Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Pomocy-moje oczko to szambo

TomekZ - 2007-05-05, 11:37
Temat postu: Pomocy-moje oczko to szambo
witajcie

jestem Tu nowy, nie wiedziałem, że istnieje takie fajne i prężne forum!

Mam oczko koło 5tyś litrów! zawsze miałem sporo lili, i jakiś nabrzeznych roślin(irysy, trzciny tataraki) ale chyba mało !!! 2 lata temu zaczął pojawiać się,już nie raz opisany na forum glon! nitkowato glutowaty!! ale to co jest w tym roku to już tragedia....doslownie szambo!!!!

wiosną zastosowałem jakiś środek Tropicala i chyba troszkę pomogło! glon zmiękł, zgnił....czyli chyba trochę podupadł! następnie wylałem wodę troszkę podsuszyłem ścianki foliowe wymyłem karcherem! zalałem świerzynkę...niestety "rurovit" który ma około 8ph!!!!! no i zaczłęła się ekspansja glnów!!!!! przyznam się bez bicia, żedo tej pory nie miałem filtra....no i teraz o tym myśle!

czy coś takiego wystarczy....jest tani więc atrakcyjny dla mnie!!! proszę o rade

planuje nabyć jakieś roślinki podwodne i systematyczie usówać gluty!!! czy to pomoże????

ZiK - 2007-05-05, 11:43

Witaj TomekZ :piwko:
Popełniłeś poważny błąd skoro użyłeś środków chemicznych na glony i glony trochę znikły trzeba było wyłowić je z wody i wyrzucić.
Nie trzeba było wylewać wody i wlewać świeżej teraz będziesz miał tego powtórkę :P
TomekZ napisał/a:
planuje nabyć jakieś roślinki podwodne i systematyczie usówać gluty!!! czy to pomoże????

Powinno w jakimś stopniu pomóc usuwaj glony ręcznie.


P.S Zaprezentuj fotki swojego oczka :)

TomekZ - 2007-05-05, 14:28

zaraz coś klikne i wstawie! ręcznie to chyba nie dałbym rady...bo to praktycznie całe oczko było zarośnięte tym świmstwe!!!!!!!!!

puki co wstawiam zdjęcie sprzed roku, robione telefonem!

samuraj - 2007-05-05, 20:41

witaj TomekZ :soczek: każdy chyba na tym forum przechodził przez ten etap (szambo w oczku) i każdy wypracował sobie sposób walki z glonami :) chemiozwolenników jest raczej mało , filtrowanie, torf , słoma jęczmienna , dużo roślin --ja np jestem zwolennikiem tej ostatniej metody :P
TomekZ - 2007-05-05, 22:34

:piwko: hehe podoba mi się tu :piwko:

no to wygląda na to, że cierpliwie będę musiał wyławiać świństwo z dnia na dzień i dosadzić jakiś krzaków!!!!

choć juz widze małą poprawę.....może to chemia może delikatne przesuszenie podczas wymieniania...a może karcher :) ale świństwa jedne zaczynają wypływać na wierzch a wtedy Tomek je wiaderkiem wyławia :good: te świerze co powstają to zauważyłem, że ładnie nawijają się na gęste grabie!

no imueze coś o tym filtrze pomyśleć!!!!

JAREK G - 2007-05-05, 23:35

Na tej fotce co dałeś to roślinek trochę masz jak dorzucisz filtr i rośliny ruszą pełną parą to powinna być poprawa :) Nie napisałeś tylko czy masz ryby ile i jakie :P
meps - 2007-05-05, 23:36

Oczko 5 m3 to powinieneś ręcznie wybrać glony i na kompost. Co ja mam powiedzieć przy stawie sto razy większym. Ale się nie poddaję. A bywało że dziennie wyciągałem kilka 80l taczek zielonych glutów.Jakby trochę teraz odpuszczały. Chemia to trochę wygodnictwo. W końcu przy tak małym oczku, to nawet glony nie nadążą rosnąć jeśli się je prawie codziennie wybiera.
Mazur - 2007-05-06, 07:19

złe nastawienie albo oczko albo szambo a to różne rzeczy, jak będziesz myślał o tym oczku jak o szambie to będzie nadal takie (cuda rzadko się zdarzają a jak już to trzeba im trochę pomóc) ale jak zaczniesz myśleć pozytywnie o oczku to skupisz uwagę nie na szambie a walce z glonami czyli pozyskiwaniem roślin może warto dla uzdrowienia oczka nałapać planktonu i przynieść do oczka, tu trzeba znaleźć bezpieczny staw/zbiornik wodny, może warto pomyśleć o torfie zakwaszającym wode.
zulwik - 2007-05-06, 12:56
Temat postu: gg
Witam
Niema się czym przejmować tylko trza działać!!!!
Proponuje dobry filtr z wydajną mocną pompą, czeste mycie filtra i dużo wysokiego torfu !
tylko z torfem trzeba poczekać zanim zacznie działać pozdrawiam, ale mechaniczne czyszczenie przede wszystkim!!

TomekZ - 2007-05-06, 16:17

no tak! uzyłem słowa "szambo" bo tak czasami wyglądało jak glut wydarł się na wierzch! więc nie wiem o co chodzi!

to oczko mam juz jakies 5 lat i zawsze wyglądało całkiem fajnie! bez filtracji choć czasami zieleniało mi! rybki to kilka karasków (tak z 10) i chyba 5 linków (jeden malutki własnego chowu :) ) mam manie na punkcjie lili wodnych, więc mam ich sporo choć w tym roku słabiutko rosną...nie wiem czemu!!!

nie porównuje swojego oczka do stawu.....tutaj jak wyławiam glon to bardzo ostroznie, uważan na każdą roślinkę, jest sporo kamieni miedzy którymi cięzko się dostać do nitek no i folia nie pozwal mi na to abym "po chamsku" ciągał grabie czy brony :)

jeżeli chodzi o torf to rozumiem, ze jest to konieczne w celu zakwaszenia wody ? to w takim razie nie mam pojęcia jaką ilosć musiał bym tego wstawić aby osiągnąć jakiś efekt przy twardości ogólnej ok 26-8 stopni!!!

