Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Problem z wodą

djpuzia - 2007-06-07, 11:22
Temat postu: Problem z wodą
Witam wszystkich!
Mam problem z wodą, bo w ciągu 2-3 dni zrobiło mi się istne mleko z wody i nie mam pojęcia dlaczego oraz co z tym zrobić.
Umieszczę fotki obrazujące to (zdjęcia z telefonu więc jakoś nie powala):


Może przyczyną są rośliny pływające jakie kupiłem niecały tydzień temu na wystawie gospodarczej. Może były czymś opryskane?
Bardzo proszę o poradę co z tym zrobić, bo niepokoi mnie ten stan.

killer1558 - 2007-06-07, 11:50

sądzę że nie jest to wina roślin :) ,napisz coś więcej czy masz jakiś filtr ,jaka pompa i kiedy woda była wlana do oczka ,bo jak niedawno to czasem się tak dzieje ze świeżą woda ,i widzę że trochę mało roślinek jest
piękna przęstka u ciebie :good:

djpuzia - 2007-06-07, 12:07

Pompa ma wydajność 7500 l/h i jest puszczona na fontannę oraz na kaskadę. Filtry jakie posiadam, to lampa UV oraz filtr mechaniczno-biologiczny.
Woda była wlewana 2 miesiące temu, bo czyściłem staw.
A może to przez te ostanie intensywne opady deszczu ??

killer1558 - 2007-06-07, 12:10

po deszczu u mnie też woda traci swoja pierwotną przejrzystość :P ale na drugi dzień jest ok
djpuzia - 2007-06-07, 12:14

No u mnie niestety tak się nie stało, ale deszcze były ponad tydzień temu, a woda taka zaczęła się robić 2-3 dni temu.
marian - 2007-06-07, 23:24

To normalne zjawisko po calkowitej wymianie wody robi się taka gliniana ,moze nie we wszystkich przypadkach ale napewno bardzo często.Proponuję czekać dwa tygodnie i będzie taka w miarę .A tylko w miarę bo roslinek malutko widżę ,a to właśnie one dbają o czystość wody
JAREK G - 2007-06-07, 23:36

Też tak miałem po wymianie wody, ale dla pewności sprawdź filtr może jest zanieczyszczony i lampę UV ( kiedy wymieniałeś żarówkę :?: )
Bajbas - 2007-06-08, 14:30

marian napisał/a:
Proponuję czekać dwa tygodnie i będzie taka w miarę
zielona :)
u mnie po zmianie wody, trzy dni kryształ, potem żadnego mętnienia tylko od razu gra w zielone. To chyba zależy od parametrów wody. Ja nigdy nie doświadczałem takich zjawisk.
:piwko: Bajbas

djpuzia - 2007-06-08, 19:45

No to trochę poczekam, może się poprawi coś.
Powiedzcie mi Panowie (sorka, że nie w tym dziale, ale nie chce zakładać kolejnego tematu) jakie proponujecie roślinki na wodę o głębokości około 1m, bo tylko na takiej wodzie mogę coś posadzić (brak półek na mniejszej głębokości :-( )

jackon - 2007-06-10, 05:30

jezeli nie ma ryb proponuje zaszczepienie oczka planktonem
djpuzia - 2007-06-10, 11:21

No rybki mam, kilka karasi, 2 karpie i 1 lina
AurorA - 2007-06-22, 20:56

Takie mętnienie po wymianie wody jest spowodowane masowym rozwojem pierwotniaków.

Na głębokość 1 metr to tylko lilie wodne i podwodne (rogatek, rdestnice, wywłóczniki) no i pływające (osoka, pistia hiacynt- im wszędzie dobrze)

JAREK G - 2008-07-11, 00:09

W tym roku jakoś nie mogę się doczekać u siebie w oczku " kryształu" :P , ale ogólnie nie było źle Woda zbrązowiała chyba koło czerwca i tak się jakoś trzymała Dzisiaj jak przyszedłem z pracy przeżyłem szok€ :-o rano jak wychodziłem jak zwykle rzuciłem okiem na oko :hehe: i woda była mniej więcej jak na pierwszej fotce a jak przyszedłem z pracy zrobiło się mleko i co ciekawe początek swój brał jakby z pod kaskady i rozpływało się na całe oczko Powiem tylko że z kaskady woda leci czysta tylko dopiero jak wpadnie do oka robi się z niej mleko :???: Woda wymieniana była przeszło rok temu podczas remontu, chemii żadnej nie stosuje, dolewka też była już przeszło tydzień temu Ciekawy jestem skąd taka nagła reakcja :?: Zobaczymy co będzie jutro :P

dachasia - 2008-07-11, 00:22

Jarku ja nie tak dawno też chwaliłam się ładną wodą. Niestety w tej chwili to też przeszłość.Zaczęło sie 2 tygodnie temu po pierwszym deszczu. Woda zmętniała, stała się czarna, a po kolejnych deszczach seledynowa. Roślin mam naprawdę dużo jak na takie małe oczko. Niestety nic to nie pomaga. Dziś to nawet w dwóch małych oczkach gdzie woda wpływa z filtra jest wyraźnie mętna. Może to właśnie z deszczem coś otrzymujemy, co powoduje reakcje w wodzie .
JAREK G - 2008-07-11, 00:31

