Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - OCZKO WODNE Dario

Dariodesign - 2016-06-01, 14:28
Temat postu: OCZKO WODNE Dario
Witam

jestem nowy na forum, wczesniej tylko czytalem ale musialem sie zarejestrowac, moze ktos mi pomoze w oczku, bo wszystko ucze sie sam a zalozylem oczko 5m3 i mam jakies problemy z woda, chyba jak kazdy na poczatku :)

Planowalem zalozyc male oczko moze 2 x 1m
Ale zmienilem miejsce zaczalem kopac i wyszla troche wieksza dziura jakies 4x3m :)
Zamowilem folie PCV chyba 0,5mm czarna, dlugo nie przychodzila a wykopane juz bylo, mialem piasek na dzialce wiec podklad pod folie odpowiedni:



Przyszla folia ale przyszla tez troche wieksza bo akurat mieli koncowke folii, wiec ponownie powiekszylem oczko :)
Wyszlo jakies 4 x 6m powierzchni tafli wody, w najglebszym miejscu 100cm, jakies 5m3 wody.
Oczko zalozylem pod koniec lipca 2015r.
Wyszlo tak:







Po tygodniu juz woda zaczela sie zielenic wiec kupilem filtr z lampa UV 7W, filtr do 5000 L
T.I.P Teichaußenfilter TAF 5000 UV, 7

woda stala sie przezroczysta ale glony byly i tak widoczne.





Kupilem karasie ozdobne 12cm 7szt. i tak do zimy oczko przetrwalo.
Karasie i rosliny przezimowaly.
Rosliny to osoki, tatarak, zabiscieki (te akurat nie zimuja), wywłocznik.

Na wiosne porzadki wlaczenie filtra, czesciowo glony i brudy usuniete i po 2 dniach u sasiada konczyli duze oczko, przewod sie rozlaczyl i cala woda z brudem do mnie akurat do oczka :)



Cala woda zostala usunieta, rosliny poczyszczone, rybki do wiadra z roslinami i woda z oczka i oczko zalozone na nowo 09.04.2016



Filtr i lampy wlaczone 24h, ale woda zaczela sie zielenic, tracic przejzystosc, dokupilem tez troche rybek:
15 koi 15cm, karasie ozdobne 5szt jakies 20cm, ale 1 karas nie przezyl oraz dwa koi rowniez po 3 dniach.
Kolega je przywiozl 90km ale jak bral z gospodarstawa to nie mialy troche lusek wiec pewnie dlatego.
Kupilem nowe rosliny 2 x lilia wodna, 2 x wywłucznik, 2 x rdestnica, 6 x babka wodna, 10 x zabiscieki, rzesa wodna ale woda nadal w glonach.

Acha po wlaniu nowej wody dalem srodek z bakteriami SOLL i jeszcze ALGENSTOPP SOLL
dosc drogie niemieckie srodki.

pod koniec maja jak woda byla nie za bardzo przejzysta i atakowly ja glony dalem srodek
tez SOLL ALGOSOLL na 5000L po tym glony w wiekszosci padly, czesc wylowilem ale woda stala sie ciemna, zaczela tez sie mulic, byly upaly i od tego czasu robie co moge, duzo czytam i nic nie pomaga.
Dokupilem jeszcze rdestnice 2szt. oraz grażel żółty 3szt. musze jakos oslonic od słonca to oczko ale zanim urosna to dalem styropian zeby chociaz ryby mialy gdzie sie chowac 50x100cm

Oczo jest naslonecznione od 9:30 do 16:00 pozniej zaslaniaja duze drzewa a z rana drewutnia daje cien.

Teraz woda wyglada tak i to mi sie nie podoba:









Wczoraj jeszcze wlozylem worek z torfem do pierwszej przegrody filtra, jakies 3-4kg.
Na wylot zalozylem rajstope aby sprawdzic ile jeszcze wylatuje tego do oczko po filtrze i troche tego jest.

Co moge zrobic aby woda byla przezroczysta?
Wiem ze oczko rok temu zalozylem pod koniec lipca wiec nie wiem jak to jest z woda na poczatku wiosny, ale mysle ze da sie doprowadzic aby byla przezroczysta.
Wczesniej z glonami czy bez widzialem dno a teraz 15cm moze.
Lampa na pewno dziala, wymieniona i sprawdzona czy swieci, ale nic sie nie poprawia od 5 dni tak samo.

Prosze o porady.

