Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - pierwsze moje oczko

merceli - 2008-05-27, 19:58
Temat postu: pierwsze moje oczko

tak wygląda moje oczko ma 2 miesiące wymiary 3X4m głebokość max 1m



to ma być filtr jeszcze nie działa bo woda zmętniała ale roślinki powoli się przyjmują...pompka jaka to napędza to ok 500l/h pracuje na okrągło



jest i mała kaskada



woda mocno zmętniała ,rybki to 5 karasi czerwonych i 10 wzdręg ze żwirowni

mam pytania co zrobić z tą wodą? czekać? czy działać? ale co robić to moje pierwsze oczko założone według wskazówek na forum.

jakja - 2008-05-27, 20:02

2 m-ce! to poczekaj, aż dojrzeje biologicznie. Wode przez ten filtr korzeniowy możesz puszczać - napewno pomoże. Ale efekt ogólnie nie jest zły. Masz tam jakieś wodorosty natleniające?
merceli - 2008-05-27, 20:16

natleniające?musze poczytać o tym. roślinki to pałki wodne,kosaćce(lilie,irysy rózne nazwy spotykałem) kaczeńce-przyjęły się i wypuściły liście na powierzchnię, babka , w filtrze to kosaćce i ,,sitorz,, tak twierdzi teściowa i coś nie zidentyfikowanego i jaszcze pare nieznajomych mi ze żwirowni. moglibyście coś polecić z tych natleniających?


już wiem o co chodzi..w wekend wyruszam po moczarki wywłuczniki i rdestnice ,widziałem już je ale woda była za zimna...

melek - 2008-05-27, 21:25

Właśnie te co wymieniłeś w ostatniej linijce dobrze natleniają, bardzo dobrze ,że będziesz je mieć, a co do wody w oczku to musisz być cierpliwy :soczek:
JAREK G - 2008-05-27, 22:15

Oczko od strony technicznej zrobbione bardzo ładnie , brzegi wypoziomowane , folia zamaskowana pułki porobione roślinek też jak na początek sporo :good: :brawo: Jedynie co to ta pompa 500l/h to stanowczo za mało tym bardziej że jest jeszcze kaskada A co do wody to spokojnie uzbrój się w cierpliwość i też będzie kryształ bo filierek bardzo fajny :)
merceli - 2008-05-28, 06:52

pompka 500l/h służy tylko do filtra ,do kaskady kupiłem aquela 3500l/h. ta mała chodzi naokrągło pobiera tylko 6W. a kaskadę włączam tylko wtedy gdy chce posłuchać wody, rozwiązanie z dwoma pompkami wydawało mi się najekonomiczniejsze.
na razie wokół oczka i w nim nie wygląda ciekawie ale jak się zazieleni....zobaczymy...
przy oczku nie sadzę na razie większych krzewów bo nie wiem czy nie będę go jeszcze powiększał.na razie wykonane jest z folii budowlanej, ale już się zastanawiam nad siatkobetonem lub folią do oczek,są różne za i przeciw i jeszcze nie wiem co zastosuje,a co do rozmiarów oka to z pewnością je trochę poszerzę.

monkeymonk - 2008-05-28, 15:21

jak na poczatek to bardzo dobrze. rzeczywiscie efekt psuje tylko otoczenie ale to latwo zmienic. :good: za precyzje wykonania
pawlus999 - 2008-05-28, 18:54

Pięknie wypoziomowane brzegi. A i oczko fajne. Mi się podoba
Mazur - 2008-05-29, 08:57

Oczko ciekawe a piękne będzie jak zobaczę więcej roślin niż kamieni w oczku, przynajmniej wizualnie a nie liczebnie :P
W moim mniemaniu oczko to woda do życia faunie i florze.
Ja bym jak najszybciej szukał i sadził rośliny w oczku bo glony nie będą długo zwlekać, na starcie moim zdaniem im więcej roślin w oczku tym łatwiej stawiać czoła glonom.
Ja wolę w maju grablem wyciądać rosnące od dna ,,wodorosty'' niż walczyć całe lato z glonami.

merceli - 2008-05-29, 15:30

dam więcej fotek jak zacznie żyć jak na razie rzeczywiście same kamienie.oczko ma 2 miesiące a rośliny 2 tygodnie posadziłem sporo wokół brzegu żeby maskować kamienie skalniak kaskada też obsadzone.czekam na rozrost roślin zabaczymy za parę tygodni
pzdr

merceli - 2008-06-07, 12:30


chyba się zadomowiły super rechoczą

merceli - 2008-06-14, 13:40

ma ktoś jakiś skuteczny sposób na kreta? strasznie mi psotuje i boje sie żeby nie porwał folii
pod folią mam ułożone worki ..big bagi''(tonowe) dosyć gruby materiał ,ma ktoś doświadczenie co zrobić? czy solarne odstraszacze pomagają???

