Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Staw - Ma³y staw na pod³ozu torfowym--Vadim

Vadim - 2006-06-30, 13:01
Temat postu: Ma³y staw na pod³ozu torfowym--Vadim
Witam.
Lat temu 4 za pomoca ma³ej koparki zrobi³em wykop w ziemi.
Pierwotnie mia³ miec kszta³t owalny lecz ze wzglêdu na bardzo szybko pojawiajaca siê wodê gruntowa plan siê nie powiód³.
Obecnie ma kszta³t "rogala".
Jego g³êboko¶ dochodzi do 150cm.
Zyj± w nim karasie, ¿aby i inne stworzonka wodne których nazw nie znam.
Przyroda zrobi³a swoje, brzegi obros³y trzcina oraz innymi ro¶linami, za¶ w tym roku pojawi³a siê chyba pa³ka wodna.
Mam do szanownych expertów pytanie, czy w stawie moim który jest po³o¿ony na torfie bêda ros³y wszystki ro¶lin wodne dostêpne w zbiornikach wodnych.
Wczoraj przywioz³em z jeziora gr±¿ele i nie wiem czy siê przyjm±.
Prosze o odpowiedz ewentualnie o jakie¶ sugestie oraz pomys³y na zagospodarowanie tego oczka.
Dzisiaj jeszcze zrobiê zdjêcia i zamieszczê na forum.
Pozdrawiam
Vadim

killer1558 - 2006-06-30, 13:51

Witam, s±dze ze gr±¿el powinien ci rosn±c dob¿e,wiele razy widzia³em na lesnych stawach jak ro¶nie a tam przewaznie tez pod³oza torfowe,a co do innch ro¶lin to polecam Bobrek trójlistkowy,Czermieñ b³otn±,lubi± pod³oza o od czynie kwsnym,co do wszystkich ro¶lin rosn±cych u nas to musisz sam popróbowac uprawy ka¿da ro¶lina ma jakie¶ swoje wymagania i nie zawsze dobrze rosnie w innym miejscu ale jest wiele takich ro¶lin co kochaja w³asnie stanowiska o pod³ozu kw¶nym( sama rado¶æ jak cos nasadzisz i ono sie pieknie rozrasta) :pa:
Vadim - 2006-06-30, 13:59

Zrobilem zdjêcia moze ktos mi podpowie jak je umie¶cic bo zmniejszami je do minimum i nic nie chce wej¶c.
A mo¿e wy¶lê je komu¶ na skrzynkê i on je zamie¶ci?
Pozdrawiam

ZiK - 2006-06-30, 14:02

Vadim,
Poczytaj ten temat tu masz wszystko opisane.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=71 :roll:

AurorA - 2006-06-30, 20:32

Vadim napisa³/a:
czy w stawie moim który jest po³o¿ony na torfie bêda ros³y wszystki ro¶lin wodne dostêpne w zbiornikach wodnych.
Wczoraj przywioz³em z jeziora gr±¿ele i nie wiem czy siê przyjm±.


Na torfowym pod³o¿u znakomite warunki bêd± mia³y czermieñ b³otna, siedmiopalecznik b³otny, bobrek trójliskowy, krwawnica pospolita oraz wiêkszo¶æ turzyc. Powinien siê te¿ dobrze trzymaæ p³ywacz, choæ w wielu oczkach siê nie udaje.


Gr±¿ele s± pod ochrona prawna i nie powinno ich sie przywoziæ z jeziora.

Vadim - 2006-07-01, 12:34

Zdjêcia Stawu.Prosze o wskazówki i sugestie jak z niego zrobiæ ciekawe oczko wodne :)

Zdjêcie 1

Zdjêcie 2

Zdjêcie 3

[ Dodano: 2006-07-01, 13:24 ]
Kolejny problem w moim stawie to glony.
Wiem ze o glonach by³o i to du¿o, lecz u mnie dzieje sie zupe³ni co¶ innego.
Oprocz zielonych które wyciagam systematycznie, w dni o duzym nas³onecznieniu pojawiaj± sie glony które wyp³ywaj± z dna. Maj± kolor brunatno czarny i po dotkniêciu np grabiami rozwalaja sie na ma³e czasteczki ktore bardzo intensywnie smierdz±.
Mo¿e kto¶ z Was mia³ podobny problem?

AurorA - 2006-07-01, 13:39

Du¿e pole do popisu, ale trzeba w³ozyæ troche pracy :P . Na pocz±tek popracowa³bym nad brzegiem - te wyschniête trawy i chwasty szpec± ca³y widok. W takim stawie trudno bêdzie CI pozbyæ sie naturalnej roslinno¶ci i posadziæ to co by¶ chcia³.

Te wyp³ywajace glony s± obumar³e, najczê¶ciej wyp³ywaja z dna na powierzchniê przy wzro¶cie temperatury - powinno siê je od³awiaæ gêstym sitkiem, ale w naturalnym stawie nie wiem czy warto siê bawiæ.