Pozdrawiam

aniacios - 2016-06-02, 08:29

Witaj
Na pierwszy rzut oka widać za mało roślin. Obsadź brzegi i to najwięcej roślin ile możesz. Myślę, że irys, pałki czy tataraki najlepiej się sprawdzą . W tym roku również mięta wodna przykuła moją uwagę. Jest bardzo dekoracyjna i ma podobno świetne właściwości oczyszczające wodę tak jak hiacynt czy pistia. Myślę, że główny problem to zbyt mała ilość roślin. Kiedyś też próbowałam mieć oczko z mała ilością roślin i uwierz mi nie uda się to ;) Woda była zielona i zielona i zielona ....W tym roku zakładałam nowe oczko i naprawdę rośliny potrafią zdziałać cuda gdy tylko pójdą w górę. Oczywiście folię porosły u mnie gloniki ale w sumie dążę do naturalnego zbiornika niż sterylnego basenu. Myślę, że te maleństwa porastające folię też mają swój urok :P A rybki chętnie to skubią.
Ogranicz karmienie rybek jeśli często je karmisz . Moje dostają raz na tydzień i żyją :P
Tak oglądam zdjęcia i się zastanawiam czy po opadach deszczu ta woda nie spływa do oczka ?? Ja dmuchałam na zimne i troszkę brzeg podniosłam z tego względu, że teren mam nie równy.
Podobno świetny jest preparat Trigger, też stosowałam . Co do chemii nie jestem przekonana, ponieważ studiując forum dowiedziałam się, że efekty są chwilowe a później glony powracają z zdwojoną siłą.
Otoczenie Twojego oczka bardzo mi się podoba teraz tylko rośliny do oczka, twoja cierpliwość i będzie wszystko tak jak powinno.
I jak często czyścisz filtr ? Ja swój przy upałach nawet co 2 dzień . I na prawdę jest co prać ;)
Pamiętaj oczko wodne uczy cierpliwości :good:

Dariodesign - 2016-06-02, 09:33

Dzieki za jakas sugestie :)
Roslin w tym roku mam duzo wiecej niz rok temu, ale wszystko jest jeszcze pod woda i musi urosnac a na to trzeba troche czasu.
Wczoraj posadzilem 4 grazele i 3 rdestnice.
Dwie lilie juz rosna, wywłóczniki 6 szczepek, zabiscieki, babki wodne 6szt. Tatarak tak jak widac. Chyba z 15 osok, bo jeszcze wypuscily zeszloroczne po 3 mlode, ale nie wyplywaja jeszcze do gory, pewnie jeszcze nie ta pogoda i temp. Czekam na te lilie wodne i grazele az urosna to przyslonia mi chociaz 1/3 oczka.
Jesli chodzi o kolejne rosliny to mysle ze wybiore sie jeszcze do pobliskiego stawu przy stadionie gdzie rosnie duuuzo tataraku i sa tez babki wodne, pisze o takich roslinach do ktorych jest dojscie z brzegu bo to duzy staw i obsadze cala linie brzegowa z jednej strony.

Jesli chodzi o splywajaca wode, to ze skarpy raczej nie, bo jest tam kraweznik a pozniej od oczka jest duzy spadek dzialki, oczko jest w najwyzszym punkcie pomijajac skarpe,
ale tak sie zastanawiam czy woda z nawodnienia ktora wpada do oczka nie szkodzi?
Przez 25min dziennie co pol obrotu na cale oczko leci. Nie wiem ile moze wpasc wodny przez ten czas, ale jest to woda miejska. Rok temu nie mialem nawodnienia. Jesli to szkodzi to wyreguluje zraszacz..

Pozdrawiam

aniacios - 2016-06-02, 10:24

Myślę, że woda miejska może w jakimś stopniu szkodzić . Jak wiemy jest chlorowana a nasza ,,kranówka" to prawie cała tablica Mendelejewa ;) U mnie też zauważyłam po dolewaniu ubytków odparowanej wody czy podlewaniu ogrodu woda traci w pewnym stopniu klarowność .

I tak liczyłam twoje ryby i się zgubiłam .. Ile ich masz ?? Może troszkę za dużo ?? W moim oku pływa 7 orf , 4 karasie i traszka. Jakoś na dniach wybieram się po 2 koi 25- 30 cm i myślę, że to koniec . Jak wiemy ryby + karmienie = kupki a kupki = wspaniały pokarm dla glonów :evil: . Moje oczko ma 7m3 i 12 mieszkańców.

Obsadzenie jednego brzegu świetny pomysł . A gdy grążele i lilie ruszą będzie pięknie i przy okazji zacienią taflę wody . Jednak na wszystko trzeba czasu i czyść filtr często. Byłam z moim maluchem w szpitalu 9 dni i jak wróciłam dna nie widziałam, ponieważ nikt filtra nie czyścił :(( Wyjeżdżając przejrzystość była 1,4 m a gdy wróciłam 0,8 m . Wczoraj wyprałam a dziś sobie dno oglądam i nie ukrywam dziś muszę znów wyprać bo się nazbierało. Jak wiemy lampa ,,zabija" glony ale ich nie likwiduje tylko filtr te ,, martwe" wyłapuje a my musimy to posprzątać :) Jedna wielka praca ;)

Dariodesign - 2016-06-02, 10:35

Filtr teraz to moze raz w tygodniu plukam a zagladam codziennie :)
Filtr to biokulki i te czarne gąbki w kazdej komorze. Wszystkiego nie wylapuje.
Do pierwszej komory wlozylem jeszcze torf w rajstopie.
Na wylocie i tak jeszcze jest troche tych glonów bo zalozylem tam rajstope na dzien i widzialem ile zostaje.

