Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - OCZKO WODNE BEZ ENERGII ELEKTRYCZNEJ ???

Ryba2008 - 2008-07-06, 11:16
Temat postu: OCZKO WODNE BEZ ENERGII ELEKTRYCZNEJ ???
Witam i pozdrawiam miłośników oczek wodnych.

Rozpocząłem budowę foliowego oczka wodnego. Podpierając się odpowiednimi wyliczeniami matematycznymi, wyszło mi, że stać mnie tylko na budowę oczka wodnego o wymiarach ( 5,6 x 3,4 x 0,7 ) m = 19 m kwadratowych. Pojemność oczka wodnego wyniesie około 10 000 litrów wody. Budowę oczka, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, zgłosiłem w Wydziale Architektury i Budownictwa. Problem w tym, że na działce nie mam dostępu do źródła energii elektrycznej, stąd nie mam możliwości podłączenia pompy wodnej, filtrów do oczek itp., itd. Wobec tego mam pytanie do Was miłośnicy: jaką wielkość ( jaka pojemność ? ) powinno mieć oczko wodne, aby bez technicznego wsparcia (pompy, filtry) zapewnić w oczku biologiczne samooczyszczanie się wody. W literaturze akwarystycznej wyczytałem, że w akwariach domowych o pojemności od 80 litrów wzwyż, taki proces już zachodzi, dzięki temu im większe akwarium, tym mniej pracy ma akwarysta przy nim. A jak jest z oczkami wodnymi ?. Może któryś z was ma już takie oczko wodne i może podzielić się swoimi doświadczeniami. Z góry dziękuję za trafne wypowiedzi na forum. Mikolaj

JAREK G - 2008-07-06, 11:29

Witaj Mikołaj. 10 000 l to już spore oczko i jak posadzisz bardzo dużo roślin i dasz mało ryb to bez problemu osiągniesz równowagę biologiczna ( oczywiście nie od razu ) Jedynie co mnie martwi to z tego wynika że oczko ma tylko 0,7 cm głębokości :???: czyli nie bardzo sie nadaje do trzymania ryb zimą :? Jak masz jeszcze taką możliwość to zrób głębsze chociaż 1 metr to już dla karasi spokojnie wystarczy , co prawda są przypadki że i w płytszych zbiornikach przetrzymywały zimę , ale po co liczyć na szczęście jak można spać spokojnie :P A i w głębszym oczku łatwiej złapać równowagę biologiczną :)
AurorA - 2008-07-06, 17:55

Moje uwagi identyczne jak Jarka. Daj ze 3 rybki i max roślin. Wczesna wiosną będzie zielono ale później ok.
Ryba2008 - 2008-07-06, 21:35

Witam i dziękuję za cenne porady. Z pewnością z nich skorzystam. W tygodniu jadę na działkę pogłębić oczko do 1 metra. Jeśli odciski na dłoniach nie będą przeszkadzać, to może będę kopał do 1,2 metra. Pragnę także przeprosić, że umieściłem post w niewłaściwym temacie. Początki nowicjusze zawsze maja trudne. Przyrzekam poprawę. Mikolajhttp://forum.oczko...es/upapa1zw.gif
http://forum.oczkowodne.n...es/upapa1zw.gif


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group