Niestety nie wiem czy dzisiaj u mnie padało , ale jak tak to niewiele bo nie zauważyłem żeby jakoś znacznie przybyło wody w mauzerku do którego łapę deszczówkę którą zresztą dolewam później do oczka :P
dachasia - 2008-07-11, 00:36

To nie musi być efekt dzisiejszego opadu, ale wczorajszego np. W nocy chłodno, ciemno i dopiero może słoneczko i czas wyzwoliły reakcję.
melek - 2008-07-11, 00:40

U mnie wręcz przeciwnie, z mętnej teraz robi się czystą. Z każdym dniem widoczność się zwiększa ;)
AurorA - 2008-07-11, 00:55

Bardzo ciekawy przypadek , tak nagła zmiana, ciekaw jestem jak się to rozwinie dalej - musi być jakaś przyczyna, jednak nic mi do głowy nie przychodzi. Może jakiś nawóz azotowy dostał Ci sie do oczka?
koczisss - 2008-07-11, 08:23

Ja mam coś innego.
Rano powierzchnia wody jest czysta, a późnym popołudniem jak wracam z pracy na wodzie jest warstwa brązowego jakby "osadu". Jak pomieszam wodę kijem, to na chwilę to się rozejdzie, choć powstaje brązowa piana. Jak woda się uspokoi to nagle czysta zostaje zasłonięta tym czymś. Wygląda to wtedy tak, jakby na wodę wylać olej, tak samo szybko się rozpływa po całej powierzchni.
Myślałem, ze to jakieś pyłki, no ale raczej nie, bo co by teraz tak miało pylić?
Nawet jak sosny pyliły, a wtedy dużo jest pyłków w powietrzu to tego nie było, a teraz?

Zdjęć niestety nie mam, oba aparaty z rodzinką nad morze pojechały :x

samuraj - 2008-07-11, 08:30

Jarek może Twoje karpie dobrały się do pojemnika w którym masz glinę i dla tego tak szybko woda zmętniała :???: wydaje mi się że jeżeli woda miała by zmętnieć z przyczyn naturalnych , to było by to stopniowo a nie tak nagle
JAREK G - 2008-07-11, 16:02

AurorA napisał/a:
Może jakiś nawóz azotowy dostał Ci sie do oczka?
Czasami może i tak też być bo w sobotę nawoziłem róże a w około oczka mam ich cztery i choć teoretycznie nie powinien dostać się do oczka ale w praktyce to różnie może być :???:
Cytat:
Jarek może Twoje karpie dobrały się do pojemnika w którym masz glinę i dla tego tak szybko woda zmętniała :???:
To też jest możliwe bo z nimi nic nie wiadoma a ostatnio coś dużo pływa liści sałatowych grążela , niestety dna nie widzę a mam go w najgłębszym miejscu to nie wiem jak to wygląda Taki kolor wody miałem w zeszłym roku dwa tygodnie po remoncie , ale wtedy była świeża woda i tyle co posadzone rośliny w glinie a gdzieś pomiesiącu zrobił się prawdziwy kryształ :D Dzisiaj jest ciut lepiej , ale wyczyszczę jutro filtr bo odkąd wywaliłem z niego słomę ( około 2 miesięcy temu ) nie czyszczony i może padł :?
phalina - 2008-07-20, 20:52

Moja woda zrobiła sie słomkowa,ale widocznośc jest marna.Myślę ,że to efekt ostatnich deszczy.
Filtr umyty,bo tez od początku sezonu nie był czyszczony.

dachasia - 2008-07-20, 21:48

U mnie po pierwszych deszczach i to takich marnych,trzy tygodnie temu woda zzieleniała, a mój maleńki filtr musiałam czyścić i 2 razy dziennie, bez większego efektu. Nie widząc ratunku dla mojego stawiku włożyłam pakunek torfu.W zeszłym tygodniu po dużych ulewach woda ni stąd, ni zowąd w ciągu 2 dni się wyklarowała i wróciła do normy. Aż przyjemnie patrzeć na pływające ryby. Oby jak najdłużej tak było.A filtr już chodzi kilka dni bez potrzeby czyszczenia.
JAREK G - 2008-07-20, 21:59

A u mnie powoli wszystko wraca do normy :-) czyli woda brązowa ale coraz czyściejsza i mleko powoli znika :P

AurorA - 2008-07-20, 23:11

Ja na szczęście nie mam żadnych problemów z klarownością i zero techniki oraz zero chemii. Moc pistii i rogatka jest niewyobrażalna :-D
jackon - 2008-07-21, 06:27

mialem na wiosne przez dwa dni mleko na stawie :)
kiedys juz to przerabialem na stawie posciekowym
oczliki sie nadmiernie namnozyly

phalina - 2008-07-24, 21:22

słomkowa woda robi sie mętna :(( ryby widać tylko jak się wynurzą do jedzenia.Jeszcze takiej okropnej nie miałam :(( :(( :((
dachasia - 2008-07-24, 22:11

