Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Moje powstające oczko-Maikler

Maikler - 2006-09-24, 21:51
Temat postu: Moje powstające oczko-Maikler
Hej,

No więc jestem po raz pierwszy na tym forum, dlatego wszystkich witam. Nazywam się Michał i jestem z Katowic. W tym roku rozpocząłem prace nad tak długo oczekiwanym oczkiem wodnym. :) Oczko powinn być gotowe za jakieś dwa tygodnie.

Parametry:

- Oczko z folii (grubość 2mm)
- powierzchnia ok. 8m2 ( Mam bardzo małą działkę :( tak to już jest w dużym mieście)
- Najgłębsze miejsce 1,40m, strefa płytka ok. 30cm (niestety musiałem zrezygnować ze strefy bagiennej, bo oczko w stosunku do ogródka wyszłoby zbyt duże)
- Wodospad
- oczko otoczone granitem, skałki dookoła wodospadu również w granicie.
- Osprzęt:
* flitr (nie wiem jaki, bo wykonanie oczka zleciłem ogrodnikowi i architektowi przy okazji remontu całego domu ;) )
* pompa
* lampa UV
- Oświetlenie:
* 3 lampy podwodne
* jedna lampa poza oczkiem
- Roślinność:
* nie wiem za bardzo ale będą jakieś trawy, trzciny i dużo roślin między blokami granitowymi. Dowiem się od ogrodnika.
-Zwierzęta:
*planuję ok.5 karasi

Hmmm... to chyba tyle... Postaram się o kilka fotek ze stanu obecnego i oczywiście również, kiedy wszystko będzie gotowe.

AurorA - 2006-09-24, 21:53

Witaj
Ja już nie mogę sie doczekać na zdjęcia :P

Maikler - 2006-09-24, 22:39

Postaram się jutro zamieścić parę fotek ale i tak lepiej będzie poczekać na efekt końcowy ;) .
vivit - 2006-09-25, 10:46

No troszkę późno ale co tam jeszcze jest szansa na obsadę roślinną, mamy przedłużone lato :P
Zatem pokazuj co tam masz...

Maikler - 2006-09-25, 16:32

No więc zrobiłem parę fotek. Tak na szybko, ale zawsze coś. Mam nadzieję, że szkybko skończą ogródek. :)








ZiK - 2006-09-25, 16:38

Maikler,
Troche puste to Twoje oczko musisz jeszcze w tym roku obsadzić je roślinami doda to uroku Twojemu oczku. :)

Maikler - 2006-09-25, 16:45

Niestety jeszcze puste... Póki elektryk nie zrobi gniazdek, lamp i podejść to nie można nic zrobić. Pozatym, cały ogródek jest jeszcze do zrobienia. Ale myślę, że w przyszłym tygodniu wszystko będzie gotowe.
AurorA - 2006-09-25, 17:01

Wyglada na solidną konstrukcję - gdy juz pojawia się roślinki z pewnością widok będzie extra. :brawo:
Kr4x - 2006-09-25, 17:45

Bardzo ładne :brawo: :soczek: :peace:
vivit - 2006-09-25, 17:55

Widzę że kolega w kamieniu dłubie....oj popłaty to zawód popłatny i efektowny...a dobrego kamieniarza ze świeca dziś szukać...na nowo fachu się ludzie uczą
Grzegorz - 2006-09-25, 20:52

Maikler napisał/a:
( Mam bardzo małą działkę Sad tak to już jest w dużym mieście)

Pozdrawiam ziomka i choć mieszkam w Katowicach działka moja to 7610 m2 a więc nie mała.Piszę o tym bo od reguły są wyjądki.Kase widać ,ale zamiłowania nie.
Czy Tobie wszystko robią inni i czy masz swoje hobby :wink:
---------------------
Pozdrowienia z dzielnicy południowej :soczek:

vivit - 2006-09-25, 20:58

Ojej Grzegorzu a po czym takie wnioski wysułeś ?. Kolega zamieśćił zdjęcia i czeka na ocenę, a Ty solisz Mu, żę kase widać i nie wiadomo czyja to robota.. :shock:
Mnie kamień od zawsze się podobał, a jak kolega to sam zrobił to ja wymiękam i mówię "gratuluję umiejętnośći". A jeżeli mu to zrobili według jego pomysłu to także gratulacje wizji tego co się chce mieć na małej działce.

