Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne zimą. - Zimowanie ryb w garażu

basia - 2011-08-14, 10:04
Temat postu: Zimowanie ryb w garażu
Witam :pa:

Jestem nowa na forum i "nowa" w temacie oczko wodne. Przede mną pierwsza zima, a że oczko wodne niezbyt głębokie jest( około 80cm), to mam obawy czy rybki przezimują. Dom jest niepodpiwniczony, więc możliwość przezimowania ryb to tylko garaż lub pomieszczenia mieszkalne. I tu mam pytanie, czy jeżeli ryby zimowały by w garażu, który jest normalnie użytkowany, czyli drgania podłogi przy odpalaniu, wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu samochodem, będą dla nich szkodliwe? Czy mogę je tam umieścić bez obaw, że są narażone na duży stres?

JAREK G - 2011-08-14, 12:39

Napisz jakie masz ryby i ile ?
AurorA - 2011-08-14, 17:23

mieszkasz na południu, przy napowietrzaniu zimą 80 cm powinno starczyć. Jeśli oczywiście nie ma przerybienia.
silpe - 2011-08-14, 19:31

basia napisał/a:
drgania podłogi przy odpalaniu, wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu samochodem, będą dla nich szkodliwe?

absolutnie nie -chyba ze masz z 10 aut ;)

diver - 2011-08-14, 19:46

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym samym.
oczko
5m3
~1,20 m gł.
5 koi (4 około 18-23cm, 1 10 cm)
6 karasi (11-16cm)

ostatnią zimę całe towarzystwo (plus kilka karasi) przeżyło z napowietrzaczem i styropianową kapsułą, ale jak będzie teraz?!

docelowe miejsce zimowania to jakiś mauzerek [1m3] w garażu

pozdrawiam

basia - 2011-08-15, 10:29

JAREK G napisał/a:
Napisz jakie masz ryby i ile ?


W sumie mam 15 ryb: 2 karpie koi, 3 orfy reszta czyli 10 to karasie

AurorA napisał/a:
mieszkasz na południu, przy napowietrzaniu zimą 80 cm powinno starczyć. Jeśli oczywiście nie ma przerybienia.


Oczko ma jakieś 4m3, z tym że część jest płytsza, najgłębsza część to jakieś 2mx1,5m, druga część jest płytsza,ryby z pewnością powinny przebywać w teł głębszej części, bo płytsza zamarznie (czy spuścić z niej wodę?- ale spuszczenie obniżyło by głębokość docelową :???: - a czy pozostawienie i zamarznięcie nie uszkodzi folii PCV, którą wyłożone jest oczko+kamienie :???: )- czy przy tej powierzchni to już jest przerybienie?


silpe napisał/a:
basia napisał/a:
drgania podłogi przy odpalaniu, wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu samochodem, będą dla nich szkodliwe?

absolutnie nie -chyba ze masz z 10 aut ;)


To mnie troszkę uspokoiłeś :-D - tylko 1 tam garażuje

JAREK G - 2011-08-15, 11:38

Foli nic nie będzie. Jak założysz napowietrzacz to karasie spokojnie mogą zostać w oczku, gorzej z karpiami i orfami :-(
diver - 2011-08-16, 01:05

a co wróżycie moim karpikom?? :-D eksmitować maluchy? związałem się z nimi trochę i szkoda mi ich tracić przez niedopatrzenie.

pzdr

AurorA - 2011-08-16, 14:28

diver napisał/a:
a co wróżycie moim karpikom?? :-D eksmitować maluchy?


przy napowietrzaniu powinny dać rade, ja bym zostawił chociaż oczko faktycznie trochę małe dla kojaków

diver - 2011-08-16, 23:14

Dzięki za opinię :good:
sera 550 mam nadzieję że utrzymam moje maluchy na tym świecie do kolejnej wiosny,
(koledze kojak już 4 zimy przeżył razem z karasiami w oczku o gł. mniejszej niż metr .....bez napowietrzania)
ale ja postaram się swoich koi tak nie męczyć.

Dzięki
Pozdrawiam

oxter - 2011-08-19, 00:08

Trochę wam zazdroszczę bo moja kałuża jest za płytka na zimowanie i muszę całe towarzystwo ekspediować na zimę do piwnicy.Wcześniej miałem 5 karaśków to lądowały w akwarium ale teraz towarzystwo liczniejsze to i lokum trzeba nowe zapewnić.Tak się tylko zastanawiam czy jak będzie temp około 23 bo taką mam zima w piwnicy to nie będzie im to przeszkadzać?
aquarius - 2011-08-19, 00:16

oxter napisał/a:
czy jak będzie temp około 23 bo taką mam zima w piwnicy to nie będzie im to przeszkadzać?