Vadim - 2006-07-01, 13:48

Arku dzieki za szybka odpowiedz.
A moze zrobimy tak.
Twoje pomys³y i wiedze bede wdraza³ na swoim stawie.
Ty piszesz co mam zrobiæ ja pracujê i reazlizujê plan jednoczesnie zamieszczaj±c zdjêcia.
Niestety brak mi inwencji, ale zapa³u mi nie brakuje.
Vadim

Grzegorz - 2006-07-02, 00:26

Przyczyn± twoich glonów jest napewno ¿yzne dno i wiele osadów dennych (mu³,li¶cie itp.)
Zacznij od porz±dkowania dna i jak napisa³ Arek, brzegu.
Zbiornik wodny, kóry masz ma byæ twoim oczkiem wiêc ty musisz wiedzieæ co chcesz, my mo¿emy tylko tobie pomagaæ w doradzaniu a nie zastêpowaniu twoich my¶li.
Oczko ma sprawiaæ przyjemno¶æ tobie i rodzinie w odkrywaniu nowych rzeczy a z roslinami
nie¶piesz siê by¶ niemusia³ je przesadzaæ. Pomy¶l co chcesz zrobiæ a potem zajmij siê sadzeniem ro¶lin. Co nagle to po diable :soczek:

AurorA - 2006-07-02, 01:01

Grzegorz ma racjê sam musisz zdecydowaæ czego chcesz, co bêdzie najlepiej pasowaæ, oraz ile czasu i pieniêdzy mo¿esz na to po¶wiêciæ. Najwiêksz± rado¶æ daje wdro¿enie w³asnych wizji.

Spróbuj dok³adnie oczy¶ciæ fragment brzegu w miejscu gdzie jest wiêksza p³ycizna i posad¼ tam bobrek i czermieñ

BOLEK - 2006-07-02, 18:33

Witam

W pierwszej kolejno¶ci pozby³ bym siê tego ca³ego " zielska " porastaj±cego brzegi stawiku. Nie wiem czy warunki na to pozwalaj±, ale postara³ bym siê usun±æ to wszystko razem z warstw± ziemi przeros³± korzeniami tej ro¶linno¶ci. Nastêpnie nawióz³ ¶wie¿ej ziemi i dopiero zabra³ siê za obsadzanie zbiornika ju¿ docelowymi ro¶linami. Aby ziemia siê nie obsuwa³a oraz do dekoracji mo¿na by brzegi zabezpieczyæ kamieniami.

phalina - 2006-07-03, 17:43

Te Twoje oczko jest takie smutne :cry: ,zazdroszczê tym co maj± naturalne oczka wodne ,mieæ taki teren,cudo z tego mozna zrobiæ .Ja bym sie pokusi³a na powiêkszenie pog³êbienie,zrobienie z jednego brzegu p³ycizny wysypanej ¿ó³tym piaskiem,Taka naturalna pla¿a.Bo¿e brak Ci innwencji,jest tyle ró¿nych czasopism,stron,nawet zdjêcia wystawiane w galerii forum mog± Ci co¶ podpowiedzieæ.
Nie obra¼ siê, ale w tej chwili to nie oczko -to rów melioracyjny :roll:

Vadim - 2006-07-04, 11:12

Nie mam powodów do obra¿enia.
Nigdy nie traktowa³em mojej dziury w ziemi jako oczko wodne.
Mia³o byc to miejsce z ktoego latem mozna czerpac wode do podlewania ogrodu.
A ja pozyczy³em od kolegi malutka koparkê i zacz±³em kopaæ , i tak mi to kopanie wesz³o w krew, ze kopa³em, kopa³em, kopalem a¿ wykopa³em w³a¶nie to co widzicie na zdjêciach.
Pozniej mia³em problem z wyjechaniem bo dooko³a mnie by³a cha³da torfu a woda bardzo szybko zaczêl± nap³waæ.
W nastêpnym roku przyroda pokaza³a swoje i dooko³a dziury pojawi³ siê ro¶liny typowe dla miejsc bagiennych.
Potem ¿aby i inne stworzenia wodne itd etc.
Dopiero w tym roku szperaj±c w necie znalaz³em to FORUM i pod jego inspiracj± zacz±³em my¶lêæ o STAWIE.
Hmmm bêdê próbowa³ zmienic to wszystko.
Najpierw zlikwidujê te trawy wykopuj±c wszystko, oczywiscie je¶li nadal bedzie taka pogoda i woda znacznie opadnie- koparki ju¿ nie ma wiêc szpadel trzeba przeprosiæ :D
Gorzej bedzie z oczyszczaniem dna nie widzê ¿adnej mozliwo¶ci.
My¶lê ¿e piasek, zwir i kamienie zrobi± swoje.
Pozdrawiam Vadim

phalina - 2006-07-04, 12:20

:brawo: widzisz znalaz³e¶ inwencjê.Parê iglaków nie ¶miec± ,nie trzeba zbieraæ li¶ci,zobaczysz zrobisz z tego cudo. :good:

[ Dodano: 2006-07-04, 12:26 ]
Vadim napisa³/a:
Gorzej bedzie z oczyszczaniem dna nie widzê ¿adnej mozliwo¶ci.

a ja my¶lê ,¿e ¶mia³o mo¿esz wchodziæ i czy¶ciæ zobaczysz jaka to frajda ,no i masz darmowe zabiegi k±pieli w torfie -niektórzy bul± za to grub± kase,Ty masz to gratis.Pozdrawiam i ¿yczê przyjemnej pracy :soczek:

Vadim - 2006-07-04, 12:52

Za jasn± cholerê nie wejdê.
Widzia³em pijawki.
Idê zaraz walczyæ.

phalina - 2006-07-04, 12:59

:) no co ty :?: to tylko twoje pijawki :) ,my¶lisz ,¿e bêd± gospodarza i dobroczyñcê gry¶æ :D .
Vadim - 2006-07-04, 17:34

Rozpocz±³em remont generalny.
Zaczynam od najp³ytszego miejsca.Ruszyli¶my do pracy z moim Mateuszem
Nastepne
zdjêcie .
Zaczynam uk³adaæ kamienie

phalina - 2006-07-04, 21:17

:brawo: :brawo: jest inwencja.Powodzenia.
Vadim - 2006-07-12, 12:40





Nowe zdjêcia z mojego oczka wodnego :-)

Pozdrawiam

killer1558 - 2006-07-12, 13:27

roboty to jeszcze masz ale widze ze i zapa³ pomysl ze jak skonczysz to mi³o bedzie sobie posiedziec przy oczku po pracy i wypic :piwko: wspania³y odpoczynek pos³uchac zabek i szumu wody w taki gor±c a czasem to i sam wejdziesz sie och³odzic powodzenia i zeby checi ci sie nie wypali³y czekamy na nastepne fotki.
a zapomnia³em spytac ta górka ziemi czy to na skalniak z kaskad±,a jak tak to zrób to od pó³nocy jak mozesz,a miejsce do podziwiania rybek jak p³ywaja to tak ze jak staniesz plecami do s³oneczka w po³udnie wtedy dobze je widac

Vadim - 2006-07-12, 14:18

Ta górka ziemi to torf który wypkopujê ze stawku.Tego nie bedzie.
Lustro wody opad³o oko³o 0,5 metra wiêc chcê to wykorzystaæ.
Zabawne przy tej pracy jest to ¿e ¿aby widz±c mnie zbieraj± siê i czekaj± na jedzonko podczas kopania.
My¶lê ¿e kaskadê zrobiê ale nisk±, bo fanie by by³o wkomponowaæ strumyk o d³ 15m ktory by wpada³ do stawu.
Jesli chodzi o ryby mam karasie , bardzo du¿o narybku karasia.
Zastawiam sie jakie jeszcze ryby moglyby w stawie torfowym ¿yæ.

AurorA - 2006-07-12, 22:48

Widaæ postêpy :)
My¶lê ¿e linom by siê mog³o spodobaæ.

Vadim - 2006-07-12, 23:22

S±dzisz Arku ¿e liny przetrwaj±?
Je¶li tak to wpuszczê.
Teraz mam problem z ukszta³towaniem brzegu!
Nie wiem czy zrobiæ ten staw w formie okrêgu, czy te¿ brzegi z widocznej strony nieregularne?
Oko³o 1,5 od wykopanego brzegu jest w tej chwili oko³o 15 cm wody lecz po opadach które w koñcu musz± nast±piæ woda podniesie sie oko³o 20-30 cm. My¶lê ¿e tam wy³o¿e dno kamieniami oraz nasypiê ¿wiru.
Kurcze najgorsze s± te pijawki, wszed³ bym najchêtniej do tej wody i oczy¶ci³ dno ale dzisiaj znowu 3 wy³owi³em.

AurorA - 2006-07-12, 23:31

Je¶li to pijawki koñskie to nie musisz siê baæ, chyba ze lekarskie. (ja tez nie potrafie opanowaæ strachu przed pijawkami)
Ala - 2006-07-13, 10:02

Vadim napisa³/a:
Ta górka ziemi to torf który wypkopujê ze stawku.Tego nie bedzie.