Musze czesciej czyscic ten filtr, dlugo to nie zajmume 10-15min wiec dam rade.

Rybek? Wczesniej mialem 5 karasi 12cm ale w tym roku szarpnelem sie na 15 koi 15cm, przywozil mi kolega i zobaczyl ze dali mu same ciemniejsze i za bardzo nie bedzie ich widac to dokupil 5 wiekszych karasi 15, 18, 20cm

2 koi padly po 2 dniach i jeden karas wiekszy bo nie mial lusek na ogonie.

Rok temu woda byla przezroczysta i malo rybek, ale je widzialem.
Teraz jest ich 22szt. i widze je tylko przy karmieniu i czesciowo pod woda jak smigaja kolory :) W sumie karmilem 2-3 razy dziennie od tygodnia, ale teraz dieta, mysle ze 2 razy wystarczy.

Codziennie tez wylawiam martwe glony siatka.

Takze, dzis jade po tataraki ile sie da i babki, wloze je pomiedzy kamienie w wodzie zeby nie dawac pelno doniczek, bo juz i tak jest duzo, wyreguluje zraszacze co leja do oczka, kupilem tez torf w workach to moze wrzyce do wody 2kg gdzies na glebokosci, czesciej bede czyscil filtr i zobaczymy, moze to cos da.
Obawiam sie tylko tego torfu bo jednak przez rajstope cos tam przelatuje i pewnie wpada do oczka, tak samo bedzie z workiem czy to nie zamuli i nie przyciemni wody?
Wczoraj wlalem wode z wyjscia do szklanki, byla przezroczysta, wiadomo ze cos tam lekko plywalo jakies drobinki, tak samo sprawdzilem wode juz w oczku dalej i tez przezroczysta z drobinkami a sama woda w oczku jak sie patrzy to ciemna i nic nie widac ponizej 15cm.

luzio - 2016-06-02, 10:36

To ja jeszcze doradzę że jeśli swoje oczko traktuje się na serio to trzeba podejść do tego na serio i poświęcić przynajmniej tydzień na intensywne czytanie tego forum. Są tu odpowiedzi na wszystkie pytania a nawet więcej. A ludziom nie chce się odpisywać na 20 post w roku pod tytułem "Jejku mam zieloną wodę, co robić!". Powtarzając ciągle te same teksty.
Dariodesign - 2016-06-02, 12:11

Ogólny przypadek jest ten sam czyli zielona woda itp
Ale każde oczko inne inne i do każdego powinno podejść się indywidualnie.
W czym problem żeby pomóc nowemu użytkownikowi na forum?
To jest temat o moim oczku. Nie podoba się nie czytać.
Proszę umieścić ogólny poradnik ogólne zasady i wywalić wszystkie tematy bo po co zaśmiecać forum i pokazywać oczka każdego z osobna.
Jest gdzieś temat o wodzie ze zraszaczy ze szkodzi ?
Pisałem na początku ze najpierw czytałem to forum a dopiero teraz napisałem ale widzę ze nie każdy dokładnie
Czyta tylko woli kogos zniechęcić do oczka.
Nie chce się odpisywać żeby pomóc ale żeby dogryzc to już się chce.

aniacios - 2016-06-02, 13:08

Po torfie woda może zrobić się lekko bursztynowa. Mam nadzieję , że kupiłeś torf z przeznaczeniem do oczka wodnego tak zwany torf wysoki. Ja stosowałam 2 kg torfu na 5000l i trzymamy nie dłużej niż 6 tygodni. Kupowałam na alledrogo :) Przyznam, że u mnie podziałało. Słyszałam też o dobrym działaniu słomy jęczmiennej i szyszek olchy . Warto zmierzyć Ph wody bo w tym wypadku jest to loteria.

Jeśli zanurzysz worek z torfem i nie będziesz go ruszał na pewno ci wody nie zamuli. Odsyłam do tematu o torfie na forum .

Głównym przyczynkiem dla powstawania i rozwoju glonów w naszym oczku jest nadmiar materii organicznej, która rozkłada się na niekorzystne dla wody związki azotu, fosforu i potasu. Obecność tej materii może być wynikiem przekarmienia ryb. (Karmimy je najwyżej 2 razy w tygodniu - pokarm nie zjedzony przez ryby nie osadza się na dnie, a potem rozkłada.) Materię organiczną tworzą również martwe ślimaki, owady, małże, ryby i obumarłe części roślin, które musimy regularnie usuwać. Pamiętajmy także, aby przekwitłe kwiatostany, pyłki kwiatów oraz więdnące lub gnijące liście likwidować przez cały sezon, nie tylko jesienią.


