Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Czystość wody

Adam - 2006-06-22, 22:11
Temat postu: Czystość wody
Witam mam takie nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie :jak to jest z czystością wody ? Czystośc wody podzieliłem na dwa rodzaje : czystośc fizyczną ( brak jakichkolwiek zanieczyszczeń drobinek ziemi itp.) i czystośc chemiczną (mały poziom azotanów ,odpowiednia twardośc ,ph).I mam pytanie jak te dwie rzeczy mają sie do siebie tzn. od czego zależy czystość wody ,kiedy oczysci sie ją z "fizycznych" zanieczyszczeń ,czy kiedy chemia wody dojdzie do optymalnych wartości dla oczka ? Nie tak dawno uruchomiłem drugie oczko na początku działało ono bez filtra była tylko jedna pompka które je napowietrzała ,troche tataraku ,kosaćca dwa worki z torfem .Po około tygodniu woda w oczku miała zerową widocznośc jej parametrów nie mierzyłem oprócz ph które było na poziomie 7.Po następnych dwóch tygodniach uruchomiłem filtr który sklada sie z beczki 100l w ktorej znajdują sie dwie gęste gąbki o gruboci około 10 cm każda ,reszte filtru stanowi żwir zaraz po odpaleniu filtra po około 2 h gąbki wymagały czyszczenia znajdowały sie nich drobiny torfu i tak przez cały tydzień .Przedwczoraj na te gąbki jako taki wstępny filtr połóżyłem worek jutowy taki po ziemniakach ,wczoraj jak poszłem nad oczko woda osiągneła takąprzezroczystość o jakiej marzy chyba każdy posiadacz oczka , ma tylko ona odcień brązowy od torfu .Zastanawiam sie czym to jest spowodowane że w tak szybkim czasie woda osiągneła taką czystośc ? Czy to przez intensywną filtracje i czyszczenie gąbek czy przez zastosowanie torfu i działanie roslin ?
Dave - 2006-06-23, 00:45

Jak wcześniej pisałem jestem początkujący w temacie oczka wodnego. Jednak byćmoże moje spostrzeżenia pomogą. Osobiście uważam, że rośliny mają duży i dobry wpływ na gospodarkę tlenową. Torf natomiast zakwasza wodę i stwarza niekorzystne środowisko dla rozwoju glonów. Ja w moim oczku (ok 30m3) posiadam jeden worek torfu. Filtr natomiast zrobiłem ze starej kany od mleka. W środku pojemnika na spodzie posiadam szwamę o grubości ok 10 cm, powyżej gąbki upakowałem sztuczną watę, którą wcześniej wyciągnąłem ze starego, nadającego sie do wyrzucenia fotela. Obecnie woda u mnie ma kolor brunatny - myślę, że od torfu. Brak natomiast zielonej wody a jej przezroczystość dobra. Odkąd tylko zacząłem filtrować wodę przez filtr nie miałem w tym sezonie wcale glonów nitkowatych, nieco glonów zebrało się jedynie na ścianach zbiornika i dnie.

Jak na początku pisałem jestem początkujący - niech inni się jeszcze wypowiedzą.

Serdecznie pozdrawiam!!!

AurorA - 2007-02-04, 00:21

Ja te zanieczyszczenia fizyczne podzieliłbym na mineralne i organiczne. Zanieczyszczenia organiczne w trakcie rozkładu mają wpływ na zwiększenie się ilości związków azotu i fosforu.
Pozbywamy się ich przez filtrację złożem biologicznym - baterie nitryfikacyjne rozkładają związki na przyswajane przez rośliny, a te z kolei je likwidują. Co do zanieczyszczeń mineralnych to mogą one mieć wpływ na pH i twardość.

Zanieczyszczenia chemiczne mogą pojawić się przy stosowaniu lekarstw, zanieczyszczonej wody lub nawozów i oprysków w pobliżu oczka. Usuwamy je przez filtrację złożem węgla aktywnego lub zeolitu.

ewa535 - 2012-01-07, 15:08

jakieś "oczko" w Montanie USA. Podobno przez tą przezroczystość jest złudzenie ,ze w sumie płytkie, podobno jest bardzo głębokie.
Ciekawe co jest powodem takiej czystej wody. Bo na dnie jakieś bele i inne śmieci. Nie gnije to ?


