Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - jak zas³onic folie w oczku

groszek27 - 2006-07-26, 12:27
Temat postu: jak zas³onic folie w oczku
Witam jestem nowym u¿ytkownikiem forum;)Oczko wodne za³o¿y³em dwa lata temu ale wtedy jakos tego forum nie znalaz³em co odbi³o sie nieszczesliwie na moim oczku.To znaczy mam teraz taki problem razczej nie ma³y.Zbudowa³em oczko d³ugosci 3.5m i szerokosci max 2m lecz nie wypoziomowa³em go tak jak nalezy czego wynikiem jest widoczna folia na wierzchu.Teraz juz mniej niz na fotce ktora zrobi³em po budowie i mozecie ja zobaczyc na www.groszek.startowy.com gdyz teraz oczko jest bardziej zaro¶niete roslinami i skalniakami.Wiec jesli wiecie moze jak zrobic zeby tej foli nie by³o widac to dajcie to na forum.Z gory dzieki.Myslale zeby wy³o¿yc drobnymi kamieniami i troche przep³ukanym zwirem.No ale sam nie wiem czekam na inne pomys³y.Jakies rady albo fotki.;) :o
Pawel Woynowski - 2006-07-26, 15:09

Takie s± niestety "uroki" oczek wykañczanych nieumiejêtnie kamieniem. Ale, o tym potem, na razie jak wypozomowaæ oczko. W miejscach gdzie masz ni¿ej trzeba odkopaæ foliê na brzegu, podsypaæ wa³ brzegowy i powtórnie na³o¿yæ foliê. Mo¿na te¿ wy³o¿yæ brzeg p³askim kamieniem (³upki, czy p³yty z piaskowca gr. 4 - 5 cm. Te ostanie uk³adamy tak aby ok 10 cm p³yty wystawa³o na lustro wody, a reszta opiera³a siê na wale brzegowym i gruncie macierzystym poza oczkiem. Tworzy siê co¶ w rodzaju chodniczka okalaj±cego oczko.
Innym sposobem jest u³o¿enie kamieni na pólkach w oczki i obciêcie folii tak aby utworzy³a przegrodê kapilarn± i zakrycie jej kamieniami le¿±cymi na brzegu.
Zaraz zrobiê rysunki obrazuj±ce te sposby.

AurorA - 2006-07-26, 16:33

Mo¿esz te¿ daæ kieszenie z juty, powiesiæ je w miejscach gdzie widac foliê i posadziæ w nich ro¶liny. Dobrze maskuje brzeg toje¶æ rozes³ana.

Chyba masz za du¿e spadki aby przysypaæ foliê zwirem. Mo¿na u³o¿yæ du¿e p³askie kamienie lub p³yty chodnikowe ( na betonie) tak aby czê¶ciowo tworzy nawis nad oczkiem - powinno to zas³oniæ. (tak jak pisze Pawe³)

ps. Oczko wyglada jako¶ pusto i smêtnie.

phalina - 2006-07-26, 19:51

A mo¿e ,tam gdzie masz te mniejsze kamienie u³ó¿ darninê,nie ko¶ trawa uro¶nie trochê zas³oni,ja zrobi³am tak± pó³kê z 15cm ni¿ej i u³o¿³am kamienie


nie wiem czy zrobi³am to dobrze,bo pobra³am nowy program :?:

[ Dodano: 2006-07-26, 19:55 ]
ok,zrobi³am to dobrze :) to jest moja propozycja,ja mam folie ,ale jej nie widaæ trzeba tylko teraz troche popracowaæ ,teraz woda szybko paruje wiêc nie widzê przeszkód ¿eby¶ móg³ trochê swój brzeg przerobiæ .No i posad¼ trochê ro¶lin,chyba ,¿e nie lubisz :?:

groszek27 - 2006-07-26, 22:45

:D wielkie dzieki za pomoc od jutra zaczynam poprawki a i oczywiscie jesli mozna zobaczyc ten schemat to poprosze .A jesli chodzi o oczko to juz tak nie wyglada jest duzo roslin itp bo to zdjecie by³o robione po wybudowaniu.Jeszcze raz wielkie dzieki;)POZDRAWIAM A moze wybuduje nowe oczko;)
:idea:

Pawel Woynowski - 2006-07-27, 01:40

To te rysunki:

Wykoñczenie p³ytami.

Przegroda kapilarna.