Zastanów siê, mo¿e warto zostawiæ t± ziemiê. Bêdzie urozmaicenie terenu, obsadzisz zielenin±, moze byæ ³adnie...

phalina - 2006-07-14, 16:55

:oops: A ja mu zazdroszcze ,¿e ma taki fajny teren.Mo¿na kopaæ i woda sama wyp³ywa,folii nie trzeba,Jak ja bym chcia³a tak sobie pokopaæ :cry: :cry: u mnie ¿wir,¿wir i jeszcze raz ¿wir :evil:

No :brawo: mam nadzieje ,¿e jak skoñczysz to nas zaprosisz na :piwko: i :soczek: :pa:

Vadim - 2006-07-16, 11:29

Kopie i kopie i coraz wiêcej torfu wydobywam.
Chyba kopalniê otworzê.
Woda opad³a mi o metr.
Brzegi zacz±³em skarpowaæ, ale nie mam pomys³u co dalej.
Zrobiê foto dzisiaj.
Pozdrawiam

phalina - 2006-07-16, 15:08

O zaproszeniu nic nie wspomina :cry: ,tylko fotki nam bêdzie przesy³a³ :cry: o niewdziêczny :wink: my mu doradzamy a on .............
AurorA - 2006-07-16, 15:18

Vadim napisa³/a:
Kopie i kopie i coraz wiêcej torfu wydobywam.
Chyba kopalniê otworzê.


Je¶li to torfowisko wysokie, to móg³by¶ torf sprzedawaæ - chêtni na pewno by siê znale¼li.

Vadim - 2006-07-16, 17:28

Nowe Fotki :) [img][/img]

Na grilla oczywi¶cie zapraszam, jaki¶ szasz³yczek z dziczka siê znajdzie i oczywi¶cie co¶ do miêska.
Wypompowa³em wodê, pog³êbi³em i zaczynam wywoziæ torf.
I to jest koniec , poniewa¿ nic wiêcej nie wymy¶lê.
Chodzi mi po g³owie jedna my¶³, ale o tym po¼niej, teraz czekam na rady w jaki sposób obsadziæ oczko?
Mam kilka ro¶lin i nie wiem czy nadaj± siê nad oczko a je¿eli tak w jakim miejscu je posadziæ?







AurorA - 2006-07-16, 22:49

Vadim napisa³/a:
Wypompowa³em wodê, pog³êbi³em i zaczynam wywoziæ torf.
I to jest koniec , poniewa¿ nic wiêcej nie wymy¶lê.


Jeszcze sporo pracy przed Tob±, jak sobie odpu¶cisz to zaprzepa¶cisz to co juz zrobi³e¶ i stawek za miesi±c bêdzie wyglada³ tak jak przed rozpoczêciem robót.

Vadim - 2006-07-16, 23:08

To mi siê podoba
Wiem wiem ¿e du¿o pracy jeszcze.
Tylko nie wiem za co mam siê wzi±¶æ.
Wywioze torf, usunê trawê z brzegów i pouk³adam kamienie.
To chyba na³óg ale ci±gle my¶lê nad oczkiem, wczoraj nawet z latark± poszed³em :D :D :D :D - stary a taki g³upi.
Powiedzcie co mam jeszcze zrobiæ- nie mam zmys³u estetycznego.
Vadim

Pawel Woynowski - 2006-07-17, 04:06

Vadim napisa³/a:
To mi siê podoba


Tylko nie pasuje mi absolutnie do oczka po³o¿onego na ³±ce.

Cytat:
Wiem wiem ¿e du¿o pracy jeszcze.
Tylko nie wiem za co mam siê wzi±¶æ.
Wywioze torf, usunê trawê z brzegów i pouk³adam kamienie.


Z tymi kamieniami to zastanowi³ bym siê. Masz kapitalny zbornik na ³±ce. Wygl±da jak naturalny. Nie rób z niego oczka górskiego wyk³adaj±c go kamieniami bo nie bedzie pasowa³ w tym miejscu. Osobi¶cie wybra³ bym jedynie dooko³a brzegu darñ na szeroko¶c od 0,5 do 1 lub nawet 2 metrów i o g³êboko¶ci od 30 do 70 cm tworz±c w ten sposób pó³ki na rosliny strefy p³ytkiej, bo podejrzewam ¿e nie ma w nim czego¶ takiego, powiêkszy to pratyczne oczko i nie zabierze istniej±cej powierzchni lustra wody na ro¶liny tej strefy posadzone w dnie pólki. Rosliny wysokie takie jak pa³ka, tatarak czy oczeret jeziorny posadzi³ bym w czê¶ci po³udniowo wschodniej, jak wyrosn± zacieni± czê¶ciowo oczko co pomo¿e w walce z glonami.
Musisz pomy¶leæ gdzie chcesz mieæ miejsce widokowe na oczko i skomponowaæ ro¶liny tak jak scenê w teatrze, z ty³u w tle ro¶liny brzegowe, które ju¿ w zasadzie masz, a w przodzie ro¶liny coraz ni¿sze. Piszê o tym TUTAJ w dziale Ro¶liny. Widza³ bym tam te¿ wierzbê p³acz±c± posadzon± jakie¶ dwa metry od oczka, po stronie po³udnowej, która bardzo mi pasuje to tej ³aki. Jak ju¿ uro¶nie, co trwa ok 5 - 7 lat zacieni Ci czê¶æ wody. Tyko trzeba dobrze przemy¶leæ jej usytu³owanie aby nie zacieni³a ca³ego oczka. Przy projektowaniu nasadzeñ trzeba braæ pod uwagê wygl±d ro¶lin za lat kilka, kiedy osi±gn± swoje docelowe rozmary, chodzi oczywi¶cie o ich szeroko¶æ i wysoko¶æ.