Pamiętaj, że tataraki mogą przebić folie posadzone bez doniczek. Jeśli są w doniczkach kontroluj rozrost korzeni bo potrafią przebijać nawet doniczkę to łatwo sobie wyobrazić co zrobią z folią :)

Jeszcze jedna sprawa : nie wpuszczaj ryb z oznakami choroby mogą ci załatwić resztę rybek :P Lepiej pożegnać się z jedną niż z wszystkimi ;)

Dariodesign - 2016-06-02, 13:18

Kupilem torf w ogrodniczym o PH 4.0 nie wiem czy do oczka to jakas inna mieszanka?
ale wczoraj zamowilem dwa worki 2kg z alledrogo od tego co wlasnie sprzedaje ta slome jeczmienna. Pisza do 6 tygodni ale lepiej po 2-3 tygodniach wymienic jak jest goraco.
Co do tej slomy to nie kazdy poleca.
Ph wody mialem ok, bo musialem zrobic test przed wlaniem SOLL ALgosoll i wyszlo ze jest ok.
Karmic koi 2 razy w tygodniu? Z glodu umra :) jak mnie widza co dzien to juz podplywaja na karmienie i co mam im powiedziec?
Wszedzie pisza ze 2-3 razy dziennie karmic, w roznych temperaturach inaczej, takie przynajmniej sa zalecenia karmienia na opakowaniach.

taniw - 2016-06-02, 13:33

Woda w z wodociągu na pewno nie zaszkodzi, teraz jest rzadko chlorowana a dodatkowo zraszacz powoduje jej natlenienie. Stosując torf sprawdź czy przypadkiem twoja woda nie jest twarda. W przypadku twardej wody torf nic nie pomoże. Wtedy trzeba stosować specjalne środki do obniżenia ph. Wrzuć do oczka też pistie, hiacynty itp rośliny pływające. Najlepiej jak zarosną ci one od 1/3 do1/2 powierzchni. Ładnie one wyglądają, oczyszczają i zacieniają wodę. Ułatwią ci wybitnie walkę z glonami.
Elendil - 2016-06-02, 17:57

aniacios napisał/a:
Pamiętaj, że tataraki mogą przebić folie posadzone bez doniczek. Jeśli są w doniczkach kontroluj rozrost korzeni bo potrafią przebijać nawet doniczkę to łatwo sobie wyobrazić co zrobią z folią :)

Pałki owszem ale tataraki? Wylezą z doniczki i wędrują po powierzchni wody. Mam sporo tataraków bo to jedna z moich ulubionych roślin i ani razu nie zauważyłem jakiegokolwiek zagrożenia dla folii.

taniw - 2016-06-02, 19:56

Elendil napisał/a:
aniacios napisał/a:
Pamiętaj, że tataraki mogą przebić folie posadzone bez doniczek. Jeśli są w doniczkach kontroluj rozrost korzeni bo potrafią przebijać nawet doniczkę to łatwo sobie wyobrazić co zrobią z folią :)

Pałki owszem ale tataraki? Wylezą z doniczki i wędrują po powierzchni wody. Mam sporo tataraków bo to jedna z moich ulubionych roślin i ani razu nie zauważyłem jakiegokolwiek zagrożenia dla folii.

Jedyną rośliną która może uszkodzić folię jest chyba trzcina pospolita. Tatarak nie ma ostrych kłaczy. Też go lubię, ale u mnie rośnie bardzo leniwie.

aquamaniac - 2016-06-03, 12:49

Z własnego doświadczenia wiem, że folię przebiją na pewno wszystkie trzciny (miałem i te zwykłe i odmiany o żółtych liściach, kłącza strasznie ostre) i czasem duże pałki, ale te mają znacznie słabszą "moc przebijania" folii. Tataraki są w 100% bezpieczne.
Dariodesign - 2016-06-03, 21:23

Chce dodac tataraki na cala linie, aby bylo wiecej roslin zanim rozrosna sie te co sa w wodzie
ale nie chce chyba wszystkich dawac w doniczki, bedzie bardzo duzo doniczek. Wiem ze mozna je wlozyc bezposrednio do wody i przycisnac kamieniami.
Takie bez ziemi wygladaja wtedy slabiej niz te co sa w doniczkach, czyli zolkna? Zimuja tak samo jak te w doniczkach czy juz duzo gorzej?

Elendil - 2016-06-04, 05:57

U mnie wszystkie rosną bez ziemi tylko w żwirku i kamieniach. Częściowo powylaziły i wędrują w samej wodzie. Zobacz w galerii czy im czegoś brakuje ;)
Dariodesign - 2016-06-07, 21:37

Mala aktualizacja. Z woda juz lepiej.
Przez torf jest herbaciana ale juz po malu widac dno,
Wiecej roslin, ale jeszcze musza urosnac. Czekam na rozrosniecie tego grazela oraz lilli, poki co piekny styropian :)
Czesto, co drugi dzien czyszcze filtr jak radzi aniacios, codziennie zbieram glony z lustra wody, jeden dzien słońca i pelno tego plywa o 16:00 godzinie,

Tataraki dalem tylko pomiedzy kamieniami ale muszą sie naprostowac jak sie ukorzenia, wiec narazie nie sa za rowne. Rosną bez ziemi jak radzi Elendil















Dariodesign - 2016-06-13, 13:53

Witam ponownie

od 2 tygodni mam wlozony kwasny torf do filtra, woda czystsza jak pisalem, czesciowo od lampy, czesciowo do czesto czyszcznego filtra oraz od wiekszej liczby roslin,
tylko ze teraz codziennie po calym dniu mam pelno plywajacych glonów na lustrze wody i co dziennie musze calosc czyscic.
Nie wiem czemu po jednym dniu jest ich az tyle?
Czy to jest efekt tego torfu i zakwaszenia wody?
Jak przez caly dzien bylem w domu to w ciagu dnai 3 razy wyciagalem te glony sitkiem.
Wg mnie jesli zostawie to na tydzien to nie wiem co bedzie sie dzialo w tym oczku.
To tak ma byc? Czy to teraz taki okres czy to proces zakwazenia a pozniej bedzie juz ok?