Halinko przeczekaj. Ja tak miałam niedawno.A potem nagle się poprawiło w ciągu 2-3 dni. Mam nawet swoją teorię na ten temat. Moż nie jest prawdziwa Ale może coś w niej jest?.Nawet w największe upały - pomimo,że oczko prawie cały dzień narażone na słonce- miałam czystą i przejrzystą wodę. Roślin dużo, ryb chyba nie za wiele, 9 szt w tym 2 nieduże jeszcze koi na 4m3. Nagle zaczął siąpić deszcz. Nie były to ulewy, lecz takie sobie kilka razy dziennie popadanie.Woda w momencie stała się mętna a potem lekko zielona. Filtr się zapychał glonami -chyba.Woda w oczku była dość mocno ciepła, pomimo,że pogoda nie była gorąca.Tak było prawie dwa tygodnie. Nie pomagało dolewanie wody w której moczył się torf. Potem opady były coraz silniejsze, zaczęły się ulewy i mocne deszcze i nagle dosłownie z dnia na dzień (całkowite oczyszczenie wody trwało 3 dni)woda stała się przejrzysta. Z całego tego zdarzenia wysnułam taką oto teorię. Po bardzo długim okresie suszy w powietrzu i w wyższych warstwach atmosfery być może nazbierało się dużo kurzu, pyłów różnego rodzaju. Ten pierwszy deszcz być może "zmywał" to i razem z deszczem dostawało się do oczka, powodując w nim różne niekorzystne reakcje (zauważyłam,że zawsze w takich wypadkach odczuwalna temp. wody w oczku jest wyższa niż normalnie)
Potem gdy deszcz był już czysty, a rośliny robiły swoje woda szybko wróciła do normy.

Oto cała moja teoria. Czy prawdziwa? Może ktoś ma podobne przemyślenia i doświadczenia?

judym - 2008-07-25, 13:28

Przez ostatnie lata wodę miałem zawsze klarowną.W tym roku to raczej związane z przebudową oczka i zachwianiem równowagi biologicznej woda zaczęła robić się mętna i brązowo-zielona.Poradziłem sobie w sposób,że na wylot z filtra założyłem sześc warstw rajstop.Oczywiście,że przez pierwsze dni myłem je co dzień,ale efekt był bardzo szybki i po tygodniu mam wodę czystą i klarowną.
phalina - 2008-07-25, 21:51

Zakładam rajstopy na filtr,wrzucam worek torfu,czekam :x
judym - 2008-07-25, 22:22

Cytat:
Zakładam rajstopy na filtr

Nie wiem jaki masz filtr,ale pilnuj tych rajstop,bo potrafią przez pierwsze dni przy brudnej wodzie szybko się zapychać.

JAREK G - 2008-07-25, 22:29

To się porobiło :-o kobiety zakładają rajstopy zamiast na nogi to na filtr :P
dachasia - 2008-07-25, 22:43

Jarku. lato, chodzimy "na gołe nogi" , a więc nadwyżki z jesieni i wiosny trzeba jakoś zagospodarować.
Mazur - 2008-07-26, 09:19

phalina napisał/a:
Zakładam rajstopy na filtr,wrzucam worek torfu,czekam :x

ta metoda z torfem zanieczyszcza oczko, zawsze sporo osadu pozostaje w oczku.

jackon - 2008-07-26, 19:51

ciekawe klimaty powracaja :)
Łuki18 - 2008-07-30, 18:55

U mnie po zastosowaniu torfu woda tylko się lekko zabarwia, ale osadu nie ma. Woda jednak szybka się klaruje...
Roman napisał/a:
ta metoda z torfem zanieczyszcza oczko, zawsze sporo osadu pozostaje w oczku.

Może jakieś dziurawe masz rajtuzki :yahoo:

Ernest - 2008-07-30, 19:56

Roman, rajtuzki ;) :lol:

Przestańcie cudować ;) z torfem ,lepsze efekty można uzyskać dzięki roślinką :) .Ja do tego doszedłem ,torf znają tylko rośliny :)

Łuki18 - 2008-08-01, 00:37

No słoma jęczmienna jest dobra... Nie barwi wody, a efekt jak przy torfie. A roślinek zanim sie nazbiera. Ja stosuje wszystkie metody: Dużo roślin, słoma lub torf raz n a miesiąc (jeżeli oczko tego sie domaga).... No i raz w roku tam mnie kusi dorzucić małą dawke Triggera 3... Woda-źródełko
Linek - 2010-02-22, 16:58

Masakra widoczność w oczku około 15 cm,nawet latem tak zielonej wody nie miałem jak teraz a liczyłem na to że zimą się wyklaruje tak jak w tamtym roku mam zamiar dać do zbadania wodę czegoś w niej brakuje albo jest za dużo, tak na marginesie to gdzie się daje taką wodę do badania bo nie mam pojęcia jak to zrobić z góry dziękuje za odpowiedzi.
momo - 2010-02-22, 17:17

nie jestem pewien ale ze studni daje się do wodociągów
szopen - 2010-02-22, 21:35

W Sanepidzie Ci zbadają. Najbliżej masz do Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu, ale trzeba mieć tzw. dojścia. W Gliwicach na Sowińskiego w POCHu.

Pozdrawiam Antoni !!