Cytat:
To chyba na³óg ale ci±gle my¶lê nad oczkiem, wczoraj nawet z latark± poszed³em :D :D :D :D - stary a taki g³upi.


Nie g³upi tylko chory, chory na chorobê zwan± przez lekarzy psychitrów, aqvenus aquaticus, jesli dobrze odczyta³em rozpoznanie, sam jestem na ni± chory, a wiesz jak pisz± lekarze. :D :D

Cytat:
Powiedzcie co mam jeszcze zrobiæ- nie mam zmys³u estetycznego.
Vadim


Jak ja Ci zazdroszczê tego okresu, tej burzy w mózgu, poprzedzaj±cej skonkretyzowanie siê pomys³ów które przeniesione na grunt dadz± nam obraz, ju¿ w naturze, naszego OCZKA :D

Ozcywi¶cie s± to moje pomys³y na tego typu oczko, bo lubiê oczka naturalistyczne, ze zminimalizowan± ilo¶ci± kamienia, a nawet je¶li to mo¿liwe, tak jak w Twoim przypatku, wogóle bym go nie dawa³. Kamieñ nie pasuje mi do ³±ki. Teraz wpad³ mi jeszcze jeden pomys³, mianowicie strumieñ meandruj±cy po ogodzie. Zauwa¿y³em na fotkach ¿e teren jest pagórkowaty i oczko jest w stosunku do niego ni¿ej, co bardzo u³atwi jego budowê. Strumieñ by³ by zasilany pomp± z oczka i wp³ywa³ by do niego. Pompa mog³a by byæ umiesczona w zag³êbonym w gruncie i zamaskowanym obok oczka filtrze biologicznym, do którego woda wp³ywa grawitacyjnie. Wtedy kable i wê¿e s± schowane i nie pêtaj± siê w oczku.

Vadim - 2006-07-17, 12:52

Dziêkujê Pawle.
Przyczyni³e¶ siê do tego ¿e ca³y mój misteny plan poszed³ w ..... leg³ w gruzach.
W³a¶nie zawsze sie zastanawia³em dlaczego tak jest ze je¶li oczkow wodne w ogrodzie to dooko³a niego kamienie?
I prawdê mówi±c sam nie widzia³em innego rozwi±zania.
21 sierpnia wyjezdzam na 3 miesi±ce za ocean i do tego czasu musze to oczko doprowadziæ do jako takiego stanu.
Mam dostêp do bardzo wielu gatunków ro¶lin, ale lato to nie najlepszy czas na ich przesadzanie.
Wiêc nic z obsady nie bedzie.
I dlatego te¿ stan±³em w miejscu i zastanawiam sie co dalej.
Innym problemem jest wahaj±cy sie poziom lustra wody, który latem opada nawet o 60-70 cm.
Poczytam na Twojej stronie o pomys³ach i radach którymi sie dzielisz i bêdê kombinowa³ co dalej.

AurorA - 2006-07-17, 13:38

Vadim napisa³/a:
Mam dostêp do bardzo wielu gatunków ro¶lin, ale lato to nie najlepszy czas na ich przesadzanie.
Wiêc nic z obsady nie bedzie.


Obsadzaj smia³o - rosliny wodne dobrze siê przyjmuja praktycznie przez ca³y sezon. Niektóre mo¿e odrochê odchoruja ale im wczesniej posadzisz tym lepiej.

phalina - 2006-07-17, 19:10

I kaczeñce ,oraz niezapominajka.Taka ³±ka a¿ siê prosi o te dwie ro¶liny.

[ Dodano: 2006-07-17, 19:20 ]
Zapomnia³am jeszcze o krwawicy pospolitej,ona tam bedzie idealna ,Twoje oczko to taki dziki zak±tek na ³±ce.Tak Pawe³ ma racjê ,kamienie zbêdne,no mo¿e gdzie¶ rzucony jeden dwa,du¿e obro¶niête traw±.

Vadim - 2006-07-17, 23:17

I co ja biedny robaczek mam w koñcu robiæ?
Wywioze torf który wykopa³em, zrobiê zdjêcia podaj±c kierunki geograficzne i czekam na Wasze rady.
Dzisiaj znowu kopa³em, kopa³em i kopa³em a¿ przez nie uwagê uszkodzi³em ¿abkê.
Wiecie co sie sta³o jak wskoczy³a biedna do wody?
Po 10 minutach wyp³ynê³y nie wiadomo sk±d i kiedy jakie¶ robalo-chrz±szcze i zaczêly j± wcinaæ-widok okropny!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Pawel Woynowski - 2006-07-18, 03:14

Vadim napisa³/a:
I co ja biedny robaczek mam w koñcu robiæ?
Wywioze torf który wykopa³em, zrobiê zdjêcia podaj±c kierunki geograficzne i czekam na Wasze rady.