Maikler - 2006-09-25, 21:08

Wiesz... moim hobby jest raczej terrarystyka. Nie każdy musi się także znać na budowie oczka wodnego. Podziwiam tych, którzy robią oczko sami, ale czasami lepiej się nie brać za coś, czego się nie umie. Jak już będzie wszystko gotowe to owszem zajmę się wszystkimi roślinkami, sadzeniem różnych gatunków wokół itp. zabiegów, mających na celu upiększenie oczka. Ale niestety hydraulikiem i kamieniarzem nie jestem.

Pozdrawiam

P.S. Oczywiście w Katowicach są także duże działki... nie przeczę... ale ja nie mam takiego szczęścia i muszę się zadowolić tym czym mam.

Grzegorz - 2006-09-25, 21:40

Maikler napisał/a:
Jak już będzie wszystko gotowe to owszem zajmę się wszystkimi roślinkami, sadzeniem różnych gatunków wokół itp. zabiegów, mających na celu upiększenie oczka.

No i oto mi chodzi bo te forum jest właśnie dla tych którzy sobie pomagają własną wiedzą
i doświadczeniami . W mojej dzielnicy jest kilka pięknych oczek za kase ale z roku na rok
nowobogaccy je zaniedbują i pewnie je niedługo zasypią bo tak naprawde nic ich nie interesują a moda dla nich się skończyła, oczywiście są i tacy jak my.

vivit napisał/a:
Mnie kamień od zawsze się podobał,

Mnie taż się podoba kamień, pochodzę z miasta ponad 100 kamieniarzy biorąc jeszcze okolice to będzie ze 130, oczywiście mieszkałem tam ponad 20 lat temu.

castleman - 2006-09-26, 00:02

Również pozdrawiam ziomala ;)
Ładne to oczko, takie gotyckie :D
Ale jakoś mi się wydaje że za mało półek, a co do głębokości to na prawde 1,4 m :?:
Wydaje mi się płytsze.

Maikler - 2006-09-26, 14:09

No więc tak, półek rzeczywiście jest mało. Niestety mieszkam w dość starej dzielnicy i kiedyś wszystkie kable i rurociągi szły przez działki. Kształt oczka był bardzo zmieniony po rozkopaniu ziemi. Na fotce drugiej po lewej stronie jest jedna jedyna półka a na wprost, również pomniejszona przez obecność kabli strefa błotna. Na tę chwilę woda nie jest wlana do własciwego poziomu. Woda będzie sięgać do połowy murku (oczywiście tego po prawej i lewej stronie).
vivit - 2006-09-26, 15:21

Jeżeli udało by ci się to akoś przymocować do kamieni to sa dostępne takie worki wiszące z kieszeniami. W pewnym sęsie uratowało by to sprawę.
Maikler - 2006-09-26, 15:53

Właściwie chyba na lewym brzego coś będzie. Folia na stromym (lewym) brzegu będzie jakoś zasłonieta, chyba nawet roślinami, które będą rosły na jakimś materiale...
Maikler - 2006-10-08, 17:42
Temat postu: Nowe zdjęcia
Hej, dopiero teraz oczko wygląda lepiej. Pojawiło się trochę roślinek :victory: . Pewnie będę coś jeszcze dosadzał na wiosnę.

Widoki na oczko:




Ujęcie na kaskadę:



Zdjęcie filtra biologicznego (nie jest co ciekawe, ale niech już będzie ;) ):



I ostatnie zdjęcie:




Wszystkie uwagi, dotyczące tego co powinienem zmienić, poprawić lub dodać mile widziane.

killer1558 - 2006-10-08, 17:54

mi sie podoba :brawo: tylko ogólnie ten kamień przypomina mi rzeczne opaski co z nich wedkuje nie bardzo się nadaje na oczko ( to tylko moje zdanie wiec sie nie przejmój :P ,no i dodał bym jak najwięcej roślin )
Kr4x - 2006-10-08, 18:50

Myślę że przy brzegu (tam gdzie jest dostęp do dróżki :) ) Nie powinno być pałki. Wysoka roślin, która może zasłaniać widoki na rybki itd... :P
AurorA - 2006-10-08, 18:51

Całkiem ciekawie To wygląda jak na świerzo założone oczko o tej porze roku. Jak roslinki się zadomowią i w szczelinach między kamieniami porosną mchy będzie to na pewno piękny widok.
marian - 2006-10-08, 19:27