Pozdrawiam

Dariodesign - 2016-06-15, 23:06

Witam

postanowilem zacienic oczko wodne, rosliny rosna dosc wolno wiec zanim zaslonia lustro wodny to minie cale lato. Nie chcialem caly czas na styropiany patrzec.





Tak, jak wczesniej wspomnialem mam problem z codziennym wybieraniem glonów z lustra wodny. Po jednym dniu, nie wazne czy slonce czy caly dzien pochmurny i deszczowy jak dzisiaj,
glony nadal sa widocznie kazdego dnia, ktore musze non stop wylawiac.
Na ponizszych zdjeciach jest tylko czesc glonów, 2 godz. wczesniej juz wylawialem.
Co to sa za glony i w czym jest problem?

Dodatkowo dzisiaj sitkiem wybralem czesc szlamu z dna, nie wiedzialem ze po 2 miesiacach od nalania nowej wody, moze az tyle sie uzbierac, pol wiadra. Moze te glony to wina tego szlamu na dnie?
Moze torf rozklada glony, sam juz nie wiem skad tyle tego plywa co kazdy dzien.
Wylawiam do zera i na drugi dzien znowu sa.





Prosze o jakies wskazówki.

Pozdrawiam

wolanin - 2016-06-16, 08:16

Prawie wszystko co sypiesz rybom jako pokarm w efekcie karmi Twoje glony. Potrzebowałbyś 10x więcej roślin, niż widać na zdjęciach. Rozumiem, że lubisz geometryczny porządek, ale ja zastanowiłbym się nad wpasowaniem strumienia / filtra akwaponicznego - będącego przepływowym zbiornikiem na zanurzone z gołymi korzeniami rośliny takie jak przede wszystkim kosaciec, czy strzałki, babki, etc. Długość kilka/naście metrów, szerokość ok 1m, głębokość - ze 40cm - aby położyć na dno np. odwrócone ażurowe skrzynki i posadzić na nich rośliny. Wątpię jedna, czy taki projekt będzie w jakikolwiek sposób przystawał do sposobu, w jaki zaaranżowałeś ogród. Może strumyk nieco węższy, ale na całej długości podstawy skarpy?? :-o

p.s. na pewno dałoby się go wpasować między obecną linią brzegu a krawędzią skarpy na całej długości oczka. Zyskałbyś filtr o mocy nieporównywalnej z żadnym filtrem mechanicznym.

Dariodesign - 2016-06-16, 09:30

Na pewno fajny taki filtr, ale za duza robota jak na ten rok.
Oprocz oczka wokol domu mialem jeszcze duzo innej pracy, kostka, sciezki, podjazd itp.
Jakbym mial w inny sposob pomoc oczku to co jeszcze moge zrobic?

Na pewno redukcja pokarmu dla rybek. Dawalem 2 razy dziennie, narazie bede dawal raz dziennie. Moge dosadzic wiecej tataraku, jeszcze raz tyle.
Tak jak pisalem w doniczkach sa 4 grazele, 3 rdestnice, teraz z mulu wyszly 7-8 osok, juz plywaja po powierzchni zielone, widocznie na dnie gdzies sie trzymaly.
Babki wodne 8szt. jeszcze rosna, 2 lilie rosna ale dosc slabo, z tego miesiaca sa.
Wywlóczniki chyba 3-4 sztuki.
Kupilem 3 hiacynty wodne u tu moje pytanie. Hiacynty mialy korzenie takie wasy a teraz nie maja, czy koi jedza takie korzenie i hiacynty nie utrzymaja sie u mnie jesli sa koi?
Mialem tez rzese wodna i jeszcze jedna roslinke podobna do wywłocznika i oskubaly wszystko.
Filtr czyszcze dosc czesto, ma on jedynie biobale oraz te ekogabki w 3 komorach.
Dzisiaj torf zabralem z filtra i wrzucilem w najglebsze miejsce w oczku, tam gdzie byl mul i pewnie nadal jest cos jeszcze. Pompa niestety nie siega na sam koniec oczka, tak 100-150cm wczesniej jedynie. Prawie najglebsze miejsce.

wolanin - 2016-06-16, 09:43

Dariodesign napisał/a:
Na pewno redukcja pokarmu dla rybek. Dawalem 2 razy dziennie, narazie bede dawal raz dziennie.