A co myślicie o wodzie ze studni? tam jest ph poniżej 7! kiedyś nawet Paletki mi się w niej tarły! tylko obawaim sie że może być w niej sporo jakichś bakterii czy inego świństwa (żadko używana)

ZiK - 2007-05-06, 16:27

TomekZ napisał/a:
A co myślicie o wodzie ze studni?

O wodzie ze studni już był temat poruszany http://forum.oczkowodne.n...ht=wode++studni

Mazur - 2007-05-06, 16:58

TomekZ napisał/a:
no tak! uzyłem słowa "szambo" bo tak czasami wyglądało jak glut wydarł się na wierzch! więc nie wiem o co chodzi!



o nic nie chodzi takie poranne skojażenia a torfie poczytaj też jest sporo napisane jak i ile musisz sam wyciągnąć wnioski bo każdy inaczej go stosuje, niektórzy robią strefy bagienne.

Unio - 2011-07-03, 13:42

mam pytanie zeby w oczku ustabilizowalo sie wszystko biologicznie piszecie duzo roslin i nie bedzie glonow albo mniej a ja sie pytam czy inne zwierzeta moga w tym pomoc np.slimaki osliczki ? jakies robactwo ? co moze pomoc procz roslin lub pomoc roslinom
AurorA - 2011-07-10, 17:14

Tak te wszystkie robaczki są potrzebne i tworzą kompletny biotop. Powinny pojawić się same. Osliczki i ślimaki pożyteczne.
egon81 - 2011-07-11, 10:59
Temat postu: moja zieleń
a co powiecie na moją zieleń wody i jakieś porady dla mnie :) pliss
kordiankw - 2011-07-11, 11:02
Temat postu: Re: moja zieleń
egon81 napisał/a:
a co powiecie na moją zieleń wody i jakieś porady dla mnie :) pliss
Rady te same co dla wszystkich; rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny, ale daj jakieś fotki bo pomimo że nasi forumowicze mają wiele talentów to jasnowidza jeszcze nie poznałem.

Te osoki to jak długo znajdują się w oczku, bo jest ich sporo, ale same nie dadzą rady. Tu masz link do strony z roslinkami, znajdź te które dobrze oczyszczają wodę i dorzuć do oczka: http://oczkowodne.net/flora.php dodatkowo przestudiuj jeszcze to: http://oczkowodne.net/glony.php

egon81 - 2011-07-11, 11:08
Temat postu: zdjęcie
sorry nie weszła fota
egon81 - 2011-07-11, 11:59

osoki są od około miesiąca a całe oczko jest od tamtego roku
kordiankw - 2011-07-11, 12:08

egon81 napisał/a:
osoki są od około miesiąca a całe oczko jest od tamtego roku

Tak myslałem że od niedawna, same osoki sobie nie poradzą a innych roślin masz nie za wiele. Na szybko to możesz wrzucić pistii i hiacynta wodnego, ale to rozwiązanie doraźne, bo te roślinki jednoroczne. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie strumienia, obsadzonego roślinami oczyszczającymi wodę, no i ważne jest również wprawienie tej wody w ruch. A masz tam jakieś półki by można poeksperymentować z roslinami wodnymi?

egon81 - 2011-07-11, 13:09

mam strumień tylko bez roślin i mało go używam teraz jest odłączony, półek brak , dookoła oczka jest wypłycenie tak około 40cm gdzieniegdzie są rośliny

[ Dodano: 2011-07-11, 13:12 ]
widok drugiej strony

kordiankw - 2011-07-11, 14:58

egon81 napisał/a:
mam strumień tylko bez roślin i mało go używam teraz jest odłączony,
Jeżeli masz możliwość obsadzenia go roślinami to zrób to jak najszybciej i puść wodę do tego strumienia. Wystarczy o małej mocy by rachunki za prąd nie zrobiły ci drenażu kieszeni.
egon81 - 2011-07-11, 15:06

a jakimi roślinami ? i czy tylko to pomoże?
kordiankw - 2011-07-11, 15:19

egon81 napisał/a:
a jakimi roślinami ? i czy tylko to pomoże?
Na pewno nie zaszkodzi, a jeśli chodzi o rośliny to według uznania, zależy jakie lubisz. Wcześniej podałem ci link do poradnika z roślinami. Ja osobiście lubię sity i tych w strefie przybrzeżnej mam najwięcej. Bardzo dobrze czyszczą wodę kosaćce, kaczeńce nie sposób wymienić wszystkich.Prześledź cały wątek ze strumieniem Bogdana, a na pewno znajdziesz inspirację dla siebie: http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
egon81 - 2011-07-11, 15:21

dzięki postaram się coś wymyśleć :)
aquarius - 2011-07-11, 21:46

Witam, postaraj się o rośliny, lampa UV pewnie doraźnie też by pomogła. Jak najwięcej roślin, a jeśli masz strumyk to go uruchom, oczywiście po uprzednim "zasiedleniu" zieleniną. Takie szambo miał chyba każdy z nas. I wiem, że to głupio zabrzmi - ale cierpliwości w oczku nic nie dzieje się z dnia na dzień. Pozdrawiam.

Ps. U mnie swego czasu doskonale sprawdził się filtr zrobiony z beczki plastikowej wyłożonej torfem włóknistym, wkłady zmieniane co 14 dni i po miesiącu było już niebo lepiej.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group