Super to wyglada .Za rok to bedzie naprawde cos pieknego .Ogladalem fotki mojego poczatku budowy to byla tragedia i koszmar.Ja nie mialem takiego dobrego poczatku jak Maikler
POZDRAWIAM MARIAN

vivit - 2006-10-08, 22:13

no pięknie tylko teraz rybki zapuścić...i cieszyć oko :) :brawo:
castleman - 2006-10-09, 07:21

Zgadzam się z Kr4x
pałke i inne wyższe roślinki posadziłbym na mniej dwiedzanym brzegu
Lilie by się jeszcze przydały
Oczko bardzo ładne, w pełni gotyckie ;)

jackon - 2006-10-09, 07:40

koniecznie posadz lilie, inaczej bedziesz mial duzo problemow z glonami nitkowatymi
pozdrawiam
Jacek

ZiK - 2006-10-09, 08:57

Maikler, :brawo:
Teraz to oczko nabrało uroku jak pojawiły się roślinki ale jeszcze jest ich trochę zamało. :)
Dokup jeszcze lilię. Oczko bardzo ładnie teraz wygląda. :)

samuraj - 2006-10-09, 09:39

bardzo ładne oko jak dla mnie to rewelacja :brawo:
Maikler - 2006-10-09, 16:40

Lilie są, ale na dnie. Na wiosnę wyrosną dopiero ;) . A jak mi radzicie. Ile karasi tam wsadzić? Na razie pływają dwa... Co do pałki to nie mam żadnych półek na przeciwległym brzegu :( . Może na dnie je ustawić? Tyle, że oczko ma 1.30m
carlos - 2006-10-09, 18:25

Oczko ładnie będzie wyglądało w przyszłym sezonie, jak roślinki sie rozrosną będzie super.
A pałki koniecznie przestaw do tyłu, tam będą o wiele lepiej sie prezentować, i nie będą ograniczać widoku.
Jeśli nie masz tam półki to postaw coś na dnie a na tym postawisz doniczke.
A co do rybek, to ja bym dał śmiało jeszcze kilka.
pozdr

castleman - 2006-10-09, 20:27

Maikler napisał/a:
Może na dnie je ustawić? Tyle, że oczko ma 1.30m

powrzucaj pare gotyckich kamieni ;) i ustaw na nich doniczki

AurorA - 2006-10-09, 21:16

Jedna pałka nic nie zasłoni i może być z przodu - tym bardziej że jest to (jak mi się wydaje) pałka laxmana - niewysoka odmiana.
killer1558 - 2006-10-09, 22:31

możesz także posadzić w jutowych kieszeniach te pałki
jackon - 2006-10-10, 05:40

z karasiami uwazaj, za szybko sie rozmnazaja
nie ma sensu wiec kupowac jak najwiecej
potem wiecej problemow z utrzymaniem rownowagi biologicznej
zawsze staram sie doradzac karpie koi, o ile parametry oczka sa odpowiednie
nad tymi rybami masz pelna kontrole
pozdrawiam
Jacek

castleman - 2006-10-10, 09:13

karpie koi są fajne, ale z lekka dorogawe
szkodaby było gdyby nie przezimowały :(

KoRcZuS - 2006-10-10, 11:01

castleman napisał/a:
karpie koi są fajne, ale z lekka dorogawe
szkodaby było gdyby nie przezimowały :(


Czy ja wiem czy takie drogie? Z tego co ja pamietam to za sztuke placilem 5zl... chyba ze chce sie odrazu kupic jakies byki :) U mnie przezimowaly karpie, a mam 1m glebokosci...


Co do oczka to juz teraz bardzo mi sie podoba, jak je ladnie obsadzisz roslinami i na wiosne wszystko odbije to bedzie super. Gratulacje.

castleman - 2006-10-10, 11:04

KoRcZuS napisał/a:
Z tego co ja pamietam to za sztuke placilem 5zl... chyba ze chce sie odrazu kupic jakies byki :) U mnie przezimowaly karpie, a mam 1m glebokosci...


raczej może na wiosne kupie
a gdzie Ty kupowałeś?