KoRcZuS - 2006-07-27, 02:13

Ja mam w ten sposob wykonczone:
Jesli Ci starczy folii to mozesz sprobowac tak zrobic, bo sposobem drugim Paw³a bedziesz potrzebowal duzo kamieni :)

killer1558 - 2006-07-27, 09:27

ja mia³em podobny problem z poziomem jak robi³em oczko to tak¿e go nie wypoziomowa³em i w jednym koñcu woda siê przelewa³a a w drugim brakowa³o 30 cm wiec przy wymianie foli musia³em zrobiæ poprawki tam gdzie wody bylo za duzo podnies³em robi±c jakby wa³ pod foli± i tym sposobem wyrówna³em poziom teraz wyglada to nawet nie¿le bo ro¶liny zaros³y brzeg i nie widaæ bardzo ró¿nicy na fotkach widaæ jak to wygl±da
groszek27 - 2006-07-27, 23:53

Witam i na wstepie znow podziekuje za porady.Troszke w³asnie dzisiaj popracowa³em nad oczkiem i zainwestowa³em w roslinki wykosztowa³em sie kupi³em 6 za 70 zl;) i moczarka kanadyjska by³a gratis inne to papirus i gr±zel ¿ólty to tyle sam rozpozna³em a reszty nazw nawet nie znam bo by³em w dwuch centrach ogrodniczych ale w obu sprzedawcy nie mieli pojecia o nawach roslin:) i tylko ruszali ramionami;).Musze "napisac" ¿e u kilera zasz³a duza zmiana na + z tego co widac na zdjeciach to napawa mnie optymizmem;)A co do plaskich kamieni to w centrum krzycz± 100zl za m2.;)tak ze raczej podziekuje;)ale cos znajomi mi mowili ze w lesie niedaleko tez jest duzo kamieni (a przynajmniej by³o bo ci z C ogrodniczych jezdza po lesie i je zbieraja) tak jutro tam sie przejade i zobacze.A co do wypoziomowania to dzisiaj nie da³em rady bo akurat w tym miejscu gdziie trzeba podwyzyc pojawi³o sie gigantycznie duzo pszczól.Tak ze za³atwie to jutro rano.DZIEKUJE ZA SCHEMATY !!!!Jak skoncze zrobie fotke to sobie zobaczycie i napiszecie troszke krytyki; :yess: Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziekuje za pomoc :pa:

[ Dodano: 2006-07-30, 15:01 ]
Doda³em kilka roslin i ulozy³em kamieni tyle co zebra³em teraz wyglada tak :
www.groszek.startowy.com :peace:

krzysm - 2006-09-27, 13:37
Temat postu: Jak zas³oniæ foliê w oczku
Witam!

Czy kto¶ zna nazwê handlow± separatora wapna dodawanego do zaprawy (np. przy mocowaniu kamieni na brzegu oczka) aby wapno nie by³o wyp³ukiwane do wody?
Dzwoni³em do okolicznych hurtowni budowlanych ale sprzedawcy twierdz±, ¿e nic o czym¶ takim nie s³yszeli.

Pozdrowienia

AurorA - 2006-09-27, 13:40

To nie tynk - do mocowania kamieni nie u¿ywa siê wapna.
krzysm - 2006-09-27, 14:30

AurorA napisa³/a:
To nie tynk - do mocowania kamieni nie u¿ywa siê wapna.

Proszê wybaczyæ laikowi :oops:

Czyli wystarcz± piasek i cement?

Pozdrowienia

samuraj - 2006-09-27, 15:43

ale po co chcesz ³apaæ te kamienie na cement -naturalniej wygl±daj± bez cementu
krzysm - 2006-09-27, 16:06

samuraj napisa³/a:
ale po co chcesz ³apaæ te kamienie na cement -naturalniej wygl±daj± bez cementu


Pawe³ Woynowski tak radzi. Na razie s³ucham rad fachowców :peace:

Pozdrowienia

AurorA - 2006-09-27, 17:58

krzysm napisa³/a:
Czyli wystarcz± piasek i cement?


3:1

Dodaj jeszcze trochê wody :D

Pawel Woynowski - 2006-10-02, 11:14

krzysm napisa³/a:
Czyli wystarcz± piasek i cement?