Rośliny dosadź, ale co do ryb, to ja bym zrobił rachunek sumienia, przeliczył je i zastanowił się, które przekazać znajomym do ich oczek.

Dariodesign - 2016-06-16, 10:22

Ile powinno byc rybek przy 5000l ?
mam narazie 22szt. od miesiaca, ale 3 padly. Nie wiem ile jeszcze sie utrzyma, wiec nie chce wszystkich oddawac.

wolanin - 2016-06-16, 11:27

Wiem że z ilością ryb to niełatwa sprawa. Przy obecnym stanie zmusza Cię to do dużej pracy przy utrzymaniu czystości. Co do korzeni i koi - tak, one wytną wszystko, co wystaje, jest w miarę cienkie i nadaje się do spróbowania. Zwłaszcza, jak im zmniejszysz racje pokarmu.
A co do pracy przy oczku - ja owszem, lubię często coś tam ruszać, wyławiać siatką (nie mam skimmera...), ale byłbym zbyt leniwy na to, żeby ustawicznie walczyć z czymś takim jak muł na dnie czy kłęby glonów nitkowatych. Moje lenistwo zmusiło mnie do szukania rozwiązań technicznych - większe i sprawniejsze filtry, UV... bo z roślinami na razie nie mam jak powalczyć. Może za rok będzie filtr akwaponiczny.

Dariodesign - 2016-06-16, 12:53

W sumie nie myslalem o skimerze.
Czy taki skimmer:

Regulamin

zbierze z calego oczka glony plywajace?
On raczej unosi sie w miejscu czy plywa po calym oczku?
Skimmery wlacza sie na jakis czas czy maja pracowac 24h? 45W to wiecej niz moj filtr z lampa.

wolanin - 2016-06-16, 13:35

Nie słyszałem, żeby komuś skimmer wyczyścił oczko z glonów pływających.
Dariodesign - 2016-06-16, 15:16

Same liscie to mnie nie interesuja, skoro nie zbierze glonów plywajacych po lustrze i tak bedzie trzeba uzywac sitka.
Dobrze ze nie kupilem :) ze sie wstrzymalem.
Zwykle jak wpadne na pomysl ze cos potrzebuje to od razu kupuje.
Moze lepiej jednak kase do odkurzacza dolozyc.

[ Dodano: 2016-06-17, 10:24 ]
Przemyslalem pomysl wolanina
i mysle o tym filtrze akwaponicznym.
Mysle ze moge wpasowac przy oczku taka rzeczke 500cm x 45cm i gleboka na 35cm.
Filt by zasysal wode w miejcu gdzie stoi, wode wprowadzilbym do rzeczki, spadek dzialki mam tak jak pokazane na zdjeciu wiec woda musi leciec w tamta strone i na koncu do oczka.
Na calej dlugosci rzeczki roslinki w kamykach i skrzynkach.
Dobrze to zrozumialem i taka rzeczka bedzie odpowiednia?
Na poczatku filtr mechaniczny z lampa a pozniej filtracja przez rosliny.
Kaskada w strone rzeczki i jakas mniejsza na wyjsciu do oczka.


Dariodesign - 2016-06-20, 11:42

No niestety znowu musze wymienic wode w oczku.
Po ostatnich deszczach, drugi raz woda splywajaca od sasiada czesciowo zalala razem z piaskiem moje oczko, tylko w duzo mniejszym stopniu niz ostatnio.
Teraz beda robic juz drenaz przy ogrodzeniu ktory jest znacznie wyzej niz moje oczko.

Korzystajac z okazji zalatam 2 dziurki, odkleila sie tez latka, choc za bardzo nie schodzila woda, widocznie cisnienie ja trzymalo.

Tym razem mam koi i nie chcialem wymianiac calej wody, takze kupilem basen 3000 litrów gdzie wpompowalem wode, przelozylem roslinki, rybki i podlaczylem filtr.
Reszte wody ok 2000 litrów stopniowo doleje kranówki np po 500 litów, chyba ze nie bawic sie w to i dolac calosc od razu?

Odczekam 1 dzien zeby dobrze przeschla latka, wczesniej lalem wode juz po godzinie, poniewaz klej wiazal juz po 5min wg producenta, ale tym razem poczekam, rybki nie sa w wiadrze wiec jest ok.

Dodatkowo doczytalem zasade dzialania filtra i bio kuli, oczko z tamtego roku sierpnia a dopiero teraz poznalem zasade dzialania i co to sa bakterie na biokulach oraz gabkach.

Po radach tutaj na forum zaczelem czyscic filtr co 2-3 dzien :( a to byl wlasnie blad, bakterie ktore niszcza wlasnie glony nie mogly sie nawet rozwinac w filtrze (2-6 tygodni sie rozwijaja), poniewaz za kazdym razem mylem te biokule oraz gabki.
Tym razem wiem juz wiecej i moze uda sie lepiej z ta woda i czystoscia.
Doloze jeszcze roslin.