Maikler - 2006-10-10, 15:12

No nic. Stanęło na 4 karasiach. Koi nie widziałem nigdzie w sklepach u mnie... Pewnie pojawią się na wiosnę, teraz żeby karasie kupić to dość trudno. Co do lilii to na wiosnę będę załatwiał. Na razie mam jakieś już z opadłymi liściami na dnie, także nawet nie wiem jaki to gatunek.
Maikler - 2007-03-25, 17:10

Dzisiaj trochę ogarnąłem przy oczku. Roślinki podcięte, oczko odmulone, trochę świeżej wody nalałem. Niestety filtracja dalej stoi :(

Miałem też ocenić ten
odkurzacz.
No więc jak na tą cenę jestem mile zaszkoczony. Wszystko szczelne, łatwo się go składa i demontuje. Dołączoną szczotką łatwo czyści się kamienie i folię. Co do samego odmulania to co prawda nie zbiera wszystkiego ale nie zapycha się, zbiera liście, części roślin, oraz gęstszy muł.

Plusy (+):
- niska cena
- łatwość w montażu i demontażu
- zajmuje mało miejsca
- hagenowska jakość
- nie zapycha się
- zbiera większość osadów

Minusy (-)
- przeznaczony do małych oczek
- trochę za krótka przedłużka (starcza do ok. 130cm)
- nie zbiera z dna cięższych rzeczy (np. zbitych liści) i bardzo drobnego mułu
- szczotka niezbyt dokładna

Podsumowanie: Do małych oczek na pewno bardzo przydatny. Nie trzeba wydawać 1200zł
na drogi odkurzacz. Nie dziwię się, że w Twoim sklepie Arku było nim duże zainteresowanie.

castleman - 2007-03-26, 08:48

Wode masz troszkę brudnawą, ja bym tam zdecydowanie więcej roślin posadził ;)
Chyba sie zdecyduję też na ten odkurzacz, i mam parę pytań:

1. Trochę nie rozumiem sposobu działania, tj czy odkurzacz zasysa wodę (z brudami) jak tradycyjny odkurzacz powietrze?
2. Na ile jest to skuteczne urządzenie do oczek powiedzmy 5x5m i głębokości do 2m?
3. - nie zbiera z dna cięższych rzeczy (np. zbitych liści) i bardzo drobnego mułu - a można ten muł wylać z wodą na zewnątrz?
4. - szczotka niezbyt dokładna - to chyba nie problem, wcześniej zanieczyszczenia ze ścian można zdrapać ze ścian przy pomocy jakiejś innej twardszej szczotki, a potem zebrać osad z dna?
5. Czy użądzenie jest awaryjne?

Maikler - 2007-03-26, 15:14

castleman napisał/a:
Wode masz troszkę brudnawą, ja bym tam zdecydowanie więcej roślin posadził ;)
1. Trochę nie rozumiem sposobu działania, tj czy odkurzacz zasysa wodę (z brudami) jak tradycyjny odkurzacz powietrze?
2. Na ile jest to skuteczne urządzenie do oczek powiedzmy 5x5m i głębokości do 2m?
3. - nie zbiera z dna cięższych rzeczy (np. zbitych liści) i bardzo drobnego mułu - a można ten muł wylać z wodą na zewnątrz?
4. - szczotka niezbyt dokładna - to chyba nie problem, wcześniej zanieczyszczenia ze ścian można zdrapać ze ścian przy pomocy jakiejś innej twardszej szczotki, a potem zebrać osad z dna?
5. Czy użądzenie jest awaryjne?


0. Woda brudnawa :-| filtr nie pracuje a równowagi jeszcze nie mam. Roślinki są bardzo młode. Mówiłem to ogrodnikom ale twierdzą, że się rozrosną bardzo.
1. Dostarczając wodę z kranu tworzy się podciśnienie. Woda z oczka jest wciągana i filtrowana przez ten worek a następnie z powrotem wraca do oczka. Z wodą z kranu również oczywiście.
2. 5x5 może być ale 2m to rączka cała ma, chyba że da się to jakoś przedłużyć.
3. Żwi mi co prawda wciągał ale takie zbite gnijące liście są strasznie lepkie. Raczej tego nie wyciągniesz. Tu jest ten minus.
4. Kamienie czyści z mułu genialnie. Na drapanie glonów za słaba.
5. Raczej nie. Nie ma się co zepsuć, chyba, że złamać. Hagenowi ufam w każdym razie ;)

Pawlak - 2007-07-26, 09:47

ładne :good: powrzucaj kilka aktualnych fotek ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group