Separator waqpnia zapobiega wymywqaniu wapieni z cementu jako ¿e w jego sk³ad wchodzi miêdzy innymi i wapieñ.
"Cement to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane przez wypalenie na klinkier i zmielenie surowców mineralnych (margiel lub wapieñ i glina) w piecu cementowym. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo - wapiennych i betonów."
Do mocowania kamieni u¿ywa siê zaprawy cementowo - piaskowej.

Grzegorz78 - 2008-04-15, 09:32
Temat postu: Maskowanie wystaj±cej folii
Mam problem ¼le obliczy³em spad terenu i z jednej strony oczka czarna folia wystaje ponad lustro wody. Niestety nie mogê tego zastawiæ kamieniami (za du¿y spad). Oczko mam od góry obetonowane kostk± i czarna folia pod tym wygl±da fatalnie. Zastanawia³em siê nad po³o¿eniem na ¶cianê jakiej¶ siatki maskuj±cej ale nie wiem jak j± mocowaæ mo¿e od góry do kamieni a na folie jakim¶ klejem. Ale czy sa takie kleje albo mo¿e okleiæ foliê inn± foli± o innym kolorze ni¿ czarny ale te¿ nie wiem czy jaki¶ klej siê do tego nadajê. Proszê o pomoæ mo¿e kto¶ ju¿ mia³ taki problem
Adalbert - 2008-04-15, 10:21

U mnie te¿ jes taka skarpa i bêdê próbowa³ na tym kawa³ku zamaskowaæ foliê siatk± cieniuj±c± (kolor ciemnozielony), której zosta³o mi trochê ze szklarenki. Jak efekt bêdzie zadowalaj±cy to rozwinê ten pomys³ na resztê oczka. a wykonam to przyszpilaj±c górny brzeg siatki do ziemii a dolny czym¶ obci±¿ê i opuszczê na skarpê. To tylko pomys³ - za efekt nie rêczê ale bêdê próbowa³.
killer1558 - 2008-04-15, 11:19

jest co¶ takiego ale nie tanie :P aby zakryæ foliê
http://www.artgarden.pl/p...oducts_id=11488
mo¿na te¿ spróbowaæ workami po ziemniakach w kolorze tym samym :P

Adalbert - 2008-04-15, 11:37

Ups! Trochê to kosztuje. 20 z³/m2 mnie siatka kupiona na alledrogo kosztowa³a chyba (pamiêæ ju¿ nie ta) nieca³e 3 z³/m2.
Grzegorz78 - 2008-04-15, 13:02

Na tej stronie zauwa¿y³em kolejny pomys³ na zamaskowanie wystaj±cej folii s± tam takie kieszenie na kwiaty to te¿ warte rozwa¿enia co o tym my¶licie
Pawlak - 2008-04-15, 15:06

czy ta mata to juta? mam podobny problem ,tylko ze folie u mnie widaæ wszêdzie :???:
killer1558 - 2008-04-15, 20:04

tu jeszcze jest ta mata na fotkach :) http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=680
Pawlak - 2008-04-15, 20:20

a no racja :) a sk±d mogê dostaæ takie w³ókno kokosowe?
phalina - 2008-04-15, 22:31

mo¿na kupiæ folie do oczek z przyklejonymi ma³ymi kamykami,wyglada to jak ¿wir :lol:
marek3232 - 2008-04-16, 17:41

phalina napisa³/a:
mo¿na kupiæ folie do oczek z przyklejonymi ma³ymi kamykami,wyglada to jak ¿wir


Dobre jest to na pocz±tku,a po jakim¶ czasie te kamyki odpadaj± i wtedy lipnie to wygl±da

phalina - 2008-04-16, 21:49

ja mia³am u³o¿on± darninê.Korzenie trawy fajnie wygl±da³y w wodzie i by³o to schronisko dla ¿ab i narybku.Chcia³am wstawiæ zdjecie ale co¶ nie mogê

Nie masz uprawnieñ do ogl±dania tej strony - taki napis mi wyskakuje
B³±d HTTP 403 - Dostêp zabroniony
nie wiem co to mo¿e byæ-kto wie :-o

matim - 2008-04-16, 23:12

ja jestem na etapie wykopu.pogoda niestety nie dopisuje i tak siê zastanawiam na zamaskowaniem niektórych czê¶ci które bêd± do¶æ widoczne.
gdzie¶ ju¿ napotka³am post z wykoñczeniem folii darni± .phalina ; piszesz ¿e mia³a¶ u³o¿on± w wodzie .by³oby to fajne wykoñczenie i zamaskowanie....tylko pytanko;jak d³ugo siê utrzyma? , a ziemia w darni nie zabardzo zapaskudzi wode