Adalbert - 2012-01-07, 15:18

Podobny "kryształ" widziałem kiedyś na jeziorze Chycina w lubuskiem. Na głębokości ok 3 m leżał szkielet jakiegoś stworzenia ale widoczność była taka, że można było uczyć się anatomii.
AurorA - 2012-01-07, 17:34

Te kamienie to pewnie wapienie, margle - to jest powód.

w moim nowym oku jest teraz jeszcze bardziej czysta :-D

leszek50-57 - 2012-01-07, 18:38

A w moim oczku,po tych opadach,woda stała się trochę mętna,
zastanawiam się czy nie włączyć filtr,bo napowietrzazc działa :)
Przydałby się ten kamień do oczka,by była woda klar :P
poz.Leszek
-----------------------

AurorA - 2012-01-07, 19:23

leszek50-57 napisał/a:
Przydałby się ten kamień do oczka,by była woda klar


ten kamień po prostu tak utwardza i alkalizuje wodę ze nie ma tam zbyt wiele form życia - martwa woda to i czysta

diver - 2012-01-07, 20:40

słyszałem że na Zakrzówku koło Krakowa jest bardzo czysta woda! Za najczystszą wodę świata uchodzi jedno z jeziorek w Nowej Zelandii - 80m przejrzystości.... :-D
Gdzie woda na karaibach ma biedne 40m :P


pozdrawiam

Vanka - 2012-01-10, 21:19

AurorA napisał/a:
zbyt wiele form życia -

U mnie jednak zdecydowanie wiele - woda sobie taka ;)

maniek111 - 2012-01-12, 16:41

U mnie woda super, ale stosuje specjalne preparaty
Gosik - 2012-01-12, 19:44

U mnie woda jak nigdy-czyściutka i rybki pływają. Nareszcie widzę dno i cały syf na nim, chyba na wiosnę sezon zacznę od czyszczenia dna.
leszek50-57 - 2012-01-12, 21:52

Małgosiu ,znowu będziesz sprzątać ,a do wiosny to jeszcze daleko he. :P
poz.Leszek
----------------

shiftman - 2012-01-15, 17:49

u mnie o dziwo tez woda czysciutka ale przed swietami kupiłem filtr aqua szut extreme8 cisnieniowy i go jeszcze nie urzyłem
AurorA - 2012-01-15, 17:59

shiftman napisał/a:
woda czysciutka ale przed swietami kupiłem filtr aqua szut extreme8 cisnieniowy i go jeszcze nie urzyłem


ale glony pewnie już się śmiertelnie wystraszyły ;)

o tej porze woda musi być czysta a jak nie jest to coś jest nie halo

dlaryus - 2012-03-01, 23:10

Oj to się trochę zaniepokoiłem bo wydaje mi się że wodę miałem lepszą. Teraz przejrzystość jakby trochę spadła. Rybki żyją raczej wszystkie więc chyba jest wszystko ok. Czy jednak jest coś nie halo?
ewa535 - 2012-03-02, 21:23

Słuchajcie ! czy lekkie zasolenie wody zimą może dać objaw takiej "mętnej wody" ?
Przy okazji sprawy pomostu Ontario doczytałam ,ze drewno jest impregnowane jakąś solanką.
Właśnie taką "surową" kratkę z drewna do podpierania roślin ( gdzieniegdzie zielonkawy przebłysk koloru) dałam jako stelaż na strumyk, pod szmatę. Wszystko oczywiście namokło , leżała na tym tona śniegu , która spływała pięknie do oczka i wypłukiwała skutecznie ten impregnat do drewna. Jakoś tak nie pomyślałam :oops: . Dzisiaj jak to wszystko odkrywałam to przypomniał mi się jakiś post o tym impregnacie.
Czy to się jakoś samo ulotni czy zdemiterializuje czy czeka mnie wymiana wody ?
NA wszelki wypadek do filtrów z kosaćcami włożyłam po garści olszynek w skarpetkach ( zebrane wiosną przetrzymane na sucho). Woda nabrała charakterystycznego brunatnego odcienia ale klaruje się w oczach. Może tego nie ma dużo, bo przecież jedną trzecią wody w oczku dolałam dopiero co z kranu.
Ale chemikiem to ja nie jestem. Może wiecie jeśli do zasolonej wody doda siś sporo odczynu kwaśnego to coś z tego powstanie ?
Bo może ja wbrew zasadom chemii postępuję ?
Reasumując : jest metoda neutralizacji czy wymieniać wodę ?

ILUSION - 2012-03-02, 21:37

Daj spokój, to na pewno nie jest powód. Zostaw to wszystko, jak roślinki wystartują to będzie ok ;)
Bajbas - 2012-03-03, 10:55

ewa535 napisał/a:
Czy to się jakoś samo ulotni czy zdemiterializuje czy czeka mnie wymiana wody ?
drewno jest impregnowane solą (solami), a ta się wypłukuje. Ten skład soli nie jest taki prosty i oczywiste, nawiasem mówiąc kolor jest bez znaczenia. daje się go by było widać czy się zaimpregnowało, co zresztą daje ogromne możliwości manipulacji, czasami można kupić zielone, ale bez "soli". Trudno powiedzieć, jaki wpływ mają te sole z drewna na Twoje oko, jeśli rybom się nic nie dzieje, to bym się nie przejmował, jeśli by miało się coś dziać to podmianka wody. Ale sądzę, że mocne zasolenie gby wręcz pomogło w utrzymaniu czystości. Ale to tak na czuja.
:piwko: Bajbas

jurek47 - 2012-03-03, 19:05

Ewa tyle co wypłucze deszcz czy inne czynniki to z takiej kratki jest mały pikuś..Gro soli zostaje w strukturze drewna..

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group