Najlepiej jak by¶ podrzuci³ jaki¶ planik z dzia³ki z uwzglednieniem domku i oczka, istniejacych ro¶lin które chcesz zostawiæ i oczywi¶cie z podaniem stron ¶wiata. Mo¿na te¿ go z grubsza zwymiarowaæ, podaj±c wymiary dzia³ki i odleg³osci od granic dzia³ki do domu i odleg³o¶c od niego do oczka.
Co za¶ do fotek to zrób je tak aby widoczne by³y nie tylko szczegó³y samej dzia³ki lecz równie¿ i tego co jest poza nia, takie bardzej krajobrazowe fotki. Bo dobrze zaprojektowany ogród powinien byæ wkomponowany w otaczajacy go krajobraz, je¶li oczywi¶cie jest to dzia³ka wolnostojaca, a nie miêdzy budynkami i ogrodami otaczaj±cymi j± ze wszystkich stron.

Cytat:
Dzisiaj znowu kopa³em, kopa³em i kopa³em a¿ przez nie uwagê uszkodzi³em ¿abkê.
Wiecie co sie sta³o jak wskoczy³a biedna do wody?
Po 10 minutach wyp³ynê³y nie wiadomo sk±d i kiedy jakie¶ robalo-chrz±szcze i zaczêly j± wcinaæ-widok okropny!!!!!!!!!!!!!!!!!!.


Samo zycie, normalka, w przyrodzie nic siê nie marnuje. :D

dorota - 2006-07-23, 19:49

Jestem w trakcie kopania stawu ( pod³o¿e torfowe) o wymiarach 40 na 25 m. Proszê o rady co dalej robic aby w przysz³o¶ci mo¿na siê w nim k±paæ. Dorota
Pawel Woynowski - 2006-07-25, 00:39

dorota napisa³/a:
Jestem w trakcie kopania stawu ( pod³o¿e torfowe) o wymiarach 40 na 25 m. Proszê o rady co dalej robic aby w przysz³o¶ci mo¿na siê w nim k±paæ. Dorota


Obawiam siê ¿e mog± byæ nici z k±pieli, ze wzglêdu na du¿e prawdopodobieñstwo bardzo grz±skiego pod³o¿a (dno torfowe).
Mo¿na wy³o¿yæ dno w³óknin± lub lepiej geow³óknin± i nawie¶æ na ni± 30 - 40 cm warstwê ¿wiru i na ni± tak± sam± warstwê piasku, najlepiej p³ukanego. Trzeba by by³o w takim przypatku zrobiæ ³agodnie opadaj±cy brzeg np. stosunek nachylania brzegu do g³êboko¶ci powinien wyno¶iæ jak 3 : 1 lub nawet 4 : 1, tzn ¿e np. przy g³êgoko¶ci 1 m górna krawed¼ brzegu powinna byæ oddalona o 3 lub 4m od styku brzegu z dnem, ³±godnie opadaj±cy brzeg u³atwi utrzumanie siê podk³adu na jego dnie. Zalet± tak wykonanego stawu, jest jego naturalny wygl±d, (³agodnie opadaj±ce dno) szczególnie, jak czê¶æ brzegów obsadzona bêdzie roslinami wodnymi i bagiennymi, posadzonymi bezpo¶rednio w dnie. Moim zdaniem, najbardzej odpowiednim kszta³tem dla takiego stawu, by³ by nieregularny owal, np nie regularna nerka lub kropla wody, gdzie w jednej z zatoczek mo¿na stworzyæ enklawê dla grzybieni czy innych ro¶lin podwodnych.

dorota - 2006-07-25, 07:12

dziêkujê za radê. Mój staw z jednej strony ma ³agodny stok i my¶la³am aby na nim wysypaæ ¿wir. Na ca³o¶ci stawu wysypanie ¿wiru i piasku bêdzie trudne bo ju¿ po tygodniu
w stawie jest woda. Staw w najg³êbszym miejscu ma ok. 3 m g³êboko¶ci. i koszty wysypania piaskiem i ¿wirem s± chyba nie na moj± kieszen.Zastanawiam siê czy zostawiaj±c dno stawu naturalne woda bêdzie na tyle czysta zeby dzieciaki bez obaw o zdrowie mog³y siê pluskaæ. :) :)

Pawel Woynowski - 2006-07-25, 12:20

dorota napisa³/a:
dziêkujê za radê. Mój staw z jednej strony ma ³agodny stok i my¶la³am aby na nim wysypaæ ¿wir.

