Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Staw - Nowy staw kajtura

kajtur - 2008-03-06, 16:17
Temat postu: Nowy staw kajtura
W grudniu wykopałem staw o wymiarach ~10mX15m o głębokości 1.5m. Po 3 miesiącach są już glony myślę, że to o tej porze nie jest naturalne, co robić ???
wojtas - 2008-03-06, 17:39

Nic.To naturalny, ziemny staw,a nie ogrodowe oczko.będzie działać zgodnie z prawami natury,ale trzeba czasu,aby się ustabilizował,Można to przyspieszyć wprowadzając rośliny wodne,zwłaszcza zanurzone.a swoja drogą,zazdroszczę Ci tego stawu,zawsze marzyłem o takim.
AurorA - 2008-03-06, 17:41

kajtur napisał/a:
Po 3 miesiącach są już glony myślę, że to o tej porze nie jest naturalne, co robić


takie widoki spotykam czasem w środowisku naturalnym to nic szczególnego- najwięcej glonów jest wiosną

judym - 2008-03-06, 18:48

Glony zawsze na wiosnę szybciej rozwijają się niż rośliny,szczególnie jeżeli to jest nowy staw.Nic nam nie piszesz co masz zamiar z tym stawem robic.
kajtur - 2008-03-06, 19:28

Mój staw służyć mi będzie do podlewania działki 1.5h i jeśli zawitają tam fajne rybki będzie super :good: a jeśli jeszcze zarośnie roślinnością będę szczęśliwy. :yahoo:
wojtas - 2008-03-06, 19:30

Ciekawe,jak będzie wyglądać stabilność poziomu wody w tym stawie.Znałem podobny wykopany stawik.Wiosną był wypełniony po brzegi,a pod koniec lata prawie wysychał.
kajtur - 2008-03-06, 19:41

Staw jest zasilany wodami podskórnymi, ja obecnie upuszczam z niego wodę o 0.4 m gdyż zaczynam 70 m dalej budowę domu i osuszam teren. Latem w tamtym miejscy było zawsze mokro jest to rodzaj niecki.
wojtas - 2008-03-06, 20:16

czyli wodę masz zagwarantowaną przez cały rok.a ryby jakieś bedą?Ozdobne? Dzikie?
judym - 2008-03-06, 20:20

Rozumiem,że teraz to nie ma byc staw ozdobny z różnymi gatunkami roślin które posadzisz,z kolorowymi Karasiami,Karpiami Koi.Zapewne masz w głowie budowę domu,ale w przyszłości pomyśl o umiejętnym zagospodarowaniu stawu.
kajtur - 2008-03-06, 20:33

Wody jest nadmiar, rybki to raczej pospolite stawiam na naturę. Jak proponujecie urządzić stawik nie mam doświadczenia.
ZiK - 2008-03-06, 20:42

kajtur, Super stawik zazdroszczę Ci sam chciałbym mieć taki :good:
Obsadź brzegi jakąś roślinnością np:pałki, sity ,kosaćce , tataraki itp.
Posadź też lilie wodne różnych rodzai i kolorów + grążele i inne rośliny strefy podwodnej :)
Rośliny sadź bezpośrednio w podłożu :)
Tu możesz zobaczyć różne rośliny z różnych stref i wybrać te które będą Ci najbardziej odpowiadać http://oczkowodne.net/flora.php

judym - 2008-03-06, 20:42

kajtur napisał/a:
Wody jest nadmiar, rybki to raczej pospolite stawiam na naturę. Jak proponujecie urządzić stawik nie mam doświadczenia.

Też stawiam na nature,czyli rośliny posadzone bez doniczek,wiaderek itp.Ryby pospolite to właśnie Karaś,Karp Koi,Orfa.Niestety w obecnych czasach i naturze trzeba pomóc. Bez dosadzenia sporej ilości roślin,założenia filtra(dowolnośc konstrukcji) twój staw pozostawiony samopas nie będzie się okazale prezentował

wojtas - 2008-03-07, 08:12

Mam wątpliwosci odnośnie filtra.myślę ze wszelkie gotowe konstrukcje dla oczek wodnych bedą za małe do tego typu stawu.Moze coś własnej konstrukcji/glebowo-korzeniowy/.Niewykluczone,ze przy obfitej obsadzie roślinnej nie bedziesz potrzebował filtra.
iwosek - 2008-03-07, 23:19

Duzo duzo duzo roslin hmm zapomnialem o czyms ?? a no i duzo roslin :hehe:
Ja w naturalnym stawie nie kombinowalbym z filtracją. Obsadził brzegi najrózniejszymi trzcinami palkami tatarakami kosaccami no jak wyzej i czekał - jak to wszystko sie przyjmie i rozrosnie nie potrzeba Ci bedzie zadnego filtra - rosliny beda same filtrowac wode. Co do ryb - piekne duzo okazale sztuki - karasie + orfy. Koi - fakt podobaja mi sie - ale jakis mam wstret do nich ( moze przez to ze karp przyniusl jakiegos pasozyta mi do oka) ale jezeli nie bedziesz czesto obecny wpuszczej bardziej naturalniejsze rybki,
Co do stawiku - tez bym chcial miec taki :)

kajtur - 2008-03-08, 07:20

Jak sadzić rośliny w głębszych partiach dno tam jest z jakiegoś siwego iłu (jest strasznie twardy i czy będą dobrze rosły tam rośliny) :-o
judym - 2008-03-08, 12:31

kajtur napisał/a:
Jak sadzić rośliny w głębszych partiach dno tam jest z jakiegoś siwego iłu (jest strasznie twardy i czy będą dobrze rosły tam rośliny) :-o