AurorA - 2010-02-22, 22:40

Pewnie fosforany, azotany przekroczone- takie badania można wykonać samodzielnie przy użyciu ogólnodostępnych testów wody.
Linek - 2010-02-23, 14:45

Dzięki za odpowiedzi z zakładam w Oświęcimiu nie będzie problemu bo mam dojście ale najpierw spróbuje z tymi testami co Arek pisze o ile kupie coś takiego w mojej miejscowości dam znać jaki wynik badań.
AurorA - 2010-02-23, 14:50

kupisz w każdym akwarystycznym, czasem tez mogą ci zbadać wodę za niewielką opłatą takimi testami:
http://sklep.oczkowodne.n...testy-wody.html

Linek - 2010-03-06, 10:38

Tak więc kupiłem test do badania wody 5w1 i o to wyniki.Azotany 0,Azotyny 0.5, Twardość ogólna 4.0,T.węglanowa2.0 ,pH7.6 .Jeżeli coś jest nie tak to dajcie znać według mnie to ta twardość wody nie za bardzo wyszła z góry dziękuje za pomoc.
AurorA - 2010-03-06, 21:22

Mięciutką masz tą wodę. Powinno się przy takich parametrach łatwo zakwasić torfem. Jak woda się nieco ogrzeje azotyny powinny spaść. Na i dalej podejrzewam jeszcze fosforany.
Linek - 2010-03-07, 09:17

To czyli niema tak zle z tą wodą u mnie,a że taka mięciutka ta woda to dobrze czy zle kupię jeszcze ten test na fosforany spodobało mi się to badanie wody z kranu leci o tych samych parametrach twardości jak w oczku, ile tego torfu zastosować na około 11 tyś. litrów i kiedy można go wkładać do wody dzięki Arku za odpowiedz :piwko:
KOImark - 2010-03-07, 11:05

Dla KOI mięciutka woda nie dobre perspektywy, ale jeśli chodzi o same oczko to nie ma krzywdy.
ontario_ab - 2010-03-07, 19:37

Marku, dlaczego koi nie lubią miękkiej wody ?
KOImark - 2010-03-07, 20:56

Arku wiesz czemu Karp jest najszczęśliwszy w gliniance i czemu Jumbo z japońskiej glinianki jest najdroższy?? Bo bardziej stabilnego środowiska od glinianego stawu nie ma.
W glinianym stawie PH jest praktycznie niezmienne nie ma wahań twardości ani węglanowej ani ogólnej, jedynie wczesną wiosną obniża się troszkę PH bo roztopowe wody nie mają buforu są pozbawione twardości węglanowej.

W gliniance PH oscyluje między 7,2 a 7,4 twardości węglanowe 10-12kh
W takich parametrach i wartościach twardości nie groźne są zakwity wody, amoniak nie zrobi krzywdy, azotyny, azotany nie mają pola do popisu bo nie pozwala im na to glina i PH.

KOI z gliny jest silny, zdrowy, gruby osiąga bardzo szybkie przyrosty.

Tylko my ludzie zachwyceni barwami i witalnością tych ryb, staramy się zrobić klar w sztucznym zbiorniku by podziwiać te piękne ryby, robimy filtry, UV, ozony itd itd by KOI było widać jak na dłoni, a w sztucznym zbiorniku trzeba wydać sporo pieniążków po to by KOI czuły się dobrze i tryskały zdrowiem. Jednak nic nie zastąpi glinianego stawu :D choć KOI w nich widać tylko podczas karmienia ale tam jest dla nich raj na ziemi.

arturzbsk - 2010-03-11, 18:34

Witam .
Dołączę się do tematu , bo woda, jak na ta porę roku , też jest dosyć mętna. Dzisiaj zrobiłem test i proszę o sugestie:

NO 3 - około 40
NO 2 - 0
GH - ok. 5
KH - ok. 7
pH - ok. 8


czy to są w miare dobre wyniki.

pozdr

AurorA - 2010-03-11, 18:40

Prawie identyczne jak u Linka - ciekawy jest wzrost azotynów ale to pewnie dlatego ze bakterie przy tej temperaturze śpią.
Aż mnie korci aby u siebie zbadać czy też tak będzie , ale nie chce mi się. PH lepsze by było niższe.

KOImark - 2010-03-11, 18:42

Twardość węglanowa większa od ogólnej?? Hmm na pewno? jesteś tego pewien?
arturzbsk - 2010-03-11, 19:43

KOImark napisał/a:
Twardość węglanowa większa od ogólnej?? Hmm na pewno? jesteś tego pewien?


Ciężko dokładnie na tym teście stwierdzić jaki kolor odpowiada kolorowi na pasku . Wszystko możliwe , że GH i KH to 5 - kolory były bardzo zblizone między 5 a 7.
Test Argotest firmy Aqua Szut.

pzdr

[ Dodano: 2010-03-11, 22:07 ]
Z tego wynika , że parametry wody są OK. To dlaczego jest ona mętna ? Filtrowałem ją przez kilka ostatnich dni myśląc , że są to zanieczyszczenia mechaniczne - bez skutku. Oczko zostało założone wiosną 2009 roku, na jesień woda idealna. Przez zimę cały czas pracował napowietrzacz i był przerębel - pilnowałem tego.
Oczko około 2500 l . Zarybienie : 7Orf , 5 karasi, 1 jesiotr i dwa karpiki - wszystkie przeżyły zimę .
Roślin było dużo do tego strumyk o długości około 3 m z gęstymi roślinami i filtr, W ubiegłym roku nie było problemu z czystością wody ( glonami ) . Rośliny na jesień obcięte przy doniczkach i zimowały w wodzie.

Dlatego bardzo się dziwię, że teraz woda jest mętna , tak jakby brudna. Po zimie powinien być kryształ.