Pozdrawiam

wolanin - 2016-06-20, 12:00

Jeszcze Ci się w tym basenie wytrą :) , poważnie, chyba że maluchy.
Próbuj, walcz, choć akurat okazja dobra do poważniejszej przeróbki (ja tam widzę miejsce na metrowej szerokości strumień) no ale do tego trzeba się nastawić, przygotować... Na pewno najważniejsze zmartwienie to problem z "prezentem" od sąsiada.
Ja z Twoimi koi szczerze: nie rokuję Ci spokoju z czystością wody.
Co do czyszczenia filtra: czyści się prefiltr (szczotki, etc.), część biologiczną się chroni. Co do bakterii: one owszem, przetwarzają np. wydalany w dużej ilości przez koi amoniak na azotyny i azotany, ale te ostatnie są świetną karmą dla glonów właśnie. Na azotany (taki skrót myślowy, NPK, etc.) potrzebujesz roślin. Zobacz "Moje oczko ukochane" Dlaryusa.

Dariodesign - 2016-06-21, 13:04

Strumien narazie odpuszczam, ale na pewno zrobie.
Nie moge calego czasu spedzac tylko przy oczku.
Juz rodzina mowi ze jak przychodza to widza mnie tylko przy oczku.
Oczko juz napelnione woda z basenu + 1000 litrów, musze dolac jeszcze z 1000l-1500l, rosliny teraz dokladniej moglem ulozyc, zwlaszcza tataraki w kamieniach bez doniczek. Zwiazalem je w słupki i docisnelem kamieniami, ale jeszcze musze ich dolozyc.

Basen juz umyty i napelniony do kapieli :)

Przy przeprowadzce jedna rybka musiala niestety odejsc (karas ozdobny, ok 22cm), widocznie przy lapaniu wyciagajac ja z oczka z kamykami, pokaleczyla sie kolo ogona wiec nie chcialem jej juz meczyc, wieksza rana, silna byla ale mysle ze by nie przetrwala i tak jakos doliczylem sie 19 rybek, wiec jest ich mniej, a to chyba na plus dla wody.

Wywalilem wszystkie kamyki z dna, glupi pomysl, ciezko pozniej czyscic oczko jesli sa kamyki, odkurzacz jesli kupie, lepiej posprzata dno bez tych kamyków.

Rosliny sa, tylko wolno rosna i sa pod woda, jak rusza grazele, lilie, to bedzie ich wiecej na tafli wody. Babki wodne tez juz rosna ponad wodą 7szt.

Filtr mam do 5000l, a wody mysle ze mam ponad 5000l, lampa UV 7W, mysle ze jest ok, ale taraz jak oczko jest wieksze o jakies 1500l, bo wczesniej mialem 3500l i filtr dawal rade, to moze ten filtr jest za slaby teraz?
Skoro pisza do 5000l, a to przy najlepszych warunkach takie osiagi, moze lepiej zmienic pompe i dac UV 11W? Dosc czesto w pompe wchodza glony w te sitko i wtedy wydajnosc spada i musze myc oslone pompy, takze duzo wolniej woda leci do filtra.

wolanin - 2016-06-21, 13:52

Rozumiem Twoje decyzje, z rodziną zresztą żartów nie ma ;)
UW - bardzo dobrze że jest, to istotny czynnik w walce z glonami powodującymi mętność wody. Daj największą jaką możesz, tu nie przesadzisz.
Co do wielkości filtra, ja mam zdanie, że należy podane parametry podzielić przez 10.
Zobacz, jakiej objętości filtry ludzie budują do swoich nie za wielkich przecież zbiorników.
Filtry z kilku beczek 200-litrowych, filtry z Mausera 1m3, filtry z kilku kubłów (200-250 litrów) na śmieci... Zaglądnij do swojego filtra i zobacz, ile tak naprawdę litrów ma złoże biologiczne (jest tam?...), jak wygląda filtracja mechaniczna...
Sensowny filtr do oczka to prefiltr mechaniczny - bęben obrotowy (RDF), sito łukowe, osadnik radialny, cyklon, szczotki, maty... (wymieniam coraz gorsze) i właściwy filtr biologiczny - im większy tym lepiej.
A wszystko to (poza może samym prefiltrem, który zawsze się przyda) na głowę bije porządnie zrobiony filtr roślinny.
Jak zatyka Ci się wlot pompy, to np. Vivit zrobił kosz ssawny radzący sobie z tym problemem.

Dariodesign - 2016-06-23, 23:50

Ok, basen juz na swoim miejscu :) bez roslin i rybek.



Jesli chodzi o filtr to mechanicznej filtracji praktycznie nie mam, chyba ze gabki za nia robia, ale w instrukcji jest napisane ze gabka i biobale pelnia funkcje filtra biologicznego gdzie osadzaja sie bakterie.
Dokupilem wobec tego 3 szczotki i wlozylem na gorna warstwe mojego filtra, mam nadzieje ze bada zbierac czesc glonów.

