27, 18:43

Nowy zakup:)
nie mogłem się powstrzymać, chyba już jestem chory na koi:) a co najgorsze oczko jest za małe chyba na taką ilość ryb, ehh



Niestety nie mam już jesiotra. Dziwnie go wygięło i padł. Podejrzewam, ze kojaki całą karmę mu zjadały. Szkoda.

lasoch - 2014-04-27, 20:45

Bardzo piękne, oryginalne, w porównaniu do moich to bogowie ;) .
twister47 - 2014-04-27, 21:00

O ładne superowe :brawo: :good:
rewi - 2014-04-28, 09:51

Piękne :brawo: :brawo:
twister47 - 2014-05-12, 21:54

Jak nowe rybki zrób im jakieś zdjęcia. Są tu tacy ludzie którzy lubią oglądać czyjeś karpiki ;)
adxan - 2014-05-12, 22:10

Nowe karpie mają się póki co dobrze:) choć muszę przyznać, że proces ich oswajania trwa o wiele dłużej niż z poprzednimi.
Postaram się niedługo wrzucić jakiś mały update, ale niestety woda u mnie w oczku tragedia. Choć widać jeszcze zarysy ryb na dnie, to mam atak glonów, strumień i strefy płytkie pokryte są zieloną mazią. Zbieram ją, ale nie nadążam. Myślę, że przegiąłem z obsadą kojaków w oczku. Zastanawiam się nad odpompowaniem wody i wyłowieniem części karasi i linów, a przy okazji pomarańczowego karpia, który wiosną miał ospę, ale szkoda mi wody, nie mam na tyle dużych beczek, by przechować jak najwięcej tej wody. Bez odpompowania wody, nie da rady odłowić ryb. Choć jeszcze nie próbowałem podrywki.
Zły jestem, roślin uważam, że mam całkiem sporo(choć może być więcej), strumień działa, lampa 24h, 320 litrów filtra, do tego trigger 3 i woda nie jest idealna.

twister47 - 2014-05-12, 22:19

Może spróbuj coś takiego kilka metrów zwykłej foli tylko bez dziurki ;) http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=195
U mnie też woda taka sobie nie mam kiedy karasi złapać. Ja w niedziele byłem w lesie i przywiozłem sobie 3 litry szyszek olchowych zobaczymy czy pomoże.

adxan - 2014-05-12, 22:28

A no właśnie, zapomniałem o paletach :? Pewnie tak zrobię, jak czas pozwoli.
twister47 - 2014-05-12, 22:32

Tylko pamiętaj o tym że woda ma dużo siły i mocno prze na boki.
adxan - 2014-05-12, 22:34

Wkręty, lina i zastrzały dadzą radę:)
Raffaello - 2015-04-04, 00:12

witam :piwko: piękne oczko i rybki :)
adxan - 2015-04-12, 20:53

Hej Wszystkim,

Po kilku miesiącach milczenia, wracam z małym updatem do Was. Cały czas śledzę forum w wolnych chwilach, ale na aktualizacje stanu oczka zabrakło czasu. Oczywiście nie próżnowałem, ożeniłem się, a teraz czekam na pierworodnego :yahoo:

W oczku jesieniom był mały przesiew, wyłowiłem około 30 karasi!! Powędrowały do okolicznego stawu. Pasowało by jeszcze bardziej przetrzebić stadko, ale już żal się rozstać z niektórymi rybami.
W tym roku, jedynie zmieniłem żarnik w lampie i wlałem biotorfin. Klarowność wody, 100%. rośliny powoli ruszają.
Jakość zdjęć słaba bo robiona telefonem.

adxan - 2016-03-25, 18:28

Okrągły rok, nie było nowych wieści ode mnie. Musicie wybaczyc, ale trochę się dzialo:) po ślubie we wrześniu zostałem tata i teraz czas poświęcam synkowi. Ale oczywiście nie zaniedbuje oczka. W tym sezonie do systemu filtracji dolozylem kubeł 200 litrow. Teraz system filtracji wygląda następująco. Woda z pompy trafia do prefiltra, beczki 200 litrow zasilanej od dolu z wiórkami plastikowymi w workach i szczotkami. Następnie z prefiltra zasilane są dwa kubły 120 i 220 litrow. Zasilane są równoległe. Oba są złożone z wiórkami plastikowych mat japońskich keramzytu pędzli i biokul. Z jednego kubła zasilany jest strumień a z drugiego kaskada. Wkrótce pokaże kilka zdjęć. Planuje jeszcze dodać lampę UV w prefiltrze, ale tutaj jeszcze muszę się zastanowić w jaki sposób. Filtracja u mnie już działa od tygodnia. Woda klarowna, rośliny ruszają powoli. Teraz tylko czekać na większe temperatury.
adxan - 2016-04-01, 20:33

Oto obiecana porcja zdjęć.
Widok oczka:







Strumień




Filtr:
PO kilku dniach działania, widać ze ma co filtrować, ale woda jak źródlana :-D






rewi - 2016-04-02, 21:15

Widać wiosnę ;-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group