Co może być problemem ?

Dodam ,że obecnie już nie mam lodu na oczku .

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

AurorA - 2010-03-18, 21:19

Ok to i ja sprawdziłem u siebie
N02 i NO3 - zero,
ph 7,8
KH-7
GH-15

badałem testem paskowym 5 in 1 - bardzo mała dokładność i mogą wychodzić głupoty. Dokładnie zmierzyć się nie da a pomiar tylko sygnalizuje ewentualny problem. Testy kropelkowe to przy nich jak mercedes przy maluchu, ale do szybki go taniego zbadania podstawowych parametrów są ok. Przy okazji zbadałem azotany w akwa z karasiami i wynik >200 :-( na 200 się skala kończy wiec trudno stwierdzić ile ale wiadomo że znacznie za dużo.

AurorA - 2010-03-18, 22:22

na testach paskowych nie ma dokładnej skali - masz 6 różnokolorowych kwadracików i porównujesz kolor. Dla azotanów jest to np: 0, 20, 40, 80, 160 ,200.- wyniki wiec nie są idealne. Związki azotowe im mnij tym lepiej. :-D
Mariusz - 2010-03-19, 06:30

AurorA napisał/a:
Związki azotowe im mnij tym lepiej.

Rozumiem, pytam bo rzadko w okresie zimy i po niej NO2 i NO3 osiąga skalę zero, dopiero później w trakcie wzrostu roślin szczególnie podwodnych choćby Ceratophyllum czy Elodea

Linek - 2010-05-02, 09:29

Tak sobie chodzę i myślę czy kamień wapienny który mam na kaskadzie i na dnie oczka w ilości paru sztuk może być powodem mętnej wody co wy na to może ktoś miał już taki problem z tym kamieniem w oczku.
jacco - 2010-05-05, 16:35

ja sie podkleje do problemu ;) oczko mam 3 lata około 7tys/li nie było nigdy problemów z wodą a w tym roku masakra :bum: najpierw zupa szczawiowa dodałem trigger zrobiło sie lepiej w tym tygodniu to juz była zupa szczawiowa ze śmietana :-o spuściłem połowe wody dolałem nowej ..ja tu dziś zachodze a tu taki efekt :((





w środku pływaja 2 jesiotry,2 tołpygi,3 duze karasie i z 10 z tamtego roku niezaszkodzi im to....czy to efekt pyłków kwiatów i opadów deszczu

koczisss - 2010-05-05, 16:42

Woda się zabiela przy świeżej wodzie, rozwijają się pierwotniaki. które to powodują.
Zieleń+ mleczna zawiesina i masz efekt widoczny na załączonym obrazku.

jacco - 2010-05-05, 16:44

koczisss napisał/a:
Woda się zabiela przy świeżej wodzie

ale przed wymianą było tak samo :x

Adalbert - 2010-05-05, 16:46

No i roślin masz jak na lekarstwo więc szczawioroby szaleją :-(
czarnk - 2010-05-05, 16:47

Za mało roślin masz i nie wymieniaj wody :)
jacco - 2010-05-05, 16:53

powiem tak ze roślin w tamtym roku nie było wcale i woda była kryształ.. .w tym roku roślin jest juz sporo lecz na foto nie uchwycone..wiec w tym zapewne nie tkwi problem
leszek50-57 - 2010-05-05, 17:53

Musiało ci się dostac do oczka jakaś substancja przy opadach
zbadaj wodę,napisz jaki masz filtr,bo samo wlanie trigger nie pomoże
bez dobrej filtracji. ;)
poz.Leszek
------------------

Norbii21 - 2010-05-22, 22:49

Mam taki sam problem jak jacco. Woda zrobiła się zielona i to bardzo. Roślinek posadziłem w swoim oczku dość sporo, ale dopiero w tym roku i może dlatego woda jest taka jaka jest ponieważ roślinki nie dają jeszcze rady oczyszczać wody a sam filtr tego nie zrobi??!! Mam takie pytanie, jak rozumiem wody nie wymieniać tylko poczekać?? Ale czy to nie zaszkodzi rybką?? Trochę ich mam i boję się o nie. A może zastosować jakąś chemię lub lampę UV żeby pozbyć się zielonej wody, tylko tak żeby rybką i rośliną nie zaszkodzić?? Czy może jest jakiś inny sposób aby pozbyć się zielonej wody?? Proszę o jakąś poradę.
JAREK G - 2010-05-22, 23:17

Możesz zastosować lampę UV i uzbroić się w cierpliwość
Norbii21 - 2010-05-23, 19:58

Tak jak pisałem poprzednio mam problem z zieloną wodą. Ale zauważyłem że ryby jakoś dziwnie się zachowują są takie ospałe. Boje się że ta zielona woda może zaszkodzić rybom. Kurcze nie wiem co teraz robić żeby nie stracić ryb. Macie jakiś pomysł na taką przypadłość??
ontario_ab - 2010-05-23, 20:10

Wymiana wody nic ci nie da, jeszcze gorzej będzie !
Daj lampę UV przed filtrem i po tygodniu zapomnisz co to zielony kolor.
Z pewnością zachowanie ryb nie jest podyktowane zaglonioną wodą. Jeśli woda się nie "rusza" to daj napowietrzanie.