Gosia@ - 2008-04-17, 07:57

matim napisa³/a:
ja jestem na etapie wykopu.pogoda niestety nie dopisuje i tak siê zastanawiam na zamaskowaniem niektórych czê¶ci które bêd± do¶æ widoczne.
gdzie¶ ju¿ napotka³am post z wykoñczeniem folii darni± .phalina ; piszesz ¿e mia³a¶ u³o¿on± w wodzie .by³oby to fajne wykoñczenie i zamaskowanie....tylko pytanko;jak d³ugo siê utrzyma? , a ziemia w darni nie zabardzo zapaskudzi wode
Sama jestem ciekawa jak to wygl±da³o i jak technicznie to zrobi³a¶?
Pawlak - 2008-04-17, 11:40

czyta³em o tym w pewnej ksi±¿ce ,zastanawiam sie czy pod wp³ywem wody darñ nie rozpadnie siê i czy nie bêdzie ci±gn±c wody jak g±bka? I jeszcze jedno ,czy mo¿na darñ po³o¿yæ na foli?
Gosia@ - 2008-04-17, 13:25

Pawlak napisa³/a:
czyta³em o tym w pewnej ksi±¿ce ,zastanawiam sie czy pod wp³ywem wody darñ nie rozpadnie siê i czy nie bêdzie ci±gn±c wody jak g±bka? I jeszcze jedno ,czy mo¿na darñ po³o¿yæ na foli?
Jasne ze mozna, ale co dalej. Na foli nie bedzie ros³a, a w wodzie zgnije, to tak na ch³opski rozum. Obok foli zas jak nie masz przegrody kapilarnej bêdzie ciagne³a jak smok wodê
phalina - 2008-04-17, 19:52

ja nie pisa³am ,ze w wodzie tylko na folii.Darñ mia³a grubo¶ci oko³o 15cm,by³a z ziemi± a jaj korzenie4,które wypu¶ci³a do wody pieknie zas³oni³y folie,a ¿e pije wodê no -cos za cos :)
postaram sie wrzuciæ zdjêcia jak mi sie uda?

phalina - 2008-04-17, 19:59



nie wiem tylko czy dobrze widaæ ,bo ze mnie fotograf jak z....................nie powiem co :yahoo:

marian - 2008-04-18, 18:15

Pawlak napisa³/a:
czyta³em o tym w pewnej ksi±¿ce ,zastanawiam sie czy pod wp³ywem wody darñ nie rozpadnie siê i czy nie bêdzie ci±gn±c wody jak g±bka? I jeszcze jedno ,czy mo¿na darñ po³o¿yæ na foli?

Ja w³a¶nie tak mam .i mogê powiedzieæ ¿e darñ ci±gnie wodê ,ale przynajmniej zawsze ³adnie wygl±da.A co do trwa³o¶ci to na kilka lat napewno wystarczy.Pod darñ da³em glinê zapobiega to nadmiernemu wyp³ukiwaniu.A tak na marginesie najlepszym sposobem zamaskowania foli jest jej podkopanie i u³o¿enie pod odpowiednim k±tem,wody nie nale¿y wypuszczaæ .jest to chyba najprostszy sposób zreszt± wielokrotnie prze zemnie stosowany.

pytek - 2008-05-05, 14:30
Temat postu: Czy foliê mo¿na przykryæ kamieniami?
Witam! Jestem w trakcie budowania oczka, wraz z kaskad±.
Mam pytania:
1. Czy foliê mogê przykryæ piaskowcami? czy du¿e piaskowce po³o¿one na folii nie przebij± mi jej pod ciê¿arem wody?
2. Czy kaskadê mogê zorbiæ z usypaiania góry kamieni i przesypanej ubitej ziemii? A kaskadê z p³askich piaskowców umocnionych dodatkowo silikonem lub zapraw±?

pytek - 2008-05-05, 15:02

Mam tylko piaskowce :-( Tzn ¿e one siê wogóle nie nadaj± do wy³o¿enia dnia i brzegów????????
Lapino - 2008-05-05, 15:06