merceli - 2008-06-14, 13:56



woda w oczku w raz ze wzrostem roślin zaczęła sie oczyszczać coraz lepiej to wygląda
filtr korzeniowy to bardzo dobre rozwiązanie do tej wielkości oczka



rośliny w filtrze bardzo dobrze się rozwijają ,kwitną i filtrują wodę bardzo dobrze




tak się prezentuje woda po przepływie przez filtr widać osom smakuje

merceli - 2008-06-14, 15:06



karasie

wzdręgi w słońcu ładnie się prezentują na zdjęciu niezbyt widoczne

merceli - 2008-06-14, 15:13

jak widać na zdjęciach woda po tygodniu jeszcze bardziej się oczyściła mimo słonecznego i bardzo ciepłego tygodnia filtr korzeniowy polecam wszystkim przeze mnie sprawdzony i jest ok.na poprzednich zdjęciach widać zielonkawy odcień wody choćby te z żabą,a po tygodniu błękit jak na tych z karasiami....i bez żadnej chemii ,a już nad tym myślałem
merceli - 2008-06-16, 13:19


1metr głębokości i widać dno

merceli - 2008-07-16, 16:05




lato w oczku

merceli - 2008-07-18, 11:54

karasiowe amory. trochę późno-w naturalnych warunkach karaś trze się pod koniec czerwca

i kaczce się dostało



zapraszam do moich galerii na fotosiku http://merceli.fotosik.pl/albumy/471930.html

blackdrake - 2008-07-18, 12:15

Wydaje mi się zę widziałem na zdjęciach chleb czy bułkę w wodzie - nie dokarmiaj rybek tym (powołuje się na większość głosów z tego forum).

I jak z tymi roślinami podwodnymi? Masz już je? Ich nigdy za dużo, więc możesz sobie dokupić/dołowić jeszcze.

Poza tym bardzo ładne oczko i zrobiło na mnie wrażenie! :soczek:

merceli - 2008-07-18, 14:02

zgadza się chleb i bułka, ale z umiarem,wiem co się może stać jak rybki nie zjedzą wszystkiego, dokarmiam je specjalnym pokarmem ale zdarza się wrzucić chleb czy bułkę ,mam w oczku spore wzdręgi i one bardzo widowiskowo żerują z powierzchni i stąd ten chleb.Co do roślin to przyniosłem 2 gatunki podwodnych jedne wsadziłem w doniczkach i przyjęły się choć trochę zmieniły formę liści i częściowo wyszły na powierzchnie(widać je koło kwiatu grążela na zdjęciu) a drugie puściłem luzem (nie miały korzeni i rosły luzem w dużych kępach) podobne do rogatka ale zmarniały i nic z nich nie będzie.poszukam ich nazw bo sam chce się dowiedzieć co to za gatunki i opisze je tutaj.
melek - 2008-07-18, 19:49

Ja już miałem 3 tarła, trochę narybku odłowiłem :yahoo:
merceli - 2008-07-19, 12:03

rośliny podwodne w moim oczku to
**rogatek**-nie przyjął się ,zbrunatniał i zmarniał przyniesiony z cienistego leśnego bajorka gdzie rozrósł sie niesamowicie u mnie słonecznie przez całe południe może dlatego?za rok spróbuje jeszcze raz
i nie wiem co przyniesione ze starorzecza narwi wiosną miało ładne kędzierzawe liście rozkładające się kolęm po dnie wokół łodygi(jeszcza częściowo je widać najniżej) a potem puściła łodyżki z liśćmi jak na zdjęciu
i wyszły ponad wodę i nawet zakwitła


może wie ktoś co to za roślina?

blackdrake - 2008-07-19, 14:07

Z rogatkiem popróbuj na róznych głębokościach. U mnie zaczął sobie wędrować po oczku i chyba najbardziej upodobał sobie zamulone, najniższe dno.
AurorA - 2008-07-19, 17:11

Cytat:
może wie ktoś co to za roślina?

to może być potocznik wąskolistny

drako - 2008-07-20, 01:03

blackdrake napisał/a:
Z rogatkiem popróbuj na róznych głębokościach. U mnie zaczął sobie wędrować po oczku i chyba najbardziej upodobał sobie zamulone, najniższe dno.

Potwierdzam, u mnie przetrwał i rozbujał się tylko ten zatopiony na głębokości blisko 2 m. Ten który był bliżej słońca musiał walczyć z nitkowatymi, niby ratowałem go, czyściłem z nitek, a tu niedawno patrzę z 3 roślinek przyłaczonych do kamyka na dnie oka urosło chyba 4 m³ rogatka :yahoo: Cały czas idą z niego bąbelki powietrza.
Już szykuję kosę spalinową ;)

merceli - 2008-07-20, 09:51

zgadza się to jest potocznik ,rzeczywiście pachnie selerem jak piszą w opisach i pierwsze liście miał pierzaste to 100% potocznik wąskolistny.Co do rogatka to zatopie kilka pędów w najgłębszym miejscu.Dzięki za pomoc

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group