bezell - 2010-05-27, 10:09

Witam Jestem nowym Uzytkownikiem tego forum, Borykam sie z pewnym problemem, po obfitych deszczach które miały miejsce nie tak dawno woda zaczeła metniec az wkoncu uzyskała nieprzejrzysty rdzawo-brazowy kolor przed deszczami wlalem do wody CMF i wsypalem sól akwariowa bo mialem podejrzenie Posocznicy u rybek w oczku (objawy na to wskazywaly) chorobe chyba zazegnalem ale nie wiem co z ta woda; oczko ma ponad 5000l jest wybetonowane z kamieniami w topionymi w beton, mam lilie wodna oraz Filtr z lampa zabijajaca Glony... Prosze o Porade jezeli napisalem Post w zlym dziale prosze o jego przeniesienie w odpowiedni z Góry dziekuje..
leszek50-57 - 2010-05-27, 12:14

Po takich deszczach to woda w oczku robi się brązowa ,z czasem się wyklaruje
miałem to samo.A co do soli to raczej nie wsypuje się razem z CMF ,bo woda się robi mętna
,też z czasem się wyklaruje,zastosuj w filtrze węgiel( do 14 dni)
to pomoże oczyścić wodę po chorobach .
poz.Leszek
-----------

bezell - 2010-05-29, 23:37

Dzieki wielkie zastosuje sie do zalecen i zobaczymy efekt ;)
mariusz84 - 2010-06-06, 11:09

witam.
U mnie również po deszczach wystąpił problem z zieloną mętną wodą. Już prawie miesiąc się taka utrzymuje chociaż ma teraz ciemniejsze bardziej brązowe zabarwienie.
Miejmy nadzieję, że się wyklaruje i będzie w miarę przezroczysta. Wczoraj w moim oczku zaczęło się tarło karasi i karpi :-P

Damian1990s - 2010-07-24, 16:55
Temat postu: Nieprzejrzysta woda
Witam mam problem z wodą w moim oczku. W oczku mieści się około 18m3 wody. Jak się spojrzy na oczko to zupełnie nic nie widać woda wydawała się zielona ale kiedy nabrałem w szklankę jest czysta i przejrzysta. Mam zamontowaną pompkę która cały czas filtruje wodę i również mam włożony torf mam go około 100 litrów. Nie mam pojęcia co już zrobić. Proszę o pomoc
Tak wygląda moje oczko

ThePaludarium - 2010-07-24, 17:05

Może sprawka torfu , który barwi wodę ?
Damian1990s - 2010-07-24, 17:22

Nie wydaje mi się że jest to sprawa torfu woda jest czysta jak sprawdzałem szklanką. Przejrzysta jest do 40cm dalej wydaje się zielona ale taka nie jest. A i jeszcze jedno czy woda w oczku powinna być ślizga to znaczy na ścianach jest po prostu ślizga nie wiem co z tym zrobić.
koczisss - 2010-07-24, 17:24

Damian1990s napisał/a:
Nie wydaje mi się że jest to sprawa torfu woda jest czysta jak sprawdzałem szklanką. Przejrzysta jest do 40cm dalej wydaje się zielona ale taka nie jest. A i jeszcze jedno czy woda w oczku powinna być ślizga to znaczy na ścianach jest po prostu ślizga nie wiem co z tym zrobić.

Czy ślizga to nie wiem, ale śliskie ścianki to nic nowego.

Damian1990s - 2010-07-24, 17:27

Ok. A czy jest jakiś sposób żeby woda była przejrzysta do dna.
zuzi10 - 2010-07-24, 17:43

Damian1990s napisał/a:
A czy jest jakiś sposób żeby woda była przejrzysta do dna.

Jest. Jesli to nie jest basen, a u Ciebie niestety oczko wygląda jak basen,to bezwzględnie trzeba nasadzić roslin. Twoje oczko wygląda w tej chwili na martwe.Ponieważ jesteś nowy na forum więc zarezerwuj sobie trochę czasu, przejrzyj galerie oczek na forum, przejrzyj tematy związane czystością wody w oczkach, a na pewno sam sobie odpowiesz na zadane pytanie, bo niestety nie da się na nie odpowiedzieć w jednym zdaniu.

ontario_ab - 2010-07-24, 18:16

na początek wyrzuć ten torf, potem pozostaje już poświęcić kilka, kilkanaście godzin na czytanie forum, w szczególności czytaj o roślinach i technice. Potem załóż nowy temat o swoim oczku w galerii, na pewno pomożemy.

Witam nowego forumowicza wśród oczkomaniaków :yahoo:

Damian1990s - 2010-07-24, 20:42

Dziękuję bardzo za rady. Tylko nie wiem jakie rośliny w sadzić jakie proponujecie?
Artur - 2010-07-24, 20:58

Damian1990s napisał/a:
Dziękuję bardzo za rady. Tylko nie wiem jakie rośliny w sadzić jakie proponujecie?

Poczytaj tutaj o zasadach http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=228 Tylko kurcze, u Ciebie cienko jest z półkami chyba. O ile moje ślepe oczka widza dobrze.Jest tam coś na gorze, ale chyba nie za duża.