Tak zrób, tylko wy³ó¿ w³óknin±, ineczej ¿wr zniknie w torfie. Dobrze by by³o zrobiæ w tej p³ytkiej strefie zag³êbienie na ten ¿wir (tak g³êbokie aby po nasypamiu warstwy ¿wiru i piasku by³o równe z dnem) i wy³ozyæ je w³óknin±
Cytat:
Staw w najg³êbszym miejscu ma ok. 3 m g³êboko¶ci. i koszty wysypania piaskiem i ¿wirem s± chyba nie na moj± kieszen.Zastanawiam siê czy zostawiaj±c dno stawu naturalne woda bêdzie na tyle czysta zeby dzieciaki bez obaw o zdrowie mog³y siê pluskaæ. :) :)

Jak obsadzisz brzegi (w wodzie) ro¶linami strefy p³ytkiej i bagiennej, nie powinno byæ problemu z jako¶ci± wody. Mo¿na tez dno, w strefie o g³êboko¶ci od 1 do 2 metrów, nasadziæ grzybieniami z odman mocno rosn±cych. Zacieni± czê¶ciowo powierzchniê co pomo¿e w walce z glonami.

dorota - 2006-07-26, 08:35

Proszê mi podpowiedzieæ jakie ro¶liny nale¿± do grupy ( p³ytkiej i bagiennej) i gdzie je mo¿na kupic. Ja jestem pocz±tkuj±cym ogrodnikiem i nie mam bladego pojêcia o takich ro¶linkach. Proszê o wyrozumia³o¶æ .
killer1558 - 2006-07-26, 11:26

zobacz tu jest super opisane http://oczkowodne.net/flora.php
Pawel Woynowski - 2006-07-26, 11:56

dorota napisa³/a:
Proszê mi podpowiedzieæ jakie ro¶liny nale¿± do grupy ( p³ytkiej i bagiennej) i gdzie je mo¿na kupic. Ja jestem pocz±tkuj±cym ogrodnikiem i nie mam bladego pojêcia o takich ro¶linkach. Proszê o wyrozumia³o¶æ .


Zapraszam TUTAJ, znajdziesz tu opisy poszczególnych ro¶lin strefy p³ytkiej, oraz w zasadzie wszystko o sposobach ich sadzenia.
Wiêkszo¶æ ¿ tych ro¶lin ro¶nie zarówno w wodzie p³ytkiej (strefa p³ytka)jak i w podmok³ym gruncie (tzw strefa bagienna). Rosliny mo¿na kupiæ w dobrze zaopatrzonych centrach ogrodniczych, lub pozyskaæ z naturalnego ¶rodowiska, oczywi¶cie poza roslinami chronionymi.

dorota - 2006-07-26, 21:56

Wesz³am na strone o ro¶linkach wodnych - teraz mam co czytaæ. Wybieram i przebieram. Bardzo dziekuje jak "mikro jezioro" bêdzie gotowe prze¶lê zdjêcia ( w przysz³ym roku). Pozdrawiam Dorota :brawo:
Vadim - 2006-08-03, 14:05

Pawle.
Mój staw jest usytuowany 50 m od domu.
Tak wiêc zdjêcia ni jak nie mogê zrobic- samolotu nie mam.
Zrobi³em parê fotek aby pokazaæ strony ¶wiata.
To zdjêcie pokazuje stronê zachodni±.
Normalnie od jesieni do wczesnego lata za oczkiem stoi woda.
Ros³y kiedy¶ tam krzaczory ale potraktowa³em je chemi±.
Mam zamiar posadziæ tam kilka olch.
[img]http://[/img]
To strona pólnocno-zachodnia
[img]http://[/img]
To wschodnia czê¶æ stawu, za któr± mam "OGRÓD" rosn± tam sosny, modrzewie i ciekawy krzew ktorego nzawy nie znam.
W miarê przesówania siê s³oñca li¶cie odwracaj± sie za nim szukaj±c ¶wiat³a.
W nocy za¶ zamykaj± siê.


[ Dodano: 2006-08-03, 14:36 ]
Ale namiesza³em jak mój syn wróci postaram siê naprawiæ to wszystko.

AurorA - 2006-08-03, 16:19

Vadim napisa³/a:
Ale namiesza³em jak mój syn wróci postaram siê naprawiæ to wszystko.


Wyglada lepiej i czy¶ciej ni¿ przed rozpoczêciem prac. Musisz obsadziæ te brzegi jakimi¶ ro¶linami zadarniaj±cymi bo jak nie to wkrótce znów wyrosn± chwasty. Spróbuj z toje¶ci± rozes³an±, niezapominajk± wodn± i róznymi rodzajami mchów ( najlepiej te kwasolubne z torfowisk) - Efekt mo¿e byæ ciekawy. Na p³ycizny proponuje siedmiopalecznik b³otny, bobrek trójlistkowy i czermieñ.

Vadim - 2006-08-10, 20:58

Ma³e modernizacje:


[img][/img]

Nastêpne zdjêcie.