Ogólnie to proponuje poprzegl±daæ forum a na pewno znajdziesz odpowied¼ na swoje pytania. Co do kamieni w wodzie (szczególnie piaskowców) to we¼ po uwagê czy ci siê nie zamieni± za jaki¶ czas w piasek :P (mi tak siê sta³o z kilkoma piaskowcami). Kamieñ polny czy inaczej otoczak jest do tego najlepszy. Co do kaskady to na ubit± ziemiê dajesz foliê (oczywi¶cie tak± do oczek a nie budowlan±) na foliê idzie podk³ad z betonu a pó¼niej to ju¿ osadzasz na betonie poszczególne kamyczki (p³askie lub specjalnie profilowane).
Ogólnie tendencjê na forum mamy tak±:
1. Sprawdzamy czy nie by³o ju¿ podobnych tematów lub kto¶ wcze¶niej tego nie opisywa³. :wrr:
2. Je¿eli nic nie znajdziemy (co jest ma³o prawdopodobne) to piszemy nowy temat (na pewno kto¶ pomo¿e)
Pozdrawiam i powodzenia w budowie oczka :pa:

pytek - 2008-05-05, 15:37

No có¿ zamierzam nie u¿ywaæ wcale zaprawy, zobaczymy co to wyjdzie
Lapino - 2008-05-05, 16:50

My¶lê ¿e jeden wielki przeciek :-D
A tak serio jak nic pod to nie pod³o¿ysz to ci wyjdzie z tego :dupa:

iwosek - 2008-05-05, 18:45

Lapino napisa³/a:
oczywi¶cie tak± do oczek a nie budowlan±
Lapino napisa³/a:
My¶lê ¿e jeden wielki przeciek

Szczerze nie rozumie - po co dawac folie do oczek jak zwykla budowlanka pod betonem spokojnie bedzie spelniac swoje zadanie to raz. Dwa dlaczego wielki przeciek :o kaskada ulozona stopniowo - woda splywajaca po kazdym kamieniu - ze spadekiem w dol. Przy dobrym ulozeniu kamieni nawet zaprawa nei potrzebna :P - zawsze mozna uzyc np - gliny :P Jednak folia, nawet zwykla budowlanka polozona pod kamienie skrzetnie zbierze to co ucieknie :P z kamieni :D

Co do piaskowców - sam mam oblozone kilkoma sproymi kamykami z piaskowca nie widzialem zadnych ubytkow czy kruszenia - kran na dzialce tez mam obudowany piaskowcem - pieknie poros³ mchem :P

pytek - 2008-05-06, 08:24

Ooo... dziêkuje Iwosek za podbudowanie bo ju¿ zaczyna³em siê martwiæ :piwko:
JAREK G - 2008-05-07, 22:17

Piaskowiec do zamaskowania brzegów na pewna siê nadaje i bêdzie wygl±da³ :good: sam z chêci± zamieni³bym otoczaki na piaskowiec, ale niestety za piaskowiec musia³bym zap³aciæ a otoczaki mia³em za darmo :P Do ¶rodka raczej bym nie poleca³ a co do kaskady to ja mam z piaskowca ju¿ kilka lat dwa lata temu chodzi³a nawet ca³± zim± i nic nie przecieka :D i nie mam u¿yte do jej budowy ¿adnych foli , betonu kleju czy silikonu tylko same kamienie z piaskowca :)
pytek - 2008-05-08, 13:09

I raz jeszcze wielkie dziêki, bo w³a¶nie tak zamierzam zrobiæ. A wczoraj przywioz³em dwa stary piaskowca :yahoo:
phalina - 2008-05-08, 20:41

niektórzy to maja szcze¶cie zbobywac piaskowce,u mnie tez same otoczaki .Za piaskowca trzeba p³acic ,a oczko i tak kosztuje sporo kasy,szczególnie na wiosnê.
Ja musze poczekac troche na kaskadê,gdyz szykuje mi sie kupno nowej pompy,bo stara zaczyna fiksowaæ i tak w kólko ,kupujesz i kupujesz.

Pawel Woynowski - 2008-05-11, 20:12

iwosek napisa³/a:

Szczerze nie rozumie - po co dawac folie do oczek jak zwykla budowlanka pod betonem spokojnie bedzie spelniac swoje zadanie to raz.