Na pewno nie będzie im przeszkadzać ;) Bez obaw.

AurorA - 2011-08-19, 01:28

23 to moim zdaniem bardzo ciepło- to w koncu ryby zimnowodne
momo - 2011-09-10, 12:35

cześć na wiosnę wpuściłem do baseniku dwa welony które trzymałem w akwarium w domu , no i jakieś miesiąc temu z dwóch zrobiło się ich chyba coś około dziesięciu ,fajnie wyglądają takie welonki w ogrodowym płytkim basenie polecam bardzo no ale wiadomo zima no i co teraz ? plan mam taki żeby przetrzymać je w beczce w kotłowni wiadomo napowietrzanie będzie i plusowa tęperatura .mam takie pytanie czy do beczki wlać wodę z tego baseniku w którym są ryby czy wlać zwykłej kranówy i postępować tak jak z akwarium czyli podmieniać wodę co jakiś czas beczkę tą bym nastawił teraz żeby sobie pomału dojrzewała wiem że prościej było by kupić dla nich akwarium ale nie mam miejsca w domu na kolejne . pozdrawiam
leszek50-57 - 2011-09-10, 22:08

Najlepiej wlej wodę z oczka gdzie były ryb ale do powietrza jeszcze musisz
zainstalować jakiś filtr,bo woda z czasem zrobi się bebe bez filtra,lub częściowo
podmieniać wodę,ale jest rezyko ,że woda może stracić swoje parametry,najlepiej
powietrze +filtr i będzie okej :P
poz.Leszek
-----------------

Carabanchel - 2011-09-20, 15:30

Witam,
Muszę kilka dni przetrzymać ryby w beczkach w związku z pracami przy oczku, czy trzeba na coś szczególnie uważać? (woda z kranu może być? potrzeba napowietrzać? wielkość beczek? mogą stać w garażu?). Ryb jest teraz 9: 3 karasie (dość duże) i 6 koi, są w 2 beczkach.

PS. To mój pierwszy post, być może pytam o banały, ale będę wdzięczny za każdą sugestię. Przeszukałem forum i dokładnie takiej sprawy nie znalazłem...

kordiankw - 2011-09-20, 16:19

Carabanchel napisał/a:
Witam,
Muszę kilka dni przetrzymać ryby w beczkach w związku z pracami przy oczku, czy trzeba na coś szczególnie uważać? (woda z kranu może być? potrzeba napowietrzać? wielkość beczek? mogą stać w garażu?). Ryb jest teraz 9: 3 karasie (dość duże) i 6 koi, są w 2 beczkach.

PS. To mój pierwszy post, być może pytam o banały, ale będę wdzięczny za każdą sugestię. Przeszukałem forum i dokładnie takiej sprawy nie znalazłem...
Witam na forum kolejnego pozytywnie zakręconego. Najlepiej jak napełnisz beczki wodą z oczka i jeżeli masz jakieś zbiorniki to dobrze byłoby zgromadzić jak najwięcej się da tej wody, jak zakończysz prace modernizacyjne to wlejesz ją spowrotem do oczka. Skrócisz dzięki temu czas na osiągnięcie równowagi biologicznej. Ryby kilka dni spokojnie przeżyją w beczkach, ale by zapewnić im większy komfort warto byłoby zainstalować napowietrzacz.
Carabanchel - 2011-09-20, 17:41

Cześć
Dzięki za rady! Napowietrzacz już włożyłem. Rozumiem że woda z kranu jest gorsza, a deszczówka (podobno ma sporo tlenu :-D ) Może lepiej wystawić beczki na zewnątrz niż w garażu (siąpi deszczyk)

kordiankw - 2011-09-20, 19:13

Carabanchel napisał/a:
Cześć
Dzięki za rady! Napowietrzacz już włożyłem. Rozumiem że woda z kranu jest gorsza, a deszczówka (podobno ma sporo tlenu :-D ) Może lepiej wystawić beczki na zewnątrz niż w garażu (siąpi deszczyk)
Póki co mrozów nie nadają więc jeżeli nie masz w pobliżu amatorów cudzej własności to na zewnątrz przy świetle dziennym będzie im lepiej.
Carabanchel - 2011-09-20, 19:48

Dzięki za radę! Tak właśnie zrobiłem.
W garażu jest mało światła dziennego. W zasadzie to nie wiem ile potrzeba naturalnego światła takim rybkom...
Pozdr.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group