[img][/img]

Pozwolê sobie wkleic fotkê krzewu który mam w "ogrodzie" i niestety nie znam jego nazwy.

[img]http://[/img]

phalina - 2006-08-12, 12:55

Ale zrobi³e¶ postêpy :shock: Moje gratulacje.Zaczyna ju¿ co¶ konkretnego widaæ :brawo: Tak trzymaæ :good:
Pawel Woynowski - 2006-08-12, 22:11

Zeczywi¶cie postepy. Zastanawia mnie jedynie stromizna bregów, czy aby falowanie wody nie bêdzie powodowa³o podmywania brzegu. Mam Dla Ciebie propozycjê, powiêksz jeszcze oczko w kierunku, je¶li siê nie mylê wschodnim i zrób tam strefê p³ytk± i bagienn±, robi±c bardzo ³agodnie opadaj±cy brzeg, przechodz±cy w p³ytk± pó³kê (ok 10 cm g³êboko¶ci i 50 cm szeroko¶ci.

Stworzy to ciekaw± perspektywê razem z tym otwartym fragmentem ogrodu w tle. Nie zas³ania³ bym tego olszyn±.

A ten krzew to chyba jaka¶ mimoza, czy kwitnie na ¿ó³to, kulistym, puszystymi kwiatami :?: , bo to w³a¶nie li¶cie mimozy tak reaguj± na s³oñce, odwracaj± siê aby zmniejszyæ powierzchniê nagrzewan± przez s³oñce, a na noc, zamykaj± siê.

AurorA - 2006-08-13, 00:34

Ale mimoza u nas nie zimuje, a krzew wyglada na du¿y wiêc pewnie sporo czasu juz tu ro¶nie.

Mo¿e to karagana - tez kwitnie na ¿ó³to, choæ zupe³nie inaczej.

Pawel Woynowski - 2006-08-13, 01:13

Mo¿e to te¿ byæ jaka¶ acacia, s±dz±c po li¶ciach, choæ nie wyra¿nie je widaæ, one te¿ niekiedy tak reaguj±.
AurorA - 2006-08-13, 01:22

Akacje tak¿e u nas nie zimuj±, co najwy¿ej pseudoacatia czyli popularna robinia.
Wyja¶ni siê jak Vadim opisze kwiaty.

Vadim - 2006-08-13, 10:49

Ze stawem niestety musze sobie daæ spokoj do listopada.
Krzew natomiast kwitnie lecz kwiaty ma nie zó³te tylko fioletowo niebieskie.
Kwaity s± w fornie podobnej do kwiatostanu bzu lecz rosn± sto¿kiem do góry i s± bardzo drobne.
£odygi s± bardzo kruche..
Mogê dodaæ , ¿e przyrost roczny tej ro¶linki to 1m-1,5m.

[img][/img]

[ Dodano: 2006-08-13, 10:57 ]
Ad.
Pawe³ od wschodniej strony zróbione s± pó³ki.
Zrobiê fotki!
Jest niski stan wody dlatego tak to wygl±da.
Problemem jest strona pó³nocna gdzie kiedy¶ ros³y krzewy trzcina.
Krzewy wyci±³em. trzcina potraktowana zosta³a chemi±.
Po 3 tygodniach pojawi³y sie ro¶linli typowe dla bagien.
Bêdê czaka³ na ich rozwoj do przysz³ego lata ¿eby zobaczyæ które bêd± dominowa³y.

AurorA - 2006-08-15, 22:34

Vadim napisa³/a:
Krzew natomiast kwitnie lecz kwiaty ma nie zó³te tylko fioletowo niebieskie.
Kwaity s± w fornie podobnej do kwiatostanu bzu lecz rosn± sto¿kiem do góry i s± bardzo drobne.



To najpewewniej indygowiec czyli Amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa).

Vadim - 2006-08-16, 00:15

Bingooo!!!!!!!!
Tego w³a¶nie szuka³em.
Podoba mi siê ta ro¶lina, jest wytrzyma³a i daje sobie radê w ka¿dych warunkach.
Wiosn± sadzê kilkana¶cie takich krzewów.
Dziêki Arek.
Ps. Strza³ka mi "zdech³a".

AurorA - 2006-08-16, 01:39

Vadim napisa³/a:
Ps. Strza³ka mi "zdech³a".


Nie przejmuj siê to tylko pozory - u mnie te¿ teraz zamieraj± li¶cie - pó¼n± wiosn± wyro¶nie tam kilka strza³ek z podziemnych bulwek

Vadim - 2007-03-09, 18:46

Witam w 2007r.
Rozpoczo³em juz prace dooko³a mego "stawu".
Najgorsze jest to ze woda podniosla sie prawie o 60cm i nie wiem jak z roslinami ze strefy bagiennej.
Nie wiem czym obsadzic brzegi.
PZDR.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group