Po roku przestanie spe³niaæ to zadanie, po pierwszej zimie pod kamieniami, na osiadj±cej kaskadzie popêka i szlag trafi wodê na stopniach kaskady. Ogrodnicza czy budowlana po pierwszym mrosie robi siê krucha.
Cytat:
Dwa dlaczego wielki przeciek :o kaskada ulozona stopniowo - woda splywajaca po kazdym kamieniu - ze spadekiem w dol. Przy dobrym ulozeniu kamieni nawet zaprawa nei potrzebna :P

Ciekaw jestem jak u³o¿ysz kamienia tak aby nie przecieka³y po bokach, bo woda na ksakdzie rozlewa siê równie¿ na boki.
Cytat:
- zawsze mozna uzyc np - gliny :P
Dok³adnie, takie uszczelnienie jest wbrew pozorom bardzo trwa³e, u mnie koryto strumyka ukszta³towane ¿wirem na glinie, wytrzymuje ju¿ 14 rok.
iwosek - 2008-05-11, 21:14

Pawe³ napisa³/a:
Cytat:
Dwa dlaczego wielki przeciek kaskada ulozona stopniowo - woda splywajaca po kazdym kamieniu - ze spadekiem w dol. Przy dobrym ulozeniu kamieni nawet zaprawa nei potrzebna

Ciekaw jestem jak u³o¿ysz kamienia tak aby nie przecieka³y po bokach, bo woda na ksakdzie rozlewa siê równie¿ na boki.

Przeciez naturze zawsze mozna pomoc np szlifierka - nie widze wiekszego problemu :D w ostatecznosci przybudowac nioby scianki.
Pawe³ napisa³/a:
iwosek napisa³/a:

Szczerze nie rozumie - po co dawac folie do oczek jak zwykla budowlanka pod betonem spokojnie bedzie spelniac swoje zadanie to raz.

Po roku przestanie spe³niaæ to zadanie, po pierwszej zimie pod kamieniami, na osiadj±cej kaskadzie popêka i szlag trafi wodê na stopniach kaskady. Ogrodnicza czy budowlana po pierwszym mrosie robi siê krucha.

To jest uwazam ciekawe pseudo taras postawiony jest na podmoklym terenie polozona folia siatka i zalane betonem - nie pamietam dokladnie - nie ja to robilem wiec nie powiem jak to jest dokladnie ale przejdzmy do sedna - taras postawiony zeby nie sklamac w listopadzie 1990 roku - do dzis nie ma przecieku mimo ze teren wodnisty a polozona byla budowalnka :D To samo w druga strone - po deszczu woda stoi na betonie a nie przecieka ;) w dó³

Adalbert - 2008-05-11, 21:48

Ja równie¿ zrobi³em kaskadê z piaskowca. Wyd³uba³em szlifierk± i d³utem. Po zrobieniu próby okaza³o siê, ¿e woda wsi±ka w kamieñ jak w g±bkê. Zaimpregnowa³em wiêc koryto pierwszym lepszym ¶rodkiem. Po przeschniêciu znów zala³em zag³êbienia i woda sta³a w nich kilka dni. Impregnacja jest ca³kowicie niewidoczna. Ciekawe ile to wytrzyma. Je¿eli wiêcej ni¿ sezon to polecam piaskowiec. Fajna robota :good:
pytek - 2008-06-03, 22:13

A ja zrobi³em bez zadnych narzêdzi i wysz³o cudnie. Nie d³ugo foty. Jestem zaskoczony efektem. Teraz du¿o pracy przy pode¶cie z piaskowca, kominek i bêd± foty
pytek - 2008-06-27, 22:04

Witam!
No i uda³o mi siê zrobiæ zgodnie z poradami czê¶ci forumowiczów oczko i kaskadê. Folia 1mm plus piaskowce. Zero betonu cementu itd. Ale po dwóch miesi±cach pojawi³ siê problem. Gr±¿el i inne ro¶liny z wyj±tkiem lilii i grzybieñczyków zgni³y mi. W³o¿y³em torf w worku jutowym, a teraz mam... gnojówkê... Dodam ¿e mam oczko pod brzozami kompletnie zacienione tylko przy zachodzie s³oñcwa i o wschodzie pojawiaj± siê promienie s³oneczne... Co mam robiæ ¿e ro¶linki jaki¶ mog³y tam sobie ¿yæ (czy¿by tylko lilie????)

A tak to wygl±da:

pytek - 2008-06-27, 22:36

i jeszcze jedno ujêcie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group