Wody jeszcze nie uzupelnilem do konca. Nie wiem czy jak wleje jeszcze 2000 litrów kranowki to nie bedzie szkodliwe dla rybek?
Mam preparat firmy SOLL z bakeriami STARTER ktore dodaje sie na strart wody aby od razu po ok 2 dniach woda nadawala sie dla roslin i ryb, zastanawiam sie czy nie dac tego srodka po dolaniu pozostalej wody?
jak wymienialem cala wode to dodalem ten srodek, ale teraz 2500 litrów mam starej wody i narazie 1000 litrow kranówki.

Oczko wyglada tak. Problem z plywajacymi glonami na razie nie istnieje, ale pewnie to przez wyczyszczeniu oczka i dolanie czesciowo nowej wody.





Rosliny nie rosna tak szybko jak bym chcial.
Mam problem z liliami.
Co urosna nowe liscie to koi je zniszcza, zjedza, sam nie wiem.
Moze wyjac doniczki i wstawic gdzies indziej do wody zanim nie urosna, bo w oczku koi nie daja im rosnac.
Grazel tez troche skubia ale jakos daje rade, nowe liscie, narazie jeszcze male sa juz na powierzchni, ale narazie glebokosc umieszczenia doniczki to 30cm.
Wywłócznik jeden sie rozrasta ale drugi mniejszy skubany caly czas.
Co mozna z tym zrobic? Ryby karmione raz dziennie.

wolanin - 2016-06-24, 07:34

Starter nie zaszkodzi.
Przed wlaniem kranówki do oczka z koi powinno się najpierw wlać stosowną (instrukcja) ilość preparatu usuwającego chlor z wody - o ile masz w wodzie wodociągowej chlor. Koi są wrażliwe na chlor w wodzie. Przeżyć przeżyją ale po co je osłabiać. Masz basen (pewnie teraz bardzo potrzebny? :) ) - warto byłoby wlać najpierw wodę do niego i napowietrzać przez dobę, żeby się odchlorowała.
Koi zawsze będą podskubywać rośliny w wodzie. Będą także przystrzygać ewentualne wyrastające z doniczek korzenie. Możesz próbować dawać im sałatę, choć nie jest to gwarancja odwrócenia ich uwagi od roślin w oczku - u mnie schodziła główka co dwa, trzy dni, u jednych koi sałatę lubią, u innych nie, może Twoje zasmakują. Rzucasz po prostu do wody liście.

Pawlak - 2016-06-24, 13:24

Chce taki basen :D Ale bym nurkował :P
To tak nie jest ze wlejesz wodę, starter i po 2 dniach jest ok, woda swoje i tak musi poczekać. Chociaż co do wpuszczania ryb, to zdania są podzielone : ) Jedni wpuszczają szybciej a inni później.
+ gąbka w filtrze to filtracja mechaniczna i biologiczna, wychwytuje syf i gromadzą się na niej bakterie nitryfikacyjne (te co "czyszczą")

Dariodesign - 2016-06-24, 22:04

Ok, dolalem 1000 litrów, Jeszcze z 1000 sie zmiesci.
Ale dalem juz starter bakterii do filtra, przy wylaczonej lampie wg instrukcji.
Chloru juz raczej nie daje sie do kranówki, przynajmniej u mnie w miescie.
Mierzylem wode na zawartosc chloru i jest ponizej 0,2, najnizsza skala.
Natomiast Ph wody jest wysokie bo pokazalo skale 8,2 :( Przy wodzie 2500 litrów starej plus 1000 litrów kranówki.
Wczesniejsza woda przed czyszczeniem miala dobre Ph. Widocznie podwyzszyla je kranówka.
Od razu po wymianie wody dalem tez worek torfu ale teraz pewnie musi minac ze 2 tygodnie zanim sie obnizy, zwlaszcza ze dolalem jeszcze 1000 litrów wody.
Moze ten starter tez obnizy szybciej Ph.
Przy takim Ph rosliny i rybki dadza rade?

taniw - 2016-06-25, 06:34

Pijesz tę kranówę i ci nie szkodzi, rybą i rośliną pewnie też nic nie będzie. Lepiej jednak dość szybko obniżyć ph. To z racji glonów. Jak ja 4 lata temu przenosiłem się z małego do nowego oczka stara woda stanowiła 10%. Nie dawałem żadnego startera tylko właśnie obniżyłem ph. Właściwie w roku przeprowadzki nie miałem problemu z glonami,ale na wiosnę była prawie tragedia /długo utrzymujące się zazielenienie wody i wieczne gderanie rodziny zrób coś z tym/. Śmieszna była też następna wiosna która zaczęła się identycznie, by nagle jednego dnia zazielenienie całkowicie ustąpiło i woda zrobiła się prawie kryształowa.
Dariodesign - 2016-06-25, 11:41

Jak obnizales Ph? Torfem?
Nie wiem czy nie mam tez twardej wody w kranówce a wtedy torf duzo slabiej dziala.
Bialy osad jak woda schodzi i wyschnie to zostaje na folii wiec kamien raczej jest.

taniw - 2016-06-25, 15:03

Nie torfem, u mnie jest za twarda woda. Używam taki środek zooleku, ale zapomniałem nazwy. Obniża on ph i twardość wody. Jest to jedyna "chemia" którą stosuję.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group