Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - rosliny z zalewu / zbiornik rentencyjny

zalew - 2007-06-27, 00:11
Temat postu: rosliny z zalewu / zbiornik rentencyjny
Witam mam parę pytań do was ekspertów. Otóż całkiem niedawno wybudowali w mojej miejscowości pokaźny zalew. Woda zasilająca zalew płynie prosto z rzeki do zbiornika filtrującego następnie do zalewu. W zbiorniku filtrującym rośnie dość sporo tych roślin z rysunku pierwszego. Czy są to rośliny filtrujące wodę ? Jak bardzo są efektywne ?
rys.1


Teraz niemalże po roku jak wlana została woda do zalewu zaczęły rosnąć takie dziwne "glony" albo zgnilizny rysunek 2. Czy to wina tego że dno było nie oczyszczone z chwastów przed zalaniem ? Czy to jest szkodliwe dla ludzi, ryb ogólnie dla wody ? Wielu ludzi niepokoi widok tego paskudnego zielska :(
rys.2


Ta roślina również rośnie w tym zbiorniku / zalewie co to jest za gatunek i czy ma jakieś właściwości filtrujące czy stanowi tylko żarełko dla ryb ?
rys.3



Woda z zalewu została dopuszczona przez sanepid, który miał jedyne zastrzeżenia do dość nadmiernej ilości zawartego w niej fosforu.
Jednak trzeba przyznać że woda tego zalewu jest dość klarowna, widać dno nawet do 1,5 metra. Niestety unosi sie z niej dziwny zapach czasami.
Z góry dziękuje za pomoc w rozpoznaniu tych roślin i krótkie scharakteryzowanie ich.
pozdrawiam

AurorA - 2007-06-27, 00:19

To szczaw lancetowaty i rdest ziemnowodny, rośliny mało przydatne w oczku i nie należą do oczyszczających.
iwosek - 2007-06-27, 00:22

zalew napisał/a:
Teraz niemalże po roku jak wlana została woda do zalewu zaczęły rosnąć takie dziwne "glony"

no wlasnie te glony, sa one rowniez w zalewie u mnie w Rio, a co najciekawsze ten zalew jest dopuszczony przez sanepid jako kapielisko,
acha no i wlasnie z tego zalewu mam wode
co to jest?? glony?? rzesa?? :evil: :-o

AurorA - 2007-06-27, 00:36

To glony nitkowate - mało roślin więc azotany i fosforany zagospodarowują te glony. Cos musi wypełniać lukę, a glonom najłatwiej w nią wskoczyć.
zalew - 2007-06-27, 20:01

AurorA dzięki za informacje. Mam jeszcze pytanie Owy zbiornik ma powierzchnię ok 43 ha filtracyjny jakiś 1 ha. Jakie filtracyjne rośliny można by było posadzić w filtracyjnym zbiorniku a ozdobne w zalewowej niecce ? Rzeka która zasila zalew mieści sie w 4 klasie jakości :( . Macie jakiś pomysł na jako takie oczyszczenie zalewu wykorzystując rośliny i ryby i jaki efekt to by dało ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group