Jeżeli posadzisz Grążele,a to jest u nas w stawach i jeziorach często występująca roślina,to napewno będą dobrze ci rosły.Lilie to wątpię,ta roślina potrzebuje zdecydowanie lepszego podłoża i nawożenia.

kajtur - 2008-03-08, 20:02

Niestety już wsadziłem lilie w skrzynce lecz tak aby z niej mogły rozpocząć swobodną ekspansje może się uda :? , jeśli nie to trudno wsadziłem też jeszcze jakieś roślinki nie znam ich nazwy są na zdjęciu, na wagę było ich z 15 kg. Czy starczy? :-o

wojtas - 2008-03-08, 21:31

To mi wygląda na rześl wiosenną. fajna roslinka.z roslin podwodnych może jeszcze być wywłócznik,rogatek.Dobrze natleniają wode.W sporym naturalnym stawie raczej trudno je sadzić,można przywiązać kępy tych roślin do kamieni i wrzucić,Same się ukorzenią.
judym - 2008-03-08, 21:37

To że wsadziłeś lilie, aby korzenie mogły swobodnie wyrastac to bardzo dobrze.Proponuje dac im w kwietniu nawozu w postaci korków Osmocote.Lilia lubi żyzną glebę.Co do roślin na kilogramy,to 15kg napewno nie jest mało.Obyś tylko nie za bardzo mieszał gatunków,bo niektóre są bardzo ekspansywne i zaduszą inne rośliny.
iwosek - 2008-03-09, 12:01

wojtas napisał/a:
W sporym naturalnym stawie raczej trudno je sadzić,można przywiązać kępy tych roślin do kamieni i wrzucić,Same się ukorzenią.

Najlepiej wsadzic w jakąs skrzynke, przysypac kamieniami i zawodowac w okolicach pałek ;)
Co do lili pomysł dobry, ale ja zrobiłbym to troszke inaczej, duzy worek np z juty, wypelnil ziemia i gliną wsadził lilie obciazyl kamieniami i do wody ;) zanim worek sie rozpusci lilia powinna sie porzadnie zaktwiczyc,

Co do ekspansywnosci roslinek - fakt w malych oczkach moze zagrozic, ale w duzym nie powinno byc takiego problemu ;)

kajtur - 2008-03-09, 12:22

Dzięki świetna rada musze spróbować, a czy w worku zrobić jakieś otwory worek wytrzyma pod wodą jakieś 2 lata czy lilie sobie z nim poradzą?
AurorA - 2008-03-09, 18:14

po pół roku z juty nic nie zostanie
kajtur - 2008-03-15, 20:13

Witam
Obniżyłem o 0.5 m poziom wody i wykonałem półki na roślinność które prowizorycznie ofaszynowałem gdyż zauważyłem, ze poprzednie zsunęły się w toń stawku. czy to je w wystarczającym stopniu umocni podłoże piaszczysto-ilaste spadek 45%. jakie posadzić rośliny by umocnić brzegi, czy robić to teraz, czy czekać na zbliżającą się wiosnę? Woda się klaruje glonów coraz mniej :yahoo:

AurorA - 2008-03-15, 21:49

kajtur napisał/a:
jakie posadzić rośliny by umocnić brzegi


najlepiej wzmocnia trzciny i pałki, ewentualnie kosaćce i tatarak, co do terminu to chyba lepiej jeszcze poczekać, choć kosaćce i tatarak już ruszyły.

samuraj - 2008-03-15, 22:25

Z trzciną to bym był ostrożny, jeśli się rozrośnie to jest do nie opanowania--pamiętajmy że jest to stawik a nie oczko z folii czy siatkobetonu. :)
AurorA - 2008-03-15, 23:32

to prawda - można dać trzcinę karka - jest niższa i mniej ekspansywna - zresztą w naturalnym stawie każdą roślinę trudno wytępić jak się nazbyt rozrośnie. brzeg bardzo dobrze umocnią tez wszelkie sity i oczerety
krzych0719 - 2008-03-15, 23:47

Witam. Na brzegu powyżej lustra wody sity (Juncus) dobrze zarastają i umacniają brzegi. Poniżej lustra oczeret jeziorny lub tabernamonta. Te rośliny nie są aż tak ekspansywne i nie ma obawy, ze zarosną cały staw. Tataraki i irysy na płytką wodę. Co do trzciny, byłbym ostrożny? Może opanować cały staw i rozejść się poza.
kajtur - 2008-04-27, 07:52

Witam
Oto mój stawik w nowej szacie.

phalina - 2008-05-04, 06:33

Jednak naturalny zbiornik bez dużej ilości roślinności wyglada lepiej niż nasze ,,cuda'' :good:
Co natura to natura


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group