Gosik - 2010-07-24, 21:15

koczisss napisał/a:
Damian1990s napisał/a:
Nie wydaje mi się że jest to sprawa torfu woda jest czysta jak sprawdzałem szklanką. Przejrzysta jest do 40cm dalej wydaje się zielona ale taka nie jest. A i jeszcze jedno czy woda w oczku powinna być ślizga to znaczy na ścianach jest po prostu ślizga nie wiem co z tym zrobić.

Czy ślizga to nie wiem, ale śliskie ścianki to nic nowego.


Miałeś na myśli "śliska"?-jeżeli tak, to prawie zawsze taka jest, ale o "ślizgiej" nie słyszałam

[ Dodano: 2010-07-24, 21:17 ]
matko-a to nie kąpielisko czasem?-rośliny, rośliny, rośliny-lilie, moczarka, pistie, osoka, hiacynt wodny, pałki, kosaćce-rety, jest tak ogromny wybór, że bierz się za czytanie forum od dechy, do dechy.

JAREK G - 2010-07-24, 23:54

No niestety tylko chemia basenowa albo cud żeby ta woda u ciebie w oczku w takiej formie była czysta :x O roślinach nie będę pisał bo już wszyscy Ci napisali

Damian1990s napisał/a:
Mam zamontowaną pompkę która cały czas filtruje wodę

Napisz coś więcej o tym filtrowaniu , jaka pompa i jaki filtr bo chyba nie masz na myśli tej gąbki na pompie :bum:

AurorA - 2010-07-25, 00:06

JAREK G napisał/a:
cud żeby ta woda u ciebie w oczku w takiej formie była czysta


oczko wygląda na świeżo zalane to i jeszcze nie zdążyła zzielenieć, a jest ślisko bo na start masowo się namnożyły okrzemki

BiBi - 2010-07-25, 22:04

witam wszystkich :) mam nowe oczko okolo 4 tys litrow sa tam rybki i mam troszkę juz roslin ale pojawił sie problem woda robi sie strasznie brazowa prosze o pomoc co mam robic
Ludwig - 2010-07-25, 22:50

Przeczytaj ten temat od deski do deski a na pewno coś znajdziesz.
No i fotki by się przydały ;)

JAREK G - 2010-07-26, 00:45

bozenabogusia napisał/a:
mam nowe oczko okolo 4 tys litrow sa tam rybki i mam troszkę juz roslin ale pojawił sie problem woda
W nowych zarybionych oczkach to raczej normalne, tym bardziej że roślin masz mało a o filtracji nic nie piszesz :???:
BiBi - 2010-07-26, 07:35

witam:) dziekuje ci Jarku za za pocieszenie ze normalne czyli mam nadzieje ze to przejściowe a co do filtracji to jest robiona wlasnie, robimy ja sami z mezem wlasnym sposobem nie wiem jaki bedzie efekt tej pracy w tej chwili jestem na poziomie oklejania beczki kamykami bo ma to byc i ozdoba i filtr pozdrawiam
zuzi10 - 2010-07-26, 13:24

Nie wiem, czy juz przekopałaś sie przez jakieś tematy na forum, czy dopiero zaczynasz znajomość z forum. Jeśli to Twój pierwszy kontakt to zapoznaj się z tym tematem zanim zaczniesz budowę filtra. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93 Na pewno pomoże Ci uniknąć wielu błędów zarówno w budowie jak i ułożeniu warstw filtracyjnych w filtrze
BiBi - 2010-07-26, 17:05

nie przekopałam wszystkiego jestem tu dopiero od paru dni czytam bardzo duzo az oczy mnie juz bola:):):) a metlik zrobil mi sie w glowie jak niewiem ; pozdrawiam
BiBi - 2010-07-26, 21:10

normalne ja zamiast robic cos w ogrodzie to czytam i czytam a samo sie nie zrobi :) :):)
zuzi10 - 2010-07-26, 22:35

Czytaj wieczorkami,wg problemów na jakie się natykasz w swoim oczku. A tak w ogóle to wiesz jak to jest? Ile dyskutantów, tyle opinii. Podobnie i u nas na forum. Jedni są za torfem, szyszkami olch, lub zupką brzozową w oczku, a inni uważają,że to mit i u nich nie zdalo egzaminu.Na ogół dochodzimy jednak do jakiegoś konsensusu, a więc powoli wszystko Ci się poukłada. Ew. wypróbujesz u siebie różne metody i zastosujesz to co u Ciebie zdaje egzamin. Ważne,że można powymieniać doświadczenia i dowiedzieć się różnych rzeczy, których bez forum byśmy się może nie dowiedzieli, jak np o skarpetach teściowej i ich wpływie na czystą wodę w oczku :yahoo:
BiBi - 2010-07-26, 22:53

dobre zuzi dzieki wielkie bede dalej studiowac :) :)

[ Dodano: 2010-07-26, 22:55 ]
ale mam koleiny problem moje rybki przestaly tak łapczywie jesc i to mnie martwi one sa tam najważniejsze choc dochodze do wniosku ze moze zdobywaja same pokarm i moje dokarmianie jest niepotrzebna

leszek50-57 - 2010-07-27, 16:45

Bogusia,postaraj się ich nie karmić przez dwa-trzy dni,
cały czas pod oglądaj ich zachowanie i jak wyglądają.
Jak ich wygłodzisz to im się nic nie stanie a jak będą podpływać
do karmienia to ich zacznij karmić.Powodzenia :P
poz.Leszek
-------------

Elendil - 2010-07-27, 16:55

bozenabogusia napisał/a:
moje rybki przestaly tak łapczywie jesc i to mnie martwi


To niech nie martwi ;) ja swoich czasem nie karmię przez miesiąc jak mi woda zmętnieje i świetnie dają sobie radę same. Teraz to ich lekko dokarmiam co 2-3 dni i jest OK :)

JAREK G - 2010-07-27, 19:30

bozenabogusia napisał/a:

ale mam koleiny problem moje rybki przestaly tak łapczywie jesc i to mnie martwi
To kwestia temperatury wody W wysokich temperaturach ryby potrafią zjeść i przetrawić trzy razy tyle pokarmu co "normalnie" , a że się ochłodziło to wszystko wróciło do "normy" :)
BiBi - 2010-07-27, 21:23

uf to mnie uspokoiliscie mam nadzieje za kiedys tez bede tyle wiedziec co wy :) :) dzieki za cenne rady ;pozdrawiam
samuraj - 2010-07-27, 21:44

zuzi10 napisał/a:
Czytaj wieczorkami,wg problemów na jakie się natykasz w swoim oczku. A tak w ogóle to wiesz jak to jest? Ile dyskutantów, tyle opinii. Podobnie i u nas na forum. Jedni są za torfem, szyszkami olch, lub zupką brzozową w oczku, a inni uważają,że to mit i u nich nie zdalo egzaminu.Na ogół dochodzimy jednak do jakiegoś konsensusu, a więc powoli wszystko Ci się poukłada.


Każde oczko jest inne -- inna ilość i różnorodność roślin , inne nasłonecznienie , i do tego różne składy chemiczne wody.Musisz sama dojść do swojej metody walki z glonami , jak zuzi10 wspomniała ile osób tyle metod

BiBi - 2010-07-27, 22:44

no tak ale najczesciej to woda jest zielona od glonow a umnie jest brazowa pare dni temu bylo widac dno a teras juz nic mam nadzieje ze jak zrobimy ten filtr to bedzie inaczej ale to potrwa troche jak ja to mowie u mojego meza wszystko musi nabrac mocy urzędowej ale tak naprawde mu sie nie dziwie jest w domku tylko na wekendywiec ma malo czasu ale damy rade jakos :)
zuzi10 - 2010-07-27, 22:52

Ciesz się,że masz brązową, a nie zieloną. W czasie deszczów woda traci na przejrzystości. U mnie zawsze tak jest przez kilka dni, a potem wraca do normy.W tym roku też tak było po tych wiosennych deszczach Gdy nabrałam wody do szklanki to wydawała się czyściutka, a w oczku widać było najwyżej na 0,5 m. Trochę mnie to denerwowało, więc wlałam tiggera 3. Nie wiem czy on pomógł, czy z innych powodów po kilku dniach widać było dno.
BiBi - 2010-07-27, 23:00

no tak ale ja nie chce zadnej chemi w moim oczku tak naprawde
Vanka - 2010-07-27, 23:08

bozenabogusia napisał/a:
no tak ale ja nie chce zadnej chemi w moim oczku tak naprawde

tigger to nie chemia :)

zuzi10 - 2010-07-27, 23:10

Tigger to nie chemia, ale bakterie, które pomagają w stabilizacji oczka http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=55
BiBi - 2010-07-27, 23:15

ups :) no to ja duzoooooooooo wiem jak widze

[ Dodano: 2010-07-27, 23:15 ]
ale mam nadzieje ze za rok bedzie lepiej

BiBi - 2010-07-28, 13:54

no wlasnie i to jest dodanie otuchy kobiecie :) pozdrawiam
Gosik - 2010-07-28, 19:55

Nic się nie martw-jak zatankowaliśmy do pełna nasze oczko, to po 4 dniach zrobiła się herbata, a po następnych 3 dniach-mętna herbata....widoczność jak w sali kinowej.....dużo roślin-zawsze to będę powtarzać-rośliny, rośliny, rośliny i woda przejrzysta jak z kranu:)))).
Poza tym Twój mąż ma rację-nic za szybko-przyroda rządzi się własnymi prawami i na wszystko przyjdzie czas.

pawel87 - 2010-08-14, 11:07

Witam serdecznie
Mam taki problem z wodą. Woda jest przejrzysta do dna krystaliczna natomiast na brzegach, roślinach podwodnych i korzeniach znajdujących się pod wodą osadza się czarny osad. Niby wygląda to jak glony ale jest czarne a woda jest krystalicznie czysta, tzn tekko zabarwiona na brązowo. Jak mogę temu zaradzić? Nie mam filtra, ani napowietrzacza ale dużo roślin podwodnych jak i pływających. w oczku 12 karasi ok 15cm i 2 liny ok 15cm. Oczko ok 3,5m3. Oczko powstało w tym roku wiosną.
Pozdrawiam

Gosik - 2010-08-17, 20:42

Pawel-zanim napiszesz-zastosuj 3x p.....poczytaj, popatrz, przeglądnij-wszystkie odpowiedzi są na forum.Brak osadu, to jak Vanka już gdzieś , komuś napisała-to tylko w basenie-w oczku to normalka że zbiera się osad.
AdrianJ - 2010-08-20, 09:30

To normalne osad się zbiera zawsze i tak wygląda większośc oczek

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group